Parkeerbeleid stemt tevreden 7 Volle agenda voor wilgenknotters PZC Kerstboomverbranding onzeker Kindertheaterfestival Borsele gaat zijn dertiende seizoen in Prunjegebied blijft domein van vogels Langparkeren in Goese woonwijken komt nauwelijks meer voor Middelburgse (14) mishandeld Glazenwasser beroofd van ladder Vlissinger betrapt inbrekers Auto op de kop bij Bruinisse Zeven auto's opengebroken Zierikzeeënaar mishandeld Bromfietser drie keer bekeurd Gebroken been na illegale rit agenda zeeuwse almanak Bezoek PZC MIDDEN maandag 14 januari 2002 door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes is in grote lijnen tevreden over de resultaten van het nieuwe parkeerbeleid. Vooral het lang parkeren in de woonwijken, voorheen een van de grootste problemen, komt nu vrijwel niet meer voor. Een evaluatie heeft wel diverse kleinere knelpunten aan het licht gebracht. Daarvoor wordt, waar mogelijk, een oplossing gevonden. Het nieuwe parkeerregime in Goes is vorig jaar op 1 april van kracht geworden. De kern ervan is dat het gebied waar vergun ning- en betaald parkeren geldt, aanzienlijk is uitgebreid. Ook is het hart van de stad opgedeeld in vijf zones. Bewoners kunnen nu met een vergunning overal parkeren binnen 'hun' zone. Verder is het betaald en vergun- ningparkeren zoveel mogelijk gemengd. De evaluatie die de gemeente nu heeft opgesteld, is nog maar een voorlopige, aangezien het nieu we gratis terrein bij het Sta- tiohspark, bestemd voor lang- parkeerders, pas sinds twee weken in gebruik is. Het terrein werd beschouwd als een wezen lijk onderdeel van het nieuwe regime, maar de aanleg ervan liep grote vertraging op. Een complete evaluatie kan daarom pas op z'n vroeg medio dit jaar worden uitgevoerd. Voorspellingen Duidelijk is al wel dat het beleid aan de belangrijkste doelstel lingen beantwoordt. Wildpar ken is nagenoeg verleden tijd, bewoners ondervinden nauwe lijks nog hinder van mensen die lange tijd gratis hun auto willen parkeren en de terreinen die be doeld zijn voor bezoekers van de binnenstad worden beter benut. „Onze voorspellingen zijn gro tendeels uitgekomen", stelt wethouder M. 't Hart tevreden vast. Uiteraard valt er links en rechts nog wel wat te verbeteren. Zo treden op sommige plaatsen aan de rand van het gebied proble men op. Om die reden is het ge bied voor vergunningparkeren in Goes-Oost inmiddels met en kele straten uitgebreid. In West wordt in overleg met de bewo ners bepaald of daar eenzelfde maatregel wenselijk is. Verder is gebleken dat aan de noordkant van de binnenstad een gratis terrein voor langpar keren wordt gemist. Het par keerterrein bij sportpark Het Schenge blijkt daarvoor niet, zoals gehoopt, in trek. Daarom denkt de gemeente erover ruim te te creëren aan de Westhaven- dijk, pal ten nooi'den van de weegbrug. Daar zou plaats zijn voor enkele tientallen auto's. Dagdeelkaarten De dagdeelkaarten die bewo ners sinds 1 april voor hun be zoek kunnen aanschaffen, a 50 eurocent per dagdeel, blijken in een behoefte te voorzien. Vorig jaar werden ongeveer 80.000 stuks verkocht. Er is ook wat kritiek gekomen, maar de ge meente vindt de periode te kort om nu al wijzigingen in het sys teem aan te brengen. Op diverse plaatsen komen er binnenkort automaten bij, om dat sommige te snel vol zijn of er te weinig alternatieven zijn bij storingen. Het gaat dan om de Grote Markt, het Marconige- bied, de Oost wal en het Kolve- niershof. Verder blijkt dat sto ringen niet altijd snel genoeg worden verholpen. Daarover worden nadere afspraken ge maakt. Het gemeentebestuur wil nog eens goed kijken naar de regel dat wie een oprit of een garage d/carport heeft, op één vergun ning minder recht heeft dan an deren. In de praktijk blijkt dat opritten en garages veelal niet worden gebruikt om de auto te