Kwart agenten schiet onbevoegd PZC Argwaan tegen gentechnologie in voedsel blijft voortbestaan Nederlanders volgens PvdA'er zeer welkom in Kaboel I'°bï €1.13 Ms ƒ2.49 9.99 Harnas slaat weer toe in strook van Gaza Iï Corneille bewonderd en verguisd Brokkenpiloot mogelijk in dip door acnemiddel Politiebond ACP noemt onderzoekcijfers schokkend Cd Bl0f brengt 163.000 euro op voor War Child Libische leider Khadaffi steekt zes miljoen dollar in Juventus xtra voordelig Franse handappelen Kipfilet Gezondheidsraad wil vaste inenting Milosevic blijft advocaten weigeren Verrassend verlies Capriati Vissers moeten vrouwen vangen Ui Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Zonnig begin In de ochtend veel zon, 's middags meer bewolking. Meest zwakke zuidenwind bij 3 graden. 245e jaargang no. 8 donderdag 10 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie buitenland TAMPA - De vijftienjarige Charles Bishop die zich zater dag met een vliegtuigje in een kantoorgebouw in de Ameri kaanse stad Tampa boorde, ge bruikte een middel tegen jeugd- puistjes dat depressiviteit kan veroorzaken. Bijna 150 Amerikaanse jonge ren die het middel roaccutane gebruikten, hebben zelfmoord gepleegd of een poging daartoe gedaan. Volgens de Amerikaan se media werd in het ouderlijk huis van Bishop een recept voor het middel gevonden. De Ame rikaanse volksvertegenwoordi ging heeft inmiddels een onder zoek naar de bijwerkingen van het middel ingesteld. De zaak werd op gang gebracht door een democraat wiens ze ventienjarige zoon zelf het mid del tegen acne gebruikte en zich het leven benam. Roaccutane wordt gefabriceerd door het Zwitserse bedrijf Hoffman-La Roche. Dit zegt dat het geen de pressiviteit of zelfmoordneigin gen kan veroorzaken. De politie in Tampa onderzoekt of Bishop het medicijn heeft ingenomen en hoe lang. DPA/RTR doorFerdi Schrooten DEN HAAG - Eén op de vier politiemensen die in 1998, 1999 en 2000 bij schietincidenten burgers hebben doodgeschoten of verwond, had nooit een wapen mogen dragen. Eén dode, vijf zwaargewonden en negen lichtgewonden vielen bij acties waarbij agenten optraden die on voldoende waren getraind om een dienstpistool te ge bruiken. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centrum voor Politieweten schappen van de Vrije Universi teit Amsterdam (VU) over de ja ren 1998 tot en met 2000. In die periode vielen bij politieoptre den vijftien doden, van wie elf door een kogel uit een dienstwa- pen. Van de 88 gewonden vielen er 37 door gebruik van het dienstpistool. Mazzel Een politieman of -vrouw mocht in de onderzochte perio de geen wapen dragen bij min der dan vier oefenbeurten per jaar op de schietbaan, waarvan twee toetsen. ,,Tot nu toe heeft de politie mazzel dat de meeste AMSTERDAM - De cd Oog in Oog, die de Zeeuwse popgroep Bief als eerbetoon aan de vorig jaar overleden drummer Chris Götte heeft gemaakt, heeft 163.000 euro opgebracht. De Zeeuwse band heeft het geld gisteravond in het Amsterdam se poppaleis Paradiso overhan digd aan de organisatie War Child, die zich inzet voor kinde ren in (voormalige) oorlogsge bieden. War Child zal het geld van Blof gebruiken voor hulp aan kinde ren in Bosnië-Herzegovina. Oog in Oog was tot gisteren via inter net te koop; de cd wordt niet langer verkocht. Blof was gisteravond in Paradi so voor de presentatie van de nieuwe cd Blauwe Ruis. De le den konden bij die gelegenheid direct een gouden cd in ont vangst nemen; op de dag van verschijnen waren er al meer dan 50.000 exemplaren van ver kocht. pagina 23: waagstuk tot het einde slachtoffers en hun advocaten niet goed geïnformeerd zijn over de regels over de schietbe- voegdheid", zegt J. Timmer, als politiesocioloog verbonden aan de VU. De politie dient de laat ste jaren zelf juist steeds meer schadeclaims in tegen burgers die agenten molesteren. Voorzitter J. Vogel van de poli- tievakbond ACP noemt de cij fers 'schokkend', omdat de schietvaardigheid en zelfverde digingstechnieken van politie mensen ook al in een rapport uit 1996 worden bekritiseerd. De hoge werkdruk geldt in veel korpsen als excuus voor het ge brek aan training. „Korpsen sturen mensen zonder de beno digde training de straat op. Maar als die politiemensen na een incident in de problemen komen, kan de korpsleiding van ons acuut een claim verwach ten", aldus voorzitter H. van Duijn van politiebond NPB. Zo ver is het volgens hem nog niet gekomen. Woordvoerders van het ministe rie van Binnenlandse Zaken en de Raad van Hoofdcommissa rissen erkennen dat korpsen geen dienders met een wapen mogen uitrusten zonder de ver eiste training. „Maar er is wel sprake van een dubbele verant woordelijkheid. De werkgever