C-W-Wie? EU waarschuwt Argentinië PZC Berlusconi zaait ook onrust onder Italiaanse diplomaten Flitspalen in Vlaanderen zijn een lachertje Meer mensen ziek rond ground zero Hevige gevechten in Tsjetsjenië verstieren kerstmis in Rusland Bulgaars parlement op weegschaal Eretitel prins Filip ter discussie Zatte jagers schieten op elkaar Poliocampagne Filipijnse kinderen Aftellen voor Thaise stoplichten F16 stort neer bij Peer Doden door aanval rebellen in Kashmir Stoiber voor CSU kandidaat kanselierschap Voorzitter Spanje bepleit geloofwaardig herstelplan woensdag 9 januari 2002 Voor een baan of een uitkering gaat u voortaan naar CWI. Het Centrum voor Werk en Inkomen dat de taken van het Arbeidsbureau overneemt. Wilt u daar meer over weten? Ga dan gerost langs bij de CWI-vestiging bij u in de buurt. U kunt ons natuurlijk ook bezoeken op cwinet.nl of kijk op teletekst pagina 700 van uw regionale omroep. Dan hebt u zó alle antwoorden op C-W-Wie? SOFIA - Stoelen met een ingebouwde weegschaal moeten een einde maken aan stemmingsfraude in het Bulgaarse parle ment. Dat heeft het dagblad Sega in Sofia gisterengemeld. Afge vaardigden stemmen vaak niet alleen voor zichzelf, maar ook uit naam van afwezigen. Daarvoor hoeven ze nu alleen een kaart te steken in een elektronisch apparaat dat aan elke stoel zit. Als het aan parlementsvoorzitter Gerdschikow ligt, worden sensoren in de stoelen geplaatst, die controleren of er wel ie mand op zit. In het Bulgaarse parlement is een stemming pas geldig als ten minste 121 van de 240 leden aanwezig zijn. Vaak leek dat bij een stemming in de vorig jaar gekozen volks vertegenwoordiging het geval, terwijl aan de lege rijen was te zien dat er bijna niemand was. DPA LEUVEN - Het nakend eredoctoraat voor de Belgische kroonprins Filip heeft in de academische wereld tot beroering geleid. Ruim 150 wetenschappers die verbonden zijn aan de Katholieke Universiteit Leuven hebben een open protestbrief ondertekend. De academici denken dat de prins de titel niet krijgt wegens zijn buitengewone wetenschappelijke kwaliteiten, maar om dat hij troonopvolger is. „De beroepseer van de wetenschapper is in het geding", aldus initiatiefneemster professor Kathlijn Malfliet, die benadruk te dat de academici geen oordeel willen geven over het be staan van het Belgische koninghuis. Volgens de planning krijgt Filip op 4 februari een eredocto raat voor de 'waarden die hij belichaamt', zoals zijn inzet voor de bevordering van de wereldvrede en het belang dat hij hecht aan de samenwerking tussen de Nederlandstaligen en Frans sprekenden in zijn land. ANP/Belga MOSKOU - Te veel alcohol heeft geleid tot de dood van twee jagers in het naaldwoudengebied de Taiga in Siberië. In plaats van op reeën en hazen te schieten, richtten de twee dronken jagers hun geweren op elkaar. Ze zijn met schotwon den dood naast elkaar in het bos gevonden. Dat heeft het Russische persbureau Interfax gisteren gemeld. De precieze toedracht van het incident is niet bekend. DPA MANILA - Op de Filipijnen krijgen alle kinderen onder de vijf jaar een medicijn toegediend ter voorkoming van polio. Daar toe heeft president Gloria Arroyo gisteren besloten naar aan leiding van drie nieuwe gevallen van de ziekte. Vorig jaar had de regering nog verklaard dat polio was uitge roeid. Twaalf miljoen kinderen moeten het vaccin slikken om definitief af te rekenen met het virus, dat volgens de Filipijnse minister van Volksgezondheid Dayrit is verspreid via besmet water of voedsel. AFP BANGKOK - Het bestuur van de Thaise hoofdstad Bangkok heeft 'aftel-klokken' geplaatst bij de stoplichten op de druk ste kruispunten. De apparaatjes geven aan hoe lang het nog duurt voordat de lichten weer op groen gaan. Uit eerste proeven is al gebleken dat de doorgaans gejaagde verkeersgebruikers in de overvolle stad rustiger blijven als ze zien hoe lang ze nog moeten wachten. De voorzieningen zou den de verkeersveiligheid in de Thaise metropool ten goede komen. RTR door Hans Geleijnse ROME - Het opzienbarende ontslag van minister van Bui tenlandse Zaken Ruggiero heeft voor grote onrust onder Italiaanse diplomaten ge zorgd. Premier Berlusconi, die de portefeuille tijdelijk over neemt, wil een grootscheepse reorganisatie van het ministe rie. Hij vindt dat ambassadeurs in de eerste plaats de Italiaanse export moeten promoten. „We zijn geen verkopers. Boven dien dienen wij de