CDA wil maximum aan aantal leerlingen PZC Resultaat biodebat komt kabinet goed van pas Prinselijk paar in ondertrouw Ouders balen van acties crèches Harde maatregelen geëist van kabinet tegen drugskoeriers Schoolleiders uiten zware kritiek op rapport PVV baalt van welzijnsregels Samenwerking met Suriname Schouw van Puttense moordzaak Bunker Seyss-Inquart geen monument Snelle salmonellatest bijna rond Zwolse dj binnenkort uitgeleverd Marine wil kruisraketten mee Kwijtschelding studieschulden Artsen onderzoeken misstanden Pleidooi standaardenting tegen kokkenbacteriën donderdag 10 januari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voor basisscholen moet voortaan een maximum grens van 360 leerlingen gelden. Bovendien moeten onderwij zers in samenspraak met ouders en vakbonden de gelegenheid krijgen de helft van de lestijd naar eigen inzicht in te vullen. Dit staat in een rapport van het wetenschappelijk instituut van het CDA, dat gisteren is gepre senteerd. Eerder toonden D66 en de On derwijsraad zich al voorstander van kleinere scholen. Door de vele grootschalige fusies zijn steeds meer leerlingen kopje on der gegaan in de anonimiteit. Dat gaat ten koste van de schoolresultaten en de veilig heid op scholen. Het wetenschappelijk instituut verzet zich niet tegen omvang rijke bestuurlijke fusies, maar wel tegen scholengemeen schappen waar dagelijks duizenden kinderen samenstro- DEN HAAG - De Product schappen Vee, Vlees en Eieren (PVV) gaan jurische specialis ten inschakelen in de strijd te gen de strenge regels over wel zijn van dieren in ons land. Voorzitter R. Tazelaar maakte dat gisteren bekend. Hij zegt het vertrouwen te verliezen, dat de politici nog met redelijke argu menten zijn te overuigen. Een Europese richtlijn geeft de lid staten de ruimte wetten eerder in te voeren dan andere landen, en om die veel strenger te ma ken. Dit heeft gevolgen voor legbatterijen en voor de huis vesting van varkens. Volgens Tazelaar leidt dit er alleen maar toe, dat productie wordt verplaatst naar landen waar de eisen minder streng zijn. ANP DEN HAAG - De ministeries van Defensie van Nederland en Suriname zullen in de toekomst nauwer gaan samenwerken. Dat is het resultaat van het be zoek dat minister De Grave de afgelopen dagen aan Suriname bracht. Daarbij stond vooral de aanpak van de drugssmokkel centraal. Nederland zal voor alsnog 220.000 euro uittrekken om het Surinaamse defensieap paraat te versterken. GDP men. Voor het voortgezet onder wijs heeft het wetenschappelijk instituut overigens geen boven grens bepaald. Wel zouden daar alle lesroosters en urentabellen moeten worden afgeschaft om meer naar eigen inzicht lesstof te doceren. Een zogenoemd kernleerplan voor het voortgezet onderwijs zou moeten worden beperkt tot Ne derlands, Engels, wiskunde, le vensbeschouwing, techniek en natuur- en maatschappij geori- enteerde leergebieden, waaron der geschiedenis. De vaste leerstof voor basis scholen zou volgens het CDA- instituut enkel moeten bestaan uit taal, rekenen, schrijven, kennis van de wereld, levensbe schouwing, sport en creatieve vorming. De andere helft van de lestijd zouden scholen zelf kun nen inrichten. De 360 leerlingen per schoolgebouw zouden in maximaal 16 groepen moeten worden ondergebracht. Basis scholen zouden hun leerlingen over meer dependances moeten verspreiden, zodat ze in meer buurten en wijken beter bereik baar zijn. Kretologie 'Kretologie' noemt voorzitter T. Duif van de Algemene Vereni ging Schoolleiders (AVS) het rapport. Hij wijst er op, dat er in Nederland weinig grote basis scholen zijn. „De gemiddelde grootte bedraagt op dit moment 200 tot 220 leerlingen tegen 150 tot 200 tien jaar geleden", zegt de AVS-voorzitter. Hij verbaast zich er overigens over dat de po litiek zich weer met het onder wijs bemoeit. „Afgesproken was toch dat we voorlopig met rust gelaten zouden worden." Duif