heeft zijn plichten, maar de werknemer mag evenmin bewa pend de straat op als hij te weinig heeft geoefend", zegt C. den Bakker namens de poli tietop. Van Duijn denkt dat de politiecultuur daar vaak geen ruimte voor biedt. „Als je werk weigert omdat je geen tijd heb gehad voor je schietbeurten, lig je er uit." Uit het VU-onderzoek blijkt dat het letsel door politie kogels de afgelopen 23 jaar stabiel is gebleven. In de periode 1978tot2000 vielen 67 doden en 310 gewonden. Opmerkelijk is bovendien dat- vrouwelijke politieambtenaren minder vaak hun dienstwapen gebruikenGPD pagina 2: weinig training Een Afghaan controleert het verkeer op een wegversperring bij het vliegveld van Bagram. Daar worden vandaag de eerste troepen van de Isaf-vredesmacht verwacht. foto Anja Niedringhaus/EPA van onze redactie buitenland KABOEL - De Nederlandse militairen die deel uitmaken van de internationa le veiligheidsmacht in Afghanistan zijn zeer welkom. Dat zegt het PvdA-Ka- merlid B. Koenders die op dit moment in Kaboel is. „De situatie is hier nu rustig. De inter nationale militairen zijn zeer gewenst, hun aanwezigheid is een stimulans voor de afspraken over de Afghaanse militairen die Kaboel dienen te verla ten. Zij moeten de internationale vre desmacht in de gelegenheid stellen de controle over de veiligheid in de stad over te nemen. De missie is voor de Ne derlanders niet risicoloos, maar ze zijn welkom", aldus Koenders. Het PvdA-Kamerlid is samen met zijn GroenLinks-collega M. Rabbae in Af ghanistan, waar ze met interim-pre mier Karzai en met de VN-gezant Bra- himi spraken. Volgens Koenders is het voor het ver trouwen van de Afghaanse bevolking in vrede en wederopbouw cruciaal dat de veiligheidsmacht Isaf snel aan de slag gaat in Kaboel. Ook de hulpverlening moet nu snel op gang komen. Koenders wacht in Kaboel nog op de 32 Neder landse kwartiermakers die gisteren zouden aankomen maar gisteravond nog altijd vastzaten in het Turkse Trab- zon, waar hevige sneeuwval hun tocht naar Afghanistan belemmert. Andere steden Ook al vroeg Karzai er niet specifiek om, Koenders kreeg tijdens zijn ge sprekken in Kaboel de indruk dat de veiligheidsmacht binnen een of twee maanden ook in andere steden in Afghanistan zou moeten gaan opere ren. „Een beperkte uitbreiding van Isaf naar andere steden is belangrijk." In Pakistan stortte gisteren een Ameri kaans transportvliegtuig van het type KC-130 neer. Aan boord bevonden zich zeven bemanningsleden, zo maakte het Amerikaanse leger bekend. Het Witte Huis gaf geen verdere bijzonderheden over het ongeval, dat plaats had in de provincie Baluchistan. Een woordvoerder van het leger liet we ten dat het toestel wilde tanken bij de militaire basis Shamsi. Het stort te neer toen het de landing inzette. ANP/RTR/AFP DEN HAAG - De Libische leider Khadaffi heeft een aandeel van 5,3 procent in Juventus verworven. Via de Italiaanse beurs kocht Khadaffi voor 6,4 miljoen dollar aan aandelen in de club. Daartoe gebruikte hij het investe ringsbedrijf Lafico (Libyan Arab Foreign investment). Ju ventus heeft sinds december een notering aan de beurs in Mi laan. De club staat vierde in de serie A en speelt in de tweede ronde van de Champions League. GPD Advertentie diverse soorten De aanbiedingen zi/n geldig tol en met zaterdag kilo 8.62 4.53 18.99 12 januari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders blijven argwanend ten opzichte van geknutsel aan voedsel. Een gekweekte zalm wekt grote weerstand op. Toch vindt een ruime meerderheid van de deel nemers aan het publieke debat over biotechnologie dat onder strenge voorwaarden mag wor den doorgegaan met de toepas sing van gentechnologie in voedsel. Dit concludeert de commissie- Terlouw, die het publieke debat over voedsel en gentechnologie heeft geleid. De bezwaren tegen genetisch aangepast voedsel zijn vooral van praktische aard. Nederlanders laten zich leiden door de vraag of een nieuwe toe passing nut heeft en vragen ver volgens naar risico's voor ge zondheid en natuur. Als sprake is van toepassingen bij dieren, is het verzet sterker. Slechts een beperkt aantal mensen heeft ethische of principiële bezwa ren. Ook stelde Terlouw na het debat vast dat 'de meeste mensen geen zin hebben om zich met dit pro- bleem te bemoeien'. Dat is vol gens hem hun goed recht. De commissie meent dat Neder land te klein is voor de teelt van genetisch veranderde gewas sen, omdat deze de wilde flora en fauna niet mag beïnvloeden en ook teelt die vrij is van gewij zigde organismen moet moge lijk blijven. De kritische houding ten op zichte van biotechnologie in een De Gezondheidsraad wil dat er nog dit jaar wordt begonnen met een inhaalslag om