stallen. Bovendien is er tot nu toe geen controle op de bepa ling. Ook de bebording gaat onder de loep. Zo worden zijn de over gangen tussen de zones voor be zoekers niet helder, omdat die niet worden aangegeven. Het beleid blijkt voor buitenlandse toeristen ook niet duidelijk. Daarom komen er stickers met teksten in diverse talen op de apparatuur. Ook wordt gedacht aan het plaatsen van informa tiezuilen bij de entrees van de stad. Vooral vanuit de horeca is de klacht gekomen dat het niet meer mogelijk is om 's avonds al voor de volgende ochtend te be talen. De gemeente wil de appa raten ombouwen zodra dat mo gelijk is. Verder wil zij met de NS overleggen over een ander gebruik van het P+R-terrein bij het station, dat nu vooral wordt bezet door mensen die in de bin nenstad werken. door Rolf Bosboom NISSE - Voor de wilgenknotters zijn het weer drukke tijden. Om de twee weken is de beheerswerkgroep van de Bevelandse afde ling van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) de hele zaterdagochtend in touw om de bomen te kortwieken. Zaterdag waren de vrijwilli gers actief bij de manege aan de Gerbernes- sewegin Nisse. De beheerswerkgroep heeft inmiddels een groot aantal adressen waar zij ervoor zorgt dat de bomen op tijd worden gesnoeid. Aangezien wilgen om de vijf jaar moeten worden geknot, is het programma elk jaar anders. Zaterdag werden i n Nisse ook popu lieren onderhanden genomen. De nijvere knotters hebben nog een heel programma voor de boeg. Op 26 januari gaan zij aan de slag bij Van der Meulen aan de Zuidweg' in 's-Heer Abtskerke, op 9 fe bruari is het knotten in Roosendaal samen met de IVN-afdeling aldaar, op 23 februari en 9 maart gaat de werkgroep aan de slag bij De Bruijne-Wondergem in 's-Heer Hen drikskinderen, op 23 maart in de omgeving van het Goese Sas en op 6 april worden hoogstamfruitbomen aangeplant in de Hol- landsche Hoeve in Goes. Wie een handje wil helpen, is altijd welkom. Er wordt doorgaans om 9.00 uur vertrokken bij de werkplaats van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland aan de Van Galen straat in Goes. Op 9 februari is het vertrek al om 8.15 uur. MIDDELBURG - Zaterdagavond rond kwart voor negen werd een veertienjarige Middelburgse op de Kanaalweg in haar woonplaats enkele keren geslagen en gestompt. Ongeveer een half uur later is naar aanleiding hiervan een vijftienjarige Middelburger in zijn woning aangehouden. De oorzaak ligt in de relatiesfeer. GOES - Een glazenwasser is zaterdagmiddag rond één uur op de Dam in Goes beroofd van zijn ladder, terwijl hij even koffie aan het drinken was. Een getuige zag dat een jongeman met een witte Ford Transit stopte, de ladder van de auto van de glazenwasser haalde, op diens eigen wagen legde en wegreed. De politie zoekt nog meer getuigen van de diefstal. VLISSINGEN - In de Sottegemstraat in Vlissingen is gister ochtend omstreeks acht uur ingebroken. De bewoner werd wakker van een geluid en zag enkele personen zijn woning uit lopen. Zij bleken een gsm, een videocamera, een portemonnee met daarin enkele honderden euro's, een spelcomputer en een videorecorder meegenomen te hebben. De eigenaar vond de videorecorder even later terug aan de Schuitvaartgracht. De gestolen goederen hebben een waarde van circa 1000 euro. BRUINISSE - Een 21 -j arige vrouw uit Dordrecht is zaterdag nacht op de Grevelingendam bij Bruinisse met haar auto over de kop geslagen. De vrouw reed over de rechterkantstreep en schrok daar zo van, dat ze hard remde en tegenstuurde. Door die manoeuvre raakte de auto in een slip en belandde op z'n kop in de berm. De Dordtse bleef ongedeerd. KRUININGEN - In Kruiningen werden vrijdagnacht zeker zeven personenauto's opengebroken. De wagens stonden ge parkeerd aan de Lijnbaan, Burgemeester