De gedaanteverwisseling van George W. Bush Onder buren Een jaar president Amnestie In het diepe gegooid en niet ge zonken. De Amerikaanse presi dent George Walker Bush mag dan een intellectuele laagvlieger zijn, hij heeft zijn eerste - zware - test succesvol doorstaan. Maar ook zijn tweede presidentiële jaar biedt kopzorgen genoeg: van Irak tot tussentijdse verkiezingen. zaterdag 12 januari 2002 foto Steve Schaefer/EPA iswaar een beetje vanaf, maar het unilateralisme - het nemen van een zijdige besluiten - leeft nog steeds in Washington. Amerika kan zich welis waar niet meer veroorloven de wereld buiten te sluiten, maar het oude denk patroon is nog niet verlaten. Samenwerking is voor Bush een me thode om een doel te bereiken, zolang Ue Aiiiei iXaai it»*; Deiangen Qaauuce het meest zijn gediend. Bush heeft zijn plannen om het ABM-verdrag op te zeggen dooi-gezet. En ondanks de we reldwijde coalitie hebben de VS de oorlog in Afghanistan bijna in hun eentje gevoerd. Verwacht mag wor den, dat de VS ook de komende tijd zullen samenwerken waar dat kan en op eigen houtje zullen opereren waar dat moet. Toekomst Gezien de - bijna - geslaagde operatie in Afghanistan, zou je verwachten dat George Bush nu de wind in de rug heeft. Maar oorlogspopulariteit kan net zo snel verdwijnen als ze is opge komen. De recessie in de VS is hard op weg de oorlog van de voorpagina's te verdrij ven. En alhoewel het Amerikaanse volk tot nu toe de schuld voor de eco nomische neergang niet bij het Witte Huis neerlegt, wil Bush voorkomen dat hij ooit in dezelfde positie terecht komt als zijn vader. Bush senior won de oorlog om Koeweit, maar verloor anderhalf jaar later-in 1992-het pre sidentschap omdat hij de economie had verwaarloosd. De Democraten zijn begonnen met een campagne tegen Bush, waarbij de president wordt geprezen voor zijn oorlogsbeleid, maar bekritiseerd om zijn binnenlandse prestaties. Vooral het belastingplan van president Bush, die het een 'economisch herstelplan' noemt, moet het ontgelden. In november zijn er tussentijdse ver kiezingen. In het verleden verloor de partij van de-zittende president meestal bi] die verkiezingen, maar Bush hoopt dat zijn krediet als opper bevelhebber en de geslaagde missie in Afghanistan dat voorkomen. Ook heeft hij de tegenaanval ingezet op de Democraten, om te voorkomen dat hij de prijs moet betalen als economisch herstel uitblijft. Bush wacht een moeilijk jaar, met tal van onzekerheden. Het geweld in Af ghanistan kan opnieuw oplaaien waardoor het lijkt alsof de VS het land weer in wanorde achterlaten. Er kan een nieuwe terreuraanval worden ge pleegd, waarop de VS toch niet voor bereid blijken te zijn. Hij moet de knoop doorhakken over Irak. Zijn volgende stap in de oorlog tegen het terrorisme - waar dan ook - kan uit monden in een drama. En dan is er maar één verantwoordelijke: George W. Bush. Ans Bouwmans Ik zit midden in een klaslokaal, luis ter naar het verhaal van een kind.... en ik realiseer me dat ik de opperbe velhebber ben en het land net is aan gevallen." Het is dinsdagochtend 11 september. Adviseur Karl Rove heeft het nieuws van het tweede vliegtuig net in zijn oor gefluisterd. Het moet een surreële ervaring zijn geweest in het leven van George Walker Bush. Maar eentje die zorgt voor een kristal heldere missie. ,,We zijn in oorlog", zegt hij even later tegen zijn mede werkers. ,,Dat is waarvoor we betaald worden, jongens." In luttele minuten is zijn president schap getransformeerd. Nog geen acht maanden staat George Bush aan het hoofd van het machtigste land ter wereld. Hij heeft in korte tijd een naam opgebouwd als een eigenzinni ge, joviale maar ook wat nonchalante bestuurder