Klaaglijn over gevaar op weg m PZC mm Het Zeeuwse licht blijft inspireren I Hans Teeuwen jamt met jazzcoryfeeën Commissariaat dreigt omroepen met boete 12 Meldpunt lezers schrijven kunst cultuur zaterdag 12 januari 2002 door Jacques Cats Het hoort tot de favoriete gespreks stof op verjaardagen. Gezeten rond tafel en taart worden de verhalen opgedist. Over onoverzichtelijke situ aties in het verkeer. Te hoog opgescho ten bosjes die het uitzicht op een moeilijk kruispunt belemmeren. Om standigheden waarin je je als voet ganger of fietser zo'n beetje vogelvrij verklaard voelt. Plekken waar je met je auto onverantwoord ver een voor- rangsweg moet oprijden om te zien of er om de bocht wat, aan komt. Ver keerstekens die elkaar tegenspreken. Om nog te zwijgen van die grote recla meborden in de berm, die, vooral als er halfblote meiden op staan, de aan dacht van de weg afleiden. „Er moet zeker eerst iets ergs gebeu ren", wordt er dan al snel geroepen. En; ,,'t is toch wat." Waarna er nog eens wordt bijgeschonken. Een enkele keer blijft het niet bij gemopper op verjaardagen. Dan klimt er iemand in de telefoon om te klagen over een ge vaarlijke situatie. Maar bij wie moet je eigenlijk zijn? Bij de gemeente, de wijkvereniging, de politie, het water schap, de provincie of het Rijk? Soms laten problemen zich ogen schijnlijk simpel oplossen. Waarom richten we niet één centraal meldpunt op voor klachten over gevaarlijke si tuaties in het verkeer?, opperde D66- Statenlid Patricia van Veen uit Phi lippine dezer dagen op een vergade ring van de provinciale commissie verkeer. Moeten we doen, werd er me teen enthousiast van achter de be stuurstafel gereageerd. En nu gaat het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) onderzoeken hoe zo'n meldpunt zou moeten werken. Beduusd Het Statenlid is er nog een beetje be duusd van dat het door haar opgewor pen balletje meteen behendig werd opgevangen. Van Veen zit op haar een tje op provinciaal niveau een politieke partij te vertegenwoordigen, heeft om die reden soms de indruk dat er weinig naar haar wordt geluisterd of dat er wordt gedacht: daar heb je d'r weer! En nu was het ineens bingo. „Ik ging dus echt met een positief gevoel naar huis." De D66-representante kwam op het idee voor het meldpunt omdat ze zich onlangs bij het signaleren van een on duidelijke verkeei-ssituatie van hot naar her gestuurd voelde. Niemand kon haar precies vertellen wie er de BG4 De politie heeft geen idee of sommige afbeeldingen verblindend kunnen werken. baas was over de weg waar ze op doel de. Verkeerspolitievoorlichter H. van Opdorp erkent dat in de huidige situa tie het gevaar bestaat dat burgers soms met zinvolle meldingen of sug gesties moeten leuren. Tevens is de kans aanwezig dat tips ergens blijven hangen. Hij ziet de inrichting van zo'n meldpunt als 'pure winst' omdat er dan een goed adres is waar mensen te- rechtkunnen. „En: deexperts, datzijn de verkeersdeelnemers zelf." „Het is", stelt de politieman, „te gek voor woorden dat we nog voorvallen hebben waarvan het publiek zegt; daar kon je op wachten. Het is al eer der aangekaart, maar er is niks mee gedaan." Secretaris H. Rhebergen van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) juicht de oprichting van zo'n regionaal meldpunt toe. Hij constateert dat er de laatste tijd in dit gewest zes dodelijke ongevallen zijn geweest waarvan achteraf is te zeggen dat de lokale situatie een grote rol heeft gespeeld. Omdat bijvoorbeeld de zichtbaarheid ter plekke beperkt is. „Er gebeuren nog steeds vermijd bare