Onderwijs dreigt te verdwijnen PZC Parkeerbeleid Goes werpt vruchten af Fleuroja krijgt eindelijk zicht op geld Prunjegebied blijft domein van vogels CDA wenst rem op stijging huizenprijs Zierikzeeënaar mishandeld Succes voor dansparen Gebroken been na illegale rit Vlissinger betrapt inbrekers Auto op de kop bij Bruinisse Gedeputeerde waarschuwt voor gebrek aan leerlingen voor vmbo zeeuwse almanak Bezoek Mishanding agenda Ladder gestolen waarin opgenomen PBJ* de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD ZIERIKZEE - Een 28-jarige inwoner van Zierikzee is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats mishandeld door twee mannen. Het slachtoffer werd in de Sint Domusstraat diverse keren in zijn nek en op z'n gezicht geslagen. Hij liep daardoor kneuzin gen en bloeduitstortingen op. Aanleiding van het handge meen is volgens de politie een conflict in de relatiesfeer. De twee daders zijn bekenden van het slachtoffer. De politie heeft de kwestie in onderzoek. ZIERIKZEE - Twee dansparen uit Schouwen-Duiveland hebben gisteren tijdens een landelijke wedstrijd in Hilversum een goed resultaat geboekt in hun voorbereidingen op het Ne derlandse kampioenschap. Freek van Es en Vivian Bommelje haalden de derde plaats in de derde klasse standaard. Hun collega's Mark Berrevoets en Daniëlle Verkaart legden in de vierde klasse beslag op de tweede plek. Beide paren worden getraind door Onno Kramer van het gelijknamige danscen trum in Zierikzee. Het NK dansen wordt komend voorj aar ge houden in Den Haag. De landelijke wedstrijd in Hilversum werd georganiseerd onder auspiciën van de Nederlandse Danssport Organisatie NDO. SINT-ANNALAND - Een zeventienjarige jongen uit de ge meente Tholen is gisterochtend even voor twee uur gewond geraakt, toen hij met een auto tegen een boom botste langs de Stoofweg in Sint-Annaland. De jongen reed over de weg, verloor de macht over het stuur, reed de berm in en botste frontaal tegen de boom. Hij raakte bekneld en moest uit het voertuig worden bevrijd. Hij is met een verbrijzeld been overgebracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. De jongen was op stap met enkele bekenden, onder wie de ei genaar van de auto. Het slachtoffer had alcohol gedronken en was, terwijl hij geen rijbewijs had, zonder toestemming van de eigenaar met de auto gaan rijden. De autosleutel stak, nadat een van de anderen in het voertuig was geweest, waarschijnlijk nog in het contactslot. Het voer tuig is vernield. VLISSINGEN - In de Sottegemstraat in Vlissingen is gister ochtend omstreeks acht uur ingebroken. De bewoner werd wakker van een geluid. Toen hij ging kijken, liepen enkele personen zijn woning uit. Zij bleken een gsm, een videocame ra, een portemonnee met daarin enkele honderden euro's, een spelcomputer en een videorecorder meegenomen te hebben. De eigenaar vond de videorecorder even later terug aan de Schuitvaartgracht. De gestolen goederen hebben een waarde van circa 1000 euro. BRUINISSE - Een 21-jarige vrouw uit Dordrecht is zaterdag nacht op de Grevelingendam bij Bruinisse met haar auto over de kop geslagen. De wouw reed over de rechterkantstreep en schrok daar zo van, dat ze hard remde en tegenstuurde. Door die manoeuvre raakte de auto in een slip en belandde op z'n kop in de berm. De Dordtse bleef ongedeerd en slaagde er in op eigen kracht uit de wagen te kruipen. maandag 14 januari 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE-Het voortbest aan van het voorbereidend middel baar beroepsonderwijs (vmbo) op Schouwen-Duiveland staat op het spel. Volgens gedeputeer de L. Coppoolse dreigt de schoolsoort van het eiland te verdwijnen, wegens gebrek aan leerlingen. De kleinschaligheid van het on derwijs op Schouwen-Duive land baart de CDA-gedeputeer- de