Wijken moeten gemengd blijven PZC De openbare ruimte is van iedereen Gezin gaat drie jaar hulp bieden in Bangladesh Socioloog ziet vissende vrouw wel zitten GroenLinks verwijt werkgeversclub breuk met convenant DNA-techniek kan nieuw licht werpen op oude moordzaken 19 Exposities van aquarellen en vogels in Hulster bibliotheek Acrylwerken van schilder Frey in stadshal Hulst Kapaan voert lijst RCPU aan Woningstichtingen verbaasd over concentratie allochtonen in Almere donderdag 10 januari 2002 door Harmen van der Werf WASSENAAR - In de visserij is een omslag in het denken nodig om het bemanningsprobleem op te kunnen lossen, vindt R. van Ginkel van de Universiteit van Amsterdam. Hij denkt aan de inschakeling van vrouwen. Van Ginkel kwam gisteren met dit voorstel op het afscheids symposium van voorzitter doorEmile Calon VLISSINGEN - Het voornemen van de Almeerse woningcorpo raties om allochtonen bij elkaar in een en dezelfde buurt te vesti gen is met enige verbazing ont vangen door directies van Zeeuwse woningbouwvereni gingen. „Hebben we geen be hoefte aan", zegt J. van Beek huizen van l'Escaut Vlissingen kort en bondig. Volgens Van Beekhuizen is het uitsluitend aan de bewoners om te kiezen waar er gewoond wordt en wordt er niet door zijn woningstichting gestuurd. Een voornemen om het iclee van Al mere navolging te geven, is er dan ook niet. EvanExter van de Terneuzense stichting Clavis merkt om te be ginnen op dat de wet eerst aan gepast moet worden eer het mo gelijk is dat voornemen om te zetten in beleid. De richtlijnen uit Den Haag luiden immers dat spreiden noch concentreren van aparte groeperingen is toege staan. Heel wat corporaties en gemeenten hebben in het verle den - tevergeefs - bij Haagse be windslieden aangedrongen op bijstelling van dat beleid. Van Exter ondersteunt dat Rijksbeleid en zegt dat zijn stichting in het geheel niet de pretentie heeft, te beslissen wie waar mag wonen. Alleen bij be jaardenwoningen wordt vol gens hem geselecteerd. „Maar dat is logisch." Verder is ieder een vrij om te kiezen uit het wo ningbestand van Clavis. Bij het toewijzen wordt alleen gekeken hoelang iemand ingeschreven staat, verder niet. Zijn collega P. van Luijk van RMB-Wonen (Borsele en Rei- merswaal) zegt dat tot nu toe HULST - In de bibliotheek Hulst zijn momentcel aquarel len te zien van leerlingen van Johan van Waes. Ook is er een vitrine met porseleinen vogel tjes. Op de schilderijen is de loop van de seizoenen weergegeven. De leerlingen worden gestimuleerd de dingen die zich om ons heen bevinden op papier vast te leg gen. De verzameling in de vitri nekast is van Annelies van de Broek. Zij kijkt graag naar de vogels in de natuur. Tijdens een vakantie in Frankrijk kocht zij een klein porseleinen vogeltje. „En één is zo alleen, dus dan koop je een tweede exemplaar en zo krijg je een verzameling." Daarnaast heeft de bibliotheek een stand ingericht naar aanlei ding van het 65-jarig huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard, de langste huwelijks periode in de geschiedenis van het koningshuis, en het komend huwelijk van Willem-Alexan- der en Maxima. De stand draagt de voor de hand liggende titel Oranjes. De exposities zijn tot 4 februari te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de openbare bi bliotheek. doorDitty Nieuwenhuize VLISSINGEN - De voorberei dingen hebben zo'n twee jaar in beslag genomen. Maar Corina en Bastiaan de Waal zijn nu echt klaar voor hun