vindt de uitspraak over omvangrijke bestuurlijke fusies eigenaardig. Volgens hemzijn er op papier grote basisscholen met grote aantallen leerlingen. ,Maar dan blij kt het in de prak tijk bijna altijd te gaan om meerdere kleinere scholen die weliswaar onder dezelfde naam opereren, maar verdeeld zijn over meerdere locaties." Dat het voortgezet onderwijs in het rapport buiten schot blijft acht de AVS-voorzitter 'een misser, omdat daar de proble men veel groter zijn'. Hij voegt er overigens aan toe dat in het voortgezet onderwijs hard ge werkt wordt aan een oplossing. Bijvoorbeeld door grote scholen op te splitsen in leerunits en leshuizen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Willem- Alexander en Maxima zijn in ondertrouw gegaan, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekend gemaakt. Het paar heeft de officiële huwelijksaangifte bij de ge meente Den Haag schrifte lijk afgedaan. De wettelijke plichtpleging is dan ook niet gepaard ge gaan met feestelijkheden. De koninklijke familie en an dere intimi krijgen vandaag meteen de gelegenheid om Maxima en Willem-Alexan- der met hun ondertrouw te feliciteren. Het Nederlands Dans Theater biedt het paai en overige leden van het ko ninklijk huis vanavond een voorstelling aan in het Dans theater in Den Haag. Konin gin Beatrix en prins Claus kregen in 1966 van de ge meente Den Haag ter gele genheid van hun ondertrouw een festijn in de Ridderzaal aangeboden. Toentertijd vereiste de wet nog dat een bruidspaar dat in onder trouw ging daadwerkelijk op het gemeentehuis verscheen om de handtekeningen te zetten. Aan die gebeurtenis was daarom ook een publiek feest verbonden. Met het tekenen van de akte hebben Willem-Alexander en Maxima officieel aange geven met elkaar te willen trouwen. Daarmee is de zo geheten bruidstijd ingegaan. Een bruidspaar moet mini maal twee weken voordat het huwelijk wordt gesloten in ondertrouw zijn gegaan. De afkondiging van het huwe lijk wordt schriftelijk be kendgemaakt en gepubli ceerd. Eventuele tegenstanders worden zo in de gelegenheid gesteld bezwaar te maken te gen de verbintenis. GPD PUTTEN - Mr. W.H. Vellinga (2e van rechts), voorzitter van de strafkamer van het Gerechtshof in Leeuwarden, kwam gisteren naar Putten voor een schouw van de 'Puttense moordzaak'. Het gerechtshof bekeek de situatie rond het huis waar in 1994 de 23-jarige Christel Ambrosius werd vermoord. Het hof in Leeuwarden behandelt deze strafzaak op nieuw, omdat de Hoge Raad de zaak heeft terugverwe zen naar dit rechtscollege. Dit verzoek was gedaan door advocaat G. Knoops, de raadsman van W. Viets en H. du Bois, de twee mannen die in 1995 beiden tot tien jaar gevangenisstraf zijn ver- Misschien is het directe democratie in optima for ma, misschien kiezersbe drog van de bovenste plank. In ieder geval blij ken de uitkomsten van het publiek debat over bio technologie en voedsel volledig overeen te stem men met de opvattingen van het kabinet, zoals ver woord in de Integrale No titie Biotechnologie. Bio technologie mag, zij het onder strenge voorwaar den. doorPeet Vogels DEN HAAG - Die enigszins tweeledige conclusie is niet zo vreemd. De commissie-Terlouw die het publiek debat moest aanzwengelen en begeleiden, kreeg immers als opdracht mee de discussie te voeren over de vraag onder welke voorwaar den biotechnologie aanvaard baar is. Uitkomst: als het nuttig en veilig is en er zijn geen alter natieven, dan mag het. Een andere conclusie lijkt ook nau welijks mogelijk, tenzij bio technologie om principiële re denen wordt afgewezen. De groep die dat doet is echter klein, zo concludeert Terlouw. De grote makke van het werk van de commissie is echter dat de maatschappelijke discussie helemaal niet op gang is geko men. Hoewel Terlouw nog schermde met tienduizenden reacties, is het leeuwendeel van de publieksmeningen afkom stig van een panel van 150 gese- analyse