Gerrit Brokx was een workaholic Dialoog India-Pakistan lijkt ver weg PZC Streektaal 1933-2002 Katholiek hield ervan de baas te spelen en te zeggen wat hij dacht 12 januari 1952 verdacht. Zijn eigen partij liet hem vallen als een baksteen. Het gerucht ging al gauw dat de par tijleiding ook andere dan poli tieke motieven zou hebben laten meewegen in haar beoordeling. Zo zou de partij grote moeite hebben gehad met de flamboy ante levenswijze van G err it Brokx, die er een buitenechtelij ke relatie op nahield met jour naliste Marjolein Uitzingen Per brief aan het kabinet maakte fractievoorzitter Bert de Vries duidelijk dat het CDA Brokx el ke steun ontzegde. De staatsse cretaris kon in 1986 niet anders dan zijn biezen pakken De toenmalige premier Lubbers zorgde erin 1988 voor dat Brokx burgemeester van Tilburg kon worden. De naam Brokx had daar overigens nergens op het lijstje van de vertrouwenscom missie gestaan en niemand zat op hem te wachten. De premier had gewoon zijn zin doorgedre ven. Over de ongewenste nieuwe burgervader deden al snel praatjes de ronde. Brokx die el ke morgen het zwembad een uurtje voor hem alleen wilde. Brokx die scheppen geld uitgaf voor een zitje in zijn werkkamer en een speciale stoel in zijn dienstauto. De Tilburgse vijandigheid ver dween echter toen duidelijk werd wat Brokx voor de stad be tekende. De ondernemende burgemeester maakte van Til burg een moderne grote ge meente met de financiën op orde, met nieuwe wegen en ge bouwen en met de vestiging van buitenlandse bedrijven en bij behorende werkgelegenheid. „Ik ga honderd keer beter weg dan ik ben gekomen", zei hij bij zijn vertrek in 1997. Brokx, ook wel Gerrit de Rege laar genoemd, behaalde zijn successen dankzij een uitge breid netwerk en keihard wer ken. Een normale werkweek telde voor hem 90 uur. ,,Een weekheeft 168 uur", rekende hij zaterdag 12 januari 2002 door Margit Kranenburg De gisterochtend vroeg over leden Gerrit Brokx (68) wilde altijd minister worden, maar het bleef bij staatssecreta ris. De loopbaan van de CDA'er was er echter niet minder in drukwekkend om. Hoewel hij vaak wrevel opriep zat het be sturen hem in het bloed. Als KNVB'er, als wethouder en ge deputeerde, als staatssecretaris en als burgemeester leverde hij daar overtuigende bewijzen van. De katholieke politicus hield er van de baas te spelen en te zeg gen wat hij dacht. Mr. Gerardus Philippus Brokx heeft beide ook altijd volop gedaan. Vrienden maakte de Brabander met het nasale stemgeluid er onder col lega-bestuurders en politici nauwelijks mee. Bewondering voor zijn doordrammen kreeg hij meestal pas achteraf, als de ontwikkelingen hem gelijk had den gegeven, Over zijn bonkige en hoekige optreden zei hij eens in een in terview: „Ik móet hard zijn. Hard. Want deze functies heb ben nu eenmaal een zekere een zaamheid. Dat zoetsappige hoeft voor mij niet zo. Ik ben ook niet de leukste op verjaardags partijtjes." Brokx begon zijn politieke car rière in 1962 als gemeente raadslid voor de KVP in zijn ge boorteplaats Oosterhout. Vier jaar later werd hij er, inmiddels afgestudeerd jurist, wethouder. Via de Provinciale Staten en het provinciebestuur van Noord- Brabant maakte Brokx de over stap naar de landelijke politiek van het CDA. Breuk Hij werd in 1977 staatssecreta ris van Volkshuisvesting. Vier jaar later nam hij voor korte tijd plaats in de bankjes van de Tweede Kamer en pikte vervol gens in 1982 weer zijn oude functie als staatssecretaris op. Ruim drie jaar later kwam er echter een breuk in de zo voor spoedige loopbaan van de ambi tieuze Brokx. De