Gretha-mania wordt steeds groter PZC Chepkemei mist ultieme doel Carl Verheijen zweeft naar Salt Lake City Marianne Timmer is sterker dan ooit Heideman op jacht naar recordserie Ijsvloer in Thialf krijgt veel kritiek 21 Smit schaatst na wereldbeker in Heerenveen een marathon in Haarlem Belg Caudron wint Dutch Open Triatleet overleden na aanrijding Sven Hannawald blijft winnen Kwartet leiders Corus-toernooi Zware valpartij baanrenner Stam Kostelic slalomt naar de winst maandag 14 januari 2002 van onze sportredactie HEERENVEEN - Het school voorbeeld van een schaatser die lekker in zijn vel zit, is momen teel Carl Verheijen. De stayer uit de kernploeg van Gerard Kemkers bereidt zich vanaf vandaag in Calgary voor op de olympische vijf kilometer. Hoewel Verheijen zich niet wist te plaatsen voor de dubbele af- stand, gaat hij met een heerlijk gevoel op weg naar Salt Lake City. Gisteren won hij haast terloops de vijf kilometer bij de wereld beker in lieerenveen. En dat was niet eens de bedoeling. „Zo wel ik als ploeggenoot Jochem Uytdehaage had hier helemaal niet de instelling om voor de bo venste plaatsen te rijden. Maar het ging me zo gemakkelijk af, ongelooflijk. Toen ik bij drie ki lometer nog steeds zo makkelijk schaatste, riep Gerard ook: rij nu maar door, zet maar een goe de tijd neer." Een goede tijd werd het: 6.28,20, sneller was er dit seizoen nog niet geschaatst op de 5000 meter. De vorm van de dag, die had Verheijen gisteren te pakken. „Bij het olympisch kwalifica tietoernooi had ik de vorm ook toen ik de vijf kilometer schaatste. Drie dagen later was de tien aan de beurt en had ik slechte benen. Dat is schaat sen." Gianni Romme, die zich eind december niet wist te plaatsen voor de olympische vijf kilome ter, reed gisteren op ruim vier seconden van de winnaar naar de tweede plaats. Normaal geen klassering die hem vreugdevol stemt, maar- gisteren was hij er content mee. „Ik weet zelf ook wel dat ik er nog niet ben, maar ik voel wel dat ik op de goede weg ben. Ik heb nog een flinke periode de tijd voor de tien kilometer van de Spelen." ANP door Gijs van Oosten HAARLEM - Zo onbevangen als ze in december op het olym pisch kwalificatietoernooi reed, zo moeizaam verliep haar de buut in een wereldbekerwed strijd. Gretha Smit verkrampte zaterdagochtend op de drie kilometer in Heerenveen. 's Avonds vond de 'Maxima van hetijs' de ontspanning in de ma rathon over zestig ronden op de buitenbaan in Haarlem. Gretha-mania laat de hoofd persoon van haar eigen sprookje niet onberoerd. De hype rond de boerendochter uit Rouveen neemt grote vormen aan. De zusjes Gretha (25) en Jenita Smit (27) vinden dat 'het niet veel gekker moet worden'. De buitenlandse tv-stations hebben Gretha Smit ontdekt. „We worden gek van al die Ja panners, Chinezen en 'Duut- sers'. Het is ongelooflijk als je dat allemaal ziet", zegt Jenita Smit, die tot het einde van de Olympische Winterspelen haar jongere zus vergezelt. Er is inmiddels een liedje op cd uitgebracht. Zanger Fokko Dam van het Blauhhster Dak kapel schreef de teksten van wat straks uit zal groeien tot een on vervalste carnavalskraker: 'Op de langebaan en cle marathon, Gretha doet het zonder nandro- lon'. Gretha Smit voldoet aan het ideaalbeeld van het gewone meisje uit de straat. Ze kwalifi ceerde zich bij wijze van spre ken op een boterham met pinda kaas voor de Olympische Spelen in Salt Lake City. Gretha Smit vindt het niet uniek wat ze pres teert („Wat ik doe, dat kan mijn zus ook") en dat maakt haar juist zo bijzonder. Ze