Tholen wil groei en kwaliteit Jeugdhonk moet snel open Brouwfanaten proosten op jubileum Bedrijven mogen niet lijden onder bouw nieuwe wijk PZC Debat over toekomst D66 vraagt aanpak vreugdevuren Twee gewonden in Goes Grote brand in Dirksland Zes auto's gekraakt in Arnemuiden Betrokkenen drugssmokkel gepakt weekenddiensten Concert in Goes Lyceum agenda Jeugd zoekt vogels op Rommelmarkt De Deltabrouwers werken nu al vijftien jaar aan de verfijning van hun brouwtechnieken. foto Willem Mieras door Ron Magnée GOES - De Deltabrouwers, de Zeeuwse vereniging van ama- teur-bierbereiders, bestaat vijftien jaar. In die jaren heeft de club een groeiend aantal le den de kunst van het bierbrou- wen bijgebracht. En dat alles onder het motto: een gezonde geest past niet in een droog li chaam. In keukens, kelders en zolders, werkelijk overal maken Zeeuwse brouwers hun eigen gemaakte bier. De club waar deze brouwfanaten bijeenko men, de Deltabrouwers, be staat deze week vijftien jaar. De vereniging is verantwoor delijk voor tal van brouwcur- sussen, reisjes naar brouwerij en, gildenavonden en het jaarlijkse, groots opgezette Delta Bier Festival. Voorzitter van de vereniging is Jan Passieux. Deze bier-bon- vivant heeft bijna het gehele bestaan van de vereniging meegemaakt. ,,Ik ben nu veer tienjaar lid. In die tijd heb heel wat zien veranderen. Vooral de kwaliteit van de mouten is be hoorlijk verbeterd De vereniging heeft het leden tal in de loop der jaren flink zien stijgen. Op dit moment zijn er zo'n 140 leden actief. Mannen én vrouwen afkom stig uit de hele provincie en ver daarbuiten. „Een lid is naar Ierland is verhuisd, maar is nog steeds lid van de Delta brouwers." De vereniging is dé plek om bierkennis uit te wis selen. „Soms ben je niet tevre den over je eigengemaakte brouwsel. Ergens tijdens het proces moet je dan iets fout hebben gedaan. Daar praat je dan over met de leden van de vereniging." Niet duur Niet alle leden brouwen zelf, weet Passieux, sommigen zijn enkel bierliefhebber met een voorliefde voor lokaal gebrou wen bier. „Maar die moedigen we natuurlijk aan zelf te gaan brouwen." En dat is nog niet eens zo duur. Voor zo'n 150 eu ro kan iemand al aan de slag. Met dat bedrag heeft de begin nende bierbrouwer alle beno digdheden, brouwapparatuur en grondstoffen, om zo'n veer tig liter bier te maken, rekent Passieux voor. Maar sommi gen beginnen met minder bier te brouwen, vanaf zo'n tien li ter. Vandaag vieren de Deltabrou wers tijdens een besloten feestje hun derde lustrum. In maart zijn alle bierliefhebbers weer welkom tijdens de acht ste editie van het Delta Bier Festival. •door Esme Soesman THOLEN - Beheerste groei en kwaliteit zijn de twee rode dra den waarlangs de ontwikkeling van de gemeente Tholen de ko mende vijfentwintig jaar moet verlopen. In een speciaal raads- debat buigen Thoolse politici zich maandag 21 januari over de toekomst van hun gemeente. Dat doen zij aan de hand van 'bouwstenen' die door de bevol king zijn aangedragen. Uit eerder gehouden publieke debatten, en via enquêtes, zijn vier hoofdonderwerpen gedes tilleerd: wonen, werken, leven en moderne gemeente. Uitgaan de van de twee rode draden (be heerste-groei en kwaliteit) zijn 'éf tal van bouwstenen aange roerd die kunnen bijdragen aan $en voor Tholen wenselijke ont wikkeling in de komende vijf entwintig jaar. Op het gebied van wonen is hel der dat bevolkingsgroei nodig is om voorzieningen te kunnen uitbreiden. Een sterkere groei van Tholen-stad ligt daarbij voor de hand. Met een gevari eerde woningvoorraad kan de aantrekkelijkheid van wonen óp Tholen worden vergroot. Ideeën die daarbij passen zijn het vestigen van senioren woon vormen in leegkomende boerde rijen en realisatie van buiten plaatsen waar wonen in de natuur of aan het water moge lij kis. Leefklimaat Omwille van een leefbare sa menleving kunnen verder tal