PZC Spar opent strijd tegen ontslag Het Gors maakt kaarten en vazen in nieuwe werkplaats Vooral ouderen doen vaker beroep op WVG PZC Heksen strijden om de mooiste hoed Makelaar waarschuwt voor te hoge prijs nieuwbouw Zierikzee 17 Oud-burgemeester van Middelburg zoekt genoegdoening via rechter Dieven slaan slag in Vlissingen Walcherse biertappers bij top-tien Botsing bij oranje licht Kop-staartbotsing in Kapelle Rode Kruis bedankt medewerkers agenda donderdag 10 januari 2002 door Ab van derSluis MIDDELBURG - Een cultuur van nalatigheid, terreur en groezelige praktijken. Daarin ligt volgens L. Spar van dei- Hoek het conflict tussen hem en het gemeentebestuur. De brief, waarin de oud-burge meester zijn visie op de ruzie sa menvat, werd gistermiddag door de raadsman van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken openbaar gemaakt tijdens een zitting van de bestuursrech ter in Middelburg. De oud-bur gemeester vecht zijn ontslag aan. Spar van der Hoek werd vorig jaar mei eervol ontslagen door de minister. In februari had de gemeenteraad al besloten de weggestuurde burgemeester de wettelijke wachtgeldregeling toe te kennen. Die kost de ge meente maximaal 680.670 euro. Spar van der Hoek is het niet eens met zijn ontslag en daaraan gekoppeld de hoogte van dat be drag. Volgens hem en zijn raads man R. D uk is in een brief van de commissaris van de koningin van 4 juli 2000 afgesproken dat de onderhandelingen over de afvloeiingsregeling zouden gaan boven de wettelijke wachtgeldregeling. Daarnaast werd afgesproken dat een com missie van wijze mannen zou worden ingeschakeld als de ge meente en Spar van der Hoek het niet eens konden worden over de afvloeiingsregeling. Duk betoogde dat de minister pas tot ontslag zou overgaan als een goed onderhandelingsre sultaat was bereikt. De gemeen te, aldus de advocaat, heeft zich nooit coöperatief getoond. Ster ker nog, het gemeentebestuur had geprobeerd Spar van der Hoek te ontslaan op grond van onbekwaamheid en ongeschikt heid. Dat zou ertoe leiden dat het ministerie de lasten van de wachtgeldregeling moest beta len. Vertrouwen Volgens Duk had de minister van Binnenlandse Zaken nage laten in te grijpen in het conflict en de onderhandelingen. Com missaris van de koningin W. van Gelder had namelijk namens hem de bewuste afspraken op papier gezet. Spar van der Hoek was bereid om de kwestie van een afvloeiingsregeling snel af te ronden. „Hij wilde niet in een slepende procedure terechtko men en jaren moeten wachten. Spar van der Hoek wilde zijn blik op de toekomst richten.De advocaat vindt dat de bewinds man het vertrouwen heeft ge schonden dat de oud-burge meester in de minister mocht hebben. Daarnaast verweet Duk dat het ministerie nooit is ingegaan op de achtergi'onden van het con flict. „Dat tart het rechtsgevoel van de heer Spar van der Hoek." De advocaat stelde dat het mi nisterie de afspraken van 4 juli zomaar naast zich neerlegt. In dat verband citeerde hij Marti- nus Nijhoff: Lees maar, er staat niet wat er staat. Het geschil tussen Spar van dei- Hoek en de gemeente is volgens raadsman E. Daalder van het ministerie in essentie heel sim pel: verstoorde verhoudingen tussen de burgemeester en de gemeentei-aad. De minister heeft zich daar nooit mee be moeid. In een 'beledigende, kwetsende en beschuldigende' brief, heeft Spar van der Hoek diverse personen onheus beje gend, aldus de advocaat. Bevoegdheid Hij betoogde verder dat de mi nister niet de wettelijke be voegdheid heeft om in te grij pen. De bewindsman heeft ook bewust contacten afgehouden die ingingen op de vraag wie goed of fout is. Een ondei-zoek instellen naar het conflict be hoort ook niet tot de verant woordelijkheid van de minister. „Als sprake is van problemen, moet de bui-gemeester er zélf uitkomen", aldus Daaldei-. „De minister en de commissaris van de koningin zijn er niet om par tij te kiezen, laat staan om te in terveniëren. Iedereen zou moord en brand schreeuwen. Het raakt de wortels van onze