heeft een verpletterende nuchterheid. De Rouveners vormen niet alleen een nuchter maar ook een ka raktervol volk. Jenita Smit: „Het is maar net hoe je opge voed bent. Bij ons fietsen we el ke dag door weer en wind, we weten niet beter. Onze mentali teit is doordouwen, niet zeu ren." Op 24 januari vertrekken Gretha en Jenita Smit naar Cal gary, waar het trainingskamp voor de Winterspelen in Salt La ke City wordt gehouden. Ze zijn een maand lang meer dan tien vlieguren van huis. Jenita moet het 'thuisgevoel' meenemen naar Noord-Amerika. Jenita Smit, sinds oktober moe der, is getrouwd met marathon schaatser Erik Huizebosch. Hij maakt als zaakwaarnemer van Gretha Smit de driehoek com pleet. De iets meer dan drie maanden oude dochter Anna is in goede handen bij opa en oma Huizebosch in Gramsbergen. De omschakeling naar flesvoe ding heeft al plaatsgehad. Wonder Zaterdagochtend om half elf ondergaat Gretha Smit in Hee renveen haar vuurdoop in de B- groep van de 3000 meter. De nieuwsgierig geworden olympi sche kampioenen Eric Heiden, arts van cle Amerikaanse ploeg, en cle Gunda Niemann, co-com mentator voor de Duitse tele visie, liggen in de veiligheids kussens om het wonder van Rouveen van nabij te aanschou wen. Niemann, stomverbaasd: „Is het echt waar dat ze ook nog een marathon gaat rijden?" De race verloopt teleurstellend. Na twee ronden verzuren haar benen. Gretha Smit eindigt in 4 minuten en 17 seconden. Dat is zeven seconden langzamer, een seconde per ronde, dan tijdens Gretha Smit bezig aan de 3000 meter in Heeren veen. het olympisch kwalificatietoer nooi. Ze rijdt cle negende tijd van de dag. Winnares Anni Friesinger is negen seconden sneller, ook Renate Groene- wold, Marja Vis en Tonny de Jong eindigen voor Gretha Smit. Ook na een nederlaag' is Gretha Smit onvoorstelbaar nuchter. „Iedereen praat over een sprookje, ik ervaar dat niet zo. De Olympische Spelen kwamen er dit seizoen toevallig tussen. Ik kan ook verzuren, ik had last van zere benen. Zoals iedereen wel eens een slechte dag heeft. Ik vind het niet erg, nu is die druk er tenminste van af. Druk had ze vorige week wel ge voeld, legt Jenita Smit uit. „Ze was er bang voor om slecht te rijden. Iedereen zou dan zeggen dat haar prestatie van vorige maand een uitschieter is ge weest." Ingrid Paul van de KNSB-kern- ploeg is sinds vorige week haar coach. Ze vormt met Tonny de Jong en Gretha Smit een klein ploegje van drie boerendoch ters. Paul laat Smit later op de dag nog een marathon rijden. „Ik denk dat haar vermoeid heid, vooral een mentale oor zaak heeft. Want natuurlijk voelt ze de spanning, het zou gek zijn als dat niet zo was. Op de marathon gaat ze weer even te- foto Catrinusvan DER Veen/GPD rug naar het oude, ik denk dat het goed voor haar is." Op de marathon op de knusse baan in Haarlem komt Gretha Smit inderdaad weer tot zich zelf. Het massaal opgekomen publiek ziet haar met zus Jenita het peloton geselen. Jenita Smit wint, Gretha Smit wordt derde. „Het is niet te geloven, het ging weer lekker", zegt Gretha Smit. „Ach, het komt allemaal wel goed." GPD BAREND RECHT - De Belgische biljarter Frédérique Caud ron is gisteren in Barendrecht winnaar geworden van het Dutch Open Driebanden. Hij versloeg in cle finale zijn landge noot Peter de Backer na een achterstand van twee sets met 3-2 (10-15 7-15 15-1115-8 15-13). De Turk TayfunTasdemir ver overde de derde plaats door de derde Belg uit de halve eind strijd, Eddy Merckx, met 2-0 (15-12 15-12) te verslaan. De Nederlanders speelden in dit