Vogelwaarde krijgt dorpsraad Deltabrouwers bestaan vijftien jaar College steunt bouw antenne in Sasse Nijverheidsstraat Officier eist twintig maanden cel voor dwang tot prostitutie Adviseur Raad van State bekritiseert sanering Terneuzen Orgelconcert in Bergen op Zoom Open huis van kinderdagverblijf Vertegenwoordiging van belangen is hard nodig met oog op naderende fusie Parochies gaan langs de deuren in Heikant en Sint Jansteen Ruildag Dansante Uit op zondagmiddag door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Sas van Gent heeft vol gens officier van justitie G. Rip zijn vriendin ertoe gedwongen om in de prostitutie te gaan. „Ze heeft heel lang vernederingen, bedreigingen en mishandelin gen ondergaan. In die sfeer moest ze haar lichaam verko pen. Haar leven is compleet ge ruïneerd", trachtte de officier gisteren de rechtbank te over tuigen van de ernst van het de lict. In de eis van twintig maanden cel plus tien maanden voor waardelijk nam Rip ook de ver duistering van twee auto's mee. Die beschuldiging werd niet be streden, maar wel sprak de ver dachte tegen zijn partner ertoe hebben aangezet om te prostitu eren. Uit de aangifte van de 49- jarige vrouw en getuigenverkla ringen bleek dat het slachtoffer doodsbang voor de Sassenaar was. Hij zou terreur op haar hebben uitgeoefend door haar vuistslagen in het gezicht te ge ven, plukken haar uit haar hoofd te trekken en water uit de kraan van de douche op haar hoofd te laten druppelen. Ze deed daar melding van bij de politie. Ze verbleef in een blijf— van-mijn-lijfhuis, maar durfde tenslotte niet bij hem weg te gaan. De man was geobsedeerd door het slachtoffer. „Het past precies in het beeld van de po tentaat die zijn onderdanige op pad stuurt om te prostitueren", merkte Rip op. Nachtmerrie De relatie tussen de twee ont stond in mei 19 9 9toen ze elkaar leerden kennen in opvanghuis La Salette in Vogelwaarde. „Wat begon als een redelijk nor male relatie, eindigde voor de vrouw in een nachtmerrie", ver zekerde de officier. Nadat ze in Brabant hadden gewoond keer de het paar terug naar Hulst. Ze vond werk in de verzorging, maar dat was volgens verdachte niet voldoende om de slechte fi nanciële situatie de baas te kun nen. Ze werkte ongeveer veertien maanden - tussen maart 2 0 0 0 en mei 2001 - in seksshops in Hulsi en sekshuizen in de polder ronc Kuitaart en Vogelwaarde. Z? werd gebracht en gehaald dooi verdachte. Ook bestookte hi; haar tijdens haar werk voortdu rend met telefoontjes. De ver diensten moest ze afgeven. Ze was bang door klanten herkend te worden, maar hij werd kwaac als ze dreigde te stoppen. Ter: einde raad deed ze aangifte bij de politie. Volgens de psychiater had de man narcistische trekken, maar was hi] volledig toerekenings vatbaar. „Dat wist ik al", was hierop zijn reactie. Zijn raads man A. Sol vond dat de vrouwer zelf regelmatig voor gekozen had om naar zijn cliënt terug te gaan. De officier vorderde dat alvast tienduizend gulden smarten geld aan het slachtoffer zou worden toegewezen. De man zei na zijn detentie naar Groningen te vei-huizen. „Zover mogelijk weg van Zeeland. Ik wil abso luut niets meer met deze vrouw en Hulst te maken hebben", rea geerde hij verbeten. De rechtbank doet 23 januari uitspraak. BERGEN OP ZOOM - Organist Jos Verpoorten verzorgt zondag 13 januari een concert in de Ger- trudiskerk in Bergen op Zoom. Op het programma staan wer ken van verschillende compo nisten uit de Barok en de Ro mantiek, die voor de tijd na Kerstmis bijzonder toepasselijk zijn. Het concert begint om 16.00 uur. TERNEUZEN - Het nieuwe kinderdagverblijf La Baleine ir Terneuzen houdt'zaterdag 19 er zaterdag 26 januari open dag Tussen 10.00 en 17.00 uur kun nen belangstellenden dan de nieuwe crèche, die wordt geleid door Caroline Carlucci, koma bezichtigen. vrijdag 11 januari 2002 door Jean-Lou de Gucht VOGELWAARDE - Vogelwaar de krijgt nog deze maand een dorpsraad. Dat is althans de