Fracties boos over parkeerbeleid Oorlogsangst en wanhoop van dichtbij 11 Zendmasten krijgen alsnog nieuwe stek gf& De deur is definitief dicht Toekomst Oliegeultje blijft nog onduidelijk Verkeer ondervindt hinder van werk bij station Middelburg CDA en Leefbaar Middelburg roepen wethouder Luitwieler op het matje Vlissinger ontkomt aan drie belagers Kijk op www.scez.nl j Zestien auto's gekraakt in Kapelle zeeuwse almanak Uitbarsting pzc MIDDEN zaterdag 12 januari 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het gewijzig de parkeerbeleid in Middelburg blijft de gemoederen bezighou den. Het CDA en de fractie van Leefbaar Middelburg hebben - afzonderlijk van elkaar - schrif telijke vragen gesteld over de invoering van het nieuwe sys teem, dat de afgelopen dagen tot veel commotie leidde. De twee partijen willen maatre gelen tegen het verdwijnen van parkeerplaatsen in de binnen stad. Zij roepen verantwoorde lijk wethouder L. Luitwieler op het matje. In november vorig jaar trokken bewoners van de Middelburgse binnenstad al aan de bel bij het gemeentebestuur. Zij meldden dat ze vreesden dat door het nieuwe parkeerbeleid tiental len parkeerplaatsen zouden verdwijnen. Op een aantal plek ken waar tot 1 januari wel geparkeerd mocht worden, wer den geen parkeervakken ge- VLISSINGEN - Drie Vlissin- gers in de leeftijd van 26, 28 en 31 jaar zijn donderdagavond in de Vlissingse Glacisstraat aan gehouden. De mannen hadden eerder die avond rond kwart over zeven een 31-jarige plaatsgenoot voor zijn woning in Westerzicht aan gevallen. De man kwam op dat moment thuis. De drie probeerden de man in een personenauto te trekken. De man zag door tus senkomst van familieleden die zich in de woning bevonden, kans zich los te trekken. De mannen gingen er hierna van door. Later hield de politie hen aan. De oorzaak van het incident lag in de zakelijke sfeer. MÊÊÊÊÊÊÊÊBÊBÊÊÊKÊÊÊË Waterschap roept op tot controle kiesregister door Harold van Ginkel GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden roept men sen in zijn gebied op, het kiesre gister van de organisatie te con troleren. Op het moment is er een achter stand in de lijst, waardoor het mogelijk is dat stemgerechtig den geen oproepkaart voor de waterschapsverkiezingen krij gen. Tot en met 22 januari hebben mensen de tijd om het register controleren. Het waterschap is voor het sa menstellen van het kiesregister afhankelijk van gegevens van de diverse gemeenten en het ka daster. Om op 6 maart bij de water schapsverkiezingen een stem uit te kunnen brengen voor de categorie gebouwd, is het nood zakelijk dat iemand als eige naar of zakelijk gerechtigde van onroerend goed is opgenomen in het kiesregister. Naast de achterstand is het ook mogelijk dat gegevens niet kloppen. Zo zijn de aan- en ver kopen van onroerende zaken in december 2001 niet verwerkt. Verkocht Ook eigenaren van nieuwbouw woningen waarvan nog geen Woz-waarde is vastgesteld, ont breken in de lijst. Hierdoor is het mogelijk dat mensen stemrecht krijgen voor woningen die ver kocht zijn of geen stemrecht hebben omdat de gegevens on bekend zijn. Het kiesregister ligt ter inzage op het hoofdkantoor van het waterschap. Iedereen kan con troleren of zijn gegevens juist zijn en eventueel een verzoek tot verbetering indienen. Mensen die denken dat er iets niet klopt in het register, kun nen ook telefonisch contact op nemen met het waterschap: 0113-241400. (Advertentie) Draagt u het Zeeuws een warm hart toe? maakt. Sinds het nieuwe jaar mag er in het centrum van Mid delburg niet meer geparkeerd worden op plaatsen waar geen parkeervakken meer zijn. De gemeenteraad stemde in juni vorig jaar in met een wijziging van het gemeentelijke parkeer beleid. In die bewuste vergadering ging wethouder Luitwieler in op een aantal kritische kanttekenin gen van verschillende politieke partijen. „Als er sprake zou zijn van een achteruitgang, is dat zeer beperkt. Zelfs dat laatste door Nadia Berkelder DOMBURG - John Forfar was als arts in het Britse leger be trokken bij de bevrijding van Walcheren. Hij heeft de geschie denis van zijn legeronderdeel vastgelegd in het boek From Omaha to the Scheldt. De lan ding bij Westkapelle heeft diepe indruk op hem achtergelaten. „Ik heb de angst en de wanhoop van