PZC Deel Schelde nog jaren in stad 60% NS bouwen lift bij stationstunnel Hulp bij overgang voortaan vergoed Specialisten werken twee weken gratis in ziekenhuis Ambon Huisartsen nemen in februari besluit over centrale post Celstraf geëist voor poging doden zoontje Damen Shipyards wil bedrijf niet in één keer verhuizen naar Vlissingen-Oost Weer prijs met staatslot uit Goese sigarenzaak AND Y HEET zeeuwse almanak Blauwe ruis MIDDEN vrijdag 11 januari 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De eigenaar van het Scheldeterrein, de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG), onderdeel van Damen Schipyards, neemt geen over haaste beslissing door in een klap het hele bedrijf van de Vlis- singse binnenstad naar Vlissin gen-Oost te verhuizen. Personeelsleden van de machi nefabriek en de tandwielkas ten fabriek zullen nog tien jaar ih het centrum werken. De jachtbouw op 't Eiland wordt geïntensiveerd. „Maar dan nog blijft er voldoende ruimte over GOES - De eigenaar van een staatslot dat is ge kocht bij tabakszaak Krijger in Goes en waarop 500.000 euro viel, heeft zich nog steeds niet ge meld. De prijs viel bij de trek king van de Oudejaarslo- terij. Eigenaar Roel Krij ger heeft geen idee wie het winnende lot in handen heeft. „Het zou iemand kunnen zijn die nu in de winkel staat", grinnikt hij. De onbekende win naar kon zich vanaf 7 ja nuari melden, maar heeft dat nog niet gedaan. Tot het einde van het jaar heeft de eigenaar van het lot de tij d om de prij s te in nen. De Staatsloterij ont haalt de winnaar op het kantoor in Den Haag. De sigarenwinkel aan de Kreukelmarkt staat al langer bekend als verko per van winnende loten. In de afgelopen zes jaar is er voor ruim 680.000 euro aan prijzen gevallen. voor Vlissingen om een begin te maken met de ontwikkeling van het KSG-terrein. We spreken over zo'n dertig hectare dat bij de stad komt. Dat kan toch niet allemaal tegelijk gebeuren", zegt algemeen directeur R. Berkvens van de KSG. De KSG en de gemeente zijn met elkaar in gesprek over de invul ling van het terrein. Het eerste succes van die samenwerking werd eind vorig jaar bereikt. De twee partijen vonden elkaar om het Vlissingse verkeerspro bleem aan te pakken. Er komt een nieuwe ontsluitingsweg, in het verlengde van de Nieuwe Vlissingseweg en via het terrein van de KSG, met een brug over het Dok, naar de wijk de Oude Stad. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De Walcherse huisartsen willen midden fe bruari duidelijkheid geven over de nieuwe centrale huisartsen post op Walcheren. Het Vlissingse ziekenhuis heeft de huisartsen aangeboden zo'n post onder te brengen in de uit breiding van de polikliniek waarvoor dit najaar de bouw begint. De huisartsen zijn ech ter niet van zins om extra taken vanuit de dagbehandelingen of Advertentie wintercollectie .WE DRESS MEN! Vlissingen. Oude Markt Laatste zondag koopzondag (Advertentie) VOORTAAN „Ik vind het moeilijk om over een datum te spreken waarop de eerste auto over de nieuwe openbare weg zal rijden. Er moeten juridische, bouwkundi ge en verkeerstechnische zaken worden geregeld", zegt Berk vens. Een tweede stap is dat binnen nu en vijf jaar de activi teiten in de loodsen aan de Vrij- gang, waarin momenteel de voorbewerking wordt geregeld, verdwijnen. Ook het gedeelte grofweg vanaf het hoofdkan toor tot aan de Keersluisbrug komt beschikbaar voor de stad Vlissingen. Toch zal de KSG bij de ontwik keling een vinger aan de pols houden. „Wij hebben er even goed baat bij als er een bijzon dere invulling komt", merkt E. van Hoepen, directeur onroe rend goed van de KSG op. „Ik noem een voorbeeld: Als de ge meente het idee heeft om hier een stadspark te maken, vinden we dat geen goed idee. Wij den ken dat de