ongevallen. Daar hoort overi gens ook alcoholgebruik bij. En het niet dragen van autogordels." Onderzoekingen hebben aangetoond dat door het treffen van infrastructu rele maatregelen als het aanleggen van x'otondes alleen al in Zeeuws- Vlaanderen het aantal slachtoffers met 44 procent kon worden terugge bracht. Op punten waar in de jaren ze ventig en tachtig bij elkaar tientallen doden vielen, is geen sprake meer van conflicterende situaties. Daar moet de politie nu alleen nog maar naartoe om schadegevallen af te handelen omdat een automobilist op de rotonde te laat x-emde. Voor het oprichten van een meldpunt is de instemming en ondersteuning van de wegbeheex'ders onontbeerlijk. Mocht er iets van de grond komen, dan zou dat een breed terrein moeten om vatten, vindt Rhebergen. Zodat niet alleen structurele kwesties aange kaart kunnen worden, maar net zo goed het gedrag van vex-keersdeelne- mers aan de orde kan wox-den gesteld. Er zijn volgens Van Opdoi-p niet altijd forse en kostbare ingrepen nodig om vex'keerssituaties minder gevaarlijk te maken. Eénrichtingsvex'keer bij scholen, dertig-kilometerzones of bij stellingen van het parkeerbeleid kun nen ook prima helpen. En als ouders die kinderen van school afhalen zelf gevaarlijke situaties creëren, kan een vermanend woox-d op de ouderavond of een mededeling in de schoolM-ant eveneens een positief effect hebben. Van Opdorp en Rhebex-gen zijn het hartgx'ondig met elkaar eens: een zich- foto Ruben Oreel zelf respecterend meldpunt zal altijd reageren op de klager of tipgever. Om te laten weten of er wat met de sugges tie gebeurt. Of om aan te geven waax*- om dingen niet kunnen. Van Opdorp: „Je kimt een zebrapad of een rotonde vragen, maar het is mogelijk dat zo iets niet alleen om financiële x-edenen maar ook vex-keerstechnisch niet kan." Kunnen reclameborden, vooral die met schaars gekleed jong vrouwvolk, in wegbermen ook bijdragen tot peni bele situaties in het verkeer? A. Lodder, de vroegere ROVZ-secre- taris, heeft wel eens gex-oepen dat zul ke borden niet bij kruispunten of in en nabij bochten zouden mogen staan. Van Opdorp zegt geen idee te hebben „in hoevexre we in deze tijd, met al die televisie-, film- en internetbeel den nog verblind wox-den door zulke billboai'ds. Bij al die vierdui zend ongevallen die we in Zeeland hebben heb ik nergens gele zen dat een ongeval ontstond doordat men even afgeleid was door zo'n bord." door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Pianist Michiel Borstlap en gitarist Jesse van Ruller - beiden onderscheiden met de prestigieuze Thelonious Monk Award - zijn de vaandel dragers van de Nederlandse jazz. Morgen verzorgen zij het tradi tionele nieuwjaarsconcert in jazzclub Porgy Bess in'Ter- neuzen, samen met bassist Ste fan Lievestroo en drummer Roy Dackus. De zanger is de be kendste van het stel, alleen niet vanwege zijn vex-richtingen in de jazz: Hans Teeuwen. „Maar pas op", waarschuwt Borstlap. „We gaan muziek maken. Het wox-dt geen cabaret." Teeuwen en Borstlap zijn goede vrienden. Ze lopen elkaar vaak tegen het lijf in het Amsterdam se café Toomlei*. Tijdens mu- zieksessies wordt daar door gerenommeerde jazzmusici ge jamd. „Zo is dit clubje ontstaan", legt Borstlap uit. „Op een gegeven moment leek het ons leuk ook wat liedjes te spelen. Hans is een uitmuntende zanger en hij is buitengewoon muzikaal. Hij stapte bij ons op het podium en met zijn vijven zijn we alle maal nieuwe dingen gaan pro beren. We doen het voor ons plezier. We zien dit als een vriendenclub." Hans Teeuwen vertolkt ook een