Stoiber kandidaat kanselierschap EU verliest geduld met Zimbabwe PZC Powell verdedigt optreden Israël in bezette gebieden Van start? CDU-voorzitster Angela Merkel trekt zich terug EU telt 379>4 miljoen inwoners Vijf jaar voor Brit wegens treinongeval Spaanse politie onderschept coke Fujimori doorbreekt stilzwijgen Turkse broers dood door instorting Wereldwijde vervuiling neemt toe Prodi wil af van vetorecht bij besluiten binnen EU Cineast overleden Weer wapengekletter in Macedonië Argentijnen koelen woede op bankgebouw Enige onafhankelijke zender Rusland op liquidatielijst Kremlin zaterdag 12 januari 2002 LEEDS - Een Brit die in februari vorig jaar een treinongeluk heeft ver oorzaakt, is gisteren in Leeds veroordeeld. Hij kreeg vijf jaar cel wegens dood door schuld als ge volg van gevaarlijk rijden. De Brit, Gary Hart, was achter het stuur in slaap gevallen en zijn auto raakte in het graafschap Yorkshire daardoor van de weg op een viaduct. Het voex-tuig kwam terecht op een spoox-baan. Daardoor ontstond een treinonge luk dat aan tien mensen het leven kostte. Hart be kende tijdens de x-echt- zaak in december schuld aan roekeloos rijden. AFP - Witte Paardslr. 1-3 (0113)21 27 29 Goes doorWierd Puk BERLIJN - Angela Merkel,de voorzitster van de Duitse chris ten-democratische CDU, heeft zich teruggetrokken als kandi- daat voor het bondskanselier schap. Hiermee maakt Merkel (47), die niet op de ondubbelzinnige steun van haar partij kon reke nen, de weg vrij voor haar rivaal Edmund Stoiber (60), de voor zitter van de kleine zusterpartij CSU, als kanselierskandidaat bij de algemene verkiezingen op 22 september. De ontknoping van de 'K-Fra- ge', zoals de kandidatenstrijd inmiddels was gedoopt, kwam na dagen van geruchten en op lopende spanning. Beide partij voorzitters hadden in de afgelo pen week de wens geuit als kanselierskandidaat van de christen-democraten aan te tre den tegen de sociaal-democraat Gerhard Schroder (57). Een opgelucht ogende Merkel, die in 2000 aanti'ad om de CDU na het zwartgeld-schandaal op te schonen, maakte het nieuws gistermiddag bekend op een partijbijeenkomst in Magde burg. Bij een gezamenlijk ont bijt, eerder op de dag met Edmund Stoiber in diens woon plaats Wolfratshausen, was de beslissing gevallen. Doorslag gevend was de vraag, volgens Merkel, wie van de beide kandi daten de beste kansen heeft te gen kanselier Schroder. Angela Merkel, die ooit door de CDU werd binnengehaald op de klanken van de Stones-ballade 'Angie', wordt erom geprezen dat zij de partij, na de affaire- Kohl, in rustig vaarwater heeft gebracht. Haar px-otestantse af komst, Oostduitse wortels en haar sekse betekenden een radi cale breuk met het verleden. Maar Merkel werd binnen haar eigen CDU beschouwd als 'te flets' om te gelden als een suc- cesrijke uitdager van Schroder. De CDU/CSU maakt inmiddels weer een goede kans bij de lan delijke verkiezingen. Zo'n 39 procent van de kiezers is van plan op de christen-demo craten te stemmen. De SPD blijft op 38 procent steken. Veel kiezers zeggen ontevreden te zijn met het economische beleid van Schroders rood-groene re gering. Bijna 10 procent van de bei'oepsbevolking, 4 miljoen mensen, is werkloos. De conservatieve Edmund Stoi ber, die sinds 1993 premier is van Beieren, kan in economisch opzicht een goede staat van dienst overlegger!. Bovendien heeft hij als langjarig minister president van een belangrijke deelstaat meer bestuursex-va- i-ing dan Merkel, die het nooit verder schopte dan minister. Stoibers Zuid-Duitse achter grond kan evenwel een handi cap zijn: in grote delen van Duitsland bestaat