PZC Zierikzee moet gezicht koesteren Kruisingen maken plaats voor rotondes 11 VVD opent aanval op lokale partijen Centraal busstation ontbeert uitstraling Bij volle maan feest het Mussengilde Toekomst Oliegeultje blijft nog onduidelijk B en W willen historisch stadsbeeld behouden Waterschap roept op tot controle kiesregister Zestien auto's gekraakt in Kapelle Kijk op www.scez.nl zeeuwse almanak Uitbarsting waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 12 januari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het busstation aan de Grachtweg in Zierikzee moet volgens het college van Schouwen-Duiveland meer zijn status van eilandelijk openbaar vervoersknooppunt uitstralen. Een tijdschriftenkiosk of ruim te waar reizigers iets te drinken of eten kunnen kopen, hoort wat de gemeente betreft op dat bus station thuis. Het busstation aan de Gracht- weg in Zierikzee is - aangevuld met het station bij 't Sas - hét centrale punt voor het openbaar vervoer op Schouwen-Duive land. Bussen naar de NS-sta- tions in Goes en (via een over stap op de metro) Rotterdam vertrekken er met regelmaat. Ook het busvervoer van en naai de andere dorpen en steden op het eiland komt hier samen. Op dit moment straalt het bus station deze status van Schouws knooppunt echter niet uit, vindt wethouder C. Veerhoek (verkeer en vervoer). Nadat vervoers maatschappij Connexxion het voormalige ZWN-gebouw ver kocht en de kaartverkoop sloot is er nog amper sprake van een busstation. Reizigers die te vroeg zijn of hun aansluiting missen, moeten zomer en winter buiten op de volgende bus wachten. „Wij vinden dat het busstation eigenlijk niets an ders is dan een bushalte", stelt de wethouder. Zowel de uitstra ling als 'de ontsluiting naar de binnenstad toe' is 'duidelijk voor verbetering vatbaar', zo staat in de verkeersmodule van de Structuurvisie Zierikzee. Wat het busstation nodig heeft - en wat daar ook thuis hoort - in de visie van het college is een ruimte waar reizigers kunnen wachten op de volgende bus, Aangevuld met een 'tijdschrif tenverkoop of een eet- en drink- gelegenheid' kan het busstation zijn status waarmaken. Wie dat zou moeten gaan doen, weet Veerhoek niet. „Connexxion heeft alles afgebroken. Je zult het dan als gemeente moeten gaan doen of een ondernemer die gelegenheid geven." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het aanzicht van Zierikzee moet gekoesterd wor den. Alleen bij hoge uitzonde ring mag het silhouet van de stad worden aangevuld met nieuwe gebouwen die een bij zondere functie hebben, zoals het gemeentehuis. Die lijn zet het Schouwse college uit in haar structuurvisie. Wanneer Zierikzee vanaf een afstandje wordt bekeken, be paalt een aantal (historische) gebouwen het beeld van de stad De Sint Lievensmonstertoren, de Zuidhavenpoort, het Stadshuis, de Gasthuiskerk, de Nobelpoort, de Silotoren bij 't Sas en de twee molens aan de Nobelstraat en het bolwerk vor men samen een herkenbaar sil houet. Twintig jaar geleden, bij het zichtlijnenonderzoek van 1981, is vastgelegd dat deze blikvangers (met uitzondering van de graansilo) dienen als oriëntatiepunten en dat nieuw bouw dit aanzicht niet mag ver storen. In het kader van de Structuurvi sie Zierikzee is dit beleid onder de loep genomen. Volgens be leidsmedewerker O. Griffioen is gebleken dat behoud van het historisch stadsbeeld 'de ruim telijke dynamiek' - de komst van nieuwe woonwijken of be drijventerreinen - in de weg kan staan. Zo liep de discussie tus sen bestuurders en bewoners hoog op bij de plannenmakerij voor het nieuwe gemeentehuis. Schouwen-Duiveland wil de stringente regels van 1981 iets versoepelen: de rijke historie GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden roept men sen op het kiesregister van de organisatie te controleren. Op het moment is er een achter stand in de lijst, waardoor