Museum blijft hele jaar gesloten Goes werkt stank van riool weg Noord-Beveland geeft minima extra bijdrage 15 De vrouw van het meer stelt vragen Provincie blokkeert bouw vakantiehuizen in wijk bij Kortgene Noodzakelijke verbouwing van pand in Goes kost tijd en geld wm Middelburger mishandeld Gasthuis zet ongewenste parkeerders de voet dwars Drankrijdster aangehouden zeeuwse almanak Post MIDDEN donderdag 10 januari 2002 door Mieke van der Jagt GOES - De hoofdvestiging van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland moet het hele jaar dicht blijven. Dat is nodig voor een hoogst noodzakelijke verbouwing van het monumen tale pand, die wordt betaald door de gemeente Goes. De sluiting is ook nodig voor een grondige herinrichting. De kos ten voor de herinrichting kun nen oplopen naar een miljoen euro. Een eerste aanzet tot die investering kan de afkoopsom van Reimerswaal zijn. Reimers- waal wil met het schelpdiermu seum in Yerseke uit de gemeen schappelijke regeling stappen. Adviesbureau Deloitte en Tou che heeft uitgerekend dat cle af koopsom daarvoor bijna 223.000 euro zou moeten bedra gen, in een gunstiger geval ruim 171.000 euro. Het dagelijks mu seumbestuur stelt echter voor met bijna 159.000 euro genoe gen te nemen. Om aan de rest van het voor een herinrichting benodigde bedrag te komen, zijn al stekken gesto ken bij het provinciebestuur. De provincie zou zelf kunnen mee betalen, maar kan wellicht ook helpen bij het aanboren van Eu ropese geldbronnen. Hoewel financieel nog niet pre cies is uitgerekend wat het sa mengaan met VW en ANWB in één gebouw kost of oplevert, gaat het dagelijks museumbe stuur ervan uit dat zo'n samen werking in elk geval voordelen oplevert. Het museum wil het aantal betalende bezoekers ten minste verdriedubbelen. Dat kan onder meer door een geza menlijke vrije ruimte in te rich ten, waar een gratis eerste ken nismaking met de producten van museum en WV kan plaats vinden. Verdeelsleutel In de scenario's die het dagelijks museumbestuur schetst, wordt ook voorgesteld de verdeelsleu tel voor de gemeentelijke bij dragen te veranderen. De deel nemende gemeenten die geen de Winkel KERY Beeld Geluid museumvestiging binnen hun grenzen hebben, Borsele en Noord-Beveland, betaalden tot nu toe samen veertig procent van de kosten en de anderen, Goes, Kapelle en Reimerswaal, samen zestig procent. Dat zou moeten veranderen. Reimers waal valt af en Goes en Kapelle gaan 66 procent betalen. Borse le en Noord-Beveland hoesten dan nog 34 procent op. Ook de huisvestingskosten voor het Fruitteeltmuseum, tot nu toe volledig gedragen door de gemeente Kapelle, worden voortaan in de exploitatie mee gerekend. Ook de verdeelsleutel voor de kosten van personeel en presentatie verandert. Kapelle betaalt eenderde van de kosten van personeel en educatie, Goes de rest. De kosten voor de nieu we presentatie worden voor eentiende door Kapelle gedra gen. Omdat in Goes het zwaar tepunt komt te liggen, betaalt Goes het meeste. Als de WV en ANWB gaan mee doen, en daar ziet het wel naar uit, worden de kosten over meer schouders verdeeld. Het dage lijks museumbestuur vindt het dan wel zo eerlijk om Reimers waal in dat voordeel te laten meedelen. Als de WV/ANWB- winkel van het station naar de Zusterstraat verhuist, hoeft Reimerswaal volgens Deloitte en Touche maar een dikke 171.000 gulden euro te betalen. Voorzitter C. Linssen licht in de eerstvolgende bestuursverga dering van het Museum toe waarom de som wox-dt afgerond om 350.000 gulden, bijna 159.000 euro. Stijgen De gemeente Borsele heeft aan gegeven dat de bijdrage voor het museum in de komende vierja rige bestuurspex-iode niet met meer dan 22.689 euro mag stij gen. Het ziet ex-naar uit dat de stijging voor Borsele 26.636 eu ro gaat bedragen. Het museum bestuur vindt dat vex'dedigbaar omdat in de scenai-io's is ge streefd naar een eerlijker verde ling van de kosten die structu reel is. Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling bespreekt de scenario's tijdens de vergadering die op maandag 14 januari wox-dt gehouden in het stadskantoor in Goes. De vergadering begint om 16.00 uur. MIDDELBURG - In een woning in de Stationsstraat in Middel burg is dinsdagnacht om 2 uur een 24-jarige man zonder aan leiding mishandeld door een huisgenoot. De man kreeg divex*se stompen in het gezicht. Hij heeft zich on der doktersbehandeling moeten stellen. Kort na de mishande ling, merkte de Middelbux-g dat zijn mobiele telefoon was ver dwenen. Hij heeft aangifte ge daan van diefstal en mishande ling. (Advertentie) op onze muziekafdeling: het nieuwe album van BL0F Blauwe ruis 19,50 vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu Marokkaanse tomatensoep Tonijnsteak of Bonenschotel met avocado (vegetarisch) en ijs toe 9,- 11,50 zaterdag 12 januari 14.30-16.30 uur No Frontiers Ierse luistermuziek tentoonstellingen: Anda van Riet Karin Leijnse De onderkant van de kaai Eilanden tussen hemel en zee panoramabeelden van Zeeland van Rolf Hesse De vrouw van het meer is het twintigste avondvullende toneelstuk dat De Reilanders op de planken brengen. door Harold van Ginkel RILLAND - Toneelgezelschap De Rei landers brengt morgen en zaterdag weer een nieuw toneelstuk. De vrouw van het meer is het twintigste avondvullende stuk dat de groep uitvoert in zijn 21-jarig bestaan. Sinds september 2001 is het gezelschap druk doende geweest om de komische thriller in te studeren en een nieuw decor te maken. Het verhaal is geschx-even door Ruud van Ling en gaat over het leven van James Arnold (Huib Meeuwsen). Hij woont in een rustiek doi-pje ergens in het zuiden van Engeland samen met zijn vrouw Fiona (Lia Wiskei*ke) en dochter Joyce (Diana Hollestelle). Hxin rust wordt regelmatig verstoord door de bab belzieke buurvrouw Evelyn Wootex-s (Maja Geense), wier voornaamste bezig heid het koppelen van haar twee zonen aan een vrouw is. Op een dag verschijnt een mysterieus persoon in het doi-p, die aan iedereen vra gen stelt. Hierdoor ontstaan spannende situaties, die in de loop van het stuk be antwoord worden. De regie is in handen van Wim Kitill en foto Willem Mieras het decor is ingericht en aangekleed door Loek en Clarien Kools uit Rilland. De uitvoeringen vinden plaats in dorps huis Luctor et Emergo in Rilland en be ginnen om 20.00 uur. Kaaiden zijn ver krijgbaar via Hans Bakker (0113-552024 Lia Wiskerke (0113-551902) en Jac ques Boonman (0113-551552). Vanaf één uur voor aanvang kunnen ook kaarten aan de zaal worden gekocht. MIDDELBURG - Het parkeerterrein achter het Medisch Centrum Mid delburg (MCM) is sinds vorige week afgesloten met een slagboom. De reden is dat bezoekers van het centrum en van verzorgingshuis het Gast huis him auto er vaak niet meer kwijt konden. Het afgelopen jaar werd het (gratis) pai'keerterrein steeds vaker misbruikt door mensen die een par keerplek in de binnenstad zochten. „Veel van onze bezoekers zijn oud", zegt J. Leijdek ker van het Gasthuis. „Het is pijnlijk om te zien dat die mensen hun auto niet meer kwijt kunnen en de hele stad door moeten lopen. Dat is onverkwik kelijk." Omdat de zone voor betaald parkeren per 1 januai-i is uitgebreid en de problemen waar schijnlijk nog groter wor den, besloot de directie een slagboom te plaatsen. Mensen die bij het MCM of het Gasthuis zijn geweest, kunnen bij de receptie een munt krijgen om de par- keerplaats te verlaten. Leij dekker hoopt dat de parkeex-drukte afneemt, zodat mensen hun auto gewoon weer in de vakken zetten. Nu is het centrum door geparkeerde auto's vaak slecht bereikbaar voor hulpdiensten bij een calamiteit. Met de stadsschouwburg is afgesproken dat thea terbezoekers het terrein kunnen gebruiken als er i*ond de schouwburg par keerproblemen ontstaan. Die afspraak blijft staan. Aangespoord door klachten van omwonenden over stank pakt de gemeente Goes de riolering langs de Ringbaan-Oost twee jaar eerder aan. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Langs de Ringbaan- Oost in Goes zijn ingrijpende werkzaamheden aan de riole ring gaande. Die moeten een einde maken aan de regelmatig terugkeiende stankoverlast in de omgeving. De gemeente Goes verwacht dat het karwei, waar mee in het najaar is begonnen, in april is afgerond. De stank is het gevolg van de twee riooloverstorten in de burnt: één ter hoogte van servi ceflat De Horst bij de Louise de Colignylaan en één ter hoogte van de Stadhouderslaan. Bij he vige regenval, als het riool het vele afval- en regenwater niet kan verwerken, lozen deze het water rechtstreeks op de daar aanwezige vijverpartijen. Die raken daardoor vervuild. De werkzaamheden zorgen er- voor dat de overstorten worden opgeheven. De twee locaties worden eerst verbonden door een tweehonderd meter lang be- tonriool dat nabij de Stadhou derslaan uitkomt op een put, waax'aan momenteel wordt ge- werkt. Vanaf daar gaat het wa ter via een bergbezinkriool in oostelijke richting. Daarna wordt het gestort op de sloot, die inmiddels is verbreed, en ver- volgens richting de polder afge voerd. Door deze constructie wordt het aantal overstorten terugge bracht van gemiddeld tien naar vijf per jaar. Belangrijker nog is dat het afvalwater dat uiteinde lijk toch in de sloot belandt, aanzienlijk schoner is dan vooi'- heen. Dat is te danken aan het bergbezinkriool. Dit is een enorme buis met een dooi'snede van 1,80 meter en een lengte van 120 meter. Doordat het afval water erin heel langzaam stroomt, kunnen de vuildeeltjes eerst bezinken. Een automati sche pomp- en spoelinstallatie zorgt ervoor dat de buis na een fikse regenbui wordt gereinigd. Investering De gemeente Goes, opdrachtge ver van het project, verwacht dat de werkzaamheden nog acht tot tien weken in beslag nemen, zodat de klus in april zeker moet zijn geklaard. Het project bete kent voor de gemeente een in vestering van ongeveer 400.000 euro. Het werk stond aanvankelijk voor 2003/2004 op het program ma bij de gemeente. Nadat er in het najaar van 2000 uit de buurt opvallend veel klachten kwa men over stank, is besloten de uitvoering twee jaar naar voren te halen. Als de aanleg van het bergbe zinkriool eenmaal is voltooid, moet er nog een tweede fase vol gen. Dat is het schoonmaken van de vijvers en dan vooral de waterbodems, die door de over storten in de loop der jaren ver vuild zijn geraakt. De sanering wordt opgenomen in het baggerplan, dat Goes mo menteel voor de hele gemeente opstelt. De bedoeling is dat de vijvere langs de Ringbaan daarin hoog op de lijst komt te staan. door Rolf Bosboom WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland neemt maat regelen om minima financieel meer tegemoet te komen. De bedoeling is dat meer men sen aanspraak kunnen maken op een bijdrage voor deelname aan allerlei sociaal-culturele activiteiten. Ouderen en gehan dicapten kunnen bovendien re kenen op een bijdrage in de kos ten van de telefoon. Noox'd-Beveland kent sinds 1999 het zogeheten declaratie fonds, dat bedoeld is om te voor komen dat mensen met een smalle beurs in een sociaal iso lement belanden. Na drie jaar is de tijd rijp om de mogelijkheden exwan aanzienlijk te verruimen, wat mede op aandringen van en in overleg met de cliëntenraad gebeurt. Met de nieuwe regeling wil de gemeente ook zoveel mogelijk aansluiten bij het beleid van de omliggende gemeenten. Bioscoop Het declaratiefonds was tot nu toe bestemd voor vaste zaken. Daarbij kan het onder meer gaan om een abonnement op krant of tijdschrift, lesgeld, het lidmaatschap van een vereni ging, een NS-voordeelpas of zwembadkaaxten. In de gewijzigde regeling is het ook mogelijk voor eenmalige activiteiten een bijdrage te vra gen. Daarbij valt te denken aan bioscoopbezoek of het bezoek aan evenementen of attracties binnen of buiten Noox'd-Beve- land. Bovendien wox-dt de hoogte van de bijdrage opgeschroefd. Nu nog is dat 250 gulden per jaar voor een alleenstaande en 200 gulden per persoon voor ande- i-en. Dat gaat omhoog naar 136 euro (300 gulden) per gezinslid. Per aanvraag kan niet langer maximaal 75 procent van de ge maakte kosten, maar het volle dige bedrag worden gedecla- reerd. Voor de aanschaf van zaken die nodig zijn om een hobby of sport te beoefenen, zo als hobbymateriaal en sportkle- ding, is bovendien jaarlijks een bijdrage van 23 euro per per soon beschikbaar. Het gemeentebestuur wil vei'der de inkomensgrens voor het de claratiefonds dusdanig aanpas sen dat veel meer mensen ei-voor in aanmei-king komen. Op dit moment is nog onduidelijk hoe veel er dat zullen zijn en hoeveel mensen een beroep gaan doen op het fonds. Daarom kan de ge meente ook nog geen schatting geven van de extra kosten. Voorziening Voor 65-plussers en gehandi capten komt er verder een apar te voorziening als het gaat om de telefoonkosten. Het plan is om jaaidijks maximaal 45 euro be schikbaar te stellen als tege moetkoming in de abonne mentskosten. De gemeentex-aad moet zich nog uitspreken over de gewijzigde opzet van het declai-atiefonds. Dat gebeurt donderdag 31 janu ari. Eerst, dinsdag 15 januari, geeft de commissie maatschap pelijke zaken advies. Het is de bedoeling dat de vernieuwde re geling met tex-ugwerkende kracht op 1 januari van dit jaar ingaat. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 31-jarige auto mobiliste uit Middelburg aan gehouden op verdenking van rijden onder invloed. De vrouw reed om tien over twee op de Nassaulaan in haar woon plaats. Een dopor de agenten af genomen blaastest had geen succes. De uitslag van de afge nomen bloedproef is nog niet bekend. De vrouw kreeg een proces-vei-baal en een rijverbod van zes uur. door Rolf Bosboom KORTGENE - De provincie wijst de bouw van recreatiewo ningen in bungalowpark Veerse Meer I in Kortgene af. Gedeputeerde Staten hebben op dat punt resoluut een streep ge zet door het bestemmingsplan dat de gemeente Noord-Beve land voor het gebied heeft opge steld. Het gebied waar de huizen had den moeten komen, grenst aan het plan Havenfront en is eigen dom van H. Becht uit Amster dam. Aanvankelijk maakte het gebied ook planologisch gezien deel uit van Havenfront, maar dan zonder dat er woningbouw werd toegestaan. Becht kwam daartegen in het geweer, waar door de bouw van Havenfront dreigde te woi-den uitgesteld. Om dat te vooi-komen, zegde de gemeenteraad in september 2000 op het laatste moment toe dat Becht toch maximaal veer tien recreatiewoningen mocht bouwen. Dat zou dan planolo gisch worden geregeld in het aangrenzende bestemmings plan Veerse Meer I, dat in voor bereiding was. Niet akkoord Het provinciebestuur gaat daar echter niet mee akkoord, zo blijkt nu, omdat er voor het Veerse Meei-gebied een terug houdend beleid geldt als het gaat om uitbreiding en nieuw- vestiging van verblijfsxecreatie. Vooruitlopend op de toekomst visie die voor het totale gebied in voorbereiding is, zien Gede puteerde Staten geen aanlei ding om in dit geval een uitzon dering te maken. GS wijzen erop dat in dit stadi um alleen de huidige situatie (groen) en een invulling met permanente woningen 'reëel denkbare functies' zijn. Met huizenbouw is in het woning bouwprogramma van de ge meente ook rekening gehouden. Ondexiing is eerder al bespro ken dat een invulling met zes tot acht vrijstaande woningen haalbaar is. Tegen Drie particulieren uit Koxigene hebben om andere reden bij het provinciebestuur bedenkingen ingediend tegen het bestem mingsplan. Twee van hen heb ben erop gewezen dat het plan de maaiveldhoogte koppelt aan de weg waaraan het huis ligt. Het onbedoelde gevolg is dat de woningen aan de zuidkant van de Botterlaan, die een stuk lager liggen dan de weg, ineens zeker veertig centimeter hoger mogen worden. Dat kan andexen het uitzicht op het Veex*se Meer be lemmeren. GS zijn het daarmee eens en hebben dat onderdeel dus afgekeurd. Toegangsweg De drie bezwaaimakers hebben ook moeite met de ontsluiting van Veerse Meer I. Er is maar één toegangsweg, die bovendien smal is. De provincie kan zich die zorg voorstellen, maar ver klaart de bedenkingen op dat punt toch ongegrond. Zij erken nen dat de situatie 'niet opti maal' is, maar de mogelijkheid voor een tweede toegangsweg ontbreekt nu eenmaal. Boven dien voldoet de Botterlaan aan de minimumbreedte van 5,50 meter die de brandweer als norm hanteext, al moeten dan wel de bermen worden meegere kend. Een beetje een verlate alma nak vandaag, maar dat komt meer voor bij de posterijen. Tegen kerst vorig jaar besloot een oma uit Westkapelle dat ze de kas van haar kleinzoon wel zou kunnen spekken. Ze vroeg hem haar kaarten met goede wensen in het dorp te bezorgen. Tegen een vergoe ding van zestig cent per stuk. De negenjarige Wasschappe- laer vond dat een uitstekend plan. Hij toog langs de opge geven adressen, belde aan, vroeg om zestig cent en over handigde een kerstkaart. De ontvangers dokten alle maal. Op één na. Die zou het verlangde bedrag zelf wel naar oma brengen. Vandaar dat oma nu wacht op 27 euro cent en laat de rest maar zit ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29