democratie." Het ontslag is volgens het minis terie onontkoombaar, nadat de gemeenteraad in meerderheid het vertrouwen in hem opzegde. Slechts op 'zwaai-wegende gronden' kan de Kroon afwijken van een daaropvolgende ont slagprocedure. „Het oordeel van de gemeenteraad in deze is cruciaal. Er was geen millime ter ruimte voor enig herstelDe suggestie van Spar van der Hoek om dan maar de gemeen teraad naar huis te sturen en vervroegde i-aadsverkiezingen uit te schrijven, noemde Daal der i-onduit 'onzin'. Volgens Daalder stond in de bewuste brief van 4 juli ook geen enkele toezegging dat Spar van der Hoek pas zou worden ontslagen als een passende afvloeiingsre geling was getroffen. Een bin dend advies van wijze mannen is ook nooit toegezegd. Uitspraak binnen zes weken. Maar liefst 36 heksen kwamen naar Cine City in Vlissingen om hun zelfbedachte toverhoed te tonen. foto Lex de Meester door Anja Bimmel VLISSINGEN - Hoeden met gi gantische spinnen, heksen en zelfs kastelen erop stonden gis teren in het middelpunt van de belangstelling in Cine City in Vlissingen. De bioscoop werd vereerd met een bezoek van 36 heksen. De jeugdige heksen die in het dagelijks leven allemaal bx-aaf naar school gaan, kwamen op draven voor de prijsuitreiking van de Harry Potter-heksen- hoedenwedstrijd. J. Sinaij, coördinator van de wedstrijd, had niet vei*wacht dat er zoveel kinderen in de kerstvakantie aan het knutse len zouden slaan. „Zelfs een aantal kinderen van de Beve- landen heeft een hoed ge bracht." De eerste heksen komen rond twee uur binnenwandelen. Een enkel heksje heeft nog traditio neel de bezem meegenomen „Ja, ik heb speciaal een nieuwe be zem gemaakt om hier naar toe te komen", zegt de achtjarige hoe denmaakster Katja van Wan- rooij. Zij zal later de eei-ste prijs winnen in de categorie zeven tot en met negenjarigen.,Ik had stiekem al wel gedacht dat ik zou winnen, ik heb zo mijn best gedaan", reageert ze trots. De eerste prijs bij de vier- tot en met zesjarigen gaat naar de zes jarige Inge Courtin. Zij heeft veireweg de meest bonte hek- senhoed. De hoed is volledig ge maakt van felgekleurde eier dopjes. De tienjarige Myrthe Prins valt bij de tien- tot en met twaalfja rigen in de prijzen. Haar creatie is mooi versierd en ook nog als masker te gebruiken. De drie winnaars krijgen een pop uit de Harry Potter-film. Sommige hoeden worden nog enkele weken in de hal van de bioscoop tentoongesteld. VLISSINGEN - In een woning in Westerzicht is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Er wei-den een televi sie, een videorecorder, ongeveer honderd cd's en een portemo- nee met enkele honderden euro's meegenomen. AMSTERDAM -Jaco Duvekot van Dijkpaviljoen de West kaap uit Westkapelle is gisteren derde geworden bij de Natio nale Biertapwedstrijden in Amsterdam. Aan de derde plaats was een prijs van 200 euro verbonden. Ook het team Joost van Damme en Karina Soto van Hotel Arion in Vlissingen kwam op de horecavakbeurs in de RAI door de selectieronde heen. Zij haalden uiteindelijk een achtste plaats. De tappers moes ten alleen of met zijn tweeën een perfect pilsje voorzetten aan de jury, waarbij onder meer gelet werd op de schuimkraag (bellen verboden) en de serveerkunst (glas met etiket naar de drinker toe). Aan de wedstrijd deden zo'n tweehonderd deel nemers mee, die allen eerder een regionale strijd hadden ge wonnen. Jaco Duvekot, Joost van Damme en Karina Soto ble ken eind september in het Vlissingse Arsenaaltheater de beste tappers van de streek. VLISSINGEN - Op Vanmiddag rond 16.20 uur heeft er op de kruising Sloeweg Veerhavenweg te Vlissingen heeft gister middag rond kwart over vier een kop-staartbotsing plaatsge vonden. Het ongeval ontstond toen een 54-jarige man uit Vlissingen met z'n vrachtauto over de Sloeweg richting Veer havenweg reed en pal voor hem een 7 2-jarige man uit Terneu- zen voor het stopte oranje verkeerslicht. Op dat moment was de Vlissinger niet meer in staat zijn voertuig op tijd tot stil stand te brengen. De