CDA wil met burger in gesprek Deltabrouwers bestaan vijftien jaar PZC Hypochonders op het podium Wethouder ziet niets in Schouwse zeereep SP wil parkeerbeleid en koopzondag weer terugdraaien Concert in Middelburg Betrokkenen drugssmokkel gepakt Zes auto's gekraakt in Arnemuiden Maatregelen wateroverlast Sluiskil Veel hardrijders op Boomdijk Twee gewonden in Goes Drankrijder aangehouden Middelburgse christen-democraten pleiten voor klantvriendelijke gemeente Grote brand in Dirksland agenda weekenddiensten MIDDELBURG - De Christelijke Brassband en Jeugdorkest Onda uit Middelburg geeft morgen een nieuwjaarsconcert in de Hofpleinkerk in deze plaats. De muziekvereniging bestaat 75 jaar. Een jubi leumcommissie heeft een aantal activiteiten ge pland, waaronder optre dens van twee Engelse brassbands in Middel burg. Tijdens het nieuw jaarsconcert spelen zowel het jeugdorkest als de Brassband. Het repertoire bestaat onder meer uit stukken van Phantom of the Opera en het nummer Innuendo van de pop groep Queen. De aanvang is om 19.30 uur. Het stuk Hypochonders gaat over mensen die vooral met zichzelf bezig zijn. foto Lexde Meester door Ditty Nieuwenhuize OOSTKAPELLE - Theatergroep Oostka- pelle treedt in de maand februari vijf keer op in een oude garage van autobedrijf Duyvelaar. De groep is vanaf de zomer aan het repeteren voor de uitvoering van het stuk Hypochonders van Botho Strauss. Het stuk wordt door zes acteurs gespeeld. De regie is in handen van Jos van den Broeke. Actrice Marika Burgmeijer ver telt dat de groep altijd op zoek gaat naar een bijzondere omgeving. „De oude gara ge is een mooie locatie voor het stuk. Het past bij de sfeer van het verhaal." Hypochonders gaat onder meer over Nel ly. Ze denkt dat ze haar eigen leven in de hand heeft. In werkelijkheid wordt het overheerst door een aantal mannen. Vla dimir is een andere hoofdpersoon die zichzelf én zijn vader speelt. Hij is dus ge- trouwd met zijn vrouw die tegelijkertijd zijn moeder is. „Toen we aan de repetities begonnen, vonden we dat het stuk heel onlogisch in elkaar zat. Het gaat over mensen die vooral met zichzelf bezig zijn. Gaandeweg kwam de logica. Mensen zit ten niet altijd even logisch in elkaar. Dat blijkt wel Uit dit stuk." De première vindt vrijdag 1 februari plaats in de garage aan de Domburgseweg 83 in Oostkapelle. Deze voorstelling be gint om half negen. De voorstellingen van 8,16 en 22 februari beginnen eveneens op dit tijdstip. Zondag 17 februari is er een matineevoorstelling die om half drie be gint. Kaarten zijn te bestellen bij de toneel groep. De toegangsbewijzen zijn ook aan de zaal verkrijgbaar. vrijdag 11 januari 2002 ROTTERDAM - Naar aanleiding van de arrestatie van een 28-jarige Vlissinger op 14 december in Rotterdam, heeft de politie dinsdag twee andere verdachten aangehouden. De Vlissinger werd aangehouden omdat hij betrokken was bij het smokkelen van cocaïne uit Curasao naar Nederland. Eén van de andere verdachten had de drugs op 12 december via Schip hol het land binnen gebracht. De ander was verantwoordelijk voor het transport in Nederland. De Vlissinger zit in voorlopi ge hechtenis. De twee anderen worden vandaag voorgeleid aan de rechter- commisaris. De handelswaarde van de drugs bedraagt onge veer 23.500 euro. De politie sluit niet uit dat er nog meer aan houdingen volgen. ARNEMUIDEN - In Arnemuiden is in de nacht van woensdag op donderdag in zes personenauto's ingebroken. De auto's stonden aan de Langstraat, de Burgemeester Lantsheerweg, de Burgemeester Hackstraat en Tuindorp. Hoe hoog de scha de is, is niet bekend. SLUISKIL - De gemeente Terneuzen maakt een eind aan de wateroverlast aan de achterzijde van de woningen aan Ka- naalzicht in Sluiskil. De overlast is volgens burgemeester en wethouders zo ernstig