opbrengst van de grond gunstig wordt beïnvloed, als er een kwalitatief goed plan aan ten grondslag ligt dat geld oplevert. Een stadspark gene reert geen inkomsten. Daaraan zijn alleen maar kosten verbon den." Timmerfabriek Er zijn gedachten om de loodsen van de voorbewerking, die di rect grenzen aan het centrum, een culturele invulling te geven. VanHoepen: „Er circuleren heel wat ideeën. Ook de timmerfa briek zou een museale functie kunnen krijgen." Gemeente en KSG willen pro beren om ook woningbouw mo gelijk te maken op het Schelde terrein. Nu mogen daar niet tot zeer beperkt woningen ge bouwd worden omdat de zoge noemde risicocontour dwars over het terrein loopt. De ge meente is met het Rij k in discus sie om de risicocontour tot de waterlijn van de Westerschelde terug te dringen. Om dat te be reiken moet een veiliger door gang gerealiseerd worden voor de scheepvaart op de Wester schelde. Doordat de KSG delen 'aan de stad kwijtraakt', verliest het be drijf de mogelijkheid om in het centrum, in het Dok, schepen af te bouwen. „Daar zullen we in de toekomst alleen nog maar schepen afmeren. Voor het af bouwen van schepen willen we een kade bij 't Eiland maken. Daarvoor moeten we wel een behoorlijke investering doen waarover we nog met de ge meente moeten spreken", merkt Berkvens op. Het Eiland wordt voor een be langrijk deel een bolwerk van de jachtbouw, zoals Vlissingen- Oost de concentratie voor de bouw van marineschepen is. Berkvens: „Ik zou willen dat we ook een nieuw hoofdkantoor konden bouwen in Vlissingen- Oost om dicht bij het vuur te zit ten. Maar we hebben geen tien miljoen over voor een nieuw ge bouw." door Anja Bimmel VLISSINGEN - Een team van specialisten van Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen gaat naar de Vlissingse zusterstad Ambon om daar ruim twee we ken lang belangeloos operaties uit te voeren. Een orthopedisch chirurg, een oogarts, twee ope ratie-assistenten en een coördi nator vertrekken als alles vol gens plan verloopt op 31 maart naar de Molukken. Volgens R. Elderkamp van de werkgroep gezondheidsprojec ten Vlissingen-Ambon hangt het vertrek nog van een aantal factoren af. „In de eerste plaats moeten nog visa en werkver gunningen voor het team toege kend worden door Jakarta", zegt Elderkamp. „Ten tweede moeten er patiënten worden ge selecteerd die in aanmerking komen voor een behandeling." Volgens Elderkamp, net terug van een bezoek aan de Moluk ken, is een goede selectie van patiënten belangrijk. „Het is op het moment vrij corrupt op de Molukken. We willen voorko men dat door vriendjespolitiek de minder spoedeisende patiën ten worden voorgetrokken." Instrumenten Voor de specialisten die vertrek ken naar Ambon is de selectie ook belangrijk. „Ze moeten we ten wat ze kunnen verwachten, omdat ze instrumenten mee moeten nemen.Het Ziekenhuis Walcheren heeft al toegezegd dat benodigdheden die niet op Ambon aanwezig zijn, mogen worden geleend. Het is niet de eerste keer dat de werkgroep zich inzet om de ge zondheidszorg in Ambon een duwtje te geven. Vorig jaar ver trok Elderkamp nog met een Vlissingse delegatie om hulp te verlenen in een openbaar zie kenhuis in Ambon-stad. Met twee technici heeft hij medische apparatuur geplaatst en waar nodig gerepareerd. Een belang rijk aspect van de reis was ook het onderzoeken van het oude nierdialysecentrum. „We willen dat het centrum weer in gebruik genomen wordt, maar daarvoor moet wel nieuw personeel ge schoold worden." Het Molukse hoofd van de dia lyse-afdeling is tijdens onlusten op de Molukken omgekomen. De zusters die werkzaam waren op de afdeling zijn gevlucht. „Het kost 2100 dollar om een compleet nieuwe staf, bestaan de uit één arts, één technicus en vijf verpleegkundigen op te lei den. We