Politie traint te weinig op geweld Abvakabo voorspelt onrust in sector van kinderopvang PZC PZC Gentech Medicijnen Cocaïne-zaak schaadt imago van Nederland Bonden zoeken oorzaak fouten in tijdgebrek dienders Heengezonden smokkelaars vrezen voor hun leven 10 januari 1952 donderdag 10 januari 2002 Politiemensen die onvoldoende getraind zijn om een wapen te mo gen dragen, maar toch schieten. Dienders die de grepen niet beheer sen waarmee ze mensen in bedwang kunnen houden. Al jaren is er kritiek op de gebrekkige geweldstraining van politiemensen. „Er is zelfs een korps dat personeel na een tegenvallende training wel het wapen meegeeft, maar dan wel zonder kogels. door Ferdi Schrooten Al in 1996 kreeg de politie er van langs in het rapport 'Onder Schot'. In geval van schietincidenten bleken dien ders vaak helemaal niet zo goed getraind als werd aangenomen. Door de werkdruk komen veel dienders niet toe aan de ver plichte trainingen. Met alle risi co's van dien. De Algemene Rekenkamer deed dat onderzoek dik twee jaar ge leden nog eens dunnetjes over. Wederom met een trieste con clusie: van alle 33.000 gewapen de politiemensen voldeden .maar negen van de tien aan de .eisen van toetsing en training. De rest, bijna 30.000 dus, liep eind vorige eeuw strikt geno men illegaal met het Wal- ther P5-dienstpistool rond. En dan was er ook nog ophef over een gebrek aan zelfver dedigingsvaardigheden. Dat kwam in het najaar van 2000 naar buiten. Na een proef in vijf korpsen bleek dat meer dan de helft van de dienders opponen ten onvoldoende met grepen in bedwang kon houden. Daarmee zouden ze in 2003 gegarandeerd niet in aanmerking komen voor de nieuwe uitrusting: handboei en, wapenstok, pistool en pep- perspray, heette het in de con clusie. En dan blijkt nu uit een onder zoek van de Amsterdamse Vrije Universiteit (VU) wederom triest nieuws. Een op de vier agenten die in de periode 1998- 2000 letsel heeft veroorzaakt met zijn dienstpistoolhad nooit een wapen mogen dragen. De reden: onvoldoende schiettrai- ning. „Het verbaast me niks", zegt voorzitter Hans van Duijn van politievakbond NPB in een re actie op het VU-rapport. Hij ha mert er al jaren op dat dienders meer tijd besteden aan het oefe nen van hun beroepsvaai'dighe- den. Sommige korpsen hebben inmiddels besloten agenten met bijvoorbeeld bureaufuncties niet langer een wapen te geven. „Kennelijk moet er eerst een ge weldige hoop ellende ontstaan, voordat het ministerie van Bin nenlandse Zaken en de leidin gen van de korpsen echt actie ondernemen." Bij het onbevoegd vuurwapen gebruik uit het VU-rapport gaat het om vijftien incidenten met één dode, vijf zwaargewonden en negen slachtoffers met licht letsel. Voorzitter Joop Vogel van politiebond ACP vindt de nieu we cijfers schokkend. „Het lijkt wel alsof er niets wordt geleerd van het verleden." Toch is hij minder pessimistisch over de toekomst. Sinds 1 janu ari van dit jaar moeten politie mensen verplicht minimaal 32 uur per jaar besteden aan zoge heten integrale beroepsveilig- heidstraining (IBT). Het gaat dan niet alleen om schietvaar digheid, maar ook om zelfver dediging bij handgemeen en gebruik van de wapenstok. Daarnaast moet twee keer per jaar een schietvaardigheids- toets met succes worden afge legd om weer een half jaar ge wapend de straat op te mogen. Van Duijn van de NPB ziet de nieuwe regeling mislukken. „We krijgen nu al signalen dat mensen die 32 uur op jaarbasis niet gaan halen. Ze krijgen er gewoonweg de tijd niet voor." Dat betekent volgens Van Duijn vooral een risico voor het mana gement van korpsen als die per soneel met te weinig training de straat op sturen. „De top is bij ongelukken uiteindelijk ver antwoordelijk." De Raad van Hoofdcommissa rissen ziet dat anders: ook de po litieman of -vrouw zelf is bij