gastrol op de vorig jaar ver schenen dx-iedubbel-cd Gramercy Park van Michiel Borstlap. Veelzijdig Van tijd tot tijd treedt de vx-ien- denclub op in andere locaties dan Toomlers, als de volle agen da's het toelaten. Tijdens een pauze in de repetitie voor mor gen wil een aantal van de band leden via de telefoon wel even vooruitblikken op het concert in Porgy Bess.We gaan wat van de Beatles spelen, van Jimi Hendrix, van Fi-ank Sinatx-a en wat eigen dingetjes", verklapt Borstlap. „We houden allemaal van jazz en funk. Het is leuk om verschil lende stijlen te spelen en te kij ken wat we ex-mee kunnen. Het wordt allemaal heel swingend en funky." Volgens Van Ruller maakt het weinig uit dat de gekozen mu ziek zo verschillend is. „Het nummer dat we kiezen is een kapstok. Vaak is het nauwelijks nog te herkennen als wij het gaan spelen. Het plezier van jazz zit 'm in het zoeken. We spreken niks af, we spelen een liedje wanneer we allemaal denken dat we er iets mee kun nen en dan zien we vanzelf of het bevalt. Het gaat om de improvi satie." Na enige aandrang van zijn mu- ziekvrienden wil ook Teeuwen wel even aan de telefoon komen. Tot veiTassing van Van Ruller, omdat hij gewoonlijk geen in terviews geeft. Klap Maar dat wordt het dan ook niet. Verschillende keren klinkt het geluid van een klap en roept Teeuwen: „Auw," Waax-mee hij kennelijk wil zeggen dat hij tot het telefoongesprek is gedwon gen. Alle vijf de bandleden zijn fans van The Bee Gees, onthxxlt hij ondertussen. „Daar is het mee begonnen. Vooral Andy Gibb vinden we goed. We dra gen allemaal buttons van hem. Maar dan ook echt door ons vel heen. Zijn invloed is niet echt te begx-ijpen, maar ook niet te ver- waaxiozen." Hij vertelt nog even wat het na deel is van chocola („Het smelt in je zak, maar dat hoef je niet op te schrijven, want dat heeft met het concert niks te maken") en mijmert dat het allemaal 'heel erg vreemd' is. Doelt hij op het samenspelen met Boi-stlap en consox-ten? „Nee, het hele leven. Maar ik hou van alle mensen. En van alle dieren. Dieren hebben de toe komst." Een mooie afsluiting, al heeft Teeuwen nog een wedei-vraag. „Wat voor kleren heb je aan?" Nieuwjaarsconcert in Porgy Bess, Terneuzen, morgen om 16 uur. Werk van Ycung Yuk-kan en Antonius Nijssen in de Bewaerschole. foto PieterHonhoff Michiel Borstlap door Ernst Jan Rozendaal BURGH-HAAMSTEDE - De in Hong Kong geboren kunstena res Yeung Yuk-kan en de in Nieuw-Vossemeer opgegroeide kunstenaar Antonius Nijssen hebben elkaar ontmoet in Enge land. Ze delen de interesse voor de kunstenaars van Saint Ives, die samenwerkten op een rusti ge plek aan zee, waar ze zich lie ten inspireren door de bijzonde re lichtval. „Zeeland is ook zo'n mooie plek", zegt Nijssen. „De zee, de duinen en de reflectie van het licht geven hier alles een andere tint dan elders." Met veel genoegen exposeren Nijssen en zijn vrouw Yeung Yuk-kan dan ook in de Bewaer- schole in Bui'gh-Haamstede. Vandaag begint daar hun geza menlijke tentoonstelling. „We exposei'en vaker samen", vertelt Nijssen. „Ik denk dat we elkaar onbewust als kunstenaar ook beïnvloeden. Er zijn over eenkomsten in sfeer en gevoel, beiden zijn we erg geïntex-es- seerd in het taoïsme, we delen een liefde voor de natuur en we zijn allebei anglofiel. We leggen ons wex-k vaak ter beoordeling aan elkaar voor en doen dan suggesties. Maar het is niet zo dat we klakkeloos eikaars me ning overnemen of overal het zelfde over denken. Net als de meeste kunstenaax-s kunnen we heel koppig en eigenwijs zijn." Het kunstenaax-sechtpaar woont in