proberen op het mo ment nog sponsoren te vinden; ik verwacht dat we de financie ring dit jaar rond krijgen." De benodigde apparatuur is al geregeld. Het ziekenhuis in Goes heeft vorig jaar een nier dialyse-apparaat geschonken. „Deze versturen we pas als er personeel is dat weet hoe de ap paraten moeten worden ge bruikt." Momenteel wordt er ook druk gewerkt aan een project, waar bij Molukse verpleegkundigen twee jaar leren en werken in Ne derland. De bedoeling is dat ze daarna terug gaan naar Ambon om hun kennis in de ziekenhui zen daar te gebruiken. De gemeente Vlissingen ver leent voor bijna alle projecten financiële steun. Dit keer heeft de gemeente mondeling toege zegd dat het de verblijfs- en ver voerskosten van het specialis tenteam betaalt. (Advertentie) Grand Hotel Avion Tel.: 011S-410502 eerste hulp van het ziekenhuis op zich te nemen, stelt woord voerder R de Doelder. „Dat hebben we de directie van het ziekenhuis diverse malen duidelijk gemaakt. De huisart senpost is bedoeld om de kwali teit van onze zorg te garanderen en de werkdruk voor de huisart sen te verminderen." De vijftig huisartsen op Walche ren willen samenwerken in een huisartsenpost, van waaruit de diensten voor weekeinden, avonden en nachten gezamen lijk worden geregeld. De menin gen zijn verdeeld of zo'n post in het Ziekenhuis Walcheren moet worden ondergebracht, of dat een centralere locatie op Wal cheren moet worden gevonden. „De herkenbaarheid van het ziekenhuis, de mogelijkheid om aan te haken op bestaande voor zieningen en de nabijheid van specialisten maken het aantrek kelijk." Anderzijds werkt de marginale ligging van het zie kenhuis op Walcheren en de drukte van de verkeersaders na delig, zegt De Doelder. „Zeker voor de zomerdrukte bespreken we de mogelijkheid van een tweede locatie, dicht bij de toe risten." Niet haasten De Walcherse artsen laten zich niet haasten in hun besluit, stelt De Doejder. „De werkdruk is hier niet zo hoog. We willen de tijd nemen en laten ons ook door bouwplannen niet dwingen. We willen fouten die elders in het land gemaakt zijn met huisart senposten, die administratief of logistiek niet blijken te werken, vermijden." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Aan de noordkant van het tunneltje bij het NS-station in Middel burg komt een lift. Of het aan de andere kant ook mogelijk wordt om met kinderwagens of rolstoelen het perron te be reiken, is nog niet duidelijk. NS railinfrabeheer 'studeert' nog op de mogelijkheid. Of het tunneltje wordt opgeknapt is ook nog niet zeker. „Het is een geldkwestie", zegt A. Korlaar van NS railinfra beheer. „Het heeft te maken met het landelijk beleid om perrons toegankelijk te maken voor minder-validen." De lift aan de noordkant wordt door de gemeente betaald. De lift aan de andere kant zou door de NS gefinancierd moeten wor den. „De lift aan de noordzijde is ook een verbinding voor de wijk achter het station", zegt Korlaar. „Voor treinreizigers is een goede verbinding na tuurlijk ook makkelijk, van daar dat we naar middelen zoeken om een tweede lift te bouwen." Als straks de nieuwe tunnel onder het spoor klaar is, ver liest het oude tunneltje zijn functie als fietsverbinding naar Dauwendaele. De NS gaan dan waarschijnlijk zowel de tunnel als deliftbeheren. Of de tunnel zelf op korte termijn wordt opgeknapt, is nog niet duidelijk. Als er een lift komt, wordt de tunnel gelijk meege nomen. Als de lift er niet komt, is het ook niet zeker dat de tun nel wordt aangepakt. Ook dat is een geldkwestie, legt Kor laar uit. „We zijn daar al lang mee bezig. Wij zijn ook niet te vreden over de huidige staat van de tunnel. Er is bijvoor beeld nogal wat waterover last." Bij die gedachte kan J. van der Wel uit Middelburg zich aan