De Zonnehoeve mag aangelegd PZC Onrust rond de jaarwisseling PZC Doseerinstallatie moet sluipverkeer weren Offensief tegen terugloop toerisme Aanvragen Fonds van Kazernering ■E'rtw oMzivji Raad sputtert tegen snelle besluitvorming podiumvoorziening 17 Landschapscamping bij Zonnemaire mogelijk na wijziging bestemmingsplan Snelle kapper beboet Toegankelijkheid Prunjegebied Dienstverlening voor strooptocht Man koelt woede op telefoon Zorgstroom doet donaties Uitvoeringen Luctor et Emergo Fietser raakt zwaargewond bij aanrijding agenda woensdag 9 januari 2002 door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Komend voorjaar begint de aanleg van De Zonnehoeve bij Zonnemaire, de tweede landsehapscamping op Schouvven-Duiveland. De laatste hobbel is genomen, nu de provincie het herziene be stemmingsplan heeft goedge keurd. De Zonnehoeve is een uitste kend bewaard gebleven acht- tiende-eeuwse Zeeuwse boerderij. Compleet met boe- renmoestuin, zwartgeteerde schuur, wagenhuis en oprijlaan met hofhek. Op het erf - in 2000 gekozen tot mooiste boerenerf van Zeeland - is nog het draai bare hok van de hofhond te vin den en het boerenhuis "is omge ven door een parkachtige tuin en een moestuin. Dat geeft De Zonnehoeve een uniek karakter, iets wat G. van der Bijl en echtgenote J. van der Bijl-Dalebout graag zo willen houden. Van de 50 hectare land bouwgrond bij de boerderij wil len de Van der Bijls 2,8 hectare bestemmen voor de landschaps camping. Twee hectare wordt in het herinrichtingsplan uitge trokken voor natuurbou wen 0.8 hectare is bestemd voor het in richten van 24 niet-permanente kampeerplaatsen. Zodra de vorst uit de grond is wil Van der Bijl beginnen met de aanleg van de landschapscam ping. Allereerst wordt groen aangeplant. Daarna begint de aanleg van de nutsvoorzienin gen. Van der Bijl gaat er vanuit dat ruim een jaar nodig is om de nieuwe landschapscamping te kunnen realiseren. Het echtpaar Van der Bijl is al ongeveer acht jaar bezig met de plannen voor de landschaps camping. In 2000 kwam de zaak in een stroomversnelling. De Van der Bijls sloten toen een driepartijencontract af met de gemeente Schouwen-Duive- land en de provincie Zeeland. Provincie en gemeente beloof den daarin de plannen planolo gisch mogelijk te maken. In september 2001 stelde de Schouwse gemeenteraad de herziening van het bestem mingsplan buitengebied Brou wershaven goed en gisteren verleende de provincie goed keuring aan dat herziene be stemmingsplan. Van der Bijl is bijzonder in zijn nopjes dat het er nu eindelijk van gaat komen. ,,Ik ga niet terugkijken. De toe komst ligt nu voor ons en daar richten wij ons op." door Harold van Ginkel GOES - Gedeputeerde Staten willen een bedrag van 34.000 euro ter beschikking stellen voor het plaatsen van een zoge naamde doseerinstallatie op de Verbartelweg in Goes. Het vele sluipverkeer op deze weg moet hierdoor ontmoedigd worden. Het voorstel moet nog worden goedgekeurd door de commissie Verkeer en Vervoer. De totale kosten voor het aan leggen van de installatie bedra gen ongeveer 210.000 euro. Uit berekeningen van het water schap Zeeuwse Eilanden blijkt dat 75 procent van het door gaande verkeer door de instal latie verdwijnt. De installatie bestaat uit een paal, die één maal pgr minuut de grond in gaat, waardoor een auto kan passeren. Hierna gaat de paal weer omhoog, waardoor andere automobilisten moeten wach ten. In het voorjaar moet wor den begonnen met het plaatsen van de installatie, die nabij Ho tel Goes wordt geplaatst. De doseerinstallatie is een nieuw verschijnsel in Zeeland. Daarom worden voor- en name tingen gehouden en wordt er ge sproken met belanghebbenden. Hierdoor wordt kennis ver gaard die op andere locaties van nut kan zijn. In de Randstad staan al enkele doseerinstalla- ties. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met de presenta tie van de krant 'Ontwaken op Schouwen-Duiveland' en een eigen website op internet is de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland in de 21ste eeuw gis teren haar promotieoffensief begonnen. Doel is het eiland weer stevig op de toeristische kaart te zetten. Hard nodig, aldus stichtings voorzitter E. Troost. De afgelo pen jaren is het aantal over nachtingen op het eiland afgenomen van gemiddeld 3.9 naar 2.5 persoon per overnach tingsplaats. ,,Dat betekent dat er één tot anderhalf miljoen mindermensen op het eiland ge weest zijn. Met name de detail handel en de horeca moeten dit duidelijk merken in hun om zet." Om samen met de VW Schouwen-Duiveland het tij te keren, is de promotiestichting een breed offensief begonnen. Troost: „Een aantal onderne mers