Duidelijkheid over bouwregels CWI Goes voor werk én uitkering 13 Thoolse kok stapt op snerttram Hulp bij overgang voortaan vergoed 60% Weer prijs met staatslot uit Goese sigarenzaak Noord-Beveland bepaalt richtlijnen in welstandsbeleid Reimerswaal verdeelt geld openbaar groen Veel hardrijders op Boomdijk tPDUffl KORTING Raadsfracties akkoord met hoge schoorsteen zeeuwse almanak Blauwe ruis PZC MIDDEN vrijdag 11 januari 2002 door Harold van Ginkel GOES - De eigenaar van een staatslot dat is gekocht bij ta bakszaak Krijger in Goes en waarop 500.000 euro viel, heeft zich nog steeds niet gemeld. De prijs viel op het lot bij de trekking van de Oudejaarslo- terij. Eigenaar Roel Krijger heeft geen idee wie het winnen de lot in handen heeft. „Het zou iemand kunnen zijn die nu in de winkel staat", grinnikt hij. De onbekende winnaar kon zich vanaf 7 januari melden, maar heeft dat nog niet ge daan. Tot het einde van het jaar heeft de eigenaar van het lot de tijd om de grote geldprijs te in nen. De Staatsloterij onthaalt de winnaar op het hoofdkan toor in Den Haag. De sigarenwinkel aan de Kreu- kelmarkt staat al langer be kend als verkoper van winnen de loten. In de afgelopen zes jaar is er voor ruim 680.000 eu ro aan prijzen gevallen op de staatsloten. doorMieke van der Jagt WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland gaat het wel standsbeleid inzichtelijker en doorzichtiger maken. In het al gemeen wordt het voor burgers makkelijker om in een vroeg stadium te weten wat wel en wat niet mag. In een nota over het welstands beleid in de gemeente worden de richtlijnen bepaald die moeten uitmonden in een Welstandsno ta, waartoe de gemeente ver plicht is als de nieuwe Woning wet, medio dit jaar, van kracht wordt. Noord-Beveland is niet van plan om welstandsvrije gebie den aan te wijzen in de gemeen te, hoewel de wet daartoe wel mogelijkheden biedt. Noord- Beveland ziet daarvan af omdat burgemeester en wethouders in een welstandsvrij gebied niet meer kunnen ingrijpen als het te gek wordt. Die mogelijkheid houdt het college wel bij zoge noemde welstandsvrije objec ten waarvoor een bouwvergun ning nodig is. Ook kan het college toestemming geven af te wijken van bepaalde algemene welstandvoorschriften Het welslagen van het nieuwe welstandsbeleid staat of valt met een goede communicatie. Via brochures, internet en aan het gemeentelijk loket wil Noord-Beveland bouwlustigen informeren over wat er zonder vergunning mag, welke regels er gelden voor bouwsels waarvoor wel een vergunning nodig is en over de regels die in de bestem mingsplannen voor het beeld van de bouwwerken en het ge heel worden gehanteerd. Alle regels zijn allereerst geba seerd op de bouwverordining. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal stopt ruim 45.000 euro in het verfraaien van het openbaar groen in de dorpen. Het overgrote deel daarvan gaat naar twee projecten in Waarde. Het gaat om geld dat al in 1997 voor de dorpsgroenstructuur- plannen is gereserveerd. Per kern is een structuurplan vast gesteld waarin wordt aangege ven wat er aan het openbaar groen moet worden gedaan. Er werd afgesproken elk jaar een ton (in guldens) in het project te steken. Dit jaar wordt het grootste deel van dat geld gestopt in twee pro jecten in Waarde. Bijna 14.000 euro wordt besteed aan een ge deeltelijke herinrichting van Parkzicht en ruim 2 00 0 0 euro is nodig voor het rooien van tien tallen oude bomen aan de Ha- venoordseweg. „Een hoop geld", aldus wethouder Bliek. „Maar de gemeente is verant woordelijk voor de veiligheid van