van oudsher weerstand tegen een conserva tieve Beierse kanseliex-skandi- daat. De laatste maal dat de CDU/CSU de nationale verkie zingen inging met een katholie ke Beier als lijsttrekker, was in 1980. Die stembusgang werd door de toenmalige premier van Beieren, Franz Josef Sti-auss, kansloos verloren van SPD- kanselier Schmidt. GPD BRUSSEL - De Europese Unie telde op 1 januari van dit jaar 379,4 miljoen inwoners, een toename van 3,9 procent. In de eurozone, de twaalf lidstaten die de euro hebben ingevoerd, bedroeg het inwonei'aantal 305,1 miljoen. Eurostat, het sta tistisch bui-eau van de EU, heeft dat gistei'en bekendgemaakt De bevolkingsgroei was voor meer dan 70 procent te danken aan de netto migratie, ook al liep die vorig jaar iets terug: van 1,07 miljoen naar 1,05 miljoen. De natuurlijke bevolkingstoe name (aantal levende geboorten min aantal overlijdens) steeg licht: van 380.000 in 2000 tot 410.000 vorig jaar. ANP VIGO - De Spaanse politie heeft op een schip uit Zuid-Ameri- ka duizend kilogram cocaïne gevonden. De boot was via Ne derland en Portugal naar Galicië gevaren, waar de vondst werd gedaan. De politie heeft drie mensen aangehouden. De cocaïne zat verpakt in tonijnblikjes. De partij wekte de argwaan van de douane, omdat er geen bestemming op stond. AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Collin Powell heeft gisteren in Washington Is raëlische aanvallen in de bezet te Gazastrook verdedigd. Vol gens Powell reageerde Israël op de 'laatste Palestijnse provoca tie'. De minister doelde op het enteren van een schip, vorige week in de Rode Zee, dat zware wapens vervoerde voor de Pa- lestijnen. Het Israëlische leger vernielde in de nacht van dondei'dag op vrijdag het vliegveld bij de stad Rafah in de Gaza-strook. Ook arresteerden militairen bij een inval in het dorp Beit Iba op de Westelijke Joi-daanoever giste ren de activist Omar Ichteoui van de islamitische verzetsbe weging Harnas. Powell liet weten dat Israël rea geerde op het incident met het wapenschip, door 'op te treden tegen andere manieren om wa pens naar het gebied te smokke len'. Daarnaast steunde Powell de Israëlische eis dat Arafat de mensen arresteert, die verant woordelijk zijn voor het wapenvervoer over zee. Als de Palestijnse leider geen actie on derneemt, zou dat de verhou ding tussen de VS en Ax-afat 'enorm compliceren', aldus Po well. ,,Het is een x-edelijke eis om de verantwoordelijken te be rechten." Volgens de Oslo-ak koorden mogen de Palestijnse veiligheidsdiensten alleen lich te wapens dragen. Powell droeg wel het standpunt uit, dat de verwoesting van hui zen van Palestijnse burgers door het leger het mogelijke vredes- pi-oces tussen de pai-tijen niet ten goede komt. Israël bestookt de dichtbevolk te Gazastrook regelmatig. Doel witten zijn vaak politiebureau's en andere kantoren van de auto riteiten. Ook worden regelmatig landerijen en huizen verwoest. De Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever, inclusief Ara bisch Oost-Jeruzalem, werden in 1967 door Israël bezet na de Zesdaagse Oorlog. De Verenig de Naties hebben vergeefs geëist dat Israël de bezette gebieden teruggeeft en dat het land voor die tij d de Conventies van Gene ve niet schendt. De conventies verplichten de bezetter onder meer de bevolking en hun eigen dommen te beschermen. AFP TOKIO - De naar Japan gevluchte Peruaanse ex-president Alberto Fujimori heeft na veertien maanden de stilte rond zijn persoon doox-broken. Tijdens een college over terrorisme in het kader van zijn gastdocentschap aan de Takushoku uni versiteit van Tokio ging Fuj imori in op