vertrek naar Bangladesh. Ze gaan voor een periode van drie jaar naar het Aziatische land. Het echtpaar vliegt zaterdag 19 januari sa men met zijn twee zoontjes Rick (3) en Jeroen (1) naar het ont wikkelingsland om de lokale bevolking te helpen. De reis naar het Aziatische land is voor de 30-jarige Bastiaan en zijn vrouw Corina (29) een droom die in vervulling gaat. Het gezin wordt via de interker kelijke organisatie Interserve uitgezonden. De vrijwilligers worden in bestaande projecten van een gastland geplaatst. Het paar kon uit een aantal bestem- nhngen kiezen. „Bangladesh sprak ons erg aan. Het is een land waar hulp echt nodig is." Bastiaan gaat bij een christelijk bedrijf werken dat lokale kans- D. Langstraat van het Product schap Vis. De visserij wordt met een groot bemanningsprobleem geconfronteerd. Er is volop werk op de wal te krijgen. Ge zinnen van vissers zijn kleiner geworden. Zonen stappen niet meer, zoals vroeger, automa- geen allochtoon hem gevraagd heeft om te mogen wonen in een straat met alleen maar landge noten. Mede om die reden ziet hij dan ook geen reden om het tot nu toe gevoerde beleid bij te stéllen. Hij kan zich wel voor stellen dat bij het toewijzen van bejaardenwoningen er in de toe komst niet alleen naar leeftijd wordt gekeken, maar ook naar doorEmile Calon GOES - Gemeenten moeten één lijn trekken als het gaat om de architectonische eisen die gesteld worden aan nieuwe bedrijven. Alleen dan is het mogelijk ze te verplichting loodsen en andere bedrijfsge bouwen goed in te passen in het landschap, stelde burgemees ter J. Mulder van Axel gisteren tijdens een themamiddag van de stichting Het Zeeuwse Ge zicht. Als afzonderlijke gemeenten hoge eisen stellen, wijken be drijven uit naar een gemeente die wat soepeler is. Door sa men op te trekken wordt dat vluchtgedrag voorkomen, zei Mulder in Goes. De Axelaar kreeg bijval van gedeputeerde G. de Kok. Deze voerde aan dat zulke kwali teitseisen vastgelegd kunnen worden in een streekplan, zo dat ze voor alle gemeenten gel den. Hij hield de aanwezige ge- armen een opleiding of werk biedt. De bedoeling is dat dit be drijf na verloop van tijd onaf hankelijk van het westen draait. „Zo'n tachtig procent van cle be volking is moslim. Het bedrijf kijkt niet naar religie bij het aannemen van mensen." Er ging behoorlijk wat studie aan de reis vooraf. „We hebben in Engeland gedurende één jaar een cursus gevolgd die over ont wikkel ings- en zendingswerk ging. Daarna hebben we in Ne derland nog een training ge volgd." Het besluit heeft heel wat con sequenties. „We hebben allebei onze baan opgezegd. Ik werkte bij een garagebedrijf in Veere. Ik had het daar erg naar mijn zin. Het viel me zwaar ontslag te ne men", geeft Bastiaan toe. Cori na werkte bij de psychiatrische instelling Ithaka in Goes met jongeren. „Ik wilde altijd al met zulke kinderen werken. Ik was daar nog maar net begonnen toen ik alweer ontslag nam." De duur van hun verblijf in het Aziatische land baart hen geen tisch in de voetsporen van hun vissende vader. Van Ginkel is enigszins verbaasd dat niemand eraan denkt ook vrouwen in te schakelen. „Je ziet dat wel op landbouwbedrijven gebeuren. Dat dochters het bedrijf overne men." Veel bijval kreeg hij niet. bijvoorbeeldherkomst, zoals bij het Molukse Tabadila in Mid delburg. Verder zal RMB beslist zeker niet gaan. Van Luijk vindt dat gemengd wonen, 'net als ge mengde scholen', de integratie ten goede komt. K. Reinhoudt