die weinig tot niks weet van internationale betrekkingen. En nu is de Republikein in een klap de cri sismanager van de wereld. Zijn conduitestaat baart zorgen, met name in Europa. Ondanks zijn nipte - en volgens sommigen oneerlijke - overwinning heeft hij in eigen land de samenwei'king met de Democraten niet gezocht. Op het wereldtoneel ver zet hij zich tegen internationale initi atieven op het gebied van milieu, wapens en rechtspraak. En een erg overtuigd president lijkt hij ook niet te zijn: in augustus knijpt hij er maar liefst een maand tussenuit naar zijn ranch in Crawford, Texas. Hakkelende start En nu heeft dit intellectuele lichtge wicht met zijn zelfvoldane lachje, zijn Texaanse 'howdy'-vriendelijkheid en zijn eigengereidheid plots het lot van de wex-eld in zijn handen. Zal hij deze complexe taak aankunnen? Na een hakkelende stax-t - Bush laat zich in eerste instantie ver-leiden tot een vlucht door het Amerikaanse lucht- x-uim voor hij zich realiseex-t dat hij in het Witte Huis hoort te zijn - blijkt het allemaal mee te vallen. Zijn voorliefde voor botte ooxiogsre- toriek steekt hij niet onder stoelen of banken. Het 'opjagen, achter-halen en uit hun holen x-oken' rolt vloeiend van zijn tong. Maar bij de jacht op Osama bin Laden gaat hij xxiterst omzichtig te wex-k. Het komt nu goed uit dat hij de legeer! én daadwerkelijk luistert naar zijn adviseurs. Hij beschikt over een ervaren team buitenlandspecialisten, van zijn maatje Condoleezza Rice en de degelijke Dick Cheney tot de gema tigde oorlogsheld Colin Powell en ijzervreter Donald Rumsfeld. De fluistering in het klaslokaal in Flo rida heeft veel zichtbare gevolgen voor George Bush. Zijn missie veran dert: hij is nu oorlogspresident. Zijn krediet bij het Amerikaanse volk stijgt met sprongen. In tijden van oor log schaart een natie zich rondom de president. De verwachtingen waren laag, maar Bush brengt het er beter vanaf dan gedacht en de kritiek op de president verstomt. De waardering voor Bush springt na 11 september George W. Bush; alleen Jacky Kennedy wist meer Amerikanen te inspireren. meteen omhoog: van 55 tot 86 procent. En sindsdien is de goedkeuring van het Amerikaanse volk op hoog niveau (nu 85 procent) gebleven, zo blijkt uit peilingen. Hamburgertent George Bush is in de VS de meest beju belde president sinds Gallup in 1948 met meten begon, zegt deze opiniepei ler. Negenendertig van de honderd Amerikanen noemen hem eind vorig jaar als de man die ze het meest be wonderen. Nog nooit heeft een man zo hoog gescoord, aldus Gallup. Alleen Jackie Kennedy wist ooit meer Ame rikanen te inspireren. Waar komt die lof vandaan? In de eer ste plaats: Bush r's de president. Ook al gaat hij vroeg naar bed en laat hij zich relaxed filmen in een hamburgertent in Crawford, hij hééft het voor het zeggen. Zijn ministersploeg en advi seurs benadrukken dat maar al te graag. Tegelijkertijd heeft de president een hoge 'buddyfactor'. Hij is een 'gewo ne' man, iemand waarmee de door snee Amerikaan zich kan identifice ren. Hij heeft niet de allure en het magnetisme van zijn voorganger Bill Clinton, maar hij komt over als een sympathieke vent. Hij is iemand met wie Amerikanen graag van doen heb ben, en Vladimir Poetin, president van Rusland, klaarblijkelijk ook. Hij is een matig spreker, met een be perkte woordenschat. Maar Amerika nen houden wel van zijn onomwonden taal, die recht-door-zee overkomt. Hij is gelovig, net als veel Amerikanen. En zijn vrouw Laura - naar wie hij ook luistert - weet het volk te raken. De oorlog is verder een stuk beter ver lopen dan van tevoren gedacht. De missie is - bijna - geslaagd. De huma nitaire ramp in Afghanistan en de