Luxe isoleercel was geweldig PZC Bh Heimwee naar oorlog toen iedereen er was Wie heel jong aan topsport doet, is niet altijd happy Black Crowes uit elkaar Andries de Jong na Big Brother The Battle i w) v,-T) «1 vrijdag 11 januari 2002 illustratie Annemie Heymans Wanneer Thomas Vrij in 1947 aan het einde van de heetste zomer die hij ooit heeft meegemaakt met zijn vader thuiskomt in Amsterdam vindt hij tussen de post een 'waanzin nig lange, hartstikke fijne' brief van zijn vriendje Zwaan uit Amerika. Winterijszo heet het nieuwe boek van Peter van Gestel. Hij schreef eerder onder andere Ma nken, en wie dat met veel ple zier gelezen heeft hoeven ze niets meer te vertellen, die weet het wel. Maar als je van dat boek (en de film ernaar) over een heel jong meisje dat de mensen en de wereld leert kennen nooit hebt gehoord? Zoek dan een lekker plekje en ga daar zitten met zijn nieuwe over Thomas, Zwaan en Bet, want dat móet je lezen. Móet? Ja, omdat je er 'beroerd van wordt, fijn beroerd.' Enge droom Op een nacht in 1947 schrikt Thomas wakker uit een enge droom en denkt 'Was het nog maar oorlog, was het maar koud en pikkedonker buiten, zat er nog maar verduisteringspapier op de ramen, dan zou ik nog in de achterkamer slapen en luis teren naar het gefluister van mama en papa in de tussenka- mer.' Misschien vind je zo'n wens bijna twee jaar na het ein- de van de oorlog moeilijk te snappen, maar Tho mas' moe der is kort na de be vrijding ge storven en sindsdien - acht was hij pas - proberen hij en zijn vader er het beste van te maken. Dat lukt niet altijd even goed. Zijn vader is een verlegen wat onhandige man, een schrijver (een krabbe laar noemt hij zichzelf) die zijn verdriet stilt met nog meer ver driet. Eeuwig winter Een paar dagen voordat Tho mas hoort dat zijn vader in Duitsland voor de Engelsen zal gaan werken, raakt hij op het ijs van een van de Amsterdamse grachten min of meer toevallig aan de praat met Zwaan die bij hem in de klas zit: „Het is win terijs", zei hij. „Het smelt mis schien nooit meer. Misschien blijft het eeuwig winter." Tho mas weet van zijn griezelig bra ve klasgenoot, 'een sijsje' vol gens sommigen, niet veel meer dan dat hij in een 'poenig' he- i'enhuis woont. Maar van het een komt het ander, de twee jon gens worden in die ijzig koude wintertoen alle grachten bevro ren waren en de dikke laag sneeuw op het ijs hard en grauwwit was vrienden. Of be ter: opnieuw vrienden, want ze hebben vroeger, 'vreselijk lang geleden' weieens samen ge speeld. Thomas herinnert zich daar niets meer van, maar van Bet, Zwaans nichtje, weet hij dat zijn eigen vader en moeder de ouders van haar neef gekend hebben. Hij is zelfs bij Zwaan thuis geweest toen die vier werd. Maar ook Zwaan is alles van toen vergeten: ,,ik weet niks van de kamers in ons huis, ik weet van de trap, ik trek me met twee handen aan de leuning om hoog, er staat niemand boven aan de trap, niemand loopt ach ter me aan, ik ben alleen." Beetje bij beetje kom je erachter wat er in de oorlog met Zwaan en zijn familie gebeurd is. Zwaan werd naar Deventer ge bracht waar hij onderdook bij een oude studievriend van zijn vader. Maar zijn ouders zijn in Polen omgekomen in een Duits concentratiekamp: „Vermoord omdat ze meer dan twee joodse grootouders hadden." En van zijn ooms en tantes hebben al leen Bets moeder - die niet joods is - en oom Aaron, omdat hij al ruim voor 1940 naar Amerika geëmigreerd was, de oorlog overleefd. Als je