vrachtauto raakte aan de voorzijde be schadigd, de auto aan de achterzijde. Er raakte niemand ge wond. KAPELLE - Op de kruising Viaductweg Abbekinderse- zandweg in Kapelle heeft gistermiddag omstreeks twaalf uur een aanrijding plaatsgevonden. Een 39-jarige vrouw uit Goes reed over de Viaductweg, komende uit de richting van de Vier- wegen. Voor haar stond een een 64-jarige vrouw uit Goes voorgesorteerd om linksaf de Abbekindersezandweg in te slaan. De 39-jarige vrouw kon haar voertuig niet tijdig tot stilstand brengen en botste op haar voorgangster. Hierdoor schoof de auto van de 64-jarige automobiliste door tot op rij strook voor het tegemoet komende verkeer. Hierbij raakte de auto van een 25-jarige Goesenaar aan de linkerzijde bescha digd. ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van het Rode Kruis heeft drie medewerkers onderscheiden in verband met hun inzet voor de organisatie. A. Flikweert kreeg een speld voor het feit dat ze 25 jaar bij de instelling betrokken is. Ook werd ze on derscheiden omdat ze tien jaar in parate dienst is voor hulp verlening bij rampen. Dezelfde staat van dienst leverde R. van Liere de onderschei dingen op. Hij was lange tijd commandant rampenbestrijding en vier jaar vice-voorzitter van het afdelingsbestuur. Secreta ris Rinus van den Houten kreeg een gesp voor dertig jaar inzet voor het vrijwilligerskorps. Hij ziet onder meer toe op het onderhoud van de Rode Kruis- accommodatie in De Driehoek. De eretekens werden dins dagavond uitgereikt door afdelingsvoorzitter P. Berrevoets- Ringelberg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Steeds meer mensen doen een beroep op de Wet Voorziening Gehandicap ten (WVG). Afgelopen week werd bekend dat de drie Wal cherse gemeenten zo'n 1,8 mil joen euro extra moeten uittrek ken om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Het aantal gebruikers van de WVG is sinds de invoering in 1994 steeds toegenomen, blijkt uit landelijke cijfers. In 1999 meldden zich 576.000 nieuwe aanvragers, vijf jaar eerder wa ren dat er nog geen 200.000. Ook de uitgaven van gemeenten ste gen explosief. Van ruim 200 mil joen euro in 1994 tot 816 miljoen in 1999In het eerste jaar kregen gemeenten bijna twee keer zo veel budget voor de WVG als daadwerkelijk werd uitgege ven. Tegenwoordig is de totale rijksbijdrage lager dan de uit gaven aan gehandicapten voor- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zieningen. De stijging van de uitgaven voor de WVG is te wij ten aan een toename van het aantal aanvragen, en niet aan kostenstijgingen. Vooral oude ren doen steeds vaker een be roep op de wet. Bijna driekwart van de gebruikers is ouder dan 65. Voordat een aanvraag wordt toegewezen, moet vastgesteld worden dat een persoon ook recht heeft op een voorziening. Het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) bepaalt of mensen in aan merking komen voor bijvoor beeld een rolstoel, aanpassing van de woning of voor vervoers voorzieningen. Vervoer In het laatste kwartaal van vo rig j aar stegen de kosten op Wal cheren in vergelijking met de zelfde periode in 2000 met 840.000 euro. Vooral de kosten van het vervoer namen toe, met ruim 400.000 euro. Dat geld ging voornamelijk op aan extra collectief vervoer en huur van vervoersvoorzieningen. Wo ningaanpassingen en vergoe dingen voor verhuizingen kost te ruim 250.000 euro meer dan in het laatste kwartaal van 2000. Verstrekking van rolstoe len werd bijna 200.000 euro duurder. Naar verwachting wordt op Walcheren volgend jaar ruim 6,9 miljoen euro uitgegeven aan de WVG. Vervoer is de grootste kostenpost, daaraan gaat ruim vier miljoen op. Aan woning aanpassingen wordt bijna 1,5 miljoen besteed. Verstrekking van rolstoelen kost ruim 1,1 mil joen. De rest van het geld wordt grotendeels uitgegeven aan de uitvoering van de regeling. Zorgplicht Gemeenten hebben een zorg plicht. Dat betekent dat mensen die recht hebben op bijvoor beeld een woningaanpassing, die ook moeten krijgen. Als het WVG-budget