van de Zeeuws- Vlaamse woningbouwvereni ging RZVW geeft aan dat in bij- voorbeeld Axel er al min of meer meentebestuurders voor dat goed beseft moet worden dat de openbare ruimte van alle Zeeuwen is. Dat bijvoorbeeld het stukje A58 en omgeving tussen Bergen op Zoom en Kruiningen niet exclusief van de gemeente Reimerswaal is, maar van alle Zeeuwen. Hij vertelde dat elke keer als hij voorbij Bergen op Zoom afd aalt naar de Zeeuwse polders, hij trots is op de openheid, de weidsheids. Maar dat trotse gevoel krijgt een knauw als De Kok vervolgens langs een aan tal zeer lelijke bedrijventerrei nen rijdt. Fouten Ook de provincie heeft op het gebied van bedrijfsgebouwen fouten gemaakt, erkende hij ruiterlijk. Als voorbeeld noemde hij de zoutopslag bij Axel, 'midden in de open pol der'. Daarentegen roemde hij de inpassing van het bedrij venterrein De Smokkelhoek bij Kapelle alsmede De Hoge- zorgen. „Wat is nu drie jaar op een heel mensenleven Waar schijnlijk vliegen die jaren voorbij." De eerste zes maanden besteden ze aan het leren van Bangla, de nationale taal. „Engels is de tweede taal van het land. Ik ga in de sloppenwijken werken met hele arme mensen. Die praten geen Engels. Bovendien helpt het een vertrouwensband op te bouwen", zegt Corina, die een opleiding tot verpleegkundige heeft gevolgd. Kosten Corina en Bastiaan draaien zelf op voor de kosten. „We hebben een thuisfrontcommissie die het voor ons financieel allemaal mogelijk maakt. Die commissie bestaat onder meer uit vrien den, familie en kerkleden. Zij verspreiden, zodra we in Ban gladesh wonen, brieven over onze ervaringen onder de spon sors." Het verblijf in Dhaka, de hoofd stad van het land, heeft een open einde. „Misschien blijven we er De interesse van vissersvrou wen lijkt toe te nemen. Op een bijeenkomst over de toekomst van de zeevisserij, begin novem ber in Utrecht, waren opmerke lijk veel vrouwen aanwezig. Er is een landelijk netwerk van vis sersvrouwen opgericht in 1999. sprake is van clustering. Niet omdat zijn corporatie stuurt, maar omdat gelijkgestemde mensen toch al bij elkaar in de buurt willen wonen. Vooral straten en buurten met de goed kopere woningen verkleuren, zo zegt hij. Dat heeft echter niets te maken met bewust beleid maar alles met de woonvoorkeur. Van Exter weet dat oude Ter- weg bij Hulst en Arnestein bij Middelburg. De gedeputeerde merkte ver der op dat een aantal locaties in Zeeland beeldbepalend is. Daarbij noemde hij Zierikzee, Neeltje Jans, Cadzand en de Boulevard in Vlissingen. Die moeten absoluut beschermd worden. Maar ook de beide tunnelingangen van de Wes- terscheldetunnel moeten eruit springen, moeten bijzonder en van hoge kwaliteit zijn, gaf hij als voorzet aan de NV Wester- scheldetunnel mee. De beeldkwaliteit was gisteren het onderwerp van discussie. Oftewel, voel ik mij prettig bij het zien van deze beelden, al dus De Kok. Een rondrit door Goes, Kapelle, Reimerswaal en Borsele leerde dat de verschil lende gemeenten zeer verschil lende regels hanteren als het gaat om beeldkwaliteit. Rei merswaal legt bijvoorbeeld nauwelijks verplichtingen op, terwijl Kapelle heel wat stren ger is en Borsele via overleg de „Maar", zei scheidend Product- schap-voorzitter Langstraat, „ik zie een vrouw niet zo snel op een viskotter hetzelfde werk doen als mannen. Dan moet je een kei van een meid zijn met behoorlijke spierballen." In de zeevisserij werken momenteel neuzenaars niet altijd blij zijn met de komst