onvoldoende training verant woordelijk. Dat zou betekenen dat ook een diender zelf een claim tegemoet zou kunnen zien van een slachtoffer. Maar vol gens de Amsterdamse letsel- schade-advocaat John Beer is de procedure daartoe niet echt eenvoudig. „De politie schiet Politieagenten hebben te weinig gelegenheid om geweldssituaties te oefenen. doorgaans niet voor niks. Je moet dus als klager aantonen dat je minder slachtoffer zou zijn geweest bij een beter geoe fende agent." Rijksrecherche In geval van een schietincident met een onvoldoende getrainde diender komt steevast de rijks recherche in actie. Die doet een onderzoek en rapporteert ver volgens aan de hoofdofficier van justitie. Die kan strafrech telijke stappen ondernemen te gen de betrokken agent, maar dat is voor zover bekend tot dus ver nog niet gebeurd. Ook is niet duidelijk in hoeverre korpsen maatregelen nemen tegen dien ders die na een incident niet over de vereiste training blijken te beschikken. „De kox-psen mo gen besluiten tot een sanctie te gen een medewerker, maar ze zijn daarin autonoom. Wij heb ben daar echter geen cijfers over", aldus een zegsman van het ministerie van binnenlandse zaken. Woordvoerder Cees den Bakker van de Raad van Hoofdcommis sarissen wil al te veel paniek voorkomen. „Het is niet zo dat elke schietende agent die ach terloopt op het trainingsschema compleet fout is en opeens niet meer kan schieten. Een burger die iemand in een levensgevaar lijke situatie neerknalt, kan ook vrijuit gaan door een beroep te doen op noodweer. Maar dan kan er wel nog steeds sprake zijn van onrechtmatig wapenbezit." VU-onderzoeker Jaap Timmer sluit echter niet uit dat het ge duld bij het Openbaar Ministe rie (OM) op een gegeven moment opraakt. „Ik weet van een schietincident waarbij een hoofdofficier een agent met te weinig trainingsuren aan had kunnen pakken", zegt Timmer, die voor het VU-onderzoek in zage had in rapporten van de rijksrecherche. „Hij heeft dat niet gedaan en ingestemd met Houdt de Nederlander een gezonde argwaan te gen voedsel dat hij niet kent, of is hij bereid de vruchten te plukken van genetische manipula tie inclusief de bijbehorende risico's? De commissie- Terlouw, die in opdracht van het kabinet de acceptatie van gentechnologie in Nederland heeft gesondeerd, komt er niet uit. Op basis van een smal onderzoek stelt Terlouw vast dat de experimenten met de toevoeging van vreemd gene tisch materiaal aan onderdelen van de voedselketen kunnen doorgaan. Als de Nederlander al een mening heeft over deze complexe materie, dan probeert hij een nuchtere afweging te maken: als het nut heeft, niet an ders kan en veilig is, dan mag het. Zo'n afweging is op dit moment echter niet mogelijk. Over de risico's van gentech is te weinig bekend en over het nut lopen de meningen uiteen. Wel duidelijk is, dat het in veel gevallen anders kan. Voor het oplossen van bijvoorbeeld voedseltekorten is een betere verdeling al afdoende. Daarom past terughoudendheid. Te vrezen valt dat de Tweede Kamer, gesteund door Terlouws onderzoekje en opgejaagd door minister Brinkhorst van Landbouw, de gentechnologie geen strobreed in de weg zal leggen. Het is beter pas op de plaats te maken. Want Terlouws rapport ademt dat de Nederlander nog niet toe is een afgewogen oordeel. Van even wachten wordt de gentechniek niet minder. foto Marcel Antonisse/ANP een beroep op noodweer. Maar tegelijkertijd zei deze hoofdof ficier erbij, dat hij het eerstvol gende geval in dat korps wel degelijk strafrechtelijk zou aanpakken." Pepperspray Joop Vogel van de ACP ver wacht dat schietincidenten met onvoldoende getrainde agenten steeds minder voorkomen na de invoering van de pepperspray. Van een collega in de regioRot- terdam-Rijnmond heb ik begre pen dat daar veel minder vaak vuurwapens