Prodi looft Nederland en Ierland Belgisch Hof verwerpt beroep van Rwandese moord-nonnen Geld maakt wel degelijk gelukkig Argentijnen proberen massaal te emigreren Negentig getuigen in proces Milosevic EU maakt einde aan systeem autodealers VS zouden een deel van kernwapens toch niet willen vernietigen Weer doden door geweld in Atjeh Italiaanse krant maakt blunder Vuurwerkregio overweegt verbod Noodsprong kost Deen het leven Estrada vierde feest in gevangenis Alle eurolanden eind deze week volledig overgeschakeld Opzettelijke misslagen euro's Italië Schipper vast tussen Main en Donau Nieuwe schoolrellen Belfast Bosbranden in Australië over hoogtepunt heen van onze redactie buitenland LONDEN - De bekende dood doener 'geld maakt niet geluk kig' - veel gebruikt als iemand iets wint of juist verliest - lijkt zijn langste tijd te hebben ge had. Britse wetenschappers zijn tot de conclusie gekomen dat poen wel degelijk gelukkig maakt. Volgens de resultaten van het omvangrijkste onderzoek tot nu toe naar de psychologische effecten van rijkdom kunnen winsten van nog geen 1620 eu ro leiden tot een tijdelijke stij ging van het gevoel van welbe hagen. Ruim 1,6 miljoen euro is het minimumbedrag om men sen permanent geluk te bezor gen, aldus de wetenschappers die gedurende tien jaar 9000 Britse familie onder de loep na men. „We hebben een sterk verband gevonden tussen het binnen stromen van geld en een verho ging van het gevoel van geluk en psychologische gezondheid van de doorsnee mens", aldus onderzoeksleider Andrew Os wald. „We hebben berekend dat om een gewone Brit om te toveren in een zeer gelukkige Brit er minimaal 1 miljoen pond nodig is", aldus de weten schapper verbonden aan de fa culteit Economie van de uni versiteit van Warwick. Hij waarschuwt mensen geen banken te gaan beroven of een workaholic te worden. Geld is niet het snelste pad naar geluk. Een goed huwelijk, goede ge zondheid en een leuke baan zijn veel sterkere stimulansen voor een gelukzalig gevoel. Echtscheiding levert omgere kend evenveel schade op aan het geluk als een salarisverla ging van 60.000 pond. Slechte gezondheid levert verliezen op tot omgerekend 200.000 pond per jaar, aldus de wetenschap per. ANP donderdag 10 januari 2002 BANDA ATJEH - Bij gevechten tussen Indonesische strijd krachten en separatistische rebellen in de provincie Atjeh zijn nog eens vijftien mensen gedood. Dat meldden diverse bron nen gisteren. Daarmee komt het aantal slachtoffers van de strijd in het noorden van Sumatx-a dit jaar al op 41. In Lhoknga, ten zuiden van de provinciehoofdstad Banda At jeh, werd een gepensioneex-de militair doodgeschoten. Twee vermeende rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) kwa men om bij een gevecht met Indonesische troepen in Teunom. Volgens de GAM waren de overige slachtoffers onschuldige burgers. AFP ROME - Volgens de Italiaanse kwaliteitskrant 'La Repubbli- ca' is prinses Juliana nog steeds koningin van Nederland. In een artikel over de Nederlandse wetgeving omtrent euthana sie schrij ft de krant namelij k dat 'koningin 'Juliana de nieuwe euthanasiewet vorig jaar ondertekende. Het is een typisch, maar niet zeldzaam voorbeeld van de slor dige manier van journalistiek bedrijven in het land. Zo wor den namen met grote regelmaat fout gespeld en neemt men het ook niet zo nauw met leeftijden of fimcties. In een voetbal land als Italië laat de spelling ook te wensen over als het gaat om spelers als Kluivert en Rijkaard, die Kluvei-t, Kliuvert, Ri- kaard, Rjikaard of Rjkaard genoemd woxxlen. ANP PEKING - De Chinese provincie Jiangxi, centrum van de eeu wenoude Chinese vuurwerkindustrie, overweegt de fabricage te staken, omdat gebleken is dat inspanningen om de veilig heid te verbeteren ongelukken kennelijk niet kunnen voorko men. Vorige week nog vielen bij een explosie in Wanzai, veroorzaakt door het te itjw inpakken van knalvuurwerk, 14 doden en meer dan 65 gewonden. Een woordvoerster zei dat het provinciebestuur een voorstel bespreekt om de pi-oductie van vuurwerk, die volgens haar al zeven eeuwen