Kozakken zingen in vrijheid Jeroen Bosch past in een muzikaal circus sport PZC woensdag 9 januari 2002 9toten met 15januari Zijn Russisch is inmiddels zodanig, dat dirigent Marcel Verhoef!' op repetities zonder misverstanden zijn artis tieke inzichten op het gezelschap kan overbrengen. Met enorm resultaat: in Rusland is de herontdekking van het Donkozakkenkoor inmiddels tot een soort hype uitgegroeid en de tournee van vorig jaar door West-Europa had ovatio nele kritieken. De tweede tournee brengt het Donkozakken koor Rusland zaterdag in Middelburg. Eén van de dingen waaraan je, na 1991, kon merken dat het communisme in de voorma lige Sovjetunie echt als staats vorm had afgedaan was het weer ten tonele verschijnen van de kozakken. Deze krijgshafti ge vrijbuiters uit het zuiden van Rusland en Siberië hadden in de loop der eeuwen een grote repu tatie opgebouwd van op afroep beschikbare, zeer kundige mili tairen die zich, als de nood aan de man kwam en Rusland weer eens door de Tataren werd aan gevallen, tot gedisciplineerde cohorten aaneen schaarden en op hun kleine paardjes te velde trokken. Toen in 1993 in het zuiden offi cieel allerlei dorpen de oeroude kozakkenbenaming 'stanitsa' terugkregen, de uniformen uit de kast werden gehaald, de wa pens uit de geheime bergpiek ken werden opgegraven en er weer openlijk gesproken mocht worden over de 'ataman'de stamoudste en tevens opperbe velhebber, was dat een histori sche aardschok. ,,En niet alleen voor de kozakken zelf, maar ook voor de gewone Russen had dat betekenis. Want zij hebben dat vleugje vrijheid en losgeslagen heid dat de kozakken uitstralen nodig om zelf Rus te kunnen zijn", zegt Marcel Verhoeff. Deze 45-jarige musicus uit Via- nen is sinds 1994 dirigent van het Donkozakkenkoor Rusland, een majestueus gezelschap van ongeveer veertig beroepszan gers en musici, allen authentie ke kozakken, dat aan de weder geboorte van de kozakkerij in Rusland en daarbuiten op in drukwekkende wijze vocaal ge stalte geeft. In 1993 opgericht vond het koor in Verhoeff, die niet lang daarvoor grote succes sen in Moskou had geoogst met zijn vertolking van de liturgie van Tsjajkovski, de ideale diri gent: de ambitieuze vakman Verhoeff zag haarscherp de kan sen die de wedergeboorte van het kozakkenverschijnsel bood en had tevens een netwerk dat tournees in het westen mogelijk maakte. Het repertoire van de Donkozakken omvat volkslied jes en liturgische gezangen. Verhoeff: „We hebben eerst een jaar geoefend, zonder optre dens. Ik moest de mannen leren kennen, en ook was het van le vensbelang voor het koor om er een strakke discipline in te brengen. Jë kunt nu eenmaal niet op tournee gaan als er gezo pen wordt of als er stennisma- kers in de groep zijn. En de mannen moeten zich weten te gedragen in het buiten land. Dus jezelf 's avonds bezat ten in je hotelkamer en vervol gens je glas tegen de muur aan stukken gooien is dan misschien wel heel erg kozaks, maar het wordt door mij niet getolereerd en zo iemand gaat er dan ook di rect uit. Hetzelfde geldt voor mensen die discriminerende praatjes verkopen, over de jo den bijvoorbeeld. De kozakken hebben een forse reputatie op dat gebied, maar ik ben er blij om dat ik kan verklaren dat mijn koor daar niet aan mee doet. Eenvoudig omdat ik dat sooit dingen verbied, en de sanctie is bekend." Alexander Munninghoff Donkozakkenkoor: zaterdag om 20 uur in de Stadsschouw burg Middelburg. Zeven acrobaten, vijf muzi kanten en een projectie- schenn met daarop schilderij en afgebeeld van Jei'oen Bosch die vijfhonderd jaar geleden oveiieed. Het is een niet al te gemakkelijke combinatie om een mooie theatex-productie neer te zetten. Erik Visser van muziekgroep Flairck, die samen met Coi-pus Acrobatiek met de voorstelling 'Circus Jeroen Bosch' brengt, geeft toe dat de combinatie moeilijk was. „Het was heel in gewikkeld om alles er mooi uit te laten zien." De opperstalmeester, gitax-ist en bespeler van de draaiorgel lier in de voorstelling, verbaast zich er eigenlijk nog steeds over dat het allemaal zo goed is gelukt. „Toen we begonnen met het producei-en van deze theater show hadden we de muzikan ten en de aci-obaten vóór het projectiescherm