van allochtonen in him straat. Maar ze zijn volgens hem ook niet blij met de komst van bijvoorbeeld veel Amerika nen, Italianen of Friezen. Des ondanks weigert de directeur van Clavis bij de toewijzing van woningen rekening te houden met die gevoelens. De stichting moet wel de communicatie tus- zaken probeert te regelen. Gis teren bleek ook maar weer eens dat er geen eenduidige defini tie is voor mooi. De Kapelse wethouder G. Burger toonde trots het Havenplateau bij We- meldinge waar architect Zee- lenberg een complex van veer tig permanente woningen en 28 recreatiewoningen heeft ge bouwd. Burger liet duidelijk blijken dat hij de typische Zee- lenbergiaanse woningen zeer mooi vindt. Terwijlbestuurslid B. Gillissen van de stichting het complex een maatje te groot voor Zeeland noemde en anderen wat besmuikt moes ten lachen om de opsmuk van de woningen. De kopers staan echter in de rij voor een woning daar, werd tijdens de rondrit opgemerkt. Het vakantiewoningencom plex Oesterbaai bij Wemeldin- ge kreeg van Burger het predi kaat 'zo moet het dus niet' mee. Jaren geleden, toen na talloze mislukkingen een projectont wikkelaar het aandurfde daar geen vrouwen, al zijn wel vrij veel vissersvrouwen bij het be drijf betrokken. Zij maken bij voorbeeld het schip schoon en/of doen de administratie. Volgens Van Ginkel zal het fa miliebedrijf verdwijnen als niet uit meer opvolgers, dus ook dochters, kan worden gekozen. Dat familiebedrijf is volgens hem de kracht van de Neder landse visserij. sen de bewoners zien te verbete ren, aldus de directeur. Hij ziet dat als de uitdaging om het woonklimaat verder te verbete ren. Om het 'stevige vooroor deel' tegen andere culturen af te breken. „We moeten de mensen met elkaar in contact brengen." Dat is volgens hem heel wat be ter dan het bouwen van aparte wijken. De Kok had daar eerder op de middag ook al voor gewaar schuwd. Volgens hem zijn er de laatste tien jaar teveel vakan tiecomplexen gebouwd die geen kwaliteit hebben, die pa rasiteren op het landschap. Hij pleitte dan ook voor bewust omgaan met het landschap en in bouwplannen ruimte laten voor groen. Wethouder C. Bo- lijn (Oostburg) zei dat tijdens de nazit ook: in de bouwplan nen moet veel ruimte zijn voor groen. Dus geen luxe huizen bouwen op krappe kavels van zo'n vierhonderd vierkante meter, maar huizen de ruimte geven. „Want het Zeeuwse ge zicht is groen." foto Lex de Meester vindt. Deze dienst begint om 1000 uur in de Oostkerk in Mid delburg. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De nieuw jaarsrede van voorzitter M. van Nunen van de Brabant s- Zeeuwse Werkgeversvereniging is volledig in het verkeerde keel gat geschoten bij de Statenfrac tie van GroenLinks. De stelling dat met de keuze voor rust en ruimte Zeeland economisch geen kampioen wordt, is vol gens de partij in tegenspraak met twee door de BZW onder schreven overeenkomsten. BZW-voorzitter Van Nunen riep dinsdag tijdens de nieuwjaars bijeenkomst in het Nieuwdorp- se restaurant Landlust op tot een veel meer economisch geori- enteerde toekomstvisie voor de provincie. Hij hekelde daarbij vooral de nadruk die in de Zeeuwse politiek wordt gelegd op het open, groene, rustige en milieuvriendelijke karakter van Zeeland bij het ontwikke len van beleid. De voorzitter pleegt daarmee volgens GroenLinks contract breuk. Tijdens de Statencom missie economie sprak Groen- Links-Statenlid M. Wiersma zijn ergernis uit over de uitspra ken van Van