dat er zo snel mogelijk maatregelen ge nomen moeten worden. Dit in de vorm van aanleg van riole ring en een verharding als toegang naar de aanwezige gara ges. Met de uitvoering van het karwei is een bedrag van bijna 95.300 euro gemoeid. Door materialen uit de Leidingenlaan te hergebruiken kan echter ruim 27.000 euro worden be spaard. HANS WEERT - Uit een verkeerstelling die is uitgevoerd door de gemeente Reimerswaal blijkt dat 85 procent van de auto mobilisten op de Boomdijk in Hansweert te hard rijdt. De dorpsraad heeft de kwestie aangekaart en wil dat er maatre gelen worden genomen. De gemeente heeft toegezegd de mo gelijkheden daartoe te zullen bekijken. GOES - Een 77-jarige fietser uit Goes en een 33-jarige motor rijder uit de gemeente Borsele zijn gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding. De motorrijder uit de gemeente Borsele reed rond vijf uur over de Kloetingseweg en zag op de kruising met de Rembrandt- laan te laat dat de Goesenaar overstak bij voetgangersover steekplaats. Bij het remmen gleed de motor door en kwam de bestuurder ten val en botste tegen de 77-jarige man. Beiden mannen werden per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis. De motorrijder liep kneuzingen op, de 77-jarige man had beenletsel. Beiden konden na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. OOSTERLAND - Een 50-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is woensdagavond door de politie in Oostei'land betrapt op rijden onder invloed. Uit een blaastest bleek dat de man ruim twee keer zoveel had gedronken dan toegestaan. Dat kwam hem op een rijverbod van 5 uur en een dagvaarding te staan. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet klantvriende lijker worden en meer luisteren naar haar inwoners. Daarvoor pleit het CDA in haar verkie zingsprogramma. De christen democraten willen de betrok kenheid vergroten door samen met andere politieke partijen eenmaal per kwartaal openbare discussieavonden te organise ren, periodiek een huis-aan- huiskrant te verspreiden en een gemeentelijk informatiecen trum te realiseren in de binnen stad. De verkiezingscampagne van het CDA, die op 29 januari be gint, bestaat uit drie aspecten: wat is de afgelopen regeerperio de gerealiseerd, wat is de rol van de christen-democraten daarin en wat wil het CDA de komende vier jaar bereiken. „De stad is sinds de verkiezin gen enorm in beweging, on danks hectiek en spanningsvel den erom heen. Dat is niet alleen de verdienste van het CDA", zegt lijsttrekker P. Bruinooge, „maar wij zijn wel een belang rijke initiator geweest. Dat komt deels door de portefeuilles die we hebben in het college, maar ook door de opstelling van de fractie die ons constant ge prikkeld heeft op allerlei terrei nen." Het CDA vindt het belangrijk dat er de komende vier jaar een cultuuromslag komt in de amb telijke organisatie. „Men moet klantvriendelijker worden", stelt Bruinooge vast. „Meer luisteren en proberen zich in de positie van de burger te ver plaatsen. Het gemeentebestuur heeft die slag al een stuk verder gemaakt." Het CDA wil ook dat mensen die brieven sturen ge woon netjes antwoord krijgen en dat de afdeling burgerzaken twee avonden in de week op gaat. Het verkiezingsprogramma van de christen-democraten bor duurt voort op de Kwaliteitsat las 2030. Bruinooge en fractie voorzitter S. Buisman vinden dat logisch, omdat de toekomst visie door de gemeenteraad is omarmd. Het CDA is wel kri tisch over uitbreiding van het Veerse Meer. De partij wil niet dat de omgeving wordt volge bouwd met vakantieparken en de boeren de dupe worden van de uitbreidingsplannen. Daar naast is het CDA voorstander van behoud van de bestaande verbinding tussen Klevers kerke en Arnemuiden. Parkeergarage Het CDA pleit er in het verkie