bestaat in Jiangxi, geheel te verbieden. Dat zou een grote klap betekenen voor de arme provincie, waar veel mensen hun brood verdienen in de vuurwerkindustrie. AP KOPENHAGEN - Een Deense automobilist is op de brug over de Gi'ote Belt in Denemarken verongelukt, omdat hij niet wist dat de autobrug en het treinspoor worden gescheiden door een twee meter brede opening. De man was dinsdagavond laat met zijn auto gestrand op de westelijke brug. Toen hij zich via een noodsprong naar het treinspoor in veiligheid wilde brengen voor een naderende vrachtwagen, viel hij 18 meter in de diepte. Zijn lichaam is ge borgen, aldus een politiewoordvoerder gisteren in Nyborg. De beheerder van de brug overweegt nu een net tussen beide brugdelen aan te brengen. DPA MANILA - De gevangenisbewaardei's die toezicht houden op de voormalige pi-esïdent van de Filipijnen, Joseph Estrada, zijn uit hun functie gezet wegens plichtsverzuim. Ze zijn in middels vei-vangen door meer gedisciplineerde bewakers. Dat meldde minister Lina van Binnenlandse Zaken gisteren. De bewakers blijken Estrada toestemming te hebben gegeven een uitbundig kerstfeest te vieren tijdens zijn gevangenschap in het militair ziekenhuis, meldde de Filipijnse staatstelevi sie. Daarbij ontving hij meer dan vijftig gasten, aan wie Es trada cadeautjes uitdeelde. Tegen de bewakers loopt een on derzoek. AFP door Hetty van Rooij BRUSSEL - In de wedstrijd 'welk land voert het snelst de euro in' zijn Nederland en Ier land door Europees Commissie voorzitter Prodi uitgeroepen tot winnaars. Het zijn de enige twee landen waar alle transacties al volledig in euro's plaatsvinden. Naar verwachting worden in de ove- ROME - In Italië zijn mogelijk opzettelijk munten van 1 euro cent verkeerd geslagen voor verzamelaars. Die hebben voor zo'n 'mislukt' geldstuk al 2600 euro betaald. Dat heeft justitie in Rome giste- i ren meegedeeld. De afwijkende cent, die in een beperkte hoe- i veelheid in omloop is, heeft de zelfde doorsnee als die van 2 eu rocent, maar er staat een l'tje op. De meeste exemplaren zaten in de eex-ste kits die in het noor den van Italië zijn verkocht. Volgens onderzoekei'S bij Fi nanciën zou een werknemer van het instituut waar de euromun ten worden geslagen, expres misdrukken kunnen hebben ge maakt voor de muntenhandel. Zij baseren dat onder meer op het feit dat de machines zo ge avanceerd zijn, dat mislukkin gen nauwelijks mogelijk zijn.- AFP rige tien eui-olanden tegen het einde van deze week negen van de tien betalingen in euro's afge werkt. Volgens Europees Commissie voorzitter Prodi is er in geen en kel land sprake van een algeme ne prijsstijging, maar hij riep de twaalf lidstaten op tot 'waak zaamheid'. Er zijn volgens hem 'begrijpelijke klachten' over prijsstijgingen. Maar die wor den volgens Prodi gecompen seerd door pi-ijsverlagingen, vooi'al in de grotere supermark ten. Veel kleine handelaars ron den hun prijzen af. Sommige ar tikelen worden daardoor een paar cent duurder, andere een paar cent goedkoper. Succes Tien dagen na de invoering van de euro verklaarde Prodi de operatie gisteren een volledig succes. Hij sprak van een schit terend voorbeeld' voor de rest van de wereld. „In anderhalve week is de euro een deel van ons dagelijks leven geworden. Het is belangrijk dat de burgers on middellijk bereid bleken de nieuwe munt te gebruiken. Het is tijd om het succes te gaan vie ren", zei hij. Transactie Momenteel vindt in de eurolan den gemiddeld driekwart van alle tr-ansacties volledig in eu ro's plaats. Onder de twaalf eurolanden zijn geen echte 'ach- terblijvers' meer volgens Euro pees Commissaris Solbes (Financiën). Italië loopt zijn achterstand in. Uit alle bankau- tomaten komen eui-o's en de in zameling van nationale bank biljetten en munten gaat zo snel dat er hier en daar opslagpro blemen dreigen. De mensen die nog met marken, guldens of franken betalen, doen dat om ze kwijt te raken. Commissievoorzitter Prodi wil de gisteren niet speculeren over een versnelde toetreding van Denemarken, Zweden en Groot-Brittannië, de drie EU- landen