Groei dorpen stopt in toekomst K 7 PZC Nieuw leven voor MY Greenpeace Ik worstel moedig en ontpolder Genetisch veranderen gewas toestaan Plan Van Zwieten voor servicepunt vindt geen gehoor Statenlid hekelt gedrag watersporters 15 Gedeputeerde waarschuwt gemeentebesturen l fc Extra geld voor natuurherstel AH weert verse schol Arnemuidse vissers veroordeeld Zeelandnet wint 34.000 klanten Brugge niet in voor Parijs-Dakar Debat over de landbouw Voorronde debatwedstrijd Zeeuwse koks in de prijzen op Horecava 60% KORTING zaterdag 12 januari 2002 doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Voor de mees te Zeeuwse dorpen is in de toekomst geen groei meer weg gelegd. Gemeentebesturen hou den daar onvoldoende rekening mee. „Er blijven nog maar heel weinig groeimogelijkheden over voor de plattelandsker nen", zei gedeputeerde J. van Zwieten vrijdag in de staten commissie Ruimte, Milieu en Water. „We leveren in, voor een hoop kernen wordt het min der." De Vijfde Nota voor de Ruimte lijke Ordening brengt ander be leid. In Zeeland wordt de groei op gebied van wonen en werken hoofdzakelijk geconcentreerd in het zogeheten stedelijk net werk (Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen, met industrieterreinen Sloe en ka naalzone). Daarbuiten komen er zogenaamde opvangkernen, waar ook enige groei toegestaan is. Momenteel zijn er vier van deze kernen: Hulst. Oostburg, Tho- len en Zierikzee. Van Zwieten gaf aan dat hij wil proberen méér opvangkernen uit het vuur te slepen, zoveel mogelijk ge spreid over de provincie. Of dat lukt hangt sterk af van de op stelling van de minister van Vrom en zijn ambtenaren. „Maar het kan niet zo zijn dat we vijftien opvangkernen krij gen. Dat is niet acceptabel voor het Rijk", zei de gedeputeerde. Oplossing In de opvangkernen is ruimte voor meer wonen en werken (be drijfsterreinen). Van Zwieten merkte op dat er voor een aantal kernen waar al bedrijfsterrei nen liggen in elk geval een op lossing moet komen. Hij noem de Yerseke, Bruinisse, de Poort bij Rilland, Schoondijke en Kruiningen. Hoeveel opvang kernen hij uiteindelijk voorziet, wilde de gedeputeerde nog niet zeggen. Mogelijk één per ge meente buiten het stedelijk net werk (dat zijn na de herindeling in Zeeuws-Vlaanderen 9 ge meenten). Vanuit de commissie werd enigszins onthutst gereageerd op de toekomstbeelden die Van Zwieten schetste. Statenlid H. van Waveren (CDA) constateer de dat het platteland toch op slot dreigt te gaan. „We hebben ruimte nodig om dat platteland leefbaar te houden. Economi sche vitaliteit is erg belangrijk." Hij stelde voor als Provinciale Staten een stevige reactie naar de Tweede Kamer te stu ren. De gedeputeerde erkende dat de groei van de plattelandskernen een typisch Zeeuws probleem is. In bijvoorbeeld Noord-Brabant speelt het niet. Dat geldt ook voor de kansen op meer econo mische activiteiten bij de dor pen, als Zeeland eenmaal Nationaal landschap is. De statenfracties beraden zich nog over de vorm en inhoud van een reactie richting Den Haag. Glastuinbouw De gedeputeerde deelde verder mee dat het dagelijks provincie bestuur geen bezwaar heeft te gen ontwikkeling van glastuin bouw in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Het plan van kunstmestfabriek Hydro Agri om daarvoor restwarmte te ge bruiken, biedt veel milieuvoor delen, meende Van Zwieten. Hij wees erop dat de provincie wel enkele voorwaarden stelt: het moet economisch haalbaar zijn (ofwel voldoende gegadigden voor vestiging op het nieuwe complex, hetzij uit het West- land, hetzij uit België); een vrij willige milieu-effectrapportage is gewenst; het Rijk moet in stemming met een noodzakelij ke wijziging van het streekplan Zeeland. Groot complex Van Zwieten herinnerde eraan dat de minister van Landbouw nog altijd vasthoudt aan aanleg van een groot complex bij Nieuwdorp. Voorzitter P. Buk man van de stuurgroep die de sanering van