toernooi slechts een zeer be scheiden rol. Kopman Dick Jaspers werd al in de eerste ronde uitgeschakeld door de Belg Roland Forthomme. Meervoudig wereldkampioen TorbjörnBlomdahl ovei'kwam diteveneens. De beste Nederlanders, Jarno Klompenhouwer en John Tijs- sens, sneuvelden al in de achtste finales. ANP GOLD COAST - De Australische triatleet Luke Harrop is gis teren overleden aan de verwondingen van een aanrijding. De 24-jarige Australiër werd in Gold Coast geschept door een au tomobiliste tijdens een trainingsrit op de fiets. Harrop werd met ernstig hoofdletsel opgenomen in een ziekenhuis in Gold Coast. Daar overleed hij een dag later aan zijn verwondingen. Hij maakte zaterdagmorgen een trainingsrit met een twintig tal triatleten. De bestuurster ging' er na het ongeluk vandoor. Ze wordt al een week gezocht door de politie wegens autodief stal. SID WILLINGEN - De zegereeks van skispringer Sven Hanna wald houdt aan. De superieure winnaar van de vierschansen- toernee won zaterdag in Willingen zijn vijfde wereldbeker wedstrijd op rij. Voor 40.000 toeschouwers kwam de Duitser op een totaal van 319,1 puntenmet sprongen van 141,5 en 148 meter. De Fin Matti Hautamaki eindigde als tweede (309,0), zijn landgenoot Veli-Matti Lindström (298,8) werd derde. De Pool Adam Malysz, vierde in Willingen, bleef met 1074 pun ten leider in het wereldbekerklassement, gevolgd door Han nawald met 899. Ook bij de landen wedstrijd van gisteren was Hannawald met 148,5 en 141,5 meter de beste springer. Hij leidde daarmee Duitsland naar de derde plaats, achter Oos tenrijk en Finland. DPA WIJK AAN ZEE - Het openingsweekeinde van het 64e Corus- schaaktoernooi in Wijk aan Zee heeft een kopgroep van vier spelers opgeleverd. Favoriet Michael Adams, Peter Leko, Bo ris Gelfand en good old Jan Timman hebben na twee ronden elk anderhalf punt verzameld. Jeroen Piket zag twee degelij ke remises (tegen Timman en Jevgeni Barejev) beloond met een plaats in de achtervolgende groep. Vooral Pikets loperof fer tegen Barejev, clat de Leiderdorper vele zetten later een bruikbaar halfje opleverde, mocht gezien worden. Loek van Wely is als enige speler in het veertien man sterke grootmees- terveld nog puntloos. De regerend Nederlands kampioen liet een nederlaag tegen Leko volgen door pijnlijk verlies tegen zijn nationale aartsrivaal Timman. GPD BREMEN - De Nederlandse baanrenner Danny Stam is za terdagmiddag tijdens de Zesdaagse van Bremen zwaar ten val gekomen. De teamgenoot van Robert Slippens liep een gebro ken hand op. Hij is geruime tijd uitgeschakeld. Stam en Slip pens stonden tweede in het klassement, achter de Zwitsers Ri- si en Betschart. Ook de Duitser Erik Weisspfennig ging hard onderuit in Bremen. Met hoofdletsel werd hij naar een zieken huis vervoerd voor nader onderzoek. DPA door Alexander van Eenennaam HEERENVEEN - Het Gevoel komt eraan, de wereld is ge waarschuwd. Marianne Tim mer won gisteren bij de wereld bekerwedstrijden schaatsen in Heerenveen de 1000 meter, de afstand waarop ze vier jaar te rug bij de Olympische Spelen in Nagano goud won. Toen had ze naar eigen zeggen Het Gevoel, dat ze sindsdien zelden meer er voer. Nu is het weer in aantocht. „Gelukkig wel", stelde ze giste ren na afloop van haar werelcl- bekerzege. Timmer, elk seizoen weer uitblinkend in grilligheid, grossiert niet in podiumplaat sen als sommige andere olym pisch kampioenen wel doen. Maar wat de geboren Sappe- meerse wel kan, is pieken op het juiste moment. Waarom ze dan meestal op haar best rijdt, kan ze niet