het mogelijk is dat stemgerechtig den geen oproepkaart voor de waterschapsverkiezingen krij - gen. Tot en met 22 januari heb ben mensen de tijd om het regis ter controleren. Het waterschap is voor het sa menstellen van het kiesregister afhankelijk van gegevens van gemeenten en het kadaster. Om op 6 maart bij de verkiezingen een stem uit te kunnen brengen voor de categorie gebouwd, is het noodzakelijk dat iemand als eigenaar of zakelijk gerechtigde van onroerend goed is opgeno men in het kiesregister. Naast de achterstand is het ook mogelijk dat gegevens niet kloppen. Het kiesregister ligt ter inzage op het hoofdkantoor van het waterschap. Iedereen kan con troleren of zijn gegevens juist zijn en eventueel een verzoek tot verbetering indienen. Mensen die denken dat er iets niet klopt in het register, kunnen ook tele fonisch contact opnemen met het waterschap: 0113-241400. moet beeldbepalend blijven voor Zierikzee maar 'onder zeer bijzondere omstandigheden' mogen eigentijdse bouwwerken het stadsdécor aanvullen. Zon der dat ze het aanzicht van de bestaande blikvangers versto ren, moeten nieuwe gebouwen met een bijzondere functie kun nen verrijzen. De graansilo en het gemeente huis zijn als bakens van hun tijd toegevoegd aan de lijst oriënta tiepunten. Ook de geplande woontorens in Noorderpolder gelden volgens Griffioen als uit zondering. Voor overige gebouwen blijven strenge regels gelden voor de hoogte van het pand. In de structuurvisie onderstreept het college zijn beleid dat schone bedrijven, die bij voorkeur werk bieden aan hoger opgeleiden en die de rust en ruimte niet versto ren, naar Schouwen-Duiveland moeten worden gehaald. Zowel nieuwe als bestaande bedrijven willen de bestuurders zoveel mogelijk onderbrengen op één van de vier bedrijventerreinen. Startende bedrijven en kleinere kantoren op het Business Isle, bouwmarkten en andere grotere detailhandel rond de Greve- lingstraat en Haringvlietplein, 'zwaardere' bedrijven op de Zuidhoek en de Straalweg en showrooms en grotere kantoren op het Business Park. Omdat de bedrijventerreinen aan de randen van de stad liggen vindt de gemeente het belang rijk dat ze 'goed ingepakt' wor den met beplanting. Ook tussen de bedrijfspanden moet meer 'parkachtig groen' voor een goede, verzorgde uitstraling zorgen. Wat betreft het toekom stige Business Park zal de ge meente met strenge inrichtings eisen op de proppen komen. Het herstel van de Gouwe, die door het handelspark heen zal lopen, moet het gebied open en groen maken. Griffioen: „Maar de strenge eisen zullen niet alleen aan het groen, maar ook aan de architectuur worden gekop peld." Het Mussengilde eerde gisteren vijf trouwe leden: (vlnr)Tonielsta, Leen Ista, Henk Stouten, Henk van der Maas en ThonieBeije. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff OOSTERLAND - Een paar mussen- pootjes brachten een eeuw geleden een cent op. In die tijd een mooie aanvulling op het karige weekloon van een landar beider. In de echt vette jaren werden er tien- tot vijftienduizend mussen inge leverd bij de 'knijper' van het 'Mussen gilde'. H. Stouten is met zijn vijftigjarig lid maatschap ondertussen de vleesgewor den geschiedenis van het 110 jaar oude Mussengilde van Oosterland. Met zijn luchtbuks schoot hij vroeger tussen de middag en op zomeravonden de mussen dood. Als slager in Oosterland had hij niet zoveel tijd over om aan de jacht op het bruine vogeltje te besteden. ,,De overlast van mussen was indertijd groot", vertelt Stouten. „Een zwerm kon flinke schade aan de gewassen toe brengen. Daarom richtten landbouw- verenigingen mussengilden op." De landbouwvereniging betaalde aan het Mussengilde uit. De eerste vijf- tot zevenduizend dode mussen leverde an derhalve cent op. Dan tot achtduizend twee cent en daarboven drie cent per paar pootjes. De knijper van het gilde nam de pootjes