Vluggertje voor Van Barneveld PZC Jenita gaat mee, nu de prins nog Snowboardster valt in de prijzen Voorzitter AZ pleit voor Van Hanegem Feyenoord boos op z'n Brazilaanse duo 14 Jongste golfer ooit aan start in Open-toernooi Barney gelooft alleen nog in zichzelf Knieblessure kost Davenport deelname Australian Open Tweede operatie Gorgi Hristov Michael Jordan gaat scheiden Walter Meeuws naar Marokko Michael Schumacher gaat bobben Bondscoach roept Vonk toch op Olympische loterij voor Salt Lake City Uytdehaage weigert huldiging woensdag 9 januari 2002 door Ad Pertijs ENGELBERG - Tijdens het Nederlands kampi oenschap snowboarden is de jeugdige Mariëtte van Campen uit Houten op het onderdeel reuzen slalom letterlijk in de prijzen gevallen. De enige deelneemster in de categorie 'Dames jeugd' smak te tijdens de derde en laatste run zo hard tegen de grond, dat ze - uit vrees voor een nekkwetsuur - met een helikopter naar het ziekenhuis in Luzern vervoerd moest worden. Daar aangekomen toon de nader onderzoek aan dat de 14-jarige Van Campen geen ernstig letsel had opgelopen bij haar achterwaartse val. Ze mocht (zonder heli, maar gewoon over de weg) terugkeren naar En gelberg. Tot opluchting van de wedstrijdleiding ook. Die kon, zij het met enkele uurtjes vertra ging, de enig overgebleven deelneemster (de an dere had zich voor de start reeds teruggetrokken) alsnog de gouden plak overhandigen. GPD van onze sportredactie WELLINGTON - Het Nieuw- Zeelands Open heeft dit jaar twee zeer bijzondere golfspe- lers in het deelnemersveld: Ti ger Woods, de nummer een van de wereld, en Jae An, de jongste deelnemer in een Open ooit. Tiger Woods is gecontracteerd voor twee miljoen dollar (2,2 miljoen euro) en Jae An plaatste zich in een van de kwalificatiewedstrijden. De met zijn ouders naar Nieuw- Zecland geëmigreerde Kore- aan is 13 jaar en 11 maanden oud. In de kwalificatie speel de de scholier zes slagen onder par. „Ik geloof dat het behoor lijk goed was." De jongen verklaarde niet on der de indruk te zijn van de aanwezigheid van Tiger Woods in het hoofdtoernooi. „Ik ga verschrikkelijk mijn best doen en proberen na twee ronden door de schifting te komen." SID doorDennis Jansen FRIMLEY GREEN - In de kort ste partij ooit op de Embassy, het wereldkampioenschap darts, hield Raymond van Bar neveld gisteravond in de tweede ronde huis tegen Eric Clarys. De arme Belg moet zich tijdens de partij, die de Hagenaar in slechts 23 minuten met 3-0 won, in een draaimolen hebben ge waand. „Toen ik de tweede set pakte, zag ik het al aan zijn gezicht. Daarop stond te lezen: ik heb hier leuk meegedaanmaar dit is niet meer te redden. De derde set was min of meer een formali teit", stelde Barney na de straf expeditie. De Belg draagt niet voor niets de bijnaam The She riff. Barney: „Omdat hij de pij len snel afvuurt en dat vind ik wel fijn, ook ik hou het tempo graag hoog. Toch heb ik Eric niet onderschat. Hij is een tove naar op het bord, doet rare din gen en kiest net zo gemakkelijk voor de dubbel dertien als de zestien. Aan de andere kant: ik sta hier al voor het tiende jaar. Ik laat me niet verrassen." De voormalige postbode voelt zich weer 'de Barney van '98 en MELBOURNE - De Ameri kaanse tennisster Lindsay Davenport heeft zich terug getrokken uit de Australian Open 2002. Dat heeft toer nooidirecteur Paul McNa- mee gisteren meegedeeld. De nummer één van de we reld heeft nog te veel last van een knieblessure, die ze in november bij de Masters in München opliep. Davenport won de Australian Open in 2000. Vorig jaar kwam ze tot de halve finales waarin ze verloor van de latere toer- nooiwinnares Jennifer Ca priati. Ook in 1998 en 1999 haalde Davenport de laatste vier. Door het wegvallen van haar landgenote zal Capriati de plaatsingslijst in Austra lië aanvoeren. Het