van projecten worden opgezet. Met zogenaamde dorpsontwik kelingsbedrijven moet de bur ger gestimuleerd worden als partner of initiator aan het ei genleefklimaat te werken. Zo'n ontwikkelingsbedrijf is meer dan een dorpsraad, waarvan ge vreesd wordt dat het alleen een extra bestuurslaag is tussen ge meentebestuur en inwoners. Een dorpsontwikkelingsbedrijf kan gefaciliteerd aan de slag met bepaalde zaken in het dorp of de wijk. Per kern moeten er dorpsplan nen komen, op basis waarvan keuzes worden gemaakt over voorzieningen die in stand ge houden worden. Het verschil in voorzieningenniveau tussen kleine kernen en Tholen-stad moet. omwille van kwaliteit, groter worden. Maar ook Sint- Maartensdijk, waar onder an dere het gemeentehuis ver dwijnt en waar een eenzijdig aanbod van huurwoningen be staat, verdient een extra impuls. Winkels Op economisch vlak wordt uit breiding van verblijfsmogelijk heden voor toeristen (zoals bed and breakfast) als noodzakelijk gezien. Met de vestiging van grotere winkels op bijvoorbeeld bedrijventerrein Noord in de stad Tholen kan een aantrekke lijker winkelgebied worden ge realiseerd. Naast rust en groen moet ook het culturele erfgoed onder de aandacht worden ge bracht. Kwaliteit is het sleutel woord als het gaat om vestiging van bedrijven. Dienstverlenen de bedrijven krijgen prioriteit. Bedrijven zouden zich aan de oostkant van Tholen moeten vestigen. Aan de politiek nu de taak met duidelijke uitspraken te komen over deze en andere thema's. Daarvóór schuiven ook de wet houders aan bij hun fracties. Het publiek krijgt tussentijds de mogelijkheid om opheldering over standpunten te vragen en kan uiteindelijk ook instem ming betuigen danwel afkeu ring uitspreken. Het raadsdebat in de Meulvliet in Tholen-stad begint om 19.30 uur. vrijdag 11 januari 2002 HEINKENSZAND - Het Borselse D66-raadslid P. Verbart vindt dat de gemeente samen met politie en brandweer meer moet doen om de vreugdevuren bij de jaarwisseling binnen de perken te houden. In 's Gravenpolder, Baarland en 'sHeeren- hoek werden de afgelopen jaarwisseling vreugdevuren ge stookt dichtbij de bebouwing. Verbart stelde gisterenavond vast dat het gelukkig nog niet zo erg is als in Arnemuiden, maar had in Borsele toch meer ingrijpen verwacht. „Er wer den caravans in de brand gestoken. Gelden de milieuwetten dan plotseling niet met nieuwjaar? Een boer die een bosje hout verbrandt, krijgt een pi-oces verbaal aan zijn broek." Volgens wethouder P. Vollaard, als loco-burgemeester belast met orde en veiligheid, moet de gemeente juist uiterst tevre den zijn over het verloop van de jaarwisseling. „We hebben dat met politie en brandweer uitermate goed voorbereid. Waar vreugdevuren werden gestookt, waren politie en brand weer paraat. Als ingrijpen noodzakelijk was geweest, was het zeker gebeurd." GOES - Een 77-jarige fietser uit Goes en een 33-jarige motor rijder uit de gemeente Borsele zijn gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding. De motorrijder uit de gemeente Bor sele reed rond vijf uur over de Kloetingseweg en zag op de kruising met de Rembrandtlaan te laat dat cle Goesenaar overstak bij voetgangersoversteekplaats. Bij het remmen gleed de motor door en kwam de bestuurder ten val en botste tegen de 77-jarige man. Beiden mannen werden per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis. De motorrijder liep kneuzingen op, de 77-jarige man had beenletsel. Beiden kon den na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. DIRKSLAND - Bij het bedrijf Le Due Fine Food in Dirksland is gistermorgen even na tien uur een grote brand uitgebroken. Die begon in een frituuroven, aldus woordvoerders van poli tie en brandweer. Rond half een was de brandweer het vuur meester. De brand werd met vier tankautospuiten bestreden. Overigens was van vlammen weinig te zien: er stond vooral veel rook binnen het bedrijf, aldus een brandweerwoordvoer der. Buiten het bedrijf in voorgebakken etenswaren was niet zo veel van de brand te merken. Slachtoffers zijn er niet geval len. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Plet bedrijf is gelegen aan de OostHavendijk ARNEMUIDEN - In Arnemuiden is in de nacht van woensdag op donderdag in zes personenauto's ingebroken. De auto's stonden aan de Langstraat, de Burgemeester Lantsheerweg, de Burgemeester Hackstraat en Tuindorp. Hoe hoog de scha de is, is niet bekend. ROTTERDAM - Naar aanleiding van de arrestatie van een 28-jarige Vlissinger op 14 december in Rotterdam, heeft de politie dinsdag twee andere verdachten aangehouden. De Vlissinger werd aangehouden omdat hij betrokken was bij het smokkelen van cocaïne uit Curasao naar Nederland. Eén van de andere verdachten had de drugs op 12 december via Schip hol het land binnen gebracht. De ander was verantwoordelijk voor het transport in Nederland. De Vlissinger zit in voorlopi ge hechtenis. De twee anderen worden vandaag voorgeleid aan de rechter-commisaris. De handelswaarde van de drugs bedraagt zo'n 235 00 euroDe politie meer aanhoudingen niet uit dat er nog meer aanhoudingen volgen. door Rob Paardekam YERSEKE - Agrarische bedrij ven die moeten verkassen door de komst van de nieuwe wijk Steehof in Yerseke moeten zo goed mogelijk worden gehol pen. Die boodschap gaven de le den van de raadscommissie wo nen en milieu het college van burgemeester en wethouders van Reimerswaal gisteren mee. „Bedrijven mogen nooit de dupe worden van de komst van een nieuwe wijk", aldus J. Kramer (BBR). In het gebied tussen de Steeweg, de Damstraat, de Stoofstraat en de westelijk gelegen brede wa tergang verrijzen tussen nu en Ongeveer tien jaar 150 wonin gen. Het voorontwerp bestem mingsplan voor de nieuwe wijk werd gisteren besproken door ,d,e commissie wonen en milieu, pok veel omwonenden toonden belangstelling, zodat de raads zaal tot de laatste stoel gevuld was. Eén van de aanwezigen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vroeg aandacht voor de bedrij ven die grond moeten inleveren of zelfs helemaal moeten ver huizen. „Die moeten financieel ondersteund worden." De leden van de commissie spraken zich allemaal in diezelfde bewoor dingen uit. Volgens wethouder M. van Overloop worden belan gen van de bedrijven zeker niet uit het oog verloren. „Erlopen al diverse onderhandelingen. We proberen de bedrijven zo goed mogelijk compensatie aan te bieden." Kinderen Verder waren de woorden over het bestemmingsplan overwe gend positief. De manier waar op de waterafvoer in de wijk is geregeld, bevalt de leden van de commissie uitstekend. Al heb ben de vele waterpartijen vol gens M. Sinke (SGP) ook een keerzijde: ze zijn niet helemaal ongevaarlijk voor kinderen. Ook de andere partijen vroegen daar aandacht voor. Het be stemmingsplan komt hen enigs zins tegemoet, want daarin wordt gesproken over kind vriendelijke oevers. Een vrouw uit het publiek vroeg aandacht voor het vele bouw- verkeer dat de komst van de wijk met zich mee zal brengen. „Waar gaat dat langs rijden?" Een medewerker van adviesbu reau RBOI, dat het bestem mingsplan opstelde, zei dat daarover nog geen concrete keuze is gemaakt. „Misschien kunnen we een tijdelijke ont sluiting aan de Postweg realise ren, zodat het bouwverkeer niet door de kern hoeft." Maar een nog betere oplossing is de komst van een rondweg aan de westkant van Yerseke. Het belang daarvan werd gisteren nog eens benadrukt. Niet alleen voor het bouwverkeer, maar ook voor de nieuwe bewoners. GOES - Muziekvereniging Eup- honia uit Goes geeft op zondag 13 januari een nieuwjaarscon cert in samenwerking met brassband Excelsior Kloetinge. Zowel het jeugdorkest als de fanfare van beide verenigingen treden op tijdens het concert dat plaatsvindt in het Goese Ly ceum. Aanvang 12.00 uur. door Mieke