Kans op doorstart filmhuis stijgt PZC Asielzoekers zien muren op zich af komen In februari besluit over overdracht van centrum Onderdak Herziening van kieswet dupeert Schouwse afdeling ChristenUnie Rechter toont begrip voor twee hardrijders Drankrijdster (31) aangehouden Cd's gestolen uit auto Dieven slaan slag in Vlissingen Walcherse biertappers bij top-tien Botsing bij oranje licht Kop-staartbotsing in Kapelle Zicht op locatie van voormalige dansschool in Zierikzee Rode Kruis onderscheidt medewerkers voor hun inzet Geen steun voor eenmalig pardon asielzoekers Diefstal uit schuur donderdag 10 januari 2002 MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 31 -jarige automobiliste uit Middelburg aange houden op verdenking van rijden onder invloed. De vrouw reed om 2.10 uur op de Nassaulaan in haar woonplaats. Een blaastest had geen succes. De uitslag van de afgenomen bloedproef is nog niet bekend. De vrouw kreeg een proces verbaal en een rijverbod van zes uur. MIDDELBURG - Uit een personenauto, die geparkeerd stond aan de Buitenhovelaan in Middelburg, is in de nacht van dins dag op woensdag tussen 1 en 3 uur ingebroken. De eigenaar mist elf cd's. De totale waarde bedraagt meer dan 150 euro. VLISSINGEN - In een woning in Westerzicht is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Er werden een televi sie, een videorecorder, ongeveer honderd cd's en een portemo- nee met enkele honderden euro's meegenomen. AMSTERDAM -Jaco Duvekot van Dijkpaviljoen de West kaap uit Westkapelle is gisteren derde geworden bij de Natio nale Biertapwedstrijden in Amsterdam. Aan de derde plaats was een prijs van 200 euro verbonden. Ook het team Joost van Damme en Karina Soto van Hotel Arion in Vlissingen kwam op de horecavakbeurs in de RAI door de selectieronde heen. Zij haalden uiteindelijk een achtste plaats. De tappers moes ten alleen of met zijn tweeën een perfect pilsje voorzetten aan de jury, waarbij onder meer gelet werd op de schuimkraag (bellen verboden) en de serveerkunst (glas met etiket naar de drinker toe). Aan de wedstrijd deden zo'n tweehonderd deel nemers mee, die allen eerder een regionale strijd hadden ge wonnen. Jaco Duvekot, Joost van Damme en Karina Soto ble ken eind september in het Vlissingse Arsenaaltheater de beste tappers van de streek. VLISSINGEN - Op Vanmiddag rond 16.20 uur heeft er op de kruising Sloeweg Veerhavenweg te Vlissingen heeft gister middag rond kwart over vier een kop-staartbotsing plaatsge vonden. Het ongeval ontstond toen een 54-jarige man uit Vlissingen met z'n vrachtauto over de Sloeweg richting Veer havenweg reed en pal voor hem een 72-jarige man uit Terneu- zen voor het stopte oranje verkeerslicht. Op dat moment was de Vlissinger niet meer in staat zijn voertuig op tijd tot stil stand te brengen. De vrachtauto raakte aan de voorzijde be schadigd, de auto aan de achterzijde. Er raakte niemand ge wond. KAPELLE - Op de kruising Viaductweg Abbekinderse- zandweg in Kapelle heeft gistermiddag omstreeks twaalf uur een aanrijding plaatsgevonden. Een 3 9-jarige vrouw uit Goes reed over de Viaductweg, komende uit de richting van de Vier- wegen. Voor haar stond een een 64-jarige vrouw uit Goes voorgesorteerd om linksaf de Abbekindersezandweg in te slaan. De 39-jarige vrouw kon haar voertuig niet tijdig tot stilstand brengen en botste op haar voorgangster. Hierdoor schoof de auto van de 64-jarige automobiliste door tot op rij strook voor het tegemoet komende verkeer. Hierbij raakte de auto van een 25-jarige Goesenaar aan de linkerzijde bescha digd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er zijn goede kansen voor een doorstart voor het Filmtheater Zierikzee. Initi atiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Benschop zijn in on derhandeling over het toekom stig