Zeeuws avontuur in de Lot Camping La Tuque sober en mediterraan Schaatstocht Skispringen Piztal Sneeuwfeest Wedstrijden De alternatieve elfsteden tocht op de Oostenrijkse Weissensee is zo populair, dat de toertocht op 1 februari al eind augustus was volgeboekt. Daarom komt er een extra tocht op vrijdag 25 januari. Daar naast staat er voor dinsdag 29 januari een 'snelle tour' op het programma. Deze is voor man nen en vrouwen die er wel een wedstrijd van willen maken, maar niet goed genoeg zijn om aan de echte race deel te nemen. Zondag 28 januari is er nog het Open Oostenrijkse Kampioen schap, met een speciale catego rie voor tourrijders. Het dorpje Techendorf aan de Weissensee verwacht in de laat ste week van januari zo'n 6500 Nederlandse schaatsers. In schrijven kan bij de Stichting Wintermarathon, 030-2660169 of e-mail 0ffice9weissensee.nl. Inlichtingen: www.weissensee.nl Wie wil ondervinden of het skispringen iets voor hem (of haar) is, kan van 18 tot en met 20 januari in het Oosten rijkse Bad Goisern een begin nerscursus volgen. Er staan vier springschansen ter beschik king. Men begint op de kleinste en eindigt op een veertigmeter- schans. Voor volwassenen kost de driedaagse cursus 346 euro 762,31). Daarvoor krijgt men drie overnachtingen in een pen sion inclusief ontbijt, drie da gen les, ski's, schoenen en een helm. Informatie:-0043-613583290, of www.tiscover.com/bad-goisern Het ijsklimmen trekt al veel volwassenen, maar in het Piztal in Tirol kunnen ook kin deren mei uie w mierse aeiivnen kennis maken. Eerst bouwen zij zelf kleine ijstorens, daarna kunnen ze er met klimijzers en pikhouwelen tegenop klaute ren. Het is een van de onderde len van een arrangement voor kinderen van 13 tot 17 jaar. Ook skiën en snowboarden zitten daarbij. Een week met halfpension en een zesdaagse skipas kan vanaf 388 euro 855) per persoon in een driesterrenhotel worden ge boekt. Voor de kleine kinderen is er op de Piztaler gletsjer een 'kinderland in de sneeuw'. Kin deren onder de tien jaar hebben onder begeleiding van een van de ouders gratis toegang tot alle liften van de drie skigebieden in het Piztal. Informatie: 0043-541486999 of www.piztal.com Kunstwerken, muziek, hap jes en drankjes zijn de in grediënten van het jaarlijkse Sneeuwfeest in het Oostenrij kse Seefeld. Op 22 januari is de af trap in het autovrije centrum. Leerlingen van enkele scholen waarop ook les in houtsnijden wordt gegeven, maken zo'n twintig beeldhouwwerken uit ijs. De sneeuwbeelden, die de wintersport als thema hebben, blijven enkele weken in de voet gangerszone te zien. Op zaterdag 27 januari bijt de muziekkapel van Seefeld het spits af op de echte feestdag. Er is een folkloristische optocht, een vuurwerkfestijn, optredens van bands, een disco in de open lucht en veel sneeuwbarretjes. Kinderen kunnen in de Klos- terstrasse in een sneeuwtuin spelen. Inlichtingen: 0043-52122313 of www.seefeld-tirol.com Voor de wedstrijdsectie van de Nederlandse Ski Vereni ging zijn de Nederlandse Kam pioenschappen alpine skiën en noordse disciplines hoogtepun ten. De wedstrijden zijn voor zowel ervaren als getalenteerde sporters. Daarnaast zijn er trai ningen, clinics en tourtochten voor iedereen. De alpineskiërs zijn van 18 tot en met 22 februari actief in Bad Hofgastein in Oostenrijk. Het NK Noords (skispringen, langlauf en biatlon) speelt zich van 23 februari tot en met 1 maart af in Ramsau am Dachstein, eveneens in Oosten rijk. Informatie: bij sportsecretari- aat Nederlandse Ski Vereni ging, 070-3101147. Zo af en toe hoor je ervan: dat iemand een vaste baan en zekerheid opgeeft voor een nieuw bestaan vol avontuur, desnoods ergens in het buitenland. Wat voor velen een droom blijft, wordt voor enkelingen werkelijk heid. Twee echtparen uit Goes en 's-Heerenhoek ver brandden de schepen achter zich en trokken naar Frank rijk. In het departement Lot hebben ze een camping over genomen. In april worden de eerste gasten verwacht. B ankemployee Cocky Ver- beemen en haar in