dat alles zo leest zou je kun nen denken dat Winterijs een ake lig somber boek is. En het is ook niet niks wat er met de joden („Je ziet ze nergens meer in de stad. In hun hui zen wonen andere mensen. Ze heb ben geen graf.") in de ooi-log ge beurd is. Toch is er grote kans dat je je op bladzijde 250 om een heel andere reden uit je doen voelt. Omdat je dan het boek uit hebt en je 'suf van zaligheid' tot aan de laatste punt hebt geno ten. Van het verhaal en van hoe Peter van Gestel het vertelt; van Thomas die zomaar van alles er- uitflapt en 'ziek van het smoor zijn' wordt als Bet haar bril af zet; van de vriendschap tussen Thomas en Zwaan die samen over alles kunnen praten, als ze er zin in hebben. Maar vooral omdat je zo'n aan genaam warm gevoel krijgt van de drie kinderen en van hun heimwee naar wat er nog is wanneer ze op het toppunt van geluk tegelijkertijd een diep verdriet voelen om wat onher roepelijk gaat gebeuren. Jan Smeekens Peter van Gestel: Winterijs. Fontein; 13,95. Het einde van de Amerikaan se rockband The Black Cro wes lijkt een feit, nu zanger Chris Robinson en drummer Steve Gorman hun vertrek heb ben aangekondigd. De band maakte bekend dat Robinson 'voorlopig' verder gaat als solo artiest en dat Gorman om per soonlijke redenen is opgestapt. Officieel heet het dat de The Black Crowes een pauze inlas sen. The Black Crowes is de band van de broers Chris en Rich Ro binson, maar ook Gorman maakte vrijwel sinds het begin deel uit van de bluesrockband. Bezoekers van de website van de groep wordt aangeraden 'nieuws over Rich in de gaten te houden'. Rich Robinson is de so logitarist van The Black Cro wes. De andere leden zijn Eddie Hirsch, Audrey Freed en Andy Hess. Andries Jelle de Jong (24) is weer thuis in zijn rij tjeshuis in Drachten. Na bij na vier maanden Big Brother 'kon het wel weer'. Andries eindigde op de vierde plaats, maar in de 114 dagen in Big Brother verwierf hij wel mooi 75.000,-, een auto en levenservaring 'foar tsien jier'. En de reputatie van grote vrouwenversierder doet hem niets. Zijn huis ziet er uit alsof hij er tijden niet is geweest. De lichte parketvloer glimt. Op het aanrecht is geen broodkruimel te vinden. Twee identieke kaar sen en een bosje droogbloemen sieren het strakke dressoir. An dries de Jong is nog niet veel thuis. Hij zit vooral bij zijn ou ders die ook in Drachten wonen. Even bijkomen. Zondagavond 30 december wandelde hij met een vette smile het Big Brotherhuis uit. Opge lucht viel hij heit en mem in de armen. Bijna vier maanden lang volgden 32 camera's de Dracht ster dag en nacht. Hij was dage lijks bij Yorin op tv te zien. Er is al veel over Andries ge sproken. De roddelpers neusde rond op het Drachtster Lyceum, de school waar hij vorig jaar tot de grote vakantie Nederlands doceerde. Verslaggevers onder vroegen oud-collega's en scho lieren over de affaire die hij gehad zou hebben met een leer linge. „Het is nonsens", zegt hij hier over. „Het is bedacht door een paar melige leerlingen die zich verveelden in de pauze. Dat pi'aatje is een eigen leven gaan lijden. In mijn familie- en ken nissenkring twijfelt gelukkig niemand aan mijn professiona liteit." Tongzoen De programmamakers zetten Andries neer als een womanizer die het liefst met zoveel moge lijk vrouwen het bed in duikt. Hij tongzoende met Kelly zon der dat hij doorhad dat zij een transseksueel is. „Ik heb veel respect voor haar. Het is een hele mooie vrouw. Maar waar nie mand het