Pronk steekt 1,1 miljoen in milieu PZC Op kraambezoek in de Schaapskooi Workouts in Sas met internationale gasten Journalistenvakbond Vrouw kan meer doen in de visserij, maar niet op zee vreest voor toekomst PZC binnen Wegener Schapenhouder laat zich niet bang maken Bijdrage VROM moet naar regioprojecten die goed zijn voor meerdere sectoren Oud-politicus Cornelis Hoek overleden Wapens in beslag genomen Drankrijder in de berm Automobilist belandt in berm Vernielingen in Middelburg Gladheid veroorzaakt slip Hardrijder moet rijbewijs afgeven Brandje bij Goese woning Auto kantelt tijdens inhalen Oud-predikant W. Meeuse overleden maandag 14 januari 2002 doorRinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie krijgt van minister Pronk van VROM een flinke smak geld voor uitvoering van milieupro jecten in het buitengebied. Het gaat om ruim 1.1 miljoen euro tot en met 2003. Het geld wordt onder meer gebruikt voor sane ring van afvalwaterlozingen in kwetsbare gebieden, voor na tuurontwikkeling in de Schouwse Prunje en onderzoek naar verdroging van de Angeli- napolder in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. De bijdrage wordt uitgekeerd in het kader van de regeling voor Gebiedsgericht Milieubeleid. Voorwaarde is wel dat er werk •mee wordt aangepakt dat goed is voor verschillende sectoren degelijk. Dus niet alleen voor het milieu, maar ook voor onder meer ruimtelijke ordening, landbouw, waterhuishouding, landinrichting en recreatie. Daarom kiest de provincie voor projecten in regio's waar al zo- GOES - Oud PvdA-politicus en NVV-districtsbestuurder C. Hoek uit Goes is gisteren op 88- jarige leeftijd overleden. Hoek was al jong actief voor de samenleving. Op zijn achttien de voerde hij actie in het ge meentehuis van Bruinisse om een redelijker uitkering te be pleiten voor de werklozen. Hij kwam in de gemeenteraad en in 1958 volgde het lidmaatschap van Provinciale Staten. In juni 1970 werd Hoek gedeputeerde. Na ruim een jaar moest hij die functie neerleggen vanwege hartproblemen. Hoek was naast politicus ook vakbondbestuur der. Zestien jaar lang (van 1954 tot 1970) was hij districtsbe stuurder voor Zeeland van dé vakcentrale NVV. Hij moest stoppen omclat hij gedeputeer de werd. Hoek wordt donderdag in Mid- del b urg gecrem eerd geheten gebiedsgerichte plan nen worden uitgevoerd. Een deel van het geld is bestemd als bijdrage aan lopende projec ten, zoals het milieuproject voor recreatiebedrijven, de natuur ontwikkeling rond slot Moer- mond bij Renesse, verplaatsing van camping Moens op Walche ren, inrichting van het Prunje- gebied en verbetering van de waterkwaliteit in de Canisvliet bij Westdorpe. Maar er komt ook steun voor vijftien nieuwe projecten. Zoals geld voor de sloop van de Zeikehoeve in de Prunje. De ge bouwen moeten weg om een aaneengesloten natuurgebied te kunnen maken. Op Schouwen en Walcheren, aan het Veerse Meer en in West-Zeeuws- Vlaanderen worden 72 wonin gen in het buitengebied op de riolering aangesloten en komen er 185 installaties voor indivi duele behandeling van afval water. Daar gaat een half mil joen euro naar toe. Angelinapolder In de Angelinapolder bij Bier vliet verdrogen gewassen door een te lage grondwaterstand. Er wordt een bijdrage gedaan in de kosten van onderzoek om dat op te lossen. Voor de industrie in het Sloege- bied en de Kanaalzone kan met VROM-geld onderzocht worden hoe samengewerkt kan worden op het gebied van schoonmaak- voorzieningen. Financiële steun komt er ook voor aanleg natuur vriendelijke oevers langs de Veerse watergang en voor op heffen van de wateroverlast in bungalowparken te Oostkapel - le. Ook worden strandhuisjes bij Vrouwenpolder en Valkenisse aangesloten op de riolering. In Sluiskil-Oost stijgt de vraag naar industriewater. Het bete kent dat er (veel) meer water aangevoerd moet worden en nieuwe voorzieningen nodig zijn. Om dat te beperken kan samen werking