Luid protest tegen windmolens Gent voelt niets voor scheepslift Brand na explosie in raffinaderij Gedupeerde boeren moeten Staat betalen Terneuzen zet plan Waterfront toch door Drugscafé in Axel drie maanden dicht Hulp bij overgang in verzekeringen tegen ziektekosten zeeuwse almanak Blauwe ruis Weer prijs met staatslot uit Goese sigarenzaak Regen van brieven over plan voor Beoosten Blijpolder Als rechtgeaarde Zeeuw draagt hij Blofeen warm hart toe. Niet dat die Zierikzeeë- naar nou zelf juichend in Pa- radiso zou staan, maar hij volgt met trots de berichtge ving over het nationaal succes van de Zeeuwse pop groep. Hij kon zich zo voor stellen dat dochterlief, die in Amsterdam studeert, wél dolgraag live het presenta tieconcert van Blauwe Ruis zou meemaken. Nou had hij binnen zijn netwerk een pri ma pijler om die wens te rea liseren in de vorm van een toegangskaartje en dus wierp hij zich op als 'de lief ste vader van de hele wereld'. Toegewijd toonde hij zich ook. De ochtend na het con cert belde hij even of het 'echt leuk' was geweest. Leuk én laat, zo bleek. Dochter had zich verslapen. Dat leidde dankzij de nummermelder tot het volgende dialoogje Zij: „Dag Pa. Ja, ik heb me verslapen. Dit maak ik op school niet meer goed van daag." Hij: „Sterkte kind. Veel mist in de kop zeker?" Zij: „Nee, vooral blauwe ruis. I Doei!!!" door Harold van Ginkel GOES - De eigenaar van een staatslot dat is gekocht bij ta bakszaak Krijger in Goes en waarop 500.000 euro viel, heeft zich nog steeds niet gemeld. De prijs viel op het lot bij de de lot in handen heeft. „Het zou zich vanaf 7 januari melden, tijd om de grote geldprijs te in trekking van de Oudejaarslo- iemand kunnen zijn die nu in maar heeft dat nog niet ge- nen. De Staatsloterij onthaalt terij. Eigenaar Roel Krijger de winkel staat", grinnikt hij. daan. Tot het einde van het jaar de winnaar op het hoofdkan- heeft geen idee wie het winnen- De onbekende winnaar kon heeft de eigenaar van het lot de toor in Den Haag. De sigarenwinkel aan de Kreu- kehnarkt staat al langer be kend als verkoper van winnen de loten. In de afgelopen zes jaar is er voor ruim 680.000 eu ro aan prijzen gevallen op de staatsloten. ZEEUWS-VLAANDEREN door Wout Bareman KRUIBEKE - Tien landbou wers uit Kruibeke moeten de vergoeding die ze drie jaar gele den ontvingen nadat hun land na hevige regenval was onder gelopen, terugbetalen. De Belgische Staat oordeelt dat de schade niet is ontstaan door een natuurramp, maar nadat burgemeester A. Denert van Kruibeke een dijk van de Bar bierkreek had laten doorsteken. De Barbierkreekvallei staat op de nominatie om te worden om gevormd tot potpolder, een gecontroleerd overstromings gebied. Burgemeester Denert, die de aanleg van potpolders be strijdt, zag zich drie jaar gele den genoodzaakt zelf een tijde lijk overstromingsgebied te creëren. Met het doorsteken van de dijk van de Barbierkreek voorkwam hij dat tientallen woningen on der water zouden lopen. Er werd tijdelijk 470 hectare land bouwgrond opgeofferd. Volgens de Staat zijn de gewassen door het besluit van Denert door het water aangetast. De tien land bouwers, die in totaal 13.577 euro moeten terugbetalen, vin den dat de burgemeester de enig juiste beslissing nam. De gewas sen - vooral mais - waren al eer der aangetast door de hevige re genval. Gouverneur H. Balthazar van Oost-Vlaanderen weigerde eer der al de landbouwers te som meren de vergoeding terug te storten. Prompt stapte de fede rale regering naar het Hof van Beroep in Gent om via die weg het geld alsnog terug te krijgen. Burgemeester Denert heeft de advocaat van de gemeente ver zocht de tien dossiei's samen te voegen en de eis tot terugbeta ling voor het hof te bestrijden. De kwestie komt eind januari voor. Burgemeester Denert: „Dit is een belachelijke verto ning. De keuze tussen het laten onderlopen van één hectare landbouwgrond of één hectare met woningen was snel ge maakt." vrijdag 11 januari 2002 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is niet van zin om het ambitieuze Waterfrontplan te laten rusten. De president van de rechtbank in Middelburg