Nunen. „De uit spraken staan haaks op twee door de BZW onderschreven do cumenten." Convenant Hij doelt op de in januari 2000 door werkgevers, werknemers, provincie en gemeenten geslo ten overeenkomst om van Zee land een duurzame, economisch vitale en goed bereikbare pro vincie te maken. Met het onder tekenen van het 'Convenant Zeeland, voor werkgelegen heid, duurzaamheid en bereik baarheid' heeft de BZW destijds onderschreven dat de economi sche groei niet ten koste mag gaan van de leefbaarheid van Zeeland. „Het kan best zijn dat de werk gevers het niet meer eens zijn met de inhoud van dat gesloten akkoord. Maar zeg dan gewoon dat convenant op." Ook vindt Wiersma de uitspra ken in tegenspraak met de stra tegische visie. „Daarin staat dat de blauwgroene oase zich laat combineren met de uitbreidin- door Jacques Cats MIDDELBURG - Justitie en po litie in Zeeland gaan na of oude, onopgeloste moordzaken met toepassing van de nieuwste DNA-technieken alsnog tot klaarheid zijn te brengen. „Er is al naar een bepaalde zaak geke ken, maar dat heeft niks opgele verd", meldt recherche-officier van justitie R. Rammelooo. „Maar het heeft wel aangetoond dat zo'n 'cold cases'-onderzoek op zich wel werkt." De politie Zeeland zal het straks met enige trots kunnen vastleg gen in het j aarverslag over 2001: vorig jaar deden zich in de pro vincie vijf moordzaken voor-en in alle vijf de gevallen loste de politie de zaken op. Maar er lig gen nog wel oude dossiers open waarbij geen dader of daders konden worden opgespoord. De Zeeuwse recherchechef R. Jere- miasse zei het al eerder: „Ik zou zo een aantal zaken weten, waarbij het me heel erg lief zou zijn als we die nog eens zouden kunnen oplossen." Dat de wonderen de wereld niet uit zijn, bleek dezer dagen toen bekend werd dat met behulp van de nieuwste DNA-technie ken de dader van de geruchtma kende Zaanse paskamermoord na bijna achttien jaar kon wor den achterhaald- Lijst Het landelijk justitieel appa raat is druk bezig met het sa menstellen van een lijst met 'cold cases' die opnieuw tegen het licht kunnen worden gehou den. Met het inventariseren en heropenen van zaken is in een aantal gevallen enige haast ge boden, omdat ze dicht tegen verjaring aanzitten. Bij het zoeken naar geschikte zaken die een heropening van het onderzoek rechtvaardigen, wordt gekeken naar overgeble ven sporenmateriaal dat door het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) in grote vriezers wordt bewaard. Het gaat hier om haren, kledingstukken met bloed, huidschilfers, sperma of ander sporenmateriaal. Het Openbaar Ministerie in Middelburg heeft hoge ver wachtingen van een landelijk op te tuigen 'DNA-fabriek' waar sporenonderzoek kan bij dragen tot het versneld oplossen van ook andere misdrijven dan moordzaken. Nu is het vaak maanden wachten op de resul- gen in de havengebieden." Ook de door Van Nunen gemaakte sarcastische opmerking dat uit Zeeland weggetrokken jonge ren niet meer terugkeren omdat de boomkikker dreigt uit te sterven valt niet in de smaak van het Statenlid. „Als een verte genwoordiger van een belang rijke groep in de Zeeuwse sa menleving op die manier de Europese wetgeving onderuit haalt, hebben we een pro bleem." Gedeputeerde D. Bruinooge (economie) wilde niet op basis van het bericht in de PZC inhou delijk op de toespraak van Van Nunen reageren. „Ik wil eerst de volledig uitgesproken tekst le zen voordat ik er een oordeel over uitspreek." Wiersma ging daarmee