mening van oprichter C. Mar cus. Hij schat in dat hij nog en kele weken nodig heeft om de raad bij elkaar te krijgen. „Er is al behoorlijk wat belang stelling voor in Vogelwaarde, maar ik wil een club van onge veer tien mensen bij elkaar krij gen. Daarmee wil ik voorkomen dat de last op de schouders van een paar mensen komt." Deze week zal er nog een verga- SINT JANSTEEN - In de paro chies van Heikant en Sint Jansteen begint zondag de actie kerkbalans. Vrijwilligers uit beide kerkgemeenschappen zullen de komende weken alle inwoners voor een bijdrage be naderen. Het motto voor 2002 is 'kleur bekennen', laten zien waar je staat als het er op aankomt. Het kerkbestuur Sint Jansteen/Hei kant prijst zich gelukkig dat dit motto voor beide parochies al lang geen loze kreet meer is. En kele jaren geleden nog moest men de eindjes aan elkaar kno pen om beide parochies zowel financieel als qua mankracht draaiende te houden. Toen werd wel duidelijk dat als de nood hoog isvelen bereid zijn om het parochiële werk te steunen. Een grote groep vrijwilligers zette de schouders onder de actie kerkbalans. De persoonlijke benadering van de mensen in Sint Jansteen en Heikant bleek ook financieel zijn vruchten af te werpen. De opbrengst van de actie kerkba lans is de laatste jaren aanmer kelijk gestegen. Dit maakt het onder meer moge lijk om dit jaar met een aantal grote onderhoudswerken aan de kerkgebouwen te starten. dering plaatsvinden met alle kandidaat-dorpsraadleden. „Dan kunnen we nog een aantal zaken bespreken en een huis- aan-huisfolder samenstellen waarin we de inwoners van Vo gelwaarde op de hoogte stellen van de start van de dorpsraad. Vervolgens is het woord aan hen. Op een bijeenkomst kun nen zij de leden van de dorps raad te kiezen." Marcus zelf zal geen voorzitter van de dorpsraad worden. „We zoeken een voorzitter die altijd beschikbaar is en dat ben ik niet. Als de inwoners van Vogel waarde het willen, neem ik wel zitting in de dorpsraad." Volgens hem is het de hoogste tijd dat .er in Vogelwaarde een dorpsraad komt. „Dat is echt een manco hier in het dorp. Zo'n dorpsraad had er al jaren moeten zijn. Nu de fusie tussen Hulst en Hontenisse er aan zit te komen, moeten wij als Vogelwaarde een dorpsraad hebben. Vrijwel alle kernen in de toekomstige gemeente Hulst hebben een dorpsraad. Als wij dat niet hebben, doen we hele maal niet mee in de nieuwe ge meente. Dan worden we onder gesneeuwd. Terwijl er nog al wat speelt hier. Denk alleen maar aan de industrie in het dorp en het verkeer. Nee, het gaat hier in Vogelwaarde echt wel om meer dan het ver leggen van een paar stoepte gels." Marcus wil dat de dorpsraad een goede afspiegeling gaat vormen van het dorp. Daarom moeten er zoveel mogelijk be langengroepen in vertegen woordigd worden. Hij denkt dan aan afgevaardigden uit de middenstand, de landbouw en de sport. „Maar ik zit niet te wachten op mensen uit de poli tiek. Raadsleden horen er wat mij betreft niet in thuis. Onze dorpsraad moet een zelfstandig en objectief orgaan worden." KIELDRECHT (B) - De Kiel- drechtse Verzamelaarsvrienden houden zondag 20 januari een nieuwjaarsruildag in zaal Sint Michiel aan de Beukenlaan. De zaal is op van 8.30 tot 12.00 uur. De Deltabrouwers werken nu al vijftien jaar aan de verfijning van hun brouwtechnieken. foto Willem Mieras door Ron Magnée GOES - De Deltabrouwers, de Zeeuwse ver eniging van amateur-bierbereiders, bestaat vijftien jaar. In die jaren heeft de club een groeiend aantal leden de kunst van het bier- brouwen bijgebracht. En dat alles onder het motto: een gezonde geest past niet in een droog lichaam. In keukens, kelders en zolders, werkelijk overal maken Zeeuwse brouwers hun eigen gemaakte bier. De club waar deze brouwfa- naten bijeenkomen, de Deltabrouwers, be staat deze week vijftien jaar. De vereniging is verantwoordelijk voor tal van brouwcur- sussen, reisjes naar brouwerijen, gilden avonden en het jaarlijkse, groots