PZC Aanpassen N59 goed alternatief CDA wil regiofunctie Zierikzee versterken 13 Hulp bij overgang wordt vergoed 60% Gemeente moet van ANBO meer doen aan behoud voorzieningen Veerhoek ziet niets in Schouwse zeereep T Rondweg Zierikzee overbodig Grote brand in Dirksland Weer prijs met staatslot uit Goese sigarenzaak Zes auto's gekraakt iHES zeeuwse almanak Blauwe ruis waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 11 januari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het wegennet rond Zierikzee moet op de schop, wil de stad in de toe komst voor het verkeer makke lijk bereikbaar en toegankelijk blijven. Een rond- of randweg om de stad heen is niet per se noodzakelijk. Met drastische aanpassing aan het stuk N59 in Zierikzee - als verlaging van de weg en een tweebaansrotonde bij het busstation - kunnen deze grootscheepse, dure alternatie ven vermeden worden. Twee nieuwe woonwijken - Noorderpolder en Poortam bacht 11 - moeten binnen enkele jaren verrijzen, terwijl de uit breiding van het bedrijventer rein aan de Straalweg en de komst van het Business Park de economische groei moeten sti muleren. De bestaande wegen DIRKSLAND - Bij het bedrijf Le Due Fine Food in Dirksland is gistermorgen even na tien uur een grote brand uitgebroken. Die begon in een frituuroven, aldus woordvoerders van poli tie en brandweer. Rond half een was de brandweer de vlammen meester. De brand werd met vier tankau tospuiten bestreden. Overigens was van vuur weinig te zien: er stond vooral veel rook binnen het bedrijf, aldus een brand weerwoordvoerder. Buiten het bedrijf in voorgebakken etens waren was niet zo veel van de brand te merken. Slachtoffers zijn er bij de brand niet gevallen. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Het bedrijf is gele gen aan de Oost Havendijk in Dirksland. zijn amper berekend op deze groei. De gemeente moet daar om plannen maken om al dit verkeer straks in goede banen te leiden. Hoe het college dit denks te doen staat in de tiende modu le van de Structuurvisie Zierik zee, waarin de toekomstige ruimtelijke ontwikkeling van de stad wordt neergezet. Met een aantal drastische aanpas singen aan de wegen hoeven verkeersveiligheid, leefbaar heid voor de bewoners en de ge wilde (economische) groei el kaar volgens de bestuurders niet in de weg te staan. Om de bedrijventerreinen de Zuidhoek en aan de Straalweg en het nieuwe Business Park be ter toegankelijk te maken wil de gemeente met een rotonde een nieuwe aansluiting op de N526 maken bij de Platteweg. Hier voor wordt het kruispunt met de Julianastraat opgeofferd. Vol gens wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening) is deze 'ruil' nodig, omdat de provincie, die verantwoordelijk is voor de N256, anders niet wil meewer ken. Met de bouw van de nieuwe woonwijken is tot nu toe sprake geweest van een Rondweg of een Randweg ten noorden van Zie rikzee. De Randweg loopt van de Weg naar de Val (N256) naai de Heuvelsweg terwijl de Rond weg vanaf het zelfde kruispunt een halve cirkel maakt om weer aan te sluiten op de N 5 9 ten wes ten van Zierikzee. Deze oplos singen zijn behoorlijk ingrij pend en erg kostbaar. Naast voordelen kleven er ook nadelen aan: zo zal de Randweg de Lan ge Blokweg veel drukker maken omdat al het verkeer uit het westelijk deel van de binnen stad en de woonwijken van Plan West via deze weg afgevoerd wordt. In de verkeersvisie wordt een (derde) alternatief aangedra gen: de huidige N59 in Zierikzee drastisch aanpassen. Door de weg, die nu nog op een verho- Met drastische aanpassingen