zijn rol in de Peruaanse politiek. Hij belichtte vooral de succesvolle campagne tegen het Lich tend Pad, de maoïstische rebellenbeweging die door het harde optreden van Fujimori en het leger uitgeschakeld werd en zijn economische beleid. ,,Iiet neerslaan van het terrorisme is de sleutel geweest tot de economische ontwikkeling van Peru", aldus Fujimori, die het afgelopen jaar alleen via zijn website met de buitenwei'eld communiceerde. AP ISTANBOEL - In het historische oude centrum van de Turkse stad Istanboel zijn twee kinderen omgekomen, doordat het houten huis waarin ze woonden gisteren instortte. Reddingswei-kers hebben de lichamen van de jongens van elf en dertien geborgen. De 38-jarige moeder Evrize Yilmaz en twee meisjes van twee en negen jaar konden ongedeerd onder de puinhopen vandaan gehaald worden. Veel van de houten huizen in het historische centrum van Is tanboel moeten dringend worden gerestaureerd. Woningen staan op instorten, maar worden nog altijd door mensen be woond. Van het drie verdiepingen tellende houten huis dat gisteren naar beneden kwam. staan alleen de buitenmuren nog over eind. DPA/AP van onze redactie binnenland NEW YORK - Voorzitter Roma no Prodi van de Europese Com missie wil dat er een eind komt aan het vetorecht dat de EU-lid- staten hebben bij elke belang rijkebeslissing. In een toespraak gisteren in New York noemde hij dit veto- x-echt „een soort atoombom, die de leider van elke EU-lidstaat in zijn zak draagt." Nu de unie nog uit vijftien lid staten bestaat, maken die veto's de besluitvorming al erg moei lijk. „U kunt zich voorstellen hoe onmogelijk het wordt als er zich 25 bommen aan tafel be vinden", aldus Prodi, doelend op de komende uitbreiding van de EU met tien nieuwe lidsta ten. Tijdens de EU-top in Nice, in december 2000, hebben de EU- leiders geprobeerd het aantal onderwerpen waarover met eenparigheid van stemmen be sloten moet worden in de EU, te rug te dringen, maar dat is maar zeer ten dele gelukt. Prodi vindt dat de komende hervorming van de unie, waax-over dit jaar de eerste discussies beginnen, moet leiden tot 'radicale her vormingen'. ANP PARIJS - De Franse filmregis seur Henri Verneuil is gisteren op 81-jarige leeftijd in Parijs overleden. Verneuil heeft tientallen films op zijn naam staan. Hij werkte met grote Franse acteurs, onder wie Jean Gabin, Fernandel, Jean-Paul Belmondo en Alain Delon. In 1996, lang na het ver schijnen van zijn belangxijkste films, ki-eeg Verneuil een ere- César toegekend, het Franse equivalent van een Oscar. AFP (Advertentie) door Frank Hendrickx MOSKOU - De laatste onafhan kelijke televisiezender van Rus land dreigt te worden geliqui deerd. Het kritische TV6 kreeg gisteren van het hoogste ge rechtshof te horen dat het van wege falend financieel manage ment geen bestaansrecht meer heeft. Critici menen dat het Kremlin schuil gaat achter de verdere aantasting van de persvx-ijheid in Rusland. Oliegigant Loekoil dringt al maanden aan op de liquidatie van TV6. De onderneming die nauwe contacten onderhoudt met het Kremlin bezit via een (Advertentie) pensioenfonds 15 procent in het televisiekanaal. Loekoil veiwijt het management van TV6 finan cieel wanbeleid, waardoor de schulden van de zender het ei gen vermogen ruimschoots overtreffen. In Rusland kan dat reden zijn voor liquidatie als een aandeelhouder daar om vraagt. Het optreden van Loekoil roept in Rusland echter vooral hoon gelach op. TV6 leed jaren een vei'liesgevend bestaan, maar is de laatste maanden uit het dal gekropen. De Russische variant van Big Brother, 'Za Steklom', was het grootste kassucces