van der Jagt GOES - Vrijwilligers van Co lours Samen Sterk (CSS) dra gen de laatste loodjes naar de opening van het ontmoetings centrum m de Wijngaardstraat in Goes. CSS, ontstaan uit de klantenkring van koffieshop Wayne's World die moest ver dwijnen, is al maanden aan het werk in het voormalige pand van de waterbeddenhandel. Volgens Ricardo Verhagen, mo tor achter CSS, wordt het nu hoog tijd dat de tent open gaat. „Aan de ene kant duurt het wachten te lang, maar aan cle andere kant hebben we veel ge leerd tijdens die bouwperiode. Maar eind februari moet de boel open." Dat het zo lang heeft geduurd voordat de jongeren aan cle slag konden, ligt volgens Ricardo Verhagen vooral aan de veilig heidsvoorschriften. „We zijn dit project begonnen na Volendam, dus het is te begrijpen dat nie mand ook maar het geringste ri sico wil lopen. Maar al die vei ligheidsvoorschriften: wanden die lange tijd brandwerend moeten zijn, een brandtrap van af de bovenverdieping en noem maar op, het kost natuurlijk al lemaal scheppen met geld. Er moest dus een andere begroting komen, ook omdat we de zolder, die eerst voor opslag bestemd zou zijn, als kantoor en verga derruimte gaan gebruiken." Binnen een paar weken moet er uitsluitsel komen over wie wat gaat betalen en wat er over schiet voor de inventaihs. „We hebben overigens wel maz zel gehad doordat we uit een failliete boedel goede spullen hebben kunnen overnemen. Er is druk geschilderd en gepleis terd en we hebben een mooie bar aangeschaft. Intussen zijn er ook allerlei plannen ontwikkeld voor activiteiten, want we wil len beslist niet alleen een hang- plaats worden. Boven is er ruimte voor sportactiviteiten en muziek, we willen mogelijkhe den voor internet en Colours moet ook buiten de muren van het ontmoetingscentrum tre den. Het zaalvoetbalteam van CSS heeft inmiddels al succes sen geoogst." De samenwerking met ZCAD, Jongerenwerk en het ROC is in de maanden van opbouw en wachten behoorlijk op de proef gesteld. „Juist op dat punt heb ben alle-partijen veel geleerd. Instanties zijn nu eenmaal ge wend cle regie te hebben en er is ook altijd de neiging om de ei gen doelstellingen voorop te zetten. Wij zelf, onze groep jon geren, heeft moeten leren ge structureerd samen te werken en bewust cle eenheid in cle groep te bewaren. Je zult mij niet horen zeggen dat dat een voudig is geweest, maar wij zijn er sterker uitgekomen en ik heb de indruk dat dat voor de rest ook geldt." Voorwaarde is volgens Ricardo wel dat er nu haast wordt ge maakt met de opening. „De ROC-consulent, die hier kan toor heeft, zit te popelen om jon geren in onderwijstrajecten te krijgen. Weheben twee jongerns in een ID-baan kunnen krijgen, maar die moeten ook bij het ROC aan cle slag. Voor het Jon gerenwerk en ZCAD geldt dat die ook weinig kunnen doen, zo lang hier de deur niet open gaat." Lichtpuntjes Hoewel het wachten, de inge wikkelde procedures en de trage ambtelijke molgens de groep jongeren zwaar zijn gevallen, ziet Ricardo Verhagen wel wat zonnige kanten. „Omdat andere partijen graag aanspreekpun ten willen hebben in diverse et nische groepen, dreigde de groep op die manier uiteen te vallen. Maar we zijn altijd één groep geweest en voor de mees ten van ons is dat de belangrijk ste waarde. Daar hebben we bij stilgestaan en we hebben afge sproken dat we één groep blij ven. Er is niet zoiets als een Marokkaans belang, een Antil- liaans belang of een Surinaams belang. We hebben allemaal hetzelfde belang: dat van Co lours." Met een groep allochtone jonge ren in Vlissingen is inmiddels een warm contact ontstaan. „Zij volgen onze bevindingen op cle voet en ze willen volgens het Co lours-concept in Vlissingen ook zoiets van de grond tillen. Dan natuurlijk zonder cle fouten een frustraties die zich bij ons heb ben voorgedaan." CSS is ook vast van plan omsa men met een organisatiebureau, een groot evenement in de Zee landhallen op te zetten voor de ze zomer. „Een multicultureel feest, waarvan wellicht winst te verwachten is. Die gaat dan naar Colours en naar eventuele andere, gelijksoortige projec ten." zaterdag 12 en zondag 13 januari 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus, Joosse, Slager, van Straalen en v.d. Werff, vrij. 18.00- zon. 19.00 uur: J. A. v. d. Werff, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel.10113) 227451. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Patiënten huisartsen Schmeitz, Kooi man, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00-zon. 19.00 uur: B. J. M. Schruer, v.d. Spiegelstraat 42, Goes, tel. (0113)214373. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Wolphaartsdijk/s-H. Arendskerke, Hein- kenszand.Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: G. A. C. Aarnoutse, Havenweg 16,Nieuw- dorp, tel.(0113)612327. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Zangvogelstraat86, Hein kenszand, tel. (0113) 563074. Hansweert, Schore, Yerseke en Kruinin- gen, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: A. Plaisier, B. Vogelaarstraat 2a, Kruinin- gen, tel.(0113)381566. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: S.S. Mulder, Vinkenissestraat2, Rilland, tel (0113) 551343 Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heeren- hoek: D. v.d. Tempel, 's-Gravenpolder, tel. (0113)311747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 18.00-zon 23.00 uur: J. A. de Jong, Kapelle, tel. (0113) 341290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat, Kamperland en Wissenkerke: J. A. Kersseboom, Kortgene, tel. 0900- 3301319. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: A. P. v.d. Dorpel, Ericalaan 31, Yerseke, tel (0113)572565. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Smit en de Wit tel. (0113) 220034. Apotheken: Weekenddienst zat. 10.00-18.00, zon 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apo theek de Pijlers, v. Dusseldorpstraat 1 Goes, tel. (0113) 227104. De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta tionspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: B. v.d. Paut, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel 06-22699026 Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St, Philipsland via tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113)229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: A. Vogels, Grote Kerkstraat 34, Steenber gen, tel. 0167-563780. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 uur. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Oosterschelde Thuiszorg: Tholen en St. Philipsland: Tel, (0113) 249111. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café, 22.00 uur: Gezellig vrijdagavondcafé; GOES - Zeelandhallen, 09.00 uur: Sprin gen paarden Klasse Z (Inter)nationaal springen; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Zorgcentrum Vredelust, 14.30 uur: Bingo voor de Diabetes vereniging. GOES - Milieu-educatiecen trum (MEC) De Bevelanden in Goes houdt woensdag 16 janua ri een activiteit voor kinderen van vijf tot en met acht jaar. Sa men met de boswachter van Na tuurmonumenten gaan zij op zoek naar vogels. Hij vertelt hoe deze de winter doorkomen. In het MEC zelf kunnen de kinde ren hapjes maken voor de vo gels. De activiteit duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Het MEC is gevestigd in de Hollandsche Hoeve. ELLEWOUTSDIJK - In het Van Hattumhuis in Ellewoutsdijk wordt morgen een rommel markt gehouden. De opbrengst is bedoeld om de kas van ver schillende verenigingen te spekken. De rommelmarkt aan de Zomerstraat 16 begint om 10.00 uur en eindigt om 14.00 uur. Vrijwilligers van Colours Samen Sterk leggen deze weken de laatste hand aan het ontmoetingscentrum in de Goese Wijngaardstraat. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27