Rebellen Colombia slijpen hun messen Spaanse rechters aangeklaagd voor vrijlating drugsbaron Zware kritiek op actie Israël Argentijnen slapen niet meer van crisis Opnieuw bommen op bases Al Qaeda in Oost-Afghanistan Koninkrijk op zijn kop door drinkende en blowende prins Nieuwe branden uitgebroken in Noord-Australië Rotterdamse in Londen vermoord Nederlanders in chaos Duitse A9 België bemiddelt in Congo Drama in Noorse wintersportplaats Man dreigt met bom op Zaventem President wijst vredesvoorstel af Japanse dorpen overschrijden quotum walvis Ex-minister Verenigde Staten Cyrus Vance (84) overleden >0m Vijf doden in Russische mijn €40,- ff li! door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Een groeiend aantal Argentijnen kampt met slapeloosheid, depressi viteit en een gebrek aan sek suele interesse als gevolg van de economische crisis. Vooral het aantal mensen dat al weken de slaap niet meer kan vatten, stijgt verontrus tend snel. Dokter Norberto Kriguer van het Argentijnse Instituut voor Slaapstoornissen schat dat nu één op de vier volwas sen Argentijnen gebukt gaat onder een verstoorde nacht rust. De meeste patiënten klagen over een verhoogde hartslag of overmatig zwe ten. Miljoenen burgers kunnen de komende twee tot drie jaar niet meer vrij over hun spaartegoeden beschikken, omdat die bevroren zijn. An deren zijn werkloos of zien hun inkomsten door de deva luatie van de peso snel dalen waardoor schulden niet meer terugbetaald kunnen wor den. Kriguer signaleert dat veel mensen gestresst van hun werk thuis komen. „Maar in plaats van zich te ontspannen, blijven de mees ten parodoxaal genoeg in contact staan met de voe dingsbron ervan: op radio en tv wordt juist afgestemd op nieuws over datgene wat de slaap verstoort. En de ge sprekken gaan de hele dag door over niets anders dan de financiële chaos. Om de slaap te kunnen vat ten raadt Kriguer zijn land genoten aan 's avonds vooral geen alcoholische dranken te nuttigen, niet met een volle maag te gaan slapen en voor het naar bed gaan een uurtje naar rustige ontspannende muziek te luisteren. GPD SIDNEY - In het noorden van de Australische deelstaat New South Wales zijn dit weekeinde opnieuw bosbranden uitgebro ken. Door het vuur is de weg tus sen de steden Sidney en Brisba ne geblokkeerd. De autoriteiten denken dat ook de nieuwe branden het gevolg zijn van brandstichting. Ver scheidene woningen bij de stad Grafton werden gisteren geëva cueerd. De nieuwe branden worden aangewakkerd door een sterke wind. De aankondiging dat leden van de vrijwillige brandweer die dagenlang het vuur onder moeilijke omstan digheden hebben bestreden naar huis zouden worden ge stuurd, werd ingetrokken. De milieu-organisatie Nature Conservation Council heeft in tussen gezegd dat de branden die nu al drie weken duren ver scheidene dier- en plantsoorten mogelijk definitief de das heb ben omgedaan. Er is met name veel schade aangericht in het Royal National Park ten zuiden van Sidney. DPA LONDEN - De 24-jarige Rotterdamse Margaret van Campen- hout is vrijdag in de avondspits op een vol metroperron in Londen doodgestoken. De dader, een 29-jarige in Londen wonende Albanees, stak ook een vriend van de Rotterdamse in de arm en rende daarna weg. Op straat stak hij zichzelf in de borst. Hij is zwaarge wond opgenomenin een ziekenhuis. De sinds kort in Londen wonende vrouw had onlangs haar re latie met de Albanees verbroken. Vrijdag was de Rotterdamse op weg van haar werk naar huis toen zij, oplopend met een vriend, op het metrostation Euston werd staande gehouden doorhaar ex. Deze deed alsof hij haar een cadeau wilde aan bieden, maar onder de verpakking verborg hij een dolk waar mee hij de vrouw in de hartstreek stak. GPD DEN HAAG - Bij een massale kettingbotsing in het zuiden van Duitsland zijn zaterdag zeker tien Nederlandse auto's be trokken geweest. Ze waren zo zwaar beschadigd dat de inzit tenden niet verder konden reizen, meldde de ANWB gisteren. Zeker drie Nederlanders raakten lichtgewond. Zij konden ter plekke worden behandeld. De botsing deed zich in zuidelijke richting voor op de A9 tussen Nurnberg en Miinchen. Tiental len auto's