Breda. Yeung Yuk-kan maakt keramiek. In Burgh- Haamstede toont ze zowel klei ne schaaltjes, die duidelijk Chi nese invloed veri-aden, als wat grotere kommen en voorwerpen die direct associaties oproepen met de zee. Dat komt door het vele zachtblauw dat erin zit, maar bijvoorbeeld ook doordat zezandstructuren gebruikt. Haar aardewerk heeft zowel aan de binnen- als buitenkant kleur en vorm. Yeung Yuk-kan tekent en schrijft op porselein en brengt veranderingen aan als de ldei nog nat is. Zo ontstaan geen perfecte voi-men, maar ob jecten met een persoonlijke toets die de zachte en plastische eigenschap van haar materiaal benadrukt. Sculpturen Nijssen is begonnen als foto graaf, maar sinds vijf jaar maakt hij schilderijen en voor namelijk houten sculpturen. „Ik wilde het niet meer superrealis tisch hebben", legt hij uit. „Veel van mijn werk is abstract. Ook wanneer ik herkenbare voorwei-pen uitbeeld, zoals bij voorbeeld bootjes, dan gebeurt dat op een manier die je in de werkelijkheid nooit zult zien." Het Meurgebruik in Nijssens schilderijen - dat is het genre dat hij in Burgh-Haamstede voornamelijk laat zien - is over dadig, maar zacht en fris. „Het zijn niet de Cobra-Meuren"} er kent hij. ,D ie hebben we al genoeg in Ne derland. Ik vind ze te opdringe rig. In de jax-en vijftig waren ze nodig om zaken open te bi-eken, maar nu kennen we die Meuren wel." Opdringerigheid past boven dien niet bij het soort kunst dat Nijssen en Yeung Yuk-kan ma ken. Nijssen: „Neem bijvoor beeld mijn schilderij 'New Landscape'. Dat is een land schap, maar ook een abstract schilderij. Het is herkenbaar en niet herkenbaar. De beschou wer moet de tijd nemen om het tot zich te laten doordx-ingen. Het zet aan tot onthaasting. Wij zijn er allebei op gesteld dat Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Rafah Opnieuw getuigt Israël van zijn onwil om met de Palestijïxen te praten over een vrede in het Midden-Oosten. In het plaatsje Rafah wei'd een groot aantal huizen door Israëlische bulldo zers met de grond gelijk ge maakt, waarbij de bewoners niet eens de tijd kregen om huis- x-aad en papiex-en mee te nemen en waarbij vrouwen en kinderen niet werden ontzien! Ook het vliegveld in de Gaza-strook werd vernietigd. Dit is onmen selijk en mensonwaardig. Flin ke jongens zijn die Israëlische soldaten. Ze vechten tegen men sen die niets hebben om terug te slaan. Frappant detail is, dat de wex-eld de andere kant opkijkt en niets doet om het geweld te stoppen. De goodwill die Israël had, in elk geval in Europa, is vernietigd door het brute ge welddadige optreden van het Is raëlische leger op aansturing van Sharon en zijn kompanen! Wordt het niet eens tijd om deze 'havik' ter verantwoording te X'oepen en hem voor een ooxiogs- tribunaal te brengen? Hopelijk heeft de Belgische gx-oepering, die een rechtszaak aan het voor bereiden is, succes. En hopelijk is er spoedig een partij aan het bewind in Israël die wel een duurzame vrede wil met de Pa- lestijnen. Want laten we niet vergeten dat Israël de ondex-- drukkende partij is. De daden van de Palestijnen tegen deze slaafse onderdrukking zijn ver zetsdaden. Laten we het Pales tijnse volk steunen in zijn stre ven naar een Palestijnse staat! J. Dispa v.d. Helstlaan 27 Vlissingen Boerderijwinkel Wie in deze tijd een zelfstandig bestaan op wil bouwen moet wel van aanpakken weten. Dat doet de familie De Visser aan de Ou de Vlissingseweg te Middelburg met de verkoop van groenten en fruit. De PZC van 9 januari ver meldt dat de zaak van deze jonge mensen al jaren wordt aangevochten