eei'ste grandslamtoernooi van het jaar begint volgende week. Voor Sjeng Schalken geldt het toernooi in Auckland als laatste voorbereiding op de Australian Open. Daarin be reikte de als vierde geplaats te Limburger de tweede ron de. Hij versloeg de Spanjaard Galo Blanco met 6-2 3-6 6-3. ANP/RTR '99', zegt hij, de jaren waarin hij de wereldtitel greep. „Ik voel me bevrijd van alles. Vorig jaar ben ik veel te veel bezig geweest met mijn sponsor (Brandstaff), die de deur op een kier had gelaten over het al dan niet verlengen van mijn contract. Ik stond met knikkende knieën op het podi um. Toen het bedrijf uiteinde lijk afhaakte, heb ik alles van me afgezet. Ook het bijgeloof. Stuivers, steentjes, sjaaltjes, ik heb het allemaal weggegooid. Ik geloof alleen nog in mezelf. En ik weet dat ik heus een lekker pijltje kan gooien. Ik heb tel kens gezegd: we gaan weer pret maken op de Embassy." „Ik ben heel onbevangen naar het WK gegaan. Maar dat bete kent niet dat ik niet droom over een derde wereldtitel. Het liefst sta ik straks tegen Co Stompé. Een Nederlandse finale, dat zou toch het mooiste zijn", aldus de Hagenaar, die voorlopig het hoogste gemiddelde (33.78) van het toernooi liet noteren. „Dat geeft me alleen maar ver trouwen. Aan de andere kant: ik ga niet meer roepen dat ik we reldkampioen word. Als ik don derdag een slechte dag heb, is het handje schudden en kan ik gewoon naar huis, hoor." Dat kon titelverdediger John 'Boy' Walton gisteravond al. De Engelsman, die vorig jaar vriend en vijand verbaasde met zijn titel bij pas zijn tweede deelname, werd in een zinde rende partij door Colin Monk (3-2) uitgeschakeld. GPD Raymond van Barneveld wacht rustig op het moment dat hij als triomfator het podium van de Embassy mag verlaten. foto Ad.van Hasselt/ANP NIJMEGEN - Gorgi Hristov, met vijftien treffers vorig sei zoen de topscorer van NEC, is gisteren voor de tweede keer in korte tijd geopeerd aan zijn rechterknie. Het is zeer de vraag of de spits dit seizoen nog" in actie komt. NEC trok enkele we ken geleden Dennis de Nooijer al aan als zijn vervanger. De Macedoniër onderging in november al een ingreep, nadat een kunststofkruisband was gaan rafelen en vezels achterliet. Destijds hoopten de doktoren het probleem te hebben verhol pen. Hristov had gehoopt op 27 januari in de beladen derby tegen Vitesse zijn rentree te kunnen maken. Het kniegewricht bleef echter opgezwollen, waarna de knie opnieuw werd schoongemaakt. De aanvaller moet nu twee maanden rust houden. Daarna blijkt of hij weer in actie kan komen of dat hij een nieuwe kruisband krijgt aangemeten. ANP CHICAGO - Michael Jordan en zijn vrouw Juanita gaan scheiden. De krant Chicago Tribune meldde gisteren dat de basketballer en zijn echtgenote wegens onoverbrugbare me ningsverschillen uit elkaar gaan. Juanita Jordan wil na de scheiding de zorgplicht van de kinderen Jeffrey (13), Marques (11) en Jasmine (9) op zich nemen. Ook eist ze de echtelijke woning en de helft van het vermogen van Jordan. De basket ballegende is een van de rijkste sporters van de wereld. Zijn inkomsten van vorig jaar worden geschat op 40 miljoen dol lar. Jordan kondigde twee keer zijn afscheid als basketballer aan omdat hij meer tijd met zijn gezin wilde doorbrengen. Dit seizoen maakte hij zijn rentree. DPA RABAT - Walter Meeuws heeft in Rabat een contract voor drie jaar getekend bij de zesvoudig Marokkaanse landskampioen Raja Casablanca. De 51-jarige Belgische trainer is de opvol ger van de Marokkaan Jamal die op zijn beurt enkele weken geleden de Oekraïner Sebastienko afloste. Meeuws, oud-spe ler van Ajax, was in 1989 bondscoach van België. In '93 werd hij in België gekozen tot trainer van het jaar. Raja staat mo menteel op de vierde plaats in de Marokkaanse competitie met zeven punten achterstand op