Vogelaarstraat, Slagveldstraat, H. Dunantstraat, Slotstraat, Welhoekstraat en Berghoekstraat. De buit bestond vooral uit gelui dsappara- tuur. ZIERIKZEE - Een 28-jarige inwoner van Zierikzee is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats mishandeld door twee mannen. Het slachtoffer werd in de Sint Domus- straat diverse keren in zijn nek en op z'n gezicht geslagen. Hij liep daardoor kneuzingen en bloeduitstortingen op. De aan leiding ligt volgens de politie in de relatiesfeer. HULST - De politie heeft vrijdagnacht een zeventienjarige bromfietser uit de gemeente Terneuzen aangehouden. Agen ten zagen hem met een vaartj e van zeventig kilometer per uur op de Absdaalseweg in Hulst rijden waar dat niet mag. De bromfietser wilde er vandoor gaanmaar bleef met zijn brom mer in een greppeltje steken, waardoor hij ten val kwam. Hij kreeg drie bekeuringen: voor het rijden op de rijbaan, negeren van een stopteken en te hard rij den door Mieke van der Jaqt OVEZANDE - De Culturele Raad van Borsele, het Vrijwilli- gershuis in die gemeente en tal van verenigingen in de dorpen houden voor de dertiende keer het Kindertheaterfestival van Borsele. Het streven is om in het eerste kwartaal van het jaar in de meeste Borselse dorpen klei ne en grotere theaterproducties te brengen. Voor alle voorstellingen geldt een toegangsprijs van twee eu ro, een aanvangstijd van 14.00 uur en een mogelijkheid om gra tis kaartjes te reserveren bij het Vrijwilligershuis in 's-Graven- polder. De meeste voorstellin gen zijn geschikt voor kinderen tussen vier en twaalf jaar. Het open jongerencentrum De Klomp in Ovezande bijt op woensdag 16 januari de spits af met een voorstelling door Clown Frankel die 'Later als ik groot ben' heet. Clown Frankel combineert theater met muziek. Het optreden duurt 90 minuten. Speeltuinvereniging De Kruup- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl buuze tekent voor de organisa tie van een voorstelling door Kakelvers in dorpshuis Vers- vliet in 's Heer Abtskerke. Ka kelvers is een onderdeel van het Vlissingse collectief Kip en Co en de show heet Alle Kuikens Los. Muziek, zang en bewegen staan centraal gedurende 45 mi nuten op zaterdag 19 januari. De clowns Flits en Lampie ko men woensdag 23 januari naar de Burcht in Kwadendamme met de voorstelling Schudde buiken. Jeugd- en Jongeren werk Kwadendamme regelt het allemaal en de show duurt een vol uur. Dat laatste geldt ook voor Solo Simpel door Clown Zapp, die bij de Jeugdclub Ou- delande in d'n Ostpit komt spe len op woensdag 30 januari. Het Kindertheater Kijk Haar Nou doet twee voorstellingen. Zaterdag 16 februari wordt in 't Durpshuus van Nisse Het Elfje met de Kaplaarzen gespeeld bij speeltuinvereniging Wiplala. De voorstelling duurt een uur, evenals Spook onder je bed, dat zaterdag 2 maart in 't Nut in El- lewoutsdijk op de planken komt. Daar doet speeltuinver eniging De Pit de organisatie. Op woensdag 27 februari zet de stichting Jeugd- en Jongeren werk Borssele alle spullen klaar voor Parlondosi, die het publiek gedurende 50 minuten een ver telling vol humor en gegoochel voortovert. De show heet Er was eens een Poppenspeelster. Groter publiek In de meeste dorpshuizen kun nen maar honderd tot honder vijftig kinderen komen kijken. In 's-Gravenpolder en Hein- kenszand kan een groter pu bliek terecht. Hilbert Geerling speelt woensdag 13 maart het toepasselijke stuk Woensdag middag in sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder. De Stichting Interkerkelijk Jeugdwerk orga niseert het evenement, dat zich in 45 minuten voltrekt. Poppentheater De Spiegel komt op uitnodiging van de Culturele Raad Borsele op zaterdag 16 maart naar De Stenge in Hein- kenszand. Grote Pien en Kleine Piet gaat over een meisje en haar lappenpop en duurt drie kwar tier. Jeugdsoos De