aan de N59 in Zierikzee kunnen grootscheepse, dure alternatieven als een rond-of randweg vermeden worden. foto PieterHonhoff: ging ligt, lager te leggen, wordt de geluidshinder in de wij k Mal ta aanzienlijk minder. De tun nels onder de weg door worden vervangen door bruggen voor voetgangers en fietsers, hetgeen 'sociaal veiliger' is. En de roton de bij de ingang van Zierikzee, die nu op drukke dagen al te klein is, vergroten door er twee rijbanen op te leggen. Voor het verkeer in de stad zelf is de boodschap bekend: het (toe ristisch) verkeer zoveel moge lijk buiten de stadswallen hou den. Een doorn in het oog is het colle ge de huidige situatie op de Nieuwe Haven. Om deze straat leefbaar te houden zonder dat het verkeer in cle centrum in een trechter rijdt willen de bestuur ders hier een éénrichtingsstraat van maken: via de Nieuwe Ha ven mogen de auto's straks al leen de stad nog uit. De verkeersmodule ligt samen met de delen over bedrijvigheid en stadssilhouet de komende vier weken ter inzage op het ge meentehuis. Op donderdag 17 januari orft 19.30 uur presen teert het college deze laatste de len van de structuurvisie in de Pontes Scholengemeenschap locatie Pieter Zeeman. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een groot aantal zorgverzekeraars heeft een be zoek aan de overgangsconsu- lent opgenomen in het pakket. Vrouwen die begeleiding zoe ken bij de hormonale overgang, komen voortaan in aanmerking voor een vergoeding. In Zeeland is vooralsnog één overgangsconsulente actief: Ineke Fondse-Vogelesang uit Zierikzee. Zij rekent Schou- wen-Duiveland, Noord-Beve land, Tholen en Goeree- Overflakkee tot haar werkge bied. Binnenkort wordt er ook in Yerseke een praktijk geopend voor Walcheren. De overgangsconsulente wordt sinds september 2000 erkend als nieuwe beroepsgroep in de me dische wereld. Tot dusver kwam een consult evenwel voor eigen rekening. Diverse verzekerings maatschappijen (waaronder CZ, Groene Land, Zilveren Kruis en Delta Lloyd) hebben de deskundige begeleiding bij de overgang vanaf deze maand toegevoegd aan het pakket waarvoor een vergoeding moge lijk is. Dat verlaagt de drempel voor vrouwen met problemen in die hoek. Overgangsconsulente word je na minimaal tien jaar praktijk ervaring in vrouwspecifieke verpleegkunde en een gerichte zes maanden durende oplei ding. De theoretische kennis wordt verzorgd door het lande lijk actieve Care for Women in Amersfoort. Deze organisatie staat onder toezicht van de Me dische Raad, is 'bijzonder lid' van de Dutch Menopause Socie ty van gespecialiseerde gynae cologen en daarmee volledig er kend als beroepsgroep. Tips Fondse is opgeleid in behande lingsmethoden vanuit zowel de reguliere als alternatieve ge zondheidszorg. De consulente bekijkt waar de overgangs klachten vandaan komen en welke mogelijkheden er voor de vrouw zijn om er (zelf) iets aan te doen. Daartoe horen onder meer praktische tips over voeding, beweging, het voorkomen van stress en kleding. Ook wordt aandacht besteed aan onderwerpen als botontkal- king, hart- en vaatziekten, borstkanker, urineverlies, sek sualiteit en verzorging van het lichaam. De behandeling heeft niet alleen tot doel de lichame lijke problemen terug te drin gen, ook wordt de inzet van een consulente gezien als onder steuning en erkenning van deze specifieke klachten, aldus Fondse. Advertentie GOES - De eigenaar van een staatslot dat is gekocht bij ta bakszaak Krijger in Goes en waarop 500.000 euro viel, heeft zich nog steeds niet gemeld. De prijs viel op het lot bij de trekking van