stadgenoot Widad. AFP ST. MORITZ - Michael Schumacher wordt bobsleeën De we reldkampioen Formule 1 waagt zich in het ijskanaal in een viermansbob. Het gebeurt vrijdag in St. Moritz pal voor een wedstrijd om de wereldbeker. Schumacher zal de slee niet zelf besturen. Dit gebeurt door een geroutineerde bobber. De 33- jarige Schumacher is nog met vakantie. Hij staptpas op 19 ja nuari weer in een racebolide op wielen, de nieuwe Ferrari. Mi chael Schumacher is niet de eerste autocoureur in een slee. Zijn broer Ralf en de Colombiaan Juan Pablo Montoya gleden al eerder deze winter naar beneden. DPA HEERENVEEN - SC Heerenveen moet keeper Hans Vonk aan het begin van de tweede competitiehelft missen. Bondscoach Carlos Querioz van Zuid-Afrika heeft Vonk opgeroepen voor het toernooi om de Afrika Cup in Mali. Heerenveen houdt er rekening mee dat zijn eerste doelman zeker twee wedstrijden afwezig is. De Friese club uit de KPN Eredivisie weigerde aanvankelijk Vonk af te staan aan het nationale elftal van Zuid-Afrika. Vier maanden terug zou bondscoach Querioz aan Heerenveen hebben toegezegd de 31-jarige goalie niet nodig te hebben tij dens de Afrika Cup. Daarvan is hij nu teruggekomen. ANP ARNHEM - NOCNSF en de Lotto starten morgen met een olympische loterij die vier mil joen euro moet opleveren. De netto-opbrengst van 2,5 mil joen euro komt ten goede aan het accommodatie- en evene mentenfonds van NOCNSF waarin de overheid vorige maand een eerste storting van ruim 22 miljoen euro heeft ge daan. Via de postkantoren wor den setjes van vijf loten ter waarde van tien euro verkocht. Er zijn vijf hoofdprijzen van 100.000 euro te winnen. De trekking zal plaatshebben op 23 februariop de voorlaatste dag van de Olympische Spelen in Salt Lake City. NOCNSF en de Lotto denken alle loten te kun nen verkopen door een beroep te doen op het oranjegevoel van de Nederlanders. GPD UTRECHT - De Europees kam pioen schaatsen, Jochem Uyt dehaage, heeft geen zin in een huldiging. De Utrechter heeft een uitnodi ging van de Utrechtse burge meester A. Brouwer om op het stadhuis te komen voor een fes tijn ter ere van zijn titel, afgesla gen. De burgemeester had onder andere een muzikaal onthaal in petto voor de kampioen. Uytde haage heeft na een halfuurtje nadenken vriendelijk bedankt voor de eer. „Hij reageerde enthousiast, maar hij heeft komend weekend weer zware wedstrijden in Hee renveen en vond het verant woorder om zichzelf rust te gun nen", aldus de Utrechtse chef kabinet H. Kuperus. Uytde haage heeft vanuit het stadhuis wel twee bossen bloemen ont vangen. De KNSB heeft Stefan Groot huis gisteren overigens aange wezen als tegenstander van Uytdehaage voor zijn 1500 me ter buiten mededinging. De Eu ropees kampioen probeert vrij dag via een beslissingswedstrijd in Heerenveen op de schaatsmijt een startbewijs voor de Olympi sche Spelen af te dwingen. Zijn concurrenten Erben Wen- nemars en Martin Hersman rij den tijdens de wereldbekerwed strijd op deze afstand. De race van Uytdehaage zal direct daar na worden verreden. GPD/ANP Gretha Smit blijft nuchter onder feestelijke overdracht olympische ploeg door Gijs van Oosten ARNHEM - Minder dan drie weken geleden stal bloemen- bindster Gretha Smit met haar nuchtere vrolijkheid de harten van het Nederlandse volk. Gis teren stond de 25-jarige schaatsster in de schijnwer pers tijdens de overdracht van de olympische ploeg aan chef de mission Leo Visser van NOCNSF. Smit bleef er, in het bijzijn van kroonprins Willem Alexander, net zo koel onder als de ijssculpturen die bij de ceremoniële plechtigheid op Papendal werden onthuld. Gretha Smit valt tot het einde van de Olympische Spelen (8- 24 februari) in Salt Lake City onder de hoede van kernploeg- coach Ingrid Paul. Ze werkt vandaag in ijsstadion Thialf haar eerste training met