Sprinttop loopt hard van stapel De Knegt is geen knecht meer Tony David slaat toe in Embassy Advocaat kan het niet maken om weg te gaan bij Glasgow Eric Heiden relativeert overwinningen van Bos en Timmer Wat te doen met uw overgebleven guldens? Bejaarde schutter Nederlands kampioen vergeet dopingcontrole Voetbalfan Zuid-Afrika door bliksem gedood maandag 14 januari 2002 HVV'24 haalt periode binnen Finish-soap laat Beije niet los Vlaamse kermis bij ATB-koers Bekertopper gedevalueerd Koploper Mevo winttoptreffen Chepkemei mist doel door Gijs van Oosten HEERENVEEN - De verleiding was gisteren maar al te groot om te veron derstellen dat de Nederlandse sprin ters de wereld domineren. Jan Bos en Erben Wennemars wonnen immers goud en zilver op de 1000 meter bij de mannen, Marianne Timmer en Andrea Nuyt deden dat bij de vrouwen. Maar Eric Heiden, vijfvoudig olympisch kampioen in 1980, relativeerde de waarde van die successen in een paar zinnen tot nul. Heiden, in het olympische seizoen, als arts bijna permanent verbonden aan de Amerikaanse schaatsploeg, plaatste de wereldbekerwedstrijden in het juiste perspectief. In het kort komt het erop neer dat er geen conclusies aan de uit slagen kunnen worden verbonden. Heiden (44): „Het is misschien een beetje flauw, maar de resultaten van de Amerikanen en Canadezen geven geen enkele indicatie voor wat ze straks in Salt Lake City te bieden heb ben." De Amerikaanse en Canadese schaat sers hielden in december, net als de Ne- derlandèrs, hun olympische trials. De aandacht van de eerste helft van het seizoen was op dat toernooi gericht. „Daarna viel de druk weg. De Ameri kanen en Canadezen zijn zich in psy chologisch opzicht meer gaan ontspan nen. De volgende piek ligt in februari in Salt Lake City. Deze wereldbeker en het WK sprint volgende week in Ha- mar zijn niet meer dan voorbereidings wedstrijden op het olympisch toer nooi." Zwaar ijs De Canadese schaatsers (Wotherspoon, Ireland) kwamen een week, de Ameri kanen (FitzRandolph, Cheek) een paar dagen van tevoren in Nederland aan. Heiden: „De omstandigheden zijn niet in hun voordeel. Het is heel moeilij k om van een hooglandbaan naar een baan op zeeniveau te gaan. Ik hoorde de Amerikaanse schaatsers in de kleedka mer klagen over de laatste ronde op de 1000 meter. Die was heel zwaar om door te komen. Dat heeft met het zware ijs en de hoge luchtdruk te maken." Het sprintersduo Jan Bos (rechts) en Erben Wennemars was goed voor goud en zil ver op de duizend meter. foto Jerry Lampen/RTR Volgens Heiden zullen de Noord-Ame- rikaanse schaatsers in Salt Lake City weer in het voordeel zijn, omdat zij ge wend zijn aan de hoogte en het snelle ijs. „De focus is helemaal gericht op dat toernooi. Dat geldt vooral voor de Amei'ikanen. Omdat de Spelen in eigen land zijn, is dat het enige evenement dat telt. Daarom vox-men de resultaten van dit weekeinde geen indicatie, al verwacht ik wel dat de Amerikanen en Canadezen in Hamar op het WK sprint er iets harder aan zullen trekken." Jan Bos en Ex-ben Wennemars konden Marianne Timmer won in Thialf de duizend meter en ligt op schema in de aanloop naar de Spelen. foto Marcel Antonisse/ANP het daarmee doen. Heiden gunde hen de eerste twee plaatsen op de 1000 me ter, maar plaatste er dus wel kantteke ningen bij„Zij zijn gewend aan de om standigheden, het werkijs. En eerlijk gezegd denk ik ook dat ze extra gemoti- veei'd waren. Dit was een thuisbaan, ze reden voor eigen publiek." Kunstje De Nederlanders beschouwden de vier medailles als een opsteker en een be vestiging" van een goede voorbereiding. Jan Bos, winnaar in 1.10,12 minuten, noemde het een geslaagde test. De man die zich niet meer kon herinnei-en wan neer hij voor het laatst een wereldbe kerwedstrijd op de 1000 meter won (november 1999 in Berlijn) heeft zijn tactiek aangepast door vanaf de start hard wegte rijden. „Ik krijg het kunstje steeds meer door. Dat is wat de Canade zen ook doen. Zo moet ik in Salt Lake ook rijden, alleen moet mijn basissnel heid omhoog. Als je in het begin wat laat liggen, dan maak je dat niet meer goed." Andx-ea Nuyt, dit weekeinde drie keer tweede op de 