parlementaire enquête over de bouwsubsidies maakte hem, ook al waren er geen bewijzen, al bij voorbaat Gerrit Brokx ooit voor. „Daarvan werk ik er 90, slaap ik er 42 en dan blijven er dus nog 36 over om andere dingen te doen." Brokx heeft bij zijn gewone werk als bestuurder altijd vele bijbanen gehad. Hij is onder meer hoofdbestuurslid van de KNVB geweest en voorzitter van de Nationale Havenraad. Ook had hij een aantal commis sariaten. Zo was hij voorzitter van de Raad van Commissaris sen van NV Westerscheldetun- nel. Ontspanning zocht hij af en toe in het theater met zijn vrien din Marjolein. Bij officiële gele genheden was ze er nooit bij. Ook toen Brokx was verdwenen uit de landelijk politiek, is hij zich altijd blijven bemoeien met het CDA. In het dramatische jaar 1994, toen de christen-de mocraten fors verloren bij de verkiezingen, werd hij zelfs ge noemd als de nieuwe voorzitter. Maar een terugkeer naar de lan delijke politiek zat er niet meer in. Vrienden en bekenden weten overigens maar al te goed dat de ijzervreter Gerrit ook zachte kanten had, zeker als mensen troost nodig hadden. Die zijde kwam meer tot zijn recht na zijn aftreden in 1997 als burgemees ter van Tilburg. Een ernstige ziekte in 1999 (darm- en lever kanker) maakte van hem een foto Erik van der Burgt/ANP milder man. De ziekte liet ook een man zien, die met een enor me wilskracht wist te herstel len. Half november vorig jaar werd hij opgenomen voor een op het oog kleine ingreep, die ech ter gecompliceerde gevolgen had. De straatvechter streed de laat ste weken in het Tilburgse Sint Elisabeth Ziekenhuis voor zijn leven, maar hij kon dit gevecht niet winnen. GPD Als er iets bestaat als de Zeeuwse volksaard, da: is een kenmerk daarvan de neiging tot relative-, ren. Het is aannemelijk dat het gevoel dat je nis te vee van je neuze moe maeke een historische veranke ring kent. In van oorsprong maritiem-agrarische ge; meenschappen heerst, meer dan in verstedelijkt gebiea het besef dat de mens zijn lot slechts in zeer beperkt-: mate kan beïnvloeden. Resultaten van menselijke in- spanning kunnen binnen de kortste keren door de na tuur teniet gedaan worden dus men moet zich maarnièj te veel inbeelden. Tïots is geen eigenschap om te etale ren. Gezien tegen die achtergrond is het opvallend dat vee inwoners van deze provincie een zekere fierheid tone als het gaat om de rijkdom van de Zeeuwse dialecten Uit. een in opdracht van deze krant verricht onderzoe'; blijkt dat een kleine meerderheid vindt dat niet ieder een de streektaal hoeft te kunnen spreken. Maar wis hier woont, moet wel Zeeuws kunnen verstaan, zc meent een grote meerderheid. Het provinciebestuur kan zich, als het zich sterk wil maken voor officiële erkenning van de Zeeuwse streek taal op Europees niveau, gesteund voelen door velen dis in deze provincie wonen. Zij zullen er de barricaden niet voor opgaan, maar kennelijk heerst in een brede laag van de bevolking zoveel liefde voor de eigen taal dat men er ongaarne van zou willen scheiden. Als dal gevoel elders op bestuurlijk niveau gehonoreerd wordt met een formele erkenning, is dat meegenomen. Nieij minder, maar ook niet meer. Het duurzaam gebruik van de Zeeuwse dialecten zal immers niet afhangen van de vraag hoe ambtenaren eii bestuurders in Den Haag of Brussel daarover denken,j Het dialect is de moedervlek van de taal, noteerde de Zwitserse schrijver en filosoof Friedrich Dürrenmatt. Zo'n merkteken fs er of het is er niet. De moedervlek kan via chirurgie worden verwijderd of met behulp van cos metica worden toegevoegd, maar