Jeugd gaat zichzelf onderzoeken Toneelspel met de bijbel als script Herziening buitengebied wordt stukgelezen Goese VVD wil tunnel onder spoor Reimerswaal lobbyt voor De Poort Trio bekent vernielingen Vlissinger ontkomt aan belagers Waarnemer Brommet maakt ritje Man steekt eigen huis in brand Kapelse jongeren interviewen leeftijdsgenoten over wensen Orgelconcert Expositie rond oranje huwelijksfeest Kledingbeurs Bingo Den Herder kandidaat voor wethouderspost RILLAND - Na de provincie doet ook de gemeente Reimers waal een beroep op minister Pronk van ruimtelijke ordening om de uitbreiding van bedrijventerrein De Poort in Rilland niet tegen te houden. Een vervangingsbesluit is volgens het college een veel te zwaar middel, dat de minister alleen kan toepassen bij een flagrante schending van het nationaal ruimtelijk beleid. Daar zou absoluut geen sprake van zijn. De gemeente herinnert de minister eraan dat de Provinciale Pla nologische Commissie (PPC) in meerderheid vindt dat de be zwaren van de inspecteur ruimtelijke ordening ongegrond zijn. Dat twee leden van deze commissie zich van een stand punt onthielden, zegt volgens burgemeester en wethouders van Reimerswaal niets, omdat ze namens het ministerie van Economische Zaken en Rijkswaterstaat in de PPC zitten en dus vertegenwoordigers van het Rijk zijn. Vermoedelijk neemt Pronk volgende maand een definitieve beslissing. PIANSWEERT - Drie jongeren hebben tegenover de politie bekend dat zij tijdens de viering van oud en nieuw vernielin gen hebben aangericht in Hansweert. Daarbij werden bus hokjes, brievenbussen, verkeersborden en een straatnaam bordje vernield, ramen van sloopwoningen ingegooid en een glasbak op zijn kant gezet. De politie heeft een groep van tien jongeren verhoord, drie daarvan hebben hun aandeel bekend. Zij hebben een proces-verbaal gekregen. Bij een van de ver dachten, een 17-jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal, werd vlak voor de jaarwisseling ook al een grote hoeveelheid illegaal vuurwerk in beslag genomen. VLISSINGEN - Drie Vlissingers in de leeftijd van 26,28 en 31 jaar zijn donderdagavond in de Vlissingse Glacisstraat aan gehouden. De mannen hadden eerder die avond rond kwart over zeven een 31-jarige plaatsgenoot voor zijn woning in Westerzicht. aangevallen. De man kwam op dat moment thuis. De drie probeerden de man in een personenauto te trekken. De man zag door tussenkomst van familieleden die zich in de woning bevonden, kans zich los te trekken. De mannen gin gen er hierna vandoor. De oorzaak lag in de zakelijke sfeer. OOSTBURG - Waarnemend burgemeester E. Brommet van Oostburg maakte vrijdag een kennismakingstourtje door de gemeente Oostburg. De wethouders leidden hem rond in de streek. Tijdens deze rit liet hij zich door hen informeren over ontwikkelingen in het gebied en de plannen die ervoor de ker nen en de regio West-Zeeuws-Vlaanderen liggen of worden voorbereid. De tour was bedoeld als introductie. De echte kennismaking met de bevolking en vertegenwoordigers van verenigingen, instellingen en bedrijven volgt nog, na de in stallatie in de raad. Brommet treedt op 1 februari in dienst. OUDDORP - Een 48-jarige man uit Ouddorp heeft donder dagmiddag diverse brandjes gesticht in zijn eigen huis. De man was eerst met een gasbrander een struik in zijn tuin aan het bewerken. De gealarmeerde politie trof de bewoner bij binnenkomst aan tussen meerdere brandhaarden op de hou ten vloer van cle woning. Hier en daar kwamen de vlammen al tot het plafond. In de tuin, de schuur én het huis werden bo vendien verschillende gasflessen gevonden. De man zorgde al eerder voor gevaarlijke situaties. De psychisch verwarde Ouddorpenaar is aangehouden en voor behandeling meege nomen door medewerkers van het Riagg. zaterdag 12 januari 2002 door Ron Maqnée KAPELLE - Moet er in de Ka pelse kernen nu een skatebaan komen, een soos of toch