die de euro nog niet heb ben ingevoei'd. „We kunnen al leen maar het goede voorbeeld geven, en dat hebben we ge daan. Ik stel met genoegen vast dat in Zweden wordt nagedacht over een tijdschema." GPD ERLANGEN - Johan Linssen, de Nederlandse kapitein van het vrachtschip Compari, staat te telefoneren in zijn stuurhut. Veel meer kan de schipper ook niet doen, want hij zit sinds vrijdag vast in het ijs bij Erlangen in het Main-Donaukanaal. Het ijs rond de Compari is op som mige plaatsen een meter dik. foto Marcus Feuhrer/EPA van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Duizenden Argentijnen uit alle leeftijds groepen staan in rijen voor de Italiaanse en Spaanse consula ten in Buenos Aires. Hun voor ouders ontvluchtten uit bittere armoede de Oude Wereld naar het korte tijd'zeer welvarende Argentinië. Him nakomelingen pogen nu in drommen de nationaliteit van hun Europese vooroudei's te krijgen. In Europa willen ze een nieuwe toekomst opbouwen. Enkele malen moest de politie de gemoederen sussen van de vele wachtenden. Het Spaanse dagblad El Pafs heeft gisteren gemeld dat er voor het Spaanse consulaat tijdens kantooruren zo'n 3000 mensen staan. Visa De economische crisis in Argen tinië drijft zelfs straatarme Pa- raguayanen en Bolivianen terug naar huis. Argentijnen zoeken elders hun heil. Velen proberen visa te bemachtigen voor de lan den waar hun familie vandaan komt, voornamelijk Italië en Spanje. En velen krijgen inder daad een visum na bureaucrati sche procedures die anderhalf tot drie jaar in beslag nemen. Ze kunnen naar Europa dankzij de 'bloedverwantschap' en de slimmigheid dat veel Argentijn se families ervoor hebben ge- zorgd dat er altijd wel iemand in de familie is met een Europees paspoort. Nieuw leven De 60-jarige metaalarbeider José, bijvoorbeeld, is in Argen tinië geboren uit ouders die uit Cantabrië (noordkust Spanje) kwamen. In december meldde zijn werk gever dat de werknemers 'op va kantie mochten' maar alle beta lingen stopten. Het stilgelegde bedrijf nam niemand meer te rug. José klaagt over de traags heid van de consulaire mede- wei-kers in het consulaat in de aristocratische wijk Recoleta. Maar als zoon van een Canta- briër rekent hij erop toch spoe dig een nieuw leven te kunnen beginnen in Spanje. „Als ik geen werk vind veitxek ik, dit land heeft me bestolen", aldus José. ANP doorSimone van Priel DEN HAAG - Het proces tegen Slobodan Milosevic voor het Joegoslavië-tribunaal, dat 12 februari begint, zal zeker tot au gustus duren. De aanklagers roepen ten minste negentig ge tuigen op. Onder hen zijn zo'n twintig mensen uit de naaste omgeving van Milosevic, die weet hebben van zijn politieke beslissingen en strategie voor Kosovo. De ex-president van Joegosla vië is wegens de deportatie en vervolging van ongeveer 800.000 Albanese inwoners van Kosovo aangeklaagd voor mis daden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Verantwoordelijk Hij wordt bovendien pex-soon- lijk en als de superieur van Joe goslavische en Sexwische troe pen verantwooi'delijk gehouden voor de dood van ruim zeshon derd Albanezen en de 'verdwij ning' van enkele hondei-den an- deren. Milosevic moest gisteren voor de vijfde keer in de rechtszaal verschijnen ter voorbereiding vanhetpi'oces. De Blitse rechter Richax-d May spoorde hem aan nog eens na te denken over zijn weigering om zich te laten ver- dedigen, 'gezien de complex heid en de ernst van de zaak'. Maar Milosevic benutte zijn spreektijd opnieuw voor het ontvouwen van een complot theorie. Als zijn eigen verdediger krijgt Milosevic alle processtukken en getuigenverklaringen die an ders zijn advocaten zouden ont vangen. Maar op verzoek van de aanklagers zal hij gegevens over beschermde getuigen pas krij gen tien dagen voordat die in de rechtszaal hun verhaal zullen doen. Nox-maal is dat dertig da gen. Milosevic toonde gisteren overi gens geen enkele belangstelling voor de lijst met getuigen die hij kreeg uitgereikt. Aan het einde van de zitting liet hij het docu ment liggen en maakte een weg werpgebaar toen een bewaker hem ex-op attendeerde. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het Hof van Cas satie in Brussel heeft het be roep dat twee Rwandese kloosterzusters, overste Ger trude en Maria Kisito, hadden aangetekend tegen hun ver oordeling tot respectievelijk vijftien en twaalf jaar cel, ver worpen. Ook het bezwaar van de Rwandese ex-minister van Transport, Alphonse Higani- ro, die op 8 juni vorig jaar tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld voor zijn aandeel in de volkenmooi'd, vond geen gehoor. Het proces tegen de Rwandese Hutu's deed vorig j aar veel stof opwaaien in België. Het was voor het eerst dat de omstre den genocidewet, die het Bel gische x-echters sinds 1993 mo gelijk maakt misdaden tegen de menselijkheid waar ook ter wei-eld te vervolgen, werd toe gepast. De zaak kreeg nog een extra dimensie doordat ook twee nonnen zich moesten verant woorden voor de moordpartij en. Overste Gertrude en zuster Maria Kisito werden door een twaalfkoppige jury over de ge hele lijn schuldig bevonden. Ze weigerden hulp te bieden aan duizenden Tutsi's, die op de vlucht waren geslagen voor de moorddadige Hutu-milities (de Interahamwe) en tever geefs een veilig heenkomen zochten in het klooster van Sovu, nabij Butare. De twee nonnen wezen hen waar de vluchtelingen zich schuilhiel den en hielpen volgens oogge tuigen zelfs jerrycans benzine aan te dragen, om een schuur waarin bijna 500 mensen za ten in brand te steken. Samen met de Rwandese za kenman en ex-minister van Transport, Alphonse Higaniro en Vincent Ntezimana, tijdens de Rwandese genocide in 1994 hoogleraar in de fysica, wer- den ze de 'vier van Butare' ge noemd, naar de universiteits stad in het zuiden van Rwan da, waar de gruwelijkheden zich volti'okken. Ntezimana, die tot twaalf jaar cel werd veroordeeld, legde zich bij de uitspraak neer. Het Hof van Cassatie bekijkt alleen of er tijdens het px-oces geen vormfouten zijn gemaakt waardoor de rechten van de verdediging zijn geschonden. Volgens de advocaten van Hi ganiro had het Hof van Assisen in Bmssel de zaak tegen hun cliënt nooit ontvankelijk had mogen verklaren omdat de aanklacht tegen de oud-mi nister al in 19 9 6 door het Inter nationaal Rwanda-tribunaal was verworpen. Ook zou tij dens het proces in Brussel ge bruik zijn gemaakt van on rechtmatig verki-egen bewijs stukken. De advocaten van de drie Rwandezen reageei'den giste- ren teleurgesteld op de uit spraakvan Cassatie. Zij willen de zaak nu aanhangig te ma ken bij het Europese Hof voor de rechten van de mens. GPD BELFAST - Een politiejeep wordt geraakt door een Molotovcoctail, gegooid door protestantse loyalisten. Rond de katholieke Holy Cross-meis jesschool in het noorden van Belfast, braken gis teren opnieuw rellen uit. Bij gevechten tussen ka tholieke nationalisten en protestantse loyalisten raakten zeker vier relschoppers en vijf agenten gewond. De rellen braken uit nadat boze protestanten ka tholieke leerlingen bij het verlaten van de school de weg hadden geblokkeerd. De school ligt mid den in een protestantse enclave. De spanning in de wijk is al maanden om te snijden. Afgelopen zomer moesten de meisjes onder zware politiebe scherming naar school worden gebracht worden. De school blijft vandaag gesloten om verdere on lusten te voorkomen. foto Peter Morrison/AP SYDNEY - Het ergste van de bosbranden in Australië, die meer dan een half miljoen hec tare bos in het zuidoosten heeft verwoest, is voorbij. Dat heeft een brandweercommandant van New South Wales gisteren gezegd. Het aantal ingezette brand weer-vrijwilligers is inmiddels met de helft teruggebracht tot 3500. De woordvoerder voegde er wel aan toe, dat er ook nog grote gebieden smeulen. Voor lopig wordt geen regen ver wacht, zodat het vuur daar makkelijk weer kan oplaaien. Aan de zuidkust woeden nog felle branden, die worden be streden met behulp van Ameri kaanse zogenoemde helitankers en blusvliegtuigen. Gisteroch tend kreeg de brandweer een vuurzee onder controle die zich uitstrekte over een lengte van 45 kilometer in het zuidoosten van het land. Die