de groen voorziening actieve man Tonny maakten een jaar of zes geleden een soort tussenbalans op: een leuke baan, een mooi huis, alles netjes voor elkaar. Maar is dat het nou, vroegen ze zich af. Het bleef niet bij die vaststelling. Het Goese stel zegde de werk kring vaarwel om in Frankrijk op zoek te gaan naar 'iets in het toerisme'. Maar ze konden, ook vanwege de financiën, niets ge schikts vinden. Het raadplegen van makelaars leverde wel een baan op in het vastgoed. Dat leidde vervolgens tot het voor stel aan het bevriende echtpaar Laui'a en Bart Paardekooper uit 's-Heerenhoek om ook naar Fi'ankrijk te komen. De Paarde- koopers hadden eveneens al een poos de kriebels om totaal wat anders te gaan doen, waren zelfs met familieleden al op zoek ge weest om ergens in Nederland een recreatiebedrijf te begin nen. In Nederland waren Cocky en de man van Laura collega's op een bankkantoor. In Frankrijk werden Cocky (34) en Laura (39) collega's op een makelaarskan toor. Dat bracht ze samen met een klant die een camping wilde beginnen op tournee langs en kele bedrijven in het departe ment Lot. En toen gebeurde het: de twee vrouwen werden op slag verliefd op die ene camping, La Tuque. De klant haakte af om dat het een naturistencamping was en hij iets anders zocht. Maar Laura en Cocky keken langs de blote billen heen, had den weinig moeite om hun man nen enthousiast te krijgen. Daarop besloten ze gevieren in het project te stappen: de ex ploitatie van een camping. La Tuque is een negen hectare grote beboste vallei op nabije afstand van de velden waar de ingrediënten voor de befaamde Cahors-wijnen tot rijping ko men. De 3-sterren camping telt straks 150 plaatsen in de natuur. Je kunt er je eigen tentje opzet ten of een caravan, chalet of ste nen huisje (gïte) huren. Tot de faciliteiten behoren twee zwembaden met waterglijba nen, er is gelegenheid voor ten nis en minigolf. Alles prima voor elkaar. Het enige wat een punt vormde was het gegeven van een camping voor bloterik- ken. „Op zich spreekt het heb ben van naturisten als klant ons Puy 1Evêque vlakbij La Tuque, een dorp met middeleeuwse straatjes en een leuke markt op donderdag. Cocky Verbeemen (rechts) en Laura Paardekooper in hun stand op de Vakantiebeurs in Utrecht. zaterdag 12 januari 2002 Glooiende velden met zonnebloemen, kan het Franser? erg aan", stellen Laura en Cocky voorop. „Het zijn vaak heel rus tige mensen die van het land schap houden." Toch drijven ze, om economische redenen, liever een bedrijf waar de camping- gasten een zwembroek aanhou den. Het naturistenseizoen duurt vrij kort en er zijn ook nogal wat van zulke recreatie- bedrijven in de omgeving. Bo vendien kwamen de voor het merendeel Franse naturisten niet zozeer voor La Tuque maar vooral vanwege uitbater Rob bert, een charismatisch persoon die een nadrukkelijk eigen stempel op zijn bedrijf drukte. Dat had bij voortzetting als na turistencamping de Zeeuwen gewoon een hoop klanten ge kost. Taalbarrière De twee echtparen mikken op een Nederlands publiek want, redeneren ze: er zijn veel Neder landers die liever een camping bezoeken die door Nederlan ders wordt geleid. Dan hebben ze niets te maken met de taal barrière. „Maar", meldt het vrouwelijk deel van de bedrijfs voering, „wij willen wel graag een Franse camping zijn. En geen Nederlands eiland in een prachtig Frans gebied." Aan de andere kant: „Als bij ons een schommel kapot is wordt die gemaakt. Op een Franse camping laten ze die situatie rustig een paar weken voortdu ren. Die zuidelijke cultuur van laisser-faire, de dingen op hun beloop laten, spreekt ons wel erg aan, maar we willen dat toch niet te dicht bij huis halen. Er moet ook ruimte blijven voor een sobere, degelijke Neder landse inslag." De mannen van Cocky en Laura zijn echte doe ners. De één is thuis in de sani taire wereld en de ander weet veel van elektra. Dat vult elkaar dus aardig aan. „Zonder hun kennis en vaardigheden zouden we geen camping kunnen draai en", complimenteren de