botsten op elkaar. Op de drukke wintersportroute ontstonden lange files. ANP BRUSSEL - De Belgische minister Michel (Buitenlandse Za ken) probeert deze week de rol van vredestichter in Congo op zich te nemen. Over enkele weken moet in Zuid-Afrika een 'intercongolese dialoog' van start gaan. Het is geen sinecure om de Congolese partijen tot elkaar te brengen. Na de val van dictator Mobutu nam rebellenleider Kabila het heft in handen, totdat een jaar geleden een lijf wacht een kogel door zijn hoofd schoot. Zijn zoon Joseph is sindsdien aan de macht. De macht van Kabila junior is echter zeer betrekkelijk. Hij controleert minder dan de helft van het land, dankzij (militai re) steun van Angola, Zimbabwe en Namibië. Rwanda, Burundi en Oeganda steunen de rebellen in Congo. ANP OSLO - In een wintersportplaats in het zuiden van Noorwe gen heeft een man drie mensen doodgeschoten. Vervolgens zou hij de hand aan zichzelf hebben geslagen, zo meldde de politie gisteren. Het drama in de plaats Geilo deed zich voor op zaterdag avond. De schutter drong een huis binnen en vermoordde daar drie mensen. Het gaat vermoedelijk om een echtpaar en een van hun kinderen. Eén persoon raakte gewond. De dader werd gisteren dood aangetroffen in de omgeving van de stad. Hij heeft waarschijnlijk zelfmoord gepleegd. RTR BRUSSEL - Op de luchthaven van Zaventem bij Brussel is za terdagavond een man opgepakt die zei dat hij explosieven in zijn tas had. De vertrekhal op Zaventem werd ontruimd. Kort daarop werd de hal weer vrijgegeven nadat was gebleken dat de man geen explosieven bij zich had. Jan van der Cruysse van Biac, de maatschappij die de lucht haven exploiteert, zei dat de man zich bij de balie van Finnair meldde en daar tevergeefs om een gratis ticket naar Finland vroeg. De man zei daarop dat hij explosieven in zijn handba gage had en dat hij die wilde gebruiken. Hij werd daarna overmeesterd. Bel ga maandag 14 januari 2002 doorErk Beijen BOGOTA - Het vredesproces in Colombia leek gisteren ten ein de te zijn gekomen, na een jaren lange periode van vrijwel vruchteloze gesprekken. De marxistische rebellenbeweging Fare kondigde aan de steden in de enclave die zij bezet, te zullen verlaten. Daarmee keert de Fare terug naar de bergen en het woud en lijkt een hervatting van de guer rillaoorlog een kwestie van tijd. Een woordvoerder van Revolu tionaire Strijdkrachten van Co lombia (Fare) zei dat zijn bewe ging zich zal houden aan de voorwaarden die destijds tussen president Pastrana en de Fare waren overeengekomen. Daar bij kregen de rebellen, tijdens de onderhandelingen met de rege ring, de beschikking over een gebied ter grootte van Zwitser land. De Farc-zegsman zei gisteren dat het besluit van Pastrana za terdag om hun laatste voorstel len af te wijzen, was genomen onder druk van de hoogste Mas ses. „Wederom worden de egoïs tische belangen van een bevoor rechte en rijke minderheid geplaatst boven de belangen van veertig miljoen Colombia- nen." Een dag eerder had Pastrana de vredesvoorstellen van de Fare afgewezen. Hij gaf de rebellen opdracht de gedemilitariseerde zone die ze in 1998 hadden toe gewezen gekregen, te verlaten. Rond dit gebied trok het leger grote hoeveelheden militairen samen, klaar om de strijd aan te gaan. Colombia wordt al jarenlang verscheurd door een burgeroor log tussen regeringstroepen. linkse rebellen en rechts-extre- me paramilitairen. De gevech ten hebben in 38 jaar tijd tien duizenden mensenlevens geëist. De opstandige groeperingen fi nancieren hun strijd onder meer met de handel in drugs. Obstakels De ï'egering begon drie jaar ge leden onderhandelingen met de rebellen in een poging een einde te maken aan de burgeroorlog in Colombia. Afgelopen week brak Pastrana het overleg af omdat de rebellen in zijn ogen alleen maar obstakels opwier pen. Hij gaf ze nog een laatste kans met voorstellen te komen. Die kwamen er zaterdag na bemid deling van de VN en kort voor dat een ultimatum verstreek. Maar Pastrana vindt het 'ont werpakkoord' dat hem is voor gelegd beneden de maat. De voorstellen van Fare bevatten niets nieuws, zei hij De regering wilde duidelijke toezeggingen over