zijn getrokken sinds de proef met pepperspray. Dat scheelt." GPD De onaantastbaarheid van de farmaceutische in dustrie neemt groteske vormen aan. Het dage lijks bestuur van de Europese Unie noteert gi gantische prijsverschillen tussen gelijke medicijnen in buurlanden en komt tot de conclusie dat Europese bur gers vaak meer betalen dan nodig is. Na de weinig ver heffende strijd om goedkope aidsremmers voor Afrika is dit het volgende bewijs dat de farmaceuten zich niets aantrekken van de maatschappelijke acceptatie van hun bezigheden. Medicijnen zijn voor veel mensen een eerste levensbe hoefte. Daarom mogen hoge eisen worden gesteld aan het ondernemen van de makers en verhandelaars. Te meer omdat de kosten van de volksgezondheid de pan uit rijzen. De exorbitante prijsverschillen in Europa zijn niet te verklaren met de wetten van vraag en aanbod of met de effecten van de uiteenlopende belastingregimes. Dat doet vermoeden dat het een kwestie is van halen wat er te halen valt. In enge bedrijfseconomische zin valt dat mogelijk nog te billijken, maar gezien het maatschap pelijk belang van medicijnen is zo'n opportunistische prijspolitiek onacceptabel. Brussel moet alles op alles zetten om de farmaceutische industrie tot de orde te roepen. door Ap van den Berg en Jaco van Lambalgen Minister Benk Korthals van Justitie heeft heel wat uit te leggen over het laten lopen van drugskoeriers op de lucht haven Schiphol wegens een cel lentekort. Niet alleen aan de Tweede Kamer, maar vooral ook aan de ons omringende lan den. Want de gang van zaken op de nationale luchthaven ver sterkt in de rest van de wereld het hardnekkige beeld van Ne derland als narco-staat. PvdA- Kamerlid Gerritjan van Oven onderschrijft die opvatting, maar vindt de tijd nog niet rijp om het hoofd van de minister te - Hoe beoordeelt u de situatie „Doodzonde wat er is gebeurd. En we waren net zo mooi op weg om in landen als Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië ingang te krijgen voor onze opvattingen over een gedoog beleid ten aanzien van soft drugs." Betrapte smokkelaars moe ten vrezen voor hun leven. Ze zijn de drugs kwijt, maar lo pen vrij rond. Dat geloven de drugsorganisaties nooit.' Zo luidt een citaat uit een van de brieven en memo's, die media en politici ter hand zijn gesteld door anoniem personeel van de luchthaven Schiphol. Daarin wordt een beeld ge schetst, waarin ons land wordt overspoeld met drugs, terwijl smokkelaars geen strobx-eed in de weg wordt gelegd. 'Het diep tepunt is bereikt. Vandaag liet men een vrouw lopen die maar liefst 14 kilo in haar bagage had. Ze kreeg een bewijsje van inbe slagname mee en mocht ver trekken. Dat overkwam ook al lerlei andere koeriers.' 'Al acht weken is het een chaos op Schiphol. Door een groot cel lentekort. Het Schipholteam zit werkloos thuis; de douane mag niet meer controleren op risico- vluchten en loopt gefrustreerd rond. Dit beleid wordt niet op papier gezet, maar mondeling meegedeeld uit angst voor x-eac- ties van publiek en politiek. Wie toch gewoon zijn werk wil doen wordt bedreigd met overplaat sing.' GPD - Is dit een terugslag? „Natuurlijk. Het lijkt me dat de Nederlandse regering heel wat heeft uit te leggen in het buiten land en duidelijk moet maken welke doeltreffende maatrege len ze neemt om de situatie snel op te lossen. Dat zal een gericht offensief moeten zijn. Deze ge beurtenissen zijn een deuk in de vertrouwensrelatie die we had den opgebouwd." - Drugsbaronnen weten nu waar ze hun koeriers naar toe moeten sturen. „Het is duidelijk dat de gang van zaken op Schiphol een ver keerde aantrekkingskracht op verkeerde lieden uitoefent." - Verkeerd parkeren in Amster dam ivordt zwaarder bestraft dan cocaïne smokkelen via Schiphol. „Drugskoeriers met een kilo co caïne heenzenden