een ka belbaan over het water? De jeugd van Kapelle gaat het zelf onderzoeken. De komende tijd vraagt een team van jongeren hun leeftijdsgenoten het hemd van het lijf. De aanpak past in het zoge naamde jeugdparticipatietra- ject. Deze benadering gaat eivan uit dat je het beste jonge renbeleid kan maken als je pre cies de wensen van de jeugd kent. In Kapelle betekent dit dat in totaal acht jongeren met een uitgebreide vragenlijst langs leeftijdsgenoten gaan. Zo wil de gemeente duidelijk krijgen wat nu excact de behoeften van cle jongeren zijn. Gisteren was de officiële aftrap van het project. In het gemeen tehuis van Kapelle kregen de in terviewers een bijna echte pers kaart en een map om mee op pad te gaan. In totaal worden veertig jongeren in de categorie van 12 tot 18 jaar uit de Kapelse kernen geïnterviewd. Met acht inter viewers betekent het dat elke jongere ongeveer vijf vraagge sprekken voor zijn rekening neemt. De vragen blijven niet beperkt tot de inrichting van de openba re ruimte, maar gaan bijvoor beeld ook over vrijetijdsbeste ding en veiligheid op straat. De precieze formulering van de vragen staat nog niet vast want ook die wordt binnenkort dooi de jongeren zelf vastgesteld. „Het uiteindelijke doel van het plan is om tot zo'n vijf voorstel len te komen'', legt verantwoor delijk wethouder J. Herselman uit. „Die worden aan de raads vergadering gepresenteerd." BERGEN OP ZOOM - In de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom geeft organist Jos Ver poorten morgen om 16.00 uur een concert. Op het programma staan werken uit de Barok en uit de Romantiek. Bezoekers kun nen gebruik maken van de in gang aan de Kerkstraat. Het plan dat als beste uit de bus komt, wordt direct met vijfdui zend euro gehonoreerd. Andere goede plannen gaan op de plank, maar komen wellicht la ter aan de beurt, aldus Hersel man. Overigens had de gemeente Ka pelle nog wel wat moeili j kheden om de jeugd enthousiast te krij gen. Op de eerste mailing van meer dan negenhonderd brie ven kreeg cle gemeente maar vijf reacties. College en ambtenaren zijn vervolgens in de telefoon geklommen om cle jeugd nog maals te benaderen, en dit keer met meer succes. Uiteindelijk wilden zo'n vijftien jongeren meedoen, acht als interviewers, cle rest als onderzoekers. Van de groep is Monique Nieu- wenhuize uit Wemeldinge met elf jaar de jongste. „Iets doen voor de jeugd in Wemeldinge", is haar motivatie om aan het project mee te doen. En mocht dat niet lukken? „Dan gaan we actievoeren!", zegt ze strijdlus tig. Albert Detroije (19) uit Ka pelle is de oudste van het hele stel. Hij gaat de jongeren vanaf een jaar of zeventien intervie wen. Al met al zijn bijna alle kernen van Kapelle vertegenwoordigd. Bijna, want een vertegenwoor diging van Schore ontbreekt on der de jongereninterviewers. „Inderdaad, dat vind ik ook jammer", bekent Herselman. Niet in de laatste plaats omdat jongeren in Schore in het verle den voor problemen zorgde. Een JOP, die soelaas zou kunnen bieden, kwam maar niet van de grond. De komst van de voorzie ning stuitte op het verzet van één omwonende, iets waar Her selman al eens zijn ergenis over heeft geuit. Dat neemt niet weg dat cle jon geren van Schore wel worden geïnterviewd. Of uiteindelijk deze kern als eerste een nieuwe voorziening tegemoet gaat zien, is nog onbekend. Over enkele maanden melden de intervie wers zich weer op het stadhuis met vijf kant en klare voorstel len. Uiteindelijk beslist de ge meenteraad welk voorstel het wint. Want het laatste woord is ook met een prachtig jeugdpar- ticipatietraject toch gewoon aan de politiek. Drukte aan de leestafel in het Thoolse gemeentehuis. foto Wil lem M ieras door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Top drukte in de leeskamer van het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Het voorontwerp-be stemmingsplan buitengebied ligt sinds een