staat, niet alleen de premier", luidt een van de boze reacties van diplo maten gisteren in de Italiaanse media. De onrust wordt ook gevoed door het steeds prominenter opduiken van vice-premier Gianfranco Fini in het rijtje kandidaten voor de opvolging van de internationaal geres pecteerde Ruggiero. Fini is lei der van een partij met een fas cistisch verleden, de Alleanza Nazionale. De vrees is dat Ita- liës aanzien verder zal dalen als een minister met een belast verleden op het internationale toneel verschijnt. Imago Fini heeft ooit gezegd dat Mus solini de grootste staatsman van de vorige eeuw was. Die uitspraak zegt niet alles; Churchill heeft de dictator ooit soortgelijke lof toege zwaaid. Fini heeft sinds zijn aantreden als AN-leider in 1995 hard gewerkt om het neo- fascistische imago van zijn partij uit de weg te ruimen. Hij bracht twee jaar terug een be zoek aan concentratiekamp Auschwitz om de slachtoffers van de Holocaust te herden ken. Binnen zijn partij ritselt het echter nog van de Mussoli- Een wagenbouwer is voor carnaval bezig aan een pop die de afgetreden minister Ruggiero voor stelt. foto Franco Silvi/EPA ni-adepten. Zij zijn in hevig gevecht met gematigde politi ci die AN het liefst zien toetre den tot de Europese Volkspar tij, waartoe ook Berlusconi's Forza Italia behoort. Berlusconi, die het land en Buitenlandse Zaken voorlopig nog vanuit zijn vakantievilla op Sardinië bestuurt, zal vol gende week maandag voor het parlement verschijnen om door vooral de oppositie aan de tand te worden gevoeld over het Europees beleid. Hij staat ook onder stevige druk zijn voornemen een half jaar lang interim-minister van Buiten landse Zaken te blijven, op te geven. Zelfs president Ciampi heeft zich bij het anti-koor ge voegd dat die optie te gek voor woorden vindt. Op het ministerie is bovendien met schrik kennis genomen van uitspraken in de New York Times van Berlusconi's woord voerder Paolo Bonaiuto. „De president wil diplomaten die net zo denken als hij", had Bo naiuto gezegd. Volgens hem is Berlusconi groot voorstander van het Amerikaanse systeem, waar ambassadeurs vaak ex- zakenlieden zijn of mensen die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de president. Alberto Candillio, voorzitter van de vakbond van BZ-per- soneel, verklaart zich in het dagblad Corriere della Sera mordicus tegen dat voorne men. Het druist in tegen be staande wetgeving, zegt hij. „Onze 180 ambassadeurs ver tegenwoordigen de staat, zo wel de regering als de opposi tie. Alleen het parlement is bevoegd om wetgeving te ver anderen. niet de premier." GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - De enige radarcon trolepost in Wallonië heeft in 2001 minstens zoveel snelheids overtredingen geregistreerd als alle Vlaamse flitspalen samen. Sommige camera's in Vlaande ren hebben vorig jaar zelfs geen seconde gewerkt. Omdat het ding kapot was, of omdat er ge woon niemand was die het fo torolletje verwisselde. De Vlaamse minister van Verkeer, Steve Stevaert, is het meer dan zat. Vorig jaar dreigde hij al met aftreden omdat hij weigert 'mi nister van vogelkastjes' te wor den. En nu dreigt hij opnieuw met een regeringscrisis. Volgens hem is het een gotspe dat in België vijf ministers ver antwoordelijk zijn voor zoiets simpels als een flitskastje. Zelf kan hij op gevaarlijke wegen en kruispunten flitskastjes neer zetten, maar de Franstalige fe derale minister van Mobiliteit moet de politie opdracht geven om er fotorolletjes in te stoppen. Binnenlandse Zaken moet er voor zorgen dat de politie ze er weer uithaalt, terwijl de minis ter van Justitie verantwoorde lijk is voor het uitschrijven van de processen verbaal. En ook het ministerie van Economische Zaken, dat moet nagaan of de onbemande camera's voldoen aan de wettelijke voorschriften, heeft een vinger in de pap. Gevolg: de camera's werken de helft van de tijd niet. Vorige week lekte uit dat de flitspalen op de A12 in Willebroek (rich ting Antwerpen) en in Puurs (richting Brussel) in 2001 geen moment hebben gewerkt. En dat terwijl het om twee levens gevaarlijke verkeersknooppun ten gaat. Om de pakkans te vergroten, kondigt federaal minister Isa- belle Durant van Verkeer nu aan dat ze tegen 2005 de controles flink wil opdrijven. BRUSSEL - Een F16 van de Belgische luchtmacht is gister middag neergestort in de buurt van Wijchmaal-Peer, in Bel gisch-Limburg. Niemand