Veere krij gt half milj oen euro pzc Op de fiets met warme hap De buik vol van het ramen zemen PZC Vooral ouderen doen vaker beroep op WVG Omwonende verzet zich vergeefs tegen gepland tracé N57 Rijksbijdrage voor aanleg riolering en bestrijden wateroverlast 17 Drankrijdster (31) aangehouden Cd's gestolen uit auto Dieven slaan slag in Vlissingen Walcherse biertappers bij top-tien Botsing bij oranje licht Kop-staartbotsing in Kapelle Wandeltocht agenda Fonds Von Brucken Fock wil meer bekendheid Avond over veiliger verkeer door Edith Ramakers MIDDELBURG - De gemeente Veere is door het ministerie van VROM rijkelijk bedeeld. Ze krijgt subsidie om de water overlast van bungalowparken in Oostkapelle aan te pakken en om slaapstrandhuisjes, pavil joens en woningen in het bui tengebied aan te sluiten op het riool. Ook krijgt Veere geld voor verbetering van de oevers van de Veerse watergang. Gedepu teerde T. Poppelaars maakte gisteren bekend dat het om een bedrag van circa 500.000 euro donderdag .10 januari 2002 Vele meeuwen komen af op het brood dat naar de eendjes in de Schuitvaartgracht wordt gegooid. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 31 - jarige automobiliste uit Middelburg aange houden op verdenking van rijden onder invloed. De vrouw reed om 2.10 uur op de Nassaulaan in haar woonplaats. Een blaastest had geen succes. De uitslag van de afgenomen bloedproef is nog niet bekend. De vrouw kreeg een proces verbaal en een rijverbod van zes uur. MIDDELBURG - Uit een personenauto, die geparkeerd stond aan de Buitenhovelaan in Middelburg, is in de nacht van dins dag op woensdag tussen 1 en 3 uur ingebroken. De eigenaar mist elf cd's. De totale waarde bedraagt meer dan 150 euro. VLISSINGEN - In een woning in Westerzicht is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Er werden een televi sie, een videorecorder, ongeveer honderd cd's en een portemo- nee met enkele honderden euro's meegenomen. AMSTERDAM -Jaco Duvekot van Dijkpaviljoen de West kaap uit Westkapelle is gisteren derde geworden bij de Natio nale Biertap wedstrijden in Amsterdam. Aan de derde plaats was een prijs van 200 euro verbonden. Ook het team Joost van Damme en Karina Soto van Hotel Arion in Vlissingen kwam op de horecavakbeurs in de RAI door de selectieronde heen. Zij haalden uiteindelijk een achtste plaats. De tappers moes ten alleen of met zijn tweeën een perfect pilsje voorzetten aan de jury, waarbij onder meer gelet werd op de schuimkraag (bellen verboden) en de serveerkunst (glas met etiket naar de drinker toe). Aan de wedstrijd deden zo'n tweehonderd deel nemers mee, die allen eerder een regionale strijd hadden ge wonnen. Jaco Duvekot, Joost van Damme en Karina Soto ble ken eind september in het Vlissingse Arsenaaltheater de beste tappers van de streek. VLISSINGEN - Op Vanmiddag rond 16.20 uur heeft er op de kruising Sloeweg Veerhavenweg te Vlissingen heeft gister middag rond kwart over vier een kop-staartbotsing plaatsge vonden. Het ongeval ontstond toen een 54-jarige man uit Vlissingen met z'n vrachtauto over de Sloeweg richting Veer havenweg reed en pal voor hem een 72-jarige man uit Terneu- zen voor het stopte oranje verkeerslicht. Op dat moment was de Vlissinger niet meer in staat zijn voertuig op tijd tot stil stand te brengen. De vrachtauto raakte aan de voorzijde be schadigd, de auto aan de achterzijde. Er raakte niemand ge wond. KAPELLE - Op de kruising Viaductweg Abbekinderse- zandweg in Kapelle heeft gistermiddag omstreeks twaalf urn- een aanrijding plaatsgevonden. Een 39-jarige vrouw uit Goes reed over de Viaductweg, komende uit de richting van de Vier- wegen. Voor haar stond een een 64-jarige vrouw uit Goes voorgesorteerd om linksaf de Abbekindersezandweg in te slaan. De 39-jarige vrouw kon haar voertuig niet tijdig tot stilstand brengen en botste op haar voorgangster. Hierdoor schoof de auto van de 64-jarige automobiliste door tot op rij strook voor het tegemoet komende verkeer. Hierbij raakte de auto van een 25-jarige Goesenaar aan de linkerzijde bescha digd. foto