zorgen, zo zei hij zaterdag op een bijeenkomst van zijn partij in Zierikzee. Het leerlingenaan tal van de vmbo-opleiding van de Pontes Scholengroep in de Schouwse centrumstad bevindt zich volgens Coppoolse in de ge varenzone. Wordt niet snel inge grepen, dan staat een besluit van het schoolbestuur voor de deur om de opleiding te concen treren in Goes. Coppoolse hoopt dat er moge lijk nog enige rek zit in de mini male normaantallen die het mi- door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes is in grote lijnen tevreden over de resultaten van het nieuwe parkeerbeleid. Vooral het lang- parkeren in de woonwijken, voorheen een van de grootste problemen, komt nu wij wel niet meer voor. Een evaluatie hééft wel diverse kleinere knelpunten aan het licht gebracht. Daarvoor wordt, waar mogelijk, een oplossing gevonden. Het nieuwe parkeerregime in Goes is vorig jaar op 1 april van kracht geworden. De kern ervan is dat het gebied waar vergun ning- en betaald parkeren geldt, aanzienlijk is uitgebreid. Ook is het hart van de stad opgedeeld in vijf zones. Bewoners kunnen nu met een vergunning overal parkeren binnen 'hun' zone. Verder is het betaald en vergun- ningparkeren zoveel mogelijk gemengd. De evaluatie die de gemeente nu heeft opgesteld, is nog maar een voorlopige, aangezien het nieu we gratis terrein bij het Sta tionspark, bestemd voor lang- parkeerders, pas sinds twee weken in gebruik is. Een com plete evaluatie kan daarom pas op z'n woeg medio dit jaar wor den uitgevoerd. Duidelijk is al wel dat het beleid aan de belangrijkste doelstel lingen beantwoordt. Wildpar ken is nagenoeg verleden tijd, bewoners ondervinden nauwe lijks nog hinder van mensen die lange tijd gratis hun auto willen parkeren en de terreinen die be doeld zijn voor bezoekers van de binnenstad worden beter benut. „Onze voorspellingen zijn gro tendeels uitgekomen", stelt wethouder M. 't Hart teweden vast. Uiteraard valt er links en rechts nog wel wat te verbeteren. Zo treden op sommige plaatsen aan de rand van het gebied proble men op. Om die reden is het ge bied voor vergunningparkeren in Goes-Oost inmiddels met en kele straten uitgebreid. In West wordt in overleg met de bewo ners bepaald of daar eenzelfde maatregel wenselijk is. Langparkeren Verder is gebleken dat aan de noordkant van de binnenstad een gratis terrein voor langpar keren wordt gemist. Het par keerterrein bij sportpark Het Schenge blijkt daarvoor niet, zoals gehoopt, in trek. Daarom denkt de gemeente erover ruim te te creëren aan de Westhaven- dijk, pal ten noorden van de weegbrug. Daar zou plaats zijn voor enkele tientallen auto's. De vmbo-opleiding van de Pontes op Schouwen-Duiveland is in gevaar door een gebrek aan leerlingen. foto Marijke Folkertsma nisterie heeft vastgesteld voor behoud van een opleiding in een regio. Hij riep de gemeente op binnenkort samen af te reizen naar Den Haag om de proble matiek aan te kaarten en te vra gen de normen aan te passen. „We moeten de opleiding over eind houden voor Schouwen- Duiveland. Daarvoor doen wij ons uiterste best. Maar het zou wel eens heel moeilijk kunnen zijn." Fusie Het vmbo op Schouwen-Duive land bestaat sinds augustus 1999. De oprichting van de nieuwe landelijke opleidings richting viel samen met de fusie van de twee scholengemeen schappen in Zierikzee met het Groot Stelle en het Goese Ly ceum tot de Pontes Scholen groep. Het vmbo kwam in de plaats van de mavo en het vbo. Elk voor zich konden de betrok ken scholen het volledige vmbo- pakket indertijd niet aanbie den. De fusie van de vier instel lingen was vooral bedoeld om het voorbereidend beroepson derwijs in de regio in stand te houden. Binnen die context kwam het dagelijks provincie bestuur drie jaar geleden ook met een eindadvies