De lol gaat eraf als iets verplicht wordt PZC Debuut-cd van Kirsten 11 Het forward-mailtje Daryll-Ann op z'n best In navolging van R.E.M. Voer voor dEUS-fans Hapklare popjuweeltjes vrijdag 11 januari 2002 1. Gigi D'agostino - L'amourf 1) 2. Marco En Sita - Lopen Op Het Water (2) 3. Enrique Iglesias - Hero f3) 4. Sita - Happy f4) 5. R. Williams/N. Kidman - SomethinStupid29 f9) 6. Anastacia - Paid My Dues f5) 7. Kate Winslet- What If f14) 8. Vliegende Panters - Houdoe De Kassameisjes f6) 9. Ppk - Resurection (7) 10. Brooklyn Bounce - Club Bizarre f21) 11. De Poema's - Zij Maakt Het Verschil 18) 12. J. Lopez Ft. Ja Rule - I'm Real f10) 13. Christina Milian - Am To Pm f11 14. Linkin Park - In The End 08) 15. Westlife - Queen Of My Heart 03) 16. Kylie Minogue - Can't Get You Out., fl 5) 17. Destiny's Child - Emotion/8 Days Of Christmas 75 f12) 18. Nickelback - How...(20) 19. Hhb International - Country Roads f18) 20. Georgina - Yo Quiero Bailar(19) 21Lloyd - Elke Stap (22) 22. Live - Overcome f17) 23. Kabouter Plop - Kabouterdans (25) 24. Costa Crew - C.O.S.T.A. (23) 25. K3 - Blub../Oma's Aan De Top f24) 26. Dr. Dre - Bad Intentions (26) 27. Within Temptation - Ice Queen f47) 28. Riva Ft. Dannii Minogue- Who Do You Love Now 7(32) 29. System Of A Down - Chop Suey I (27) 30. Alcazar - Crying ...(28) 31. Ja Rule Ft. Case - Livin' It Up (33) 32. Gordon Re-Play - Weet Dat Ik Van Je Hou f42) 33. Afroman - Because ...(29) 34. Lasgo - Something f30) 35. Atomic Kitten - You Are (38) 36. Backstreet Boys - Drowning (31 37. Dj Jose Vs. G-Spott - Access (36) 38. J. Jackson/M. Elliott - Son Of A Gun f34) 39. Volumia! - Nog Een Keer (50) 40. Rene Froger - She f93) 41Alien Ant Farm - Smooth Cri minal (35) 42. Dj Boozy woozy - Party...(-) 43. Mo' Jones - Where The Sun Stopped Shining (49) 44. Enya - Only Time f46) 45. Aaliyah - More Than A Woman (40) 46. Blof - Dichterbij Dan Ooit (45) 47. Usher - U Got It Bad (37) 48. Britney Spears - I'm A Slave 4 U (43) 49. U2 - Walk On (41 50. Quincy - Morgen f58) 51. City High - What Would You Do f53) 52. Rammstein - Ich Will (52) 53. Faithless - Tarantula (57) 54. De Kleinkeinder- Lekkere Worst Van De Hema f54) 55. Michael Jackson - Cry 51) 56. Alicia Keys - Fallin' (39) 57. All Star Tribute - What's Going On 7 f48) 58. Mary J Blige- Family ...(55) 59. Benny Neyman - Loat Mer Lekker Goon (63) 60. Nelly - 7 f60) 61Lasgo - Alone (62) 62. Ebon-E - On My Way (69) 63. Ginuwine - Differences (66) 64. Jody Bernal - Dreams f56) 65. D-12 - Fight Music f61) 66. Volendam Meets Gotenborg I Want To Know(67) 67. Michael Jackson - You Rock My World (73) 68. Cooper -1 Believe In Love (64) 69. lio - Rapture f68) 70. Dj Melvin - L.O.I.S. (87) 71. Sarah Connor- French Kissing (75) 72. Staind - Outside (71) 73. Lifehouse - Sick Cycle ...(72) 74. Gebroeders Ko - Boswandeling (-) 75. Basement Jaxx - Where's Your Head At (70) 76. Stereophonies - Handbags And Glad rags (78) 77. Britney Spears - Overprotected (-) 78. 4 Hero - Les Fleur (74) 79. Rose-N - Feel Me (All Over The World) f65) 80. Abel - Nooit Meer Bang (59) 81Travis - Sing f83) 82. Garou Avec Celine Dion - Sous Le Vent (81) 83. De Kast - Hetere Vuren f100) 84. Gabrielle - Don't Need The Sun To Shine (82) 85. Lighthouse Family - Free/One (-) 86. Jamiroquai - You Give Me Something (86) 87. Eros Ramazzotti - Per Me Per Sempre f85) 88. Normaal - Ik Kom Altied..(-) 89. Paul Carrack - Better Than Nothing (92) 90. Pharoahe Monch - Got You (89) 91. Frank Boeijen - De Liefde Gaat (84) 92. Tracy Chapman - Baby ..