bevond zich aan de rand van de dorpen Fisherman's Paradise en Bendalong, waar van hondex-den bewonei's de nacht opnieuw op een sportveld hadden doorgebracht. De Britse prins Andx-ew heeft gisteren een bezoek gebracht aan het crisis gebied. Hij sprak onder ander-en met brandweermannen en ge troffen burgers. Later bezocht hij de Blue Mountains waar het vuur grote schade heeft aange richt. AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Er komt een einde aan het huidige systeem van ex clusieve autodealers, die zich op last van de fabrikant beperken tot één merk en één regio of land. De Europese Commissie wil de tijdelijke toestemming voor die verkoopmethode, die eind september afloopt, niet verlengen. Die wijziging stimuleert de con currentie. Lagere prijzen voor nieuwe wagens en alternatieve verkoopkanalen, zoals via in ternet, zijn het gevolg, denken ambtenaren in Brussel. Dat hebben bronnen binnen de Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, gisteren beves tigd. De exclusiviteit van de dealei-s druist in tegen bestaan de EU-wetgeving over vrije handel, maar de branche kreeg vijftien jaar lang een uitzonde ringspositie. Dat wordt allemaal anders, als tenminste de Commissie op 30 januari de voox'stellen van EU- Commissaris Monti (Mededin ging) goedkeurt. Dan moeten autofabrikanten kiezen: of ze behouden de exclusieve dealers, maar die mogen dan onderling concurreren. Bijvoorbeeld Bel gische dealers kunnen dan ad verteren in Nederland. Of de fabrikanten kunnen het territorium exclusief houden. Maar in dat geval zijn hun dea lers verplicht te leveren aan au toverkopers die allerlei merken voeren, wanneer die een bestel ling bij hen plaatsen. Fabrikanten mogen niet langer verbieden dat hun merk in de zelfde showroom staat als de auto van de concurrent. Ze mo gen hooguit voorschrijven dat er een apait gedeelte komt voor hun merk. Overigens kunnen fabrikanten niet verplicht wor den een leveringscontx-act te sluiten met iedere autoverkoper die dat vraagt. De verwachting is dat de grote merken niet zul len leveren aan onafhankelij ker!, maar dat bijvoorbeeld Azi atische merken wel de show rooms van de 'groten' zullen binnendringen. Die 'groten' mogen daar niets tegen onder nemen. „De autodistributie kan efficiënter Op allerlei terreinen is van alles veranderd in de bx-anche in de afgelopen vijftien jaar. Behalve bij de distributie", zegt een ingewijde. Er komt ook een einde aan de verplichting dat autodealers een garage moeten hebben. Ver der zijn fabrikanten verplicht onafhankelijke garagebedrij ven het stempel 'erkend repara teur' te geven, als die aan objectieve eisen voldoen. Nu hanteren ze vaak een maxi mumaantal per regio. ANP ring het Congres gisteren achter gesloten deuren geïnformeerd over de verandering van de plannen. De regering zou geen nadere mededelingen hebben gedaan over exacte aantallen. Het dag blad Washington Post citeert een democraat die zegt dat „slechts van ongeveer vijftig Peacekeeper-kernkoppen vast staat dat ze vernietigd zullen wox-den". Toen Bush de Russen op de hoogte bracht van het aanbod, reageerde Moskou met de aankondiging het Ameri kaanse voox'beeld „met een ge lijkwaardige x-eductie van het nucleaire arsenaal" te volgen. Het is niet duidelijk of de Ame rikaanse toezegging al is veran- kerd in formele afspraken. Mos kou zegt dat de beloofde reduc tie zwart op wit staat. DPA/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten komen terug van hun toezegging aan Rusland om een groot aantal kernwapens te ver nietigen. In plaats daarvan wil Washington deze bewaren voor „onvoorziene bedreigingen in de toekomst". Amerikaanse media hebben dit gisteren gemeld op basis van een rapport van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie. De Amerikaanse president Ge orge Bush had zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin eind vorig jaar toegezegd de ko mende tien jaar ongeveer vier duizend kernkoppen te vernie tigen. Maar volgens Ameri kaanse kranten heeft de rege-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5