dichtbij meegemaakt." Zijn boek behandelt de hele ge schiedenis van het 47e Royal Mai-ine Commando. Op D-Day, 6 juni 1944, landde het onder- deel bij Port-en-Bessin in Nor- mandië. Van de in totaal 750 manschappen werden er 112 ge dood en raakten er 322 gewond. John Forfar was de enige dokter. Net afgestudeerd met een spoedcursus chirui'gie van zes maanden achter de rug. In to taal heeft hij vijf jaar gediend. Het boek, bijna 300 pagina's dik, is een combinatie van eigen ervaringen en onderzoek. „Het was eigenlijk niet toegestaan om een dagboek bij te houden", vertelt de inmiddels 85-jarige arts. „Het kon in verkeerde han den vallen." Toch maakte hij aantekeningen van de gebeurte nissen. Zijn oud-strijdmakkers waren niet erg bruikbaar als bron. „Veteranen willen niet praten. Je moet alles uit ze trek ken." Gewondentransport Als jonge arts was hij niet alleen verantwoordelijk voor de ge zondheid van de manschappen, maar ook voor het transport van gewonden. „Ik deed alles alleen. Er waren nog wel acht assisten ten, die overigens heel goed werk verrichtten, maar ik was betwijfel ik zelf nog", verklaar de hij. Nu de invoering van het nieuwe parkeerbeleid zichtbaar wordt, blijkt volgens het CDA en Leef baar dat veel parkeermogelijk- heden in de binnenstad zijn verdwenen. Markeringen „Burgers worden uiterst onaan genaam verrast met het ver dwijnen van een groot aantal parkeerplaatsen op plaatsen waar voorheen wel mogelijkhe den tot parkeren waren aldus Arts John Forfar heeft zijn de enige ails." Het 47e bestreek het gebied tussen Zoutelande en de Nolle. „Bij Klein-Valkenisse was een tankwal. Daarachter waren geen wegen, overal was modder. De gewonden konden niet met de auto worden vervoerd. We moesten ze één of twee kilome ter dragen." fractievoorzitter S. Buisman in een brief aan het college van B en W. „Het blijkt dat door het aanleggen van parkeerplaats markeringen er zeer riante, maar wel in aantal minder par keerplekken ontstaan. Waar voorheen met wat geschipper meer auto's geparkeerd konden worden, zijn het er nu veel min der." Het CDA wijst het college erop dat waar voorheen wel gepar keerd kon worden zonder daar voor een boete te krijgen, dat nu niet meer mogelijk is omdat er .1A J„s'. tijdens de bevrijding van We Heel erg lang is hij niet op Wal cheren geweest. „De eerste keer maar twaalf dagen. Het ergste was de landing in Westkapelle op 1 november. Na drie dagen was de hevige strijd voorbij. Na die eerste twaalf dagen zijn we later nog een maand terug ge weest. We waren in Middelburg gestationeerd en zagen op toch- geen parkeerplaatsmai'kerin- gen zijn aangelegd. In sommige straten blijkt ook dat de indeling van de straat zeer onlogisch is ingevuld met parkeerplaatsen, hinderpalen, parkeermeters en doktersplaat sen. Compenseren De christen-democraten en Leefbaar Middelburg vragen B en W of zij op de hoogte zijn van de problemen en welke plannen het college heeft om de achter uitgang van het aantal parkeer- vastgelegd in een boek. foto Lex de Mees ten over het eiland hoe erg het ex aan toe was." Bij het aanbieden van een exem plaar van het boek aan burge meester A. de Bruijn van Veert verontschuldigt Forfar zich bij na. „Ik moet erkennen dat we een vex-schrikkelijke rotzooi var het eiland hebben gemaakt.Ne de oorlog is hij een groot aanta' plaatsen te compenseren. Daar naast vragen zij aan Luitwieler, waarom hij de gemeenteraad onvoldoende heeft geïnfor meerd over het ongewenste ne veneffect van het gewijzigde parkeerbeleid. Leefbaar Middelburg wil dat er zo snel mogelijk een antwoord komt op de vragen. Luitwieler moet of in de commissie Econo mische Zaken en Infrastructuur van volgende week maandag of in de gemeenteraadsvergade- i-ing van 28 januari tekst en uit leg geven. keren terug geweest om het ei land op een andex'e manier te le ren kennen. „Met de bewoners van Walcheren voelen we een grote vriendschap en verbon denheid. Wij hebben ons altijd heel erg welkom gevoeld en dat waarderen we zeer." Forfar heeft zijn boek geschre ven op verzoek van een vetera- nenvei-eniging. Hij heeft finan ciële ondersteuning gekregen van het Hugronje-familiefonds, dat culturele projecten subsi- dieert. Het is de eerste keer dat de geschiedenis van het 47e van begin tot eind is beschi'even. Het