lecteerde Nederlanders. Een re presentatieve doorsnede van de Nederlandse bevolking, zo verzekeit Terlouw, maar geen aantal om van een brede maat schappelijke discussie te spre ken. De maatschappelijke bij drage was toch al verschraald doordat de milieubeweging zich terugtrok wegens vermeende vooringenomenheid van de commissie ten aanzien van de wenselijkheid van biotechnolo gie. Die tijd was er echter niet, want de Integrale Notitie Biotechno logie van het kabinet ligt al meer dan een jaar op behande ling te wachten. De Tweede Ka mer zou het stuk, waarin het ka binet aangeeft hoe het over de wenselijkheid en de mogelijk heden van biotechnologie denkt, in november 2001 behan delen. Dat is al uitgesteld tot eind januari om de commissie voldoende tijd te geven het de bat af te ronden. Desondanks is tot de dag van verschijnen aan de conclusies gewerkt, hetgeen wel duidelijk maakt onder wel ke tijdsdruk gewerkt is. Voor minister Brinkhorst, voor stander van de toepassing van biotechnologie, is het rapport een mooie opsteker. „Uit het rapport blijkt dat we de discus sie over biotechnologie moeten depolariseren. Niet meer de fel le voor- en tegenstanders van biotechnologie moeten het de bat bepalen, maar mensen die bewust verder willen." Nu de publieke opinie volgens Ter louw naadloos aansluit bij de overheersende politieke opvat tingen, is het komende Kamer debat al bij voorbaat gewonnen. D66'er Terlouw zal vast nog wel eens vaker een klusje voor par tijgenoot Brinkhorst mogen doen. GPD DEN HAAG - De bunker van Seyss-Inquart, tij dens de Duitse bezetting aangesteld als rijkscom missaris in Nederland, komt bij nader inzien niet op de monumentenlijst. De gemeente Wassenaar zag er op verzoek van De fensie vanaf het complex voor te dragen. Een woordvoerder van het ministerie liet gisteren weten dat het departement daar helemaal geen behoefte aan had. Defensie heeft de bunker name lijk zelf nog in gebruik. De zegsman ontkende na drukkelijk dat de beslissing genomen zou zijn om dat het om een bunker van Seyss-Inquart gaat. De schuilplaats ligt op het landgoed Clingendael, tussen Den Haag en Wassenaar. De gemeente Wassenaar is van plan de gehele buitenplaats tot monument te laten verheffen. Volgens de defen siewoordvoerder wordt het terrein waarop de bunker ligt door een sloot van de buitenplaats ge scheiden. Dat zou voor Defensie nog een reden minder zijn voor plaatsing op de lijst. Seyss-Inquart bestuurde Nederland van mei 1940 tot mei 1945. Hij werd na de bevrijding ter dood veroordeeld en opgehangen. ANP In Rotterdam kwamen bij de Abvakabo aangesloten stakers bijeen. foto Guido Benschop/WFA van onze redactie binnenland GRONINGEN - Ouders heb ben meer dan genoeg van de stakingen in de kinderop vang. Voorzitter G. Jellesma van de Belangenvereniging van Ouders in de Kinderop vang (Boink) heeft werkge vers en -nemers gisteren opge roepen snel tot een compromis te komen, omdat ouders en kinderen de dupe worden van het conflict. Het personeel van de kinder dagverblijven legde gisteren voor de vierde keer in twee maanden het werk neer Vol gens Jellesma moeten beide partijen concessies doen. „We vragen de werkgevers duide lijk te zeggen niet aan de op- leidingeisen te tornen", zegt Jellesma. „Dan stellen de vak bonden hun financiële eisen waarschijnlijk ook wel bij." De acties zijn volgens Jelles ma slecht voor het imago van de sector en zullen het brood nodige nieuwe personeel af schrikken. De Abvakabo verwacht niet veel stakingen meer in de kin deropvang. Na de stakingen van gisteren in zeventig cen tra wil de bond een ander soort acties voeren. Waar schijnlijk worden dan direc teuren in hun kantoor opge zocht om verantwoording af te leggen. Dat heeft Abvakabo-onder- handelaar J. Dieten gisteren gezegd na een grote protest- bijeenkomst in de RAI Am sterdam. Daar kwamen ruim achthonderd kinderleidsters bijeen voor een