500 en 1000 meter achter LeMay en Timmer, heeft de stijgende lijn nadx'ukkelijk te pakken. Marianne Timmer won voor het eerst sinds de cember 2000 een wex-eldbekexwed- strijd. Volgens coach Peter Mueller staat zijn echtgenote er beter voor dan vier jaar geleden. Ze won toen in Naga no twee maal olympisch goxid. Timmer: „Ik ben vxijer in mijn hoofd, het oude, lekkere gevoel komt weer terug." GPD pagina 21: Gretha-mania Timmer sterker dan ooit kritiek op ijsvloer Spectaculair slot Indoor Zeeland door Marcel van der Kraan GLASGOW - Dick Advocaat werd vorige maand door Glasgow Rangers tot tech nisch directeur gepromo veerd. De aanbieding van de KNVB om met onmiddellijke ingang bondscoach te wor den kwam te kort op die be noeming, zei de Nederlandse voetbaltrainer gisteravond. „Ik heb veel aan voorzitter David Mux-ray te danken. Hij heeft me de afgelopen vier jaar alle vrijheid gegeven, heeft me financieel veel'ax-m- slag gegeven om transfers en een fantastisch trainings complex te realiseren. Dan vind ik niet dat ik het kan maken om vijf weken na het begin van een nieuwe baan weer op te stappen", aldus Advocaat. De Hagenaar zegt de voor bije dagen wel serieus te heb ben nagedacht over de aan bieding uit Zeist. Hij is ervan overtuigd dat hij bij Oi-anje de juiste sfeer zou kunnen creëren en weer aanspreken de x-esultaten zou kunnen ha len. „Ik heb tegen Kesler ge zegd dat ik het een moeilijke beslissing vond. Aan een kant sprak het me ontzettend aan om met de spelers van het Nedei-lands elftal aan de slag te gaan. Een moeilijke groep? Toen ik in 1992 begon had ik ook niet de makkelijkste jon gens en had ik ook met grote namen te maken. Toch ben ik er altijd in geslaagd om ie dereen in de goede richting te duwen en met het Neder lands elftal te presteren." Advocaat zegt dat de aanval die Marco van Basten eind voiige week op de voetbal bond inzette, geen rol heeft gespeeld bij zijn besluit om in Schotland te blijven. Van Basten zei het een schande te vinden dat Louis van Gaal als technisch directeur van de bond een x~ol speelt bij de benoeming van zijn opvolgex-, „Het is ongelooflijk dat er wox-dt voorbijgegaan aan een man als Ruud Gullit", vond Van Basten. „Het zegt nogal wat over de mensen die zo'n essentiële beslissing moeten nemen", vervolgde de voor malige spits van Oranje. „Die zien dus blijkbaar niet welke normen er op dit niveau gel den. Ik snap echt niet dat Van Gaal übex'haupt nog iets te vertellen heeft binnen de KNVB." Advocaat had al een tijdje in de gaten dat er verschillende kampen zijn in Nederland. Een belangrijk deel van de media stexrnt Van Hanegem, Van Basten heeft nu een lob by ingezet die Gullit in de ze tel van bondscoach moet brengen. „Het is inherent aan de positie van bondscoach. Iedereen aast op die plek", zegt Advocaat. „Het gaat om het Nederlands elftal en daar heeft iedereen een mening over." Nieuwe situatie De KNVB komt vandaag al bijeen om de nieuwe situatie rond Oranje te bespreken. De voetbalbond is in een uiterst lastige situatie verzeild ge- x-aakt. Het Nederlands elftal speelt op 13 febirxari al zijn volgende interland, thuis te gen Engeland. Het is niet on denkbaar dat er tot de zomer nu een interim-bondscoach moet komen. Rob de Leede van de KNVB zei gisteravond dat de vol gende stappen van de bond binnenskamers zullen blij ven. „We zeggen niks tot dat we daadwerkelijk een bondscoach hebben." GPD Guldens die u overhebt, kunt u tot 1 april gratis op uw bankrekening storten. Maar u kunt ze natuurlijk ook aan een goed doel geven via de inzamelactie van de Nationale Eurocollecte/Coins for Care. Tot 1 april kunt u uw guldens gratis op uw rekening storten. - Guldens en geld uit andere eurolanden kunt u ook aan een goed doet geven Via de Nationale Eurocottecte/Colns for Care. De huis-aan-hulscollecte vindt plaats van 14 t/ni 26 januari. Meer informatie? www.riedertandvo0rh1dgoeded0et.nl. De euro is van ons allemaal. RECKLINGHAUSEN - Kurt Meyer is gisteren ge huldigd als maker van het mooiste doelpunt van het jaar 2001 in Duitsland. Het is daarnaast ook de bijzonderste treffer uit de geschiedenis van de ver kiezing. Meyer wordt