vrou wen hun mannen. Camping La Tuque bevindt zich op minder dan tien uur autorij den afstand van Nederland. Verbeemen: „Parijs, Orleans, Cahors en dan hupde vallei in De camping ligt in het gebied van de Quercy dat zich onder scheidt door steeds wisselende landschappen, variërend van ruig en rotsachtig tot royaal groen met glooiende wijn- en zonnebloemvelden. In de nabij heid ligt het eeuwenoude, slechts 209 inwoners tellende dorpje Bélaye. Bij het middeleeuwse kerkje is een fraai uitzichtpunt waar je zo de vallei van de Lot inkijkt. Het levendige Prayssac, 9 km ver derop, biedt een royale keuze uit winkels. Liefhebbers van de smakelijke hap vinden op of na bij de vakantiestek de ganzenle ver, de truffel en de lamsbout als lokale gastronomische speciali- teiteiten. Het gebied leent zich uitstekend voor het maken van wandel tochten, maar is vanwege de nogal geaccidenteerde entoura ge wat minder fietsvriendelijk. De rivier de Lot stroomt op vier kilometers afstand. Je kunt er kanoën of zwemmen. De Lot is groot en diep, dus is het uitkij ken met kleine kinderen. De camping leent zich niet erg als uitvalsbasis voor strandbezoek. De dichtsbijzijnde zee ontmoet het land onder Bordeaux, 250 km westwaarts. Er valt in de omgeving een roya le keuze te maken uit musea. Zoals in Les Arques, waar een collectie werken is te bewonde ren van Ossip Zadkine. In Ne derland is hij vooral bekend vanwege zijn beeld voor het ge bombardeerde Rotterdam. De twee echtparen zijn heel content met hun nieuwe woon stee en broodwinning, al mist Cocky er wel woninginrich tingszaken zoals in Nederland. Laura denkt met enige wee moed terug aan de in haar vroe gere woonomgeving aanwezige mogelijkheden tot uitgaan en theaterbezoek. Maar daar staat veel moois te genover. Er heerst opgetogen heid dat de over de twee echtpa ren verdeelde vier dochters, in opklimmend formaat, opgroei en in een omgeving die puur is en weinig vandalisme en nau welijks criminaliteit kent. „De rust doet hier werkelijk welda dig aan", prijst Laura Paarde kooper. En Cocky Verbeemen juicht: „Wij kunnen de Melkweg zien." Jacques Cats De oude provincie Quercy, thans het departement Lot geheten, heeft zich ontwikkeld tussen het Massif-Central in het oosten en de vlak tes van de Garonne, aan de west- en zuidkant. Twee rivieren doorkruisen het departement: in het noorden is dat de Dordogne, naar het zuiden de Lot, die een aantal zijrivieren telt. In Quercy is door het licht, de kleuren, de warmte en de tongval de Midi (het zuiden van Frankrijk) duidelijk merkbaar. Het klimaat is atlantisch en landelijk, dus warm en droog. Dat komt in juni en juli neer op een ge middelde temperatuur van 26 graden, in augustus en september al gauw oplopend richting 30 graden. De reistijd vanuit Nederland bedraagt met de auto nog geen tien uur. Het wegennet van de Lot is erg dicht. Een nieuwe autosnelweg verbindt Pa rijs met Souillac in 5 uur en Cahors met Toulouse in 1 uur. Via de nationa le rijksweg 20 ligt Cahors op 560 km afstand van Parijs en op 110 km van Toulouse. De streek bezit talrijke grotten waar sporen van een machtig rijk verle den voor eeuwig zijn vastgelegd. Geschilderd op muren of gebeeldhouwd in het rotsgesteente. De musea zijn er voor het uitzoeken. Menig Neder lander heeft de weg naar het departement Lot al gevonden. Maar het is er lang niet zo druk als in de inmiddels platgelopen Dordogne waar Valken burg-taferelen zijn waar te nemen. De Zeeuwse echtparen Verbeemen en Paardekooper, die een camping in Quercy zijn begonnen, staan tot en met zondag op de Vakantiebeurs in Utrecht, (hal 10, Villages de France, stand 35). Campinginformatie via www.la-tuque.info. Streekinformatie: www.tourisme-lot.com of Comi té departemental du tourisme du Lot, BP 7 - 46001 Cahors Cedex. Bordeaux o° J-a Tuque Lof Prayssac Toulouse Nabij de camping ligt, in het dorpje Bélaye, een fraai uit zichtpunt van waaruit je zo de vallei van de Lot inkijkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31