uit de Russische mediageschiede nis. Ook andere programma's onder leiding van veelal kriti sche journalisten zijn populair. Inmiddels zou TV6 een markt aandeel van 18 procent hebben, terwijl dat enkele maanden ge leden rond de 5 procent lag. Boris Berezovski, grootaan deelhoudervan TV6 en aartsvij and van president Poetin, zegt dat Loekoils optreden 'puur po litiek' is. De oliegigant moet op bevel van het Kremlin het lasti ge TV6 de nek omdraaien, aldus de oligarch die in Engeland is ondergedoken. De autoriteiten zouden ontstemd zijn, omdat TV6 vorig jaar de belangrijkste journalisten van televisiezen der NTV binnenhaalde. GPD Albanese kinderen praten met een lid van een etnisch gemêleerde politiepatrouille in Orlance, zo'n tien kilometer ten noordoosten van Skopje. foto Maja Zlatevska/AP door Cees van Zweeden BOEDAPEST - De Albanese re bellen in Macedonië nemen de wapens weer op, omdat de rege ring zich niet aan het vredesak koord zou houden. Dat heeft hun organisatie, de NLA, giste ren laten weten. „Nu de Slavische Macedoniërs zich niet aan het akkoord hou den, zijn wij gedwongen te ver klaren dat wij ons er vanaf van daag evenmin aan houden", aldus een NLA-communiqué. Een heropleving van de oorlog zou de Navo, die 1200 soldaten ter plekke heeft, in een lastig parket kunnen brengen. Kx-ach- tens het vredesakkoord van au gustus vorig jaar moet de Navo bescherming bieden aan de waarnemers van de OVSE, die op de naleving van het akkoord toezien. Het mandaat van de Navo verstrijkt op 26 maax-t, maar de Macedonische regering heeft om verlenging verzocht. De Albanese rebellie begon op 22 januari vorig jaar met een nachtelijke overval op het poli tiebureau van Teax-ce, waarbij een agent omkwam. In de maan den die volgden, sneuvelden nog eens zestig politiemannen en militairen en minstens honderd burgers. Akkoord Aan de strijd kwam een eind op 13 augustus, toen de partijen het Akkoox-d van Ohrid tekenden. Dat voorzag in de ontbinding van het rebellenleger en een grondwetswijziging die etni sche Albanezen meer rechten gaf. Volgens de regering is het bla zoen van de NLA echter ook niet brandschoon. Bijna een half jaar na het akkoord kan de poli tie nog steeds niet in alle dorpen patrouillex-en die tijdens de re bellie onder controle van de NLA stonden. Dagelijks wordt op politiepatrouilles geschoten, hoewel die nu bestaan uit zowel etnische Macedoniërs als Alba nezen. Gisteren blokkeerden tweeduizend Albanezen een po- litie-eerxheid de doorgang in het noordwesten van het land. Een heropleving van de oorlog zou voor ingewijden nauwelijks als een vex-rassing komen. De re bellen leverden na het akkoord maar een deel van hun wapens in en sommigen maakten er nooit een geheim van de oorlog op een later moment weer vooxt te zullen zetten. GPD Bezoek dan de informatieavond voor ondernemers. De Belastingdienst/Ondernemingen Roosendaal organiseert op maandag 21 januari een informatieavond voor ondernemers die kort geleden een onderneming zijn gestart of van plan zijn die binnenkort te starten. Op deze avond krijgt u algemene informatie en een toelichting op het invullen van de aangifte omzet belasting. Tot 17 januari a.s. kunt u zich aanmelden bij de Belastingdienst/Ondernemingen Roosendaal, telefoon (0165) 52 22 25. Belastingdienst Leuker kunnen we'fmêt-maken. Wet makkelijker. BUENOS AIRES - Een voorbijganger bekijkt de schade aan een bankgebouw in Buenos Aires. De Argentijnse hoofdstad was ook gisteren weer het decor van rellen vanwege de achterstanden in be taling van salarissen en pensioenen. De volkswoede wordt nog ver der gevoed door de