heeft eind augus tus vorig jaar bepaald dat een eerder door de bestuursrechter opgelegde schorsing van het bouwplan bleef gelden. Daarna is de gemeente in nauw overleg met juridische advi seurs naarstig op zoek gegaan naar mogelijkheden om het woontorencomplex alsnog te bouwen. In eerste instantie had de ge meente in een aantal juridische en ruimtelijke ordeningsproce dures steken laten vallen. Reden voor enkele Terneuzenaars, die zich gekant hebben tegen de bouw van de dubbel woontoren van 75 meter, om gerechtelijke stappen te ondernemen - en met succes. Het college van burgemeester en wethouders denkt nu met een uitbreiding van de ruimtelijke onderbouwing van het project het bouwplan van het aanne mingsbedrijf Van der Poel te kunnen redden. Horizon In die aanvullende onderbou wing wordt ingegaan op de ur gentie van het bouwplan, de aard van de tegen de woonto rens ingebrachte bedenkingen (horizonvervuiling, extra wind- val, verlies aan zonlicht), de re latie van het project met de om geving en de inpasbaarheid van het torencomplex. Een en ander is verwoord in een nota die donderdag 17 januari wordt besproken door de com missie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De verga dering begint om 19.30 uur. door René Hoonhorst AXEL - Café Mc Dizzy in de Gentsevaartstraat in Axel is vanaf aanstaande maandag drie maanden gesloten op last van burgemeester J. Mulder. De burgemeester besloot tot die maatregel, omdat de politie de afgelopen anderhalf jaar her haalde malen constateerde dat in het café drugs werden ver handeld. Eigenaar A. Janssen meldt dat hijzelf nimmer drugs heeft ver kocht. Een klant, 'geen vaste overigens', bood verschillende keren softdrugs aan andere be zoekers van het café aan. Jans sen wil zijn klanten niet verbie den om een joint te roken, maar heeft de ongenode gast de wacht Oudere jongeren „Daar wordt door de bestuurs rechter echter geen rekening mee gehouden. Ik zal de beslis sing dus gewoon moeten accep teren." Volgens Janssen klaagt zijn clientèle, vooral oudere jon geren, al weken dat ze straks nergens naar toe kunnen. Mc Dizzy zou als muziekcafé een speciale plaats in Axel innemen Burgemeester Mulder houdt daar ook in de toekomst geen re kening mee. „De politie heeft herhaalde malen geconstateerd dat softdrugs werden verkocht in het etablissement. Als na twee waarschuwingen een der de keer blijkt dat er drugs wor den verkocht, wordt de zaak voor drie maanden gesloten. Mochten na die tijd opnieuw overtredingen worden gecon stateerd, dan moetMc Dizzy een half jaar dicht", stelt Mulder re soluut. Janssen kan niet garanderen dat al dan niet toevallig passe rende klanten in de toekomst geen jointje meer verkopen in zijn zaak. Maai" hij weet wel zeker dat zijn zaak, die vanavond de deuren sluit, half aprilweer open gaat. door Wout Bareman GENT - Havenkringen in Gent zien helemaal niets in het plan om bij Terneuzen een reusachti ge scheepslift te bouwen, die zeeschepen overhevelt vanuit de Westerschelde naar het Ka naal Gent-Terneuzen. Zo'n lift zou een nieuwe, grotere zeesluis overbodig maken. Ha venschepen D. Termont van Gent schuift het plan terzijde als 'totaal onrealistisch'. Met de havenbestuurders van Gent valt maar over één alternatief voor de huidige, verouderde zeesluis te praten: een nieuwe 140.000 tonssluis. Op dat plan wordt al jaren gestudeerd. Volgens Ter mont verkeren de studies nu in een eindfase. Als het aan hem ligt, wordt het sluisproject nog dit jaar voorgelegd aan de twee landsregeringen, die uiteinde lijk groen licht moeten geven voor de uitvoering. Termont en de zijnen willen niets weten van een futuristi sche scheepslift, zoals die is be dacht door de Waddinxveense ingenieur N. van Driel, die is ge specialiseerd in de constructie van bruggen. Van Driel lanceer de zijn plan in november. Het werd direct opgepikt door SGP- Kamerlid J. van den Berg, die het voorlegde aan minister Ne telenbos van Verkeer en Water staat. De minister noemde de lift 'op voorhand niet reals- tisch', maar voegde er aan toe dat de zeesluis in Terneuzen pas rond 2010 met capaciteitspro blemen