PZC Checkpoint moet bouw uitstellen Duurdere crèche blijft in trek 15 Waterschap doopt buurtschap per abuis om in Margrette Vijf Zeeuws-Vlaamse gemeenten gaan naar Oranjefeest in Arena BL0F 19,50 bij de Doseerinstallatie moet sluipverkeer weren D66 tegen slibdepot in Koegorspolder CDA Hulst pleit voor woonzorgcentrum tegen vereenzaming I Rechter wenst onderzoek naar kans op overlast omwonenden in Terneuzen Wegens ontucht veroordeelde predikant gaat in beroep Fietser gewond zeeuwse almanak Winterleed ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 9 januari 2002 door Jean-Lou de Gucht MAGRETTE - Heeft de buurt schap Magrette tussen Axel en Terneuzen een naamsverande ring ondergaan? Wie het ge hucht uitrijdt leest toch duide lijk Margrette op het einde bebouwde-kombord. Toch maar eens rechtsomkeert maken om nog eens een blik op het bord te werpen. Margrette, het staat er echt, er staat een r die er vroeger niet stond. Heeft de buurtschap dan toch een naamswijziging ondergaan? Nee dus. Op andere komborden staat nog altijd Magrette. Wellicht kan de gemeente Axel uitkomst bieden. Een telefoon tje naar de afdeling voorlich ting geeft echter nog geen uit sluitsel. Verbazing alom. Na wat heen en weer getelefoneer weet Hetty Knook te vertellen dat het plaatsen van een derge lijk kombord geen gemeente lijke taak is. „U moet daarvoor bij het waterschap of de pro vincie zijn. Wellicht weten zij meer." Dat had je gedacht. Voorlicht ster Monique van de Pas van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen: „Het lijkt me stug dat wij verantwoordelijk zijn. Het plaatsen van een kombord is een taak van de gemeente. Maar ik zal het voor alle zeker heid nog eens navragen. Ik bel u terug." Dat telefoontje maakt aan alle onzekerheid een einde. Magre tte blijkt nog steeds Magrette te zijn. „Het waterschap heeft een menselijke fout gemaakt door een r te veel op het bord te zetten. Dat hadden we intussen zelf ook geconstateerd en we hebben al een nieuw bord be steld. Wé laten het bewuste bord voorlopig maar staan. Zo gauw we het nieuwe bord bin nen hebben wordt het vervan gen. Tja, waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt." Blijkbaar kost het toch nog heel wat moeite om dat direct te zeggen. Of gewoon de borden voor ze geplaatst worden door te ne men op de juiste spelling. foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De nieuwbouw van koffieshop Checkpoint op de plaats van het voormalige Varenscentrum aan de West- kolkstraat in Terneuzen is voor lopig van de baan. De Raad van State in Den Haag heeft het verzoek van 245 om wonenden om schorsing van het bestemmingsplan Arsenaal, dat vestiging van de shop mogelijk maakt, ingewilligd. De voorzitter van de afdeling bestuursrechtspraak zegt in zijn uitspraak dat hij zich kan voorstellen dat er voor de om wonenden mogelijk overlast zal ontstaan door bezoekers. Hij denkt daarbij met name aan het aantal geplande parkeerplaat sen en de afsluiting van de Nieuwstraat ter hoogte van het theater. Om daarover meer ze kerheid te krijgen vraagt de Raad van State vraagt nu nader advies aan een onafhankelijk adviesbureau. Het advies wordt eind maait verwacht, waarna er een nieuwe zitting wordt gehouden. Hoewel er een bouwvergunning ligt voor Checkpoint, wordt er vol gens G. Christiaanse van de ge meente Tei-neuzen niet ge bouwd tot het definitieve advies van de Raad van State er is. Hij De Raad van State heeft besloten dat de nieuwbouw van de Terneuzense koffieshop Checkpoint op de plek van het voormalige Varenscen trum (rechts) moet worden uitgesteld. foto