tussen bedrijven een oplossing bieden. Via een VROM-bijdrage wordt onder zocht of dat in de praktijk ge bracht kan worden. Tegelijk wordt bekeken of waterstromen ook als transportmiddel voor warmte kunnen dienen. Een deel van het geld zal worden besteed aan lopende projecten, zoals de verbetering van de waterkwaliteit hier in de Canisvliet bij West dorpe. foto Charles Strijd door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Liefhebbers van fitness kunnen zondagmid dag 20 januari alvast op de ka lender schrijven. Dan wordt in de Vlaanderenhal in Sas van Gent de Beauty, Health Life style Xperience Workout ge houden. Van 13.00 tot 17.00 uur komen bekende presenters en instruc teurs op het podium die niet al leen demonstraties geven, maar het publiek ook uitnodigen om mee te doen aan de workout. Om 13.00 uur is er een Body Combat Masterclass onder lei ding van Hector Ponce Cortega- na. hij is een Les Mills Master- trainer en een internationale fitness presenter. Bij het Les Mills-concern zijn ongeveer zesduizend fitnesscentra uit 140 landen aangesloten en gelicen- ceercl. Een mastertrainer van dit concern reist een aantal landen af en verzorgt er demonstratiers en workouts voor de instruc teurs. Dit betekent dat de Les Mills-methodiek op dezelfde wijze wordt gedoceerd in zowel Terneuzen of Sas van Gent als in Ottawa of Peking. Om 14.00 uur betreedt Carlos Lens het podium. Hij is in Ne derland met name bekend door zijn optreden in het televisie programma Big Diet. Hij ver zorgt de presentatie van een heel speciale workout met veel variaties en verrassingen, be looft de organisatie. Om 15.00 uur is Hector Ponce Cortegana weer aan de beurt voor een Body Pump Master class. Het programma wordt om 16.00 uur afgesloten met een step workout onder leiding van Suzanne Gort van Studio Sweat. Voor de workout kunnen kaarten in de voorverkoop wor den gekocht bij onder andere Leisure Company in Terneuzen, Sas van Gent en Hoek en bij Studio Sweat en de Vlaanderen in Sas van Gent. MIDDELBURG-In de auto van een 25-jarige Vlissinger heeft de politie vrijdagavond een stroomstok, stalen pijp en een steekwapen gevonden. De vondst werd gedaan toen de man in Middelburg werd aangehouden, omdat hij een verkeersover treding in het Groene Woud had gemaakt. De agenten namen de spullen in beslag. Na verhoor is hij in vrijheid gesteld. KRABBENDIJKE - Een 49-jarige automobilist uit Bergen op Zoom verloor zaterdagochtend vroeg op de A58 ter hoogte van Krabbendijke de beheersing over zijn wagen en kwam uiteindelijk in de berm terecht. De man bleef ongedeerd, maai de politie merkte dat hij naar alcohol rook. Uit de blaasproef bleek dat hij ruim drie keer te veel had gedronken. Hij moest daarom zijn rijbewijs inleveren. GRIJPSKERKE - Een 21-jarige automobilist uit de gemeente Veere is met zijn personenauto zaterdagavond omstreeks half negen in een sloot aan de Oostkapelseweg in Grijpskerke be land. Hij reed over de Oostkapelseweg en kwam uit de rich ting van Grijpskerke. Hij verloor de macht over het stuur, kwam in een flauwe bocht in de berm terecht en belandde via de Molembaixweg in een sloot. Zijn voertuig is geheel ver nield. MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de binnenstad van Middelburg verschillende vernielingen aangericht. Uit enkele bloembakken aan de Lange Delft en de Segeersstraat werden planten getrokken. Op de parkeer plaats van de Konmar zijn bijna alle winkelwagentjes omge gooid. Op de Langevielebuitenbrug zijn twee dranghekken omver getrapt en de telefooncel op de Bodenplaats werd ver nield. OUD-VOSSEMEER - Bij een ongeval op de Molendijk in Oud-Vossemeer zijn zaterdagavond laat twee personen licht gewond geraakt. Het gaat om een negentienjarige bestuurder uit de gemeente Tholen en zijn achttienjarige passagiere uit Goes. Door gladheid was de auto in een slip geraakt en tegen twee bomen opgebotst, waarna het voertuig