Wachttijd verkeerslicht te lang Autoweg bedreigt kerkhoven Dood hout ruimt het veld bij Nisse PZC Bestuur Bevelands museum effent weg naar modernisering Arduin krijgt geld cadeau voor twee pony's en huifbed Fracties vinden het tijd voor evaluatie verkeersplan Tholen Boete voor bezit traangas Aanhangwagen van erf gestolen Man moet wiet afgeven Illegaal afval kost 150 euro Computersysteemkast weg Jongens bekennen vernielingen Terneuzen strooit preventief Files in Paul Krugerstraat/Scheldestraat sinds herinrichting gegroeid agenda zuider^l buren SAS VAN GENT - Tijdens een verkeerscontrole in de nacht van zondag op maandag is een 28-jarige automobilist uit Gent op de provinciale weg ter hoogte van Sas van Gent be keurd voor het bezit van een busj e traangas. Het busj e gas is in beslag genomen. HENGSTDIJK - Gisteren is tussen 8.45 en 10.30 uur op het Vogelfort in Hengstdijk een aanhangwagen met daarop vier banden van een erf gestolen. De toegang werd geforceerd. KAPELLEBRUG - Een 2 0-jarige inwoner van Bornem is zon dag rond 20.30 uur op de Gentsevaart in Kapellebrug aange houden voor het bezit van 3,2 gram wiet. De politie maakte proces-verbaal op en nam de wiet in beslag. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 27-jarige man uit Zierikzee voor het storten van huishoudelijk afval bestraft met een boete van 150 euro. De man had het afval in strijd met de milieuvoorschriften april vorig jaar op een bouwplaats bij de Zeelandbrug achter gelaten. KLOETINGE - Uit een woning aan de Jan Greshofflaan in Kloetingeis zondag tussen 16.30 uur en 19.40 uur een compu tersysteemkast weggenomen.Onbekenden hebben tijdens het kerkbezoek van de bewoners de toegang tot de woning gefor ceerd en in het huis alles overhoop gehaald. Een systeemkast hebben ze meegenomen. De waarde hiervan is niet bekend. KAPELLE - Drie jongens uit de gemeente Kapelle hebben maandag bekend zich aan vandalistische acties schuldig te hebben gemaakt. De drie jongens, van een jaar of tien, hadden op donderdagdag 10 januari buitenverlichting vernield en een afvalbak in brand gestoken in de Prinses Irenestraat in Wemeldinge. Twee van hen worden doorverwezen naar bu reau STOP. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is deze winter be gonnen met het preventief strooien op een deel van het wegen net. Terneuzen is de eerste gemeente in Zeeland die deze ma nier van gladheidsbestrijding toe past. Rijkswaterstaat en de provincie gebruiken deze strooimethode al langer. Terneuzen denkt door preventief te strooien tweederde minder zout no dig te hebben. Met de oude manier van strooien werden gevaarlijke situaties op de weg alleen bestreden, maar door preventief strooien kunnen dergelijke situaties worden voorkomen. Bij deze me thode wordt het zout vlak voordat het op de weg gestrooid wordt nat gemaakt met zout water. Het zout zet zich vast op het wegdek zodat het niet kan wegwaaien. Omdat zout water pas bevriest bij een temperatuur van min acht graden, wordt voorkomen dat er bij sneeuw en ijzel gladheid op treedt. Er is voortdurend contact met Meteoconsult en zodra het no dig is, rukken de strooiwagens uit. dinsdag 15 januari 2002 door Rolf Bosboom NISSE - Voor wie nu op de Nieuwlandsedijk bij Nisse komt, is het even schrikken. Alle bomen die langs de weg stonden zijn gekapt, waardoor het land schap ineens een totaal ander aanzien heeft gekregen. De kaalslag was een harde nood zaak, aldus R. Wink van Na tuurmonumenten. Er stonden vooral hoogbejaarde populie ren, die inmiddels voor zoveel dood hout zorgden dat het ge vaar voor het verkeer op de dijk te groot werd. Aangezien de bo men indertijd allemaal tegelijk zijn geplant, moeten ze nu ook allemaal in één keer tegen de vlakte. Dat is een lelijk gezicht, maar Natuurmonumenten zegt geen andere keuze te hebben. „We zorgen er wel voor dat er zo snel mogelijk weer nieuwe bo men worden aangeplant", zegt Wink. „Ik verwacht dat er vol gende maand jonge bomen staan." Om in de toekomst een nieuwe kaalslag te voorkomen, zorgt Natuurmonumenten voor meer variatie in de beplanting. Zo worden er verschillende va riëteiten van de populier ge plant, met een verschillende le vensduur, en komen er ook an dere bomen, zoals eiken, linden en essen. De Nieuwlandsedijk is niet de enige plaats in de Zak van Zuid-Beveland waar Na tuurmonumenten dit jaar bo men kapt. Dat gebeurt ook met de populieren op de Zuidpol derdijk bij Oudelande, op een gedeelte van de Oudekamerse- dijk bij Nisse en op de Baandijk bij Driewegen. Het gaat om in totaal 670 bomen. Op alle loca ties komt zo snel mogelijk nieu we, jonge beplanting terug. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De wachttijden voor de verkeerslichten on het kruispunt Paul Krugerstraat- /Scheldestraat in Vlissingen zijn te lang. Dat vindt ook A. van Leiden, coördinator van het ci vieltechnisch werk van de ge meente Vlissingen. De auto's staan regelmatig tot ver voorbij de Keersluisbrug in de file, en in de andere richting tot aan de Coosje Buskenstraat. Van Leiden: „Binnenkort volgt een aanpassing om de doorstro ming gladder te laten verlopen. We zijn in overleg met de leve rancier. Het kan ook zijn dat we de verkeerslichten helemaal uitschakelen en dat we tegelij kertijd een extra zebrapad ma ken." Na de herinrichting van de Paul Krugerstraat en de Schelde- straat zijn de wachttijden toe genomen en klagen i automobi listen over de files. Het probleem is dat er meer aparte rijbanen zijn gekomen. „We kunnen maar aan één baan te gelijk groen geven. Daar komt bij dat fietsers en voetgangers veel gebruik maken van deze route." Hij zegt dat de Schelde- straat ingericht is met het oog op de toekomst. Het is de bedoe ling dat de straat minder inten sief gebruikt wordt, zodra de nieuwe ontsluitingsweg is aan gelegd. „Maar zover is het nog r.iet en totdat het zover is, moe ten we het anders oplossen." Ook van fietsers en voetgangers wordt geduld verlangd. „We hebben al een proef gedaan om de verkeerslichten uit te scha kelen. Maar daardoor brachten we vooral de fietsers die linksaf de Scheldestraat in wilden slaan, in gevaar. Dat is een kwetsbare groep." Bijkomend Met de komst van aparte rijbanen zijn de wachttijden voor de verkeerslichten onaanvaardbaar toegenomen. probleem is dat bussen voor rang hebben. Als een bus weg rijdt bij een halte wordt een sig naal doorgegeven aan het ver keerslicht, dat de bus onderweg is. De bus moet op de Paul Kru gerstraat linksaf slaan, de Scheldestraat in. De chauffeur bereikt maar moeizaam het ver keerslicht, omdat de uitvoeg- strook op de Paid Krugerstraat kort is en het een eenbaansweg is. „Iedereen wacht daardoor op elkaar. We kunnen de installatie bijstellen en ook nog zo veran deren dat rechtdoor en linksaf tegelijk mogen rijden. Maar daarvoor moet de software wor den aangepast." Hij verzekert dat de gemeente snel de situatie foto Lex de Meester zal verbeteren. „In elk geval ver voor de zomer. Want in de zomer gaat de Keersluisbrug vaak open, waardoor de opstopping nog groter kan worden." door Mieke van de Jagt GOES - Het bestuur van de ge meenschappelijke regeling voor het Museum van Zuid- en Noord-Beveland heeft gisteren een paar rasse schreden in de richting van een moderne toe komst gezet. Reimerswaal mag zich uit de re geling kopen voor bijna 159.000 euro, een drastische herinrich ting kreeg het fiat van het bestuur, er komt een betere fi nanciële verdeelsleutel en het museum verwelkomt VW en ANWB met open armen in het pand aan de Zusterstraat, zodra dat verbouwd is. Die samen werking is weliswaar nog niet bekrachtigd, maar alle partijen willen dolgraag. Niemand, geen enkele verteg'er- voordiger van de deelnemende gemeente, deed moeilijk. Alleen G. Geelhoed, vertegenwoordi ger uit de raad van Noord-Beve land, had er moeite mee dat de afkoopsom voor Reimerswaal lager wordt dan door een extern redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bureau is becijferd. Voorzitter C. Linssen liet weten dat dat komt doordat Reimerswaal een second opinion wilde. De ge meente vond het bedrag nogal hoog en wilde het door een an der bureau opnieuw laten bere kenen. Het dagelijks museum bestuur ging dat te ver: wéér een hoop geld voor een bureau, wéér een poos wachten voordat er spijkers met koppen kunnen worden geslagen; dan maar on derhandelen over de prijs. Met de 159.000 euro ging Reimers waal akkoord, onder voorbe houd van goedkeuring door de raad, en de rest van de gemeen ten kan nu aan de slag. Overi gens gaat het museum in Goes nog niet dicht, al heeft het dage lijks bestuur een mandaat ge kregen om het te sluiten als het nodig is. Zodra de