zingsprogramma voor om op korte termijn een parkeergara ge te bouwen op de locatie Bachtensteene en later in de tijd op de Dam of het Damplein. De garage moet 24 uur per dag be reikbaar zijn. „Daarmee haal je het blik van straat", zegt Bruin ooge. Plein 1940, Walplein en het pleintje voor Desafinado kunnen dan autovrij worden. Het CDA vindt dat de binnen stad meer moet bruisen. In dat verband willen de christen-de mocraten een Raad voor Cul tuur en Evenementen, die het gemeentebestuur adviseert over het evenementenbeleid. Meer geld moet er naar het we- genonderhoud, vooral in de wij ken. Ook onderhoud aan de stoepen verdient meer aan dacht. Om de stad beter bereik baar te maken, wil het CDA dat er een vierde brug komt over het Kanaal door Walcheren die aan sluit op de Stromenweg. Daar naast wil de partij dat de Turf- kaai wordt opengesteld voor tweerichtingsverkeer, op voor waarde dat fietsers veilig ge bruik kunnen blijven maken van de route. Het startschot voor de verkiezingscampagne wordt op 29 januari gegeven in hotel Arneville in Middelburg. Lijsttrekker Bruinooge en het CD A-Kamerlid S. Buijs houden een korte inleiding. Daarna vindt een gedachtenwisseling plaats met de zaal. De Deltabrouwers werken nu al vijftien jaar aan de verfijning van hun brouwtechnieken. foto Willem Mieras door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Wethouder C. Veerhoek van de gemeente Schouwen-Duiveland ziet niets in het plan van het ministerie van Verkeer en Waterstaat om - als compensatie voor natuur verlies door aanleg van de twee de Maasvlakte - aan de Schouw se voet van Brouwersdam een acht hectare grote nieuwe zee- reep aan te leggen. Een dergelijk natuurgebied in geklemd tussen drukbezochte recreatiegebieden is in de visie van de wethouder ongewenst. Het ministerie werkt hard aan het Project Mainportontwikke- ling Rotterdam (PMR). Dat pro ject is er op gericht mainport Rotterdam te versterken en de leefbaarheid in het Rijnmond gebied te verbeteren. Eén van de onderdelen van dat project is de aanleg van de tweede Maas vlakte en dat kost natuur. De zèereep op Voome en Goeree- Overflakkee wordt erdoor aan getast en ter compensatie wil het ministerie een nieuwe zee- reep van in totaal 23 hectare aanleggen. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Voor het overgrote deel moet de ze zeereep op Zuid-Hollands grondgebied - bij de Goereese aanzet van de Brouwersdam - komen. Een zeereep van acht hectare staat ingetekend tussen de Schouwse aanzet van de Brouwersdam en het zuidelijke plateau bij de Brouwerssluis. Wat Veerhoek betreft kan het ministerie beter op zoek gaan naar een andere plek voor de ge wenste compensatie. „We pro beren hier de recreatie zoveel mogelijk naar de flanken van het eiland te sturen om natuur gebieden te ontzien. Ik begrijp eigenlijk niet hoe je dan op het idee kunt komen om in één van de drukste delen van het recrea tiegebied - de Brouwersdam is recreatief gezien één van onze toplocaties - een natuurgebied neer te leggen." Het Zeeuwse provinciebestuur heeft nog geen standpunt inge nomen. De provincie heeft van het ministerie de toezegging ge kregen dat op korte termijn een uitnodiging voor overleg over het plan in de bus glijdt; dat overleg wil het bestuur afwach ten. Volgens N. Hooimeijer van het ministerie is het zeker niet de bedoeling de acht hectare zee reep de gemeente Schouwen- Duiveland en de provincie Zee land koste wat het kost door de strot te duwen. „De minister raad heeft zich positief uitge sproken over het plan, maar als de provincie en de gemeente het hier absoluut niet mee eens zijn gaat het gewoon niet door en wordt ergens anders naar com- pensatienatuur gezocht. door Ron Magnée GOES - De Deltabrouwers, de Zeeuwse vereniging van ama- teur-bierbereiders, bestaat