de glastuinbouw in Nederland begeleidt, komt daarover binnenkort weer pra ten met de provincie. De gede puteerde hoopte dat Bukman ook warm te krijgen is voor de kansen op kassen in de Kanaal zone. Hij gaat voorshands uit van een complex van zo'n 70 hectare. tjr 9- jC «CL r> Éi- De MV Greenpeace is overgedragen aan de Stichting Maritieme Collectie Rijnmond. door Ron Magneé HANSWEERT - Het oude Greenpeaceschip, de MV Greenpeace, dat de afgelopen maanden in Hansweert lag afgemeerd, is vertrokken. Het schip deed dienst als hotel boot voor alle Greenpeaceme- dewerkers die betrokken wa ren bij de bouw van het nieuwe vlaggenschip van de milieu organisatie, de Esperanza, op scheepswerf Reimers- waal. In de nacht van donderdag op vrijdag is het schip uit Hans- weert weggegaan. Klokslag half drie gingen de trossen los en voer het schip richting Rot terdam. Greenpeace heeft de 43-jaar oude boot overgedra gen aan de Stichting Maritie me Collectie Rijnmond die het schip in oude staat wil herstel len. In eerste instantie dacht de mi lieu-organisatie aan sloop van het schip. De Stichting Mari tieme Collectie Rijnmond toonde zich echter geïnteres seerd in het schip. De uit 1959 stammende boot, die zestien jaar in gebruik is geweest als actieschip, is immers een mo numentaal vaartuig, zo oor deelt de stichting. Oorspron kelijk is het een zeesleper van de sleepdienst Smit. Neder land telt op dit moment drie zeegaande slepers die geheel of gedeeltelijk zijn gerestau reerd. En geen van deze schepen heeft als thuishaven Rotterdam. Reden voor de stichting om het schip - ove rigens zonder daar iets voor hoeven te betalen - van de mi lieu-organisatie over te ne men. Als een zonnetje Gistermiddag voer het schip onder zijn oorspronkelijke naam Elbe richting Rotter dam. Vanaf het dek van het schip toont bestuurslid C. Lie- verst van de Stichting Maritie me Collectie Rijnmond zich in zijn nopjes over de nieuwe aanwinst. „De meer dan veer tig jaar oude motor loopt nog als een zonnetje", weet hij te melden. „En dat terwijl het schip al zeker een jaar' geen groot onderhoud meer heeft gehad." De schoorsteen is nog snel voorzien van een blauwe band, iets wat alle slepers van Smit destijds hadden. „We hebben zelfs nog een veertig jaar oude vlag van Smit mee genomen. Die hangt nu fier in top!" MIDDELBURG - Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat stelt extra geld beschikbaar voor natuurherstel in het kader van de verdieping Westerschelde. Door de provincie zijn nieuwe projecten aangedragen, samen met een opper vlakte van 332 hectare. Daarbij is tegelijk om meer geld ge vraagd. Gedeputeerde G. de Kok (natuur) deelde vrijdag in de statencommissie Ruimte, Milieu en Water mee, dat voor uitvoering van deze plannen ongeveer 6,8 miljoen euro be schikbaar komt. Hij gaf aan dat deze projecten'langs de Wes terschelde een directe verbinding krijgen met het zoute rivierwater (via sluizen en buizen). Net als de andere Staten leden was ook M. Wiersma (GroenLinks) daar blij mee. Hij waarschuwde echter dat niet het idee mag ontstaan dat elke ingreep in het natuurlijke systeem van de Westerschelde goedgemaakt kan worden met binnendijkse compensatie. VLISSINGEN - Verse schol is van maandag tot eind april niet te koop bij Albert Heijn. De supermarktketen wil zo meehel pen aan de bescherming van de schol, die in die periode kuit- ziek is en bovendien erg mager en waterig. AH voerde vorig jaar eenzelfde actie. Vissers geven voor het eerst dit jaar ook gehoor aan de oproep minder schol te vissen in de voortplan- tingsperiode. Zij hebben besloten het eerste kwartaal van dit jaar minder dagen op zee te gaan. VLISSINGEN - De eigenaren van de Arnemuidse viskotter ARM 4 zijn afgelopen week door een Engelse rechtbank ver oordeeld tot een boete van 10.160 pond (16.357 euro), meldt vakblad Visserijnieuws. Zij hadden zich vorig jaar december aan contx-ole door