de mensen die er rijden." Overigens worden voor het geld ook nieuwe bomen geplant. Van het resterende geld gaat ruim 2000 euro naar Rilland, waar de vijver bij Huize De Vliedberg wordt gerepareerd. Voor de kleine 10.000 euro die overblijft, wordt de ondergrond van diverse speeltuintjes in de gemeente aangepast. Dat laat ste is een karwei dat in fasen wordt aangepakt en al enkele jaren bezig is. In het kader van een besluit voor de veiligheid van speeltoestellen worden alle speelterreintjes voorzien van rubberen tegels. De gemeenteraad praat dinsdag 29 januari over de plannen. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. Wat gebouwd wordt, moet deu gen. Het moet yeilig zijn, van minimale afmetingen en van duurzaam materiaal. Hoe het eruit mag zien, is afhankelijk van de functie van het bouw werk, van de omgeving waarin het staat, van de aard en de schaal die in de gemeente ge bruikelijk zijn en van de belan gen van derden. Dakkapellen in een rij woningen bijvoorbeeld moeten allemaal even hoog zijn, met een maximaal glasopper vlak en ze moeten een vlakke kap hebben. Voor aanbouwsels, schuurtjes, erf af scheidingen, kozijnen en deuren gelden regels waarbin nen burgers nog een heleboel vrijheid kunnen vinden. Als bouwers buiten de aangegeven kaders willen gaan, komt de welstandscommissie eraan te pas en als het om monumenten gaat, spreekt de monumenten commissie. In het algemeen moet een gebouw dat afwijkt van de regels, van bijzondere ar chitectonische kwaliteit zijn, willen B en W ermee akkoord gaan. De nota welstandsbeleid wordt dinsdag 15 januari behandeld in de commissie Ruimtelijke Orde ning, Economie en Recreatie, die vanaf 19.30 uur vergadert in het gemeentehuis van Noord-Beveland in Wissenker- ke. Bas en Janny de Man zijn gewend de erwtensoep in grote hoeveelheden te bereiden. foto Willem Mieras door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Uitgerust met een litertje of dertig zelfgemaakte snert is de Thoolse snertkok Bas de Man van daag afgereisd naar Rotterdam, om daar zijn erwtensoep in de Rotterdamse Snerttram aan de man te brengen. Een eer die de eigenaar van café-res- taurant-partycentrum Havenzicht in Sint-Annaland te beurt is gevallen als winnaar van de Giga-Super-Snert-Bo- kaal. Deze prijs sleepte De Man eind 2000 in de wacht, tijdens de kerstmarkt die in verband met het 525-jarig be staan van Sint-Annaland werd gehou den. De snert van De Man viel in de smaak. Onder meer bij jurylid Anna Paerel, initiatiefneemster van de Rot terdamse Snerttram. Van oktober tot en met april rijdt deze tram op vrijdag, za terdag en zondag als toeristische at tractie kriskras door de havenstad. De Man krijgt de kans zijn snert, die des tijds door de jury als 'best gemeubileer de en smakelijkste erwtensoep met een echte ouderwetse opoe-smaak' werd getypeerd, te promoten. Die ouderwetse smaak laat zich alleen al door het procédé verklaren. De erw ten haalt De Man bij de molenaar, op dat hij zeker weet dat ze van de laatste oogst zijn. Een dag van tevoren gaan ze in de week. En dan maar koken in een speciale 120 liter grote pan, met de 'meubeltjes' erin: spek en - op een later moment - verse ui en andere groenten. Belangrijk in het procédé, vertelt De Man bereidwillig, is het afkoelen. „Ei genlijk moet je de pan op stenen zetten, zodat de wind er onder kan waaien." Grijnzend vertelt hij over ervaringen die hij zelf als jongen heeft opgedaan. Toen de slacht van een varken niet door kon gaan, omdat de vrouw des huizes menstrueerde. Ook op de soep kunnen vrouwen een vernietigend