ZMF wenst lager depot voor slib 11 Eerste paal appartementen Othene Kanaalzone trekt tonnen uit voor r ampenbestrij ding Sas van Gent krijgt carnavalsmonument Brusselse miljoenen komen pas in maart Milieuclub ziet variant van Rijkswaterstaat als te milieuvervuilend Hulst wil Malpertuus vergroten Mooiste prent levert Kjeld fiets op Inbraakgolf in Heikant Kijk op www.scez.nl zeeuwse almanak Uitbarsting PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 12 januari 2002 door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Sas van Gent krijgt uiteindelijk toch een carnavalsmonument. Bur gemeester en wethouders van Sas van Gent willen 3400 euro uittrekken voor het plaatsen van een bronzen bietenkop op een sokkel tegenover het Oud Klooster aan de Westkade. Het was de bedoeling dat Sas van Gent in het jaar 2000, toen het Sasse carnaval 44 jaar be stond, op de Westkade een mo numentje zou optrekken. Het kwam er door omstandigheden niet van. De jubileumcommis sie van de carnavalsvereniging De Betekoppen had echter in het jubileumjaar niet stilgeze ten. Carnavalsminnende (oud )-Sassenaren werden benaderd om een bijdrage voor een beeldje te schenken. Vrij snel had de commissie het benodig de bedrag bijeen en ook het vinden van een kunstenaar om het monumentje te maken bleek geen probleem. Sassenaar J. Vinke heeft in middels een ontwerp gemaakt voor de betekop. Het werkstuk wordt gegoten bij de Zeeuws- Vlaamse Ijzergieterij Vervolgens klopte de commis sie aan bij de gemeente voor toestemming om het kunst werk te plaatsen in het plant soen aan de Westkade, de bouw van een sokkel en de aanleg van speciale verlichting. Die laatste drie dingen wil de gemeente nu oppakken. Met de bronzen suikerbiet wil de jubi leumcommissie een hommage brengen aan alle mensen die zich de laatste 45 jaar met het Sasse carnaval bezig hebben gehouden. Daarnaast brengt het beeldje tot uiting dat Sas van Gent altijd een carnavals- stad zal blijven en wordt ook nog eens de verbondenheid van het stadje met de suikerindu strie benadrukt. Een verbinte nis die niet meer bestaat door het verdwijnen van de twee suikerfabrieken eind jaren tachtig. De commissie welzijn van Sas van Gent spreekt zich woens dag 16 januari uit over het voorstel. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 20.30 uur. door Herik Boot TERNEUZEN - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is niet op voorhand tegen aanleg van een slibdepot in de Koegorspol- der, maar vindt wel dat voor de meest milieuvriendelijke vari ant moet worden gekozen: een lager depot. Nu gaat de voorkeur van Rijks waterstaat uit naar een depot met wanden van 5,5 meter hoog. In die variant hoeft minder zand en veen uit de grond te worden gehaald dan bij een veel lager depot. Rijkswaterstaat zegt daarvoor te kiezen omdat het geen kant uit denkt te kunnen met de 6,5 miljoen kuub uit het lager, dus langer of breder de pot. De ZMF vindt dat minder bezwaarlijk en pleit ervoor om die vrijkomende grond tijdelijk in de Koegorspolder op te slaan. Rijkswaterstaat denkt dat met die bergen zand het uitzicht in de polder wordt aangetast en wijst erop dat de tijdelijke op slag de aanleg van een tunnel onder het Kanaal bij Sluiskil kan belemmeren. Verder pleit de ZMF voor het ge bruik van de modernste tech nieken om het slib schoon te ma ken. Dat scheelt aanzienlijk in de ruimte die nodig is in verge lijking met de zogeheten kleirij- ping, de methode die Rijkswa terstaat wil toepassen voor de reiniging van het vervuilde slib. Die vrijkomende ruimte op het terrein kan benut worden om bij het graven van het depot vrij ko- door Jean-Lou de Gucht CLINGE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Hulst willen bijna 200.000 euro beschikbaar stellen voor een uitbreiding van gemeenschaps centrum Malpertuus in Clinge. Het stichtingsbestuur van het Clingse dorpshuis heeft vorig jaar een verzoek ingediend voor een uitbreiding van hetgebouw, omdat de beschikbare ruimte voor de activiteiten te klein werd. Vooral de biljarters lijden daaronder. De Katholieke Bond van Oude ren (KBO) heeft in de biljartzaal momenteel twee biljarts staan waar ongeveer 35 biljarters van gebruik maken. Hierdoor lopen de