Prange in Heinkenszand is de laatste die een voorstelling in de Kinder theaterreeks houdt op zaterdag 23 maart. De Ruwe Hondjes spelen in de sporthal van De Stenge Dries Draaiorgel, waar in een draaiorgel de hoofdrol speelt. Met het verzamelen van kerstbomen en lege flessen brachten jongeren in Kapelle en Biezelinge weer geld bijeen voor kindertehuis Rodzinka in Polen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom BIEZELINGE - In Kapelle en Biezelinge is een actie op gang gekomen om zaterdag 2 febru ari een grote verbranding van kerstbomen te kunnen hou den. Zaterdag werden daar voor 448 bomen ingezameld. De vraag is echter nog of de ge meente Kapelle toestemming voor de verbranding wil ge- De interkerkelijke jongeren groep 16+ van '18-hoog', de zolderruimte van de gerefor meerde kerk in Kapelle, gaat altijd aan het begin van het jaar alle huizen in Kapelle en Biezelinge langs om kerstbo men en plastic statiegeldfles- sen op te halen. Voor de kerstboom wordt een bijdrage gevraagd van minimaal 1,50 euro. Samen met het statiegeld brengt de groep jaarlijks op die manier een leuk bedrag bij el kaar, dat naar kindertehuis Rodzinka in Polen gaat. Zaterdag werd de actie voor de zevende keer gehouden. In to taal zo'n honderd vrijwilli gers, jong en oud, gingen op pad om alles in te zamelen. Dat levert behalve de 448 kerstbo men ook bijna duizend flessen op. Daarmee kwam de op brengst uiteindelijk uit op bij na 1300 euro. „Dat is helaas aanzienlijk minder dan andere jaren", zegt Arja van Harten, die de jongerengroep bege leidt, „Dat komt doordat het statiegeld op de flessen om laag is gegaan." Om de inkomsten toch op peil te houden, is het idee geboren om op het parkeerterrein bij de voetbalveld een verbranding van de kerstbomen te houden. Dat trekt waarschijnlijk veel publiek en de verkoop van consumpties kan dan aardig wat geld opleveren. De ver branding zou moeten gebeu ren in combinatie met de lampionnenoptocht die op 2 februari ter gelegenheid van het koninklijk huwelijk van Willem-Alexander en Maxima wordt gehouden. De Oranje vereniging bleek enthousiast te zijn over het idee. Milieu Ook de brandweer zag geen problemen, maar de gemeente Kapelle was minder enthousi ast. Gemeentewerken voelt er volgens Van Harten weinig voor de verbrandingsresten op te ruimen en bovendien hecht de gemeente aan het versnip peren van kerstbomen, omdat dat minder schadelijk is voor het milieu. Van Harten hoopt echter op een uitzondering. Zij heeft een vergunning aange vraagd een verzoek dat kracht wordt bijgezet met een hand tekeningenactie die dezer da gen wordt gevoerd, Ook is zij op bezoek geweest bij burge meester G. de Groot. Die heeft toegezegd de kwestie morgen in het college te bespreken. De opbrengst van de actie komt ten goede aan het Poolse kindertehuis. Van Harten draagt er zelf zorg voor dat het geld op de juiste wijze wordt besteed. „Elk jaar ga ik naar Polen. Dan ga ik samen met de directeur van het tehuis inko pen doen en dan betaal ik." SINT-ANNALAND - Een ze ventienjarige jongen uit de ge meente Tholen is gisterochtend even voor twee uur gewond ge raakt, toen hij met een auto te gen een boom botste langs de Stoofwcg in Sint-Annaland. De jongen reed over de weg, ver- door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Tijdens een vorstperiode kort geleden wer den er schaatsers gesignaleerd op de bevroren plassen. Ook is al eens een speurneus met metaal detector gezien. De jonge natuur in het Schouwse Prunje gebied - onderdeel van natuur ontwikkelingsplan Tureluur - is in trek. Beheerder Staatsbosbeheer heeft echter geen haast met het maken van voorzieningen van recreatief medegebruik. Het ge bied moet, vindt de beheerder, eerst de kans krijgen zich te sta biliseren. De Prunje is en blijft voorlopig het