sluiten. Ze vindt dat er nu ein delijk eens iets moet worden gedaan. „Je kunt niet eens met fatsoenlijke schoenen van het ene perron naar het andere lo pen. Je moet van het ene droge plekje naar het andere sprin gen. Het perron wordt netjes schoongemaakt, met een tan denborstel zowat, maar het tunneltjé ziet er niet uit. De ge meente zegt dat ze er niets aan kunnen doen; dat ik bij de NS moet zijn. En die zeggen weer dat ik bij de gemeente moet zijn." De gemeente is nu nog verant woordelijk voor het schoon houden van de tunnel. H. Schild, projectleider van het stationsgebied, belooft beter schap. „Op dit moment doen we er te weinig aan. Dat gaan we nu beter regelen." De ge meente is in onderhandeling met de NS over het onderhoud en beheer van allerlei voorzie ningen in het gebied. Schild vernacht dat de NS in de toe komst de schoonmaak van de tunnel gaan verzorgen. Miljoenen Van der Wel heeft weinig hoop op verbetering. „Dat het tun neltje wordt opgeknapt, heb ik vijf jaar geleden ook al ge hoord." Ze vindt het onbegrij pelijk dat het allemaal zo lang moet duren. „Met al die mil joenen die de gemeente be steedt aan die grote werken, kan er toch ook wel één mil joen worden uitgetrokken om het tunneltje op te knappen." Overigens heeft de NS wel concrete plannen om het sta tionsgebouw op te knappen, maar ook daarvoor is geld te kort. „Er is wel geld voor be schikbaar", vertelt Korlaar. „Maar om het echt goed te doen, zodat recht wordt ge daan aan de monumentale sta tus van het gebouw, is meer nodig. De berichten zijn daar positief over." Naar verwachting is de nieuwe tunnel onder het spoor in mei klaar. Schild verwacht dat fietsers voor de nieuwe tunnel zullen kiezen en niet via de kortere route door de oude tunnel met de lift zullen gaan. „De ervaring van de NS op an dere plaatsen leert dat dat niet gebeurt." Het fietstunneltje bij het Middelburgse station wordt volgens sommige gebruikers schandalig slecht schoon gehouden. foto Ruben Oreel door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg wegens poging tot doodslag 350 dagen gevangenisstraf, waar van 115 dagen voorwaardelijk, en tbs met voorwaarden tegen een 24-jarige vrouw uit Vlissin gen. De vrouw heeft volgens de officier eind november 2000 ge probeerd haar vijfjarig zoontje van het leven te beroven. Dat zou gebeurd zijn vlak nadat ze in Vlissingen was gaan sa menwonen met een vriend. Van Es putte het bewijs uit twee in cidenten, die achter elkaar had den plaats gevonden. „Ze heeft eerst het kind gestompt en met kracht tegen de rand van een bad geslagen. Een paar dagen later heeft ze net zolang gesla gen tot het slachtoffertje het be wustzijn verloor, nadat het kind met zijn hoofd tegen de rand van een metalen bed was gegooid." Na de uitbarsting had ze haar zoontje bewusteloos achterge laten. Pas een dag later werd hij gevonden. In het ziekenhuis werden een schedelbreuk en an dere inwendige verwondingen geconstateerd. „Als je zo hard slaat dat er een schedelbreuk ontstaat, neem je voor lief dat het kind aan de verwondingen overlijdt", meende de officier. De behandelende artsen hadden ook 'oude' scheurtjes in de sche del waargenomen. „Dat geeft aan dat er meer is gebeurd dan alleen het incident in november. Het is verschrikkelijk wat het kind heeft meegemaakt. Een klein kind is weerloos en volle dig afhankelijk van de zorg van zijn moeder", stelde Van Es. Nadat de vrouw was aangehou den, verklaarde ze dat de mis handelingen door haar vriend waren begaan. Die werd daarop aangehouden. De vrouw werd na haar verklaring uit haar de tentie geschorst, maar later weer vastgezet. Gisteren kreeg ze te horen dat ze door de officier ook nog van val se aangifte wordt beschuldigd door haar ex-vriend. Zij ont kende dat, en