bin nenkort namelijk 81. Hij kreeg van de kijkers naar de ARD-Sportschau 20,9 procent van de stem men. Dat was beduidend meer dan de Bundesligas- terren Prager (16,8) en Marcin Mieciel (10,0). Meyer schoot op 20 janua ri vorig jaar de bal met x-echts stx-ak in de krui sing. Hij deed dat tijdens de jubileumwedstx-ijcl tus sen de veteranenelftallen van zijn club Blau-Weiss Post Recklinghausen en FC Hillerheide ter gele genheid van zijn 80e ver jaardag. Die beelden haalden de televisie. Mey er werd prompt uitverko ren als maker van het „Tor des Monats" en nu ook van het „Tor des Jahres." DPA van onze sportredactie ZEDDAM - Gerben de Knegt is onlangs in Loenhout (27 december) vergeten naar de dopingcontrole te gaan. Hij stond daar op de reservelijst. Normaliter staat het niet verschijnen op een doping controle gelijk aan een posi tieve test en volgt er een sanctie. „Ik heb via-via gehoord dat ik daar had moeten plassen, maar officieel heeft niemand me er nog op aangesproken", sprak de nieuwe Nedeiland- se kampioen gisteren. Hij zegt in Loenhout, waar hij als vierde eindigde, te hebben geïnformeerd naar de lijst van renners die uitgeloot wa ren voor de dopingcontrole. „Er werd me toen verteld dat ik niet hoefde gaan. Nu blijk ik volgens anderen op de re servelijst te hebben ge staan." Hij zegt zich geen zorgen te maken over eventuele sanc ties. „Ten eerste heb ik er niets meer over gehoord en ten tweede ben ik in die pe riode zo vaak gecontroleerd dat ik niets te verbergen had." De KNWU laat bij monde vanEgon van Kessel, coördi nator veldrijden, weten dat men nog niets heeft verno men van de Belgische bond. GPD Advertentie van onze sportredactie JOHANNESBURG - Een Zuid- Afrikaanse voetbalsupporter is zaterdag na de competitiewed strijd Classic-Manning Rangers door de bliksem getroffen en overleden. Een andere fan liep verwondigen op en werd naar het ziekenhuis gebracht. Walter Rautmann, de Oosten rijkse trainer van hekkensluiter Classic, kwam met de schrik vrij. „Een gi'oep aanhangers kwam het veld op om me te feli citeren met het gelijkspel. Ik werd echter weggetx-okken door een verslaggever. Seconden daarna sloeg de bliksem in", zei de ooggetuige. Rautmann vertelde dat hij en zijn collega de grensrechter al tijdens de wedstrijd hadden ge vraagd of het niet beter zou zijn de wedstrijd te onderbreken. Gedurende de hele tweede helft donderde en bliksemde het bo ven het stadion. DPA bassy. Francis Hoenselaar ver loor zaterdag' de finale van de Embassy bij de vrouwen. De Nederlandse dartster moest in Frimley Green het hoofd buigen voor de Engelse Trina Gulliver met 2-1. Hoenselaar begon goed aan de partij met winst in de eer ste set, daama overklaste Gulli ver haar twee keer. De setstan- dep waren 3-11-3 en 2-3. ANP van onze sportredactie Gerben de Knegt trad op het NK uit de schaduw van Groenendaal. Groenendaal klaagt weer over pech op NK foto Koen Suyk/ANP door Ad Pertijs ZEDDAM - Twee winters gele den nog maar was wereldkam pioen Richard Groenendaal een onaantastbare grootheid in het Nederlandse veldrijden. Ger ben de Knegt was een naar zich zelf zoekend talent, die van Ra- bo de kans kreeg de plaats van Adrie van der Poel," een andere supercrosser, over te nemen. Gistex-en in Zeddam, waar op een glooiend parkoex-s in Mont- fexiand de nationale titelstrijd veldrijden werd gehouden, reed De Knegt diezelfde Groenen daal in een onderling Rabo-duel uit zijn laatste kampioenstrui. Het was niet eens verrassend te noemen. In Groenendaals rampjaar finishte de 26-jarige coureur uit Goirle al vaker voor zijn kopman. „Alleen hoor je daar dan niemand over", vertel de de nieuwe kampioen met een ondertoon van gelatenheid. „In Diegem word ik fraai vierde, maar toen ging alle aandacht weer uit naar die klap van Ri chard." De oud-wereldkampioen had even daax-voor zijn pech-van- de-dag toegelicht. In de voor laatste ronde was hij op een steen gereden, die er de ronde en/oor nog niet lag. Groenen daal reed zijn vooi'band lek op de uit de dooiende grond tevoor schijn gekomen kei en vexioor daaixloor de wedstrijd. Althans dat was de visie van de kopman. „Voor mij was het