wachttijden volgens de KBO onacceptabel hoog op. De ruim te is te klein om een derde biljart te plaatsen. Aanvankelijk is een oplossing gezocht in een vergroting van de huidige bilj artzaal door een uit bouw. Deze ruimte wordt echter ook gebruikt voor andere acti viteiten zoals vergaderingen, repetities van een koor en bloemschikken. Hiervoor is de zaal niet geschikt. Daarom stelt het college de raad voor om een geheel nieuwe zaal te bouwen, die kan worden gebruikt als bil jartruimte. De oude biljartzaal kan daarna als nieuwe multifunctionele ruimte dienen. Volgens wethouder R Weemaes is het geld voor de uitbreiding goed besteed. „Malpertuus zit vrijwel elke dag vol. Na een in ventarisatie is duidelijk gewor den dat de bestaande ruimten optimaal worden gebruikt. Er is vrijwel geen speling meer voor nieuwe activiteiten. Uit de jaar cijfers van cle stichting blijkt bovendien dat het aantal ge bruikers de komende jaren sterk zal groeien." Bergruimte Het gemeentebestuur van Hulst gaat niet akkoord met het ver zoek van de stichting om een ex tra bergruimte. In plaats daar van moet Malpertuus op zoek gaan naar inklapbare tafels, zo dat de bestaande bergruimte beter wordt benut. Het gemeen schapscentrum dient deze kos ten, gezien de hoogte van de aanwezige reserve, zelf te beta len. Het voorstel van burgemeester en wethouders komt aan de orde in de vergadering va n de op don derdag 31 januari. De bijeen komst begint om 19.30 uur in het stadhuis. mende grond tijdelijk op te slaan zonder dat daardoor hoge grondbergen ontstaan die de horizon vervuilen. In de visie van de ZMF vloekt een kleiner en lager depot min der met de landschappelijke omgeving. Nu is dat makkelij ker gezegd clan gedaan, weet ook de ZMF. Want de reiniging van de vervuilde waterbodems kost kapitalen. Hoe clan ook meent de ZMF dat ook bij het hogere depot met wanden van 5,5 meter extra voorzorgsmaat regelen nodig zijn. Zonder die aanpassingen is het risico vol gens de ZMF te groot dat het mi lieu veel zwaarder wordt ver vuild dan strikt genomen nodig is. Daai-om adviseert de ZMF onder meer om een solide folie- laag op de bodem van het depot aan te leggen en eventueel ook op het talud. De verkeersfee en wethouder Leen Wille helpen winnaar Kjeld van Muiken op zijn nagelnieuwe fiets te stappen. doorWilma Valk HOOFDPLAAT - Een heuse Gazelle fiets, type Tempo, was er gisterochtend voor de zesja rige Kjeld van Muiken in Hoofdplaat. Zijn tekening was uitverkoren als de mooiste van 348 creaties van kinderen. In het kader van verkeersles- sen bij de West-Zeeuws- Vlaamse kleuters door ver keersfee Marijke Hemelsoet en Birdie Ann de Teije hebben de kinderen tekeningen gemaakt. De twaalf mooiste waren te zien tijdens een informatiedag in IJzendijke in november; be zoekers konden via een formu lier de mooiste aanwijzen en die van Kjeld kwam met een grote voorsprong als beste uit debus. De verkeersfee was gisteren ook weer in basisschool Hoge Plaat in Hoofdplaat om de kin deren nog eens te testen mid dels een quiz. Hieraan deed ook wethouder Leen Wille van Oostburg mee en tot groot ver maak van de kinderen wist de wethouder echt niet alles. Toch mocht hij de fiets aan Kjeld overhandigen. Op de tekening is Birdie, het vogeltje van de verkeersfee, te zien boven de kantelweg in Nieuwvliet. De grootouders van Kjeld wonen in Breskens en met hen komt hij ook wel foto Charles Strijd eens op de kantelweg. Oma van Muiken was bij de prijsuitrei king aanwezig. Van de project leidster van Duurzaam Veilig, Willeke Kuijpers, kreeg Kjeld zijn eigen mooie tekening net jes ingelijst terug. Fietsen kan Kjeld gelukkig al, dus zijn ca deau zal hij gauw in gebruik door René Hoonhorst TERNEUZEN - De bouw van apparte mentengebouwen aan de Basaltprome nade in Nieuw Othene in Terneuzen is gisteren begonnen. Wethouder K. van der Hoofd heide de eerste paal voor het eerste woontorentje de grond in. Eind volgend jaar moeten de 77 wonin gen - zeventig appartementen en zeven penthouses - klaar zijn. Momenteel zijn er al 26 woningen verkocht, verklaarde directeur W. de Winter van Projektbouw Zeeland gisteren. Van der Hoofd en De Winter verwachten geen problemen met protesterende omwonenden. De Werk