over heeft is dat Kei naakt bij mij in bed kroop, ter wijl ik met mijn boksershort aan lag te slapen." Andries de Jong: „Het zijn ervaringen die ik meepik." Met Diane gebeurde er 'wel wat meer' omdat beiden behoefte hadden aan 'warmte en gebor genheid'. De Haarlemse Diane Hendriks werd zijn beste maat je. „Ik vond bij haar warmte in moeilijke tijden. Ik zal haar ab soluut nog vaak opzoeken." Maar de tongzoen met Audrey was volgens Andries niet meer dan een melige dronkemansac tie van haar die dertig seconden duurde. Het deed er allemaal niets aan af. Dat drie jaar oude onzinpraatje over die vermeen de affaire op school paste te mooi in het plaatje. „Yorin is er op uit om mensen negatief neer te zetten", weet Andries. Als trouwe kijker van de vorige twee Big Brothers rea liseerde hij zich dat van te voren goed. „Ik heb er schijt aan." Dat de roddelbladen zijn oud-colle ga's en ouders ook in het ver haaltje betrokken, vindt hij ver velend. Heel vervelend zelfs. Er wat tegen doen, lijkt onmoge lijk. Zijn stemming lijdt er niet onder. Het deert hem evenmin dat de hoofdprijs van 675.000,- naar Sandy Boots ging. Andries loopt over van en thousiasme. Zo geweldig als het was in die 'luxe isoleercel'. Al- tersport echt heel tof is. Leo leexde hem dat er nog meer te koop is in de wereld dan alleen het onderwijs. De Fries at Thais, Indiaas en Japans. Thuis kwam hij nooit verder dan aardappe len met vlees. „Het zijn ervarin gen die ik meepik." leen met kerst was het even zwaar. Eigenlijk raadt hij ieder een aan om met Big Brother mee te doen voor 'een pakketje gees telijke bagage'. Big Brother verrijkte hem met zó veel inzichten. Zoals? Da- niëlle overtuigde hem dat win- Allemaal nieuwe dingen, en daar was het de Drachtster van het begin af aan om te doen. Hij begon op zijn 21ste te werken als leraar. Het vaste 'contract lag inmiddels voor hem klaar. Maar het begon te kriebelen, zo jong en dan al een vaste baan. „Ik had foto Niels Westra/GPD ook een jaar naar Australië ge kund." Big Brother moest de sleur doorbreken. Repeteren Daar komt bij dat hij een druk mannetje is dat graag veel aan dacht krijgt. In de popgroep Kelvin die Andries met vrien den vormt, is hij niet voor niks de zanger. Voor repeteren met de band wil hij de komende twee maanden veel tijd inruimen. Hij pikt ook zijn deeltijdstudie Ne derlands aan de Rijksuniversi teit Groningen weer op. Wat daarna komt, weet hij nog niet. De sportjournalistiek trekt. Hij schrijft al twee jaar wedstrijdverslagen voor de Di-achtster Courant. Wie weet. Want het kriebelt nog steeds in hem. Big' Brother krijgt 'een dikke acht'. Maar rust in zijn donder, nee, dat heeft Andries nog steeds niet. Eva Vriend Ria Visser, vijfvoudig Neder lands allround-kampioene en winnares van het Olympisch Zilver op de 1500 meter in 1980, was net gestopt met schaatsen toen ze het idee kreeg een boek te schrijven. Dat was rond 1990. Nu is het verschenen. Ria Visser (40) zat ruim tien jaar geleden in het panel van de quiz Dinges van Edwin Rutten. „Ik kwam de schrijfster Miep Diek- mann tegen in de studio en zei tegen haar dat het me zo leuk zou lijken een kinderboek te schrijven. Ik heb gevraagd of ik langs mocht komen om te pra ten over hoe ik dat zou moeten doen. Ze was heel spontaan en een afspraak was snel gemaakt. Ik wilde, omdat ik net was ge stopt, iets met schaatsen doen. Daarover waren er nog geen kinderboeken." Visser schreef in 1990 al hon derd pagina's, maar ondanks de begeleiding van Miep Diek- mann liep ze toen vast. „Ik had het gevoel dat ik moest vertellen hoe lullig het kan zijn voor een kind dat al heel jong aan top sport doet. Ik wilde de andere kant van de medaille laten zien. Ik had ook alles in de ik-vorm geschreven, het werd mijn eigen verhaal. Ik had ook een idee voor illustraties en verzamelde daarvoor krantenknipsels, maar het was niet leuk. 