devaluatie van de peso, die sinds maandag is los gekoppeld van de dollar. Gisteren - bij de hervatting van de valuta- handel die sinds 21 december stil lag - kelderde de koers van de peso meteen. Voor een dollar werd 1,60 peso betaald, een waardeverlies van 37,5 procent ten opzichte van de jaren geldende vaste koers van één op één. foto Daniel Garcia/EPA WASHINGTON - Tien jaar na de milieuconferentie in Rio de Janeiro schiet het nog niet op met bestrijding van de ai-moede en de milieuvervuiling. De Amerikaanse milieuox-ganisatie Wox-ldwatch x-oept in haar jaai-rapport op tot een strijd tegen milieuverontreiniging, net zo een als tegen het terrorisme. De uitstoot van bx-oeikasgas kooldioxide is de afgelopen tien jaar met 9 procent gestegen en 27 procent van de koraalriffen is beschadigd (dat was in 1992 10 procent). Hoewel de economie inmiddels met bijna eendex-de is ge groeid, schiet het met de bestrijding van de armoede nog niet op. Bedroeg de totale ontwikkelingshulp in 1992 nog 69 miljard dollar, in 2000 was dat teruggelopen tot 53 miljard. AFP/DPA door Hetty van Rooij en Eelco van der Linden BRUSSEL - Eerlijke verkiezin gen, herstel van de mensenrech ten, beëindiging van het poli tiek geweld en respect voor de rechten van de blanke minder heid. Dat zijn de eisen waar Zimbabwe aan moet voldoen wanneer het land de relatie met de EU in stand wil houden. Het regime-Moegabe krijgt-zes- tig dagen de tijd voor een reac tie. Wanneer die niet naar de zin van Brussel is, kan de Unie be sluiten om de hulp aan het land te stoppen en de handelsak koorden op te schorten. Een hoge delegatie onder lei ding van de Zimbabwaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Moedenge kreeg gisteren in Brussel te horen dat het geduld van de EU langzaarn op raakt. gabe tot rede te bewegen. GPD Onder Belgisch voorzittex-schap heeft de Unie maandenlang ge probeerd enige greep te krijgen op de dictatuur van pi-esident Moegabe. Die politieke dx-uk heeft nauwelijks effect gehad. Uiteindelijk besloot de EU ge- bi-uik te maken van het zwaar ste middel dat ze heeft, de zoge naamde 'artikel 96-px-ocedure', die sancties mogelijk maakt. Voor de 'consultaties' kwamen gisteren vier Zimbabwaanse ministers naar Brussel. Ze werden bijgestaan door ambte naren uit Namibië, Angola en Malawi, di-ie landen die in de ar tikel 96-procedure formeel aan de kant van Zimbabwe staan. Volgens minister Moedenge is vooral de Britse regering 'ex treem, kx-itisch' over de ontwik kelingen in zijn land. Maar Javier Conde, de Spaanse EU-ambassadeur die de bijeen komst voorzat, benadrukte dat de EU-landen zonder uitzonde ring vex'oordelen wat er in Zim babwe gebeurt. De termijn van zestig dagen die Zimbabwe heeft om te antw.oox-- den loopt af rond de verkiezin- gen, die gehouden worden op 9 en 10 maax-t. De legertop van Zimbabwe heeft deze week la ten weten dat het leger een over winning van oppositieleider Tsvangirai niet zal erkennen. De Zimbabwaanse oppositie toonde gisteren geen enkel ver- trouwen in het ovexieg tussen de EU en de Zimbabwaanse minis teredelegatie. Oppositieleider Tsangix-ai van de MDC noemde de ontmoeting 'totaal irrele vant'. „Met de nieuwe wetge ving heeft de facto een coup plaatsgevonden", aldus Tsvan- gix-ai. Een andere hoge MDC-er, Tindai Biti, zei dat het Moega- be-regime 'urineert' op de EU en de Gemenebest. Leden van het Gemenebest pleitten gisteren opnieuw voor actie tegen Moe gabe. De blikken zijn nu gericht op Zuid-Afrika, het machtige buurland dat volgens hen het initiatief moet nemen om Moe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5