groep Hoogbouw Othene heeft eerder voor elkaar gekregen dat de apparte mentengebouwen lager en smaller wor den en verder uit elkaar liggen dan eerst de bedoeling was. De werkgroep blijft in de gaten houden hoe de gebouwen er precies uit gaan zien, maar er lopen geen juridische procedu res. Eén bewoner van cle wijk zou nog wel gerechtelijke stappen willen onderne men, maar wethouder Van der Hoofd en projectontwikkelaar De Winter ver wachten geen vertragingen in de bouw meer. De Winter: „Het zicht op de onder ste laag van de appartementengebouwen valt voor de wijk straks helemaal weg. Waterpartijen en beplanting zorgen er voor dat de kelders van de gebouwen niet te zien zijn." Graafmachines en tractoren reden al we ken af en aan met zand en egaliseerden de dijk voor de eerste twee appartementen- gebouwen. Ook de dijkvakken achter de zeewerende Deltadijk voor de derde en vierde appartementengebouwen worden al druk bewerkt. De werkzaamheden voor de drie oostelijke woontorentjes beginnen waarschijnlijk na de bouwvak vakantie. Op de penthouses van die ap partementengebouwen zijn al opties genomen, hoewel de prijzen nog niet he lemaal vastliggen, liet De Winter weten. De appartementen en penthouses van de eerste twee gebouwen moeten in april of mei volgend jaar in gebruik kunnen wor den genomen. De laatste bewoners van het zevende torentje kunnen eind 2003 hun woning betrekken, hoopt De Winter. De Zeeuws-Vlaamse projectontwikke laar denkt dat tegen die tij d ook vier bun galows in cle noordwestelijke hoek nabij het gemaal van Othene af zijn. Othene Noord is daarmee vol, waarna alle aan dacht van de bouwers naar Othene Zuid gaat. In het zuidelijke bouwplan zijnzo'n 1250 woningen voorzien, die allemaal door Projektbouw Zeeland worden ge bouwd. De samenwerking met HBG Vastgoed wordt na de voltooiing van de appartementengebouwen beëindigd. door Wout Bareman GENT - De Euregio Scheldem- ond kan pas half maart beschik ken over de 19 miljoen euro voor de Interreg Ill-periode. Dat is bijna een jaar later dan aanvan kelijk werd verwacht. De Europese Commissie keurde pas op 10 december het Opera tioneel Programma goed, waar in de Euregio de doelstellingen voor de nieuwe subsidieronde heeft uitgewerkt. Door de trage besluitvorming in Brussel heeft de uitvoering van verschillende projecten ook vertraging opgelopen. Daarbij gaat het onder meer om de twee de fase van het proj eet Maritiem Erfgoed, waarvan de Museum haven in Zierikzee een onder deel vormt. Ook projecten rond duurzame bedrijventerreinen en plattelandstoerisme liggen al enige tijd op de plank. De be doeling was dat de Euregio in de loop van 2001 al over de miljoe nen van Brussel kon beschik ken. De Interreg Ill-periode loopt tot en met 2006. Met de co financiering erbij opgeteld is er voor die periode een kleine 40 miljoen euro beschikbaar. Euregiosecretaris A. van Trigt: „Het heeft allemaal veel langer geduurd door allerlei procedu rekwesties en wat misverstan den tussen de Euregio en de Eu ropese Commissie. Problemen levert dat niet direct op; het heeft zelfs wel voordelen, omdat we nu al wat projecten ter be schikking hebben die direct uit voerbaar zijn. Maar we hebben tegenover initiatiefnemers die projecten wilden indienen wel even de boot afgehouden omdat we ook niet precies wisten wan neer Brussel ons Operationeel Programma zou goedkeuren. Dat is inmiddels gebeurd. We moeten nu nog een verdere ver fijning van het programma in zenden, maar dat is een formali teit. Ons is verteld dat we half maart onze centen krijgen. En dat betekent dat we dan ook ac tiever kunnen gaan werven; mensen stimuleren om projec ten in te dienen." De belangstelling voor subsi dies in het kader van Interreg III was al direct groot. Het aantal projecten dat nu in de steigers staat, overtreft nu al dat van cle Interreg H-periode, die inmid dels is afgerond. In de vorige subsidieronde werden 57 pro jecten gefinancierd, nu zijn er al meer dan 60 in voorbereiding. Van Trigt: „Er zitten leuke din gen bij zoals bijvoorbeeld de restauratie van molens met het oog op toeristisch bezoek en het project Musea met de Romei nen, waarin Sluis/Aardenburg, Maldegem en Oudenburg willen samenwerken." Door