kan natuur lijk niet. Laat staan dat zoiets onverteerbaars gebeurt met ie mand die wordt betrapt met 14 kilo van dat spul. Maar laten we nog even afwachten wat er van alle berichtgeving klopt." - Wat moet er gebeuren „Meer cellen en een eigen recht bank op Schiphol zijn goed voor de langere termijn. Voor nu moeten andere oplossingen worden gevonden. Het is aan de minister van Justitie om zich daar eens goed over te buigen." - Korthals lijkt tegenwoordig erg veel bezig met politieke brandjes blussen. „De Doverdoden, een vrijgela ten verdachte van terrorisme, ongewenste schikkingen in de Schipholtunnelfraude en nu dit weer. Het zijn allemaal voorval len van de laatste tijd." - Wordt het geen tijd om de mi nister de laan uit te sturen „Zullen we eerst afwachten wel ke verklaringen hij volgende week in zijn brief aan de Kamer geeft voor de gang van zaken op Schiphol?" - Dus hij mag blijven tot na de verkiezingen „Voor een eindbeoordeling is het nog te vroeg." - Het heeft geen zin om de minis ter pal voor de verkiezingen de laan uit te sturen, suggereerde uw collega Dittrich van D66. „Dat vind ik geen argument. Als een minister niet goed functio neert moet hij vertrekken, onge acht op welk tijdstip." GPD pagina: Kamer eist maatregelen Een CAO die eind december is afgesloten tussen de werkge vers van de crèches en vak bond De Unie gaat waar schijnlijk gelden voor alle werknemers in de hele sector. Dat kan nog heel wat onrust veroorzaken, want De Unie heeft slechts honderd leden. Abvakabo FNV en CFO vinden de CAO maar niks. Zij hebben ruim, 11.000 leden. „Die wor den dus opgezadeld met een CAO die ze helemaal niet ivil- len." door Sylvia Marmelstein Directeuren van crèches be sluiten deze week of ze hun 32.000 werknemers opza delen met een CAO die ze hele maal niet willen. De werkge vers hebben begin december een CAO afgesloten met de mi- nibond De Unie nadat de ge sprekken met de grote bonden Abvakabo en CFO muurvast bleken te zitten. De werkge vers komen nu bijeen om te stemmen of ze die CAO alge meen verbindend laten ver klaren door de minister van Sociale Zaken. Als dat door gaat, dan vallen alle werkne mers in de sector plots onder die CAO. Een CAO kan namelijk gelden voor een hele sector als alle werkgevers die ermee instem men samen 60 procent van alle werknemers in dienst hebben. De Maatschappelijke Onder- nemersgroep (MO, voorheen VOG), waarbij ongeveer de helft van de werkgevers in de kinderopvang is aangesloten, houdt vandaag haar telling. Directeuren verenigd in De Branchevereniging, een kw-art van de sector, hebben hun 'ja woord' al gegeven. De rest van de ondernemers in de kinder opvang is niet georganiseerd. Advies Werknemers hebben er hele maal geen invloed op met wie hun werkgever een CAO af sluit. Vakbonden en werkne mers afzonderlijk kunnen wel bezwaar maken bij de minis ter, zodra de tekst van de CAO is gepubliceerd in de Staats- courant. Bovendien kunnen ze hun ongenoegen duidelijk ma ken als de minister advies vraagt aan de Stichting van de Ai-beid (Star), waarin vakcen- Een actievoerder bindt een hoofdband om tijdens de bijeenkomst in de RAI in Amsterdam. Het per soneel van zo'n driehonderd kinderdagverblijven heeft gisteren gestaakt. foto Toussaint Kluiters/ANP trales en werkgeversorganisa ties zitten. Maar het komt maar zelden voor dat de minis ter de CAO afkeurt. Scenario's In de kinderopvang zijn nog meer scenario's mogelijk dan een CAO met alleen De Unie. Ook slechts een deel van de werkgevers kan een CAO af sluiten met De Unie. De rest van de werkgevers kan dan alsnog een CAO afsluiten met Abvakabo en CFO. Zoiets is enkele jaren geleden gebeurd bij de CAO voor de tanksta tions. De helft van de werkge vers was het niet eens met de grote bonden en sloot een CAO af met vakorganisatie O VB, die