(91) 93. Ryan Adams - New York New York f94) 94. Johan - Day Is Done (-) 95. Het Goede Doel - Alle Men sen Wonen Op De Aarde (90) 96. Roger Sanchez - You Can't Change Me (99) 97. Turin Brakes - Underdog (-) 98. Rob De Nijs - Abeer (95) 99. De Jongens Van Dijk - Wat Een Wonder Van...(-) 100. The White Stripes - Hotel f88) Kirsten: ,,Ik was vroeger de enige op school die riep dat Bob Dylan te gek was. De rest had dan zoiets van: 'is-ie nog niet dood dan?"' foto Maarten van Schaik Met de single 'No Psycho' maakte Nederland kennis met de blonde Kir sten (24) uit Haarlem. Ze staat al acht jaar op het podi um en wordt al jaren gevolgd door de muziekindustrie. Toch komt volgende week (op 14 januari) pas haar de buutalbum uit. Met dat al bum, The Chick Singer, is Kirsten waar ze wil zijn. In een interview vertelt ze over haar grote idool Bob Dylan en haar liefste bezigheid: muziek. Kirsten komt uit een muzi kaal gezin. Vader speelde contrabas, broer zat op het con servatorium en moeder was zangpedagoge. Kirsten ont kwam bijna niet aan haar ont wikkeling tot 'chick singer'. „Mijn moeder gaf altijd zangles aan anderen. Zelf wilde ik nooit les. Maar onbewust pik je er na tuurlijk wel veel van op. Ik hoorde wel eens oude opnames van mijn moeder waar ze van die aria-achtige dingen zong. Thuis waren ze ook meer van de klassieke muziek. Dus ging ik de popkant op." Het zegt veel over de jonge zan geres Kirsten. Volgens eigen zeggen een behoorlijk cliché- verhaal. „Ik vond het helemaal niks om als klein kindje bij die klassieke concerten stil te moe ten zitten. En thuis mocht MTV niet aan. Reken erop dat dit in vloed heeft gehad op mijn keuze voor een andere muziekrich ting. Ik heb eerst drie jaar pia noles gehad, toen drie jaar har pies en toen ben ik zelf met de gitaar aan de slag gegaan. Die had ik van m'n neef geleend. Ik heb vooral geen les genomen. Zo zit ik in elkaar: als iets moet, dan is de lol eraf. Na drie jaar heb ik het dan gehad." Met de gitaar hield Kirsten vol. Ze begon op haar veertiende, zingen met gitaar en een paar ei gen nummers. „Ik luisterde in die tijd veel naar Bob Dylan, ook via m'n neef. Ik was inder daad een wat jonge Dylan-fan, de enige op school die riep dat Bob Dylan te gek was. De rest had dan zoiets van: 'is-ie nog niet dood dan?'" De zanger heeft Kirsten volgens eigen zeggen geraakt. Vooral de teksten werkten behoorlijk dooi'. „Ik dacht: hij begrijpt mij. Vooral die protestsongs van hem, vond ik geweldig. Daar- Woodyschreef voor zijn grote held, Woody Guthrie. Dus vond ik het meer dan nodig om ook een nummer voor Bob te schrij ven." Ze wist toen nog niet dat ze met deze eerste compositie meteen de aandacht van de muziekin dustrie wist te vangen. „Mijn manager van nu kent me al van af die eerste keer, zo'n acht jaar geleden, volgens mij met dat zelfde liedje 'Song to Bob'. Zij heeft contact gelegd met mijn platenmaatschappij, waar ik inmiddels al drie jaar bij zit." Toch heeft Kirsten nu pas haar eerste album The Chick Singer uitgebracht. En daar is ze alleen maar blij om. Ik heb de afgelo pen vijf jaar hard nodig gehad om te bepalen wat ik wilde. Het is toch iets waar j e snel overheen meer debuutsingle 'No Psycho' voort, hoewel het liedje zelf al zes jaar oud is. Ze schreef het als tiener. „Het is dus best leeftijdsgebon den, denk ik. Het was gewoon een tijd waarin je heel erg aan jezelf twijfelt. Vooral als het thuis niet lekker loopt, denk je al snel: ligt het aan mijben ik zo