haar nieuwe tijdelijke coach af. Niet Egbert Post van marathon- ploeg Nefit maar Ingrid Paul zal zaterdag als coach van Smit op het ijs staan tijdens haar internationale debuut op de langebaan. Smit komt za terdag uit op de 3000 meter tijdens de wereldbeker in Hee renveen. Als vertrouwensper soon reist Jenita Smit, de ou dere zus van Gretha, mee naar Amerika. Het tweetal vertrekt op 24 januari met, eveneens tij delijke, ploeggenote Tonny de Jong naar Calgary. In Canada wordt het laatste trainings kamp belegd, voordat op 4 fe bruari wordt doorgevlogen naar Salt Lake City in Utah. Jenita Smit krijgt een deelac- creditatie, want in de praktijk inhoudt dat ze zich tussen twaalf uur 's nachts en zes uur 's ochtends niet in het olym pisch dorp mag ophouden. Ze zal in een door NOCNSF ge huurd huis worden onderge bracht. Overeenstemming Gretha Smit maakte gisteren op Papendal, in het bijzijn van topsportcoördinator Ab Krook en haar zaakwaarnemer en zwager Erik Huizebosch, voor het eerst kennis met Ingrid Paul. Ze kwamen snel tot over eenstemming over de samen werking. Paul: „Ik wil haar in de komen de periode beter leren kennen en begrijpen. Het gaat er voor al om dat ze zich goed voelt. Ik ga niets veranderen in tech nisch opzicht, daar wil ik niets aan veranderen. Gretha is van De kroonprins is afgeleid (rechts), Gianni Romme en Tonny de Jong maken op de voorgrond een dolletje en chef de mission Leo de Vis ser is tevreden met zijn olympische gezelschap. foto Robin Utrecht/ANP nature heel sterk. Het is mijn taak om er voor te zorgen dat ze zo goed mogelijk kan preste ren." Hoewel haar aanwezigheid bij de ploegoverdracht min of meer verplicht was gesteld, zei Smit de bijeenkomst met mu ziek en dans, aan elkaar ge- 'praat door Mart Smeets, 'wel mooi te hebben gevonden'. Veiligheid Echt druk zal ze zich niet ma ken. Smit maakt zich ook geen zorgen over het veiligheids- waagstuk tijdens de Winter spelen. „Nee, daar heb ik nog niks van gehoord. Maar dat is allemaal wel goed voor elkaar hoor. Ik krijg er misschien nog een brief over of zo, maar dat komt allemaal wel goed." Chef de mission Leo Visser wil niet ingaan op het veiligheids waagstuk. Voor het transport van hun schoenen en ijzers krijgen de schaatsers een spe ciaal ontworpen verstevigde koffer. Vaststaat staat dat de Nederlandse atleten niet zoals de Japanners in hun koffer een gasmasker en een crisishand boek meekrijgen. Visser be vestigde verder dat de Neder landse atleten gedurende de periode van de Olympische Spelen om redenen van veilig heid in het Olympisch Dorp moeten verblijven. Het is derhalve niet toegestaan na de openingsceremonie te ar riveren of voor de sluitingsce remonie te vertrekken. Gianni Romme, die op de voorlaatste dag uitkomt op de tien kilome ter, had het plan gevat om ge durende het olympisch toer nooi op hoogte in Park City (2400 meter) te overnachten. Visser: „Dat is uitgesloten." En Rintje Ritsma zou graag eerder uit Salt Lake City willen ver trekken, om zich te kunnen voorbereiden op het NK all round een week na de Winter spelen. Visser: „Ook dat is uit gesloten." Kroonprins De olympische equipe bestaat uit 23'atleten. Schaatsers Mar tin Hersman en Marieke Wijs man en het bobteam van Arend Glas (twee- en viermans) kun nen zich nog bij dat totaal voe gen. Of de Hollandse atleten, gehuld in oranje-blauwe kle ding met tulp, net als vier jaar geleden in Nagano morele on dersteuning krijgen van het koningshuis, liet kroonprins Willem-Alexander, tevens IOC-lid, gisteren in het mid den. Uit veiligheidsoverwe gingen mag hij daar geen uit spraken over doen. De kroonprins treedt op 2 fe bruari in Amsterdam, zes da gen voor de openingsceremo nie in Salt Lake City, in het huwelijk met Maxima Zorre- guieta. Het Internationaal Olympisch Comité komt in congres bijeen