over de om vorming van mavo en vbo. Die insteek staat nu dus met betrek king tot Schouwen-Duiveland onder druk, constateert Cop poolse. De gedeputeerde hamerde tij dens de partijbijeenkomst te vens op het belang van een goe de sociale infrastructuur voor de Schouwse jeugd. „Ik heb de sociale structuur schets van de gemeente gelezen en wat ik daaruit begrijp, wordt het hier nog niet zo makkelijk om iets op poten te zetten in die richting. Veel jongeren klagen over het feit dat er voor hen zo weinig te doen is. Maar daar staat tegenover dat zeventig procent zegt dat ze het naar hun zin hebben. Kom daar maar eens uit! Belangrijk is vooral dat er goede en voldoende voor zieningen zijn voor die doel groep, zodat ze zich niet hóéven te vervelen. Het moet toch mo gelijk zijn op Schouwen-Duive land een bioscoop voorelkaarte krijgen!" Valkuilen Uit onderzoek blijkt volgens Coppoolse dat 85 procent van de jongeren in staat is zelf de weg naar de volwassenheid te vin den. Vijftien procent belandt in de valkuilen van criminaliteit, drugs, psychische nood en an dere ellende. Niet investeren in een volwaardig jeugdbeleid be tekent dat het aandeel van de probleemgevallen zal stijgen, stelt de gedeputeerde. „Dat be tekent. voor Schouwen-Duive land dus nog een grote klus, ge zien de aard van de sociale structuurschets." Men kent ze wel: die plicht matige bezoekjes aan perso nen op momenten dat je ei genlijk veel liever andere dingen zou willen doen. Maar je legt ze af voor de lieve vrede, want wegblijven zou weer scheve gezichten kun nen opleveren. Dus ging dat Vlissingse stel dan toch maar even langs bij die twee echtelieden in Goes. Die zagen, toevallig naar bui ten kijkend, de Vlissingers al van een afstandje naderen en riepen bijna gelijktijdig naar elkaar: O jee! Duiken!' Waarop ze vlug achter de driezitsbank wegkropen. Driemaal werd er gebeld. Toen leidde het stel van ach ter de bank uit het geknisper van het grind op het tuinpad af, dat het bezoek afdroop. En ze vingen vanuit die posi tie ook nog op wat die twee daar buiten tegen elkaar zei den: „Gelukkig, ze zijn niet thuis!" door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er gloort licht aan het eind van de tunnel voor Fleuroja. Na ruim ze ven jaar touwtrekken met de landelijke overheid en verzekeraars lijkt de particu liere gehandicaptenopvang in Zierikzee alsnog in aanmerking te komen voor een volledige vergoeding voor de zorg. Tot dusver moet de door ouders gevormde stichting er jaarlijks fors op toeleggen. Fleuroja is een huis in de Zierikzeese wijk Poortambacht waar vijf meervoudig gehandicapte volwassenen bij elkaar wonen. Omdat ze het verstandelijk ver mogen van een klein kind hebben, is con stante zorg vereist. De werkdruk in de re guliere instellingen laat een dergelijke aandacht nauwelijks toe, zodat een groep ouders in 1995 het initiatief nam samen een zorgwoning te beginnen. Uitgangs punt daarbij was het persoonsgebonden budget (PGB), waarmee de inschakeling van zorgverleners kan worden betaald. Nog voor opening van Fleuroja in 1999 werd evenwel duidelijk dat de instanties niet van plan waren het volle pond te be talen. Als norm bij die beslissing gold steeds het aantal uren dat instellingen aan zorg besteden voor deze doelgroep. Die was volgens de betrokken ouders onvol doende en juist de reden om zelf voor een alternatieve oplossing te zorgen. Een niet aflatende stroom brieven aan de Tweede Kamer en de verzekeraars van mede-initiatiefneemster S. Vaandrager lijkt uiteindelijk effect te hebben. De me thodiek en de behoefte van Fleuroja is recent opnieuw beoordeeld door het Zorgkantoor. Penningmeester P. van Schouwen koestert een 'voorzichtige hoop dat de zorgzwaarte nu flink hoger wordt ingeschat'. Daarmee zou Fleuroja