gezet", vextelt Visser. „Op het schex-m toonden we schildex-ijen van Jeroen Bosch, maar als de aci'obaten atti-ibuten wisselden, werd het echt een x-ommeltje. Tot een week voor de première hebben we het zo volgehouden. Toen kwamen we opeens op een an- Flairck en Corpus Acrobatiek zorgen voor een muzikaal circus. der, veel beter idee: de muzi- verhoogd podium achter het kanten staan nu voor het scherm. scherm en de acrobaten op een Als het projectiescherm van foto Joep Lennarts/GPD achter wordt belicht kan er, zo maakt Visser duidelijk, door heen worden gekeken. „Doen we het licht uit dan kun je niks meer zien en kan er dus van al les op het podium worden ge daan, terwijl de muzikanten nog wel te zien zijn." Visser is tevreden over het eindi'esultaat. „We, Corpus Acrobatiek en Flairck, denken er over om de samenwerking voort te zetten. Het is een bij zondere combinatie, tenminste hier in Nederland. In het bui tenland, vooral Fi'ankrijk, zijn dit soort vormen van het nieu we cii'cus al lang bekend. In Nederland kennen we Cirque de Soleil, maar dat is niet van eigen bodem." Flaii'ck en Corpus kenden el kaar al vanuit het theater en de combinatie was dan ook snel gemaakt. Gekozen werd om Jeroen Bosch als thema te nemen. Een belangxüjke inspi ratiebron vormt het boek 'Van den Drie Blinden Dansen', dat werd geschi-even in 1482 toen Jeroen Bosch 32 jaar oud was. In het boek wordt verteld over de drie dansen; de dans van de geboorte, het leven en de dood. Circus Jei-oen Bosch door Flairck en Corpus Acrobatiek: zaterdag om 20 uur in het Schel- detheater Terneuzen. WOENSDAG Sonneveld Jos Brink speelt de titelrol in de musical Sonneveld. In deze musical wordt een beeld gegeven van het leven van Wim Sonneveld. Naast Jos Brink zijn Frans Mulder, Gerrie van der Klei en Henk Boerman te zien. Stadsschouwbui-g Middelbux-g, 20.00 uur Sessie Band De Desafinado Blues Sessie Band treedt op. Het programma dat de Sessie Band ten gehore brengt is onvoor- spelbaai-. Zeker is wel dat bluesgitarist Jan Schippers uit Sluis dit maal als gastmuzikant optreedt. Hij speelt zowel akoestisch als elektrisch. Eetcafé Desafinado Middelburg, 20.30 uur De Zilverboom Theatergroep Knikkende Knieën speelt de jeugdvoorstelling De Zilverboom. In dit avonturenverhaal wordt gebruik gemaakt van dans, zang, mime, slapstick en drama. De spelers zijn John van de Pol, Her man Stuij ver en Andre van der Meei'. Het stuk draait om Niels die weigert zich neer te leggen bij de naderende dood van zijn hond. Hij stuit op een magisch boek dat hem een oplossing kan bieden. Scheldetheater Terneuzen, 15.00 uur DONDERDAG Djazzex Concert in D is de derde productie van het nieuwe gezelschap Djazzex Productions, voortgekomen uit Djazzex Dance Compa ny- De vooi'stelling is opgebouwd uit vijf delen. Vier choreografieën van dezelfde duur en een muziekstuk voor vier celli. De muziek is gecomponeei'd door Ernst Reijseger. De choreografieën zijn van Annabelle Lopez Ochoa, Neel Verdoorn, Randal Scot en Thoams Noone. Zij waren allen ooit als danser betrokken bij het dansge zelschap. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Kaaljakkers Toneelgroep het Volk speelt Kaaljakkers. Het stuk behandelt het wel en wee van di'ie armoedzaaiers die een gezamenlijk ondei'komen gevonden hebben in een afbraak buurt, waar een slopei'skogel zijn verwoestende werk doet. De drie aan lager wal geraakte spelers worden neergezet door Bext Bunschoten, Joep en Wigbolt Kruij ver. Dit trio schi-e'ef tevens het stuk dat geregisseerd is door Aike Dirkzwager. Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest geeft voor de tweede keer een Nieuwjaars Promconcert. De nieuwe traditie werd voi'ig jaar in gang gezet. De Nieuwjaars Promconcei-ten bieden een pi'ogramma van klassiek tot pop met de onvermij delijkeSti-auss. Vier solisten veidenen hunmedewex-- king: cellist Floris Mijndei's soleert in een wei'k van Gulda. So praan Maita Blom zingt enkele liedei'en van Strauss en Rossini en tenor Chaxdes Hens soleert in Italiaanse liederen. Het concei-t wordt afgesloten door de Zeeuwse popzangex-es Marjon van Iwaarden met een aantal songs uit het lichte repertoire. Gx-oteKerk Zierikzee, 