betere CAO in de kinderopvang. Daarnaast waren er kleinere manifesta ties in onder meer Rotterdam en Groningen voor personeel van de circa driehonderd cen tra waar werd gestaakt. De vakbonden Abvakabo en CFO zijn het oneens met de CAO die de werkgevers van daag naar verwachting in Utrecht afsluiten met de klei nere vakbond De Unie. De bonden vinden het loon en de eindejaarsuitkering te laag. Dieten vindt dat de werkge vers hun eigen personeel niet serieus nemen door met zo'n kleine bond een akkoord te sluiten voor alle werknemers. De Abvakabo meent dat de af spraak met De Unie de pro blemen in de kinderopvang niet oplost. De Abvakabo en CFO willen 7 procent structu rele loonsverhoging, verdeeld over dit jaar en volgend jaar. De werkgevers bieden echter 4 procent structureel en 1,5 procent eenmalig. ANP LELYSTAD - ID-Lelystad heeft een salmonellatest ontwik keld die binnen tien minuten kan aantonen of een dier met de gevreesde bacterie is besmet. Volgens coördinator Voedsel en Veiligheid Bert Urlings van ID-Lelystad is de test een grote sprong voorwaarts in de bewaking van de voedselveiligheid. Nu duurt het testen van kippen op salmonellabesmetting nog enkele dagen. De test meet of een dier antistoffen tegen salmonella aan maakt, waardoor duidelijk wordt of de bacterie zich in het li chaam bevindt. ID-Lelystad is een jaar geleden begonnen met het ontwikkelen van de snelle salmonellatest in samenwer king met de Universiteit Utrecht. Als alles goed gaat, dan wordt de test eind dit jaar in gebruik genomen. ANP DEN HAAG - Een Zwolse diskjockey en een medeverdachte worden volgende week vrijdag uitgeleverd aan de Verenigde Staten. In de VS worden ze verdacht betrokken te zijn bij de smokkel van honderdduizenden XTC-pillen naar New York. De rechtbank in Den Haag gaf vorige week groen licht voor overdragen van de twee mannen. Volgens de advocate van de dj zijn er echter niet voldoende garanties dat. haar cliënt zijn straf in Nederland mag uitzitten en dat de straf naar Neder landse maatstaven wordt omgezet. Door de uitlevering kunnen de verdachten him spoedappèl tegen de beslissing van de rechtbank niet afwachten. Zo'n procedure heeft geen opschortende werking. ANP DEN HELDER - De nieuwe Nederlandse luchtverdedigings- en commandofregatten moeten worden uitgerust met kruis raketten. Daarmee kan de marine, als zij 'op expeditie' wordt gestuurd, vanaf zee doelen ver landinwaarts bestoken. De be velhebber der zeestrijdkrachten Duyvendijk zegt dat in het personeelsblad 'Alle Hens'. De marine beschikt nu slechts over wapens tegen andere schepen of naderende vliegtuigen. Daarnaast kunnen mari niers met behulp van, in de toekomst twee, amfibische trans portschepen acties ondernemen. „We missen alleen 'de lange arm' om doelen te kunnen aanpakken vanaf zee." GPD GRONINGEN - De Informatie Beheer Groep (EBG) heeft voor het eerst studieschulden van oud-studenten kwijtgeschol den. Ruim 6300 oud-studenten worden verlost van 30 miljoen euro aan opgebouwde studieschulden. Het gaat om oud-studenten die hun studieschulden na vijf tien j aar nog niet hebben afbetaaldomdat ze te weinig draag krachtig zijn. Het is de eerste lichting kwijtscheldingen sinds vijftien jaar geleden de wet op de studiefinanciering dit mo gelijk maakte. ANP UTRECHT - De Orde van Medisch Specialisten gaat zelf on derzoek doen naar onacceptabele toestanden in ziekenhui zen. De Orde is op zoek naar een gekwalificeerd bureau, dat uiterlijk begin april met een inventarisatie moet komen. „We hebben onlangs een rondje gebeld naar voorbeelden van dingen die misgaan en kregen een stortvloed", aldus de woordvoerster. „We hebben besloten dat nader te onderzoe ken. De beroepsgroep zelf heeft het ermee gehad dat ze aan, vaak nerveuze, patiënten dingen als plaatsgebrek en wacht lijsten moeten 'verkopen'." De controle van de zorg in de zie kenhuizen is eigenlijk een taak van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. ANP oordeeld wegens de moord en verkrachting. De raads heren zijn ongeveer vijftig minuten op de locatie ge weest. Ze wilden in Putten kijken om een beter beeld te krijgen van de omgeving om zo onder meer de verschil lende verklaringen die zijn gedaan, beter te kunnen we gen. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kinderen onder de achttien jaar moeten stan daard worden gevaccineerd te gen pneumokokken en me- ningokokken type C. Dit stelt de Gezondheidsraad in een advies dat hij gisteren heeft verstuurd naar minister Borst van Volksgezondheid. De raad wil dat nog dit jaar wordt begonnen met een een malige inhaalslag om de jonge ren in te enten tegen meningo- kokken-C. Tegen pneumokok ken is inenting als zuigeling no dig. Dit vaccin moet een combi natie gaan vormen met de DKTP- en Hib-vaccins in het Rijksvaccinatieprogramma (RVP). Dat zou dit of volgend jaar al kunnen gebeuren. Besmetting met pneumokokken en meningokokken kan leiden tot hersenvliesontsteking en bloedvergiftiging. Jaarlijks leidt dat in Nederland tot enkele honderden zware ziektegeval len en enkele tientallen doden, vooral kinderen en jonge ado lescenten. Zevenbergen Volgens de Gezondheidsraad heeft in het bijzonder het micro organisme meningokok-C het afgelopen jaar in Nederland toenemend kwaad gedaan. In 1999 werden tachtig gevallen met de meningokokkenziekte geregistreerd, in 2000 waren dat er 105. In de eerste tien maanden van 2001 was dit aan tal opgelopen tot 222. Tot die tijd was de meningokokken- C tamelijk onbelangrijk. Afge lopen zomer nog werden 4500 kinderen gevaccineerd tegen dit type, na een uitbraak in Zeven bergen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regering moet op korte termijn strenge maat regelen nemen om Schiphol dicht te timmeren voor drugs koeriers. Alleen als in het bui tenland de boodschap door komt dat mensen die cocaïne smokkelen hier wel degelijk worden aangepakt, kan het beeld rechtgezet worden dat Nederland een drugsparadijs is. Dat stelt CD A-Tweede Kamer lid T. Rietkerk. Ook PvdA en D66 maken zich grote zorgen over de beeldvorming van Ne derland in het buitenland. Vorige week werd bekend dat drugssmokkelaars op Schiphol die minder dan één kilo coke bij zich hebben, worden vrijgelaten omdat er te weinig cellen zijn om hen vast te houden. De drugs worden wel in beslag genomen. Het bericht dat een vrouw die veertien kilo coke bij zich had op vrije voeten bleef, doet voor de Tweede Kamerfracties de deur dicht. Marechaussee „Stuitend", zegt Rietkerk. „De situatie moet drastisch veran deren. De komende maanden moet de regering laten zien dat het haar wel degelijk ernst is met de aanpak van harddrugs, anders blijven de drugskoeriers komen." Bij gebrek aan perso neel moet volgens Rietkerk des noods de marechaussee tijdelijk de opgepakte drugskoeriers op Schiphol bewaken. PvdA'er G. van Oven vindt dat de regering een diplomatiek of fensief moet beginnen om het internationale beeld van Neder land als narco-staat recht te zet ten. „Het kan jaren duren voor dat weer is bijgesteld", waar schuwt hij. De regering moet goed uitleggen wat er gebeurd is om deze deuk in het net wat op gevijzelde vertrouwen in ons drugsbeleid bij te stellen. Stempel Het is 'heel lastig' dat Neder land nu weer het stempel van narco-staat krijgt, vindt ook D66'er B. Dittrich. „Mensen vragen echt niet waarom drugs koeriers hier worden vrijgela ten, of dat nu door cellentekort of personeelsgebrek komt. Het beeld blijft hangen dat we hen hier laten lopen. En het gaat wel om delicten waar hier anderhalf tot vier jaar cel op staat." Minister Korthals liet via zijn woordvoerder weten dat hij me dio volgende week een verhel- derende brief naar de Tweede Kamer stuurt. Tot die tijd doet het departement er het zwijgen toe. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3