Britse visserij-inspecteurs proberen te ont trekken door naar de Belgische watei'en te varen. Daar kwa men de Engelsen toch aan boord. Zij ontdekten ondermaatse tong. Het schip is vervolgens opgebracht naar Harwich, waar het twee dagen moest blijven. In 1998 wist de ARM 4 nog aan controle te ontsnappen door ook naar de Belgische wateren te gaan. Sindsdien is in Europees verband de regelgeving zo aangepast, dat schepen in zulke gevallen toch gecontroleerd en opgebracht mogen worden. MIDDELBURG - De internetcampagne van Zeelandnet en Delta Nutsbedrijven heeft 34.000 nieuwe klanten voor kabel- internet opgeleverd. De campagne begon op 12 november en zou tot 31 december duren. In die periode meldden zich ruim 30.000 mensen aan. Maar omdat tot op het laatste moment mensen om informatie verzochtten of zich inschreven, be sloot Delta tot een verlenging. Gisteren werd de campagne definitief afgesloten. Een deel van de nieuwe klanten voor ka- belintemet had al wel een abonnement bij Zeelandnet, maar had een telefonische verbinding met internet. BRUGGE - Het College van burgemeester en schepenen van de stad Brugge heeft besloten zich niet kandidaat te stellen als startplaats voor de volgende Parijs-Dakarrally. Na onder zoek blijkt dat het stadsbestuur - onder meer op het vlak van de logistiek - niet op alle punten sluitende garanties krijgt, waardoor deze onderneming op een financiële kater zou kun nen uitlopen. Bovendien vergt de organisatie van de start van een onderneming als Parijs-Dakar maanden voorbereiding, wat voor het stadsbestuur niet aangewezen lijkt in een jaar dat de stadsdiensten al voor het Europees Cultureel Jaar heel wat extra inspanningen en overuren zullen moeten leveren. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het hoge woord kwam er niet uit, maar het was duidelijk wat commis saris van de koningin W. van Gelder bedoelde. En zelfs wie hem maar een beetje kent, had er waarschijnlijk ook wel op ge rekend. Want geen gelegenheid laat hij onbenut om ervoor te pleiten. Op zijn nieuwjaarsreceptie, gis teren in de Abdij in Middelburg, leidde Van Gelder het rustig in. „Het Zeelanddebat heeft aan getoond dat progressief beleid - dat wil zeggen beleid dat tradi tie weliswaar respecteert, maar niet als uitgangspunt neemt - kansrijk kan zijn. Kansrijker wellicht dan we dachten." Voorzichtig voerde hij zijn rede naar dat onuitspreekbare on derwerp. „Ik doel bijvoorbeeld op natuur- en landschapsbeheer en de rol daarin van de land bouw." Om daarna knap het o- woord te omzeilen. „En ik doel ook op de mogelijkheden een andere veiligheid te scheppen tegen het water dan steeds maar weer de dijken te verhogen en ons voortdurend af te wagen hoe we op de snelste manier het binnendijkse water wegge pompt kunnen krijgen. Als een zee die ongehinderd door brekers zijn golven tegen de dijken laat beuken, zo lijkt Van Gelder zijn tegenstanders murw te willen praten. Zo van: als ik het maar vaak genoeg roep, bezwijken ze vanzelf wel een keer onder de druk. Als altijd beëindigde de com missaris zijn toespraak met het aanheffen van het Zeeuws volkslied. En dus zong hij uit volle borst: „...ik worstel moe dig en ontzwem." Maar op een bijeenkomst in december, paro dieerdehij daarop enbevestigde zijn voorkeur: „..soms bang en op zolder, ik worstel moedig en ontpolder." KAMPERLAND - Met het oog op de Tweede-Kamerverkiezin gen op 15 mei, organiseert de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland op maan dag 21 januari een debat over de situatie in de landbouw. Drie landelijke politici geven hun visie: J. Geluk (WD), T. Meijer (CDA) en E. Waalkens (PvdA). Ze houden korte inlei dingen over plattelandsbeleid, ruimtelijke ordening, gewasbe- schermingsbeleid, pacht en de verhouding tussen georgani seerde landbouw en het minis terie van LBV. Daarna volgt er een discussie onder leiding van de voorzitter van de ZLTO- kring