in en betaalde uit. Boete Er golden strenge regels binnen het Oosterlandse Mussengilde. Niet meer dan 25 mensen mochten lid zijn. Wie jaarlijks niet tenminste 35 paar pootjes inleverde bij de knijper, moest voor het lidmaatschap betalen. De beste en op één na beste leverancier van pootjes of eitjes werclen op cle jaarlijkse vergade ring tot respectievelij k koning en deken benoemd. Zij dienden ook als zodanig te worden aangesproken. Wie dat niet deed, kreeg een boete van een of meer centen. Dat gold ook voor de leden dié onwelvoeglijke woorden spraken tij dens de jaarvergadering of het diner. Stouten: „Zo wisten we de kas extra te spekken en nog steeds gelden deze re gels, al worden er sinds een jaar of der tig geen mussen meer ingeleverd." Voor de meeste leden was de vergadering één van de weinige uitjes in het jaar waar echt naar werd uitgekeken. „Vooral het diner", zegt de jubilaris. „Er waren vroeger wel leden bij die de hele dag niet aten om 's avonds meer te kunnen eten. Het was toen ook nog bijzonder om uit eten te gaan." Om de mannen veilig thuis te krijgen, cle avond werd destijds gehouden in restaurant De Blauwe Keet aan de Rijksweg, werd er altijd gekozen voor een datum waarop het volle maan was. Dan hadden de le den wat licht om naar huis te komen. „De volgende ochtend begon de knecht altijd alleen in de slagerij", weet me vrouw Stouten nog. „Dan moest mijn man nog even bijkomen." Tot een jaar of vijftien terug werden vrouwen ge weerd. Lid kunnen ze nog steeds niet worden, maar ze mogen wel mee naar het diner, dat inmiddels op een andere datum dan de vergadering wordt ge houden. Wachtlijstje Stouten werd gisteren tijdens de bij eenkomst in restaurant Pleisterplaats geëerd voor zijn halve eeuw betrokken heid bij het gilde. De broers L. en T. Ista kregen een aandenken voor hun 35-ja- rig lidmaatschap, evenals bestuurs voorzitter H. van der Maas (25 jaar) en T. Beije (20 jaar). Het Mussengilde van Oosterland 'leeft nog steeds', aldus Van der Maas. Twee keer per jaar om precies te zijn. Er is zelfs een klein wachtlijstje. Maar pootjes worden er niet meer inge leverd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De verkeerslich teninstallatie op de kruising van de N59/Nieuwe Kooiweg met de Laan van Saint Hi 1 aire heeft zijn langste tijd gehad. Rijkswaterstaat gaat de instal latie nog dit jaar vervangen door een rotonde. Met het karwei is een investe ring van tussen de 700.000 en 1,3 miljoen euro gemoeid. Wanneer precies de aanleg van de rotonde begint is nog niet bekend. De rotonde moet de doorstro ming verbeteren en de veilig heid verhogen. Verkeer dat van af de Nieuwe Kooiweg richting Renesse wil kan via een bypass om de rotonde heen. Het overige verkeer verloopt via de rotonde. De rotonde krijgt een enkele rijstrook en het ver keer op de rotonde krijgt voor rang boven het verkeer dat de rotonde nadert. Voor de fietsers wordt de situa tie totaal anders. Nu ligt het laatste stukje fietspad langs de Laan van Saint Hilaire aan de 'gemeentehuiszijde'. Fietsers moeten nu bij de verkeerslich teninstallatie de N59/Nieuwe Kooiweg oversteken. Voor hen is er een speciaal fiets-verkeers- licht. In de plannen voor de rotonde heeft Rijkswaterstaat een com pleet nieuw tracé voor het fiets pad ingetekend. Het verhuist van de 'gemeentehuiszijde' van de Laan van Saint Hilaire naar de andere kant. Vervolgens wordt de wielrijder een klein stukje parallel langs de N59 ge voerd waarna hij of zij de over steek naar het fietspad richting Renesse moet maken. Die over steek wordt niet met lichten be veiligd. Ter wille van de ver keersveiligheid geldt in de buurt van de rotonde een maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur. Informatie R. Oostinga van de dienstkring Midden- en Noord-Zeeland van Rijkswaterstaat schat dat de aanleg van de rotonde zo'n zes tot acht