een staakt- het-vuren en stopzetting van ontvoeringen en bloedbaden onder de bevolking, aldus de president. De rebellen hadden laten weten na te willen denken over een bestand waarover de regering in een eerder stadium voorstellen had gedaan. Maar concrete toezeggingen deden ze niet. RTR/AFP/DPA TOKIO - Vier Japanse dorpen hebben in de tweede helft van 2001 meer dwergvinvissen ge vangen in hun netten dan door de autoriteiten is toegestaan. Het Japanse ministerie van Vis serij stond de dorpen Abashiri, Ayukawa, Wadaura en Taiji toe in de periode juli-decem- ber 50 dwergvinvissen te do den. De vier overschreden hun quotum echter met twee walvis sen. De overschrijding van het quo tum zal naar verwachting lei den tot spanningen tussen Japan en de Internationale Wal- viscommissie.AP Nora Rodriquez werkt aan een enorm beeld van Farc-strijders, dat wordt uitgehouwen in een rots langs de snelweg naar San Vicente. Het Fare heeft beloofd dit gebied te verlaten. foto Scott Da Iton/AP van onze redactie buitenland KABOEL- Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen hebben opnieuw hevige bombarde menten uitgevoerd op ver moedelijke bases van ter reurbeweging Al Qaeda in het oosten van Afghanistan. Na de nachtelijke aanvallen, bombardeerden de vliegtui gen gisteren ook overdag grottenstelsels bij Zhawar, ten zuiden van Khost. Vol gens mensen in de streek ging het om zeer zware bommen. Een legerwoordvoerder in de VS zei dat de grotten moge lijk zijn gebruikt als een plek om te hergroeperen. „Ons plan is om deze infrastruc tuur onbruikbaar te maken. Het gaat om een grote instal latie." De grotten werden ge bruikt door strijders van Al Qaeda die naar Pakistan pro beerden te ontkomen. In en rond de Afghaanse hoofdstad Kaboel blijven toch zo'n 1500 militairen van de Noordelijke Alliantie ge legerd. Hun aanwezigheid is afgesproken met de interna tionale troepenmacht Isaf, zei een woordvoerder van het Afghaanse ministerie van Defensie. Het akkoord over de wederopbouw van Afgha nistan, dat in december in Bonn werd gesloten, voorzag in de terugtrekking van alle troepen uit Kaboel. De interim-regering besloot tevens de dienstplicht in te voeren. Jongens die de mid delbare school hebben door lopen, moeten zich daarvoor aanmelden, aldus minister Mohammed Quassem Fahim van Defensie. Het invoeren van de dienstplicht is een eerste stap om een nationaal leger te vormen, waarin alle etnische groepen en religies zijn vertegenwoordigd. Inmiddels zijn de VS begon nen met het overbrengen van Al Qaeda-strijders en Tali- banfunctionarissen naar Cu ba. Vanuit Afghanistan ver trok gisteravond een nieuwe zending van dertig gevange nen. De transporten vinden plaats onder zeer strenge be waking. Mensenrechtenor ganisaties hebben hun zorg uitgesproken over de behan deling van de 'krijgsgevan genen'. De Amerikaanse minister van Defensie Rums feld noemde de gevangenen 'illegale strijders', die 'tech nisch gesproken' niet onder de Conventie van Genève vallen. Hij liet weten dat de VS wel van plan zijn om de mensen te behandelen vol gens de Geneefse regels. RTR/AFP/DPA WASHINGTON - De voormali ge Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Van ce is zaterdag op 84-jarige leef tijd overleden. Hij leed aan de ziekte van Alzheimer en stierf in een ziekenhuis in New York. Vance diende als minister in de regering van de Democratische president Jimmy Carter. Hij hielp onder meer mee aan in de totstandkoming van het vredes verdrag tussen Israël en Egypte in 1979. Hij legde zijn functie een jaar later neer uit protest te gen een voorgenomen bevrij dingsactie van Amerikaanse gijzelaars in Iran. De politieke loopbaan van Cy rus R. Vance heeft zo'n dertig jaar geduurd. In 1957 begon Vance als adviseur in een se naatscommissie. Onder presi dent Kennedy kreeg hij een soortgelijke functie op het mi nisterie van Defensie..Vance speelde tijdens zijn minister schap onder Carter een belang rijke rol in het noi'maliseren van de betrekkingen met China. Ook werkte hij mee aan de tot standkoming van verdragen over het Panamakanaal, dat in 1999 door de VS aan Panama werd overgedragen. Daarnaast deed hij pogingen om met de voormalige Sovjet-Unie tot af spraken te komen over wapen beheersing. In 1991 werd hij VN-onderhan- delaar in het voormalige Joego slavië. Maar in 1993 hield hij er mee op nadat hij er niet in was geslaagd een einde te maken aan de burgeroorlog in Bosnië. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - In Spanje be gint vandaag een van de meest curieuze rechtszaken uit de ge schiedenis. Op voorhand staat immers vast dat het proces tegen de 37 leden van een drugs kartel, ongeldig zal worden ver klaard en moet worden overge daan. De drie rechters zijn namelijk zelf aangeklaagd, omdat ze de bendeleider, de Colombiaan Carlos Ruiz Santamaria, kort voor kerst op vrije voeten heb ben gesteld. 'El Negro', zoals de Colombiaan wordt genoemd, is sindsdien spoorloos. De politie denkt dat hij al weer veilig en wel in zijn vaderland zit. Carlos werd in juli 1999 gearres teerd bij een grootscheepse in ternationale politieactie onder leiding van onderzoeksrechter Baltasar Garzón. Bij de ente ring van het narcoschip Tam- masare op open zee, werden vijftig mensen aangehouden van wie er nu 37 voor de rechter moeten verschijnen. Carlos zou anderhalf jaar lang de scheepstransporten met co caïne uit Colombia naar de Noord-Spaanse kust hebben geregisseerd. Het gaat om 52.000 kilo cocaïne met een waarde van ruim twee miljard euro. Toen El Negro in de boeien werd geslagen, had hij vier mil joen euro aan contanten op zak. De aanklager eist zestig jaar ge vangenisstraf en een boete van een half miljard euro. Kort voor kerst diende de advo caat van Carlos een verzoek in bij de rechtbank om de hoofd persoon van de grootste Spaan se drugszaak ooit, op borgtocht vrij te laten. Carlos leed aan de pressies en zou zelfmoordnei gingen hebben. Tegen de ex treem lage borgsom van 30.000 euro liet de rechtbank hem 'op humanitaire gronden' tijdelijk vrij, op advies van de gevange nispsychiater. Op 22 december verliet El Negro de gevangenis en boekte direct een enkele reis Bogota. Vier da gen later belde één van de rech ters met de advocaat met het dringende verzoek zich samen met zijn cliënt op de rechtbank te melden. Toen was de invrij heidstelling al in heel Spanje bekend en beheerste zij het nieuws. Onder politieke en publieke druk gelastte de Hoge Raad i pn diepgaand onderzoek tegen de drie rechters. Die worden ervan beschuldigd willens en wetens de loop van het recht te hebben verstoord. Dat onderzoek kan maanden duren en loopt gelijk met het proces tegen de drugs handelaren. Als de rechters schuldig worden bevonden wordt het proces tegen de drugsbende nietig verklaard en moet het opnieuw worden ge voerd. Inmiddels komen steeds meer feiten aan het licht die aantonen hoe knullig de rechtbank te door Hans Heijt JERUZALEM - Leden van de Arbeidspartij in de Israëlische regering en het Internationale Rode Kruis hebben gisteren fel le kritiek geuit op de verwoes ting van een Palestijns vluchte lingenkamp door het leger. Minister Peres van Buitenland se Zaken zei dat de actie 'zeer slecht is voor de beeldvorming van Israël in de media'. „Als het om het vernietigen van huizen gaat, moeten we zeer voorzichtig zijn", zei Peres voor de Israëlische legerradio. De minister van de Arbeidspartij eiste dat het het leger 'een on dubbelzinnige verklaring' geeft voor het verwoesten van tien tallen huizen in het vluchtelin genkamp Rafah in de Gaza- strook. Volgens een woordvoerder van het Internationale Kruis zijn door de verwoestingen ongeveer zeshonderd Palestij nen dakloos geworden. Maar volgens het le ger en premier Sharon zijn er uitsluitend verlaten huizen ver nield. Een legerwoordvoerder zei dat Palestijnen vanuit de huizen op Israëlische troepen schoten en dat onder een aantal panden tunnels waren gegraven voor wapensmokkel. De legeractie was een vergel ding voor de aanslag van de fun damentalistische moslimbewe ging Harnas woensdag op een legerpost. Daarbij kwamen vier Israëliërs om. Zaterdag voerde Israël een an dere vergeldingsactie uit. Mari neschepen vernielden enkele vissersboten en een opslag plaats in de haven van het onder Palestijns bestuur staande Ga- werk is gegaan. Zo werd de borgsom