Ministers kiezen voor JSF PZC Enquêteconclusies bouwfraude pas na de Kamerverkiezingen Kok richt zijn pijlen op de falende Korthals SALE om voor op te staan een stoutenbeek Snelle bus naar Schiphol Panorama niet vervolgd voor kalender Maxima Zestien jaar geëist tegen verkrachter Kinderopvang akkoord met bemiddeling Kippendieven geveld Amerikaanse jager gaat vrijwel zeker F16 opvolgen Klachten over onveiligheid NS Alternatief spoorboekje ontwikkeld OM hoeft agent niet te vervolgen Beamers hinderen vliegverkeer Limburgse oplichter opgepakt Politieke partijen verliezen leden Parkeermeter voor fietsen De meeste tijd van de dag brengt u door in uw slaapkamer. Toegegeven, met uw ogen dicht merkt u weinig van de meubels om u heen. Maar kwaliteit kun je niet alleen zien, je kunt het voorat ook voelen. Bij Pot Stoutenbeek vindt u slaapkamers die zich zowel wat design als comfort betreft op alle fronten onderscheiden. En tijdens de SALE zijn de mooiste bedden, kasten en dressoirs van topmerken als Hülsta, Interlöbke, Team by WelliS en Auping tijdelijk zeer voordelig geprijsd. Een goede reden om voor op te staan, lijkt óns. Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlannderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 lot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. Bezoek ons ook op internet: wvvwstoutenbeek.nl WILP - Jachtopzichter Jan Jut ten in het Gelderse Wilp voert een aantal door hem geschoten vossen af. Jutten kreeg dage lijks meldingen van leeggeroof de kippen- en konijnenhokken. Beschermers van weidevogels toonden zich bezorgd over de legsels van grutto, kievitten, scholeksters en wulpen. Ook de landbouworganisatie GLTO heeft bij Jutten aan de bel ge trokken: boeren doen er alles aan om de weidevogels te ont zien, maar de vos voedt haar jongen met het broedsel van de grutto. Omdat de vos geen na tuurlijke vijanden heeft, plant hij zich snel voort en vormt vol gens Jutten zo langzamerhand een plaag. foto Martin Hollering/ANP HOOFDDORP - Bouwvakkers plaatsen glaspanelen voor een wachthokje in de buslijn van Haarlem naar Schiphol. Het nieuwe traject, dat morgen wordt ge opend, heeft een vrije busbaan met een lengte van 24 kilometer, die voor snelle ver binding met de luchthaven moet zorgen. Vandaag wordt een publieksdag gehou den, morgen rijden de eerste bussen over de nieuwe lijn, die door ambtenaren en bestuurders met de naam Zuid-Tangent wordt aangeduid, foto Koen Suyk/ANP zaterdag 12 januari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) ziet af van gerechtelijke stappen tegen het weekblad Panorama. Dat haal de zich afgelopen week de woede van de RVD op de hals met een pikante Maxima-ka lender. Na overleg met juristen is beslo ten het tijdschrift 'niet nog meer publiciteit te gunnen'. Vorige week bracht Panorama een ka lender uit met gemanipuleerde foto's van de toekomstige prin ses. Op vier paginagrote foto's was het hoofd van Maxima ge plakt op sexy lichamen van schaars geklede modellen. De RVD reageerde furieus en kon digde aan te onderzoeken of er sprake was van inbreuk op het portretrecht. Ook een strafrech telijke aanklacht wegens bele diging, smaad en laster werd niet uitgesloten. „We hebben besloten ditmaal van vervolgstappen af te zien", liet hoofddirecteur E. Brouwers gisteravond weten. „Al kost het wel moeite om het niet te doen." Kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta kruipen overigens dinsdag 22 januari achter hun computer op paleis Noordeinde om met maximaal honderd Nederlanders te chat- ten. Mogelijk is het idee voor dit virtuele gesprek afkomstig van het paar zelf, want beiden zijn fervente internetgebrui kers. Het computergesprek wordt 's avonds tussen half zeven en half acht gehouden op de si te, www.koninIijkhuis.nl/NL/ huwelijk. GPD/ANP ROTTERDAM - Voor de recht bank in Rotterdam is gisteren een celstraf van zestien jaar ge- eist tegen een 23-jarige Rotter- dammer die zich volgens justitie schuldig heeft gemaakt aan 'een serie gruwelijke verkrachtin- I gen, aanrandingen en geweld dadige overvallen'. De verdach te ontkende alles. f „Als jullie goed onderzoek had den gedaan, hadden jullie kun nen weten dat ik niets met deze zaken te maken heb", zei hij koel. Die houding maakte op officier van justitie R. de Rijck