aannemer, in opdracht van de gemeente Goes, aan de slag kan om de zeer nood zakelijke restauratie uit te voe ren, wil Linssen de deuren slui ten. Tijdens het inpakken en verzegelen van de spullen hoeft dat nog niet. Overigens maakte Linssen bekend dat D. Eve- leens, vroeger beleidsambte naar bij de zorgregio Ooster- schelde, het team in de aanloop tot het nieuwe museum zal ko men versterken. F. de Klerk, tot nu toe directeur van het Muse um, heeft te kennen gegeven die functie niet meer te ambiëren. De Klerk blijft wel in het muse um actief maar wil ook de ge meentelijke archiefdiensten blijven doen. Het bestuur gaat dus op zoek naar een directeur. 1 STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 - 21.00 uur; Tai Chi voor beginners; Thuis zorg, Mastgatstraat 25,10,00-11,00 uur: Babymassage; Oostkerkplein 22, 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peu termorgenen 13.30 uur: Koersbal; Buurt huis Aldegonde, 19.30 uur: Bingo, loterij en superronde; Ziekenhuis Walcheren, 20.00 uur: Thema-avond regio Zeeland van de Borstkanker Vereniging Zeeland met als titel 'Zorg ook voor je emoties'; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; Het oorlogskerkhof bij leper zou moeten verdwijnen in verband met de aanleg van de snelweg leper-Veurne. foto Peter N icolai door Bart De Clerck Midden in de weilanden rond het Vlaamse stadje leper liggen de oorlogsgraven er al jaren rustig bij. Maar als het van een aantal Vlaamse politici afhangt komt aan die rust een einde. Er zijn concrete plannen om een snelweg te trekken door het landschap van Pilkem Ridge, een streek waar veel Britse en Duitse sol daten tijdens de Eerste We reldoorlog omkwamen. Uit protest tegen deze plannen was Richard Faulkner onlangs in de streek op bezoek. Hij is lord in het Britse Hogerhuis en is vast van plan om de zaak daar binnenkort aan te kaar ten. Zo vredig ais het er nu is in Pilkem bij leper, zo geweldda dig ging het er 85 jaar geleden tij dens de Eerste Wereldoorlog aan toe. In het West-Vlaamse dorpje begon op 31 juli 1917 de derde slag van leper. Op de eer ste dag van deze slag lieten al leen al aan Britse zijde 8000 soldaten het leven. Ten koste van 400.000 tot 500.000 levens werd korte tijd later het nabu rige Passendale ingenomen. Tevergeefs, want een half jaar later moest het Britse leger het veroverde terrein alweer prijs geven. Om de snelwegplannen van de Vlaamse socialisten en liberalen te dwarsbomen, bracht Lord Faulkner begin januari een bezoek aan de oor logsgraven. „Zelf heb ik hier geen familieleden liggen, maar de vader van mijn vrouw heeft hier gevochten. Hij was een van de gelukkigen die te rug naar huis zijn gekeerd. Hij haalt er een kaart bij, waarop de Al9 dwars door Pilkem Ridge is getrokken, vlakbij vier oorlogskerkho ven. Hij schudt het hoofd: „Ik hoop in het Britse parlement voldoende belangstelling te kunnen losweken opdat onze regering die van Vlaanderen onder druk kan zetten," Voorouders De Britten hechten veel belang aan het behoud van de oor logsgraven. De meeste kerk hoven worden nog voor een groot deel op kosten van de Britten onderhouden, Jaar lijks komen er enkele hon derdduizenden bezoekers om hun voorouders die in deze streek sneuvelden te herden- ken.Faulkner ijvert er zelfs voor dat deze plek tot Werel derfgoed wordt uitgeroepen. Ook de Vlaamse minister van Binnenlandse Zaken Paul Van Grembergen denkt er zo over. Eind vorig jaar gaf hij de afde ling Monumenten en Land schappen de opdracht om na te gaan of dit slagveld als monu ment kan worden beschermd. Het is bovendien de plek waar de Duitsers in 1915 voor het eerst mosterdgas gebruikten, leper leende zelfs zijn naam aan het gruwelijke gas: ype- riet. Het Britse Hogerhuislid krijgt de steun van de Vlaamse groe ne partij Agalev. „Dat hier een snelweg zou komen, is een walgelijke gedachte. Je moet respect hebben voor de slacht offers. Waterloo was van groot belang voor de geschiedenis van Eu ropa, maar daar was het wel in een dag achter de rug. leper was ook belangrijk voor de Europese geschiedenis, maar hier duurde het wel vier jaar", zegt Agalev-senator Michiel Maertens. Volgens hem is er zelfs een aanvaardbaar alter natief. Door een aanpassing van een nabijgelegen nationa le weg zouden de problemen gemakkelijk kunnen worden omzeild. Ook Piet