gebruik van de voormalige dansschool aan de Korte Nobel- straat. Zij hebben goede hoop dat daar eind van deze maand overeenstemming over is be reikt. Verder is de gemeente be reid hun subsidie-aanvraag se rieus te beoordelen. Volgens wethouder D. van der Wekken is dat subsidieverzoek even aangehouden. „Het leek ons beter te wachten tot de initi atiefnemers zicht hadden op een accommodatie waar het film theater de komende jaren kan worden gevestigd", zegt de wet houder. Nu dat het geval is, wordt amb telijk een advies voorbereid be- treffende de subsidie-aanvraag van het Filmtheater Zierikzee. In de vergadering van dinsdag 5 februari moet de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden adviseren of de gemeente het filmhuis wel of niet financi eel de helpende hand moet bie den. De initiatiefnemers kregen in de laatste twee maanden van het bestaan van Theater Mondra- gon vorig jaar de kans proef te draaien met een niet-commerci- eel filmprogramma zoals zij dat voor ogen hebben. Het aantal bezoekers per voorstelling bleek sterk wisselend, maar over het algemeen kon worden geconcludeerd dat er zeker be staansrecht is voor een filmthe ater in Zierikzee. Een oproep aan vrijwilligers leverde ook een verrassend aantal positieve reacties op. Hun aantal is in middels echter weer geslonken nu het filmtheater sinds de slui ting van Mondragon op 1 juli vorig jaar noodgedwongen stil ligt. Dekkingsplan Warnaar en Benschop gaan in het dekkingsplan voor de door start uit van een eenmalige bij drage van de gemeente van circa 4500 euro voor de opzet van het filmtheater. Verder doen ze een beroep op een jaarlijkse ge meentelijke bijdrage van 11.500 euro. Zij verwachten het eerste jaar ruim 18.000 euro binnen te krijgen aan recettes, baromzet en van donateurs. Voor de opzet van het filmtheater worden de eenmalige kosten begroot op 11.800 euro. De jaarlijkse struc turele lasten zullen naar ver wachting 33.400 euro bedragen. Door middel van nog wat extra inkomsten aan een kleine spon sorbijdrage en uit verhuur van de zaal hopen Warnaar en Ben schop de exploitatie geheel slui tend te krijgen. Aanvankelijk leek het Filmthe ater Zierikzee naast het net te vissen met het monumenten- pand aan de Korte Nobelstraat. Bouwondernemer J. Verhoek uit de Steiltjesstraat wilde het verbouwen tot verenigingsge bouw voor de jeugdsoos van de Christelijk Gereformeerde kerk. Deze groepering wilde zich echter nog even beraden over de toekomst van hun huidi ge onderkomen aan de Bedde- weeg. Daarmee ligt de weg weer open voor het Filmtheater Zie rikzee. Verhoek is nu met de initiatief nemers daarvan in onderhande ling. Hij verwacht er eind deze maand uit te zijn. Een ander on derdeel van zijn plannen met de naastgelegen locatie betreft de bouw van vijf woningen. De planologische procedure daar voor is inmiddels opgestart. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Alle barrières zijn geslecht, de meeste hobbels genomen. Naar alle waarschijn lijkheid besluit het gemeente bestuur van Schouwen-Duive land in februari over de overdracht van Sportcentrum Onderdak aan de Stichting Re- nesse. Ambtelijk worden momenteel de laatste voorbereidingen voor de - in formele zin - fusie tussen beide stichtingen. Beleidsme dewerker gemeentelijke accom modaties J. Schlicher gaat er vanuit dat het voorstel nog deze maand door burgemeester en wethouders wordt besproken, waarna het opzetje naar de raad kanvoor besluitvorming. Daar mee zou een einde komen aan een ruim anderhalf jaar slepen de procedure. Voorzitter E. Ge luk van de Stichting Renesse bevestigt dat in grote lijnen overeenstemming bestaat over de voorwaarden. De Stichting Renesse krijgt in de nieuwe situatie de zorg over de dagelijkse exploitatie van de sporthal en het overdekte