raak te gewond. De piloot wist zich met de schietstoel te redden. Het ongeluk gebeurde rond vijf uur. De F-16 was na een trai- ningsvlucht op weg naar de luchtmachtbasis van Kleine Brogel toen de piloot merkte dat de motor in brand stond. Het toestel, dat zich boven Leo- poldsburg bevond, werd vervol gens door twee andere F16's begeleid naar een weiland ten zuiden van Wijchmaal, waar het neerstortte, zo heeft de pers dienst van het leger gisteravond meegedeeld. De brokstukken kwamen tot in een omtrek van honderd meter neer. Drie brandweerkorpsen trokken uit om het vuur te blus sen. GPD SRINAGAR - Bij een zelf- moordaanval op een Indiase ka zerne in Kashmir zijn gisteren twee guerrillastrijders en een militair om het leven gekomen. Volgens Indiase legerwoord- voerders vielen drie moslimre bellen met granaten de kazerne in Trehgam in de door India en Pakistan betwiste deelstaat Kashmir aan. Indiase militairen schoten twee aanvallers dood. Over het lot van de derde aan valler deed het Indiase leger geen mededelingen. Een Indiase militair werd bij de aanval ge dood en een ander raakte ge wond. India houdt er rekening mee dat Lashkar-e-Taiba verantwoor delijk is voor de aanslag. Deze moslimgroepering wil het Indiase deel van Kahmir losma ken van India. DPA/RTR Vier maanden na de aanslag hebben opvallend veel mensen in Manhattan last van bloed neuzen, keelpijn, hoofdpijn en hardnekkige hoest. Niemand lijkt te weten wat er op de plaats van de ramp allemaal in vlam men is opgegaan en welke stof fen zijn terechtgekomen in de lucht, die duizenden mensen dagelijks inademen. Volgens de Amerikaanse fede rale milieudienst (EPA) is er geen gevaar voor de volksge zondheid; uit eigen tests zou zijn gebleken dat de lucht veilig is. Er zijn echter zo veel mensen in Manhattan die vergelijkbare klachten hebben, dat steeds minder New Yorkers dit gelo ven. Giftig Een New Yorkse milieuorgani satie heeft door een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur zelfs heel andere resultaten van EPA-onderzoeken in handen. Er zijn in lucht, bodem en water rond de rampplek wel degelijk verhoogde concentraties dioxi ne, PCB's, lood en chroom aan getroffen, allemaal giftige stof fen. Dit zou kunnen verklaren waar om een op de vier brandweerlie den na een lange werkdag in het rampgebied klaagt over hevige hoestbuien. En waarom opval lend veel leerlingen op de Stuy- vesant middelbare school, gele gen op een steenworp afstand van ground zero, last hebben van huiduitslag en aandoenin gen aan de luchtwegen. De EPA en andere overheids diensten blijven echter hard nekkig volhouden dat er geen enkele reden tot zorg is. Er zit wel stof in de lucht, maar geen substanties die op de lange ter mijn schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid, aldus een woordvoerster van de EPA. Dodental Het dodental van de terroristi sche aanslagen op het World Trade Center in New York is ook weer naaf beneden bijgesteld. foto Rickey Rogers/RTR KREUTH - In de openlijke strijd tussen de Duitse christen democratische partijen om het lijsttrekkerschap heeft de Bei erse CSU de druk op CDU-voor zitster Angela Merkel gisteren duidelijk opgevoerd door de ei gen voorzitter, Edmund Stoi ber, voor te dragen. CSU-fractievoorzitter Michael Glos omschreef de succesvolle premier van Beieren als de beste persoon voor een verkiezings strijd waarin moeilijke thema's als economie en werkloosheid waarschijnlijk zullen domine ren. Op 22 september worden de parlementsverkiezingen ge houden. AP door Frank Hendrickx MOSKOU - De oorlog in Tsje tsjenië blijft levens kosten. Bij hevige vuurgevechten tussen Tsjetsjeense rebellen en Russi sche eenheden zijn de afgelopen dagen tientallen doden en ge wonden gevallen. Het ortho doxe kerstfeest, dat maandag plaatsvond, diende als start schot voor nieuw geweld. De zwaarste gevechten vonden plaats rond de stad Argoen, en kele kilometers ten oosten van de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny. Russische troepen sloten de stad een paar dagen hermetisch af. Gevechtshelikopters en zwa re artillerie namen de stad ver volgens onder vuur. Talloze onschuldige burgers zouden daarbij gesneuveld zijn. De Russische mensenrechtenor ganisatie Memorial verklaarde tegenover persbureaus dat Rus sische eenheden dagenlang op iedere Tsjetsjeense man hebben geschoten die in het vizier kwam. De gevechten in Tsjetsjenië laaiden