Kosovo glijdt af naar crisis om president PZC Haat groeit in arme wijken Noord-Ierland Parlement Frankrijk veegt antigeboorterecht van tafel Hongkong stuurt Chinezen terug Strijders Taliban en Al Qaeda geboeid op weg naar Cuba Satanisten staan terecht Rugova krijgt weer niet voldoende stemmen Ook Golkar zou vertrek eisen van Tandjung Melkert wil ook EU-steun voor rijke landen Noorwegen telt nog 13 wolven Doden bij visvangst in Nigeria Politiechef schuldig aan brand Vervuiling China neemt ernstig toe Brabants kind verdrinkt in Florida Neonazi krijgt straf in AZC Vliegtuigen botsen in lucht vrijdag 11 januari 2002 door Cees van Zweeden BOEDAPEST - Het parlement van Kosovo is er twee maanden nadat het was gekozen gisteren opnieuw niet in geslaagd een president te kiezen. Ibrahim Rugova, de leider van de groot ste partij, kreeg slechts de steun van vijftig parlementariërs. Om president van Kosovo te worden had hij de stemmen van tachtig parlementaxdërs no- JAKARTA - De druk op de van fraude verdachte Indonesische parlementsvoorzitter Akbar Tandjung neemt steeds toe. Vol gens The Jakarta Post zijn er nu ook binnen Tandjungs eigen Golkar-partij stemmen opge gaan die het aftreden van de in vloedrijke politicus eisen. Tandjung, leider van Golkar, wordt verdacht van fraude met overheidsgelden. De politieke partij PDI-P van de Indonesi sche president Megawati liet eerder deze week via de media weten dat Tandjung maar beter zijn koffers kan pakken. De PDI-P-fractie in het parlement nam hiervan overigens gisteren afstand. Andere, kleinere fracties heb ben onomwonden gemeld dat ze vinden dat Tandjung weg moet. Ook Amien Rais, voorzitter van het Raadgevend Volkscongres MPR, heeft zich in die zin uitge laten. De MPR is het hoogste wetgevende orgaan van Indone sië. De voorzitter van het parlement is leider van Golkar, de partij die decennialang onder presi dent Soeharto de dienst uit maakte in Indonesië. Tandjung wordt verdacht van het mis bruik van staatsgelden ANP BRUSSEL - Fractievoorzitter Melkert van de PvdA vindt dat ook rijkere EU-lidstaten moe ten kunnen blijven profiteren van EU-subsidie voor achterge bleven gebieden. Hij zei dat gisteren in Brussel na afloop van een gesprek met voorzitter Prodi van de Europe se Commissie en eurocommissa ris Barnier (Regionaal Beleid) in Brussel. Zijn standpunt wijkt af van dat van het kabinet. Dat vindt - volgens een brief die mi- nister Zalm van Financiën in - september naar de Tweede Ka mer stuurde - dat alleen arme lidstaten voor bijdragen uit Eu ropese structuurfondsen in aan merking moeten komen. ANP OSLO - In het bosrijke Noorwe gen lopen nog welgeteld dertien wilde wolven rond. Volgens de krant Aftenposten waren er een jaar geleden nog 28 wolven in de Noorse natuur te vinden. De Noorse regering heeft het af- gelopen jaar twee keer toestem- ming gegeven voor' de jacht op wolven die vee zouden hebben aangevallen. Hierdoor hebben al zeker dertien wolven het loodje gelegd. Noorwegen heeft samen met Zweden medio jaren negentig opnieuw wolven uit gezet in het wild. In totaal zijn er in beide landen circa zeventig wilde wolven. AFP dig, tweederde van het totaal. Het parlement werd op 17 no vember gekozen. Het moet een regering en een president kie zen, die de provincie gaan be sturen. Kosovo, waar het vuilnis vrijwel niet meer wordt opge haald en elektriciteit een schaars goed is geworden, kan zich nauwelijks verder uitstel veroorloven. Maar tot dusverre is de kloof tussen de Albanese partijen niet overbrugbaar gebleken. De grootste partij is de LDK van Rugova, die er als gematigd lei der goed op staat bij het Westen. Rugova kreeg in november 46 procent van de