Ruben Oreel De provincie heeft een selectie gemaakt van alle subsidieaan vragen van de Zeeuwse gemeen ten en die vervolgens bij het rijk doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Steeds meer mensen doen een beroep op de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG). Afgelopen week werd bekend dat de drie Wal cherse gemeenten zo'n 1,8 mil joen euro extra moeten uittrek ken om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Het aantal gebruikers van de WVG is sinds de invoering in 1994 steeds toegenomen. In 1999 meldden zich landelijk 576.000 nieuwe aanvragers, vijf jaar eerder waren dat er nog geen 200.000. Ook de uitgaven van gemeenten stegen explo sief. Van ruim 200 miljoen euro in 1994 tot 816 miljoen in 1999. In het eerste jaar kregen ge meenten bijna twee keer zoveel budget voor de WVG als werd uitgegeven. Tegenwoordig is de rijksbijdrage lager dan de uit gaven aan gehandicaptenvoor zieningen. De stijging van de REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl onder de aandacht gebracht. Veere kan tevreden zijn. De pro jecten van Veere passen bij de wens van de provincie om de kwaliteit van het oppervlakte water te verbeteren. Ook heeft het Rijk opgelegd dat vanaf ja nuari 2005 al het huishoudelijk afvalwater via het riool moet worden afgevoerd, dan wel via een alternatieve zuivering moet worden geloosd. „Vandaar dat we willen meewerken om alle aansluitingen op het riool te re gelen", zegt Poppelaars. De provincie en het rijk bleken verder gevoelig voor het argu ment om Veere het toeristisch keurmerk, de blauwe vlag, te gunnen. „Om voor die vlag in aanmerking te komen is het noodzakelijk dat de circa 260 strandhuisjes en paviljoens op riolering zijn aangesloten. Voor vier strandpaviljoens is nog een aanpassing nodig. Dat geldt ook voor tien toiletunits, de catama ranclub en een EHBO-post." De subsidie voor die aanpassing is ongeveer 140.000 euro. Wethouder J. Houmes van de gemeente Veere zegt dat de eige naren van de strandhuisjes mee profiteren van de financiële meevaller. „De gemeente legt de riolering aan en de huisjeseige naren betalen louter de aanslui ting. Het is voor iedereen een be hoorlijke financiële meevaller." Grondwaterstand In de bungalowparken Huis ter Duin en Duinhelm in Oostka pelle wordt het afwateringssys teem verbeterd. De bewoners hebben te kampen met een hoge grondwaterstand en een vochti ge woonomgeving. „We voeren binnenkort overleg met de be woners hoe we de wateroverlast zullen terugdringen", verklaart Houmes. De subsidie voor de bungalowparken in Oostkapel le bedraagt bijna 159.000 euro. Voor de oevers van de Veerse Watergang 163.360 euro gere serveerd en voor de rioleringen in het kwetsbare Veerse buiten gebied 31.760 euro. Gedeputeerde Poppelaars maakt vrijdag in de commissie vergadering milieu, water en ruimte bekend welke andere Zeeuwse projecten door het rijk gehonoreerd zijn. uitgaven is te wijten aan een toename van het aantal aanvra gen. Vooral ouderen doen steeds vaker een beroep op de wet. Bij na driekwart van de gebruikers is ouder dan 65. Voordat een aanvraag wordt toegewezen, moet worden vastgesteld dat een persoon ook recht heeft op een voorziening. Het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) bepaalt of mensen in aanmerking ko men voor bijvoorbeeld een rol stoel, aanpassing van de woning of vervoersvoorzieningen. Vervoer In het laatste kwartaal van vo rig j aar stegen de kosten op Wal cheren in vergelijking met de zelfde periode in 2000 met 840.000 euro. Vooral de kosten van het vervoer namen toe, met ruim 400.000 euro. Dat geld ging voornamelijk op aan extra collectief vervoer en huur van vervoersvoorzieningen. Wo ningaanpassingen en vergoe dingen voor verhuizingen kost te ruim 250.000 euro meer dan in het laatste kwartaal van 2000. Verstrekking van rolstoe len werd bijna 200.000 euro duurder. Naar verwachting wordt op Walcheren volgend jaar ruim 6,9 miljoen euro uitgegeven aan de WVG. Vervoer is de grootste kostenpost, daaraan gaat ruim vier miljoen op. Aan woning aanpassingen