verklaren. „Meestal lukt het me om er op een belangrijk moment te staan. Misschien dat ik er onbewust meer naar toe leef, of zo. Ik weet het niet." De schaatsster van Spaar Select wil vooral voor zichzelf goed rij - den. „Als ik in Salt Lake bij de Spelen een goede race schaats, zie ik wel welke klassering daar bij hoort. Daar heb ik dan echt wede mee." Haar coach Peter Mueller weet zeker dat Timmer overal toe in staat is. „Ze is dit seizoen sterker dan ooit. Als ze er ldaar voor is, kan ze bereiken wat ze wil." De Amerikaan zag het zaterdag al aankomen. Op die dag vertel de hij aanErben Wennemars dat hij hem en Timmer gisteren op het podium verwachtte bij de kilometer. Die vooruitziende blik bleek later de juiste. Tim mer stond aan kop (1.16,93), voor landgenote Andrea Nuyt (1.17,18) en de Duitse Völker (1.17,26). Wennemars eindigde in 1.10,19 als tweede, achter voormalig ploeggenoot Jan Bos (1.10,12). De Koreaan Lee werd derde (1.10,34), Gerard van Vel de vijfde (1.10,59). ANP van onze sportredactie HAARLEM - Jan Maarten Hei deman is haast niet te stoppen. Zaterdagavond zegevierde hij op vertrouwde wijze in de vijf tiende marathonwedstrijd van de KNSB/Essent-competitie. De fysiotherapeut uit Olde- broek toonde zich de snelste in de massasprint. Het was alweer zijn negende zege dit seizoen en de veertigste in zijn loopbaan op kunstijs. In de schaduw van Heideman finishte Miel Rozendaal als tweede. De TVM-rijder uit War- menhuizen deed daarmee uit stekende zaken in het klasse ment. De lijstaanvoerder liep negentien punten uit op de nummer twee, Ceclric Michaud, die in Haarlem ontbrak wegens griep. Met nog vier wedstrijden te gaan kan Rozendaal cle Cup- winst nauwelijks meer ontgaan. „Het moet inderdaad gek lopen wil ik aan het eind van het sei zoen de Essentcup niet gaan heffen. Ik heb meer dan vijftig punten voorsprong op Michaud en Heideman. Dit is een prachti ge uitgangspositie natuurlijk." Rozendaal speelt in cle wedstrij den nooit verstoppertje en kiest vaak de aanval. In Haarlem was dat niet anders. Na vijftig van cle honderd ronden ging hij op avontuur. Alleen Heideman kon meeinzijnslipstream. Tot stom me verbazing' van de 2000 toe schouwers werd de ontsnapping van het tweetal verijdeld door Henk Angenent, de ploeggenoot van Rozendaal. „Dat was niet bijster slim van Angenent. Ik ga hem over dit voorval zeker aan spreken. Ik denk overigens niet dat hij dit bewust heeft gedaan. Angenent heeft zich helemaal gefocust op een dagoverwin ning en dan vergeet hij het ploe- genbelang wel eens." In de finale opende de immer gretige Angenent het offensief. De Ef steden winnaar werd op de hielen gezeten door Erik Huize bosch, de nummer twee op de Bonkevaart in '97. De Elfste- denhelden kregen in Haarlem echter geen ruimte van het pelo ton, zodat de massasprint on vermijdelijk werd. Heideman maakte er een lange spurt van. Hij kwam vierhonderd meter voor de finish op kop en was ver volgens voor iedereen ongrijp baar. ANP De Kenianen Paul Biwott (3), Christopher Cheboiboch (2) en winnaar Wilson Kiggen (1) voeren het veld aan. Achter hen Lue Krotwaar. fotoToussaint Kluiters/ANP Snelste mannen lopen Keniaanse atlete voorbij door Pim van Esschoten EGMOND AAN ZEE - Een mooie tweestrijd, dat was de be doeling geweest. Een gevecht dat ze met Lornah Kiplagat moest aangaan. Samen tegen de mannen, die 8,36 minuten latei- van start waren gegaan. Een jaar eerder was Susan Chepke mei in dat spel met de andere sexe tijdens de Halve van'Eg- mond nog de beste geweest. Nu