op is, moet de ge meente dat uit eigen middelen aanvullen. De verwachting is, dat het aantal aanvragen in de toekomst niet langer sterk zal groeien. Om daar meer zeker heid over te krijgen en om te kij ken wanneer het omslagpunt verwacht kan worden, wordt een onderzoek uitgevoerd. Als in april de uitkomsten bekend zijn, kan met zekerheid worden gezegd hoeveel geld er volgend jaar extra nodig is voor de WVG. foto Willem Mieras In de nieuwe werkplaats van het Gors zijn papier, beton en hout de belangrijkste materialen. door Ron Magnée GOES - Het wordt dé trend voor het nieuwe jaar: producten van handgeschept papier. Tenmin ste, als het aan de medewerkers van stichting Het Gors ligt. Dan gaat het niet alleen om ansicht kaarten en briefpapier, maar ook om schalen en lampen. Vol gende week vrijdag opent de stichting een hypermoderne werkplaats. Voor de werkzaamheden heeft Het Gors aan de A. Philipsstraat in Goes een groot pand gehuurd. De nieuwe werkruimte maakt deel uit van Bedrijven Centrum Nivo, het voormalige pand van horecagroothandel PC Koole. In het pand vervaardigen zestien mensen met een verstandelijke handicap handgemaakte pro ducten. Het is de bedoeling dat de ge handicapten zo veel mogelijk werken als in een reguliere baan. Dagelijks forenzen ze vanuit Krabbendijke of Arne- muiden naar het nieuwe onder komen. Het pand is onderver deeld in enkele werkplaatsen. Zo is er een grote houtruimte met profèssionele zagen en bo ren. De machines maken een oorver dovend lawaai, maar door een geluiddichte glaswand kan er aan de andere kant van de zage rij rustig doorgewerkt worden aan puzzels, speeltoestellen en andere attributen. Even verder op worden de houtproducten voorzien van een fleurig laagje verf. Waterbak In het atelier maken de mede werkers van het Gors producten van handgeschept papier. Niet alleen correspondentiemateri aal, maar ook sierlijke schalen, vazen en lampen. Ook beton is een veelgebruikt product in het atelier. Met mallen worden tal van producten gemaakt voor in de tuin, zoals een afgietsel van een paar schoenen of een ro buuste waterbak voor vogels in de winter. Alle producten wor den uiteindelijk verkocht in de winkel Kadoshop Nummer 9 in Goes. Daarnaast zijn er ook an dere afnemers die de artikelen aan de man brengen. Manager P. van clen Berg van Het Gors toont zich zeer content met het nieuwe pand. Volgens hem was de nieuwe ruimte hoognodig: „Eén van onze loca ties is de oude kleuterschool aan de Leliestraat in Goes. Hier wa ren tot voor kort de bakkerij, houtgroep en atelier gevestigd. Het aantal vierkante meters was echter te klein. Bovendien had het pand niet echt een werk- uitstraling." De stichting ging op zoek naar twee nieuwe panden en vond die ook. De verschillende onderde len worden wel gesplitst. De bakkerij gaat naar een nieuw onderkomen in Nisse. De ver huizing is volgende maand. In dit pand komen ook een winkel en een theetuin. Een ander deel van de oude kleuterschool gaat naar de A. Philipsstraat: het atelier en de ruimte voor hout bewerking. In de kleuterschool aan de Leliestraat blijft de on dersteuning gevestigd. „Onze cliënten gaan ook wer ken in de ondersteunende dien sten", legt Van den Berg uit. „Bijvoorbeeld als telefoniste." Maar de stichting wil nog verder gaan. „Wij willen de mensen zo goed trainen dat we ze echt een reguliere baan kunnen aanbie den. Daarvoor moeten ze dan ook de vaardigheden hebben die bij de baan van telefoniste ho ren." Doorstromen Met de nieuwe plannen hoopt de stichting ook andere bedrijven te interesseren om een verstan delijk gehandicapte in dienst te nemen. „In Zeeland gebeurt dat eigenlijk nooit: dat iemand van uit het begeleid werken door stroomt in een reguliere baan. Daarom willen wij nu het goede voorbeeld gaan geven." De opening van het nieuwe pand is volgende week vrijdag 18 januari, 's middags om half twee. Overigens wordt de ge beurtenis volledig verzorgd door de gehandicapten zelf. De directie zal er niet aan te pas ko men. Van den Berg: „Waarom niet? Omdat zij hier werken. Wij niet." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland moet bij de bouw van Noorderpolder en Poortam bacht 11 wat betreft de huizen prijzen goed haar concurrentie- postie ten opzichte van de Randstad in de gaten houden. Dat vindt makelaar J. Bij de Vaate. Wanneer te enthousiast dure koopwoningen worden neergezet, loopt het eiland het risico zich uit de markt te prij zen. De komende jaren wordt Zie rikzee fiks uitgebreid: in de nieuwbouwwijken Noorderpol der en Poortambacht 11 verrij zen in totaal 1098 nieuwe hui zen. Wie zijn intrek wil nemen in één van deze nieuwe stulpjes zal een goedgevulde portemonnee mee moeten brengen, zo is de verwachting. De hogere bouw prijzen, aansluitkosten en grondprijzen bij elkaar opge teld zorgen ervoor dat een beetje twee-onder-één kap woning niet weg zal gaan voor veel min der dan 204 duizend euro (vierenhalve ton). De Zierikzeese makelaar Bij de Vaate ziet de nieuwe woningen 'betrekkelijk duur' worden. Dergelijke huizen tussen de vier en vierenhalve ton kunnen wat hem betreft wel, maar 'zodra je over vijf ton of meer praat wordt het al moeilijker'. De makelaar is nog behoedzaam omdat de in vulling van de nieuwe wijken nog niet definitief vaststaat, maar waarschuwt voorzichtig bij de bouw van Noorderpolder en Poortambacht 11 de toekom stige huizenprijzen in de gaten te houden. Worden die te hoog, dan zou het eiland zich uit de markt kunnen prijzen. „Nu is dat nog niet zo, maar we moe ten zien te voorkomen dat het anders wordt", aldus de make laar. Concurrentie Van belang vindt Bij de Vaate dat de nieuwbouw op Schou- wen-Duiveland wat betreft de prijs concurrerend blijft zowel ten opzichte van de Randstad als binnen de eilandelijke wo ningmarkt. Wanneer té dure woningen worden neergezet, wordt het voor mensen van bui tenaf minder aantrekkelijk zich in Zierikzee te vestigen. Het verschil tussen de huizenprijzen 'hier en daar' mag daarom niet te klein worden. Dure nieuw bouw kan tevens tot gevolg heb ben dat de beoogde doorstroom binnen de gemeente zelf minder op gang komt: bewoners van de bestaande delen van Plan West zullen minder snel de overstap maken naar de ruimere, maar duurdere woning in de nieuwe wijken wanneer het prijsver schil te groot is. Bij de Vaate denkt dat ook wo ningenmet 'aantrekkelijke prij zen voor een wat jongere groep' gebouwd moeten worden en heeft dit al verschillende malen bij de gemeente aangekaart. De gemeente heeft volgens wet houder C. Veerhoek (volkshuis vesting) echter geen invloed op de toekomstige huizenprijzen in Poortambacht en Noorderpol der. De markt regelt dat immers grotendeels zelf. Differentiatie De wethouder is het 'een heel eind' met Bij de Vaate eens, maar benadrukt dat gemeente, projectontwikkelaars en make laars de stadsuitbreiding ver schillend bekijken. „Het is niet ons doel zoveel mogelijk men sen op Schouwen-Duiveland te laten wonen. Wij pleiten voor gedifferentieerd wonen bin nen de gemeente: dus woning en die er verschillend uitzien en in verschillende prijsklas sen." Noorderpolder en Poortam- bacht dragen wat Veerhoek be treft bij aan dit streven. Daar naast kan er gaande het project 'geswitched' worden, wanneer mocht blijken dat bepaalde hui zen voor een prijs minder popu lair zijn. Veerhoek: „Ik wil daar om wat flexibiliteit in het bestemmingsplan houden; je moet het nu niet tot op de milli meter vast gaan leggen." STREEKACTIVITEITEN GOES - Zeelandhallen, 9.00 uur: Sprin gen paarden KlasseZ-ZZ(lnter)nationaal springen; Sportpunt Zeeland, 13.00 - 14.35 uur: Linedance door Country Club The Sou thern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van tien tot en met twaalf jaar; De Pit. 19.00 uur: Biljartclub Amicitia; 19.00 uur: Jongerensoos; KRUININGEN - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissievergadering Wonen en Milieu; YERSEKE-Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13 30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31