nauwelijks leden had. De andere helft van de werkge vers ging met de FNV in zee. De minister verklaarde de CAO van OVB algemeen ver bindend, de andere bonden sloten en aparte, betere CAO af met de overige werkgevers. Dat leidde in de praktijk tot bizarre toestanden. Werkne mers die een baas hadden die bij de ene branchevereniging waren aangesloten, hadden een andere CAO dan werkne mers bij een andere baas. De een had meer loonsverhoging, de ander minder. De een had recht op scholing, de ander niet. Aan zo'n chaos heeft nie mand behoefte en dus zullen de directeuren van de crèches alles op alles zetten om op één lijn te komen. De MO-groep" denkt daarom dat de crèchedi recteuren allemaal besluiten met De Unie in zee te gaan. „Slim is dat niet", meent Ab- vakabo-onderhandelaar Jan Willem Dieten. Hij voorspelt nog heel lang ontevredenheid en onrust in de sector als de werknemers worden opgeza deld met een CAO die ze niet zien zitten. „Werkgevers tonen immers aan dat ze totaal geen respect hebben voor de wensen van hun werknemers als ze weigeren een CAO af te sluiten met de bonden waarvan zij lid zijn. Wie wil er nou voor een baas werken die gewoon over je heen loopt?" De werkgevers denken dat het wel mee zal vallen met de on rust. „Die zal snel wegebben als de CAO eenmaal werkt", zegt Van Gennip, directeur van de MO-groep. „Het ak koord met De Unie is ook voor de werknemers een goed ak koord. Ze komen er echt niet slecht vanaf. We begrijpen niet waarom ze niet akkoord gaan met onze voox-stellen. Ze ver- schillen haast niet van de eisen die de gx-ote bonden stellen." Voorwaarden Jan Willem Dieten denkt daar heel anders over. „Kijk alleen al naar de salarisverhogingen. In De Unie-CAO krijgen ze 2,5 px-ocent structux-eel in 15 maanden. Een eindejaax-suit- kering over 2001 van 2 procent een eenmalige eindejaax-suit- kex-ingin 2002 van 1,5 procent. Abvakabo en CFO willen een stx-ucturele eindejaax-suitke- x-ing in 2002 en nog een extx-a loonsverhoging van 1,5 px-o cent. Bovendien eisen de gx'ote bonden betere secundaire ar- beidsvoorwaai'den zoals doox-- betaling bij ax-beidsonge- schiktheid, oudex-schaps- en zox*gverlof." GPD pagina 3: ouders zijn 't zat Enterprise Het schip de Flying Enterprise lijkt na enige x-eddingspogin- gen toch verloren te gaan. De nachtmerrie leek voorbij voor de boot van kapitein Carlsen, toen deze na dagen stuurloos ronddobberen op de oceaan naar de haven van Falmouth in Zuid-West-Engeland werd gesleept. Nu drijft slecht weer het schip naax- Frankrijk. Zwerver Een zwerver heeft zich dins dag bij de Rijkspolitie te Epe gemeld ómdat hij diverse win kels zou hebben beroofd. Na insluiting trok de politie de tips na, maar allé bekentenis sen bleken uit de duim gezo gen. De zweiver had ze verzonnen om met zijn maag klachten niet in de kou te hoe ven zitten. Schaatsen De Nederlandse schaatsploeg lijkt op de goede weg. Op een training in het Noorse Hamar reden dx-ie rijders goede tijden op de 5000 meter. Bx-oekman, Huiskes en Van der Voort ble ven alledrie binnen de 8.40 mi nuten. Orgel De Nederlands-hervox-mde gemeente van Middelburg krijgt spoedig een vijftiende- eeuws orgel in bruikleen. Het orgel stond 66 jaar in het Am sterdamse Rijksmuseum. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissïngen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratïe en om u te (laten) informeren ovei voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs steil dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Tel (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1.--) per maand: 19.25 per kwartaal. 52.- - per jaar: 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle adverlentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bi] de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2