en bedreigd met sluiting door concurrent L. Maas die zo'n 800 meter ver der zijn bedrijf heeft. Dat De Visser mensen voor de gek houdt is mij in al die jaren als vaste klant niet opgevallen. Ik kan Maas geruststellen dat de pro ducten bij De Visser vers en van goede kwaliteit zijn. Bovendien zijn de mensen hartelijk en heb ben nog tijd voor een praatje. Het is te verwachten dat Maas nog andere middelen ter hand neemt om D e Visser te bestoken Deze wijze van concurreren wint volgens mij geen Manten. J. Filius Middenhofsingel 29 Oost-Souburg JSF II mensen de aandacht nemen om ons werk tebekijken. Desamen- leving is toch al zo doorge- draaid." Taoïsme Nijssen en Yeung Yuk-kan zijn beiden beïnvloed door de filoso fie van het taoïsme, die uitgaat van het samengaan van mens en natuur. Het heeft geen zin cul tuur te zien als iets wat tegenge steld is aan de natuur, het is vruchtbaarder te zoeken naar een balans tussen beide. In het werk van beide kunstenaars komt een voox-wex-p voor dat dit symboliseert: de lepel. Nijssen schildert de lepel in de roze Meur van een schelp, Yeung Yuk-kan combineert schelpen en kex-amiek tot lepeljes. „Een schelp is ook een lepeltje", aldus Nijssen. „Het is een mooie structuur: iets wat vasthoudt maar ook iets om wat mee te ge ven. En in Wales heb je de uit drukking 'to spoon'. Dat staat voor het samengaan van gelie ven. Daar kan ik ook iets mee." Expositie van Yeung Yuk-kan en Antonius Nijssen t/m 2 februari in de Bewaerschole in Burgh-Haam stede, open di t/m. za van 13.30- 16.30 uur. Het gaat helemaal niet goed met onze gezondheidszorg en ons onderwijs. Nog maar betrekke lijk onlangs heeft het ministerie van Defensie een pittig bedrag besteed aan de aanschaf van antitankraketten. Is er dan he lemaal niemand binnen ons pax-lement die de vraag durft te stellen wie dan toch eigenlijk nog de potentiële vijand is die kan beschikken over voldoende tanks? We 'moeten' binnenkort beslissen over een nieuwe jacht bommenwerper voor de lucht macht. Wox-den ze bij de defen- sieindustxte in Amerika of Frankrijk soms ex~g zenuwach tig als we dat ding voorlopig niet bestellen en het geld beste den aan gezondheidszorg en on derwijs? De allernieuwste 'pief- paf-poeven' moeten absoluut besteld worden want andex-s kunnen cle hoogste chefs van on ze strijdkrachten niet meer meedoen met die andere macho figuren die zo'n prachtig pakkie aanhebben. Emiel H. Neumann Haringvlietstraat 26 Middelburg Postagentschap II Sinds de commercialisering van diverse ovei-heidsinstellingen 1 hebben we nu gelukkig ook files j voor de balie van het postkan- j tooi'. Na vertraging in het ver-1 keer, het spoor, de gezondheids- i zox-g en noemt u maar op, nu dus ook aan de balie, en dit heeft niets te maken met eurodrukte, Nu de financiële dienstverle- ning van bankinstellingen zo i laag als maar mogelijk is gewor- den, heeft onze Postbank (het J was immers onze vertrouwde I PTT) zich bij het beleid van de andere financiële instellingen aangesloten. Geen postagent- j schappen meer in buitenwijken en dorpen (In Vlissingen voor1 45.000inwonerséénkantoor)en laat cle Manten maar wachten j ten behoeve van de aandeelhou- 1 ders. Regering, bedankt voor i uw vooraitziende blik. J.de Groot j Schuitvaartgracht 11 VZi Parkeerbeleid Ik wil even mijn gal spuien over dat pai-keei-beleid van ons in j Middelburg (PZC, 9-1). Van- middag om iets over twaalven parkeerde ik mijn auto op de I Dam. Ik keek of de parkeerme- ter werkte want deze waren al tijden buiten gebruik. Hij werk te niet, maar ik zag parkeer- wachtei-s