stemmen. Maar de twee andere Albanese partij en, wier leiders de guerrilla te gen de Serviërs aanvoerden, moeten niets van Rugova heb ben. De stemming van gisteren was al de tweede poging een presi dent te kiezen. De eerste, begin december, mislukte eveneens. De internationale gemeen schap, die Kosovo tot nu toe be stierde, i-eageerde geïrriteerd op het nieuwe falen. ,,We beginnen een beetje ongeduldig te wox-- den"zei John Menziesde Ame rikaanse vertegenwoordiger in Kosovo. Het falen een president te kie zen is des te schrijnender, om dat de gouverneur van de Ver enigde Naties voor Kosovo, de Deen Haekkerup, kort voor Kerstmis plotseling opstapte. Haekkerup was voor drie jaar benoemd en had bij zijn aanstel ling duidelijk gemaakt die ter mijn te willen uitzitten. Hij had zelfs zijn gezin meegenomen naar Pristina. Maar reeds na een jaar hield hij het voor gezien. Zijn onverwachte ontslag maakte een golf van speculaties over de reden exvan los. Haek kerup zei te vertrekken om per soonlijke redenen. Maar een van die persoonlijke x-edenen zou kunnen zijn geweest dat hij zichzelf en zijn gezin niet langer veilig achtte. Haekkex-up had het parlement tevoren gezegd dat het niet de bevoegdheid had Kosovo onafhankelijk te ver klaren. Daarna zou hij zijn be dreigd met de dood. Binnen enkele weken moet het parlement een nieuwe poging doen de patstelling te doorbre ken. Tegen die tijd zal ook de nieuwe gouverneur zijn be noemd, vex-moedelijk de Duitser Michael Steiner, die tot voor kort adviseur was van bonds kanselier Schx'ödex*. GPD van onze redactie buitenland HONGKONG - Van de vijf duizend migranten van het Chinese vasteland die in Hongkong een rechtszaak zijn begonnen voor een ver blijfsvergunning, mogen er slechts tweehonderd in Hongkong blijven. De rest is na 29 januari 1999 gekomen en moet terug. Dat heeft de hoogste rechtbank van Hongkong, het Hof van Laatste Beroep, gisteren be paald. Een advocaat van de migran- ten zei dat van degenen die niet aan de rechtszaak heb ben deelgenomen er nog on geveer driehonderd in aan merking komen voor een verblijfsvex-gunning. Migranten die naar de recht bank waren gekomen toon den zich verpletterd door het meuws. Minister van Veilig heid Regina lp zei dat de re gering pas na 31 maai! gaat beginnen met wegsturen, om de migranten de gelegenheid te geven het Chinese Nieuw jaar, dat half februari valt, nog met familie in Hongkong door te brengen. Regerings functionarissen zouden van daag vertegenwoordigers van de migranten ontmoeten en het Ministerie van Sociale Zaken opende een telefoon lijn en psychologische op vang ter beschikking. Sinds Hongkong drie jaar ge leden uit Britse in Chinese handen ovei'ging, is immi gratie vanuit de communisti sche Volksrepubliek een heet hangijzer. In afwachting van de uitspraak had de politie de veiligheidsmaatregelen bij overheidsgebouwen opge- voerd. De migranten zeggen dat zij recht hebben in Hongkong te blijven, omdat zij daar al wa ren voor Peking in juni 1999 een uitspraak van het hof van 29 januari van dat jaar teniet deed. Volgens die uitspx-aak had iedereen met minstens één ouder uit Hongkong recht op een verblijfsvex-gun ning. AP Kamp X-rayhet nieuwe onderkomen voor de gevangen strijders van Taliban en Al Qaeda. foto Tim Chapman/EPA door Ans Bouwmans WASHINGTON - Geboeid, met kappen over hun hoofd, zijn twintig Afghaanse gevangenen gisteren in het vliegtuig gedra gen dat hen naar hun nieuwe ge vangenis op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo op Cuba brengt. De groep is de voorhoede van het uitgebreide transatlanti sche gevangenentransport dat de komende tijd gaat plaatsvin den van Kandahar in het zuiden van