beweerde zich niet te kunnen herinneren geweld te hebben gebruikt tegen haar zoontje. Telkens als rechter A. Gaakeer haar met haar beken tenis tegen de politie confron teerde zei ze: „Ik weet niet meer of ik het gedaan heb. Ik was toen al ver heen." Onmacht Volgens de gedragsdeskundigen is er sprake van een persoonlijk heidsstoornis en een pedagogi sche onmacht bij de vrouw. Ze wordt verminderd toereke ningsvatbaar geacht. Het ad vies tbs met voorwaarden werd door de officier overgenomen. Raadsman H. Mink vond dat de verklaringen van zijn cliënte op betrouwbaarheid moest worden getoetst. „Mijn cliënte is sterk beïnvloedbaar. De vraag blijft door wie de jongen ernstig is mishandeld. Een andere dader valt niet uit te sluiten. Poging tot doodslag valt niet te bewij zen." De verdachte kon zich vinden in de eis van de officier dat ze be handeld moet worden: „Ik wil na mijn behandeling het recht van moederschap over mijn kind terugkrijgen", zei ze ge ëmotioneerd. De rechtbank doet 23 januari uitspraak. ...MAAR BEHALVE HAAR NAAM VERANDERT ER NIETS. e Nationale RëQ'OpefS dmv N-eiiws Gelipt Vco' t" door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een groot aantal zorgverzekeraars heeft een be zoek aan de overgangsconsu lent opgenomen in het pakket. Vrouwen die begeleiding zoe ken bij de hormonale overgang, komen voortaan in aanmerking voor een vergoeding. In Zeeland is vooralsnog één overgangsconsulente actief: Ineke Fondse-Vogelesang uit Zierikzee. Zij rekent Schou- wen-Duiveland, Noord-Beve land, Tholen en Goeree- Overflakkee tot haar werkge bied. Binnenkort wordt er in Yerseke een praktijk geopend, ook voor Walcheren. De overgangsconsulente wordt sinds september 2000 erkend als nieuwe beroepsgroep in de me dische wereld. Diverse verzeke ringsmaatschappijen (waaron der CZ, Groene Land, Zilveren Kruis en Delta Lloyd) hebben de deskundige begeleiding bij de overgang vanaf deze maand toegevoegd aan het pakket waai-voor een vergoeding moge lijk is. Overgangsconsulente word je na minimaal tien jaar praktijk ervaring in vrouwspecifieke verpleegkunde en een gerichte zes maanden durende oplei ding. De theoretische kennis wordt verzorgd door het lande lijk actieve Care for Women in Amersfoort. Deze organisatie staat onder toezicht van de Me dische Raad, is 'bijzonder lid' van de Dutch Menopause Socie ty van gespecialiseerde gynae cologen en daarmee volledig er kend als beroepsgroep. Fondse is opgeleid in behande lingsmethoden vanuit zowel de reguliere als alternatieve ge zondheidszorg. De consulente bekijkt waar de overgangs klachten vandaan komen en welke mogelijkheden er voor de vrouw zijn om er (zelf) iets aan te doen. Daartoe horen ondermeer praktische tips over voeding, beweging, het voorkomen van stress en kleding. Als rechtgeaarde Zeeuw draagt hij Bief een warm hart toe. Hij kon zich zo voorstel len dat dochterlief, die in Amsterdam studeert, wél dolgraag live het presenta tieconcert van Blauwe Ruis zou meemaken. Nou had hij binnen zijn netwerk een pri ma pijler om die wens te rea liseren in de vorm van een toegangskaartje en dus wierp hij zich op als 'de lief ste vader van de hele wereld'. Toegewijd toonde hij zich ook. De ochtend na het con cert belde hij even of het 'echt leuk' was geweest. Leuk én laat, zo bleek. Dochter had zich verslapen. Dat leidde dankzij de nummermelder tot het volgende dialoogje: Zij: „Dag Pa. Ja, ik heb me verslapen. Dit maak ik op school niet meer goed van daag." Hij: „Sterkte kind. Veel mist in de kop zeker?" Zij: „Nee, vooral blauwe ruis. Doei!!!" De loodsen van de Schelde komen over een aantal jaren beschikbaar voor een nieuwe invulling; wat er met de gebouwen gebeurt, is nogonbekend. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13