de Oudejaarslote- rij. Eigenaar Roel Krijger heeft geen idee wie het winnende lot in handen heeft. „Het zou ie mand kunnen zijn die nu in de winkel staat", grinnikt hij. De onbekende winnaar kon zich vanaf 7 januari melden, maar heeft dat nog niet gedaan. Tot het einde van het j aar heeft hij of zij de tijd om de grote geldprijs te innen. De Staatsloterij, ont haalt de winnaar op het hoofd kantoor in Den Haag. De sigarenwinkel aan de Kreu- kelmarkt staat al langer bekend als verkoper van winnende lo ten. In de afgelopen zes jaar is er voor ruim 680.000 euro aanprij zen gevallen op de staatsloten. ARNEMUIDEN - In Arnemui- den is woensdagnacht in zes personenauto's ingebroken. De auto's stonden aan de Lang straat, de Burgemeester Lants- heeiweg, de Burgemeester Hackstraat en Tuindorp. Hoe groot de schade is, is niet be kend. (Advertentie) Nu tot WE DRESS MENi Vlissingen, Oude Mark! Laatste zondag koopzondag door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het CDA Schou- wen-Duiveland wil het wonen, werken en verblijven in Zierik zee aantrekkelijker maken. De christen-democraten pleiten onder meer voor aanleg van een parkeerkelder in de binnenstad en een snelle verbetering van de havens. Opvallend is dal de par tij geen uitspraak doet over een (nieuw) theater. Het CDA vindt dat het nieuwe gemeentebestuur zich de ko mende vier jaar hard moet ma ken voor een parkeerkelder in de Mosselboomgaard. Daarbij gaat het, zei vertrekkend frac tievoorzitter C. Legemaate gis teren, om een nadere uitwerking van de ideeën die het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) onlangs presenteerde. Het CDA ziet een ondergrondse parkeer garage als een goed alternatief voor het 'blik' dat nu het over grote deel van het jaar het Ha venplein in beslag neemt. De gemeente werkt aan een her inrichtingsplan voor dat ge bied. Onduidelijk is nog waar de huidige parkeerplaatsen kun nen worden teruggebracht. Een ondergrondse oplossing is vol gens Legemaate niet alleen aan- trekkelijk voor bezoekers, ook de bewoners en de bedrijven in het Havenkwartier zouden er profijt van hebben. Door een aantal vaste plekken te verhu ren is bovendien een deel van de exploitatiekosten gedekt. In de zomermaanden verdient de ga rage zichzelf vlot terug, meent Legemaate. Het CDA herhaalt zijn standpunt dat het gratis parkeren op het transferium in Renesse over moet zijn. Het karakter van Zierikzee wordt grotendeels bepaald dooi de havens. Dat geldt eveneens voor Bruinisse. Niet alleen de recreatievaart maar ook de vis sersvloot spelen daarin een voorname rol. Het CDA vindt dat de gemeente actief moet meedenken over het scheppen van ruimte voor deze belangrij ke sectoren. In het program wordt gepleit voor goede thuis havenfaciliteiten en het promo ten van onderzoek naar nieuwe kweekmethoden ter verbreding van het draagvlak. Ligplaatsen Wil Schouwen-Duiveland op langere termijn zijn positie op dit vlak behouden, dan duldt het vergroten van de aantrekke lijkheid van deze havens geen uitstel. Nu voor Bruinisse de koers is uitgezet met de herin richting van de vluchthaven, is het volgens het CDA hoog tijd dat er een nieuwe visie komt over de mogelijkheden voor Zierikzee. De monumentenstad heeft nog de mogelijkheid de Nieuwe Haven uit te breiden met zestig ligplaatsen. „Maar dat moet dan wel snel gebeuren, want anders verspelen we dat recht. De tijd is rijp om op dat front nu daadwerkelijk door te pakken", aldus Legemaate. Het CDA houdt vast aan behoud van de vissersvloot in Zierikzee. Opvallend is dat de christen-de