vijf tien jaar. In die jaren heeft de club een groeiend aantal leden de kunst van het bierbrouwen bijgebracht. En dat alles onder het motto: een gezonde geest past niet in een droog lichaam. In keukens, kelders en zolders, werkelijk overal maken Zeeuw se brouwers hun eigengemaakte bier. De club waar deze brouw- fanaten bijeenkomen, de Delta brouwers, bestaat deze week vijftien jaar. De vereniging is verantwoordelijk voor tal van brouwcursusserx, reisjes naar brouwerijen, gildenavonden en het jaarlijkse, groots opgezette Delta Bier Festival. Voorzitter van de vereniging is Jan Pas- sieux. Deze bier-bon-vivant heeft bijna het gehele bestaan van de vereniging meegemaakt. „Ik ben nu veertien jaar lid. In die tijd heb heel wat zien veran- deren. Vooral de kwaliteit van de mouten is behoorlijk verbe terd." De vereniging heeft het ledental in de loop der jaren flink zien stijgen. Op dit moment zijn er zo'n 140 leden actief. Mannen én vrouwen afkomstig uit de he le provincie en ver daarbuiten. „Een lid is naar Ierland is ver huisd, maar is nog steeds lid van de Deltabrouwers." De vereni ging is dé plek om bierkennis uit te wisselen. „Soms ben je niet tevreden over je eigengemaakte brouwsel. Ergens tijdens het proces moet je dan iets fout heb ben gedaan. Daar praat je dan over met de leden van de vereni ging" Niet alle leden brouwen zelf, weet Passieux, sommigen zijn enkel bierliefhebbers met een voorliefde voor lokaal gebrou wen bier. „Maar die moedigen we natuurlijk aan zelf te gaan brouwen." En dat is nog niet eens zo duux\ Voor zo'n 150 euro kan iemand al aan de slag. Met dat bedrag heeft de beginnende bierbrouwer alle benodigdhe den, bröuwapparatuur en grondstoffen, om zo'n veertig li ter bier te maken, rekent Pas sieux voor. Maar sommigen beginnen met minder bier te brouwen, vanaf zo'n tien liter. Vandaag vieren de Deltabrou wers tijdens een besloten feestje hun derde lustrum. In maart zijn alle bierliefhebbers weer wel kom tijdens de achtste editie van het Delta Bier Festival. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De tijd is rijp om het politieke klimaat in Mid delburg te veranderen. Dat is het motto van het verkiezings programma van de SP. De partij vindt dat de gemeenteraad zich moet bezighouden met politiek en niet met machtsspelletjes. De socialisten dringen aan op een versnelde aanleg van de N57 en willen het nieuwe parkeerbe leid weer afschaffen. Na zes jaar 'buitenparlemen tair' actievoex-en, wil de SP na de verkiezingen i n maait echt mee doen. „Het gekrakeel binnen de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethou ders en het niet serieus nemen van de burger heeft lang genoeg geduurd", vindt de partij. De socialisten vinden dat er een soberder beleid moet worden gevoerd. Het inschakelen van externe adviesbureaus moet worden beperkt. De gemeente moet beter met haar burgers communiceren. Inspraakreac ties dienen serieuzer genomen te worden en de gemeente moet zoeken naar andere manieren om mensen te informeren. De nadruk in het verkiezings programma ligt op sociaal be leid. De partij vindt dat de gemeente zich sterk moet ma ken voor sociale woningbouw. Wijken moeten zo gevarieerd mogelijk zijn, met duui-dere en goedkopere woningen door el kaar heen. Als er nieuw ge bouwd wordt, moet minstens de helft van de woningen in de betaalbare sector zijn. Vercom mercialisering van woning bouwverenigingen dient te wor den stopgezet. Eerste hulp Om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, moet er een aantal vooreienin- gen worden getroffen. Zo zou in elke wijk een eerste-hulppost moeten zijn en een mogelijkheid om gebruik te maken van com puters. Bij aanleg van over steekplaatsen, zebra's en bus haltes moet meer rekening gehouden worden met ouderen. Er moeten meer