in beide gevallen is sprake van een ingreep en wordt iets van eigenheid kunstmatig weggenomen dan wel toegevoegd. Officiële erkenning van het Zeeuws heeft slechts een betrekkelijke, doch voldoende waarde om na te streven. Mensen die het dialect gebruiken, doen dat omdat het hun de mogelijkheid voor verfijning en vertrouwelijk heid biedt waarvoor het Nederlands niet toereikend is. Als ze verstandig zijn, laten ze zich daarbij leiden door het. gevoel dat ze van hun ouders als een extraatje voor het leven de moedervlek van de eigen taal hebben mee gekregen. In hun zelfbewustzijn mogen ze best door de overheid, die van ons allemaal is, worden geschraagd. Dat hoeft niet door geforceerde maatregelen te nemen als het opnemen van het Zeeuws in lesroosters. Het is zinvoller initiatieven te steunen van mensen die hun affiniteit met of liefde voor de mooiste taele van aolle- maele op een vanzelfsprekende manier en in een veel heidvan vorm uitdragen. Zonder van d'r neuze te mae ke. door Frans van den Houdt De kernmogendheden Pakistan en India hebben honderdduizenden troepen samengetrokken aan hun gemeenschappelijke grens. India is de terreurdaden vanuit het buurland zat en eist ingrijpen door de Pakis taanse president Musharraf. De crisis draait om de provincie Kashmir, die al sinds Pakistan in 1947 onafhanke lijk werd voor diverse oorlogen heeft gezorgd. Beide landen claimen het gebied, dat nu is opgesplitst in een Pakistaans en een Indiaas deel. India beschuldigt Pakistan ervan de islamitische mili tanten te steunen die willen dat Kashmir onaf hankel ij k wordt of hele maal bij Pakistan wordt gevoegd en die aanslagen plegen in India. Islama bad vindt op zijn beurt dat New Delhi eens iets moet doen aan de onvrede in Kashmir, in plaats van met een be schuldigende vinger naar Pakistan te wijzen. We vroegen de ambassadeurs van Pa kistan en India in Nederland om sa men aan de tafel te gaan zitten en te praten over deze kwestie. Maar geen van beiden was hiertoe bereid. „Hoe kunnen wij met elkaar praten terwijl onze leiders dat weigeren en onze le gers op scherp staan", luidde het ant woord van zowel Mustafa Kamal Ka zi, ambassadeur van Pakistan als zijn Indiase collega Shyamala Cowsik. Beiden reageren daarom apart op de huidige crisis. Verwijten vliegen over en weer, een dialoog lijkt ver weg. Opstand Kazi: „Het conflict is terug te voeren op de nalatigheid van India om de in woners van Kashmir bij referendum hun toekomst te laten bepalen, zoals in 1947 is afgesproken. In 1989 kwa men de Kashmiri in opstand, maar in plaats van te luisteren naar hun klachten werd een grote troepen macht naar de provincie gestuurd om de opstand de kop in te drukken. Uit eindelijk hield India dubieuze, gema nipuleerde verkiezingen in het gebied. Een belediging voor de Kashmiri! De bevolking in het door India bezette deel van Kashmir wordt al decennia lang onderdrukt, vrouwen worden verkracht door Indiase militairen. Het conflict is eind vorig jaar weer op gelaaid, omdat India blijft weigeren iets te doen aan de heersende onvrede. Als mensen worden onderdrukt, dan komen ze in opstand, dat is een na tuurwet." Cowsik: „De spanning tussen Pakis tan en India heeft niks met Kashmir te maken. Dat is slechts een symptoom. Het .echte probleem is dat Pakistan Ambassadeur Kazi van Pakistan foto Rob Keeris/GPD Ambassadeur Cowsik van India foto Rob Keeris/GPD niet de bevolking - een zeer negatieve houding ten opzichte van India ont wikkeld. Pakistan lijkt niet geïnteres seerd in goede relaties met ons. Onophoudelijk en systematisch wordt geprobeerd