Zeeland, P. de Koeijer. De avond wordt gehouden in de studio van ZeelandNet te Kam perland en begint om 20.00 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Waterspor tershebben het verbruid bij sta tenlid L. Vermeulen-Geschiere (PvdA). Ze is kwaad dat een campagne voor het inbouwen van vuilwatertanks in jachten mislukte, omdat er slechts 16 bootbezitters op inhaakten, ter wijl was gerekend op ruim 400. „Het is heel zorgelijk dat het be sef ontbreekt dat je maar niet zomaar alles kunt dumpen, ook niet in het water", zei ze vrijdag in de statencommissie Ruimte, Milieu en Water. „Dat geeft een nare bijsmaak en we hebben in het algemeen toch over mensen met eep dikke portemonnee. Vermeulen had grote aarzelin gen om een nieuwe campagne voor inbouw van vuilwater tanks te steunen (nu met een ho gere subsidie). Statenlid M. Wiersma (GroenLinks) voelde daar al helemaal niet voor. „Mi lieuproblemen kun je niet weg- subsidiëren." Hoewel statenlid J. van Ginkel (ChristenUnie) twijfelde aan het nut van de in bouw ('het milieurendement is niet zo hoog') stemde hij in met een nieuwe campagne, omdat het milieugedrag van water sporters er door kan verbeteren. Gedeputeerde A. Poppelaars (milieu) onderstreepte dat. „We willen met een nieuwe campag ne meer mensen over de streep trekken." wassen te staken. f< Zaadverdelaar Advanta in Rilland heeft inmiddels bekendgemaakt genetische proeven op gewassen te staken. foto Dirk Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet wil het gebruik van genetisch ver anderde gewassen waarschijn lijk toch toestaan. In het voor jaar komt het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) met een reactie op het deze week gepresenteer de rapport van de commissie- Terlouw die een maatschappe lijke discussie over biotechno logie heeft gevoerd. De commissie-Terlouw conclu deerde dat Nederlanders niet afwijzend staan tegenover het gebruik van biotechnologie in de landbouw, maar het nut móet wel aangetoond zijn en het moet veilig zijn. Tegelijkertijd stelde de commissie dat de toepassing van genetisch veranderde ge wassen 'in veel gevallen' in Nederland niet mogelijk is. Ne derland zou te klein. Andere ge wone gewassen zouden 'last' kunnen krijgen van de gene tisch veranderde, en wilde plan ten zouden erdoor beïnvloed kunnen worden. Zover is het kabinet nog niet, blijkt uit een eerste reactie van de ministerraad gisteren. De re gering wil onder voorwaarden de toepassing van genetisch veranderde gewassen mogelijk toch toestaan. Het kabinet kon digt aan dit voorjaar met be leidsmaatregelen te willen komen 'om de gevolgen van uit- kruising van genetisch veran derde gewassen zoveel mogelijk te beperken'. Zeeuws WD-Kamerlid en ak- kerbouwspecialist J. Geluk liet gisteren vanaf de landbouwma- nifestatie Grüne Woche in Ber lijn weten dat standpunt van het kabinet te kunnen billijken. ..Het standpunt van de commis sie-Terlouw over het gebruik van genetisch veranderde ge wassen heeft mij verbaasd. Bio technologie zou wel mogen, is de algemene conclusie van Terlouw, en dan wordt, er een uitzondering gemaakt voor gra nen, zaden en tuinbouwgewas sen. Dat is inconsequent." Woordvoerder C. Noome van zaadveredelaar Advanta in Ril land maakte afgelopen week dezelfde kanttekening. Geluk ziet wel mogelijkheden voor de teelt van genetisch ver anderde gewassen in Neder land. Voor de exportpositie van Nederland is dat naar zijn me ning ook van groot belang. „Maar", tekent het Kamerlid aan, „ik kan als gewone sterve ling niet beoordelen welke ge wassen schade aan het milieu of andere gewassen kunnen aan richten. Dat zal op wetenschap pelijke gronden beoordeeld moeten worden en niet op emo tionele." MIDDELBURG - De Zeeuwse voorronde voor de debatwed strijd 'Op weg naar het Lager Huis' vindt aanstaande maan dag plaats in het provincie huis in Middelburg. Vijf teams van leerlingen van verschil lende middelbare scholen