opgezette Delta Bier Festival. Voorzitter van de ver eniging is Jan Passieux. Deze bier-bon-vi- vant heeft bijna het gehele bestaan van de vereniging meegemaakt. „Ik ben nu veer tienjaar lid. In die tijd heb heel wat zien ver anderen. Vooral de kwaliteit van de mouten is behoorlijk verbeterd. De vereniging heeft het ledental in de loop der jaren flink zien stijgen. Op dit moment zijn er zo'n 140 leden actief. Mannen én vrouwen afkomstig uit de hele provincie en ver daarbuiten. „Een lid is naar Ierland is verhuisd, maar is nog steeds lid van de Del tabrouwers." De vereniging is dé plek om bierkennis uit te wisselen. „Soms ben je niet tevreden over je eigengemaakte brouwsel. Ergens tijdens het proces moet je dan iets fout hebben gedaan. Daar praat je dan over met de leden van de vereniging." Niet alle leden brouwen zelf, weet Passieux, sommi gen zijn enkel bierliefhebbers met een voor liefde voor lokaal gebrouwen bier. „Maar die moedigen we natuurlijk aan zelf te gaan brouwen." En dat is nog niet eens zo duur. Voor zo'n 150 euro kan iemand al aan de slag. Met dat bedrag heeft de beginnende bierbrouwer alle benodigdheden, brouw- apparatuur en grondstoffen, om zo'n veer tig liter bier te maken, rekent Passieux voor. Maar sommigen beginnen met minder bier te brouwen, vanaf zo'n tien liter. Vandaag vieren de Deltabrouwers tijdens een besloten feestje hun derde lustrum. In maart zijn alle bierliefhebbers weer wel kom tijdens de achtste editie van het Delta Bier Festival. door Conny van Gremberqhe SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent willen het projectbureau C2000 toestemming geven voor de bouw van een antennemast en een zenderruimte aan de Nij verheidsstraat in Sas van Gent. De 55 meter hoge antenne zal onderdeel uitmaken van een landelijk zendnetwerk voor po litie, brandweer, ambulances en de Koninklijke Marechaussee. In Sas van Gent is geruime tijd gezocht naar een alternatieve plek, maar aangezien er geen geschikte hoge gebouwen in de gemeente konden worden ge vonden en de antenne niet ge combineerd kon worden met bestaande, maar kleinere zend- installaties, is besluiten uit te wijken naar het bedrijventer rein aan de Nijverheidsstraat. In samenspraak met het haven schap Zeeland Seaports is de definitieve locatie bepaald. De gemeente wordt nu door het bu reau gevraagd planologische medewerking te verlenen aan de plaatsing. B en W van Sas van Gent hebben daarmee geen moeite. De commissie ruimtelij ke ordening buigt zich woens dag 16 januari over het voorstel. De commissieleden spreken zich tijdens de vergadering ook uit over het reconstructieplan voor de Westdam en omgeving. Het plan maakt onderdeel uit van het project Vitaal Sas van Gent, de ruim opgezette opera tie om de kern Sas van Gent in alle opzichten weer aantrekke lijker te maken. Het dagelijks bestuur van Sas van Gent wil de twee groené delen in het hart van het plaatsje, de Molenberg en het dokter Van Loypark, aan elkaar lassen. Voorts zal de te- gel- en klinkerverharding in de HULST - Uit op Zondag staat op 20 januari in het teken van de dans. De ouderen uit de ge meente Hulst zijn welkom vanaf 14.30 uur in De Lieve aan de Broodmarkt in Hulst. De jonge leerlingen van de mo biele sportstudio van Anneke Hamelink verzorgen een optre den. De show duurt van 14.30 tot 16.00 uur. Na het optreden kan men nog iets drinken en praten. De toegang is gratis. omgeving van de Molenberg volledig vernieuwd worden. Het gaat dan om de wegverharding van delen van de Westdam, Juli- anastraat, Canadalaan, Paar- denvest en Wilhelminalaan. Te vens worden die wegvakken verhoogd, zodat ze er uit komen te zien als lange verkeersdrem pels. Omdat inwoners vaak niet geporteerd zijn van plateaus en remmers voor de deur zal de ge meente alles in het werk stellen om de risico's van geluidsover last en trillingen zoveel moge lijk te beperken. Bij de voorbereiding van.de re- constructiewerken is