Afghanistan naar 'Gitmo' op Cuba. Vastgeketend De veiligheidsmaatregelen zijn streng. In legei'vliegtuigen zit ten de Taliban- en Al Qaeda- gevangenen vastgeketend aan hun stoel gedurende de twintig uur durende reis. Toiletbezoek is er niet bij. Dat moet vanuit de stoel gebeuren. Zelf eten mag ook niet en zonodig krij gen de gevangenen valium toe gediend om hen x-ustig te hou den. Volgens het Amerikaanse leger gaat het om uitzondexiijk trans porten. Niet alleen omdat het zelden voorkomt dat zoveel ge vangenen tegelijkertijd zo'n verre reis afleggen, maar ook vanwege het gevaar dat van de gevangen uitgaat, benadrukte minister Rumsfeld van Defensie gisteren. De gevangenen aarze len niet zichzelf of andex-en te doden. Het Amerikaanse leger is bovendien benauwd voor be vrijdingsacties. In Kandahar zijn inmiddels ruim driehonderd gevangenen verzameld voor transport naar Guantanamo. Het kan dagen tot weken duren voor ze allemaal zijn overgebi-acht. Op de lucht machtbasis in Cuba wordt hard gewex-kt aan de streng bevei ligde gevangenis, gelegen in Kamp X-x-ay, waar eex-der vluchtelingen werden opgevan gen. Open cellen Er kunnen nu zo'n hondei'd mensen worden ondergebracht in open cellen, die zijn gemaakt van hekken met gaas en een me talen dak. Er liggen matten op de gi-ond om op te slapen. Uit eindelijk moet er in Guantana mo een permanent cellencom plex komen voor zo'n 2000 gevangenen. Het is niet duidelijk wat er met de mannen - die officieel geen krijgsgevangenen zijn - gaat ge beuren. Ze zullen in ieder geval woi'den ondervraagd over de mogelijke verblijfplaats van Osama bin Laden of mullah Omar en mogelijke nieuwe ter reurdaden. Defensiemedewer kers zeiden te vex-wachten dat velen van hen - na een langdurig verblijf - uiteindelijk weer te ruggebracht woi'den naar Af ghanistan. Anderen zullen waarschijnlijk voor de door president Bush ingestelde mili taire tribunalen moeten ver schijnen. De Amerikaanse maxinebasis aan de zuidoostkust van Cuba bestaat sinds 1898 en is de afge lopen decenrxia ondanks tegen stand van Fidel Castro blijven bestaan. Px-otesten tegen het hernieuwd gebruik van de basis bleven tot nu toe uit. GPD door Henk Glimmerveen PARIJS - Het Franse parlement heeft gisteren met de grootst mogelijke meerderheid een om streden vonnis van het Hof van Cassatie van tafel geveegd. Het vonnis behelsde dat ernstig ge handicapte kinderen het recht werd toegekend om niet gebo ren te worden. Het feit dat ze wel zijn geboren, gaf hun recht op een schadeloosstelling. Ruim een jaar geleden deed het Hof van Cassati e uitspraak in de zaak-Perruche die de emoties in Frankrijk al tijden hoog doet oplaaien. De moeder van Nico las Perruche had tijdens haar zwangei'schap rode hond opge lopen, een feit dat de gynaeco loog niet had opgemerkt. Als ge volg daarvan was Nicolas bij zijn gebooxte al ernstig gehan dicapt. De jongen spande een i'echtszaak aan, omdat hij vond dat de gynaecoloog in gebreke was gebleven. Hij had zijn moe der de keuze moeten voorleggen om wel of niet abortus te plegen. Nu dat niet is gebeurd, en hij de ïest van zijn leven gehandicapt blijft, moet hij schadeloos wor den gesteld, vond hij. Het Hof gaf de jongen daarin gelijk. De kwestie leidde tot verhitte debatten. Gehandicapten ven den dat het arrest hen in hun waardigheid aantastte en art sen en gynaecologen zeiden te vi'ezen dat het arrest hen onder druk zette om zwangere vrou wen bij twijfel te adviseren abortus te plegen. Het parle ment heeft nu gisteren uitge- sproken dat voortaan 'niemand een schadeloosstelling kan ei sen vanwege het feit dat hij is geboren'. Ouders kunnen zo'n eis nog wel indienen, maar uitsluitend wanneer