weer op de rij baan was beland. De twee inzittenden hoefden niet naar het ziekenhuis. RILLAND - Een zestigjarige automobilist uit de gemeente Borsele moest gistermiddag tijdens een verkeerscontrole op de Oude Rijksweg bij Rilland zijn rijbewijs inleveren. De man reed er 139 kilometer per uur, terwijl tachtig daar de maxi mumsnelheid is. GOES - Onder een afdak van een woning aan de Nieuwstraat in Goes is zaterdagavond rond half twaalf brand ontstaan. De bewoner was niet thuis, maar enkele buurtbewoners wisten door snel ingrijpen ernstige gevolgen te voorkomen. Over de oorzaak van de brand en de omvang van de schade aan de woning is niets bekend. Een aangrenzende woning liep nolc schacle op door Harmen van der Werf STELLENDAM - Vrouwen kunnen meer doen in de visserij, maar op zee meevissen? Nee, dat ziet zelfs Annemarie van Seters uit Stellendam niet zitten. Zij is contactpersoon van het Vrou wen in de Visserij-netwerk, kortweg VinVis. Dat vissers vrouwen zich georganiseerd hebben, is al bijzonder, zegt Van Seters. Het idee ook vrouwen toe te la ten tot de vloot kwam afgelopen week uit de koker van de Am sterdamse socioloog Rob van Ginkel. Hij deed zijn suggestie op het afscheidssymposium van productschap-voorzitter Dick Langstraat. Met name de zee visserij kampt met een tekort aan bemanningsleden. Waarom wordt er dan niet eens naar vrouwen gekeken? Van Ginkels voorstel oogstte weinig bijval. Langstraat nam het serieus, maar hij zette er di rect een vraagteken bi]Wie als vrouw in de kottervisserij gaat werken, moet wel een kei van een meid zijn met stevige spier ballen." Einde verhaal. Ook voor Annemarie van Seters, woordvoerster van Vin- Vis. „Als een vrouw dat wil, op zee gaan, meevissen, is dat pri ma. Het gebeurt ook wel in de kleine garnalenvisserij, voorzo ver ik weet Daar heb je man- vrouw-bedrijven. Maar in de kottervisserij? Dat lijkt mij te zwaar. Het gaat dag en nacht door. Dat is fysiek niet vol te houden." Betrokkenheid Het Vrouwen in de Visserij-net werk is opgericht na een onder zoek van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) naar wat vrouwen zoal doen inde visserij Uit die studie bleek dat vissers vrouwen zeer nauw bij het werk betrokken zijn. Zij leven mee, maken de schepen schoon, doen vaak de administratie. Maar ge organiseerd waren ze niet. Vin- Vis moet dat gemis goedmaken. „Onze doelstelling is nooit ge weest om vrouwen op de vloot te krijgen", zegt Van Seters. „Dat is een stap te ver. Het gaat ons vooral om de toekomst, het be houd van de visserij. Dat onze kinderen er een boterham in kunnen blijven Verdienen. Wij zijn daarom begin vorig jaar ook in de pen geklommen, toen de Europese Unie opeens besloot grote delen van de Noordzee en kele maanden te sluiten. En dan merk je dat in elk geval de over heid, officiële instanties, onze inbreng waarderen." Aan de wal, in de sector zelf, hebben vissersvrouwen nog ge noeg te doen. Van Seters: „Het is een mannenwereld, de visserij, niet alleen op de schepen, ook in visserijorganisaties. Vooral de oudere vissers, die niet meer el ke week op zee zitten, zijn in de besturen actief. Vrouwen wor den niet zomaar toegelaten. Er wordt raar tegenaan gekeken. Wij proberen daar langzaam verandering in te brengen, want veel vrouwen doen ook heel wat voor het familiebedrijf. Ik doe zelf alles. De boekhouding, de lonen, regelgeving volgen. En vrouwen kunnen net zo goedbe- stuurlijk werk doen, maar dan moeten ze natuurlijk wel capa bel zijn." Vergaderen Van Seters bezoekt evenals an dere deelneemsters aan het vis sersvrouwennetwerk de laatste tijd regelmatig visserijvergade ringen. „In de landbouw is dat al veel meer geaccepteerd. Wij beginnen aan de onderste trap trede." Sinds kort heeft VinVis een ei gen internetpagina om meer 'netwerkers' te wei-ven. De pa gina is te bereiken via de site van de Nederlandse Vissersbond www.vissersbond.nlVinvis onderhoudt ook contact met de Federatie van Visserij vereni gingen. VinVis is nog klein. Van Seters; „We zijn met een vaste kern van tien actieve vrouwen uit hele land, helaas nog niet uit Zeeland. Maar we bestaan dan ook nog niet zo lang. Het moet groeien." 