weer op toen rebellen voor nieuwjaar in Grozny een kerstboom opbliezen. Ook het aantal aanslagen op Russische patrouille-eenheden nam rond de feestdagen toe. Tijdens het orthodoxe kerstfeest afgelopen maandag werden opnieuw twee Russische soldaten vermoord. Het Russische leger verklaarde dat er tijdens de vergeldings operatie ongeveer 100 rebellen zijn 'vernietigd'. Mensenrech tenorganisaties constateerden echter dat nabestaanden ge dwongen worden te erkennen dat hun overleden familielid aan de zijde van de rebellen vocht. Anders wordt het lijk door de Russen niet vrijgegeven voor de begrafenis. De 'speciale operatie' rond de stad Argoen werd gisteren voor lopig afgerond, maar de situatie blijft zeer onrustig. De vredes besprekingen tussen vertegen woordigers van de Tsjetsjeense leider Maschadov en president Poetin afgelopen november hebben vooralsnog geen enkele effect gehad. De twee partijen hebben sinds dien ook niet meer met elkaar gesproken. GPD VOOR WERK OF INKOMEN GA JE VOORTAAN NAAR CWI CWI werkt nauw samen met de gemeentelijke sociale diensten, UWV/Gak, UWV/Guo, UWV/Cadans, UWV/Uszo en UWV/Bouwnijverheid. van onze redactie buitenland NEW YORK - Sinds de aanslag op het World Trade Center in New York op 11 september vorig jaar kampen veel mensen die in de buurt van de rampplek wo nen of werken met gezond heidsklachten. Velen zijn bang dat de lucht rond 'ground zero' giftiger is dan de gezondheids diensten willen doen geloven. Dit meldde de Washington Post gisteren. Het stadsbestuur van de Ameri kaanse miljoenenstad gaat nu uit van 2893 doden, honderd minder dan de vorige geschatte stand het aantal slachtoffers. ANP/DPA Een vuilnisman verbrandt banden en huisvuil uit protest tegen de uitblijvende salarisbetalingen. van onze redactie buitenland MADRID - Als Argentinië het vertrouwen wil herwinnen van buitenlandse investeerders en internationale financiële instel lingen, dan zal er een geloof waardig en uitvoerbaar econo misch herstelplan op tafel moeten komen. Deze 'boodschap' had de Spaanse premier Aznar gisteren in petto voor de Argentijnse au toriteiten. Aznar sprak niet al leen namens zijn land maar ook namens de Europese Unie. Sinds 1 januari is Spanje voor een half jaar voorzitter van de Unie. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie, in Madrid op 'kennismakingsbezoek', deelde zijn mening. De premier hoedde zich echter voor al te drastische uitspraken. Hij pleitte voor een open beleid en meer handel. Dat Spaanse investeerders het nu ineens niet meer zien zitten in Argentinië, is volgens hem ook niet het ge val. Volgens Aznar zijn de Spaanse investeringen die date ren uit begin jaren negentig niet van tijdelijke aard, maar strate gisch geweest en heeft de Ar gentijnse economie daar baat bij gehad. Kritiek Net als bij voorgaande financië le crises staat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ook in het geval van Argentinië aan grote kritiek bloot. Het IMF, dat lan den die in betalingsproblemen verkeren met kortlopende le ningen soelaas kan bieden, wil van medeschuld aan de crisis in Argentinië echter niet weten. IMF-directeur Horst Kohier heeft al laten weten dat de pro blemen door toedoen van het land zelf zijn ontstaan. De plan nen van de Domingo CavaÜo, de Argentijnse minister van Fi nanciën die voor de kerstdagen opstapte, zijn volgens een IMF- woordvoerder niet door het fonds gedicteerd. Cavallo wilde vasthouden aan het wegwerken van het begro tingstekort, aan het voldoen van de verplichtingen aan het bui tenland en aan de koppeling tussen de munteenheid, de peso, en de dollar. Het IMF, dat aan zijn leningen de nodige economische voor waarden verbindt, zegt dat die plannen door Argentinië zelf zijn uitgedacht. Critici zeggen dat Argentinië het IMF blind heeft gehoorzaamd. De nieuwe regering moet haar voorstellen voor het op orde brengen van de begroting en de vermindering van de schulden eerst op tafel leggen. Dan valt er te praten over welke hulp nodig is en wanneer die hulp wordt gege ven, aldus de IMF-woordvoer- der. Het devies van het IMF is nu: af wachten. Het bestaande kre dietprogramma voor Argenti nië is in de ijskast gezet. Het fonds weigerde enige tijd gele den een deel van dat krediet, 1,3 miljard dollar, over te maken, omdat het land niet voldeed aan de zichzelf opgelegde voor waarden. ANP/DPA Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5