20.00 uur De Keesjes Remake geeft een Nieuwjaarsconcert in Middelburg. Het repertoire van de band loopt uiteen van bekende jazz- en musicalmuziek uit de jaren '20 tot '50, tot blues, latin enrock-'n- roll. De groep heeft sinds een paar maanden twee nieuwe leden, gitarist Pierre de Nijs en pianist Menno Radema. Het optreden maakt deel uit van de concertserie van Jazz Activiteiten Stich ting Zeeland (JASZ). Café 't Schuttershof Middelburg, 20.00 uur Lied in de schemering Een cast van topacteurs speelt het drama Lied in de Schemering van Noël Coward. Anne-Wil Blankex-s, Willem Nijholt, Pleuni Touw en David God- dijn zetten een schex'p, persoonlijk drama neer waarin een zoek tocht naar identiteit en ware liefde centraal staat. Stadschouwburg De Maagd Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG De Reilanders Toneelgezelschap De Reilanders speelt de première van De vrouw van het meer. De komische thriller, geschreven door Ruud van Ling, speelt zich af in een Engels landhuis in een rustiek doi-pje aan de boor den van een meer. De rust van de bewoners wordt verstoox-d als er een geheimzinnige man opduikt, die alleen maar vi-agen stelt. De spelers zijn Huib Meeuwsen, Diana Hollestelle, Lia Wiskerke, Maja Geense, Hans Bakker en Jessica Stols. Dorpshuis Luctor et Emergo Rilland, 20.00 uur. Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest geeft voor de tweede keer een Nieuwjaars Promconcert. Zie donderdag. Sint Jacobskerk Vlissingen, 20.15 uur Jeroen van Merwijk Cabaretier Jeroen van Merwijk, met Uw betrouwbare partner in cabaret, staat dit keer alleen op het podium. Mexwijk heeft besloten vooraf niet te vertellen waarover de voorstelling gaat. Het publiek moet er maar vanuit gaan dat het goed is omdat hij immers 'Uw betrouwbare partner in cabaret is' Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Bad Hair Day De Zierikzeese band Bad Hair Day geeft een optreden. De alkound coverband bestaat uit de zangers Eric van Schaick en Cai-olien Nedei'lof, gitarist Arjen Zwax-t, dnxmmer Collin Hoondert en bassist Michel van der Doe. De band speelt muziek vanaf de jai'en vijftig tot nu. Jeugdsoos De Pul Bruinisse, 22.00 uur Rob Urgert Cabaretier Rob Urgert brengt zijn tweede programma Fuik. Urgert zet een cabaretvoorstelling neer vol ijdele hoop en dood lopende wegen, slingerpaadjes door het oeiwoud en over mensen waarvan je al jaren denkt, hoe kom ik er vanaf. Fuik is een strip verhaal over heldendom. Dorpshuis Schutse Haamstede, 20.00 uur Rooyackers, Kamps Kamps Het trio Rooyackers, Kamps Kamps brengt zijn tweede pro gramma. De drie heren Bor, Tim en Wait schoppen tegen alle theatexwet- ten aan. Plun voorstelling wordt omschi-even als escalatiecaba ret. Vestzak99 Vlissingen, 20.15 uur For Heaven's Sake Galili Dance danst de voorstelling For Heaven's Sake. De voorstelling van artistiek leider Itzik Galili wordt uitgevoerd door de vijftien dansei's van zijn Noord-Nederlandse gezelschap Galili Dance. De choreografie van Galili wordt live begeleid door vijf musici uit het Midden-Oosten. De muziek werd gecom poneerd door Jaap van Keulen. Scheldetheater Terneixzen, 20.00 uur Kees Torn Cabaretier Kees Torn brengt zijn nieuwe programma Mooie Boel. De muziek en de teksten van de vooi'stelling zijn, op één nummer na, van Kees Torn zelf. De uitzondering is Waar blijft de tijd van Jules de Korte. Torn weigert zich aan te passen aan het krankzin nige tempo in de huidige samenleving. Hij werpt pareltjes van liedjes voor de zwijnen en graaft gedachtengangen die voor de vijand niet te bereiken zijn. Scheldetheater Terneuzen, 20.30 uur Marcel Verhoeff (45) (zonder hoofddeksel) is sinds 1994 dirigent van het Donkozakkenkoor Rusland, een gezelschap van thentieke kozakken. ongeveer veertig beroepszangei's en musici, allen au- foto Joris van Bennekom De Knikkende Knieën speelt jeugdvoox'stel- ling De Zilvei'boom woensdag Terneuzen Hans van der Meulen Everest Lezing maandag Middelburg Poolse Staatsopera bx-engt Hoffmann's Vertellingen zaterdag Bergen op Zoom Jan van der Putten olieverf op doek Interium Bergen op Zoom Cinq is de nieuwe show van Crème Fraxche vrijdag Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39