zogenaamde le- vensloopbestendige woningen worden gebouwd, zodat de hui zen makkelijk kunnen worden aangepast. De N57 dient zo snel mogelijk te worden aangelegd, om de druk te bij de bruggen over het ka naal door Walcheren tegen te gaan. Voor bezoekers van de binnenstad moeten parkeerter reinen aan de rand van de stad worden gemaakt. Het nieuwe parkeerbeleid wordt, als het aan de SP ligt, teruggedraaid. Door het nieuwe beleid wordt de par- keeraverlast niet bestreden, maar verschoven. Bewoners van het centrum moeten hun au to gratis kunnen parkeren. De gemeente moet er bij de rijksoverheid op aandringen dat de verruiming van de win kelsluitingswet wordt herzien, vindt de partij. Veel kleine winkeliers kunnen de kosten die koopzondagen met zich meebrengen niet op brengen. Daardoor, en door de stijging van de huren in het cen trum, kunnen veel winkeliers het hoofd niet boven water hou den. DIRKSLAND - Bij het bedrijf Le Due Fine Food in Dirksland is gistermorgen even na tien uur een grote brand uitgebroken. Die begon in een frituuroven, aldus woordvoerders van poli tie en brandweer. Rond half een was de brandweer de vlammen meester. De brand werd met vier tankau tospuiten bestreden. Overigens was van vuur weinig te zien: er stond vooral veel rook binnen het bedrijf, aldus een brand weerwoordvoerder. Buiten het bedrijf in voorgebakken etens waren was niet zo veel van de brand te merken. Slachtoffers zijn er bij de brand niet gevallen. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Het bedrijf is gele gen aan de Oost Havendijk in Dirksland. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 - 11.30 uur: Badminton voor 50-plussers; zaterdag 12 en zondag 13 januari 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sabalaan 3, tel. (0118) 471017. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. zon. 0.00-24.00 uur: A. van de Griek, Badhuisstraat 46, tel. (0118)412950. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: A. P. Bruynzeel, Herengracht 68, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Middelburg, tel. (0118)639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. F. M. Bergen, Kanaalstraat 89, Oost-Souburg, tel. (0118) 461500. zon. 0.00-24.00 uur: J. Visser, Roozenburghlaan 20, Middelburg, tel. (0118) 627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrou wenpolder, Veere en Zanddijk: Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zou- telande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: P. K. Noorlander, Middelburgsestraat 94, Koudekerke, tel. (0118) 551231. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stut- terheim), vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Meliskerke, tel. (0118) 561760. Tandartsen: Walcheren: M. H. Rackwitsz, Volderijlaagte 1, Middelburg, tel. (0118 635688. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 20.00- zon. 22.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140 Middelburg, don. 19.00-zon. 19.00 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huïsdieren: E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaalstraat 3, Oost-Sou burg, tel. (0118) 460860. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huis dieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Stichting Dierenambulance Walcheren: alarmnummer 06-23268462. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke'. Het hele weekend be reikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende recepten): Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, tel. (0118) 461593. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Dauwendaele, Roozenburglaan 18 tel. (0118) 627471. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen ver- pleegartikelen, tel. 0118-684000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15