medische fouten ten grondslag liggen aan een handi cap bij de geboorte. De nieuwe tekst zal worden opgenomen in een wet waarin de x-echten van patiënten worden geregeld. Die wet komt volgende maand in zijn geheel in de Assemblee ter discussie. Daarna moet ook de Senaat er zich nog over uitspre ken. GPD BOCHUM - Daniel Ruda gebaart naar fotografen tijdens zijn aankomst bij de rechtbank in Bo- chum. Hij en zijn vrouw Manuela stonden gisteren terecht voor de moord op een 33-jarige man, die zij hadden gedood tijdens een salanistisch ritueel in de flat van het paar in Bochum. De man kreeg maar liefst 66 messteken in zijn lichaam. foto Franz PeterTschauner/EPA KANO - De strijd tussen verschillende groepen om de vis vangst in een meer in het midden van Nigeria, heeft zo'n hon- derd levens geëist. Dat heeft een lokale regeringsfunctionaris in Nasarawa gisteren gezegd. Maandag was al naar buiten gebracht dat er bij de strijd veel doden waren gevallen en acht dorpen in brand waren gesto ken, maar het aantal slachtoffers was toen niet bekend. De gevechten waren vorige week vrijdag uitgebi'oken en zijn het hele weekeinde doorgegaan. Volgens de zegsman is de si tuatie sindsdien onder controle. AFP LIMA - Generaal Luis Sanchez van de Peruaanse politie is hoofdverantwoordelijke voor de vuurwerkramp in de hoofd stad Lima, waardoor op 29 december zeker 280 mensen om het leven kwamen. Dat staat in het rappoxi van de regeringscommissie die de ramp heeft bestudeerd. Het vei'slag werd gisteren in Lima openbaar gemaakt. Sanchez gaf leiding aan het plaatselijke politiekorps. Hij gaf persoonlijk opdracht een bestaand vuux-werkverbod in het rampgebied op te heffen. Dat gebeurde enkele dagen voor de ramp. Volgens de regeringscommissie kreeg genex'aal San chez geen opdracht van zijn meerderen tot opheffing van het verbod. EFE PEKING - Premier Zhu Rongji van China heeft de noodklok geluid over de milieuvervuiling in zijn land. Het Chinese Dag blad van het Volk meldde gisteien dat de ecologische situatie volgens Zhu ernstig is en dat de vooruitzichten niet gunstig zijn. De industrialisatie en verstedelijking in China neemt toe en de bevolking groeit sterk. De minister-president vroeg ook aandacht voor drinkwater, zowel op het platteland als in de steden. In grote delen van China is een tekort aan schoon water. Een onderzoek van de Verenigde Naties liet eind vorig jaar zien dat de luchtvervui ling in Peking de ergste is van alle wexeldsteden. AFP EINDHOVEN - Een viex-jax-ig Eindhovense jongetje is dit weekeinde in een zwembad in het Amerikaanse Florida vei- dronken. Zijn vijfjarig broertje is op het nippertje gered. De jongetjes waren met hun ouders op vakantie in Florida. Het gaat om twee leerlingen van de Louis Buelens Openbare Ba sisschool in Eindhoven. De directie heeft gisteren mede-leer- lingen en hun ouders geïnformeerd. Het ongeval deed zich afgelopen zondag voor. Het oudste kind is na het incident opgenomen in een ziekenhuis. Wanneer het Eindhovense gezin naar Nederland terugkeert, is volgens een woordvoex-ster van de school niet bekend. ANP SONDERSHAUSEN - Een rechter in het oosten van Duits land heeft een jonge neonazi verooi'deeld tot 300 uur dienst verlening in een asielzoekerscentrum. De 18-jarige kreeg die straf voor het uitschelden van een paar buitenlandse jonge ren, van wie hij er een had mishandeld. Volgens de kantom-echter van Sondershausen in de deelstaat Thüringen moet iemand die als aanhanger van rechts vreem delingen molesteert, zich maar eens intensief met buitenlan ders gaan bezighouden. Daarvan zou de jongeman leren ver draagzaam te zijn. Daarnaast kreeg de neonazi negen maanden voorwaardelijke