India te laten bloeden en te destabiliseren, door terroristische organ isaties te steunen die onder meer vanuit Kashmir opereren. India heeft altijd erg veel geduld opgebracht, maar de bloedige aanslag op het par lementsgebouw in New Delhi op 13 december was de druppel. We zijn het nu echt zat." Kazi: „Ik noem dit 'cheap politics'. Een onnozele manier van India om met de problemen in Kashmir om te gaan. In plaats van die kwestie echt aan te pakken wordt Pakistan steeds als zondebok aangewezen voor ge weldsdaden in India. Pakistan heeft zeker te kampen met extremisme en terrorisme, maar India's historie staat een gevoel van tfjggflj jf4qnt,i).ejf ,opt- ook bol van het geweld. India is een beert. Het Und met veel rebellerende ele- wa't h^j; wil. In planttf IV tyr cijg ipienten. Twee premiers zijn vermoord te concentreren heeft door hun eigen mensenDe partij van k..is -~>b ai .liBfid'sov; premier Vajpayee bestaat uit militan te hindoe-extremisten, de Bin Ladens van India." „Natuurlijk zijn wij be reid de aanslag op het Indische parle ment te onderzoeken als India met be wijsmateriaal op de proppen komt. Maar India weigert te praten en stuurt in plaats daarvan een half miljoen mi litairen naar de grens. Een onverant woordelijke daad voor een nucleair land dat een leidende rol wil spelen in de regionale en internationale poli tiek. Ze maken op een slinkse manier misbruik van de huidige coalitie tegen terrorisme in de wereld. Maar India's agressief gedrag verschilt in niets van de activiteiten van terroristische groeperingen. Pakistan is niet zomaar een rifraf-landje. Wij zijn ook een be langrijke nucleaire macht in de regio die serieus genomen wil worden." Taliban Cowsik: „De opbouw van een forse troepenmacht aan de grens was nodig om te voorkomen dat naast de terro risten uit Pakistan ook nog eens verdreven Taliban-strijders uit Af ghanistan via Kashmir India konden binnenglippen. We hebben echt ge noeg van de grensoverschrijdende terreurdaden, zoals de aanslag op het pai-lement in New Delhi. De mobiele telefoons en laptops van de daders hebben ons alle details verschaft over hun achtergrond. De groep had ook aanhangers in India, maar vijf van de daders waren Pakistanen en lid van Jaish-e-Mohamadi, een terroristische groepering die in Pakistan is geves tigd. Als je als land zo'n organisatie onderdak verleent, en toestaat dat geld wordt ingezameld en strijders worden geronseld en getraind die ver volgens ongehinderd het parlement in India kunnen aanvallen, dan ben je medeplichtig. Datzelfde geldt voor de activiteiten van een andere terroristi sche organisatie in Pakistan, Lash- kar-e-Taiba. Kazi: „President Musharraf heeft al in augustus vorig jaar, dus vóór 11 sep tember, i n een toespraak voor het volk aangegeven terrorisme en extremisme te zullen uitroeien. Hij heeft ook al maatregelen genomen, ook tegen de twee genoemde organisaties." Cowsik: „De acties tot dusver waren een aanfluiting, dat stelde niks voor. Musharraf probeert ons steeds voor de gek te houden. Voordat de inval in de kantoren van genoemde terreurgroe pen plaatsvond, zijn alle betrokkenen gewaarschuwd, zodat ze op tijd en met al hun geld konden verdwijnen. De politie vond alleen stoelen en bu reaus. We hebben Musharraf een lijst gegeven van twintig terroristen die uitgeleverd moeten worden. Een van hen leeft als gast van de Pakistaanse geheime dienst in Karachi. Het land moet zijn handen aftrekken van de militante separatisten in Kashmir. Pas als aan al deze eisen tegemoet is gekomen, zijn we tevreden en bereid met Pakistan te