pas de dag na Carlos' vertrek betaald. Zelfs het adres waar hij zich tijdens het verlof zou ophouden, klopte niet. In sommige media wordt gesugge reerd dat de rechters zich heb ben laten omkopen. GPD Een schip van de Palestijnse kustwacht zonk na de aanval zaterdag van de Israëlische marine. foto Mohammed Saber/EPA za-stad. Bovendien drongen mi litairen met tanks en bulldozers de luchthaven van Gaza binnen Ze vernielden het nog bruikbare deel van de 3,5 kilometer lange landingsbaan. De aanvallen hielden verband met het onderscheppen van een schip op de Rode Zee met 50 ton wapens en munitie aan boord. Volgens Israël zitten de Pales tijnse leiders achter de wapen smokkel, maar die ontkennen dat. De Palestijnse veiligheidsdienst meldde gisteren dat de politie op de Westelijke Jordaanoever een lid van de militaire tak van de extremistische beweging Ha rnas heeft gearresteerdHet gaat om de 29-jarige Salim Hadji, die door Israël wordt gezocht we gens zijn betrokkenheid bij ver scheidene aanslagen op Israëli sche doelen. AFP/RTR/ANP door Harm Harkema LONDEN - De Britse pers is in rep en roer: prins Harry, de jongste zoon van kroonprins Charles en wijlen prinses Diana, heeft in jimi en juli 2001, op zestienjarige leeftijd, 'verschei dene malen' cannabis ge rookt. Ook dronk hij in die tijd, op en rond het buitenverblijf High- grove in Gloucestershire, af en toe 'bovenmatig veel' alcohol. Ook dat was een illegale activi teit, want sterke drank mag al leen genuttigd worden door achttienjarigen en ouderen. Prins Charles heeft zijn zoon een dagje naar een ontwen ningskliniek voor heroïnever- slaafden gestuurd, waar de jonge prins zodanig onder de in druk raakte van de gruwelen der verslaving, dat hij nu weer fris is in het hoofd. Vette koppen 's Lands grootste zondagsblad News of the World had het ver haal boven water gehaald, maar zaterdag al was het uitgelekt naar de concurrenten. Zodoen de openden gisteren alle zondagskranten, van boule vardblad tot zogeheten kwali teitskranten, met het grote nieuws. Uit de vette koppen bleek dat het niet zozeer Hairy's dronkenschap was die de media in opperste staat van opwinding hadden gebracht, als wel de ver schillende jointjes die Zijne Hoogheid had genuttigd. 'Har ry's Drugs Shame' (Harry's drugsschande) kopte News of the Worlden belichtte de affai re van boven tot onder in maar liefst zeven pagina's. De prins, zoveel is duidelijk, ging op Highgrove en in de nabij gelegen pub de Rattlebone Inn met foute vriendjes en vriendin netjes om, en zou zelfs een keer uit de pub zijn gezet nadat hij een Franse barbediende een fucking frog' (kikker, het Britse scheldwoord vooreen Fransoos) had genoemd. Alom wordt Charles' reactie volop geprezen. „Een glanzend en benijdenswaardig voorbeeld van wijsheid, Charles komt hieruit naar voren als een mo derne koning in de maak"aldus News of the World. Uit hele het land kwamen blij ken van medeleven. Natuurlijk deed ook premier Tony Blair een duit in het zakje. Die vond dat Charles en de koninklijke fami lie de zaak uitstekend hadden opgepakt. Blait kan het weten, want diens zoon Euan werd an derhalf jaar geleden eveneens op zestienjarige leeftijd na een feestje stomdronken thuisge bracht door de politie. GPD MOSKOU - Bij een methaan gasexplosie in een kolenmijn in Noord-Rusland zijn gisteren vijf mijnwerkers om het leven gekomen en vier gewond ge raakt. Dat meldde het ministerie voor Noodsituaties gisteren. De explosie in de Vorkoetinska- ja-mijn in Vorkoeta, een stad in boven de poolcirkel in het hoge noorden, deed zich voor tijdens reparatiewerkzaamheden. Na de explosie ontstond een brand die tegen de avond nog niet was geblust. AP (Advertentie) APK KEURING VOOR SLECHTS VOORDELIG DOOR DE Voor een onafhankelijke APK Keuring van uw outo bent u bi| Profile Tyrecenter oan het |ui',te adres. Bi| Profile lyrecenter kunt u alli|d geheel vrijblijvend uw auto laten controleren Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten KEURING PTOFILE PASSIE TOT IN 1EOER DETAIL lil f!| KOLE - LUCTOR Tel: 0114-31 40 80 Tel: 0117-45 23 77 Tel: 0115-61 39 81

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5