op 5, 6 en 7 fe bruari in Salt Lake City. „Maxima weet nog niet waai de huwelijksreis heengaat", zei prins Willem-Alexander. „Zeker is dat ik ooit op de Olympische Spelen zal terug keren." GPD door Ruud Ramler ALKMAAR - Volgens Dirk Scheringa is Willem van Hane gem de ideale kandidaat om de nieuwe bondscoach van Oranje te worden. De voorzitter van AZ deed die opvallende uitspraak gisteravond in zijn nieuws- jaarstoespraak. Enkele jaren geleden was Van Hanegem twee seizoenen trai ner van AZ. Hij beëindigde zijn dienstverband destijds na een conflict met voorzitter Scherin ga- Mede daarom is het aandeel van Scheringa in de nationale dis cussie pikant. „In september begint een nieuwe kwalificatie reeks voor het. EK. Enig tempo met de aanstelling van een bondscoach lijkt me geboden. Zo lang hoeft dat toch niet te du ren? Ik kan mij prima vinden in de aanstelling van Willem van Hanegem. Hij is een vakman die de taal van de spelers spreekt. En hij kan morgen beginnen." Van Hanegemvorig seizoen nog tijdelijk trainer van Sparta, werkt als analyticus bij abon neezender Canal Plus. De toespraak van Scheringa was een niet helemaal geslaagde poging om Jorien van den Herik te imiteren. Zijn Rotterdamse collega van Feyenoord is door gaans gewoon de lopende zaken in voetballand kritisch en spraakmakend te behandelen. Kritiek Scheringa greep gisteravond de gelegenheid aan om op eigen wijze kritiek te uiten op de Ere divisie NV, om grote vraagte kens te zetten achter het inter nationale transfersysteem en het rendement van de KNVB. Niet alleen waar het de aanstel lingvan een nieuwe bondscoach betreft. De voorzitter hekelde de opzet van het competitie schema. „AZ speelt de eerste vier wed strijden na de winterstop thuis, waarna vier uitwedstrijden op rij volgen. Van een peperduur apparaat in Zeist mag toch wor den verwacht dat zulke zaken goed geregeld kunnen worden." GPD van onze sportredactie MASPALOMAS - De leiding van Feyenoord is boos op Leo nardo en Tininho. De Brazili aanse spelers hebben al weken niets van zich laten horen. Ze zijn nog altijd niet teruggekeerd uit Brazilië, waar ze tijdens de winterstop vakantie vierden. Ze hadden vorige week vrijdag in Rotterdam moeten zijn bij de hei-vatting van de training. Fey enoord verblijft zonder de twee op trainingskamp op de Canari- sche eilanden. „We hebben nog geen contact met ze gehad, maar we weten dat ze nog in Brazilië zijn", zegt teammanager Hans Hagelstein. „Dat is natuurlijk onacceptabel." Maatregelen Feyenoord heeft kunnen ach terhalen dat verdediger Tininho de terugvlucht op 10 januari heeft geboekt. Aanvaller Leo nardo zal de 13e naar Nederland reizen. Feyenoord is al langer ontevreden over hem. Het talent zou zich ziek hebben gemeld en vervolgens met een vriend zijn gaan eten. Feyenoord neemt pas volgende week bij thuiskomst een besluit over disciplinaire maatregelen tegen het duo. Zonder het Brazili aanse duo be reikte Feyenoord gisteravond de finale van het mini-toernooi op Gran Canaria. De Rotter dammers versloegen FC Kai- serslautern met 3-1 (1-0). In de eindstrijd speelt het vrijdag te gen de winnaar van het duel tus sen Bayer Leverkusen en Hel- singborg dat vanavond wordt gespeeld. Feyenoord miste de geblesseerde De Haan en Bos- velt. De laatste zat wel op de bank. Debuut De Chileen Aros maakte in de tweede helft zijn debuut voor Feyenoord. Hij nam de plaats in van Rzasa. Tomasson gaf Feye noord in de 34e minuut fortuin lijk de leiding. Via zijn rug ver dween de bal in het doel achter Koch. Na de rust maakte Riedl voor de Duitsers in de 61e mi nuut gelijk. Van Hooijdonck be nutte een strafschop in de 68e minuut nadat Elmander onder uit was gehaald (2-1). In bles suretijd stelde Smolarek de overwinning veilig (8-1). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42