dikke week ter in zage. De belangstelling ervoor is groot. Niet voor niets, want het be stemmingsplan buitengebied is belangrijk voor iedereen die in het buitengebied woont, bezit tingen heeft of werkt. De be stemming die aan de gronden wordt gegeven, is van invloed op de gebruiks- en bebouwingsmo gelijkheden. Via bouwblokken van honderd bij honderd meter wordt aangegeven waar agrari sche bedrijven bouwen mogen. Is er een andere vorm, afmeting of situatie 'gewenst dan kan er nog tot en met woensdag 30 ja nuari op het plan worden gerea geerd. Het bestemmingsplan is herzien in samenwerking met een klankbordgroep, waarin oncler meer Dienst Landelijk Gebied, ZLTO, Natuurvereniging" en Re- cron zitting hebben. De herzie ne versie is tot stand gekomen na een uitgebreide velcl- en ge- gevensinventarisatie om te zien waar gronden op dit moment voor worden gebruikt. Verder is gekeken naar ontwikkelingen die de gemeente voor ogen heeft De bestemmingen agrarisch, natuurgebieden en dijken zijn de op de kaart meest voorko mende bestemmingen. Het oude bestemmingsplan buitengebied dateert al van zo'n twintig jaar geleden. Alle bewoners van het buitengebied zijn met een brief op de hoogte gesteld van de in spraakmogelijkheden. Het voorontwerpplan wordt daar naast aangeboden aan provin cie, betrokken ministeries, waterschap en Delta Nutsbe drijven. Na sluiting van de inspraakpe riode worden alle reacties ver werkt in het uiteindelijke ont- werpbestemmingsplan. De verwachting is dat dit in sep tember van dit jaar de inspraak zal ingaan. Om echter eerst het vooront werpplan optimaal af te ronden wordt nog een voorlichtings- en inspraakavond gehouden dins dag 15 januari in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Tijdens de ze avond wordt een toelichting gegeven op het voorontwerpbe stemmingsplan buitengebied. Er is de mogelijkheid om vragen te stellen of mondeling op het plan te reageren. De bijeen komst begint om 19.30 uur. GOES - De bibliotheek in Goes biedt van maandag 21 januari tot donderdag 7 februari een ex positie in het kader van het hu welijk van kroonprins Willem- Alexander en Maxima. Het is cle bedoeling daar allerlei zaken te presenteren die te maken heb ben met trouwen, het konings huis en beide echtelieden. Wie materiaal beschikbaar heeft, kan zich melden bij cle biblio theek (0113-213620). HEINKENSZAND - Kleding- liefhebbers kunnen in Hein- kenszand van 16 tot en met 19 januari terecht op een kleding beurs in het gebouw van cle scouting aan 't Dijkje. Op woensdag en zaterdag begint de beurs om 10.00 uur, op donder dag en vrijdag om 9.00 uur. GOES - Buurtsoos Goes Zuid houclt op vrijdag 18 januari een bingo-avoncl. Plaats van hande ling is buurthuis De Pit aan de Appelstraat 2a in Goes, cle aan vang is om 20.00 uur. De bingo avond eindigt rond 23.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rolf Bosboom GOES - Er moet in Goes mini maal één tunnel onder het spoor komen. Dat is nodig om een goe de noord-zuidverbinding in de stad te garanderen. Dat stelt de VVD in haar programma voor de gemeenteraadsverkiezingen. De partij pleit er ook voor de Nansenbaan zo snel mogelijk door te trekken richting de 's- Gravenpolderseweg. Daar zou ook een volwaardige oprit naar de A58 moeten komen. Verder acht de WD het van belang dat er concrete stappen worden ge zet om een rondweg om Wol- phaartsdijk voor elkaar te krij gen. Goes dient er ook voor te waken dat zij het winkelhart van Zeeland blijft, zo staat er verder in het programma. Dat betekent dat ideeën uit het Mas- terplan Binnenstad versneld moeten worden uitgevoerd en dat een parkeergarage een 'es sentiële voorziening' is. De WD maakt zich zorgen over de afstand tussen het gemeente bestuur en cle burger, die nog steeds te groot is. Zij wil probe ren 'alert' te zijn op signalen daarover uit de samenleving en alles in het werk stellen om de kloof te