effect heb ben. Bezorgd over het lukken van zijn eigen 'pannetje' soep is De Man echter niet. Voorafgaand aan zijn trip naar Rotter dam staat er maar liefst honderd liter te pruttelen. Bedoeld voor de eigen voor raad. En om hier en daar nog eens een pannetje bij mensen in de omgeving af te leveren. Jaren geleden, memoreren Bas en zijn vrouw Janny, werd er om de veertien dagen zo'n megapan soep ge maakt. Dat was de tijd dat werkman nen en vertegenwoordigers him boter ham in de kroeg kwamen nuttigen, met steevast een bak snert om op te kikke ren. Zij kwamen binnen om een belletje te plegen, over een trekker te onderhan delen en noem maar op. „De werkwijze is nu anders, want mensen hebben de beschikking over mobiele telefoons en hun fax." Spijt over de veranderde tijd heeft het tweetal niet. Ze hebben toch wel hun handen vol aan Havenzicht. Janny:,Je past je er op aan. We gaan nu gewoon twee uur later open. Zou De Man als soepboer langs de deu ren gaan, dan kan hij heus wat litertjes slijten, vermoedt de horeca-exploitant. „Vooral erwtensoep, want dat is best ingewikkeld om te maken." Maar het echtpaar De Man vindt het prima zo. Op zaterdagavonden zit de kroeg stee vast vol jongeren. De derde generatie die het tweetal, sinds ze zeventwintig jaar geleden Havenzicht kochten, mee maakt. „We zijn een soort peetvader en -moeder voor ze", lacht Janny. Ze kan er nog steeds van genieten. Bungalowpark De plannen die er zijn om de haven in Sint-Annaland op te knappen en een bungalowpark te bouwen, worden wat De Man betreft echter nog liever giste ren dan vandaag uitgevoerd. Wat extra leven in het dorp kan nooit kwaad. De Man draagt zijn steentje bij door Tho- len via de snerttram te promoten. Na tuurlijk werken die dingen door. Op de wedstrijd vorig jaar („ik deed mee voor de gezelligheid") heeft de snertkok ook veel respons gekregen. „Dat is de com mercie. Ze moeten het hier weten te vin den, maar dan blijven ze meestal wel hangen. Vanwege de rust." „En het eten'" vult Janny Bas aan. door Rolf Bosboom GOES - Voor wie op zoek is naar een baan of een WW- of bij standsuitkering moet uitvra gen, geldt er sinds 1 januari nog maar één adres: het CWI. Het Centrum voor Werk en Inkomen (Advertentie) MAAR BEHALVE HAAR NAAM VERANDERT ER NIETS. Jez« rubriek is opgenom en in alle 40 dagbladen van De Nationale Regtcon lage 2.1 miljoen ex.) Meer i ifomiatie: e-mail: inloöNRpjil o.v.v. Niemvs Get'Pi V »rü! bundelt deels de activiteiten van de vroegere arbeidsbu reaus, de uitkeringsinstanties en de sociale diensten van de ge meenten. Voor Zuid- en Noord-Beveland is er één CWI gekomen in het voormalige arbeidsbureau aan het Kolveniershof in Goes. De afgelopen maanden is het nieu we centrum daar al geleidelijk begonnen. Sinds 1 januari, de datum waarop in heel het land de CWI's een feit moesten zijn, zijn de betrokkenen ook onder de nieuwe naam naar buiten ge treden. Een reclamecampagne brengt het CWI en het achterliggende concept momenteel onder de aandacht. „Wat we bij iedereen op het netvlies willen krijgen, is dat als je met werk of inkomen te maken krijgt, je eerst naar het CWI toe moet", zegt F. Pieters, regionaal districtsmanager voor Zuidwest-Nederland. „Het is een enorme omslag in cultuur en denken", zegt N. Iversen, manager van de CWI's in Goes, Zierikzee en Tholen, waar al langer een dergelijk Mensen die een baan zoeken of een uitkering nodig hebben, kunnen nu terecht op één adres: het Centrum voor Werk en Inkomen in Goes. foto Willem Mieras centrum bestond. „Landelijk motto is 'Werk voor inkomen'. Met