praten." Kazi: „Wij steunende Kashmiri-zaak zowel moreel als politiek - niet mili tair - en niemand kan ons dwingen dat op te geven. Iedereen die dat vraagt is een idioot. Nogmaals, India moet ein delijk eens begrip tonen voor de wen sen en aspiraties van de Kashmiri. Wij kunnen de militanten in Pakistan nog zo hard aanpakken, als de burgers niet gelukkig zijn, blijven ze zich verzet ten. India moet alle troepen uit het grensgebied terugtrekken, een dia loog aangaan met de bevolking. En VN-waarnemers dienen in de grens streek de zogenaamde grensover schrijdende terreurdaden in de gaten te houden." Cowsik: „Wij zijn niet meer geïnteres seerd in een referendum en zien geen enkele rol weggelegd voor VN-waar- nemers. Islamabad heeft de afgelopen decennia het gebied volgestouwd met Pakistanen, zodat een geheel nieuwe, scheve situatie is ontstaan. Als ze echt een volksstemming wilden, dan had den ze begin jaren vijftig hun troepen moeten terugtrekken, een voorwaar de van de VN. Natuurlijk is niet iedere burger tevreden met het centrale ge zag, er zijn altijd wel klachten over de wegen of electriciteitsvoorziening, maar dat geldt voor elk land. Escalatie Afgaande op de betrokken stellingen, lijken de spanningen tussen India en Pakistanen voorlopig niet van de baanVraag is nu of het conflict zal es caleren en tot een heuse oorlog leidt. Beide ambassadeurs achten de kans klein. Kazi: „Maar als we worden geprovoceerd door India, slaan we te rug, we hebben het recht ons te verde digen. Het gebruik van nucleaire wa pens is dan niet uitgesloten." Cowsik: „Natuurlijk komt er geen nucleaire strijd, want die zou voor beide landen even schadelijk zijn. Ook een conven tionele oorlog willen we niet. Maar als Pakistan onze eisen niet inwilligt zul len we ons zeker beraden op nieuwe stappen." GPD Thermosfles Een horlogehandelaar uit Am sterdam is gisteren neergesla gen in de Johannes Verhulst- straat en beroofd van zijn bruine leren koffertje. Verrassing voor de dieven: het bevatte alleen een thermos fles. Sigaretten De Zwitserse chemicus Ernest Heimo zegt de zelfontbran- dende sigaret te hebben uitge vonden. Doordat het- ene uiteinde met een speciale stof is bewerkt, is het wrijven van deze kant te gen het pakje genoeg om de si- gai-et aan te steken. De uitvin der verwacht een revolutie in de tabaksproductie. Grachten De Amsterdamse inspecteur van de Rijksverkeersinspectie ziet wel wat in drooglegging, van diverse grachten om het verkeersprobleem in de hoofd stad op te lossen. Wateren die: toch niet meer gebruikt vvor-. den, kunnen in zijn opinie best: omgebouwd worden tot uit valswegen. Trouwlustig Een Amsterdamse koopman hoorde gisteren twee jaar cel tegen zich eisen vanwege hu welijksadvertenties die hij had geplaatst. Menige trouw lustige dame ging hierop in.: waarna hij de vrouwen in to taal 26.000 gulden afhandig wist te maken. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oosisouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst. 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeven) Provinciale Zeeuwse Couranl BV is een onderdeel van het Wegener-concern, De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administralie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormalie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC. aldeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobelaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19,25 per kwartaal: 52,- - per jaar: 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: /,-- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2