gevangenisstraf voor de mishandeling. DPA door Harm Harkema BELFAST - Het gaat goed met Noord-Ierland. Behalve dan in de arme probleemwijken waar de smeulende sectarische haat eerder oplaait dan uitdooft. Politici hebben het bij voox-keur over het relatieve succes van het Nooi'd-Ierse vredesproces. En index-daad, Unionisten wei-ken in een regering samen met Re publikeinen. Ook is het waar dat het aantal doden als gevolg van sectarisch geweld sinds het begin van het vi-edespx-oces, een paar jaar geleden, veel lager is dan in de bloedige decennia daarvoor. En evenmin kan ontkend wor den dat het Noox'd-Ierland eco nomisch nog nooit zo goed is ge gaan als juist de laatste paar jaar, Bedrijfsinvestex-ingen be- x-eiken recordhoogtes en de werkloosheid is met 6 procent nog nooit zo laag geweest als nu. Maar vertel dat allemaal eens aan de bewonex-s van de arme px-obleemwijken in bijvoor beeld Noord-Belfast, vanouds een lappendeken van katholie ke en px-otestantse straten en blokken. Terwijl de ongerechtigheden van de jarenlange 'ti-oubles' ter gend langzaam uit de samenle ving lijken weg te sijpelen, hoopt hier de drab zich op. Het aantal 'vredeslijnen' (de stalen en betonnen, van prikkeldraad voox-ziene afscheidingen die ka tholieken van px-otestanten scheiden) neemt door het ge weld gedwongen toe. Px-otestanten, eeuwenlang in de meerderheid en aan de macht, voelen zich in het nauw gedre ven door-toenemende aantallen katholieken (die meer kinderen krijgen) en door hun toegeno men politieke en maatschappe lijke macht. Slijterijen De wei'kloosheid is er onver minderd hoog, de zaken die er het beste, lopen zijn de slijterij en, de tattoo-shops en de drugs handel. Het percentage jonge- ï'en dat doorstroomt naar het hoger ondex-wijs is vex-waaxioos- baar klein, het aantal jonge, on gehuwde moeders groot. De zonnestralen van het vredes proces laten zich in deze pro bleemwijken niet zien. Het licht dat er schijnt is dat van de brandbommen waarmee pro testanten katholieken uit hun woningen proberen te verdxij- ven, en andex-som. In Nooixl-Belfast ligt ook de wijk Ardoyne, met de katholie ke basisschool voor meisjes Holy Cross. Bange onschuldige meisjes van een jaar of zes, ze ven moesten er afgelopen najaar dagelijks door een politiecoi-- don woi-den beschermd tegen de ovex-kolkende haat van volwas sen protestantse wijkbewonei's die de katholieke meisjes en hun moeders uitscholden voor 'hoer'. Wekelijks kwam het enkele ke ren tot ernstige rellen tussen ka tholieken, protestanten en de politie, waax-bij kaalgeschoren, gespierde hulken - de stoere jon gens van de terroristische orga nisaties - met graagte de boel opstookten, en soms met scherp schoten. Afgelopen maand slaakte menigeen een zucht van verlich ting, toen bewonersvertegen- woordigers een akkoord bexeik- ten over de schoolgang van de katholieke meisjes. Maar de spanning bleef en deze week ging het weer helemaal mis. Op het hoogtepunt van de strijd waxen zo'n vijfhonderd protes tanten en katholieken aan het rellen met elkaar en de politie. Kloof Wie kennis neemt van een vori ge week gepubliceerd onder- zoek van de Universiteit van Ulster kan tot geen andere con clusie komen dan dat het eind nog niet in zicht is. Ondei'zoeker Peter Shirlow ontdekte dat in probleemwijken met beruchte 'vredeslijnen', de kloof tussen katholieken en protestanten de afgelopen tien jaar alleen maar groter is geworden, met name onder jongeren. GPD. MALATYA - Twee straaljagers van de Turkse luchtmacht zijn gisteren met elkaar in botsing gekomen. De vier piloteh gebruikten de schietstoel en overleefden op~die manier de crash DPA/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5