andere woorden: er wordt eerst geprobeerd klanten aan het werk te helpen. Als dat niet lukt, om wat voor reden dan ook, wordt er geholpen bij het aanvragen van een uitkering. Ook stelt het CWI adviezen op voortrajecten die, bijvoorbeeld door scholing, ertoe moeten lei den dat iemand weer klaar is voor de arbeidsmarkt." Het CWI hanteert bovenal het concept van de beursvloer. Ie dereen kan vrijblijvend binnen lopen om, onder meer met mo derne media zoals internet, te door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een groot aantal zorgverzekeraars heeft een be zoek aan de overgangsconsu lent opgenomen in het pakket. Vrouwen die begeleiding zoe ken bij de hormonale overgang, komen voortaan in aanmerking voor een vergoeding. In Zeeland is vooralsnog één overgangsconsulente actief: Ineke Fondse-Vogelesang uit Zierikzee. Zij rekent Schou- wen-Duiveland, Noord-Beve land, Tholen en Goeree- Overflakkee tot haar werkge bied. Binnenkort wordt er ook in Yerseke een praktijk geopend voor Walcheren. De overgangsconsulente wordt sinds september 2000 erkend als nieuwe beroepsgroep in de me dische wereld. Tot dusver kwam een consult evenwel voor eigen rekening. Diverse verzekerings maatschappijen (waaronder CZ, Groene Land, Zilveren Kruis en Delta Lloyd) hebben de deskundige begeleiding bij de overgang vanaf deze maand toegevoegd aan het pakket waarvoor een vergoeding moge lijk is. Dat verlaagt de drempel voor vrouwen met problemen in die hoek. Overgangsconsulente word j'e na minimaal tien jaar praktijk ervaring in vrouwspecifieke verpleegkunde en een gerichte zes maanden durende oplei ding. De theoretische kennis wordt verzorgd door het lande lijk actieve Care for Women in Amersfoort. Deze organisatie staat onder toezicht van de Me dische Raad, is 'bijzonder lid' van de Dutch Menopause Socie ty van gespecialiseerde gynae cologen en daarmee volledig er kend als beroepsgroep. Tips Fondse is opgeleid in behande lingsmethoden vanuit zowel de reguliere als alternatieve ge zondheidszorg. De consulente bekijkt waar de overgangs klachten vandaan komen en welke mogelijkheden er voor de vrouw zij n om er (zelf) iets aan te doen. Daartoe horen onder meer praktische tips over voeding, beweging, het voorkomen van stress en kleding. Ook wordt aandacht besteed aan onder werpen als botontkalking, hart en vaatziekten, borstkanker, urineverlies, seksualiteit en verzorging van het lichaam. De behandeling heeft niet alleen tot doel de lichamelijke proble men terug te dringen, ook wordt de inzet van een consulente ge zien als ondersteuning en er kenning van deze specifieke klachten, aldus Fondse. HANSWEERT - Uit een ver keerstelling die is uitgevoerd door de gemeente Reimerswaal blijkt dat 85 procent van de au tomobilisten op de Boomdijk in Hansweert te hard rijdt. De dorpsraad heeft de kwestie aangekaart en wil dat er maat regelen worden genomen. De gemeente heeft toegezegd de mogelijkheden daartoe te zullen bekijken. (Advertentie) Nu TO1 °^^ntercoBectie www.firm-fashion.com Vlissingen. Oude Markt I Laatste zondag koopzondag l zien welke vacatures er zijn Wie dat wil kan daarbij ter plekke hulp krijgen van de medewer kers. In specifieke gevallen worden mensen afzonderlijk geholpen, bijvoorbeeld bij het aanvragen van een uitkering. Het CWI is er niet alleen voor werkzoekenden, maar ook voor werkgevers die arbeidskrach ten nodig hebben. Die kunnen, net zoals klanten, profiteren van de CWI-website (www. werk.nl) en in de nabije toe komst rechtstreeks vacatures aanmelden. „Wij geven gele genheid aan iedereen, met