na jaren krapte eindelijk met een gesloten begroting kunnen gaan werken. Kosten Tot dusver bracht de PGB voor de verzor ging van de vijf pupillen jaarlijks 450.000 gulden binnen, terwijl zes ton nodig is voor betaling van de negen verzorgers die samen op jaarbasis 9300 uur werken in de particuliere opvang. Het verschil wordt bijgepast door de ouders en in de vorm van kortingen door het Gors, legt Van Schou wen uit. De huur van de woning kan volle dig worden betaald met de uitkering van de vijf bewoners in het kader van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten. „We hopen dat het budget nu wordt opgetrok ken naar die zes ton. Gebeurt het toch weer niet, dan blijven we de Tweede Ka mer met brieven bestoken om simpelweg te krijgen waar we recht op hebben." Video Stichtingsvoorzitter W. Vaandrager on derstreepte het succes van de sterk indivi duele aandacht voor zijn dochter Fleur met een praktijkvoorbeeld. In het dagbes te dingscentrum is Fleur tegenwoordig am per van de spelcomputer weg te slaan. „Dat heeft er toe geleid dat ze bij ons thuis constant aan de knoppen van de video zit. Daaruit blijkt wel dat ze een ontwikke ling doormaakt, die wij haar thuis niet konclen geven. En dat met die video komt ook nog wel goed." Vaandrager nam zaterdag een cheque ter waarde van zesduizend gulden in ont vangst van voorzitter K. Zeijlemaker van de Kiwanisclub Zierikzee/Schouwen- Duiveland. Het geld was ingezameld tij dens het golftoernooi in Bruinisse, dat de serviceclub vorig jaar voor de derde ach tereenvolgende keer hield ten bate van Fleuroja. Ook hadden de Kiwanis een in ternetcomputer meegebracht. Van het geld gaan bewoners en verzorgers komen de zomer een week op vakantie in een spe ciaal verblijf seen trum bij Arnhem. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Tijdens een vorstperiode kort geleden wer den er schaatsers gesignaleerd op de bevroren plassen. Ook is al eens een speurneus met metaal detector gezien. De jonge natuur in het Prunjegebied - on derdeel van natuurontwikke lingsplan Tureluur - is in trek. Staatsbosbeheer heeft echter geen haast met het maken van voorzieningen voor recreatief gebruik. Het gebied moet, vindt de beheerder, eerst de kans krij gen zich te stabiliseren. De Prunje blijft voorlopig het domein van vogels. Staatsbos beheer verzorgt in de zomer rondleidingen, maar verder is betreding door de mens onge wenst. Dat er onlangs ge schaatst werd in het gebied is volgens boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer niet zo erg. „Bij dat soort temperaturen zit ten er bijna geen vogels." De 'schatgraver' met metaaldetec tor vindt Fluijt een stuk schade lijker. Staatsbosbeheer controleert scherp op betreding van het nog jonge en kwetsbare natuurge bied. „Dat is niet zo moeilijk, want het is heel overzichtelijk. Je ziet het onmiddellijk als men sen zich niet aan de regels hou den." Door de Prunje struinen is volgens Fluijt ook niet zonder gevaar. „Als je niet goed uitkijkt kun je er verdrinken. Het is mo menteel ontzettend nat. Precies zoals we voor ogen hadden. Ze ventig procent van De Prunje is nat plas-drasgebied." Fluijt voegt er aan toe dat ook als de geplande wandelpaden er een maal zijn, mensen alleen aan de randen van het terrein mogen komenWie toch per se de Prun je in wil kan in juli, augustus en september mee met de wekel i j k- se excursies verzorgd door Staatsbosbeheer. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) werkt ondertussen hard aan een plan voor recreatief medegebruik van alle nieuwe natuur langs de Schouwse zuid kust. Hoewel het natuuront wikkelingsplan in fasen (deel gebieden) wordt uitgevoerd, zien DLG en Landinrichtings commissie Schouwen-Oost de strook als één geheel. Daarom is nu gekozen voor het ontwikke len van een integraal inrich tingsplan, gekoppeld aan een plan voor recreatief medege bruik van het hele gebied. Naar verwachting wordt dat plan in concept in het voorjaar aan de gebiedscommissie voorgelegd. MIDDELBURG - Zaterdag avond rond kwart voor negen werd een veertienjarige Middel burgse op de Kanaalweg in haar woonplaats enkele keren gesla gen en gestompt. Ongeveer een half uur later is naar aanleiding hiervan vijf tienjarige Middelburger in zijn woning aangehouden. De oor zaak ligt in de relatiesfeer. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Algemene Interne Zaken; Bewoonster Fleur (links) drinkt een pilsje; de particuliere gehandicaptenopvang Fleuroja in Zierikzee durft najaren de hoop te koes teren dat de zorg volledig wordt vergoed. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het CDA Schou wen-Duiveland wil de prijsop drijving van huizen op het ei land aan banden leggen. De combinatie van een naar ver houding veel duurdere Rand stad en de 'toegankelijkheid van Schouwen-Duiveland voor mensen van buiten', pakt nade lig uit voor de eigen inwoners van de gemeente, constateert afdelingsvoorzitter J. Van Veld huizen. „Het CDA vindt dat een uiterst ongelukkige situatie en zal daar waar mogelijk haar invloed aanwenden om goed betaalbare woningen te bouwen om de ei gen bevolkingstoename ook in de kleine kernen op te vangen. Het CDA Schouwen-Duiveland is daarbij desnoods bereid de grenzen van de regelgeving op te zoeken", zei Van Veldhuizen za terdagtijdens de nieuwjaarsbij eenkomst van zijn partij in Zie rikzee. Onlangs trok de Zierikzeese makelaar (en tevens prominent lid van de partij) J. Bij de Vaate ook al aan de bel over de almaar stijgende huizenprijzen op Schouwen-Duiveland. Hij voorziet problemen voor een snelle afbouw van de nieuw bouwwijken Poortambacht 11 en Noorderpolder in Zierikzee, indien die ontwikkeling zich klakkeloos doorzet. Bij de Vaate vindt dat de politiek naar mid delen moet zoeken om die situa tie enigszins te keren in het voordeel van de huidige inwo ners. Regenten Van Veldhuizen waagde zich in zijn nieuwjaarsrede niet aan spierballentaai richting de twee nieuwe lokale partijen, zoals eind vorige week wél was ge daan door voormalig coalitiege noot WD. Noch maakte hij enig woord vuil aan de plotselinge overstap van oud-wethouder P. Berrevoets-Ringelberg naar Leefbaar Schouwen-Duiveland als de nieuwe lijsttrekker van die partij. Wel nam hij voorzich tig een voorschot op de coalitie bespreking na de verkiezingen van 6 maart. „Het CDA is een partij die nooit wegloopt voor haar verantwoordelijkheid. Dat betekent dat het CDA altijd se rieus werk maakt van het be stuur van de gemeente, of zij nu in het college van burgemeester en wethouders zit of niet. Je moet dan vermijden om popu laire geluiden te laten horen. Die rol past ons niet. Deze be reidheid verantwoordelijkheid te dragen en de gemeente te hel pen besturen, wordt door ande ren wel eens regentenmentali teit genoemd. Kennelijk is zo'n predikaat de prijs die wordt be taald als je je taak serieus opvat. Het zij zo." Tijdens de bijeenkomst in café restaurant Concordia werden cle nieuwe lijsttrekker L. Geluk - Poortvliet en cle vijf overige kandidaat-raadsleden voorge steld. Van die groep zit nu alleen R. van de Wekken voor het CDA in het gemeentebestuur. GOES - Een glazenwasser werd zaterdagmiddag rond één uur op de Dam in Goes beroofd van zijn ladder, terwijl hij even kof fie aan het drinken was. Een getuige had gezien dat een jongeman met een witte Ford Transit was gestopt, de ladder van de auto van de glazenwas ser had losgehaald, op diens ei gen wagen had gelegd en was weggereden. De politie zoekt nog meer getuigen. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25