wordt bijna 1,5 miljoen besteed. Vex-strekking van rolstoelen kost ruim 11 mil joen. De rest van het geld wordt grotendeels uitgegeven aan de uitvoering van de i'egeling. Gemeenten hebben een zorg plicht. Dat betekent dat mensen die recht hebben op bijvoor beeld een woningaanpassing, die ook moeten kx-ijgen. Als het WVG-budget op is, moet de ge meente dat zelf aanvullen. Tot vorig jaar hadden de Walcherse gemeenten nog wat geld achter de hand, uit de tijd dat er te veel geld van het Rijk kwam. Door de stijgende uitgaven is dat potje nu leeg. De verwachting is dat het aantal aanvragen in de toe komst niet langer sterk zal groeien. Om daar meer zeker heid over te krijgen en om te kij ken wanneer het omslagpunt venvacht kan woi-den, wordt een onderzoek gedaan. Als in april de uitkomsten bekend zijn, kan met zekex*heid worden gezegd hoeveel geld er in de toe komst extra nodig is. door Ditty Nieuwenhuize VLISSINGEN - De meeuwen die roxxd de Schuitvaartgracht in Vlissingen vliegen, hebben nooit gebrek aan eten. De vogels worden dagelijks gevoerd. Vol gens een buurtbewoner denken de mensen niet na over de gevol gen. „Die meeuwen schijten al les onder." Ondanks de stank en de groeni ge kleur van het water van de gracht leven er volop vogels, van een zwanenfamilie tot Chi nese eenden. De vogels worden elke dag vex-wend met onder meer oud brood. Een bewoner van de Rozengracht, die ano niem wil blijven, is niet blij met de vele meeuwen die graag een graantje meepikken. „Ik woon hier zo'n zeven jaar. Het voeren van de vogels loopt uit de hand. Er komen zoveel meeuwen op af. Elke dag loop ik de kans op een flats in mijn nek." Volgens hem is het niet goed om de dieren bij te voeren. „Als ze brood krijgen van men sen, kunnen ze op den duur niet meer voor hun voedsel zorgen." Uit px'otest plaatste de man een aantal weken tei-ug een bordje in het gras naast het milieucen- trxim aan de Korenbloemlaan. De tekst luidde: 'Brood Hier'. „Ik probeerde met het bord een achterban te krijgen van andex-e bewonei-s. Iemand heeft het boi'd binnen twee uur wegge haald. Het is waarschijnlijk ie mand geweest die een straat verder woont. Die heeft geen last van de vogels." Het voeren blijft niet beperkt tot het oude brood dat mensen nog thuis hebben liggen. „Een buurvrouw van mij werkt bij Ter Reede. Ze krijgt van de be woners elke dag bx-ood mee dat ze niet op kunnen. Die bejaar den krijgen elke dag een half brood, maar eten slechts een paar sneetjes. Ik snap de bedoe lingen van zulke mensen wel. Ze denken: hoe meer, hoe beter. Er zijn ook mensen die het oude brood van bakkers opkopen om het in de gx-acht te dumpen. Er is geen eend die een botex'ham krijgt. De meeuwen kapen alles weg." Het overmatig voeren trekt ook ratten aan. „Toen ik laatst over het bruggetje van de Schuit vaartgracht naar huis liep, zag ik ratten van een halve meter lang. Ik vind het geen px-ettig idee dat die beesten hier rondlo pen. Bovendien nemen de men sen hun tasjes niet mee naar huis. Ze binden ze aan de brug of gooien ze op straat." De man heeft gepx-obeerd te pra ten met de mensen die de vogels voeren. „Laatst leegde een man voor mijn deur zijn overvolle fietstassen. Ik vroeg hem vrien delijk om dat de volgende keer ergens anders te doen. Een tijdje later zag ik een stapel van dex*tig pannenkoeken voor mijn in gang liggen. Ik werd zo kwaad dat ik er bleekwater overheen gegoten heb. De buuivx-ouw die bij Ter Reede werkt, sprak mij erop aan. Ik heb het gelijk opge ruimd." De man zegt in de goed heid van de mens te geloven. „Maar ik ben het nu spuugzat." door Adri Klinkenberg MIDDELBURG - De bewoner van de Van 't Hoffweg 2 in Mid delburg, J. Lorier, heeft zich in een rechtszaak bij de Raad van State vergeefs beklaagd over het geplande tracé van de N57. Het tracé van de weg is al in 1994 door de regering vastge steld en daar valt niets meer aan te veranderen, aldus de Raad van State. Omdat het wegverkeer straks meer geluid veroorzaakt dan wettelijk is toegestaan, heeft de provincie de zogeheten geluids- grenswaax-de