wordt geconfronteerd. Dat is schepen Termont niet met haar eens. „In de huidige zee sluis is de maximale capaciteit nu al bereikt", verzekert hij. „Het aantal zeeschepen dat Gent aandoet is gedaald, maai de tonnenmaat van de schepen wordt groter. We hebben dus di rect behoefte aan een grotere sluis. Of zo'n lift een goed alter natief is? Het is een idee van een ingenieur die z'n product wil verkopen. Met een scheepslift, zoals in Ronquières, kun je wel binnenschepen vervoeren, maar geen zeeschepen. Het lijkt me technisch onmogelijk een lift te bouwen voor zeeschepen van 150.000 ton." De scheepslift zou tot achter de kanaalbrug bij Sluiskil moeten reiken en dus ten minste drie ki lometer lang moeten worden. De brug zou volgens het plan van Van Driel kunnen blijven liggen. Maar ook dat vindt Ter mont onrealistisch. Gent wil graag zo snel mogelijk af van de bruggen, die als een onwelkome hindernis worden beschouwd. Rolbruggen Rijkswaterstaat Zeeland houdt er rekening mee dat de nieuwe zeesluis er zeker niet voor 2010 ligt. Tot die tijd moet Gent zich behelpen met de huidige 70.000 tonssluis, die tussentijds wel kan worden aangepast. Dit voorjaar wordt een eindrapport verwacht van een werkgroep die bestudeert of de basculebrug- gen over de sluis kunnen wor den vervangen door rolbruggen. Dat zou de capaciteit van de sluis met enkele tientallen me ters vergroten. De twee nieuwe bruggen kosten samen ruim 40 miljoen euro. Vlaanderen moet voor de kosten opdraaien. Advertentie De politie en brandweer stroomden snel toe na de explosie bij raffinaderij VFT in Zelzate. foto Wim Kooyman door Wout Bareman ZELZATE - Bij de raffinaderij van teer en benzol VFT aan het Kanaal Gent-Terneu- zen in Zelzate is gisterochtend omstreeks tien over elf een vat met naftaleen geëx plodeerd. Door de steekvlam die daarbij vrijkwam, vloog een hoeveelheid isolatiemateriaal in brand. De wind blies grote zwarte rook wolken richting Sas van Gent. VFT be vindt zich vlakbij de grens. De Havendienst Gent waarschuwde de Scheepvaartdienst in Terneuzen, die di rect een extra scheepvaartbericht ver spreidde. De scheepvaart werd verzocht ramen en deuren dicht te houden. Ook de regionale alarmcentrale in Vlissingen werd door de Vlaamse overheidsdiensten op de hoogte gesteld. Brandweercom mandant C. de Hulsters van het korps Sas van Gent nam direct contact op met zijn collega van het korps van Zelzate. Ook de burgemeesters van Zelzate en Sas van Gent werden direct geïnformeerd. De grensoverschrijdende alarmering verliep soepel. Coördinerend brandweercom mandant J. Meijering van de brandweer Terneuzen: „Het liep allemaal precies vol gens afspraak. In het recente verleden hebben we dat wel eens anders meege maakt." De bedrijfsbrandweer van VFT had de brand snel onder controle. De gealar meerde brandweer van Zelzate hoefde niet meer in actie te komen. Volgens Meijering was er op geen enkel moment gevaar voor de volksgezondheid. door Euqène Verstraeten AXEL - Bijna zeventig procent van de bewoners van oost-Axel en het aangrenzende buitenge bied is fel tegen hel plan om in de Beoosten Blijpolder elf enor me windmolens te plaatsen. Het inderhaast opgerichte actiecomité Beoostenblij Wind- molenvrij overhandigde burge meester J. Mulder van Axel gis teren een dikke map met 130 protestbrieven. In de brief noe men de bewoners de komst van 80 meter hoge windmolens een 'onacceptabele aanslag' op het woongenot en op de waarde van de woningen. Met rotorbladen erbij steken de turbines zelfs 120 meter boven het landschap uit. Dat is twee keer de hoogte van de beelbepalende Axelse watertoren. De bewoners zijn daarom ook van mening dat er een niet her stelbare inbreuk zal plaatsvin den op het open agrarische landschap. Behalve voor hori zonvervuiling vrezen de be zwaarmakers voor geluidsover last, slagschaduw, vogelhinder en onveiligheid. Ze vinden het dan ook 'onbegrijpelijk' dat de gemeente Axel wil meewerken aan het windmolenpark. Namens het actiecomité zei Th. Dröge gisteren 'zeer geschrok ken' te zijn toen hij in de krant las over de plannen. De Beoos ten Blijpolder is volgens