strijden voor de provinciale ti tel die ze kwalificeert voor de landelijke finale in Amster dam. De teams zijn samengesteld door docenten en bestaan uit tien debaters van ongeveer zestien tot en met negentien jaar. De vijf groepen uit Zee land zijn afkomstig van de SG Nehalennia in Middelburg, de Stedelijke Scholengemeen schap De Rede uit Terneuzen, het Zwin college uit Oostburg, het ROC uit Goes en Schelde- mond uit Vlissingen. De teams nemen het tegen elkaar op aan de hand van stellingen in drie debatrondes: het debat met vaste rollen, het debat met vrije rollen, en het één op één debat. De winnaar gaat door naar de landelijke finale die op 13 februari in'het lagerhuis de cor in de Rode Hoed in Amster dam wordt gehouden. De twee teams die uiteindelijk over blijven staan op zaterdag 23 maart tegenover elkaar in een speciale uitzending van 'Het Lagerhuis', live bij de VARA op Nederland drie. De win naars gaan op bezoek bij het echte Lagerhuis in Londen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het idee voor servicepunten waar dorpelin gen bankzaken kunnen regelen en eventueel boodschappen kunnen bestellen, heeft nog tot niets geleid. Geen enkele dorps raad of gemeente heeft zich aangemeld als proefgebied. „Teleurstellend", vindt de be denker van het servicepunt, ge deputeerde G. van Zwieten. Het idee van Van Zwieten werd liefdevol omarmd door de Sta tenfractie van de PvdA. Die riep in vorig najaar op tot een proef. Naar aanleiding van de inmid dels teruggedraaide sluiting van het postagentschap in Oost burg brengt de PvdA het idee nogmaals onder de aandacht van het provinciebestuur. „Ik heb toen terughoudend gerea geerd, in de zin dat ik het niet van bovenaf wil opleggen", me moreert Van Zwieten. „Dat is namelijk dodelijk. Zoiets moet van onderaf opgebouwd wor den, anders werkt het niet." De gedeputeerde heeft het wel doorgespeeld naar het consorti um Vitaal Platteland, waarin allerlei instanties, waaronder de banken, zijn vertegenwoor digd. Bovendien heeft hij de vertegenwoordiger van de ban ken ook nog afzonderlijk bena derd. „Welnu, vanuit de dorpen is nog geen initiatief gekomen en een antwoord van de banken heb ik ook nog niet", stelt Van Zwieten met leedwezen vast. Om vervolgens openlijk te twij felen aan de juistheid van zijn eigen plan. „Ik heb geprobeerd mensen aan hun gerief te hel pen, maar misschien leeft het vex-dwijnen van voorzieningen uit de dorpen helemaal niet zo sterk als ik denk. Want dat kan natuurlijk, dat ik het allemaal verkeerd zie." Om uiteindelijk hoopvol te be sluiten dat het ook nog kan ko men. Het consortium Vitaal Platteland vergadert drie tot vier keer per jaar, de eerstvol gende keer dit voorjaar. Wel licht komen dorpsraden, ge meenten dan wel banken alsnog met een voorstel dat in de buurt komt van een servicepunt. Aan Van Zwieten zal het in elk geval niet liggen: „Ik heb het idee ge lanceerd en er is ruchtbaarheid genoeg aan gegeven, ook in de media." En hij heeft al eerder gezegd dat de provincie er sub sidie voor heeft. Tijd om het op zetten van een servicepunt toch maar zelf ter hand te nemen, vindt hij het (nog) niet. AMSTERDAM - Twee Zeeuwse koks en een kastelein hebben goed ge scoord tijdens de Natio nale Convenience Kook- wedstrijd op de Horecava 2002. Chef-kok Lanny van Waarde van Braaitapperij De Mug in Middelburg ontving een eerste prijs (Gouden Vleesvork) en een tweede (Zilveren Koksmes) voor zijn kalfs vleesgerecht. Floor Meijer van het Haagse Crowne Plaza sleepte drie prijzen in de wacht. De van oor sprong Kortgeense kok won een eerste prijs (Zil veren Aardappeltrofee) en twee tweede prijzen: het Zilveren Noorse Zalmmes en de Zilveren Vleesvork. Daniëlle van Sabben van De Mug ein digde als tweede in de competitie Kastelein van de toekomst. Tuin- Serremeubelen Westwal 13 Goes 0113-215838 noinGjljjV 'jili.f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15