'Ik red 't niet', zei ik tegen Miep, die ant woordde dat het bij haar zeven tien jaar had geduurd voor ze haar eigen verhaal kon schrij ven. 'Als het erin zit, komt het er', zei ze." Twee jaar geleden is Ria Visser er echt voor gaan zitten. Heel gedisciplineerd heeft ze vijf da gen per week aan haar boek Naar de start!, gewerkt. „De hoofdpersoon heb ik Marloes genoemd, waardoor ik meer af stand kon nemen en toch de top sport kon beschrijven. Marloes, een meisje van negen als het ver haal begint, is best eenzaam. Dat ben je ook als je uitblinkt, dan moet je voor jezelf kiezen. Ze hoort twee stemmetjes die haar influisteren wat ze moet doenHet leuke is dat ik laatst in een interview in Sportweek las dat Gianni Romme dat ook heeft: hij heeft een angstig en een zelfverzekerd stemmetje. Gelukkig had ik mijn boek alge- schreven." Marloes is slim en snel. Met 'overlopertje' wint ze van de jongens, schaatsen vindt ze nog leuker. Ze mag als ze tien is ein delijk naar de schaatsclub en is apetrots als ze noren krijgt van oom Walter. Ze wint, breekt re cords en komt steeds verder. Een succesverhaal over een meisje met doorzettingsvermogen, dat eindigt als ze kampioen wordt bij de D-junioren, terwijl ze daar eigenlijk niet oud genoeg voor is. Visser heeft er bewust voor ge kozen het verhaal te laten afspe len in de jai-en zeventig, toen ook zij de eex-ste geoefende slagen op het ijs maakte. „Qua schaatsen waren er net overdekte banen, de winterse sfeer was belangrijk en x'omantisch. Ik heb het ook neergezet in mijn omgeving, Maxioes woont net als ik toen op een boex-dexdj. Eigenlijk is het een x-omantischer beeld van me zelf. De andere figur-en, Evelien en de tweeling Menno en Bas zijn fantasiefiguren." Naar de start! is ook geschreven in de stijl van de jaren zeventig, zelfs het omslag (waarop de jon ge Ria is te herkennen) ademt die sfeex*. Dat maakt het erg toe gankelijk voor kinderen. „Het uitgangspunt was een leuk kin derboek, waarin je de hang naar vrede, gezelligheid, warmte en liefde kunt herkennen. Dat wil toch iedei'een. Verder heb ik geen pretenties om vernieu wend bezig te zijn of zo", zegt ze eexiijk. „Ik heb van vx-iendenge hoord dat kinderen enthousiast zijn, dat is het grootste compli ment." Jacques Geluk Oud-schaatskampioene Ria Visser, hier met trainer Tjaart Kloosterboer, schreef een jeugdboek over Ria Visser: Naar de start! Leo- een jonge schaatsster. foto ANP pold. 13,50. ÜE JOflGrE ORdER^OEKER UNIEKE ISO JAAR DURENDE kwis OVER HET VERLEDEN L -v 'y \|vi T beantwoordt onderstaande vragen in het aangegeven jaar.: Z 003 WAT WAS DE WAARDE VAN D E z. MUNTEN EN WAAR STOND DE G VOOR? WAARoW DRoE <5 DiE meneer op DE voorkant EEN DAMESPRuik, EN WIE WAS het; WAAR. STONDEN DE LETTERS N- E.D.E.R L. A. ND. Voor, Em WAT WAS EEN BEATRiX WAT WAREN DlT VOOR SCHIJFJES EN WAAROM STINKEN ZE NlETf tN WELKE TAAL IS PiT GESCHREVEN EN WAAROM KUNT u DlT NIET MEER LE2.EN de Antwoorden /v\.oi=ti=n uiterlijk NA 1 JAnuAR' 2»52 op de REOACTie Binnen zijN -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10