Charles Strijd gaat er, gezien eerdere uitspra ken van de rechtbank in Mid delburg, wel van uit dat de Raad van State het bestemmingsplan niet zal afschieten. Raadsman J. Wouters van de omwonenden denkt echter dat de Raad van State met het in willigen van het schorsingsver- zoek definitief een streep door de nieuwbouwplannen van Checkpoint heeft getrokken. „De voorzitter van de afdeling bestuursrechtspi-aak schorst het bestemmingsplan natuur lijk niet voor niets", betoogt Wouters. „Het is volstrekt dui delijk dat hier sprake is van wanbeleid van de gemeente Ter neuzen. Het kan toch niet dat je een koffieshop voor de deur van een groot aantal mensen zetWij gaan er vanuit uit dat die koffie shop hier niet meer komt. Vergoeding De nieuwbouw van de koffie shop loopt in elk geval opnieuw een flinke vertraging op. De ge meente heeft zowel met de koffieshop als met het Schelde- theater afgesproken dat Check point tegen de zomer zou ver huizen. Christiaanse wil niet zeggen of met Checkpoint een vergoeding wegens inkomsten derving is afgesproken. „In de afspraken met Checkpoint en het Scheldetheater staan wel bepalingen, maar dat is nu nog niet aan de orde." De directie van het Scheldethe ater volgt de ontwikkelingen met argusogen. Er zijn namelijk plannen om op het plein voor het theater in de zomer open luchtvoorstellingen te houden. Zolang de koffieshop niet weg is en het plein niet opnieuw is in gericht, kunnen die activiteiten niet doorgaan. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Vijf van de ze ven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten zenden een afvaardiging van inwoners naar de 'nationale feestavond' op vrijdag 1 februa ri in de Arena in Amsterdam. Alleen Terneuzen en Hulst doen niet mee aan het festijn aan de vooravond van het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. Vier gemeenten trekken geld uit om het toegestane maximale aantal bezoekers gratis naar Amsterdam te kunnen laten gaan. Sas van Gent mag maxi maal 25 Arenagangers leveren, maar schaft zestien kaarten aan. „De Oranjeverenigingen van de vier Sasse kernen mogen vier mensen aanwijzen die na mens de gemeente de manifes tatie bezoeken, heeft het college besloten", vertelt T. Roose, wooi-dvoerster van de gemeente Sas. Hontenisse (25), Sluis-Aarden- burg (25), Axel (48) en Oostburg (50) hebben alle beschikbax-e kaaiten aangevraagd en ver deeld onder leden van Oranje verenigingen en andere clubs. Vrijwilligers Oostburg stelt, zoals het ox-gani- satiecomité van de nationale feestavond opperde, ook enkele kaarten beschikbaar voor ge meentewerkers die tijdens Oi-anjefeesten voor afzettingen zorgen en andere hand- en span diensten leveren. Sluis-Aarden burg heeft vrijwilligers van oranje-, dorps- en midden standsverenigingen en de groot ste voetbalvereniging SV Sluis de kans gegeven mensen voor de grootse manifestatie op te ge ven. „We hadden 42 kandidaten voor de 25 kaarten. De plaatsbe wijzen zijn vervolgens door lo ting vergeven", aldus een woordvoerder van Sluis-Aar- denburg. Hontenisse laat haar Oranjege zindheid extra uitkomen. Be halve voor het maximum van 25 inwoners betaalt de gemeente ook een deel van de (reis)kosten voor de tachtig muzikanten van de Koninklijke Hax-monie Sint Cecilia. „De harmonie is door de organisatie uitgenodigd in de Arena te komen spelen, maar van ons wordt als gemeente ook een bijdrage gevraagd. Ik denk dat wij in totaal tussen de acht en tien mille aan de feestavond kwijt zijn. Mede door onze nau we banden met het koningshuis, dat hier een groot kroondomein had, is