als doel een transparante arbeids markt te creëren", stelt Pieters. „We zijn een publiek, openbaar middel en van niemand een con current." Het voornaamste doel van het centrum is mensen zo snel mo gelijk de weg te wijzen en daar mee te voorkomen dat zij in een uitkeringssituatie belanden. „Wij willen kwaliteit bieden aan de kop van het proces", al dus Iversen. „Iemand die zich bij ons meldt moet het liefst in één keer op het goede spoor worden gezet." door Rob Paardekam YERSEKE - Echt enthousiast toonden de leden van de com missie wonen en milieu zich gis teren niet over de komst van een twintig meter hoge schoorsteen bij mosselconservenbedrijf Prins Zeeuwsche Banier aan de Grintweg in Yerseke. Maar om dat er 'weinig anders op zit' ging een meerderheid akkoord. Het bedrijf heeft bij de gemeen te Reimerswaal een bouwver gunning aangevraagd voor de schoorsteen. De hoogte is nodig om te voldoen aan de geurnor- men die de gemeente in de ver strekte milieuvergunning stelt. Een schoorsteen is in strijd met de hoogtebepalingen van het bestemmingsplan. Burgemees ter en wethouders willen de bouw toch mogelijk maken via een vrijstellingsprocedure. Het plan zou passen in de uitgangs punten van het structuurplan Yerseke. Bovendien mogen er volgens het bestemmingsplan wel windturbines van die hoog te worden geplaatst. De commissieleden stelden gis teren vooral het nut van de schoorsteen ter discussie. „Is de overlast wel echt weg als je een schoorsteen van twintig meter hoog bouwt?", vroeg J. Kramer (BBR) zich af. Uit de mond van bijna alle andere leden klonk dezelfde vraag. M. Weststrate ging nog een stap verder door te stellen dat de geuroverlast niet verdwijnt. Ook inspreker A. Sandee denkt daar zo over. Hij heeft bij bij de Technische Universiteit te horen gekregen dat een zo hoge schoorsteen niet bijdraagt aan de oplossing van het geurprobleem. Ambtenaar H. van Waveren be streed dat. Volgens hem heeft een gerenommeerd bureau on derzoek verricht waaruit blijkt dat een schoorsteen van twintig meter voldoende is. Veel alter natieven zijn er volgens hem niet. „Je zou een andere geurstof aan de uitstoot kunnen toevoe gen, maar dat vinden we geen schone techniek." Uiteindelijk gingen SGP. BBR en WD akkoord. Het CDA, Leefbaar Reimerswaal en de PvdA moeten zich nog beraden. Alleen A. Jumelet (Christen- Unie) stemde tegen. Hij stoorde zich aan het argument van werkgelegenheid. „Je kunt niet altijd wetten en regels aan je laars lappen onder het mom van de werkgelegenheid." (Advertentie) Grand Hotel Arion Tel.: 01J8-410S02 Als rechtgeaarde Zeeuw draagt hij Bief een warm hart toe. Niet dat die Zierikzeeë- naar nou zelf juichend in Pa- radiso zou staan, maar hij volgt met trots de berichtge ving over het nationaal succes van de Zeeuwse pop groep. Hij kon zich zo voor stellen dat dochterlief, die in Amsterdam studeert, wél dolgraag live het presenta tieconcert van Blauwe Ruis zou meemaken. Nou had hij binnen zijn netwerk een pri ma pijler om die wens te rea liseren in de vorm van een toegangskaartje en dus wierp hij zich op als 'de lief ste vader van de hele wereld'. Toegewijd toonde hij zich ook. De ochtend na het con cert belde hij even of het 'echt leuk' was geweest. Leuk én laat, zo bleek. Dochter had zich verslapen. Dat leidde dankzij de nummermelder tot het volgende dialoogje: Zij: „Dag Pa. Ja, ik heb me verslapen. Dit maak ik op school niet meer goed van daag." Hij: „Sterkte kind. Veel mist in de kop zeker?" Zij: „Nee, vooral blauwe ruis. Doei!!!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25