volksopstand in de Arabische wereld zijn uitgebleven. De strategie van bombarderen, voedseldroppings en samenwerken met opstandelingen in Afghanistan zelf heeft gewerkt. En het allerbelangrijkste: Bush heeft een wereldwijde coalitie opgebouwd, en is niet overhaast in zijn eentje Afgha nistan gaan bombarderen. De gematigde ingehouden manier- waarop de oorlog in Afghanistan is uitgevoerd, heeft Bush in eigen land veel goodwill opgeleverd onder vrou wen, minderheden en centrum-Repu blikeinen, zo hebben partijstrategen vastgesteld. Critici van Bush zijn ge troffen door zijn aandacht voor het lot van Afghaanse vrouwen en zijn her haalde verzekeringen dat Amerika's oorlog niet is gericht tegen de Islam. Heeft de ervaring ook gezorgd voor een wezenlijke verandering van de persoon Bush? Zelf vindt hij van niet. „Veranderd? Vraag het mijn vrouw. Ik kijk niet veel in de spiegel. Alleen als ik mijn haar kam. Misschien geeft dit antwoord: voorheen kwam ik graag naar mijn ranch, en nu ook", zei hij na de kerst tijdens een informele pers conferentie op zijn ranch in Crawford. Alhoewel hij zich gemakkelijk van de vraag afmaakt, illustreert het ant woord ook precies wie George W. Bush is. Hij maakt geen tijd voor zoektoch ten naar de ziel, ook niet die van zich zelf. Hij is geen groot denker, om ge psychologiseer geeft hij niets. Hij is praktisch ingesteld: gericht op effec tief besturen. Dat geldt ook voor zijn buitenlandpo litiek. De scherpe kantjes zijn er wel- Welkom in Crawford, het thuis van president George W. Bush. Niemand die het onooglijke plaatsje passeert, zal het kunnen ontgaan dat hier een president woont. Nou ja, hier: de Prairie Chapel Ranch van George en Laura Bush ligt vele kilometers verderop. Een net hernieuwd lint asfalt leidt langs weilanden naar de streng be waakte wegblokkade, die de toegang tot de ranch afsluit. Ergens daarach ter ligt het huis, waar George graag 'kwaliteitstijd' doorbrengt met zijn vrouw Laura, een beetje vist in het aangelegde meertje, hout hakt of wat over de weidse vlakte rijdt. En na tuurlijk 's morgens videovergadert met zijn oorlogsteam, want het werk houdt niet op De president houdt van 'spontane' be zoekjes aan zijn buurtjes in Crawford. En zijn buren vinden dat geweldig. ,,Ik heb 'm ontmoet toen hij hier was", zegt Bill Sparkman. Hij is de kapper- die wereldfaam kreeg met zijn knip beurten van 5 dollar en zijn kapsalon uit de jaren veertig. „Een hamburger- met kaas en uienringen, bestelde hij." Bill is trots op zijn buurtgenoot. „Ik ben blij dat hij president is. Elij doet het geweldig. Waarom? Gewoon, om dat hij het geweldig doet." De enkele keren dat Bush te zien was in Crawford, worden door de dorpe lingen gekoesterd met foto's en anec dotes. Over de mannen van de Gehei me Dienst die van de zomer in net pak arriveerden, maar al snel hun toe vlucht namen tot t-shirts vanwege de verzengende Texaanse hitte. Over de plenzende regen boven Prairie Chapel tijdens het bezoek van de Russische president, die de barbecue volgens omwonenden in een modderballet moet hebben veranderd. Niet iedereen in Crawford is blij met de toestroom van toeristen, de 'bui tenstaanders' en het extra werk. Maar Sparkman vindt het geweldig. Net als Francine Kiefer, die in de Red Buil - nu een souvenirshop - met een bordje 'LauraBush koekjes' (chocoladestuk jes, kokos en pecannoten) rondgaat. Meestal komt Bush onverwacht aan zetten, maar als het dorp weet dat hij door Crawford rijdt, dan staat er een handvol mensen langs de weg, zegt Francine. „Om naar hem te wuiven. Dat hoort erbij. We zijn toch buren." Ans Bouwmans AU E R an Crawford. foto Ans Bouwmans/GPD In veel Nederlandse gezinnen is het weer tijd voor een aangenaam ritueel: „Waar jgaan we de komende vakantie naartoe?" Gidsen worden geraadpleegd, prijslijsten Jvergeleken en in veel gevallen wordt het uit- ■eindelijk toch weer Frankrijk, Volgt ritueel Inummer twee: „Ja, alles best. Maar je gaat :niet over Parijs, hè. Alleen al de gedachte -aan de Périphérique maakt me gek. Laat |staan datje door een verkeerde afslag in Pa kijs zelf terecht komt." 