slecht? Totdat je op een gegeven moment wakker wordt en beseft dat dat niet waar is. Het belang rijkste zinnetje in 'No Psycho' is dan ook it's not in my head. En I'm much too big a fighter, zo van: ik pik het niet! En dat hoor je wel veel terugkomen op het album: ik bepaal zelf wel hoe ik mijn leven leef!" Supervrolijk door ben ik ook heel kritisch gaan kijken naar teksten die ik zelf schreef. Hartstikke lachen om nu terug te horen natuurlijk: over zwervers en wereldleed, waar ik zelf geen flauw benul van had. Maar ik heb er de liefde voor een tekst vandaan ge haald." Gevoel Schrijven vanuit je gevoel, dat is voor Kirsten wat liedjes schrij ven inhoudt. Een gevoel uiten die je op een andere manier niet kwijt kan. Vanuit dat gevoel be gon Kirsten muziek te maken en te schrijven. Haar eerste liedje? „Dat is al heel lang geleden. Het heette 'Song to Bob'. Het grap pige hieraan was dat Bob Dylan ooit het nummer 'Song to rent. Als jij het niet weet, weten andere mensen het wel, met alle goede bedoelingen. Bij het op nemen van je plaat gaan zij hun gang op basis van hun kennis. En dan heb je geluk als het goed is." Het debuutalbum is volgens Kirsten precies geworden zoals zij het graag wilde: heel puur. Alle nummers zijn vrijwel hele maal live opgenomen, iets wat niet gewoon is in de studio. „Normaal doe je bij de opname eerst de drum, dan de bas, de gi taar en uiteindelijk pas de zang. Wij hebben de basis van het al bum in een keer live opgeno men, met tegelijkertijd drum en basgitaar van twee supermuzi kanten, en ik zelf op gitaar en zang." Hieruit kwam onder De vooral serieuze teksten had den volgens Kirsten een tegen hanger nodig. Ze werd wakker met de titel 'The Chick Singer'. „Die titel is een soort knipoog' naar die andere kant van mij. Je schrijft nu eenmaal liedjes als je je niet super voelt. Maar dat mijn teksten niet altijd even leuk zijn, betekent niet dat ik niet supervrolijk kan zijn. Het woord chick heeft in Amerika een positieve klank, en eigenlijk betekent het niet meer dan 'zan geres'. En daar zijn er heel wat van tegenwoordig. Het is ook een soort besef van: ik weet dat ik een van de velen ben, maar ik zeg niet dat ik minder ben. Ik weet waar ik sta, dat wat op die plaat staat integer is. En er blij ven altijd oppervlakkige men sen die niet verder kijken dan 'een blond meisje met een gi taar'. Het zal wel." Kyra Goede Op wwAV.kirstenonIine.nl vind je meer informatie over Kirsten. Op deze plek in de krant staat voortaan elke week een column. Vier meiden schrijven om de beurt we kelijks over hun beleve nissen. Vorige week kon je de eerste column van Sha ron Janssen Andeweg le zen, vandaag is het de beurt aan Annelies de Rooij uit Middelburg (17 jaar, lste jaar HBO-Com- municatie aan de Hoge school Zeeland in Vlissin- gen). Een samenleving zonder in ternet is sinds enige jaren bijna ondenkbaar. Bij elke re clame hoor je wel dat je ook op de website moet kijken en dat ze ook bereikbaar zijn via de e- mail. Kortom, de www's en apenstaartjes vliegen je om de oren. Ook ik, als moderne jongere, zit regelmatig op het wereldwijde web. Zoals dat dan gaat, surf je van de ene site naar de andere, zoek je wat gegevens die je no dig hebt voor je huiswerk en chat je af en toe gezellig met wat vrienden en bekenden. En na tuurlijk altijd even kijken of je nog e-mail hebt. Zelf heb ik dat vrijwel dagelijks, maar leuke post is het vaak niet. Als ik mijn mailbox open, staan er soms wel vijftien nieuwe mailtjes in. 