parkoers in feite te gemakkelijk." Steen De knecht zag het andex-s. „Ik was echt niet de mindex-e van daag. Hij reed me een paar keer los, maar ik kon steeds gemak kelijk terugkomen. Op sommige stukken, de trap bijvooi'beeld, was ik zelfs veel beter. Ik vind dus dat hij ook gewoon had kun nen zeggen dat ik de verdiende winnaar was. Maar zo is Ri chard niet. Hij toont nog vaak te weinig ï-espect voor zijn tegen stander en daar maakt hij zich bij veel rennex-s niet populairder mee. Die steen waarop hij zijn band kapot reed, voelde ik ook Alleen rijd ik niet lek. Mij raakt het niet eens zo. Ik ken hem. Hij is gi'etig en maakt dan snel een foutje, maar bij de Belgen komt het over van: daar heb je hem weer." De Knegt kwam gisteren be paald niet uitgelaten over de streep. „Zo ben ik nu eenmaal." Het had volgens hem niets te maken met de manier waarop hij had gewonnen. „Ik win na tuurlijk liever op een andere manier dan na een lekke band van Richai-d. Maar ik ben wel degelijk heel blij met dit kampi oenschap. Voor veel mensen ben ik toch die mislukte mountain- biker, die is gaan veldrijden. Ik laat nu zien dat mijn overstap wel degelijk een goede keuze is geweest." In de week voor het NK deed De Knegt een beetje la coniek over zijn kansen en am bities. „Ik wilde de druk van me af houden", zei hij gisteren na de wedstrijd. „Want natuui-lijk was dit voor mij een uitgelezen moment om te laten zien dat ik Richard kan kloppen." De vraag is nu wat de kampi oenstrui met hem gaat doen. Groenendaal: „Met zo'n trui ben je heel hei-kenbaar in het buitenland. Ik had hem heel graag behouden, maar voor Gex-ben kan hij meer betekenen dan voor mij. De naam Groe nendaal kennen ze toch wel. Hij zal er nu internationale erken ning mee krijgen." Omscholen De Knegt weet dat niet. Hij hoopt het slechts. „Want ik heb er nog geen ex-varing mee." Hij weet alleen dat hij in twee jaar tijd veel heeft bijgeleerd. Hij moest zich omscholen van 'lomp koersende mountainbiker', naar 'vloeiend lijdende crosser' Volgens de kenners is hij tech nisch beter geworden. Volgens Groenendaal was hij nooit zo onhandig met de fiets. „Hij is vooi-al op het gebied van de in- tei-vallen in de koers verbeterd Gistex-en raakte Groenendaal in De Knegt een knecht kwijt. Hij ki-eeg er een nieuwe Van der Poel voor terug. „Het is goed dat er onderlinge concurrentie is", re fereerde hij aan de peiiode dat Van der Poel hem pxikkelde en inspireerde. „Voor mij is Ri chard altijd al de man geweest aan wie ik me heb kunnen op trekken", zei De Knegt. GPD pagina 21vijfde titel op rij FRIMLEY GREEN - Een week had Tony David nodig om de harten van de Engelse dartslief hebbers te veroveren. De 34-ja- rige Australiër lijdt aan hemofi lie, is kreupel en kan zijn werparm niet volledig strekken. Dat weerhield hem er niet van gisteren de 25e Embassy, het meest prestigieuze dartstoer- nooi, te winnen. David klopte in de finale Van Barneveld-bedwinger Mervyn King met 6-4. De als vierde ge plaatste Kling begon als favoriet aan de finale tegen de onge plaatste David. Nadat hij don derdag in een meestexdijke par tij Van Barneveld de weg naai de laatste vier had verspex-d, volgde zaterdag opnieuw een demonstratie tegen Colin Monk. Met liefst 5-1 baande King zich een weg naar de fina le. David had heel wat meer moeite met favoriet Martin Adams. Een bloedstollend duel eindigde in 5-4. Maar juist de antiheld begon de finale voortvarend. De Engel sen vinden het prachtig dat een gehandicapte zo geweldig staat te gooien. De nummer achttien van de wereld leidde bij de pau ze al met 4-1. Bij 5-1 leek de par tij beslist, maar King knokte zich terug tot 5-3. Toch kon David de partij niet veel later afmaken. Drie pijlen voor tops (dubbel 20) waren niet aan hem besteed, waarna King ook de negende set naar zich toetrok. King leek op weg naar een wonderbaarlijke ontsnap ping, maar gaf in de tiende set de pai*tij toch uit handen. David kreeg opnieuw drie pijlen voor tops. Hij scoorde met de eei-ste een single-20 en sloot af met een double-10. Daarmee won David als volkomen outsider de Em-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27