Drugskoeriers liggen Kok zwaar op maag PZC Brugman SALE BIJ IKEA! Nederlanders arriveren in Kaboel Oud-politicus Gerrit Brokx (68) overleden Erkenning Zeeuws boeit Zeeuwen niet Fortuyn gaat alleen voor de hoofdprijs ppMP met kortingen tot 50% Premier ziet aantasting vertrouwen in rechtsstaat Vanaf 2003 nog harder rijden op Italiaanse wegen Dansen ondanks oorlogsdreiging Ministers willen de JSF Merkel stapt opzij voor Stoiber Servicepunt ver weg Uytdehaage verrast zichzelf nHtiiM Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Dat is een heel ander geluid ZW 4 Meest bewolkt Veel bewolking en overwegend droog. Nevelig. Matige zuidwestenwind. Maximumtemperatuur rond 6 graden. 245e jaargang no. 10 zaterdag 12 januari 2002 los nummer 1,50 3,30) door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De bevol king van Zeeland loopt niet warm voor erkenning van het Zeeuws. Slechts eenderde vindt dat het Zeeuws offici eel een regionale taal moet worden. Ruim de helft van de Zeeu wen - 55 procent - is tegen een formele status en 11 pro cent heeft geen mening. De helft van de Zeeuwen zegt dialect goed te spreken. Dit blijkt uit een opinie-on derzoek, uitgevoerd in op dracht van de PZC door het bureau isk/NOVA. Aanlei ding is de aanvraag van het provinciaal bestuur bij staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken om er kenning van het Zeeuws. De helft van de ondervraag den meent dat gebruik van het Zeeuws bevorderd moet worden (Zeeuws sprekenden meer dan niet-Zeeuws spre kenden). Zo'n 42 procent ziet dat niet zitten en 8 procent heeft geen mening. Invoering van het Zeeuws als verplicht vak op school wijst 79 pro cent van de hand; slechts 13 procent is het daar mee eens en 8 procent heeft geen me ning. Onder de mensen die achter erkenning van het Zeeuws staan wil maar 3 procent plaatsnaamborden in dialect en 4 procent is voorstander van het houden van officiële vergaderingen - van gemeen teraad, Provinciale Staten - in het dialect. Via school de Zeeuwse taal stimuleren, krijgt bijval van 22 procent. Zoveel mogelijk dialect spre ken wordt als beste steun aan het Zeeuws gezien. Het Zeeuws leeft nog wel: de helft van de inwoners praat dia lect en 18 procent doet dat een beetje. Slechts 1 procent kan Zeeuws spreken maar doet het nooit en bijna een derde spreekt het niet. Van degenen die een Zeeuws dia lect beheersen zegt 36 pro cent dat altijd te spreken en 16 heel vaak; ook 16 procent doet het af en toe, 9 procent zelden en 26 procent nooit. Van de Zeeuws sprekenden doet 23 procent dat met ie dereen, 16 procent alleen thuis en 8 procent op het werk met collega's. Ruim 40 procent van de on dervraagden is van mening dat inwoners van de provin cie Zeeuws moeten kunnen spreken; mensen van 55 jaar en ouder vinden dat meer dan jongeren. Ruim driekwart van de deelnemers aan het opinie-onderzoek stelt, dat een inwoner van Zeeland tenminste Zeeuws moet kun nen verstaan. Posters Gisteren begon in de Middel burgse Abdij een bliksemac tie om steun te vergaren voor het streven naar officiële er kenning. Door middel van posters en kaarten (waarop een mossel en een oester el kaar toevoegen: Jie praet wè gaef, of op z'n Zeeuws- Vlaams Jie praot wè gaof) wil de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland de bevolking wakker schudden. De steun betuigingen worden aange boden aan staatssecretaris De Vries. pagina 2: commentaar pagina 17: zunig op 't Zeêuws dialectsprekers over erkenning door Koos van Wees DEN HAAG - Pim Fortuyn, lijsttrekker van Leefbaar Ne derland, zal geen deel uitmaken van een kabinet waar deze par tij deel van uitmaakt. Fortuyn wil alleen in een kabinet zitten als hij zelf minister-president wordt. Dat zei hij gisteren in het tv- programma Nova. Momenteel staat Leefbaar Nederland in de peilingen op zestien zetels. Nooit eerder kwam een partij vanuit het niets op zo'n groot aantal zetels in de peilingenUit een peiling van Interview/NSS blijkt dat de zetels voorname lijk afkomstig zijn van de huidi ge regeringspartijen. De PvdA verliest in de peiling zes zetels, de WD vijf en D66 zes. Fortuyn zei gisteren te ho pen dat de PvdA nog grotere klappen gaat krijgen. Hij wil dat de WD groter uit de verkie zingen komt dan de PvdA. Met de jongste cijfers komt een rechtse meerderheidsregering van WD, CDA en Leefbaar Ne derland steeds nadrukkelijker in beeld. GPD (Advertentie) VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 (Advertentie) Vanaf zondag 13 januari om 1 0 uur ben je van harte welkom bij IKEA Eindhoven, Sliedrecht en Utrecht. Op maandag 14 januari om 10 uur start de SALE in de overige