Bedrijven betalen flink voor JSF Veiligheid rond vliegveld wordt niet gewaarborgd Advanta stopt met genproeven Jihad acht zich niet langer gebonden aan wapenstilstand Zeeuwse jeugd krijgt prik tegen meningokok Lion Toys blijven boeien 9 Colombia verjaagt het Fare I HR-Dubbelglas j Krimi-acteur voor moord aangeklaagd Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Ruzie bonden escaleert Van Barneveld uitgeschakeld Luchtvaartindustrie ziet ontwikkeling van opvolger F16 wel zitten Taliban naar Cuba gevlogen Huizenprijs los van komst AZC |3° ZW 4 Motregen In de ochtend regen, 's middags droog met ook opklaringen. Matige zuidwestenwind bij 5 graden. 245e jaargang no. 9 vrijdag 11 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) Jaarbeurs-Utrecht: 9 -13 januari 3002 gsj dagelijks 10 00 -18.00 uur, vri|dag 10 00 - 22.00 uur Voorverkoop via ANWB-verkooppunten C:lldP Meer weten? Bel 030-295 55 60 of kijk op www.vakantiebeurs.nl of www.wereldwijdweg.nl PSYCHOLOOG ZONDER WACHTTIJD! bel ZANT EROVERI Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel. 01 13-232013) Een huilend Palestijns kind loopt over de puinhopen van zijn huis dat door Israëlische tanks is platgewalst. foto Ahmed Jadallah/RTR van onze redactie buitenland RAMALLAH - De radicale beweging Islamitische Jihad houdt zich niet lan ger aan een afspraak met de Palestijnse Autoriteit om af te zien van alle militai re operaties tegen Israël. Een woordvoerder van de gewapende arm van de Islamitische Jihad zei dat de beweging het besluit heeft geno men naar aanleiding van een militaire operatie van Israël in de Gazastrook in de nacht van woensdag op donder dag. De Islamitische Jihad besloot half december een punt te zetten achter de aanslagen tegen Israël, nadat Arafat had opgeroepen tot een wapenstil stand. Aanleiding De andere Palestijnse militante groe pering, Harnas, verwierp woensdag al het staakt-het-vuren met een zelf moordaanslag op een Israëlische grens post in de Gazastrook. Dat was voor de Israëliërs aanleiding voor de actie van gisterochtend. Twaalf Israëlische tanks en bulldozers drongen de Pales tijnse plaats Rafah in de Gazastrook binnen. Ze maakten zeker 73 huizen met de grond gelijk, meldden Palestijnse vei ligheidsbronnen. Volgens de gouverneur van Rafah zijn door de actie circa 600 mensen uit 123 gezinnen dakloos geworden. Een aan tal vrouwen en kinderen moest worden behandeld als gevolg van de hevige schrik en de kou. Het Israëlische leger gaf de Palestijnen geen tijd hun persoonlijke bezittingen uit hun woningen te halen. Verslagge vers ter plaatse zagen vrouwen in de brokstukken naar hun identiteitspa pieren zoeken. Anderen zochten naar nog bruikbare kleding en stopten die in vuilniszakken. AFP/RTR BOGOTA - Een soldaat houdt de wacht in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. President Pastrana heeft de grootste re bellengroep van het land, Fare, 48 uur de tijd gegeven om een zone in het zuiden van het land te ontruimen. Daarna zal het leger het gebied bezet ten. Volgens de regering heeft het Fare de vredesbesprekin gen laten mislukken. Het leger is in staat van paraatheid ge bracht om op te treden tegen de rebellen. Het Fare vecht al 38 jaar tegen de regering. Jaarlijks vallen daarbij dui zenden doden. foto Daniel Munoz/RTR door Maurits Sep ARNEMUIDEN - De veiligheid van de omwonenden van Vlieg veld Midden-Zeeland is onvol doende gewaarborgd. De over heid stelt wel beperkingen aan de geluidshinder, maar strenge normen voor de veiligheid op en rond het vliegveld ontbreken. Dat stelt O. Lamers in zijn af studeerscriptie voor de Techni sche Universiteit Delft. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat gaat er ten onrechte vanuit dat de geluidsnorm rond het vliegveld voldoende waar borgen biedt voor de veiligheid van omwonenden. „Geluid en slachtoffers behoort men niet met elkaar te vergelijken", luidt zijn kritiek. De geluidscontour die het luchtvaartterrein omgeeft is momenteel ruimer dan een vei ligheidscontour zou zijn. Maar Lamers waarschuwt dat door het stiller worden van vliegtui gen die geluidsbegrenzing klei ner kan worden. Dat zou het vei ligheidsrisico vergroten. Bovendien houdt het ministerie volgens hem onvoldoende reke ning met de aanwezigheid van veel toeristen in het zomersei zoen. Het aantal mensen in een straal van 25 kilometer rond het vliegveld neemt in de zomer toe tot ruim 300.000 mensen. Onder de aanvliegroutes verblijven dan 6000 mensen. Juist in die zomermaanden vliegen de meeste vliegtuigen in het ge bied. Het Nationaal Lucht- en Ruim tevaartlaboratorium heeft twee jaar geleden wel een inventari satie van de risico's gemaakt voor Midden-Zeeland, maar Lamers vindt die ondeugdelijk. De gebruikte ongevallencijfers zijn oud en onvolledig en een noodlanding wordt niet gezien als een ongeval. (Advertentie) /y\ Glashandel W MELIESTE I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j De werkgroep SUZAN (Stop Uitbi-eiding Zeeland Airport Nu), die het voorstel voor het onderzoek indiende en het rap port gistellen aanbood aan gede puteerde T. Poppelaars, moet daarom blijven hameren op strengere veiligheidsnormen, adviseert Lamers. Dat moet dan wel leiden tot een beperking van het gebruik van het vliegveld, en niet tot sloop van bebouwing in de omgeving, tekent hij daarbij aan. Aanvliegroutes Ook een verdraaiing van de lan dingsbaan van oost-west naar noord-zuid zal de veiligheid voor de omgeving verbeteren, stelt Lamers. De aanvliegroutes liggen dan niet meer boven cam ping De Witte Raaf en recreatie gebied d'Oranjeplaat en dus lo pen minder mensen gevaar. Met de economische belangen van Midden-Zeeland hoeft wei nig rekening gehouden te wor den, meent Lamers, omdat vooral sportvliegers gebruik maken van het vliegveld. Ple- zierluchtvaart mag niet ten kos te gaan van de veiligheid van mensen op de grond. pagina 14: ook piloot wil veilig landen MÜNCHEN - De Duitse acteur Günther Kaufmann, die onder meer speelde in krimiseries als Derrick, is aangeklaagd wegens moord. Dat heeft het openbaar ministe rie van München gisteren be kendgemaakt. Kaufmann zou vorig j aar febru ari een vriend, die tevens zijn belastingadviseur was, om het leven hebben gebracht om een financiële malversatie te ver hullen. Uit de lijkschouwing bleek dat het slachtoffer gestikt was en Kaufmann, die tamelijk grof gebouwd is, had tegen de politie gezegd dat hij tijdens een handgemeen op zijn vriend was gevallen. Uit verder onderzoek concludeerde het openbaar mi nisterie echter dat er opzet in het spel was. Kaufmann speelde behalve in krimi's ook in Berlin Alexan- derplatz en Die Ehe der Maria Braun, films van de regisseur Rainer Werner Fassbinder. AP door Harmen van der Werf RILLAND - Advanta Van der Have stopt met proeven met ge netisch veranderde gewassen in Rilland. Het bedrijf heeft voor de 25 be trokken medewerkers ander werk gezocht. De meesten kon den bij Advanta blijven, in de klassieke zaadveredeling, die goed is voor 90 procent van de omzet van de Engels-Neder landse multinational. De beslissing is met pijn in het hart genomen, laat woordvoer der C. Noome weten, maar hij ziet geen andere uitweg. „Euro pa kan het zich blijkbaar ver oorloven zonder biotechnologie te werken." Het besluit was niet gemakke lijk, zeker niet voor Noome. Hij is al vijftien jaar betrokken bij de proeven met genetisch gemo dificeerde gewassen. Dat het toch de juiste beslissing is ge weest, heeft hij deze week ei-va ren. Oud-minister J. Terlouw presenteerde de resultaten van het publieke debat over de toe passing van biotechnologie. Eén van zijn conclusies luidde: de teelt van genetisch verander de gewassen in Nederland is in veel gevallen niet mogelijk. pagina 17: teleurgesteld in Europa (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) noteert u mij voor eei proefabonnement van m/v 6 weken voor €15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25). o per kwartaal met automatische incasso 52,-). o per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) In een gesprek met minister Jor- ritsma (Economische Zaken) en staatssecretaris Van Hoof (De fensie) hebben vertegenwoordi gers van de industrietak giste ren een eindbod gedaan. Over de hoogte van het bod zijn geen mededelingen gedaan. Het kabinet heeft de JSF op het oog voor de vervanging van de huidige F16. Het Amerikaanse toestel moet echter nog ontwik keld worden. Duurste De Verenigde Staten