zwembad. Aangenomen wordt dat het complex in z'n huidige vorm nog tien jaar meekan. Te gen die tijd zal door de nieuwe beheersorganisatie en de ge meente worden bekeken 'hoe en wat verder', aldus Schlicher. Vooralsnog lijkt het hem on waarschijnlijk dat wordt toege werkt naar een groot bassin voor Zierikzee. Vast staat nage noeg wel dat er een overdekt zwembad moet blijven bestaan. „Maar in welke vorm en zelfs of nieuwbouw op de huidige loca tie zou moeten plaatsvinden, daarover bestaan nog helemaal geen ideeën. Het enige stand punt dat tot dusver is ingeno men, is dat de accommodatie 28 jaar oud is en daarmee een eind versleten en dat Schouwen- Duiveland een overdekte voor ziening in die sfeer waardig is." Onderhoud Vooralsnog is Onderdak begon nen met de uitvoering van het vijfjaren-onderhoudsplan. De dakbedekking is inmiddels ver nieuwd en ook de plannen voor aanpassing van de entree verke ren in een afrondend stadium. De bedoeling is de plek van de huidige garderobe om te bou wen tot 'rustruimte' voor het zwembadpersoneel, een eis die voortvloeit uit de aangescherp te arbo-eisen. Bedrijfsleider M. Reedijk ziet tevens de mogelijkheid om een hoek te creëren voor twee zon nebanken. De bedoeling is ver der de entree lichter te maken door plaatsing van koepels in het dak. Reinoud Warnaar en Petra Benschop bij hun filmprojector, die nu nog steeds in het voormalige theater Mondragon staat gestald. foto Pi eter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Gebrek aan nachtrust. Weinig privacy. Geen rustige ruimte voor zijn zoon om huiswerk te maken. Asielzoeker Mahmoud Reza Mohammadi - gevlucht uit Irak - ziet de muren van zijn kamer in het Huis van Nassau in Zierikzee langzaam maar zeker op zich afkomen. Hij snakt naar meer ruimte voor zijn gezin. Mohammadi vluchtte twee jaar geleden uit Irak en woont na de eerste opvang in een asielzoekerscentrum in Oister- wijk nu ruim een jaar in het Huis van NassauEn het begint hem steeds meer te benauwen. Kamer 8 beslaat zo'n vijftien vierkante meter. Veel te klein naar het idee van de Irakese asielzoeker. „Mijn zoon gaat hier in Zierik zee naar school, maar hij heeft geen ruimte waar hij rustig zijn huiswerk kan maken. En we moeten op de grond slapen, want er is geen plaats voor bedden." Mohammadi zegt al meerdere malen bij het COA te hebben aangedrongen op meer ruimte. „Pas geleden is er een kamer naast ons vrijgekomen en die is groter. Maar die krij gen we niet van het COA." Terecht, volgens COA-mana- ger C. deMooij: „We hebben de ruimte veel te hard nodig. We komen overal in het land en dus ook in Zeeland nog steeds opvangplaatsen tekort." Dat Mohammadi de kamer voor zijn gezin te klein vindt kan De Mooij zich voorstellen. „Maar het voldoet wel aan de normen. Voor de aanvullende opvang gaan we qua ruimte uit van vijf vierkante meter per persoon, dus als meneer Mohammadi met zijn vrouw en zoon be schikt over een kamer van vijf tien vierkante meter is dat pre cies volgens de regels." Directeur van de Aanvullende Opvang asielzoekers (AVO) C. Wiessner sluit zich daarbij aan. Hij zegt verhalen als die van Mohammadi wel te ken nen, maar dan vooral uit het informele circuit. „In Zeeland hebben we zo'n duizend asiel zoekers in de aanvullende op vang zitten. Per jaar komen er misschien circa vier a vijf klachten binnen, maar meer niet." Lange wachttijd Grote boosdoener is volgens Wiessner niet de kwaliteit van de opvang, maar de vaak nog lange wachttijd. „Als je een jaar in zo'n kamer moet Zitten word je daar niet gelukkig van. Ik denk dat zelfs al zou je men sen in het Krasnapolsky huis vesten, ze na een jaar zouden beginnen te klagen." Coördinator Ph. op 't Hof van Vluchtelingenwerk Schou- wen-Duiveland is dat met Wiessner eens. „De huisves tingsnormen zijn krap, maar wel