dat het ons zeker waard", stelt gemeentewoordvoerder J. Stolte. De twee grootste gemeenten in de regio, Terneuzen en Hulst, zijn minder ruimhartig. Het Hulster college vindt dat de na tionale feestavond 'niet in het concept past' en heeft in de be groting geen rekening gehouden met de kosten. Terneuzen heeft ook geen x-ekening gehouden met de aanschaf van 75 Arena- kaarten. Bui'gemeester en wet houders van Tei-neuzen vinden de benodigde 7425 gulden (de bijdrage werd al voor de invoe- ring van de euro vastgesteld) een 'aanzienlijk bedrag' en be schouwen de nationale feest avond niet als een gemeentelij ke aangelegenheid. Het dagelijks bestuur werd in zijn beslissing gesterkt door na vraag bij de andere grote Zeeuwse gemeenten. Goes stuurt geen afvaardiging en Middelburg en Vlissingen ste ken er ook geen cent in. De prijsstijging in de kinderopvang leidt in Zeeuws-Vlaanderen nog niet tot een daling van het aantal aanmeldingen bij crèches. foto Wim Kooyman Advertentie vanaf vandaag het nieuwe album van Blauwe ruis muziekafdeling van De Drvkkery door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De flinke prijsverhoging in de kinderopvang leidt vooralsnog niet tot een terugloop van het aantal kinderen dat de crèches in Zeeuws-Vlaanderen bezoekt. Dat constateert directeur R. Vons van de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaande ren. „Uiteraard zijn de mensen er niet blij mee, maar het is niet zo dat ze massaal weg lopen omdat ze de kinderopvang te duur vinden." Uit een onderzoek van de overkoepelende oi-ganisatie Kindertent blijkt dat crèches dit jaai- negen procent duurder worden. De stij ging zit vooral in hogere loonkosten. Van wege personeelsgebrek moeten kinderop vangcentra volgens Kindextent vaak dure uitzendkrachten inhux-en. Zo erg is het vol gens Vons in Zeeuws-Vlaanderen niet. „Door stijging van de personeelskosten moeten we natuurlijk ook wel de landelijke trend volgen, maar we blijven toch nog on der het gemiddelde. Landelijk is de gemid delde jaax-pi-ijs voor een kincl dat vijf dagen per week opvang nodig heeft 11.359 euro. Bij ons ligt dat op 10.900 euro." Een deel van de kostenstijgingen moet wor den vex-haald via hogere ouderbijdragen. „Ouders kijken wel kritisch naar de prijs stijgingen", zegt Vons, „maar we hebben niet de indi'uk dat ze hun kinderen daarom niet meer laten komen. Ouders kiezen toch ook zoveel mogelijk voor continuïteit en kwaliteit. We merken wel dat er een toene mende concux-rentie komt van particuliere kinderopvangcentra. Met name in de regio Markt 51 Middelburg (0118) 886886 DRVK in Woord KERY Beeld &Geluid door Harold van Ginkel GOES - Gedeputeerde Staten willen een bedrag van 34.000 euro ter beschikking stellen voor het plaatsen van een do- seerinstallatie op de Verbartel- weg in Goes. Het vele sluipverkeer op deze weg moet hierdoor ontmoedigd worden. De totale kosten voor het aanleggen van de installatie bedragen ongeveer 210.000 eu ro. Uit berekeningen van het waterschap Zeeuwse Eilanden blijkt dat 75 procent van het doorgaande verkeer door de in stallatie verdwijnt. De installa tie bestaat uit een paal, die één maal per minuut de grond in gaat, waardoor een auto kan passeren. Hierna gaat de paal weer omhoog, waardoor andere automobilisten moeten wach ten. In het voorjaar moet wor den begonnen met het plaatsen door Henk Boot -TERNEUZEN - De D66-fractie uit de Terneuzense gemeente raad heeft grote problemen met een slibdepot in de Koegorspol der. Dit blijkt uit een schriftelijke reactie van D66 op de milieuef- fectrappoi-tage over de