streed de Keniaanse atlete een eenzame strijd, zonder landge note Kiplagat. En werd ze pal voor de meet nog ingerekend door de drie beste mannen: winnaar Wilson Ki- gen, Paul Biwott en Luc Krot waar, met zijn derde plaats de beste Nederlander. Tussen de vele duizenden toe schouwers op het zonnige strand tussen Egmond en Cas- tricum, had Chepkemei zigzag gend cle ideale lijn gezocht. Daar al sloeg ze een onover brugbaar gat met haar vrouwe lijke rivalen. Maar op de terug weg, door de duinen, miste ze informatie over haar slinkende voorsprong op cle jagende atle ten. Ze beMaagde zich, dat er niemand was clie tussentijden kon doorgeven. Het was anders geweest als Chepkemei de steun en strijd had gehad van Lomah Kipla gat, wonend in Groet. Zo was het ook bedoeld geweest, maar Kiplagat sneuvelde al in de on derhandelingen vooraf. Zij ging niet akkoord met het financiële aanbod. Bijna de helft van het budget voor startgelden (21.000 euro) had de organisatie over voor de tweestrijd. Chepkemei zei ja, Kiplagat hapte niet toe. Pieter Langerhorst, partner van Kiplagat, ontkende dat het iets met geld had te maken. Wel met slechte communicatie en e- mails die niet werden beant woord. „Het was gewoon het ge voel niet echt welkom te zijn," verweet hij Gobal Sports, het bureau van Jos Hermens, clat zowel atleten begeleid als voor wedstrijden als in Egmond het deelnemersveld samenstelt. „Het ziet eruit, alsof Global Sports de eigen atleten stelt bo ven die van andere managers," zei Langerhorst. „Ze klagen, maar zeggen het niet graag. Ja, Global Sports heeft een mono polie in Nederland. Dubbele rol Hermens ontkende zo'n positie, maar gaf wel toe dat de dubbele rol „eens in de zoveel tijd wrij vingen geeft.Dat Kiplagat niet welkom zou zijn deed hij af als onzin. „Daar kan ik me echt niks bij voorstellen." De verwij ten van Langerhorst noemde zijn medewex-ker Michel Boe ting kindei-achtig. In november werd Kiplagat 4500 euro gebo den aan startgeld, evenveel als Chepkemei." Het was de wat vinnige achter grond van een wedstrij d, waarin Luc Krotwaar na de Sylvester- cross in Soest opnieuw van zich deed spi'eken. Uitgerekend in het High Altitude Training Cen ter dat door dezelfde Lornah Kiplagat is bedacht en gesticht in Kenia, lijkt de 33-jarige Einclhovenaar te zijn herboren. „Leuk, heel leuk," zei Krotwaar over zijn derde plaats, zo kort achter Kigen en Biwott. „Maar het telt allemaal pas als ook de marathon slaagt." Plalf februari keert hij terug naar de plek die hem als atleet zo veel goed doet. Voor ruim vij f weken, als onder deel van zijn vooi-bereiding op Rotterdam Marathon op 21 april. Twee keer toog de frêle mara thonman al naar Iten. Ti'ainend met Kenianen, trainend als de Kenianen. „Wij doen rustig aan in de duuiiopen en werken pitti ge baantrainingen af. Daar tus sen zit eigenlijk niks. In dat 'ge bied' trainen Kenianen juist veel." Krotwaar nu ook. En gis teren voelde hij het: „Het is alsof jeniet vex'zuurt." GPD door Johann Mast HEERENVEEN - De ijsbaan van Thialf zou net zo snel wor den als die van Calgary. Ijs meester Bertus Butter beloofde een jaar geleden dat de zeven tien miljoen gulden kostende opknapbeurt een garantie zou zijn voor spectaculaire tijden. Bij de World Cup, de afgelopen dagen, was het ijs evenwel zwaar vervuild. Vier rijders, onder wie de ver bijsterde Ids Postma, kwamen daardoor gisteren ten val. Bo vendien kwamen de winnende tijden in cle verste verte niet in cle buurt van de records van Cal gary en de olympische piste van Salt Lake