weken gaat duren. Rijkswaterstaat gaat nog infor matiebijeenkomsten over de nieuwe rotonde houden. Vlakbij de nieuwe rotonde komt er nog één, maar dan op grond gebied van de gemeente Schou wen-Duiveland. Volgens M. van Zetten van de gemeente liggen de plannen - kosten 680.000 eu ro - daarvoor klaar. Die rotonde gaat de kruisingen van de Laan van Saint Hilaire met de Greve- lingenstraat en de Zuidwelle- straat vervangen. De uitmon ding van de Grevelingenstraat wordt voor dat doel zo'n dertig meter verlegd in de richting van de Zuidwellestraat. Geluidsoverlast De gemeente dient nog één hob bel te nemen. Akoestisch onder zoek heeft uitgewezen dat de ro tonde voor vier woningen aan de Zuidwellestraat te veel ge luidsoverlast veroorzaakt. De provincie heeft een verzoek van de gemeente om een hogere grenswaarde voor de geluids overlast toe te staan afgewezen. door Marcel Modde NOORDGOUWE - De WD op Schouwen-Duiveland heeft de aanval geopend op de lokale partijen die 6 maart meedoen aan de gemeenteraadsverkie zingen. Volgens partijvoorzitter W. van de Berg maken de nieuw komers aan het front een hoop lawaai, maar hebben ze nauwe lijks inhoud. Fractievoorzitter J. Geleijnse beschouwt hun oprichting evenwel als een duidelijk sig naal richting de gevestigde par tijen. Beide kopstukken van de Schouwse WD gebruikten gis teren de nieuwjaarsreceptie van hun partij in Noordgouwe om de verkiezingscampagne aan te scherpen. Geleijnse liet er geen misverstand over bestaan dat de liberalen zich 'in de eindspurt naar 6 maart duidelijk moeten presenteren en profileren'. „Ook vind ik dat we kritischer moeten kijken naar het gevoer de beleid van het college. We zijn dikwijls te lief en te aardig geweest, ook voor onze eigen wethouders." De zittende fractievoorzitter gaf aan de vorming van twee lo kale partijen - waarvan Alert! een directe afsplitsing van de WD is - te betreuren, omdat zo een grotere versnippering ont staat. Desondanks moet het als een duidelijk signaal worden beschouwd naar de gevestigde partijen, benadrukte Geleijnse. „Het is een gegeven. We kunnen er niet omheen. De kiezer heeft nu nog meer mogelijkheden en we zullen derhalve een keiharde verkiezingscampagne moeten voeren." Kreten Partijvoorzitter Van de Berg nam die handschoen direct op, zo leek het. Zonder Alert! en Leefbaar Schouwen-Duiveland bij naam te noemen, verweet hij de aspirant-bestuursleden uit die hoek het 'slaken van popu listische kreten over een theatervoorziening of het zie kenhuis als op voorhand al vast staat dat deze niet realiseerbaar zijn'. WD-afvallige en lijst trekker van Alert! J. van Felius heeft bij herhaling kenbaar ge maakt dat de gemeente naar zijn indruk Mondragon te ge makkelijk heeft afgestoten. Vol gens Van Felius zijn er wel dege lijk mogelijkheden om op de die locatie een nieuw theater neer te zetten. Dat standpunt staat buiten elke realiteit, wierp Van de Berg gis teren nogmaals stellig tegen, op basis van de huidige technische en vergunningseisen. De VVD voelt meer voor de bouw van een hotel-congrescentrum achter de historische gevel aan de Oude Haven. Ook de invulling met apparte menten lijkt Van de Berg een reeële optie. Valse profeten „In deze periode voorafgaand aan verkiezingen staan er vele valse profeten op. Met mooie woorden houden zij de bevol king een worst voor, die na de verkiezing alleen het kwijl in de mond achterlaat." De partijvoorzitter heeft er evenmin vertrouwen in dat 'de lokalen' hun toezegging waar kunnen maken om steevast hun gezicht te laten zien bij dorps raadvergaderingen en andere maatschappelijke bijeenkom sten. „Eenmaal in het pluche blijkt het ondoenlijk om naast het be heersen van alle dossiers de straat op te gaan en de gedane belofte in stand te houden. De WD-fractie spreekt wat dat laatste betreft uit ervaring." KAPELLE - In Kapelle zijn in gisternacht