'Goh', denk ik nog in mijn naïvi teit, 'mijn populariteit kent geen grenzen'. Dat valt echter tegen. Negen Annelies de Rooij van de tien keer kan ik de eerste acht e-mails al weggooien om dat het reclame is. In de zeven overgebleven mailtjes staat bij na altijd FWD. Een forward- mailtje - ik zal het even uitleg gen omdat ik weet dat mijn oma dit stukje ook leest - is een e- mail met de meest uiteenlopen de zin en onzin. Ze beloven je van alles. 'Als je deze mail naar !oto Ruben Oreel tien vrienden en vriendinnen stuurt, krijg je een prachtige multimedia PC GRATIS thuis gestuurd.' Natuurlijk geloof je het niet echt, maar achter FWD staan vaak aanmoedigende tek sten als: 'Doen! Doen! Doen!' Of: 'Ja, het werkt echt!Dus toch maar een poging wagen, want niet geschoten blijft altijd mis. Het werkt echter nooit. Als al die mailtjes echt zouden wer ken, dan krijg ik nu nog zeven mobiele telefoons, een make- upset en een skivakantie. Mooie score, toch? Natuurlijk kunnen mailtjes van dit kaliber ook goed zijn. Na de aanslagen van 11 september kreeg je verschillende berichten die te maken hadden met steun aan de VS en daar zul je mij niks negatiefs over horen zeggen. Deze mails hadden namelijk het karakter van een condoleance register. Je moest je naam erbij typen en dan weer doorsturen naar de mensen in jouw per soonlijke adressenbestand. Wat alweer dubieuzer wordt, zijn de forward-mailtjes waar bij zogenaamd per verstuurde mail zoveel cent wordt overge maakt aan goede doelen. Ik doe het wel, met het al eerder ge noemde 'stel dat het werkt idee', maar eerlijk gezegd betwijfel ik of dit geld ooit bij het in de e- mail genoemde doel terecht komt. Ook grappige gedichtjes, plaat jes, verhaaltjes en noem maar op worden door middel van het for ward-mailtje onder internetge bruikend Nederland verspreid. Kan leuk zijn, maar vaak vraag ik me toch af of dit nou the ulit- mate meaning of internet is. Ik ga zo maar weer eens kijken of ik nog veel nieuwe e-mail heb. Maar eerst even de brievenbus legen. Misschien zijn mijn zeven mobiele telefoons, mijn make- upset en mijn skivakantie er wel. Annelies de Rooij Om te zeggen dat het Excelsi- or-label zo'n beetje in haar eentje verantwoordelijk is voor het feit dat in Nederland nog kwaliteitspop wordt uitge bracht, gaat wat ver. Maar veel van de belangrijke gitaarband jes begonnen hun carrière bij dit kleine Amsterdamse label en hoewel de vaderlandse afdelin gen van de meeste majors nu ook wel een of twee soortgenoten onder hun hoede hebben, kun je je afvragen wat er van de indie- pop was gekomen zonder een la bel als Excelsior. In dat licht be zien is het zo vreemd dat vrijwel geen van de bands in het buiten land ook maar een deuk in een pakje boter heeft geschopt. Uitgezonderd dan, zij het voor even, Daryll-Ann. Maar uitge rekend deze band begón haar loopbaan met een wereldwijd debuut voor Virgin. Om daar weer snel uitgekotst te worden. Excelsior zorgde voor de vrien delijke opvang en wordt voor bewezen diensten bedankt met de inmiddels vierde cd Trailer Tales (Exceslior/V2). Misschien wel de mooiste plaat \'an de jon gens uit Ermelo, en in ieder ge val de cd met de meest ingetogen muziekjes en breed uitwaaie rende gitaarklanken. En niet al leen de gitaar, want zanger/componist Jelle Paulus- ma is nadrukkelijk in de weer op toet sen en in 'Serenades For The Lonely' en 'Rosemary Girl' doen blazers (onder wie de Groninger saxofonist Janfie van Strien) nuttig werk. Maar voorlopig is het spannende, Beatles-achtige openingsnummer 