ak koord, maar drong aan op een standpunt van Gedeputeerde Staten over de nieuwjaarsrede. HULST - Deze week worden in de stadshal van Hulst acryl- schilderijen opgehangen van Gert Frey. De expositie duurt van maandag 14 tot en met vrij dag 25 januari. Gert Frey is woonachtig in het Duitse Zwingenberg. Mede doordat niet ver van de Hulster zusterstad Michelstadt woont, heeft hij reeds meer dan dertig jaar goede banden met Hulst. Na exposities van zijn werken in Duitsland, Italië en Frankrijk, is volgende week zijn werk te bewonderen in Hulst. Frey was altijd een verwoed fo tograaf en filmer, maar legde zich na zijn pensionering op het schilderen toe. De expositie met werken van Gert Frey wordt morgen om 20.00 uur geopend door loco burgemeester B. Picavet. De expositie in het centrale stadshal Hulst kan bekeken worden tijdens de openingsuren van het Stadskantoor: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. taten van de naspeuringen door het NFI. „Straks kunnen we binnen een paar weken de uit slag binnen hebben", verwacht officier van justitie Rammeloo. De politie Zeeland is inmiddels technisch prima uitgerust om monsters te kunnen maken van sporen bij ernstige delicten. Het nieuwe laboratorium in Mid delburg wordt in deze weken operationeel. Het aantal aan te leveren sporen vanuit Zeeland blijft nog even beperkt. De ver zending van monsters zal gaan deweg flink kunnen toenemen. „We gaan straks ook werken met complete databanken met een heleboel gegevens", denkt Rammeloo alvast vooruit. De nieuwe wetgeving brengt met zich mee dat nu de officier van justitie een DNA-onderzoek kan bevelen. In het verleden had alleen de rechter-commissaris die be voegdheid. Een officier moet wel telkens een afweging ma ken. „Het moet nodig zijn voor het onderzoek." Privacy Rammeloo vindt het merkwaar dig dat er over het algemeen over DNA zo terughoudend wordt gedaan vanwege de pri vacy. „Het enige wat er gebeurt, is dat er een profiel wordt ge maakt, net als een vingeraf druk. Daarbij is de privacy van een persoon in het geheel niet in het geding. Bovendien gebeurt het afnemen van celmateriaal niet met een enge prik, maar met een wattenstaafje aan de bin nenkant van je mond. Maar daarmee heb je wel meteen een code waaraan een verdachte is te herkennen als je zijn materi aal ergens aantreft." VLISSINGEN - De Vlissinger C. Kapaan voert de lijst aan van de Rechts Protestants Christe lijke Unie (RPCU) voor de ge meenteraadsverkiezingen van 6 maart. Kapaan is momenteel fractie voorzitter. Het huidige Vlissing- se raadslid J. Koppejan keert te rug op plaats twee. Op de derde positie staat nieuwkomer J. Huisman uit Oost-Souburg. Bij de ledenvergadering stemden ongeveer 25 RPCU'ers voor deze volgorde. Van links naar rechts: Bastiaan met zoon Rick en Corina met Jeroen. na die drie jaar wel wonen. We Middelburg houdt zondag 13 ja- hebben nog niks gepland." nuari een dienst waarin de uit- De Oostkerk wijkgemeente uit zending van het gezin plaats Nieuwe kantoorconlainers van Rijkswaterstaat en de Rijkspolitie te water bij Hansweert. Volgens beleidsambtenaar E. Gideonse van Reimerswaal een 'mooi resultaat'. foto Willem Mieras het complex te bouwen, was hij nog vol enthousiasme. Einde lijk zou die lelijke puist aan de boorden van de Oosterschelde worden weggewerkt. Nu hij te rugkijkt ziet hij echter een nogal saai complex, 'plompverloren weggezet'. Parasieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19