willen dat Nederland meedoet aan die ont wikkeling met een bedrag van 800 miljoen dollar. Als het vlieg tuig eenmaal klaar is, zou het Nederland nog zo'n 45 miljoen euro per toestel kosten. De luchtmacht wil er honderd ko pen. Daarmee zou de aanschaf doorClaudia Sondervan VLISSINGEN - GGD Zeeland wil deze herfst alle kinderen van achttien jaar en jonger inenten tegen meningokok en pneumo- kok C. Deze bacteriën kunnen hersenvliesontsteking, bloed vergiftiging en longontsteking veroorzaken. Deze ziektever wekkers zijn in opmars in Ne derland, zegt directeur V. Slen ter van GGD-Zeeland. Met de entcampagne volgt GGD Zeeland het advies van de Ge zondheidsraad. Minister Borst moet nog beslissen over de op name van de entingen in het re guliere vaccinatieprogramma. Vooral de leeftijd waarop kin deren de prikken moeten krij gen is nog onderwerp van ge sprek. De Gezondheidsraad wil de inentingen aan zuigelingen geven. Voorheen werd in ons land alleen geënt tegen pneu- mokok en meningokok in plaat sen waar een haard van de ziek te was ontstaan, vertelt Slenter. De laatste keer was vorig jaar in Klundert en Zevenbergen. De ziekte komt sinds 1999 steeds vaker in Nederland voor. In ons land dreigt het aantal ziektegevallen even hoog te worden als in België en Duits land, zegt Slenter. Het verloop van de ziekten kan dodelijk zijn, als de symptomen niet al snel worden onderkend. Vooral on der jongeren komt besmetting steeds vaker voor. Tegen de me ningokok B-variant is nog geen vaccin gevonden. De vakbonden blijven ruzie maken over de CAO voor de kinderdagopvang. De mini- vakbond De Unie (aangesloten bij de Unie MHP en met hon derd leden in de kinderopvang) heeft als enige bond een ar beidsovereenkomst gesloten met de werkgevers in de kin deropvang, tot grote woede van de FNV en CNV-bonden. Een eerste groep Taliban- en Al Qaeda-strijders is gisteren overgebracht van Kandahar in Afghanistan naar een Ameri kaanse marinebasis op Cuba. De mannen zaten vastgebonden en waren geblinddoekt. De Amerikanen waren als de dood dat ze zichzelf of anderen wat zouden aandoen onderweg. Anders dan veel huizenbezitters denken, heeft de aanwezig heid van een asielzoekerscentrum in de burnt nauwelijks in vloed op de waarde van hun woning. Dat concludeert M. Theebe van de Universiteit van Amsterdam. Q Zeeuwse makelaars hebben dezelfde ervaring. Raymond van Barneveld is gisteravond in Frimley Green uitgeschakeld bij de Embassy Darts. De Hage naar verloor in de kwartfi nale van de Engelsman Mervyn King. In de best- of-9 sets was het eindre sultaat 5-3 voor de Brit. Met Van Barneveld ver dween de laatste Nederlander uit het toernooi. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 12; zee land: 13,14,15,17 en 19; sport. 21 en 23. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Neder landse luchtvaartindu strie zegt een aanzienlijke zak geld op tafel te willen leggen als ons land mee doet aan de ontwikkeling van het Amerikaanse ge vechtsvliegtuig Joint Stri ke Fighter (JSF). van de JSF de duurste defensie aankoop uit de geschiedenis zijn. In ruil voor deelname aan het JSF-project zou de Nederlandse industrie van de VS acht tot tien miljard dollar kunnen meepro fiteren van de bouw van het toe stel. Het kabinet wil daarom dat het Nederlandse bedrijfsleven ook meebetaalt aan de eerste 800 miljoen dollar die moet worden geïnvesteerd. Tot nu toe was het kabinet weinig te spre ken over het bedrag waarmee de Nederlandse industrie over de brug wilde komen. Naar ver luidt zouden de bedrijven (waaronder Stork, Thales, Phi lips en RDM) niet meer dan 92 miljoen dollar willen neerleg gen, iets wat het kabinet veel te weinig vond. In het gesprek van gisteren is een nieuw bod ge daan door de bedrijven. Van Hoof toonde zich tevreden over het gesprekmet de bedrijven. Er is een belangrijke bouwsteen toegevoegd voor de besluitvor ming, aldus Van Hoof. Vandaag praat het kabinet ver der over het megaproject. De bijdrage van het bedrijfsleven is daarbij maar een van de afwe gingen, aldus de staatssecreta ris. Behalve de JSF zijn ook het Franse toestel Rafale en de Eu- rofighter nog in de race om de F16 te vervangen. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1