zeker zestien auto's het doelwit geworden van in brekers. De voertuigen stonden gepar keerd aan de Langegracht, het Molenwater, de Biezelingse- straat, de Vijverstraat, de Voor burcht, Vroonenburg en Bruel- listraat. De buit bestond uit geluidsap paratuur, cd's en een gsm-car- kit. door Famke van Loon BURGHSLUIS - Een definitie ve beslissing over de toekomst van de Oliegeul laat op zich wachten. Het weerwoord, dat de gemeente Schouwen-Duive land en het Breed Overleg Del tawateren (BOD) willen schrij ven op het onderzoeksrapport van Alterra, is nog niet af. R. Bout van het BOD streeft er naar nog voor komend vaarsei- zoen duidelijkheid te hebben binnen het dagelijks bestuur van het Nationaal Park Ooster- schel.de. Als onderdeel van een staatsna- tuurmonument is het Oliegeul tje in de Oosterschelde beginja ren negentig door het Ministerie van LNV afgesloten voor de re creatievaart. Tot ongenoegen van de watersportvereniging in Burghsluis, die het besluit aan vocht tot de Raad van State. Die besliste dat het ministerie eerst met betere argumenten voor de sluiting moest komen. Een grootscheeps onderzoek naar het welvaren van de zeehonden kolonie op de Roggeplaat mét en zonder jachten in de buurt moest uitsluitsel geven. Vraagtekens Met een fikse vertraging is het concept van dit rapport dit na jaar gepresenteerd in het over legorgaan van het Nationaal Park Oosterschelde, waarvan het dagelijks bestuur de leiding over het onderzoek heeft. De conclusie - sluiten van de Olie geul voor het herstel van de ko lonie - heeft grote vraagtekens opgeroepen bij twee leden van het overleg: R. Bout (BOD) en wethouder C. Veerhoek. Zij hebben enige bedenktijd ge vraagd om het rapport tegen het licht te houden en een weer woord op te stellen. Volgens Bout heeft het spitwerk in de stukken tot nu toe vooral 'veel vragen' opgeleverd. Ver schillende organisaties naast het BOD en de gemeente, zoals de ANWB, de Kamer van Koop handel en het Watersportbe- raad, hebben hun licht over het rapport laten schijnen. Ondanks de vraagtekens is het lastig de conclusies te weerleg gen. „Het probleem is dat er in Ne derland twee experts zijn op dit gebied. Zij hebben ook het on derzoek gedaan. Het is moeilijk mensen binnen het ministerie of Rijkswaterstaat te vinden, die op basis van hun titel binnen de organisatie een weerwoord wil len schrijven", legt Bout uit, Het dagelijks bestuur van het Nationaal Park Oosterschelde heeft het BOD en de gemeente de tijd gegeven het rapport van commentaar te voorzien. Een uitspraak over de Oliegeul laat zodoende op zich wachten. Volgens Bout moet de kwestie echter niet veel langer aansle pen dan strikt noodzakelijk. Bout: „Ons streven is in elk ge val voor het echte vaarseizoen binnen het dagelijks bestuur duidelijkheid te hebben over de toekomst van de Oliegeul." (Advertentie) Draagt u het Zeeuws een warm hart toe? Op de kruising van de Laan van Saint Hilaire en de N59 komt een rotonde. foto Marijke Folkertsma De gemeente heeft een be zwaarschrift ingediend tegen de beslissing van de provincie, maar volgens gemeentelijk mi lieu-ambtenaar J. Wesdorp is daar nog geen antwoord op ge komen. De gemeente hoopt in maart of april met de aanleg van de rotonde te kunnen beginnen. Genoeglijk deed dat stel- nog net geen midden vijftig - boodschappen in die Goese supermarkt. Hij duwde toe gewijd het wagentje; zij vul de het met snelle, trefzekere bewegingen. De routine van jaren straalde er vanaf. De maii kreeg het pas echt naar zijn zin toen via de ge luidsinstallatie van de win kel het onsterfelijke 'A whi ter shade of pale' van Procol Ha/rum werd afgespeeld. Luid en verrassend toonvast floot hij mee. Zijn vrouw stelde die muzi kale uitbarsting m,aar matig op prijs. ,,Stil toch", beet ze hem. toe, iedereen hoort hoe oud je bent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61