's-H. HENDRIKSKINDEREN - Een 36-jarige automobilist uit de gemeente Goes is vrijdag avond gewond geraakt. Het ongeval gebeurde toen hij tijdens een inhaalmanoeuvre op de Oude Rijksweg bij 's-Heer Hendrikskinderen de macht over het stuur verloor. De wagen spinde, kantelde en kwam on deraan de dijk tot stilstand. De man werd met onbekend letsel I naar het ziekenhuis gebracht. door Edith Ramakers VLISSINGEN - R. Abram, lan delijk voorzitter van de NVJ, de journalistenvakbond, heeft zijn twijfels over de toekomst van de Provinciale Zeeuwse Courant binnen het Wegenerconcern. Hij zei dat zaterdagavond tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst van de afdeling Zeeland van de NVJ. „De PZC staat zelf wel als een huis, maar eigenaar Wegener wil een hoger rendement." Abram vreest dat een kleine krant als de PZC sluitpost wordt binnen uitgeverij Wege ner. Daarbij komt dat de media in het algemeen te kampen heb ben met een terugloop van het aantal abonnees en dat de ver grijzing toeslaat onder lezers. Wegener staat op het standpunt dat het voor een krant met een oplage van ongeveer 63.000 exemplaren ondoenlijk is om ook een complete uitgeverij en drukpers overeind te houden. Door de kleine schaal is het ren dement van de Uitgeverij PZC voor Wegener te laag, waardoor het bedrijf kwetsbaar is. Er wordt daarom gewerkt aan één Wegener Uitgeverij Zuidwest- Nederland, die zowel PZC als BN/DeStem zal uitgeven. Uitgangspunt is dat beide dag bladen zelfstandig blijven en geleid worden door een eigen hoofdredactie. Abram zei zater dagavond in Vlissingen dat de onafhankelijkheid van de re- VLISSINGEN - Oud-predikant W. Meeuse van de Hervormde gemeenten Biervliet, IJzendijke en Hoofdplaat is afgelopen za terdag op 73-jarige leeftijd overleden. Meeuse was predikant in de Zeeuws-Vlaamse gemeenten van 1970 tot 1991. Eerst alleen in Biervliet, later kwamen de twee andere gemeenten erbij. In 1991 ging hij om gezondheids redenen met de vut. Meeuws stond bekend als voorstander van de oecumenische gedachte. Vijftien jaar heeft hij samen met pastoor De Nijs oecumenische diensten geleid op camping De Braakman in Hoek. Meeuse wordt in besloten kring begraven. dacties gekoesterd moet wor den. „Maar ik denk wel dat de PZC los moet komen van Wege ner om geen sluitpost te worden. Dat kan door samenwerking met Omroep Zeeland of met het Rotterdams Dagblad." Hij vroeg zich af of Wegener de PZC wel wil verkopen en of uit geverij PCM, eigenaar van on der meer het Rotterdams Dag blad, belangstelling voor de aankoop zal hebben. Voordeel van de bundeling van die twee dagbladen is dat er geen ge- biedsafspraken hoeven te wor den gemaakt. Mediahuis Abrams voorkeur gaat echter uit naar een multimediahuis, van waar uit de PZC en Omroep Zeeland het Zeeuwse nieuws verslaan. „Daarvoor moet de mediawet worden aangepast, maar dat is wel vaker gebeurd. Redactionele onafhankelijk heid vind ik in deze opzet een voorwaarde." R. Zaal, directeur van ROOS, de overkoepelende organisatie van regionale omroepen, vernacht dat door de bundeling van de PZC en de omroep het journalis tieke product verbetert. Hij schuwt er niet voor om redacties af en toe samen te voegen. „NRC, Nova en een buitenland se tv-zender hebben door samen te werken nieuws uit Bosnië naar boven gehaald; iets waar ze op eigen houtje niet toe in staat waren geweest. Waarom zouden we in een tijd waarin be zuinigd moet worden niet ge bruik maken van elkaai's jour nalisten in plaats van achter elkaar naar hetzelfde onder werp te lopen?" Zaal lokte met zijn opmerking heftige tegenre acties uit. Een aantal journalis ten wierp tegen dat redactionele samenwerking juist