Chielens maakt zich boos. Hij is coördinator van het Flanders Fields Museum in leper, dat volledig gewijd is aan de Eerste Wereldoorlog. Voor Chielens is Pilkem Ridge zowat het belangrijkste slag veld van West-Europa. Al twintig jaar houdt hij de be leidsmakers nauwlettend in de gaten, want de plannen voor het doortrekken van de A19 dateren niet van gisteren. In de loop van die twintig jaar heb ben de plannen al bij diverse groepen weerstand opgeroe pen. Boeren zagen het verhes aan landbouwgrond niet zit ten, de groenen vonden dat er te veel open ruimte en waarde vol natuurgebied verloren zou gegaan. Nu de plannen als maar concreter worden, men gen ook de oorlogsarcheolo gen en de dito toeristen zich in de discussie. Ze vinden dat de begraven soldaten niet nog eens het onderspit moeten del ven zoals zoveel jaar geleden, zij het dit keer dan niet tegen kanonnen en geweren maar te gen bulldozers en asfaltma- chines. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Stichting Ar duin heeft gisteren een cheque van 3500 euro ontvangen van de Walcherse Bouw Unie. Het geld is bedoeld voor de aanschaf van twee pony's en een huifbed bij manege Paardoes in Vlissingen. Met behulp van dit bed kunnen mensen van Arduin met een ern stige verstandelijke handicap therapeutisch paardrijden. Ook voor andere mensen die niet op een paard kunnen zitten, is het huifbed geschikt. De aanschaf van de pony's en het huifbed, alsmede het inhuren van in structeurs, kost ongeveer 18.000 euro (40.000 gulden). De moeilijkheid is, dat de twee paardjes bijna even hoog moe ten zijn. Daarnaast moeten ze in evengrote passen lopen en in hetzelfde ritme. Het bed hangt tussen de paarden in. De gol vende beweging van de lopende pony's, veroorzaakt de thera peutische werking. Volgens J. Delfos, beheerder van Paar does kunnen op termijn zes tot zeven mensen per dag op het huifbed. Het kan zeker een jaar duren voordat het bed er is. Arduin heeft momenteel geen geschikte paarden op het oog en er is nog 13.600 euro nodig. Directeur G. van Kralingen van de Walcherse Bouw Unie over handigde de cheque aan P. van den Beemt, directeur van stich ting Arduin. Het is het derde jaar dat de bouwunie geld schenkt aan een organisatie of instelling. Vorig jaar konden de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes speelgoed aanschaffen van de gift. door Esme Soesman THOLEN - Het is tijd voor een evaluatie van het verkeerscir culatieplan (vcp) Tholen, vin den verschillende Thoolse frac ties. Vooral het CDA is daar stellig in. „Wij zijn met het vcp meegegaan, maar misschien moeten we in de commissie weer eens opnieuw over dit plan pra ten", gaf CDA'er J. Bout gister avond in de commissie gemeen telijke ontwikkeling aan. Er is veel kritiek op de verkeers maatregelen die in het kader van dit plan in Tholen-stad zijn genomen. Het CDA vraagt zich af of het vcp eigenlijk wel vol doet aan de behoeften die onder de bevolking leven. „Misschien is het autoluw maken van het centrum wel niet de wens." Problemen Volgens J. van den Donker (D66) zijn de huidige problemen het gevolg van een onlogische volg orde in uitvoering van de plan nen. De maatregelen die geno men worden zullen op den duur wel logisch zijn, maar nu nog niet. Eerst moet de verhuizing van supermarkt C1000 naar het Slachtveld worden gereali seerd, aldus Van den Donker. „Want zolang er nu nog in het centrum bevoorraad wordt, gaat het met de genomen maat regelen mis." Met hem drong ook A. Piet aan op spoed in de kwestie Slachtveld. Op dit braakliggende terrein zouden twee supermarkten en wonin gen worden gebouwd. M. van der Linde (PvdA) vroeg vooral om communicatie met buurtbe woners. „Je doet het voor de mensen, maar ook met de men sen", benadrukte hij. „Dit plan is juist in overleg met betrokke nen tot stand gekomen", rea geerde wethouder K. Heijboer op de opmerkingen van com missieleden. „Maar het is moei lijk manoeuvreren, tussen wat de één en wat de ander wil." De fracties ChristenUnie, D66 en PvdA steunen het CDA in haar wens om het verkeerscirculatie plan opnieuw onder de loep te nemen. „Mits we het plan", al dus Van der Linde, „niet over gaan doen. Maar de problemen moeten met kleine aanpassin gen zijn op te lossen. Dus een evaluatie vind ik okay."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11