totaal geen indruk. Voor hem is er een overdaad aan bewijs dat de ver- dachte de hem ten laste gelegde zaken heeft begaan. Vandaar ook de ongebruikelijk hoge 'strafeis. „U bent een slecht mens", sprak de officier. „U ont- 'kent alles en u toont totaal geen consideratie met de slachtof fers, maar voor mij staat vast dat u het gedaan hebt. Op 20 augustus 2000 sloeg de dader voor het eerst toe. Die avond volgde hij een studente naar haar flat, zette haar een mes op de keel, dwong haar tot seksuele handelingen en be roofde haar daarna. Tegenover de politie ontkende de man ooit in de bewuste flat te zijn ge weest. Maar vingerafdrukken en sperma op de kleding van het slachtoffer wezen in een andere richting. •Nog diezelfde avond volgde hij -,een 47-jarige vrouw van een avondwinkel naar haar woning. 1 Ook zij kreeg een mes op haar keel, maar ze wist zich los te rukken. Ruim twee maanden la ter sloeg de verkrachter weer toe in een kelder onder een flat. In de periode tussen 20 augustus 2000 en 24 januari 2001 beroof de de man nog drie andere vrou wen en randde hij er vier aan. De uitspraak volgt over dertien dagen. GPD DEN HAAG - De kans lijkt reëel dat een bemiddelaar het con flict in de kinderopvang mag oplossen. Zowel werkgevers als werknemers tonen zich onder voorwaarden bereid in te stem men met de benoeming van een onafhankelijk intermediair, zo is gisteren duidelijk geworden. De werkgevers in de kinderop vang willen dat een eventuele bemiddelaar zich beperkt tot het geschil over de nieuwe sala risregeling. De overige afspra ken in de met vakbond De Unie gesloten CAO zijn voor de Maat schappelijk Ondernemersgroep (MOG), het vroegere VOG, niet onderhandelbaar. „Want dan beginnen we weer opnieuw", al dus directeur S. van Gennip. Ook vakbonden Abvakabo FNV en CFO steunen het idee om een bemiddelaar aan te stellen in het conflict in de kinderopvang. Het plan werd gisteren gelan ceerd door Tweede-Kamerlid Hamer (PvdA). Leden van beide bonden voeren al wekenlang ac- tie voor een nieuwe CAO. ANP Advertentie doorPaul Koopman DEN HAAG - Nederland moet deelnemen aan de ontwikke ling van de Jöint Strike Fighter (JSF), de Amerikaanse opvolger van de F16 straaljager. Op dit standpunt stelt zich de kern groep van meest betrokken mi nisters, nu de onderhandelingen met de Nederlandse industrie over deelname in dit project zijn afgerond. Het kabinet beslist pas over twee weken, maar het is on waarschijnlijk geworden dat Lockheed Martin nog naast de Nederlandse 'defensieopdracht van de eeuw' grijpt. „Alle direct betrokken ministers zitten op één lijn: een keuze voor de JSF", meldt een hoge ambtenaar van Buitenlandse Zaken. Hobbel Het Nederlandse bedrijfsleven heeft volgens een andere bron bij het kabinet de laatste hobbel weggenomen door 400 miljoen euro, ongeveer de helft van de ontwikkelingskosten, voor zijn rekening te willen nemen. Eer der bleef het bod nog steken op 92 miljoen euro. In totaal zou den concerns als Stork, Philips en RDM voor ruim tien miljard euro aan orders kunnen binnen slepen. De afgelopen maanden bogen zich de bewindslieden Van Hoof (Defensie), Van Aartsen (Bui tenlandse Zaken), Jorritsma (Economische Zaken) en Zalm (Financiën) over het JSF-pro- ject. Al deze politici zijn van WD-huize. Meedoen met de ontwikkelingsfase betekent clat Nederland uiteindelijk ook de JSF gaat afnemen ter vervan ging van de F16-straaljagers. Het Franse Rafale en de Euro pese Eurof ighter zouden dan af vallen. Met de aanschaf is zo'n zes miljard euro gemoeid. Prijs Premier Kok benadrukte giste ren dat hij niets voelt voor lan ger getalm met de defensieor der. „Een besluit moeten we niet aan een volgend kabinet overla ten", zei hij na afloop van de mi nisterraad. Het kabinet moet volgens Kok uiteindelijk kiezen voor het beste toestel voor de laagste prijs. De JSF is volgens de luchtmacht technisch superieur. Vanwege de bedongen kortingen zou de JSF met een prijskaartje van 45 miljoen euro per stuk ook goed koper zijn dan de concuirentie. De vervanging van de F16 staat voor 2010 op de agenda. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De parlementaire enquête naar aard en omvang van de bouwfraude zal vrijwel zeker niet zijn afgerond vóór de Kamerverkiezingen van 15 mei. Politieke conclusies zullen dan ook pas worden getrokken na sluiting van de stembussen. Volgens GroenLinks-Kamerlid M. Vos, voorzitter van de com missie die voorbereidend on derzoek doet, is er maar een heel kleine kans dat de resultaten voor de verkiezingen op tafel liggen. „Misschien dat er net een begin kan zijn gemaakt met de openbare verhoren, maar zelfs dat is niet zeker. Er moet nog zo veel onderzocht worden en het is allemaal erg complex", aldus Vos. Tot de enquête werd eind vorig jaar besloten na berichten over prijsafspraken in de bouw. Di- recte aanleiding was de weige ring van minister Korthals (Jus titie) om een schikking aan te vechten die 'zijn' Openbaar Mi nisterie had getroffen met bouwbedrijven die valse factu ren hadden ingediend bij de bouw van de Schipholtunnel. Vos vindt dat de politiek zich bij haar onderzoek niet moet laten leiden door gebeurtenissen als de gemeenteraadsverkiezingen in maart en de Kamerverkiezin gen in mei. „Het gaat om goed onderzoek, niet om de invloed ervan op de verkiezingen." Vos werd op 6 december aange steld als voorzitter van de tijde lijke commissie onderzoek bouwfraude. Uit haar uitlatin gen blijkt dat ze er zelf rekening mee houdt, dat deze commissie straks verder gaat als de officië le enquêtecommissie. „Remi Poppe (SP) en Jan van Walsem (D66) keren na de verkiezingen niet terug. Dan zou je verder moeten in iets gewijzigde sa menstelling", aldus Vos. Op 24 januari komt Vos met haar eind rapport, waarin staat wat pre cies onderzocht moet wor den. GPD UTRECHT - Bij FNV Bondge noten zijn de afgelopen weken ongeveer honderd meldingen binnengekomen over onveilige situaties op en rond het spoor. Eén van de meldingen betrof een defect remsysteem. Een an dere betrof een openwaaiende deur van een rijdende .trein. Er was ook een melding over falen de software voor het bedienen van wissels en seinen. Deze 'mechanische' gebreken hebben niet geleid tot ongeluk ken, aldus de woordvoerster Veel meldingen hebben betrek king op agressie van reizigers. ANP DEN HAAG - Boze internetexperts zijn NS-ti-einreizigers te hulp geschoten met een zelf ontwikkeld spoorboekje. Die van de NS zelf is namelijk niet meer beschikbaar voor mensen die geen Microsoft Explorer op hun computer hebben. Overigens hadden de NS al aangekondigd in februari met een nieuwe versie van het elektronische spoorboekje te komen, die wel voor iedereen te gebruiken zou moeten zijn. De websi te spoorboekje.nl wordt dan van het net gehaald. ANP ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam hoeft de agent die in 1999 tijdens de huldiging van Feyenoord ge richt schoot op voetbalfans, niet te vervolgen. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag beslist. De getroffen supporters spanden een procedure aan bij het hof om het OM te dwingen de betrokken politieman alsnog te vervolgen. Justitie zag daar zelf namelijk van af. Na de huldiging van Feyenoord in april 1999 voor het kampi oenschap, ontstond een rel op de Coolsingel. Enkele agenten voelden zich zo in het nauw gedreven dat ze hun vuurwapens trokken. Eén politieman vuurde gericht op de voetbalfans en verwondde daarbij viermensen. ANP UTRECHT - Het vliegverkeer rond Schiphol heeft donder dagavond hinder ondervonden van zogenaamde beamers, die bij Utrecht de lucht in schenen. Na klachten van piloten scha kelde de luchtverkeersleiding de Utrechtse politie in, die de lichtkanonnen aantrof bovenop een kantoor in aanbouw bij knooppunt Oudenrijn. Agenten beklommen het zeven verdiepingen hoge gebouw en schakelden de lampen uit. De bouwonderneming kreeg giste ren het verzoek om de verlichting voortaan anders af te stel len. Volgens een woordvoerster van de luchtverkeersleiding komen dergelijke situaties niet vaak voor. ANP HILVERSUM - De politie he,eft in Hilversum een 33-jarige man uit Limburg aangehouden die wordt verdacht van op lichting van zeker drie Hilversumse bedrijven. Justitie in Maastricht doet al sinds enige tijd onderzoek naar de man. De verdachte zou in Limburg tientallen bedrijven voor vele tienduizenden guldens hebben opgelicht door als eigenaar van zijn bedrijf Tri-com artikelen te bestellen en vervolgens nooit te betalen. Zo zou hij dure auto's, vliegtickets, mobiele telefoons en zelfs zakenpanden hebben 'gekocht'. Ook nam hij veertien