tot ver schraling van het nieuws leidt. Regionale Omroep De Regionale Omroep moet af rekenen met een ander pro bleem. Abram: „De omroep krijgt van het Rijk te weinig geld. Vierenhalf miljoen euro is in een dunbevolkte provincie als Zeeland te gering. Het zal ten minste verdubbeld moeten wor den. Een camera kost hier even veel als in de Randstad, maar het bereik is kleiner." Abram vond dat als het Rijk achter blijft, de provincie, de lokale overheden en het Zeeuwse be drijfsleven zich van hun goede kant moeten laten zien. De pasgeboren lammetjes kunnen rekenen op flink wat belangstelling van de kraamvisite. foto Wim Kooyman door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De Schaapskooi bij Heinkenszand serveert deze maand heel wat beschuiten met muisjes. Traditiege trouw brengen vele mensen een bezoek om de nieuwe lammetjes te bekijken. Afgelo pen weekend was het eerste van drie 'Lam- merweekenden'. De geboortegolf in de Schaapskooi is bijna achter de rug. Tot gistermiddag waren er 186 lammetjes geboren, terwijl er nog acht drachtige ooien waren. Daarmee wordt de grens van 200 dit jaar net niet gehaald. Het aantal lammetjes ligt wat hoger dan vorig jaar, maar weer lager dan twee jaar geleden Vele mensen, vooral ouders met jonge kin deren, kwamen afgelopen weekeinde de nieuwe generatie bewonderen. De lamme tjes konden worden geaaid en menigeen liet zich met een van de aanwinsten fotografe ren. Verder was onder meer te zien hoe wol wordt gespind en konden bezoekers scha penkaas proeven. In het informatiecentrum was er gratis beschuit met muisjes voor de kinderen. De lammetjes zijn ook de komende twee weekeinden nog te bekijken, zowel op za terdag als op zondag van 13.00 tot 16.00 uur. Vanaf maart trekt de kudde er weer dage lijks op uit om de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland te begrazen. door Rolf Bosboom KRUININGEN - Haki Cakir laat zich niet uit het veld slaan. De zestigjarige schapenhouder uit Kruiningen kreeg de afgelo pen weken tot twee keer toe te maken met bedreigingen van racistische aard. „Het is niet leuk, maar ze maken mij niet bang." £akir houdt al zo'n vijftien jaar als hobby schapen op een weide aan de Oude Dijk bij Kruinin gen. Problemen in verband met zijn Turkse afkomst heeft hij tot nu toe nooit gehad. „Ik woon hier al 26 jaar en iedereen kent mij inmiddels. Ik heb nog nooit iets van racisme gemerkt." Enkele weken geleden stond er opeens een kruis in zijn scha penweide, met daarop de ver melding KKK, verwijzend naar de racistische organisatie Ku Klux Klan. Afgelopen vrijdag ontdekte Qakir dat er een groot bord wordt geplaatst. De tekst richtte zich tegen moslims in het algemeen en er werd verwezen naar de aanslagen in de Verenig de Staten. „Aan die aanslagen kan ik ook niets doen", zegt Qakir. „Ik heb daar toch niets mee te maken?" De bedreigingen maken hem niet angstig. „Ik ben niet bang, maar het is niet leuk als mensen dit soort dingen schrijven. Dat maakt je toch een beetje zenuw achtig." Aangifte Qakir heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie, die heeft gezegd een onderzoek in te stel len. Hij beseft ook dat het een lastige zaak wordt de daders te achterhalen. Zijn schapenwei de is makkelijk toegankelijk en ligt afgelegen, zodat het niet moeilijk is ongezien een bord te plaatsen. k De hobbyherder kwam vorig jaar maart in het nieuws tijdens de mkz-crisis, toen zijn schapen werden geruimd. Dat gebeurde nadat hij zijn gebruikelijke rondje met zijn dieren had ge maakt, zonder op de hoogte te zijn van het toen geldende ver bod. De Algemene Inspectie dienst doodde alle dertien scha pen en 21 lammetjes. Naar aanleiding daarvan kwam er in de omgeving een actie op gang om Qakir uit de brand te helpen. Er werd uiteindelijk bijna vijf duizend gulden ingezameld, waarmee de herder een nieuwe kudde kon aanschaffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9