domein van vogels Staatsbosbeheer verzorgt er in de zomer rondleidingen, maar verder is betreding door de mens ongewenst. Dat er onlangs ge schaatst werd in het gebied is volgens boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer niet zo erg. „Bij dat soort temperaturen zit ten er bijna geen vogels en is er ook nauwelijks sprake van ver storing." De 'schatgraver' met metaaldetector vindt Fluijt een stuk schadelijker. „Dat moeten we dus echt absoluut niet heb ben, dat soort dingen." Regels Staatsbosbeheer controleert scherp op betreding van het nog jonge en kwetsbare natuurge bied. „Dat is niet zo moeilijk, want het is heel overzichtelijk. Je ziet het onmiddellijk als men sen zich niet aan de regels hou den." Door de Prunje struinen is volgens Fluijt ook niet zonder gevaar. „Als je niet goed uitkijkt kun je er verdrinken. Het is mo menteel ontzettend nat. Precies zoals we voor ogen hadden. Ze ventig procent van De Prunje is nat plas-drasgebied." Fluijt voegt er aan toe dat ook als de geplande wandelpaden er een maal zijn, mensen alleen aan de randen van het terrein mogen komen. Wie toch per se de Prun je in wil kan in juli, augustus en september mee met de wekelij k- se excursies verzorgd door Staatsbosbeheer. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) - onder wiens verant woordelijkheid het natuuront wikkelingsplan Tureluur wordt uitgevoei'd - werkt hard aan een plan voor recreatief medege bruik van alle nieuwe natuur langs de Schouwse zuidkust. Hoewel het plan in fasen (deel gebieden) wordt uitgevoerd, zien DLG en Landinrichtings commissie Schouwen-Oost de strook als één geheel. Daarom is nu gekozen voor het ontwikke len van een integraal inrich tingsplan, gekoppeld aan een plan voor recreatief medege bruik van het hele gebied. Naar verwachting wordt dat plan in concept in het voorjaar aan de gebiedscommissie voorgelegd. STREEKACTIVITEITEN GOES - De Pit, 13.30 uur: Biljartclub De Pit.HEIIMKENSZAINID - Achter de Her vormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjas- sen.KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur. Bil jarten en kaarten voor ouderen;SCHORE - Dorpshuis, 13.00 uur: Ouderensoos; 14.15 uur Welfarewerk;WEMELDINGE - Dorpscentrum De Wemel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten. loor de macht over het stuur, reed de berm in en botste fron taal tegen de boom. Hij raakte bekneld en moest uit het voer tuig worden bevrijd. Hij is met een verbrijzeld been overge bracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. De jongen was op stap met en kele bekenden, onder wie de ei genaar van de auto. Het slacht offer had gedronken en was zonder rijbewijs en zonder toe stemming van de eigenaar met de auto gaan rijden. De auto sleutel stak waarschijnlijk nog in het contactslot. Het voertuig is vernield. Men kent ze wel: die ■plicht matige bezoekjes aan perso nen op momenten dat je ei genlijk veel liever andere dingen zou willen doen. Maar je legt ze af voor de lieve vrede, want wegblijven zou weer scheve gezichten kun nen opleveren. Dus ging dat Vlissingse stel dan toch maar even langs bij die twee echtelieden in Goes. Die zagen, toevallig naar bui ten kijkend, de Vlissingers al van een afstandje naderen en riepen bijna gelijktijdig naar elkaar: „O jee! Duiken!' Waarop ze vlug achter de driezitsbank wegkropen. Driemaal werd er gebeld, i Toen leidde het stel van ach- I ter de bank uit het geknisper I van het grind op het tuinpad af, dat het bezoek afdroop. En ze vingen vanuit die posi tie ook nog op wat die twee daar buiten tegen elkaar zei den: „Gelukkig, ze zijn niet thuis!" De wilgen bij de manege aan de Gerbernesstraat in Nisse stonden dit jaar als eerste op het programma om te worden geknot. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23