de vertra ging schuift het Interreg III- programma wat meer in elkaar. Er gaat door de vertraging geen geld verloren. De subsidieperio de loopt dan wel tot en met 2006, maar daarna rest nog twee jaar om de projecten af te ronden. HEIKANT - Bewoners in Hei kant zijn donderdagnacht opge schrikt door een reeks inbraken. Vier woningen in de Vlasstraat, Julianastraat, Margrietstraat en Magdalenastraat kregen on gewenst bezoek. De daders na men geld, foto-apparatuur en mobiele telefoons mee. Bij twee woningen aan de Vlasstraat en Polenlaan bleef het bij een po ging- De dieven hadden het volgens een politiewoordvoerster louter gemunt op geld, foto-appara tuur en gsm 's. Videorecorders en televisies werden met rust gela ten. De buit is groot, maar hoe veel er precies is weggenomen en welke schade hiermee is ge moeid, is nog niet bekend. De politie gaat er vanuit dat de in braken door een en dezelfde da der of dadersgroep zijn ge pleegd. Hoe zij de woningen zijn binnengedrongen, wil de politie niet zeggen. De bewoners waren in de meeste gevallen thuis. Zij troffen bij het wakker worden een aanzienlijke puinhoop aan. Kasten en laden waren over hoop gehaald. Van de daders ontbreekt elk spoor. De woordvoerster ver wacht dat de politie de komende nachten extra gaat surveilleren. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Kanaalzo- negemeenten gaan honderddui zenden euro's investeren in de rampenbestri j ding. Terneuzen neemt het voortouw, maar bij de uitwerking van de plannen worden ook Axel en Sas van Gent nauw betrokken. Voor de aanpak van calamitei ten, van welke aard ook, wordt intensief samengewerkt met be drijven in de Kanaalzone. Een aantal bedrijven heeft na de gebeurtenissen op 11 september al de nodige veiligheidsmaatre gelen getroffen. Burgemeester en wethouders van Terneuzen schrijven in een notitie aan de raad: „Ook de ge meentelijke organisatie zal maatregelen moeten treffen om in te spelen op cle ontwikkelin gen in de wereld. Dit is temeer noodzakelijk door de aanwezig heid van internationale (chemi sche) bedrijven, een internatio naal gericht havengebied en belangrijke waterwegen zoals het Kanaal Gent-Terneuzen en de Westerschelde." Voor de opleiding van 'rampen bestrijders' is 41.000 euro no dig, terwijl de aanschaf van een schuimbluscontainer 227.000 euro vergt. Extra hulpverle ningsmaterialen, die de brand weer de mogelijkheid bieden om een ongeval met gevaarlijke stoffen adequaat te kunnen be strijden, kost nog eens 63.500 euro. Handboek De gemeente gaat in het kader van de rampenbestrijding nauw samenwerken met de (grote) be drijven in de Kanaalzone. Met het oog op het overleg daarover zijn de risicofactoren binnen de gemeentegrenzen geïnventari seerd. Die worden nu verder per bedrijf uitgewerkt. Een en an der moet leiden tot een risico handboek. Het voorstel komt dinsdag avond aan de orde in de raads commissie algemeen bestuur, openbare orde en veiligheid van de gemeente Terneuzen. De commissievergadering begint om 19.30 uur. Opleidingen Terneuzen wil investeren in zowel materieel (semafoons, paraatheidskoffers, een schuimbluscontainer en hulp- verleningsmaterialen) als in op leidingen. Daarnaast wordt geld uitge trokken voor het inrichten van verschillende centra voor de rampenbestrij ding zoals een be leidscentrum, een operationeel centrum, een brandweeractie centrum en een perscentrum. Daarmee is 113.445 euro ge moeid. (Advertentie) Draagt u het Zeeuws een warm hart toe? Wethouder K. van der Hoofd sloeg gisteren de eerste paal voor de appartementengebouwen in Nieuw Othene. foto Charles Strijd Genoeglijk deed dat stel - nog net geen midden vijftig - boodschappen in die Goese supermarkt. Hij duwde toe gewijd het wagentje; zij vul de het met snelle, trefzekere bewegingen. De routine van jaren straalde er vanaf. De man kreeg het pas echt naar zijn zin toen via de ge luidsinstallatie van de win kel het onsterfelijke 'A whi ter shade of pale' van Procol Harum werd afgespeeld. Luid en verrassend toonvast floot hij mee. Zijn vrouw stelde die muzi kale uitbarsting maar matig op prijs. „Stil toch", beet ze hem toe, „iedereen hoort hoe oud je bent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67