bagger- specieveiwerking in de Koegor spolder. Volgens D66 is de Kanaalzone is een gebied met een grote econo mische dynamiek, maar met on voldoende natuur en land- schaps- en milieukwaliteiten. Nu al zorgt die verwevenheid van activiteiten voor proble- men: hinder in woonwijken, ho ge verkeersdruk, slechte kwali teit van kanaalwater en bodem, aantasting van landschap en natuxir en een grote druk op het leefmilieu. De aantasting van natuur, landschap en leefbaar heid wordt er met de komst van een slibdepot alleen maar groter op. D66 snapt dat het schoonmaken van de verontreinigde onderwa- terbodems noodzakelijk is. De x-aadsfractie vindt het echter geen goed idee dat het vexvuilde slib uitgerekend in het hart van de nieuwe gemeente Terneuzen wordt gedumpt en vexwerkt. Dan liever aan de rand van Tei*- neuzen. Maar dat is niet het eni ge dat D66 Terneuzen steekt. Ook de wijze van verwerking en de gevolgen daarvan op lange termijn schrikken de Democx-a- ten af. „Hiermee wordt de volgende generatie opgezadeld met een milieuprobleem en een mogelij ke exploitatie van dit gebied (Advertentie) 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak NIEUW in Middelburg Bellinkstraat 34. Middelburg, 0118-640291 wordt hierdoor onmogelijk ge maakt. Het is niet fair tegenover de volgende generatie, dat wij ons er vanaf maken met: wie dan leeft, die dan zorgt", aldus raadslid P. van Nieuwenhuijzen uit Terneuzen. Volgens hem wordt er in de MER niet of onvoldoende ingezet op geavanceerde verwei'kings- technieken met een hoog mi lieurendement, waarbij tachtig tot negentig procent van het vervuilde slib wordt gereinigd en vervolgens kan worden her- gebruikt als grondstof. Enkel restfracties van vervuild slib die niet verder kunnen woi'den ge reinigd, dienen te worden ge borgen in depots die voldoen aan de criteria van isoleren, be heerden en controleren MIDDELBURG - Een wegens ontucht veroordeelde 36-jarige dominee uit 's -Gravenpolder gaat tegen zijn straf in hoger be roep bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de predikant 21 december vorig jaar wegens seksueel misbruik van een achttienjarige vrouw uit Wol- phaartsdijk tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Ook werd hij bij vonnis verplicht 6600 gulden aan het slachtoffer te betalen. De vrouw had destijds als cate chisant voor haar psychische problemen contact gezocht met de predikant van de Samen-Op- Weg-gemeente in Wolphaarts- dijk. Daaruit zou in 1996 een seksuele relatie zijn ontstaan. Het slachtoffer heeft de relatie met de dominee, op wie ze hope loos verliefd werd, als getuige tegenover de rechtbank beves tigd. De predikant heeft de be schuldigingen altijd ontkend. Reden voor hem om hoger be roep in te stellen. Hulst." De particuliere voorzieningen voor kinderopvang hebben te maken met dezelf de hogere loonkosten. „Wij zitten trouwens wel een stuk onder de landelijke tarieven", zegt L. Verbruggen van de kinderopvang Kiekeboe in Kloosterzande. „Maar dat heeft te maken met de lage huisvestingskos ten die wij hebben. We moeten ook gewoon loonkosten volgens de CAO betalen. Wij stellen al in september de tarieven voor het volgend jaar vast. Dan hebben ouders die het te duur vinden alle gelegenheid elders een oplossing te zoeken." De prijsstijging heeft ook bij Kiekeboe nog niet geleid tot minder kindei-en. Verbrug- gen: „Want het is gewoon heel erg moeilijk om buiten de erkende centx-a kindei-opvang te vinden." door Jean-Lou de Gucht HULST - Woonzorgcentra in een aantal kernen van de ge meente Hulst kunnen de angst om te vereenzamen bij