hanteerbaar. COA en AVO moeten nu eenmaal woekeren met ruimte. Als je kort in een kamer moet wonen valt het al lemaal wel mee. Het wordt pas problematisch als het lang gaat duren." Op 't Hof is optimistisch over de toekomst. „Met de komst van de nieuwe vreemdelingen wet zijn de wachttijden al be hoorlijk gedaald. Wat dat be treft gaat het de goede kant op." Het gezin Mohammadi verlangt naar meer ruimte. foto Pieter Honhoff ZIERIKZEE - De afdeling Zie rikzee van het Rode Kruis heeft drie medewerkers onderschei den in verband met hun inzet voor de organisatie. Mevrouw Adrie Flikweert kreeg een speld voor het feit dat ze 25 jaar bij de instelling betrokken is. Ook werd ze onderscheiden omdat ze tien jaar in parate dienst is voor hulpverlening bij rampen. Flikweert verzorgt onder meer het materieel, beheert de 'lief- en-leed-pot' en is actief bij do noravonden. Dezelfde staat van dienst lever de Rinus van Liere de onder scheidingen op. Hij was lange tijd commandant rampenbe strijding en vier jaar vice-voor- zitter van het afdelingsbestuur. Secretaris Rinus van den Hou ten kreeg een gesp voor dertig jaar inzet voor het vrijwilligers korps. Hij ziet onder meer toe op het onderhoud van de Rode Kruis- accommodatie in De Driehoek. De eretekens werden uitgereikt door afdelingsvoorzitter P. Ber- revoets-Ringelberg. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Famke van Loon ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de ChristenUnie stoort zich aan de strakke bepalingen in de Kies wet. De partij moet, net als de nieuwkomers Alert! en Leef baar Schouwen-Duiveland, een borgsom betalen en een onder steuningsverklaringen inleve ren om deel te mogen nemen aan de gemeenteraadsverkie zingen. Ook de SGP van Schou wen-Duiveland heeft deze plicht. Voor de komende verkiezingen is de Kieswet op een aantal pun ten aangepast. Zo zijn de ope ningstijden van de stembureaus verruimd van half acht naar ne gen uur 's avonds. Daarnaast hoeven partijen die nü in de Raad of Kamer zitten, volgens de nieuwe wet niet langer de ge bruikelijke borgsom van 226 euro te betalen en twintig hand tekeningen als steun aan de kandidatenlijst in te leveren. De Schouwse ChristenUnie profiteert niet mee van deze laatste wetswijziging. De partij die is gevormd uit de RPF en GPV, kan zich niet beroepen op haar huidige zetels in de raad. Een nieuwe partij die uit twee of meerdere bestaande lijsten is ontstaan, mag volgens de wets wijziging normaal gesproken gebruik maken van de nieuwe regeling, op voorwaarde dat de 'oude' partijen bij de vorige ver kiezingen met een eigen kandi datenlijst om de gunst van de kiezer streden. De GPV had in 1996 echter sa men met de SGP één lijst opge steld. Ongeacht de drie zetels van de SGP/GPV-fractie in de huidige raad valt volgens de re gels van de wet niet te achterha len of de partijen afzonderlijk daardoor aanspraak hadden kunnen maken op minstens één zetel. De ChristenUnie valt (evenals de SGP) hierdoor bui ten de boot. Tot groot ongenoegen van de partij, die stelt dat de oude sa menwerking tussen GPV en SGP nu wordt 'afgestraft'. „De ze redenering leidt tot het vreemde resultaat dat én de ChristenUnie én de SGP bij de komende verkiezingen als nieu we partijen worden aange merkt", aldus secretaris Pas- schier. Hij vindt dat de Kiesraad de wet 'positiever' had mogen uitleggen. De regels van de Kieswet zijn echter onverbiddelijk. Volgens J. van Nieuwenhuijze, die de verkiezingen voor de gemeente Schouwen-Duiveland voorbe reidt, zit er voor zowel de Chris tenUnie als de SGP niets anders op dan aan de wettelijke ver plichtingen te voldoen. Van Nieuwenhuijze: „We hebben de Kiesraad over dit probleem be naderd, maar deze wil hiervoor geen uitzondering maken." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Hardrijders zijn niet per definitie gewetenloze chauffeurs die tegen beter we ten in de snelheidslimiet over schrijden. Kantonrechter A. Melens heeft de reputatie doorgaans weinig begrip te koesteren voor snelheidsdui vels, maar in sommige gevallen kunnen verzachtende omstan digheden gelden, zo bleek deze week tijdens de zitting in Zie rikzee. Een 47-jarige inwoner van Burgh-Haamstede moest voor komen, omdat hij ruim een jaar geleden op de Serooskerkseweg 37 kilometer harder zou hebben gereden dan de toegestane li miet van tachtig per uur. En dat klopt niet, voerde de man stellig aan. „Ik ben er van overtuigd dat ik daar op dat moment niet zelf in die auto heb geredenDe ter zitting geraadpleegde flits- foto bracht geen uitkomst over de identiteit van de chauffeur. De kantonrechter hechtte even wel geloof aan het verhaal van de gedaagde dat hij het slacht offer is geworden van dubieuze praktijken van zijn vorige werkgever. Dubbel geregistreerd De lease-auto waarin de over treding was begaan, stond dub bel geregistreerd; zowel op naam van het elektronicabe drijf als van de Burgh-Haam- stedenaar. 'Zeer ongebruike lijk', meende de rechter. Hij liet zich verder overtuigen door de verklaring van de gedaagde dat het personeel de in problemen geraakte onderneming een le ning had verstrekt. Inmiddels is het bedrijf failliet en dreigt de ontslagen Burgh-Haamstede- naar voor een ton het schip in te gaan. Officier van justitie R. Jeuken gaf de man het voordeel van de twijfel en trok zijn boete- eis in. De kantonrechter volgde hem daarin en ontsloeg de ge daagde van rechtsvervolging. Opgejaagd De rechter betrachtte eveneens de nodige coulance in het geval van een zestigjarige vrouw uit het Noord-Hollandse Winkel. Zij werd twee jaar geleden op de Serooskerkseweg betrapt op een overschrijding van de limiet met 33 kilometer per uur. Als re den gaf de vrouw dat ze dat be wuste moment werd opgejaagd 'door een stel wilde jongens' die vlak achter haar reden. „Ik dacht, hier moet ik vanaf. An ders rij ik nooit te hard. Op het moment dat die paal flitste, hielden ze op. Net of dat him be doeling was." Jeuken voelde met haar mee en verlaagde zijn eisnaar een boete van honderd euro. Temeer om dat de overtreding al zo lang ge leden was begaan en de vrouw pas na anderhalf jaar in de gele genheid werd gesteld de zaak te schikken. De kantonrechter vonniste conform de eis. ZIERIKZEE - Het college van B en W wil geen steun verlenen aan het verzoekschrift van Vluchtelingenwerk waarin wordt aangedrongen op een eenmalige maatregel voor asiel zoekers die al meer dan drie jaar in Nederland verblijven. Wethouder D. van der Wekken neemt een minderheidsstand punt in en wil de petitie wel on dersteunen. De regionale afdeling van Vluchtelingenwerk sluit zich met het verzoekschrift aan bij de landelijke actie voor een ge neraal pardon. Het college zegt wel de zorg over het welzijn van langdurig wachtende asielzoe kers te delen. Maar de meerder heid van het college vindt dat het hier een taak van het Rijk betreft. Wethouder Van der Wekken kan zich wel vinden in de argumen ten van Vluchtelingenwerk. Volgens Van der Wekken zijn ook dicht bij huis schrijnende voorbeelden voorhanden. „Er zijn gevallen waarin mensen vijf a zes jaar lang op een klein kamertje in het Huis van Nassau in Zierikzee naar het plafond zitten te staren", typeert de wet houder. BRUINISSE - Uit een schuur aan de Noorddijk in Bruinisse is tussen dinsdag 22.30 uur een woensdag 8.00 uur gereedschap weggenomen. De inbrekers for ceerden de toegang tot de schuur en namen onder meer slijptollen en een boormachine mee. De totale waarde van het gestolen gereedschap werd door de gedupeerde eigenaar geschat op minstens 1500.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35