'A Piece Of Work (I'm Trying Her)' mijn fa voriet. Gert Meijer Daryll-Ann, Trailer Tales, Ex celsior EXCEL96050, tijd: 41: 00. Jolene wordt in de spaarzame artikelen (ze zijn nog niet we reldberoemd, namelijk) nog wel eens op één hoop gegooid met Son Volt en Wilco. Maar het eni ge countrygeluid in de band komt van de Rickenbacker-gi- taar waamee de groep zichzelf bovendien een alibi verschaft om óók met de Byrds vergeleken te worden. Allemaal goed en wel, maar waarom moet ik bij het beluisteren van The Pretty Dive (Blue Rose Records/Sonic Rendezvous) dan toch steeds aan R.E.M. denken? Toegege ven, de stem van zanger John Crooke doet een hoop. Maar ook in de muziek heef t Jolene een link naar Amerika's grootste al ternatieve band. Zal het dan toch komen omdat uitgerekend een tapeje van R.E.M.' s Fables Of The Reconstruction het leven van Crooke een muzikale wen ding gaf? Het moet haast wel, en het moet gezegd, Crooke en zijn makkers springen mooi met hun inspiratiebron om. 'Break' is misschien wat al te klagerig, maar het traditionele 'New Ref rain Detritus' is mooi en 'Falling Up' gewoon indrukwekkend. G. M. Jolene, The Pretty Dive, Blue Rose BLU CD0263, tijd: 44:20. Het Belgische Millionaire moet uitgroeien tot een van de hoogtepunten van EuroSo- nic en aan de debuut-cd Outside The Simian Flock (PIAS) te ho ren, zal dat wel lukken. Millio naire is voer voor dEUS-lief- hebbers. De connectie is ook niet helemaal toevallig: zanger- /gitarist Tim Vanhamel stond twee jaar geleden met dEUS op het podium ten tijde van de Ide al Crash-tour. Zelf bouwde Van hamel enige bekendheid op met zijn Evil Superstars, maar die band is ter ziele en Millionaire is zijn nieuwe uithangbord. Out side The Simian Flock klinkt ei genzinnig. Brutaal ook, lekker rauw en lekker hoekig. Het wel erg eendimensionale 'Aping Friends' is eigenlijk de enige te genvaller op dit uiterst geniet bare debuut. Opener 'Body Experience Revue' heeft het avontuur van 'Beck, Come With You' de funkpatronen van 'Gang Of Four'. Het instrumen tale 'Me Crazy, You Sane' krijgt alleen al vanwege de mooie Tar- zan-variant in de titel een prijs en natuurlijk zijn er ook de spo ren naar TC Matic, toch zo'n beetje het bandje waar het voor de Belgen allemaal mee begon, een jaar of twintig geleden al weer. G. M. Millionaire, Outside The Simi an Flock, PIAS 941.0061.020, tijd: 52:09. Herman Grimme maakte ooit deel uit van de Jazzpolitie maar die fout vergeven we hem graag nu zijn solo-debuut Salad Days (Mullet Records/Bertus) uit is. Herman blijkt zowaar een meester in het componeren van hapklare popjuweeltjes, waar bij hij ergens tussen Eels en Beach Boys manoeuvreert. De man blijft de rust zelve en dat is z'n enige nadeel: soms wil je hem wel eens wat meer lawaai horen maken. Wie deze Drent-in-Gro- ningen wil ontdekken moet eens op zijn website gaan kijken, waar al zijn favoriet bandjes uit heden en verleden voorbijko men. En je je onmiddellijk af vraagt waarom Herman tot z'n 46ste heeft gewacht om tot volle wasdom te komen. G. M. Herman Grimme, Salad Days, Mullet MR 200101, tijd: 52:47 1Anastacia - Freak Of Nature (1 2. Robbie Williams - Swing When(2) 3. Gigi D'agostino - L'amour Toujours 72 (4) 4. Bee Gees - Their Greatest Hits (5) 5. Andrea Bocelli - Cieli Di Toscana (3) 6. Enya - A Day Without Rain (11 7. Queen - Platinum Collection (8) 8. The Corrs - Best Of (9) 9. K3 - Teleromeo (7) 10. Pink Floyd - Echoes - The Best Of (10)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11