schrijven was een lang proces. ,Ik weet niet precies wanneer ik ben begonnen, wel wanneer ik ben gestopt. Ik heb er de laatste tweeënhalf jaar intensief aan gewerkt." Kinderarts Na zijn periode bij het leger heeft Forfar zich gespeciali- seerd tot kindei-arts. Hij was tot zijn pensionering professor aan de universiteit van Edinburg. Het boek is niet alleen van be lang voor de geschiedenis van Walcheren, vertelt Forfar. Zijn ervaringen leveren ook een bij drage aan kennis over menselijk gedrag in de oorlog. „Ik was in de gelegenheid om te observeren onder extreme omstandighe den. Ik heb de angst en de wan hoop van dichtbij meegemaakt. Oorlogen veranderen, maar de ingrediënten blijven steeds het zelfde. En het effect dat oorlog op mensen heeft ook." John Forfar, From Omaha to the Scheldt: The story of the 47 Roy a Marine Commando. Tuckwell Press East Linton, Schotland. ISBN 1862321493. ITet boelc is direct te be stellen via de website van de uitge ver: www.tuckwellpress.co.uk door Ditty Nieuwenhuize GRIJPSKERKE - De zend-en sirenemasten bij de voormalige brandweerkazerne aan de Ma- riekerkseweg in Grijpskerke worden begin februari verwij derd. De zendmast van de regionale brandweer wordt aangesloten op de mast van KPN Telecom die tussen Grijpskerke en Oost- kapelle staat. De sirenemast van Binnenlandse Zaken wordt verplaatst naar het parkeerter rein aan de Comelis Visstraat in Grijpskerke. De masten zouden in eerste in stantie voor 1 juli 2000 worden weggehaald. Deze datum bleek niet haalbaar doordat het vin den van een nieuwe locatie pro blemen opleverde. Bovendien was L. van Beers, eigenaar van de grond waarop de masten staan, bezorgd over mogelijke schade aan zijn pex'ceel bij ver- door Famke van Loon BURGHSLUIS - Een definitie ve beslissing over de toekomst van de Oliegeul laat op zich wachten. Het weerwoord, dat de gemeente Schouwen-Duive- land en het Breed Overleg Del tawateren (BOD) willen schrij ven op het onderzoeksrapport van Alterra, is nog niet af. R. Bout van het BOD streeft er naar nog voor komend vaarsei- zoen duidelijkheid te hebben binnen het dagelijks bestuur van het Nationaal Park Ooster- schelde. Als onderdeel van een staatsna- tuurmonument is het Oliegeul tje in de Oosterschd.de begin ja ren negentig door het Ministeiae van LNV afgesloten voor de re creatievaart. De watersportver eniging in Burghsluis vocht dat besluit aan tot de Raad van Sta te. Die besliste dat het ministe rie eerst met betere argumenten voor de sluiting moest komen. wijdering van de palen. Hij eiste een plan van aanpak van de vooimalige gemeente Marie- kerke voordat het werk werd uitgevoerd. Daarnaast wilde hij een schriftelijke verklaring dat de schade volledig zou worden vergoed. Plet college van B en W van de gemeente Veere heeft inmiddels een overeenkomst afgesloten met het bedrijf Siemens Ned, dat de masten gaat verplaatsen. In deze overeenkomst staat dat de masten begin februari wor den verwijderd. Bovendien moet dit bedrijf een plan van aanpak opstellen voor Van Beers. Tussen de voormalige ge meente Mariekerke en Binnen landse Zaken was overeengeko men dat het ministerie voor de kosten van schade op zou draai en. In de nieuwe overeenkomst van de gemeente Veere is degene die de masten verwij dext ver antwoordelijk voor de schade vergoeding. Het onderzoek is dit najaar ge presenteerd, met als conclusie dat de Oliegeul moet worden ge sloten om de kolonie de kans te bieden zich te herstellen. Dat heeft grote vraagtekens opge roepen bij twee leden van het overleg: R. Bout. (BOD) en wet houder C. Veerhoek. Zij hebben enige bedenktijd gevraagd om het rapport tegen het licht te houden en een weerwooi-d op te stellen. Het dagelijks bestuur van het Nationaal Park Oosterschelde heeft het BOD en de gemeente de tijd gegeven het rapport van commentaar te voorzien. Een uitspraak over de Oliegeul laat zodoende op zich wachten. Volgens Bout moet de kwestie echter niet veel langer aansle pen dan strikt noodzakelijk. „Ons streven is in elk geval voor het echte vaarseizoen binnen het dagelijks bestuur duidelijk heid te hebben over de toekomst van de Oliegeul", verklaart hij. je in o's Conservator W. Weber (links) en wethouder L. Poppe-de Looff deden gisteren de lichten uit in het Stedelijk