'Autorijden in Parijs; voor velen is het de ul- ;tieme nachtmerrie. Maar zo erg is het niet. Er zijn een paar regels die je in acht moet ne men, ook al staan ze in geen enkel wetboek beschreven. De belangrijkste is dat iedereen voorrang- heeft en dat het bij twijfelgevallen de auto met het Franse nummerbord is die voorrang heeft op de andere voorranggenieter. Bij ze brapaden geef je gas en stoplichten zijn een hinderlijke onderbreking van de rit. Alleen als het niet anders kan, stop je voor rood. Autorijden in Parijs is niet moeilijk. Inge wikkeld wordt het pas als je een parkeer plaats zoekt. Er zijn 145.000 parkeerplaat sen in de Franse hoofdstad waar je voor moet betalen. Dat lijkt veel maar het is een schijntje. Autorijden in Parijs is vaak eerder het zoeken naar een parkeerplek dan dat je je van plek Anaar plek B begeeft. Dat maakt Parijs voor het rijgedrag niet veel uit want ook bij het inparkeren geldt de Franse voorrangs regeling. Tot groot genoegen van passanten die met een beetje geluk verschillende keren op een dag gratis genieten van een Festival of Fools. Verkeerswethouder Dennis Beaupin gelooft met de komst van de euro een oplossing voor het parkeerprobleem te hebben gevonden. Hij heeft aangekondigd de tarieven voor het betaald parkeren drastisch te verhogen. Moest je in de binnenstad voor een kwartier parkeren nog 15 francs betalen, sinds 1 ja nuari is dat drie euro. Omgerekend is dat 19,68 francs, een verhoging van zo'n dertig procent. Parkeren in de overige arrondisse menten kost twee euro en in de buitenwij ken 1 euro. Monsieur Beaupin denkt zo twee vliegen in een klap te slaan. Hij wil in de toekomst geen gefriemel meer aan de automaten en hij denkt met de verhoging het autoverkeer in de stad te kunnen terugdringen. De maat regel is vooral bedoeld om forensen ervan te overtuigen hun auto thuis te laten staan en zich per openbaar vervoer te laten vervoe ren. Dat staat voor veel Fransen evenwel ge lijk aan vloeken in de kerk. Als je een wille keurige hoofdstedeling vraagt waarom hij toch zo hardnekkig de auto verkrest boven het voortreffelijke metronet, kijkt hij je aan alsof hij met een Marsmannetje praat. Je laat je toch niet vrijwillig in de metro persen als je een auto voor de deur hebt staan? Ja wel, reageert de wethouder, want mensen met een parkeervergunning voor hun eigen straat gaan met de komst van de euro min der betalen. In plaats van de huidige 15 francs per dag zijn zij na 1 januari nog maar- een halve euro kwijt voor hun vergunning. Een daling met maar liefst 80 procent. „Ik wil niemand zijn auto afpakken. Ik wil al leen dat ze hun auto laten staan en dat ze met de metro of de bus gaan rijden." Tot dusver trekt de doorsnee Franse auto mobilist zich niks aan van al het gedoe rond zijn parkeergedrag. De laatste weken merkt de politie dat vrijwel niemand zijn boetes meer betaalt. Een typisch geval van Franse burgerlijke ongehoorzaamheid? Nee, niet ongehoorzaam; wel typisch Frans. Over een half jaar zijn er namelijk presidentsverkie zingen en de traditie in dit land wil dat een nieuwe president alle boetes van het afgelo pen half jaar kwijtscheldt. Ze moeten alleen de 5000 francs niet te boven gaan. Henk Glimmerveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29