City. Postma was gisteren in de B- groep op weg naar een - gezien de omstandigheden - goede tijd op de 1000 meter, maar kwam in de laatste bocht ten val. Zijn schaatsen waren volledig stomp. „Onvoorstelbaar, het is net alsof de hoezen er nog onder zitten", foetei'de de Fries. Ook de Duitser Jan Friesinger, de Wit-Rus Igor Makovecki en de Canadees Sobczak slaagden er niet in overeind te blijven. Voor Postma had de wedstrijd grote waarde. De Fries moest vormbehoud tonen om in aan merking te komen voor het vier de en laatste Nedeiiandse start bewijs op de olympische kilometer. De Commissie Top sport kon daar gisteravond nog geen duidelijkheid over ver schaffen, maar de val zal geen gevolgen hebben. De Friese rijder was verbijsterd en kwaad over de staat van het ijs. „Ik moet er niet aan denken dat dit straks in maait ook bij het wereldkampioenschap all round gebeurt." Ijsmeester Bertus Butter toon de zich al net zo verbaasd. „Het is een raadsel hoe dit kan. Bizar, want na één keer dweilen was het al weg." Butter verwees de veronderstelling dat er vuil van het dak op het ijs was gevallen naar de prullenbak. „Ik heb steeds mensen met hun bagger- poten over de baan zien lopen, ook coaches. Nu hebben we ver dorie een boarding en een tun nel en ze lopen nog over het ijs. Aan het ijs lag het niet, hield Butter vol. Dat de gereden tij den een stuk matiger waren dan de scores van Calgaxy en Salt Lake City, de hooggelegen ba nen waar Butter mee denkt te kunnen concurreren, lag vol gens de ijsmeester niet aan de kwaliteit. Sinds een week ge bruikt Butter slootwater, dat op een speciale manier gezuiverd is. „Hij heeft het water uit de gierput van mijn vader ge haald", smaalde boerendochter Annamarie Thomas. „We had den als schaatsers gewoon moe ten zeggen: we rijden niet." Volgens Bertus Butter kampte Thialf uitgerekend in het week einde met extreem ho ge luchtdruk. „Daar ligt de hoofdoorzaak. Met deze ho ge luchtdruk lijkt het ijs niet te glijden, maar in werke lijkheid komt cle schaatser niet door de dikke lucht heen." Thialf is dus nog niets sneller gebleken dan vroeger, toen de hobbyist Jan de Jong nog ver antwoordelijk was voor de ijs vloer. Erben Wennemars: „Van die verbouwing van zeventien miljoen gulden zie ik helemaal niets terug. De schaatsen van Evert van Benthem zagen er be ter uit na tweehonderd kilome ter dan die van Postma na zes honderd meter-." 'Heb geduld, het komt goed', glimlachte Butter maar weer eens. „Natuurlijk ben ik teleur gesteld, maar ik trek het me niet aan. Ik wil graag bevestigen dat het wél heel snel kan. Ik weet dat ze me een bluffer hebben ge noemd, maar als ik die bewerin gen niet zo opportunistisch had gedaan, dan was het geld voor de verbouwing er niet gekomen. Soms moet je minder beschei den zijn om zaken voor elkaar te krijgen." GPD WENGEN - Ivica Kostelic keek dankbaar naar de hemel nadat hij in Wengen een wereldbe kerslalom had gewonnen met het kleinst mogelijke verschil. De Kroaat was éénhonderdste van een seconde sneller dan de Sloveen Mitja Kunc. De groot ste verrassing kwam echter op naam van Edoardo Zardini. De Italiaanse wereldbekerdebu tant werd met startnummer 63 zo maar derde, De combinatie, het totaalklas sement over de afdaling van zaterdag (winnaar Stephan Eberharter) en de slalom werd gewonnen door Kjetil Andre Aamodt. De 30-jarige Noor, re gerend wereldkampioen op het onderdeel, ging de Amerikaan Miller en een andere Noor, Kjus, in het klassement voor. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21