Museum Vlissingen. door Anja Bimmel VLISSINGEN - Partirc'est mourir un pen". Met deze woorden begon conservator W. Weber gistermiddag de feeste lijke sluiting van het Stedelijk Museum Vlissingen. Het af scheid van het museum waar hij 21 jaar in dienst is geweest deed pijn, zei hij in zijn wel komstwoord. Na zijn speech over de kleurrij ke geschiedenis van het muse um, ging wethouder L. Poppe- de Looff in op de band die het stedelijk museum heeft gehad met de gemeente Vlissingen. Ook nam zij een ingelijste ar tist's impression in ontvangst van het nieuwe Zeeuws mari tiem museum, muZEEum. Het museum wordt gevestigd in het Lampsinshuis en aangrenzen de monumentale panden en gaat in de zomer open. Kort na vijf uur kwam het laat ste ietwat treurige afscheids- gebaar. De lichten werden uit gedaan, de vlag gestreken en de deuren officieel op slot ge draaid door de wethouder. Lang duurde de treurstem- ming niet. Onder begeleiding van de feestelijke klanken van foto Lex de Meester amusementsorkest The Melo dy Makers vertrok het gezel schap naar de pakhuizen in de Nieuwstraat. Hier konden de gasten alvast een blik werpen op de nieuwe locatie van het toekomstige maritieme museum en naklet- sen over het oude. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De komende weken zorgen werkzaamheden in het stationsgebied voor ver keersoverlast. De Kanaalweg wordt tijdelijk omgeleid, de sta- tionsbrug wordt afgesloten en er worden brugdelen over de weg gelegd. Vanaf volgende week wordt de nieuwe Kanaalweg gedeeltelijk opengesteld. Automobilisten en fietsers rijden vanaf de Stationsbrug over het nieuwe busstation richting de Nieuw- landseweg. Halverwege de Ka naalweg wordt het verkeer via een slinger omgeleid over een oud deel van de weg. Dat is no dig, omdat de brug voor de toe gang naar de parkeerkelder van het stadskantoor en het water schapskantoor nog niet klaar is. Die brug wordt een onderdeel van de nieuwe weg. Over ruim een week worden de brugdelen geplaatst. De steunpunten voor de brugdelen liggen er al. De de len zijn dertig meter lang en an derhalve meter breed. Een kraan hijst de delen op hun plaats. Als brug is gelegd, wordt de weg geasfalteerd en kan het verkeer gewoon weer rechtdoor over de nieuwe Kanaalweg. In maart begint de bouw van de parkeergarage. Kademuur Vanaf aanstaande maandag verdwijnen de parkeerplaatsen voor kort parkeren aan de west kant van de Stationsbrug. De ruimte is nodig omdat er een nieuwe kademuur wordt ge bouwd. Het kanaal wordt ook aan de westkant van de brug smaller gemaakt. De taxistand plaatsen blijven voorlopig nog even. Half februari verhuist d standplaats tijdelijk naar he nieuwe busstation. Het is de be doeling dat de nieuwe taxi standplaatsen en de plaatse voor kort parkeren (een kiss an rtde-plaats) aan de overkar van de straat komen. Daarvoc moet eerst de antiekhal ver dwijnen. De onderhandelinge met de eigenaar daarover zij echter nog niet afgerond. In de komende drie weke woi'dt het oude deel van de Ke naalweg tussen het busstatio en de kademuur opgebroker Half februari is ook dat stuk; van de nieuwe Kanaalwe klaar. Van 18 tot 22 februari is de st£ tionsbrug afgesloten voor g< motoriseerd verkeer omdat c weg voor de brug dan bestra; wordt. De week erna is de brr weer open en wordt de bestr; ting van het plein voor het st; tion aangebracht. KAPELLE - In Kapelle zijn gisternacht zeker zestien aut< het doelwit geworden van i: braak. De voertuigen stonden gepa keerd aan de Langegracht, h Molenwater, de Biezelings straat, de Vijverstraat, de Voo burcht, Vroonenburg en Brut listraat. De buit bestond uit gelxxidsa paratuur, cd's en een gsm-ca kit. Genoeglijk deed dat stel - nog net geen midden vijftig - boodschappen in die Goese supermarkt. Hij duwde toe gewijd het wagentje; zij vul de het met snelle, trefzekere bewegingen. De routine van jaren straalde er vanaf. De man kreeg hetrpas ewft naar zijn zin toen via de ge luidsinstallatie van de win kel het onsterfelijke 'A whi ter shade of pale' van Procol Harum werd afgespeeld. Luid en verrassend toonvast floot hij mee. Zijn vrouw stelde die muzi kale uitbarsting maar matig opmzfè- ,,Stw%ch", beet ze hem toe, iedereen hoort hoe oud je bent." y';

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11