lopen, die bonnen aan het uitschx-ijven waren, dus ik vroeg: klopt het dat ik geen kaartje kan kopen? Het ant woord was: dat klopt, maar u moet een kaaxtje kopen bij de i andex-e parkeermeter, aan het einde van de pai-keerplaats. Dit M-eng staat helemaal uit het j zicht notabene! Ik ben daar een kaax-tje gaan halen, maar de parkeex-wachters wax-en onder- I tussen bij andex-e auto's bekeu- ringen aan het uitschx-ijven! Er i zat niet eens een briefje op de kapotte meter, dat je bij de an- j dere meter om een kaartje moest gaan. De meters waren allemaal al een week buiten werking, dus hoe konden we weten, als we überhaupt wel aan die andere meter gedacht zouden hebben, dat deze het ineens wel deed? Ze I liepen met drie (en ik dacht zélis een viex-de te zien) parkeer wachters bonnen te schrijven. Vind je dit nou niet gewoon geldMopperij? Corina Smit Grootmede 98 Middelburg Gentechniek Advanta is teleurgesteld in de houding van Europa die Mitisch gestemd is tegen de genetische manipulatie van gewassen (PZC, 11-1), terwijl in de VS en cle Derde Wex-eld wel volop ge- wex-kt wordt met deze gewassen. Ik ben blij dat wij dan nog het geluk hebben dat het hier zeer argwanend wordt bekeken. Het betekent natuurlijk niet dat als er in de VS 30 miljoen hectare vex-bouwd woi'dt, het dan auto matisch ook veilig is. Wij kun nen dan wel protesteren maar de keuzevrijheid vind ik erg be- pei'kt. Je moet een etiket van de producten lettex-lijk uitspellen om er achter te komen of er gen producten in verwerkt zijn. Met andere woox-den ook al wil je niet, je krijgt het op grote schaal binnen met alle risico's van dien. Volgens woordvoerder Noome: van Advanta woi'den de veld proeven beoordeeld op gevaar voor mens en milieu. Er zouden; geen px-oblemen zijn met de be- strijding van een beestje dat van binnenuit de maïs opeet. Px-ach-; tig, maar hoe zit het met alle an dex-e nuttige diex-tjes en wat ge-, beurt er bij kruisbestuiving op planten? Deze diertjes zijn een, voedingsbron voor andere die ren en op zo'n manier verstoor je op een grove wijze het even wicht in cle natuur-. Wat een ar rogantie om te denken datje met het vernietigen van een deel van de voedselketen de voedselpro ductie kunt vex-hogen! J. W. H. Haak St. JacobsstraatlS Vlissingen door Ernst Jan Rozendaal OOSTBURG - Het Commissari aat voor de media dreigt de lo kale omroepen Radio Schelde- mond uit Oostburg en Radio Actief FM uit Veere met een boe te van ruim 1100 euro. Beide hebben verzuimd een jaarrekening, jaarverslag en programmaschema over het jaar 2000 bij het Commissai-iaat in te leveren. Ze krijgen in fe- bx-uari nog een laatste kans om tijdens een hoorzitting in Hil versum uit te leggen waarom ze in gebi'eke zijn gebleven. Voor- zitter P. Keijmel van Radio Scheldemond maakt zich geen zorgen. „Ik ben vergeten om verlenging van uitstel aan te vragen. Vroeger zat er iemand bij het Commissariaat die altijd opbelde dat dat moest gebeu ren. Nu zit er iemand anders, die belde niet en nu ben ik het ver geten. Ik verwacht niet dat we die boete ook werkelijk krij gen." Ook redacteur A. van der Giessen van Radio Actief FM vernacht dat de soep niet zo heet wox-dt gegeten als ze is op gediend. „Wij zijn het afgelopen jaar heel druk bezig geweest met het ontwikkelen van nieu we programma's. Daax-door is het opsturen van die stukken er door geslipt. Al het werk moet worden gedaan door vrijwilh- gex-s. Ik vex-wacht dat het Com- missariaat dat wel begrijpt en de boete verlaagt of niet op legt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 62