vestigingen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Drugskoe riers op Schiphol moeten hard worden aangepakt. Het kabinet wil daarbij op voorhand geen enkele maatregel uitsluiten, zo zei premier Kok gisteren. Hij neemt het zeer hoog op dat douane en marechaus see nu bolletjesslikkers op Schiphol laat gaan, bij ge brek aan celcapaciteit. „Dat is een zeer ernstige situa tie, omdat die het vertrouwen van de burgers in de rechtsstaat aantast", aldus Kok. Hij sloot niet uit dat in het uiterste geval militairen ingezet zullen wor den om de tekorten bij de bewa king van de cellen te verhelpen. Ook het plaatsen van twee ar restanten op een cel zou moeten kunnen. „Dit is een noodsitua tie, die vraagt om onorthodoxe maatregelen", aldus de premier. Cellen Minister Korthals van Justitie komt volgende week met een plan van aanpak om de groeien de stroom drugssmokkelaars in te dammen. Er zullen in ieder geval meer cellen bij komen, kondigde Kok aan. Het gaat niet alleen om cellen op Schiphol, maar ook om extra ruimte in huizen van bewaring in andere delen van het land. Daarnaast moeten passagiers voor zij in de Antillen op het vliegtuig naar Nederland stap pen, worden gecontroleerd. Veel drugssmokkelaars komen via de Antillen ons land binnen. Ne derland wil de Antillen daarbij helpen, financieel maar als dat nodig is ook met mensen. Vooruitlopend op verdere maat regelen stelt Nederland voor de Cura?aose luchthaven Hato een 'mole' ter beschikking. Dat is een apparaat dat bij passagiers de aanwezigheid van cocaïne- bolletjes in de maag of elders op het lichaam waarneemt. Ook kan Nederlands personeel worden geworven om in de Bon Futurogevangenis op Curagao te gaan werken. Daar staan soms cellen leeg wegens gebrek aan bewakers. Maar het kabinet wil vooral het rechtsgevoel van burgers her stellen. Over negatieve reacties uit het buitenland op de laco nieke aanpak van drugskoe riers, maakt Kok zich voorlopig minder zorgen. GPD/ANP pagina 3: falende Korthals pagina 23: Nederland als narcostaat ROME - In Italië mag vanaf 1 ja nuari 2003 nog harder gereden worden dan al was toegestaan. Op die datum wordt de maxi mumsnelheid opgetrokken van 130 naar 150 kilometer per uur. De regering heeft gisteren inge stemd met de nieuwe verkeers regels. Naast de verhoging van de maximumsnelheid (bij goed weer) op zesbaanssnelwegen, komt er een puntensysteem ver bonden aan het rijbewijs. De Italianen krijgen een rijbewijs met twintig punten. Telkens als bepaalde overtredingen worden geconstateerd, verliest de hou der een punt. Zodra de twintig punten op zijn, moet de houder weer rijexamen doen. De wet voorziet verder voor het eerst in Italië in de mogelijk heid de eigen kentekenplaat te bepalen. Italianen kunnen dan, net zoals bijvoorbeeld in Groot-Brittannië, zelf bepaalde letter- en cijfercombinaties uit kiezen. Een andere nieuwigheid wordt de invoering van een 'minirijbe- wijs' voor tieners met een brom mer of scooter. AFP AKHNOOR - Een hindoe-meisje toont een net geleerd dansje aan haar moeder in het vluchte lingenkamp Devipoora in India. Volgens de In diase legerchef Padmanabhan is de politieke situatie aan de grens tussen India en Pakistan ernstig en is een beperkte conventionele oorlog tussen beide landen mogelijk. Hij voegde eraan toe dat het Indiase leger ook bereid is met nu cleaire wapens terug te slaan als Islamabad kernwapens gebruikt. Indiase militairen heb ben gisteren in hun deel van Kashmir twaalf opstandelingen gedood. Bij de beschietingen kwam ook een onschuldige burger om het leven. De militairen doodden zes opstandelin gen in het dorp Damhal Hanjipora, in het zui delijke district Anantnag van Kashmir. In Ka- pran, in hetzelfde district, schoten zij nog eens twee separatisten dood. De andere vier doden vielen elders in het gebied. foto Indranil Mukherjee/EPA van onze redactie buitenland KABOEL - Met een vertraging van twee dagen zijn gisteren tien Nederlandse militairen aangekomen in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Zij maken deel uit van de Nederlands- Duitse voorhoede van de inter nationale vredesmacht. De tien vertrokken donderdag avond samen met Duitse en Oostenrijkse collega's vanuit Turkije, waar ze door sneeuw stormen langer moesten blijven dan gepland. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie verwacht dat de overige Neder landse militairen morgen de oversteek van het Turkse Trab- zon naar Kaboel kunnen ma ken. Omdat er ook nog buitenlandse V IKEA nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) Over twee weken beslist het kabinet pas, maar het is onwaar schijnlijk dat Lockheed Martin nog naast de Nederlandse 'de fensieopdracht van de eeuw' grijpt. Volgens bronnen van het ministerie van Buitenlandse Zaken willen alle be trokken ministers de Joint Strike Fighter als op vol ger voor de F16. Als puinruimster na de affai- re-Kohl werd ze door de CDU binnengehaald. Daarna deed voorzitster Angela Merkel een gooi naar het kandidaat- kanselierschap voor Duits land. Gisteren besloot ze die taak echter over te laten aan haar concurrent Edmund Stoiber. Hem dicht Merkel, evenals veel anderen, meer kansen toe tegen de zittende kanselier Schroder Dorpen lopen niet warm voor servicepunten. Bij zo'n punt kunnen bijvoorbeeld bankzaken geregeld worden. Handig als er geen bank meer in het dorp is. Maar tot verdriet van bedenker Van Zwieten heeft nog geen enkel dox-p ql C zich aangemeld voor de proef Schaatser Jochem Uytde haage heeft gisteravond vooral zichzelf verrast door de skate-off te winnen op de 1500 meter Niet Martin Hersman, ook niet Erben Wennemars, maar de Euro pees allroundkampioen rijdt sti'aks bij de Olympi sche Spelen in Salt Lake Ci ty de 1500 meter. „Ik sta er zelf van O te kijken." mL, I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15, 17 en 19; sport: 21 en 22; reportage: 23, 24, 25,27 en 29; rei zen: 31,32 en 33; mobiel: 35; wonen: 39 en 41. van onze redactie binnenland TILBURG - Bestuurders en po litici hebben gisteren in een re actie op het overlijden van oud- CDA-politicus Gerrit Brokx zijn grote inzet en zijn brede deskundigheid geroemd. De Brabander vervulde talloze ne venfuncties in het maatschap pelijke en het bedrijfsleven, ook na zijn pensionering in 1997. De oud-staatssecretaris van Volkshuisvesting en voormalig burgemeester van Tilburg over- leed gisterochtend op 68-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Til burg. Hij was al enige tijd ziek. Premier Kok noemde hem giste ren een goed bestuurder en een toegewijd en deskundige per soon. De CDA'er had volgens Kok altijd het hai-t op detong en scherpe inzichten. De WD'er Ed Nijpels heeft groot respect voor hem. „Hij was onbevreesd en scherp in zijn commentaar en humor." De liberaal heeft Brokx 25 jaar lang meegemaakt in ver schillende politieke functies. Brokx was staatssecretaris on der Nijpels. Toenmalig CDA- fractievoorzitter Bert de Vries maakte in een vertrouwelijk briefje aan CDA-premier Lub bers duidelijk dat met de op handen zijnde parlementaire enquête naar mogelijke fraude in de gesubsidieerde woning bouw 'Gerrit er beter aan doet plaats te maken'. Brokx heeft altijd verbitterd volgehouden dathetstaatsrech- telijk zuiverder en democrati scher was geweest, wanneer het vertrouwen in hem in een open baar parlementair debat was opgezegd. En dus niet voordat zo'n parlementaire enquête zelfs maar was begonnen.AiVP pagina 2: workaholic Brokx Nederlandse soldaten na hun aankomst op het vliegveld van Bagram. Anja Niedringhaus/EPA militairen overgevlogen moeten worden, is het nog niet zeker of alle 22 achtergebleven Ne- derlandse militairen in een keer mee kunnen. Bovendien zijn de militairen afhankelijk van het weer en van de ruimte op de luchthaven Bagram bij Ka boel. Europees De voorhoede van de Neder lands-Duitse eenheid landde gisterochtend met twee Hercu les-toestellen in Afghanistan. Later landden twee Antonovs uit Azerbeidzjan met militair materieel en voertuigen. De eerste drie maanden zal de troe penmacht door Groot-Brittan nië worden geleid. Er doen ze ventien landen mee aan de vredesmacht. Met uitzondering van Nieuw-Zeeland zijn dat al- lemaal Europese landen. Met de Nederlanders kwamen gisteren ookzeventig Duitse mi litairen aan in Bagram. Duits land zal waarschijnlijk in totaal achthonderd tot duizend man schappen inzetten. De Duitse commandant Carl Hubertus von Butler waarschuwde zijn mannen voor de vele landmij nen. ANP/DPA (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v 6 weken uoor15-' Ik geef daarbij éénmalig s raar' toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:«5noteert <J rnij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e ma'krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maancj met nummer: I j i automatische incasso 19,25). r. per kwartaal met handtekening: f automatische incasso 52,-). per jaar met PZC b. gaat aorg.uldig om met pe.soontgege- automa,ische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (g 198 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7Ï3214"00001911 nrnffS-K di wo rfo W ia (postïegéAnïet nodig) Kom"eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende j 'muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1