jongeren in te enten tegen pneumo- en meningokokken type C. Besmetting met pneumokokken en meningokokken kan leiden tot hersenvliesontsteking en bloedvergiftiging. Jaarlijks leidt dat in Nederland tot enkele honderden zware ziektegevallen en enkele tientallen doden. Slobodan Milosevic moest gisteren voor de vijfde keer voor het Joegoslavië-Tribu- naal verschijnen. Rechter May spoorde hem aan nog eens na te denken over zijn weigering om zich te laten verdedigen, 'gezien de com plexheid en de ernst van de zaak'. Maar de ex-president van het voormalige Joegosla vië putte zich opnieuw uit in het ontvouwen van een complottheorie tegen hem. De onbekende Amerikaanse Alexandra Stevenson zorgde in het tennistoernooi van Sydney voor ëen daverende verrassing. Ze sloeg Jennifer Capriati, een van de favorie ten voor de Austra lian Open, in drie A sets uit het toernooi. h "T Vrouwen zijn de oplossing voor het bemanningsprobleem in de visserij, betoogt socioloog R. van Ginkel. Vissers moeten niet alleen naar hun zonen kijken voor opvolging in het fami liebedrijf, maar ook de dochters aan boord proberen te krijgen. Hun betrokkenheid beperkt zich nu vaak Q nog tot zaken als schoonmaak of administratie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9, en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28. van onze redactie buitenland GAZA - Harnas heeft gisteren met een actie in de Gazastrook een einde gemaakt aan het be stand, dat de radicale Palestijn se organisatie eind december had afgekondigd. De beweging eiste de verant woordelijkheid op voor de zelf moordaanslag op een Israëli sche militaire post aan de grens tussen Israël en de Gazastrook. Daarbij kwamen vier Israëli sche militairen en de twee da ders om. Een eenheid van het Israëlische leger vergold de actie gister avond met de vernietiging van een Palestijnse politiepost nabij Rafah in de Gazastrook. Ook namen de Israëliërs in het nabij gelegen Mawassi drie posten van de Palestijnse politie te wa ter in. Zij verjoegen zonder een schot te lossen ongeveer tien agenten uit de gebouwen. De Palestijnse agenten houden sa men met Israëlische collega's toezicht op de bewegingen van Palestijnse vissersboten voor de kust van de Gazastrook. Harnas kondigde het bestand in de 'strijd tegen Israël' af, nadat de Palestijnse leider Jasser Ara fat half december de Palestijnen had opgeroepen te stoppen met het geweld tegen Israël. Maar de radicale beweging voegde eraan toe dat de geweldspauze niet lang zou duren. Escalatie De aanslag was het ernstigste incident sinds de oproep van Arafat. De Palestijnse Autori teit veroordeelde de aanslag. Zij sprak de vrees uit dat hij Sharon een excuus geeft „om de militai re escalatie en de belegering van ons volk voort te zetten". Sha ron weet de aanslag aan Arafat. Het Israëlische veiligheidskabi net komt op korte termijn bijeen om zich te beraden op haar hou ding jegens de Palestijnse Auto riteit. RTR/AFP/ANP Advertentie aantal Europese landen staat in schrille tegenstelling tot die in de Verenigde Staten. Minister Brinkhorst (Landbouw), spreekt van een culturele kloof. „Het is een slecht scenario als Europeanen in risico's investe ren en de Amerikanen in resul taten." Brinkhorst vindt dat het debat ontdaan moet worden van zijn welles-nieteskarakter. Daarbij doelt hij op de stellingname van vijftien maatschappelijke orga nisaties, waaronder Green peace, Novib en de Stichting Natuur en Milieu. Die stapten uit het debat, omdat zij vonden dat Terlouw de verkeerde vra gen stelde. Volgens deze organi saties moeten niet de voorwaar den centraal staan, maar de vraag of biotechnologie wel mag. De Consumentenbond reageer de gisteren door te stellen dat 'consumenten al in de onder zoeksfase van nieuwe technolo gische toepassingen hun wen sen moeten kunnen uifen'. ANP pagina 2: commentaar pagina 3: goed van pas naam:'."O -«noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 w(*en voor €15.- 5^3^. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:-O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_mal|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer: f automatische incasso 19,25). handtekening: r P" kwartaal met automatische incasso 52,-). c per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f - - vent. In detolofttn treft a radeteinformiïaan (g ,8 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ll7TQÖY/flln7SnnnÖII Antwoordnummer 123 I I 4 UUUUU^ 438Q VB V|jssingen di vvo dfl vr za (postzegel niet nodig) Commissievoorzitter Jan Terlouw licht het rapport over het bio- techdebat toe. foto Jasper Juinen/ANP Geen fratsen met de euro. CWOO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1