mocraten in het verkiezingspro gramma met geen woord reppen over een toekomstig theater. Volgens fractievoorzitter Lege maate is dat hoofdstuk er op zijn advies uitgelaten, omdat mo menteel te onduidelijk is wat een goede keuze zou zijn. „Er is wel een voorzet gedaan, maar daar moet ook nog een prijs kaartje aan worden gehangen. Op het moment de burger dat te zien krijgt en zich realiseert hoeveel een theater op Schou wen-Duiveland per hoofd van de bevolking kost, woi-dt er mis schien weer heel anders over ge dacht. De plannen en gevolgen zijn naar onze smaak nog onvol doende uitgevlooid om daar als partij al een duidelijk stand punt over te kunnen innemen. Alles wat je nu opschrijft, kan over een paar maanden vol strekt anders komen te liggen. Daarom hebben wij gezegd: laat dat de nieuwe ploeg eerst maar eens flink uitzoeken. We hebben al genoeg kritiek over ons afge roepen met het nieuwe gemeen tehuis, dat moet niet nog een keer gebeuren." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Nadat de ANBO- Regioraad op Schouwen-Dui veland kort geleden al staatsse cretaris Vliegenhart van Volks gezondheid sommeerde eens meer daden dan mooie woorden te tonen, richt die raad zich nu tot het gemeentebestuur met het verzoek een meer consistent be leid te voeren. De Regioraad is een overkoepe ling van de vijf regionale afde lingen op Schouwen-Duiveland van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. De kritiek op staatssecretaris en gemeen tebestuur betreft de afkalving van nutsvoorzieningen. De gemeente kant zich wél te gen het verdwijnen van diverse voorzieningen, zoals van post kantoren en postagentschap pen, erkent de Regioraad. De groepering zou echter graag zien dat het gemeentebestuur zijn eigen beleid meer zou rich ten op het behoud van voorzie ningen. Volgens de Regioraad dreigen sommige gemeentelijke accommodaties en organisaties onbetaalbaar te worden of in de knel te komen. De briefschrij vers vragen zich bijvoorbeeld af wat de gevolgen zullen zijn van privatisering van de afdeling reiniging. Verder informeren ze naar het mogelijk opheffen van bepaalde sportaccommodaties. Ook maakt de Regioraad be zwaar tegen prijsverhogingen van consumpties in de dorps huizen, omdat dit bij uitstek ontmoetingsplaatsen zouden zijn voor ouderen. De Regioraad heeft ook moeite met het opheffen van onrenda bele lijnen in het openbaar ver voer. Volgens het ANBO over legorgaan zou het nieuwe Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) pas een goed al ternatief zijn als het prijsver schil met het regulier openbaar vervoer niet zo groot zou zijn. Tenslotte informeert de Regio raad wat er met de brandweer op Schouwen-Duiveland staat te gebeuren. „We zijn bezorgd geraakt over berichten in de me dia daarover", zegt voorzitter J. van Wezel. (Advertentie) Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 Alsrechtgeaarde Zeeuw draagt hij B lof een warm hart toe. Niet dat die Zierikzeeë- naar nou zelf juichend in Pa- radiso zou staan, maar hij volgt met trots de berichtge ving over het nationaal succes van de Zeeuwse pop groep. Hij kon zich zo voor stellen dat dochterlief die in Amsterdam studeert, wél dolgraag live het presenta tieconcert van Blauwe Ruis zou meemaken. Nou had hij binnen zijn netwerk een pri ma pijler om die wens te rea liseren in de vorm van een toegangskaartje en dus wierp hij zich op als 'de lief ste vader van de hele wereld'. Toegewijd toonde hij zich ook. De ochtend na het con cert belde hij even of het 'echt leuk' was geiveest. Leuk én laat, zo bleek. Dochter