voor Loriei-s wo ning en zestien andere huizen opgehoogd. In de praktijk betekent dit dat de verkeersweg meer geluid op de zeventien omliggende wo ningen mag loslaten dan de 50 door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Het G. H. G. von Brucken Fock Fonds uit Middelburg is een an sichtkaartenactie begonnen om de stichting meer bekendheid te geven. De stichting beheert het nagelaten kapitaal van compo nist, schilder en dichter Gerard von Brucken Fock. Gerard von Brucken Fock werd in 1859 geboren in slot Ter Hoo- ge in Middelbui'g en hij leefde tot 1935. Muziekwetenschapper Albert Clement heeft eens ge zegd dat Von Brucken Fock niet onderdeed voor Bach. Naast zijn composities, schilderijen, tekeningen en dichtwerken liet hij kapitaal na, dat wordt be- heex'd door de stichting. Hij had in zijn testament vastgelegd dat het geld alleen mag woi'den ge bruikt voor activiteiten rondom overleden componisten of musi ci. De stichting is onderge bracht in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De coördinator van de stichting, A. de Visser, vertelt dat het be stuur jaarlijks zo'n dei-tigdui- zend gulden aan subsidies ver strekt. „We geven onder meer geld voor het vervaardigen van cd's met muziek van overleden kunstenaars. Daarnaast kun nen mensen die een lezing hou- decibel die normaal gesproken mag. De huizen krijgen dus meer geluid te verduren, maar daar staat tegenover dat ze op kosten van het Rijk worden ge- isoleerd. De Middelburger J. Lorier maakt bezwaar tegen de verho ging van de geluidsgrenswaarde voor zijn pand. Het is de omge keerde wereld, sprak hij vorige maand op de rechtszitting bij de hoogste bestuursrechtbank. Het is naar zijn mening beter om het tracé enkele tientallen me ters in oostelijke richting te ver schuiven. Hierop stelt de Raad van State dat het in 1994 geno men Tracébesluit niet meer is aan te vechten. Volgens de provincie is het op schuiven van de weg sowieso niet mogelijk. In alle andere ge vallen komt het tracé te dicht bij woningen. den over overleden Nederlandse beeldend kunstenaars een be roep doen op ons fonds." Om de stichting meer bekend heid te geven, zijn twee ansicht kaarten ontworpen. „We ver spreiden de kaarten onder meer op conservatoria en in musea. We willen onze stichting op deze manier onder de aandacht bren gen." De kaarten zijn geheel in stijl van de stichting. De ene laat de voorkant van een compositie van Jan Morks zien. Op de ande re kaax*t staat een afbeelding van de voorkant van werken van Von Brucken Fock zelf. 1 STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 - 15.00 uur: Tai Chi 50+/chron. aandoenin gen; Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30 - 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad. 9.30 uur: Peutergym van 2.5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; door Ellen De Vriend MIDDELBURG - De 65-plus Maaltijd Express, een initia tief van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM), verstrekt wanne maaltijden aan mensen die om uiteenlopende redenen niet zelf kunnen koken. S. Klap wijk (76) is al veertien jaar vrijwilliger. Hij brengt op de fiets de maaltijden naar de klanten in de wijk. Klapwijk had na het beëindi gen van zijn bakkersbediïjf geen zin om achter de gex-ani- ums te gaan zitten. Hij meldde zich aan als vrijwilliger bij het asielzoekerscentrum en bij de SWOM om warme maaltijden te bezorgen. „Het werk kleurt je dag. Het is heel dankbaar werk. Ik hoop er nog lang mee door te kunnen gaan." Iedere dinsdag rijdt hij rond half- twaalf naar het Middelburgse zorgcentrum Sint Willibrord. De keuken van het zorgcen trum heeft dan de maaltijden bereid voor twaalf abonnees van de Maaltijd Express. Dienst De warme maaltijden staan klaar voor de drie fietsers die dienst hebben. Zij schuiven ie der vier maaltij den in de speci ale fietstassen en rijden hun route. Klapwijk benadrukt dat het werk weinig voorstelt. „Ik ben meestal één uurtje van huis." Hij zegt niet echt een band te krijgen met 'zijn' klan ten, omdat de abonnees vaak