overbruggen. Woningbouw moet volgens cle liberalen worden geconcen treerd in Goes zelf, waarbij cle ontwikkeling van het havenin- dustrieterrein tot woongebied van groot belang wordt geacht. In de dorpen zou dan alleen mo gen worden gebouwd om de 'na tuurlijke aanwas' op te vangen. Verder dient de stad voldoende bedrijfsgrond te blijven bieden. Veiligheid staat bij de WD hoog in het vaandel. Dat houdt vol gens de partij ook in dat de woonomgeving aantrekkelijk moet zijn, dat de openbare ruimte goed wordt onderhou den, dat er voldoende straatver lichting is en dat er veilige wandel- en fietsroutes zijn. Daarnaast dient de politie via de wijk- en buurtposten altijd goed bereikbaar te zijn. De partij maakt zich verder zor gen over het toenemende alco holmisbruik in allerlei geledin gen. Er zou actief voorlichting moeten worden gegeven op scholen en bij verenigingen, er dienen harde afspraken met cle horeca te komen dat zij geen al cohol schenken aan minderjari gen, 'happy hours' zouden moe ten worden ontmoedigd en de politie dient vaker en op minder voorspelbare dagen en tijden controles moeten uitvoeren, ook bijvoorbeeld na sportevene menten en beurzen. GOES - De VVD-afdeling Goes schuift W. den Herder naar voren als kandidaat-wethou der. Den Herder zou na de ge meenteraadsverkiezingen van woensdag 6 maart de opvolger moeten worden van S. Heijning, die de afgelopen acht jaar VVD- wethouder is geweest. Heijning, die na de verkiezingen fractievoorzitter wordt, is wel gekozen als lijsttrekker. Met die rolverdeling is volgens hem niets mis. „Ook elders is dat niet ongewoon. Bovendien is ook het gezicht van de fractie belang rijk." Heijning wijst erop dat de situatie acht jaar geleden pre cies omgekeerd lag: toen was Den Herder lijsttrekker en werd fractievoorzitter, terwijl Heij ning zitting nam in het college. Den Herder zit al sinds 1982 in de gemeenteraad van Goes. In middels is hij al zestien jaar fractievoorzitter. Toen duide lijk was dat Heijning geen nieu we termijn als wethouder ambi eerde, heeft het partijbestuur diverse kandidaten gepolst. Uiteindelijk werd Den Herder bereid gevonden. De kandidaat-wethouder, die een eigen drogisterij aan de Grote Kade heeft, zegt zijn be sluit 'in alle vrijwilligheid' te hebben genomen. „Maar ik heb er goed over nagedacht, want wethouder zijn is toch iets heel anders dan raadslid zijn. Plet heeft ook voor mij persoonlijk, vanwege de zaak, nogal wat consequenties. Dat is echter mijn zorg. Eén ding is wel zeker: de winkel blijft." door Jeanne de Nijs THOLEN - „Een actieve ma nier om de bijbel beter te leren kennen, en tegelijkertijd meer inzicht te krijgen in jezelf". Zo vat Marianne Zandbergen het fenomeen biblio drama samen. „Een speelse manier om ande re kanten van jezelf te ontdek ken. Met het naspelen van een geschiedenis uit de bijbel kun je situaties die je dwarszitten helder krijgen." De Vrijzinnige Geloofsge meenschap van de NPB in Tho- len begint 22 januari een cur sus biblio drama. De leiding is in handen van vicaris Vincent Schoenmakêrs van het Rooms Katholieke Bisdom Breda. Schoenmakers heeft tijdens een koffieochtend van de NPB in december uitleg gegeven over biblio drama. Daar heeft Marianne Zandbergen, voor zitter van de geloofsgemeen schap, samen met anderen voor het eerst daadwerkelijk met het spel kennisgemaakt. Om de term biblio drama wat concreter voor te stellen haalt ze het bijbelverhaal van de ta lenten aan. Van de baas die drie knechten wegstuurde; een met vijf talenten, een met drie en de laatste met één talent. Wan neer de knechten na een tijd te rugkomen blijken de eerste twee er in geslaagd te zijn de meegekregen talenten te ver dubbelen. De derde knecht heeft, uit angst voor verlies, zijn ene talent begraven, heeft er dus niet méér van weten te maken. „Eerst lezen we de tekst twee keer. Dan gaat ie dereen een rol kiezen. Na het spelen