had zich verslapen. Dat leidde dankzij de nummermelder tot het volgende dialoogje: Zij: „Dag Pa. Ja, ik heb me verslapen. Dit maak ik op school niet meer goed van daag." Hij: Sterkte kind. Veel mist in de kop zeker?" Zij: „Nee, vooral blauwe ruis. Doei!!!" door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Wethouder C. Veerhoek van de gemeente Schouwen-Duiveland ziet niets in het plan van het ministerie van Verkeer en Waterstaat om - als compensatie voor natuurverlies door aanleg van de tweede Maasvlakte - aan de Schouwse voet van Brouwersdam een acht hectare grote nieuwe zeereep aan te leggen. Een dergelijk natuurgebied ingeklemd tussen drukbezochte recreatiegebieden is in de visie van de wethouder onge wenst. Het ministerie werkt hard aan het Pro ject Mainportontwikkeling Rotterdam (PMR). Dat project is er op gericht mainport Rotterdam te versterken en de leefbaarheid in het Rijnmondgebied te verbeteren. Eén van de onderdelen van dat project is de aanleg van de tweede Maasvlakte en dat kost natuur. De zeereep op Voorne en Goeree- Overflakkee wordt erdoor aangetast en ter compensatie wil het ministerie een nieuwe zeereep van in totaal 23 hectare aanleggen. Voor het overgrote deel moet deze zee reep op Zuid-Hollands grondgebied - bij de Goereese aanzet van de Brou wersdam - komen. Een zeereep van acht hectare staat ingetekend tussen de Schouwse aanzet van de Brouwersdam en het zuidelijke plateau bij de Brou- werssluis. Wat Veerhoek betreft kan het ministe rie beter op zoek gaan naar een andere plek voor de gewenste compensatie. „We proberen hier de recreatie zoveel mogelijk naar de flanken van het eiland te sturen om natuurgebieden te ontzien. Ik begrijp eigenlijk niet hoe je dan op het idee kimt komen om in één van de drukste delen van het recreatiegebied - de Brouwersdam is i*ecreatief gezien één van onze toplocaties - een natuur gebied neer te leggen." Het Zeeuwse provinciebestuur heeft nog geen standpunt ingenomen. De provincie heeft van het ministerie de toezegging gekregen dat op korte ter mijn een uitnodiging voor overleg over het plan in de bus glijdt; dat óverleg wil het bestuur afwachten. Volgens N. Hooimeijer van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat is het ze ker niet de bedoeling de acht hectare zeereep de gemeente Schouwen-Dui veland en de provincie Zeeland koste wat het kost door de strot te duwen„De ministerraad heeft zich positief uitge sproken over het plan, maar als de pro vincie en de gemeente het hier absoluut niet mee eens zijn gaat het gewoon niet door en wordt ergens anders naar com- pensatienatuur gezocht. Strekdam Wat Veerhoek wel graag zou willen, is de aanleg van een strekdam aan de noordzeezijde, haaks op het dij kl i- chaam van de Brouwersdam. „Daar heb ik in de Stuuurgroep Brouwersdam ook heel sterk voor gepleit. Het strand dreigt zich vanwege sterke stromingen steeds meer te verplaatsen richting Goeree-Overflakkee. Een strandpavil joen daar kuiert zo langzaam maar ze ker ook die kant op. Door een strekdam van zo'n honderd meter kun je de stro ming breken en het verplaatsen van het strand een halt toeroepen." Het ministerie wil de schade aan de zeereep op Voorne en Goeree compenseren door aanleg van een nieuwe zeereep aan de Brouwersdam, deels bij de Schouwse damaan- zet. foto Pieter Honhoff rusriei: opgewfflan in alle -D dagfctfaden w- 9e Werkd ag* 2.1 miljoenMtKi «rtóijuatie.einaii:MfofeHfljurt o.y./. 1 HEET '/ooia'AAi f MAAR BEHALVE HAAR NAAM VERANDERT ER NIETS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29