wisselen. „Mensen gaan naar een bejaax-denhuis of overlij den." Klapwijk vindt dat hij als vx-ijwilliger ook een sociale functie vervult. Hij heeft al een aantal keren het kantoor van de SWOM gebeld als een abon nee niet open deed. „In zo'n si tuatie kijk ik altijd eerst of de buren thuis zijn. Maar tegen woordig zijn steeds meer men sen van huis. Ik heb een keer meegemaakt dat een mevrouw van de trap gevallen was en daardoor heel verward was. Ook was er een vrouw die na een val een opgezette pols had en niet naar een axts wilde. In beide gevallen heb ik de SWOM gebeld. Zij hebben de telefoonnummers van familie leden." Smakelijk Klapwijk is te spreken over de kwaliteit van het eten. „Soms help ik mensen het koffertje en zelfs de bakjes te openen. Dan Vrijwilliger S. Klapwijk en ouderenwerker J. Tevel (rechts) brengen de maaltijden rond. foto Lex de Meester zie ik wat zij te eten krijgen: soep, een hoofdgerecht en fruit of een toetje. Het ziet er best smakelijk uit." Ouderenwer ker J. Tevel is het met hem eens. „Op nieuwjaarsdag had den wij één maaltijd over. Die heb ik samen met een collega opgegeten. Het was heerlijk." De 65-plus Maaltijd Expx-ess wex-d vijftien jaar geleden op gezet door de SWOM. Inmid dels maken 160 abonnees er gebruik van, met een gemid delde leeftijd van 86 jaar. De huisarts, de Thuiszorg of het SWOM verleent een indicatie. „Hoewel het aantal klanten toeneemt, neemt het aantal vrijwilligers af", concludeert oudex-enwerker Tevel. De or ganisatie is daarom dringend op zoek naar nieuwe bezor gers. „In Middelburg-zuid is een wachtlijst van zes mensen die graag maaltijden van ons willen. We hebben zestig be zorgers die op vaste dagen, van maandag tot en met vx-ijdag, in Middelburg de warme maal tijden rondbrengen. Zij zijn veelal zelf de zeventig jaar ge passeerd en moeten soms vier trappen op om de maaltijd te brengen." De maaltijden worden bereid in de keukens van de verzor gingshuizen S werf rust, Rus- tenbux'g, Eben Haezer, Sint Willibx-ord en het Jacob Rog geveenhuis. De vrijwilligex-s bezorgen in de wijk rond de te huizen. „Uit hygiënisch oog punt moeten de maaltijden binnen drie kwartier gegeten worden. De temperatuur van het eten mag niet beneden de 65 graden komen", legt Tevel uit. De ouderen of minder-va liden kunnen er ook voor kie zen om de warme maaltijd te gebruiken aan de open tafel in de tehuizen. Directeur M. Jo nes van de SWOM vindt dat de Maaltijd Express in vijftien jaar tijd geprofessionaliseerd is. In de beginjaren was het meer een soort gaarkeuken. Al geruime tijd onderzoekt hij de mogelijkheden om het maal tij dsysteem te veranderen. „Door de vergrijzing van de bevolking houden wij x-eke- ning met een jaarlijkse toena me van abonnees van vijf tot tien procent. Orxze top is nu be reikt. We moeten het anders gaan doen. Onze vrijwilligers hebben veelal zelf een hoge leeftijd en nieuwe bezox-gers zijn moeilijk te krijgen." Hij ziet dit jaar nog een omschake ling naar één centx-ale keuken, waar alle maaltijden worden bereid. Ook wil hij abonnees de keus bieden om 's middags of 's avonds warm te kunnen eten. MIDDELBURG - Wandelsport vereniging 't Zand houdt zater dag 12 januari weer een snert- wandeltocht in Middelburg. De deelnemers kunnen kiezen uit een afstand van vijf of tien kilometer. Ze vertrekken tussen half twee en twee uur. De tocht begint bij wijkgebouw De Ver gulde Baars aan de Baarsjes straat. Belangstellenden kun nen zich hier inschrijven. Na de tocht la-ij gt elke deelnemer een een traditionele kop snert. AAGTEKERKE - De gemeente Veere houdt vanavond vanaf 19.30 uur een inloopavond in dorpshuis Amicitia over het project Duurzaam Veilig. Tijdens de bijeenkomst kunnen de inwoners inzicht krijgen in de plannen van de gemeente om de verkeersveiligheid te vex-be- teren. Er wordt onder meer een toelichting gegeven op de maat regelen die in het kader van het project genomen moeten wor den, zoals de aanleg van de ver- keersdi-empels en cle inrichting van 3 0-kilometerzones.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17