mensen in dienst, die nooit hun salaris kregen, terwijl ze wel een arbeidsovereenkomst hadden. Deze mensen zouden nu werkloos thuis zitten en niet in aanmerking komen voor een uitkering van het GAK. GPD GRONINGEN-Het al jarenlang'dalende ledental van de gro te politieke partijen zet zich voort. Afgelopen jaar moesten PvdA, WD en CDA genoegen nemen met respectievelijk 1000,1500 en 2000 minder leden. Daar staat tegenover dat kleinere partijen als D66, Groen- Links en de ChristenUnie juist winst boekten. Dat blijkt uit gisterengepresenteerde cijfers van het Documentatiecen trum Nederlandse Politieke Partijen in Groningen. In totaal daalt het aantal leden van politieke partijen wel. Waar begin dit jaar 290.488 mensen lid waren, waren dat er in januari 2001 nog 290.998. Het CDA heeft de meeste leden verloren, maar blijft met afstand de grootste paitij. De grote winnaar van 2001 is de ChristenUnie. ANP Hij zei het niet, maar tus sen de regels door viel het toch duidelijk te beluiste ren: premier Kok is boos op minister Korthals. Na het kabinetsberaad giste ren sprak Kok op zijn we kelijkse persconferentie over 'een harde aanpak' van de drugssmokkel op Schiphol, over een 'niet te tolereren probleem'. „De controle kan en moet be ter", zei hij. door Jaco van Lambalgen en Koos van Wees DEN HAAG - Natuurlijk, bena drukte Kok, waren in het kabi net gisteren ook vragen gesteld over het tempo waarin de pro blemen daar worden aange pakt. En of justitieminister Korthals wel goed samenwerkt met het Openbaar Ministerie. Maar het antwoord mag wat de premier betreft nog even wach ten: als nu 'linksom of rechtsom' de stroom cocaïnebolletjes maar stopt, en smokkelaars worden vastgezet. De vraag van de politieke verantwoordelijk heid is van later orde. Kok gaf daarmee feilloos aan waar het aan schort momenteel: er is geen sprake van een harde aanpak, smokkel wordt nu in feite wel getolereerd, controle is er niet of nauwelijks. En binnen het kabinet zijn ze verbaasd en geschokt dat het zover heeft kunnen komen, alle waarschu wingen van douaniers ten spijt. Het scheelde gisteren een haar tje of Kok had écht afstand ge nomen van zijn minister van Justitie, die er maar niet in slaagt 'zijn' Openbaar Ministe rie te laten doen wat het publiek verwacht: boeven vangen en op- bergen. Veelzeggend was wel de bevestiging van Kok dat de rechtsstaat in het geding is, „in zoverre, dat het vertrouwen van de burger in die rechtsstaat fun damenteel wordt aangetast." Van Kok is bekend dat hij lang bereid is de verdediging van een blunderende bewindsman op zich te nemen. Maar als de grens eenmaal is overschreden, gaat het ook snel. Dan lukt het hem niet zijn irritatie te verbergen, en deelt hij publiekelijk verbale ooi-vijgen uit aan het lijdend voorwerp van zijn gramschap. De vroegtijdig opgestapte land bouwminister Apotheker en mi nister Van Aai-tsen (Buitenland se Zaken) kunnen daarover meepraten. Die ii-ritatie was er gisteren ook, maar voor de rest beheerste de premier zich nog. analyse Kok beseft natuurlijk dat het ook wel erg snel is gegaan met die drugskoeriers. Waar in het vorige decennium drugs nog vooi-namelijk via het goederen vervoer ons land werden inge- smokkeld, geldt nu het mense lijk lichaam als voornaamste transportmiddel. Vorig jaar wei-den 1200 drugskoeriers op gepakt, het jaar daarvoor waren het 769. Een plotselinge stijging waar je geen gevangenissen te genop kan bouwen. Het Openbaar Ministerie voor ziet dat Korthals de zwartepiet daar wil neerleggen. Dus is het een 'actie schadebeperking' be gonnen. „Het OM heeft al vanaf de zomer gewaarschuwd dat het met de drugskoeriers op Schip hol de spuigaten uitloopt", zegt een woordvoerder. GPD van onze redactie binnenland LEIDEN - Jan Klaver met zijn bedrijf Technical Consultancy Group Klaver BV uit Havelte heeft op verzoek van de gemeente Lei den een apparaatje ontwikkeld waarmee het mogelijk is om te be palen hoe lang fietsen ergens geparkeerd staan. 1 Om een eind te maken aan'cJH1 Ka'jj Btf efielisen in deTek- ken, de zwerff ietsenHét g&'atbiwèëri bh lp die a&feréeh centriial com putersysteem doorgeeft wannéér eéiv fiëtó Ih'eën rek wórdt gezet. Zodra de eigenaar de fiets weghaalt, is de fiets afgemeld. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3