veel ou deren wegnemen. Dat stelt het CDA Hulst in een reactie op de enquête van de stichting Cura- mus. De ouderen gaven in de enquête aan dat de vereenzaming ener zijds wox'dt veroorzaakt door de grotere, op het individu gerichte appartementen. Anderzijds wordt gewezen naar de schei ding van wonen en zorg. De pei ling onder cliënten en toekom stige cliënten maakte deel uit van het project 'gewoon anders' van stichting Curamus, waax"- onder de Blaauwe Hoeve in Hulst en de Lange Akkers in Koewacht vallen. Vanuit een woonzorgcenti-um kan vex'zorging worden ver leend aan de bewoners van in de buurt gesitueerde seniorenwo ningen. Volgens het CDA moet zo'n complex toegankelijk zijn voor senioren en ouderen die in meer of mindere mate zorg no dig hebben. Een dergelijke voorziening moet laagdrempe lig zijn. Er kan dan volgens de christen-democraten spx-ake zijn van integratie van wonen, zorg en welzijn. „Een woon zorgcentrum dient natuurlijk wel in het centrum van een doip te worden gevestigd. Het plan om een woonzox-gcentrum op het terrein van de Sterre in Clin- ge te vestigen is uit den boze." Een gezamenlijke groepsprak- tijk van huisartsen in de Blaau we Hoeve in Hulst mag niet be tekenen dat er in de kernen geen artsen meer zijn, vindt de partij. „Wij als CDA staan positief te genover het plan, maar dit mag niet tot gevolg hebben dat alle bestaande praktijken van huis artsen komen te vervallen." Door uitbx-eiding van activitei ten voor ouderen wil het CDA ook de gevoelens van eenzaam heid ondervangen. Vooral op zondag zou er bij ouderen nogal wat behoefte zijn aan allerlei activiteiten. Het CDA denkt dat hier een taak ligt voor de stich ting Welzijn voor Ouderen en de ouderenbonden. EEDE - Een 77-jarige fietser uit Middelburg is gisteravond bij een aanrijding op de Nieuvve- weg in Eede zwaargewond ge raakt. Een 35-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis-Aardenburg reed rond zes uur over de Nieu- weweg in de richting van Eede. De Middelburger fietste haar tegemoet. Door onbekende oor zaak kwam het tweetal frontaal met elkaar in botsing. De 7 7 -j arige is in zorgwekkende toestand per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Brugge. van de installatie, die nabij Ho tel Goes wordt geplaatst. De doseei'installatie is een nieuw verschijnsel in Zeeland. Daarom worden voor- en name tingen gehouden en wordt er ge sproken met belanghebbenden. Hierdoor wordt kennis ver gaard die op andere locaties van nut kan zijn. In de Randstad staan al enkele doseexnnstalla- ties. Zelfs de eenden in de vijver van het Vlissingse Nollebos keken er vreemd van op: ijs op het water. Er ivas er zelfs een die zich niet tijdig uit de voeten wist te maken. Een fa milie vond het diertje metz'n borstje vastgevroren op een ijsschots. De tioee dochters in het ge zelschap zagen het stukje dierenleed met betraande ogen aan. De dierenambu lance werd gebeld. Maar de hulpverleensters stonden machteloos. Geen middel ter beschikking om zich zonder gevaar op de weinig betrouwbaar ogende ijsschotsen te begeven. De brandweer werd te hulp ge roepen. Eén van de brand weermannen trok een kik- vorspak aan, waadde tussen de schotsen door en schoof het ijsslachtoffer in een net. „Zo", riep hij triomfantelijk, „die Peking eend kan ten minste nog een tijdje leven." De twee dochters keken hun vader plotseling met starre ogen aan. „Pekingeend?"stamelden ze met z'n tweeën tegelijk „Maar papa... Dat was toch wat jij en mama... Dat was toch wat jullie op vakantie in Spanje aten?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43