van de scène volgt een gesprek. Daarbij komt aan de orde waarom iemand voor een bepaalde rol heeft gekozen, wat het bijbelverhaal wil zeg gen en hoe de spelers daarover denken. Na het uitwisselen van ervaringen wordt het drama opnieuw, vaak anders, ge speeld". Emoties Bij dat alles kunnen best wel emoties loskomen, weet Mari anne. „Het verhaal over het omgaan met talenten kan bij voorbeeld heel gevoelig liggen bij iemand die als kind altijd te horen heeft gekregen: jij kunt toch niks. Biblio drama kan leiden tot woede en verdriet, helemaal niet erg, dat kan ie mand juist helpen. Maar het is dan wel belangrijk dat er goe de opvang is, dat er iemand is Marianne Zandbergen: „Met het naspelen van een geschiedenis uit de bijbel kun je situaties die je dwarszitten helder krijgen." foto Willem Mieras die goed leiding kan geven." Biblio drama is voor de Vrij zinnige Geloofsgemeenschap NPB (het volledige 'Neder landse Protestantenbond' wordt tegenwoordig niet meer gebruikt) een van de activitei ten om het wat stoffige imago uit het verleden kwijt te raken. Marianne, gereformeerd opge voed, herinnert zich nog de eerste keer dat ze ooit naar de NPB in Tholen ging, met haar schoonvader. „Vreselijk, met dat oude orgel". Gaandeweg merkte ze echter dat ze zich goed voelde bij de preken en overdenkingen, gericht op de wereld van nu. Merkte dat de geloofsgemeenschap er niet een was van dwang, onder drukking of macht. „Niemand roept hier: waar was je vorige keer. Je hoort wel: leuk dat je er weer bent. Die vrijheid, dat trok me." De vrijheid ook, zo blijkt uit de verdere uitleg, om op een eigen manier tegeloven, zelf de bijbel te mogen inter preteren. „Nietzozeer als Gods woord, maar meer als wijshe den die we nu nog kunnen ge bruiken. En niet om anderen er van te overtuigen, dat wat jij gelooft juist is." Zitting Nog voor ze lid werd van de ge loofsgemeenschap kreeg Mari anne al de vraag in het bestuur zitting te nemen. Later kreeg ze het verzoek van tijd tot tijd het oecumenisch avondgebed te verzorgen. „Een kleine over denking, dat vond ik zo leuk om te doen, aan de hand van thema's uit de bijbel je visie te geven op dingen die nu gebeu ren, zoals de elfde september, de mkz-crisis. Voor dat laatste gebruikte ik het verhaal van de ezel van Biliam. Het is niet toe vallig dat we achtereenvolgens te maken krijgen met varkens pest, bse, mkz. Dat zijn teke nen dat er verkeerd met die dieren wordt omgegaan. En dat los je niet op door miljoe nen varkens af te maken. Ik vind het ook de taak van een kerk mensen bij moeilijkheden te helpen, te zoeken naar ant woorden. Als je mensen iets biedt, en ze liefde en aandacht geeft, dan is de kans groter dat ze blijven komen." Mede dooi de koffieochtenden en andere activiteiten is de NPB in Tho len inmiddels aardig aan het verjongen. En de kerk zit tij dens de diensten twee keer per maand een stuk voller dan ja ren geleden. Marianne vond het in elk geval zo leuk om overdenkingen voor te berei den en te houden, dat ze op haar 48ste nog is begonnen aan een opleiding voor pastorale zorg aan het Opleidingsinsti tuut voor het Vrijzinnig Religi eus Pastoraat. „Het kost me niet veel moeite, voor mij is het meer ontspanning. Leuk om over dingen na te denken, je vi sie te geven." Dans Voor de vier avonden biblio drama hebben zich inmiddels elf belangstellenden aange meld, zowel van binnen als buiten de geloofsgemeen schap. Er kunnen nog vijf men sen bij (0166-612465). Marian ne heeft al weer een idee voor een volgende activiteit: sacred dance. De uitleg in een boekje van de zustergemeenschap in Brielle: „Dansen in een cirkel, waarbij je mee beweegt met de hele kosmos. Bewegen op het ritme van het leven, je adem haling, harteklop, van wat ons omringt." (Advertentie) OPRUIMINGS MONTUREN Brillenmode Korte Delft 3 - Middelburg Tel. 0118-641 117

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57