gebleken dat de riolering in het centrum van Sas van Gent op plaatsen ook aan vervanging toe is. Voorts wordt door het college door Adri Klinkenberg TERNEUZEN - Een belangrij ke adviseur van de Raad van State deelt de kritiek die de ge meente Terneuzen en Rijkswa terstaat hebben op de manier waarop het terrein aan de Veer- straat in Zaamslag door de pro vincie wordt gesaneerd. Volgens de adviseur, de Stich ting Advisering Bestuursrecht spraak (StAB), is het maar de vraag of het saneringsplan dat nu wordt uitgevoerd verdere verspreiding van de verontrei niging stopt. Bovendien heeft de provincie niet aangegeven wat de gekozen saneringsoperatie kost. De sanering rond en onder de Veerstraat vindt plaats onder verantwoordelijkheid van Gedeputeerde Staten. De ge meente Terneuzen en Rijkswa terstaat, eigenaar van het vervuilde voormalige pompsta tionterrein, hebben van meet af aan bezwaren gehad tegen het saneringsplan van GS. Volgens hen is het beter als de Veerstraat wordt opgebroken en de ver vuilde grond onder de weg wordt afgegraven. De provincie heeft hier vanaf gezien omdat het te duur zou zijn. In plaats daarvan wil het provinciebestuur proberen het grootste deel van de bodemver- gevreesd dat op sommige plek ken langs Westdam en omlig gende straten de bodem veront reinigd is. Voor het opruimen van de verontreinigde locaties - minstens twee - heeft de ge meente geen geld. Ook voelt het college er niets voor om de ka potte betonnen rioleringsbui zen op te graven en te vervangen door nieuwe. Het dagelijks be stuur geeft de voorkeur aan het repareren van de buizen met een zogenaamde relining-methode. In dat geval worden de rioolbui zen van binnenuit hersteld en is graafwerk niet nodig. De commissie ruimtelijke orde ning vergadert woensdag 16 ja nuari in het gemeentehuis in Sas van Gent. De openbare vergade ring begint om 19.00 uur. vuiling met lucht en waterspoe ling weg te halen. Het restant van de vervuiling wordt met damwanden tegengehouden. „We halen de verontreiniging niet geheel weg, maar we garan deren wel dat die zich niet ver der verspreid", aldus een woordvoerder van de provincie gisteren bij de Raad van State. Met peilbuizen wordt een en an der na de sanering tijdelijk in de gaten gehouden. Het saneren strekt zich uit tot de landbouw gronden die in bezit zijn van Amev. Conclusies Voor de saneringsoperatie van het in 1993 in onbruik geraakte terrein is anderhalf jaar uitge trokken. De werkzaamheden zijn nu een jaar aan de gang. Het gemeentebestuur wees erop dat aan de andere kant van de Veer straat inmiddels vervuiling is aangetroffen. De provincie stelt echter dat het nog veel te vroeg is voor conclusies. De operatie duurt immers nog een jaar. Vol gens de StAB is het eindresul taat van de sanering hoogst on zeker. Het advies van de StAB telt meestal zwaar in procedures bij de Raad van State. De hoogste bestuursrechtbank heeft verder geen ongekleurd feitenmateri aal. Uitspraak volgt. 40 Jaar Amnesty International en nog steeds worden de meest elementaire mensenrechten geschonden. Dagelijks en wereldwijd. Geen reden voor een feestje dus. Maar ook geen reden om bij de pakken'neer te zitten. In de afgelopen jaren hebben we ontegenzeglijk veel bereikt. We hebben onschuldigen vrij gekregen. Martelingen werden voorkomen. Schenders van mensenrechten zijn op hun daden aangesproken. Dat kon dankzij mensen die protestbrieven schreven. Tegenwoordig doen we dat ook met andere middelen. Onze SMS- en e-mailacties laten zien dat we ongekend snel en effectief kunnen reageren. Via het Wereld Wijde Web kunnen we mensen over de hele wereld informeren en mobiliseren. En u kunt via onze internetsite meteen lid worden. En via de bon natuurlijk. Want hoe hard wij ook strijden, ons werk is nog niet gedaan. Nu bent u aan zet. AMNESTY Internationa van Amnesty 2,50/€28,50. ibleem voor u, /22,O0/€1O) et, mag wel): RA Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36