hem een uniek stukje vlak Zeeuws- Vlaams polderlandschap met een ongehinderd vergezicht. Dröge wees erop dat veel land- schapskaarten met name de Hulsterseweg duiden als 'schil derachtige route'. Verder kruist het Grote Route-wandelpad het bewuste gebied. „En uitgere kend hier zouden nu deze meer dan honderd meter hoge, onrus tige machines moeten komen te staan. Er is helaas al zoveel na tuurschoon verloren gegaan." Woongemeente Dröge probeerde op het gemoed van burgemeester Mulder te spelen door er op te wijzen dat Axel zich graag profileert als woongemeente, maar dat enor me windmolens daar zeker niet aan zullen bijdragen. Mulder wees er op zijn beurt op dat de windmolens destijds al zijn op genomen in het bestemmings plan buitengebied, maar dat er toen niet op is gereageerd. Vol gens Mulder kan het niet zo zijn dat de gemeente nu ineens 'de Th. Dröge van het Axelse actiecomité (links) overhandigde burgemeester J. Mulder gisteren een map met 130 bezwaren tegen de mogelijke komst van elf windmolens in de Beoosten Blijpolder. foto Wi m Kooyman wind uit een andere hoek' laat waaien. „De mogelijkheid van windmolens is opgenomen in het bestemmingsplan en dus moeten we die nu verder gaan uitwerken. Daarbij zullen we uiteraard de bezwaren zorgvul dig laten meewegen." Volgens de kaart die het actieco mité gisteren als primeurtje on der ogen kreeg, liggen de dichtstbijzijnde woningen op 350 meter van een windmolen af en de meeste op zeker 450 meter. Tot aan de woningen aan de Eerste Verkorting is het zelfs een afstand van 750 meter. Boekwerk Bij de kaart moet nog een dik boekwerk worden geschreven, waarin alle aspecten van het windmolenpark worden be licht. Met hun protestactie lo pen de bewoners volgens Mul der eigenlijk 'voor de muziek uit'. Alle betrokkenen worden eind februari uitgenodigd voor een hoorzitting, waar de bezwa ren nogmaals op tafel kunnen worden gelegd. Als de gemeente daama besluit de plannen toch door te zetten kunnen de omwo nenden daartegen in beroep gaan. Vervolgens hebben ze nog mogelijkheden om naar de pro vincie en uiteindelijk naar de Raad van State stappen. In het voor de gemeente gun stigste geval zal de procedure toch nog tot eind dit jaar duren. Op zijn vroegst in maart vol gend jaar kan dan de eerste spa de voor het park de grond in. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een groot aantal zorgverzekeraars heeft een be zoek aan de overgangsconsu lent opgenomen in het pakket. In Zeeland is vooralsnog één overgangsconsulente actief: Ineke Fondse-Vogelesang uit Zierikzee. Zij rekent Schou- wen-Duiveland, Noord-Beve land, Tholen en Goeree- Overflakkee tot haar werkge bied. Binnenkort wordt er in Yerseke een praktijk geopend, ook voor Walcheren. De overgangsconsulente wordt sinds september 2000 erkend als beroepsgroep in de medische wereld. Diverse verzekerings maatschappijen (waaronder CZ, Groene Land, Zilveren Kruis en Delta Lloyd) hebben de deskundige begeleiding bij de overgang vanaf deze maand toegevoegd aan het pakket waarvoor een vergoeding moge lijk is. Opleiding Overgangsconsulente word je na minimaal tien jaar praktijk ervaring in vrouwspecifieke verpleegkunde en een opleiding van zes maanden. De theoreti sche kennis wordt verzorgd door Care for Women in Amers foort. Deze organisatie staat on der toezicht van de Medische Raad, is 'bijzonder lid' van de Dutch Menopause Society van gespecialiseerde gynaecologen en daarmee volledig erkend als beroepsgroep. Fondse is opgeleid in behande lingsmethoden vanuit zowel de reguliere als alternatieve ge zondheidszorg. De consulente bekijkt waar de overgangs klachten vandaan komen en welke mogelijkheden er voor de vrouw zijn om er (zelf) iets aan te doen. Daartoe horen onder meer praktische tips over voeding, beweging, het voorkomen van stress en kleding. Ook wordt aandacht besteed aan onder werpen als botontkalking, hart en vaatziekten, borstkanker, urineverlies, seksualiteit en verzorging van het lichaam. Advertentie (Advertentie) [M1CMM] Vlissingen, Oude Markt Laatste zondag koopzondag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33