heeft zijn nek uitgestoken om te bewerkstelligen dat er eindelijk een begin wordt ge maakt met de promotie. Een ac tiviteit die hoognodig is om de teruggang van het toerisme op het eiland een halt toe te roepen en zo snel mogelijk om te buigen tot een toename." De promotiestichting wil meer dan krant en website. Zij wil op korte termijn een budget van minstens een kwart miljoen eu ro bij elkaar sprokkelen en met dat geld aan de slag om van Schouwen-Duiveland weer een plek te maken waar de toerist zich welkom voelt. De stichting pleit voor forse uitbreiding van het aantal activiteiten van de Stichting Recreatie Activiteiten Werk (SRAW). Ook gaat de stichting samen met de eveneens Schouwse Stichting Ontwikkeling Recre atie (SOR) onderzoeken aan welke 'elk weervoorziening' de meeste behoefte bestaat om ver volgens te proberen de gewenste voorziening zo snel mogelijk op poten te zetten. Het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) wordt bestookt met verhalen De promotiekrant Ontwaken op Schouwen-Duiveland is een van de middelen waarmee grotere stromen toeristen naar het eiland moeten worden gelokt. foto Pieter Honhoff over Schouwen om zoveel mo gelijk publiciteit over het eiland te genereren. De gemeente zal, stelde burge meester J. Asselbergs gisteren bij de presentatie, waar ze kan een bijdrage leveren aan het weer opkrikken van Schouwen. Tot beloftes over gemeentelijke financiële steun liet de burge meester zich niet verleiden, maar hij liet wel weten dat de gemeente druk bezig is met het opstellen van een integraal beleidsplan voor recreatie en toerisme. Ook wordt ten ge meentehuize hard gewerkt om het overleg tussen gemeente en het toeristisch-recreatief be drijfsleven te verbeteren en 'een nieuwe dynamiek' te geven. ZIERIKZEE - Een vijftigjarige inwoner van Bruinisse is gis teren door de kantonrechter veroordeeld tot het betalen van 260 euro boete voor te hard rijden. De man werd september vorig jaar geflitst toen hij met een snelheid van 126 kilometer per uur over de Rijksweg bij Oosterland reed. Tegenover de politie had hij verklaard haast te hebben, omdat hij nog naai de bank moest. In 1996 en 1998 werd deBruinisseral eens ver oordeeld wegens forse snelheidsovertredingen. Dat hij nu zijn rijbewijs mocht houden, was volgens officier van justitie R. Jeuken puur omdat de eerdere feiten inmiddels zijn verjaard. ..In die zin heeft u daar dus geluk aanKantonrechter A. Me- lens had evenwel enige clementie met de man. omdat hij zich momenteel in de situatie van een persoonlijke faillissement bevindt, nadat zijn kappersbedrijf vorig jaar over de kop ging. Ook achtte de rechter het aannemelij k dat een schikking van 575 gulden tussen de post bij cle curator verloren ging, waardoor de man de bekeuring niet heeft kunnen betalen. SEROOSKERKE (S) - De kantonrechter heeft de boete ver scheurd die een Vlissinger had gekregen wegen het betreden van de Prunje bij Serooskerke. De 37-jarige man was ander half jaar geleden in het Schouwse natuurgebied met een me taaldetector op zoek gegaan naar verborgen archeologische 'schatten'. Dat kwam hem te staan op een proces verbaal van de boswachter, omdat hij zich op verboden terrein zou bege ven. De Vlissinger zei zich van geen kwaad bewust te zijn. aangezien hij verbodsborden noch hekken had gezien die hem de toegang zouden kunnen beletten. „Ze waren daar druk aan het graven voor de aanleg van het natuurgebied en daar ben ik op afgekomen", betoogde hij gisteren op de zitting in Zierik- zee. Volgens kantonrechter A. Melens was het onduidelijk of de man had kunnen zien dat hij daar niet had mogen lopen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 18-jarige inwoner van Dordrecht zestig uur taakstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De man was 15 oktober vorig jaar samen met een ander op strooptocht gegaan. Bij vijf winkels in Middelburg stal hij goederen, variërend van enkele flessen parfum tot een paar sportschoenen. Stadswachten gingen achter het duo aan. Daarbij schold de verdachte de stadswachten uit voor flik kers en bedreigde hen. MIDDELBURG - Een klant heeft zich gistermiddag rond half een misdragen in een kantoorpand in de Lange Geere in Mid delburg. De man vroeg of er werk voor hem was. Uit onvrede over het antwoord koelde de man zijn woede door een telefoon op te pakken en deze weg te smijten. Het toestel kwam op een toetsenbord terecht. Beide apparaten werden vernield. Het schadebedrag liep op tot 650 euro. VLISSINGEN - De organisatie Zorgstroom heeft gisteren 3600 euro aan Walcherse goede doelen geschonken. Zorg stroom steunde de goede doelen om te vieren dat de fusie van de organisatie voorspoedig is verlopen. Medewerkers van Zorgstroom droegen de goede doelen aan. Zij kozen voor de manege voor gehandicapten Paardoes in Vlissingen, het in loophuis voor mensen met kanker en hun omgeving stichting Palazzoli in Vlissingen en vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. Zij kregen alledrie een cheque overhandigd ter waarde van 1200 euro. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Fonds van Kazernering van de gemeente Schouwen-Duiveland biedt weer de mogelijkheid een finan ciële bijdrage aan te vragen voor sociaal-culturele activitei ten of uitgaven. Voorwaarde is dat de betreffen de activiteit gehouden wordt in Zierikzee of in elk geval gericht is op de inwoners van Zierikzee. Het fonds bestaat in Zierikzee sinds 1811. Vroeger werden de financiële middelen daaruit ge bruikt voor de inkwartiering van soldaten. Nu worden al tientallen jaren uit de jaarlijkse opbrengst van het belegde ka pitaal bijdragen verleend aan sociaal-culturele activiteiten in Zierikzee, die buiten de normale subsidiekaders val len. V ertegenwoordiger Het bestuur van het fonds wordt gevormd door een commissie van beheer met twee verte genwoordigers uit de gemeen teraad: J. Geleijnse en J. van der Veer en twee andere le- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den: L. van Gastel en H. Uil. Voor dit jaar is een bedrag van ongeveer duizend euro te verde len. In 2001 werden bedragen toegekend aan de Stichting His torische Spelen Zierikzee voor de aanschaf van rekwisieten, de VW Schouwen-Duiveland en Stichting Gehandicaptenbeleid voor een recreatieve, informa tieve uitgave, de commissie Jaarboek van Stad en Lande voor het uitwerken van een ma nuscript over de medische ge schiedenis van Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Tenslot te ontving de Sociëteit De Ver- eeniging anno 1802 in Zierikzee een bijdrage voor het vervaardi gen van stickers. Wie voor dit jaar in aanmerking wil komen voor een bijdrage kan voor 1 maart een aanvraag indienen bij het Fonds van Ka zernering, postbus 5555, 4301 JA Zierikzee. In het verzoek die nen activiteit en doel duidelijk te worden omschreven, evenals het specifieke onderdeel waai de tegemoetkoming voor wordt aangevraagd. RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo in Renesse geeft de jaarlijkse uitvoeringen op de zaterdagen 19 januari en 26 januari in het dorpshuis. Thema van het programma is Britannia. Dat wil zeggen dat Engelse composities de nadruk krijgen. Op het programma staan wer ken als Ascot en Rieks van De Velde, Nimrod van Elgar, A Highland Rhapsody van Jan van der Roost en Lord of the Dance van Frank Bernaerts. Verder is gekozen voor de Beat les Collection en Rumanian Dance en Music. De slagwerk groep zal enkele werken van de popgroep Toto spelen en brengt verder onder meer Hold the line van J. Roeper en I can't stop lo ving you van Rob Balfoort. Het fanfare-orkest staat onder leiding van Ronald Slager en de slagwerkgroep wordt geleid door Ronald de Roo. De eerste uitvoering is vooral bedoeld voor donateurs, het tweede op treden voor alle overige belang stellenden. Beide avonden worden besloten met bal na met medewerking van het Trio Lennard Hoekman. De uitvoeringen beginnen om 19.30 uur. door Betty Blikman-Ruiterkamp De achter ons liggende jaarwisseling is rustig verlopen. Toch wil er juist rond oud en nieuw wel eens wat fout gaan. Gaan we terug in de tijd, dan heeft de Zierikzeesche Nieuwsbode daarover wel wat treurigs te melden. Wat er in Brouwershaven ge beurde op 2 januari 1892, bij voorbeeld, was niet echt leuk. Er was ruzie ontstaan tussen de broers O. en S. van N. die beiden slager waren. Nu is sla ger een gevaarlijk beroep voor licht ontvlambare personen. Het voorval had te maken met de levering van spek ten be hoeve van de armen. De bede ling vond plaats in enkele her bergen en in de loop van de dag deelde S. al een ldap uit, die het rechteroog van O. zo hevig trof, dat het bloed er uitspatte. En 's avonds kwam het in de woning van O. weer tot een he vige woordenwisseling. Toen bracht S. zijn broer met een slagersmes zo'n grote wond toe bij het rechteroor, dat de familie hem onmiddellijk naar dokter Bybau bracht voor eer ste hulp. Door bloedverlies was de patiënt zo uitgeput ge raakt, dat vervoer naar huis onmogelijk was. Daarom overnachtte hij in de dokters woning en keerde pas de vol gende ochtend terug naar huis De dader werd dezelfde avond nog door de waarnemend bur gemeester in voorlopige hech tenis genomen, terwijl ook de officier van justitie op de hoogte werd gesteld. De vol gende dag kwam de rechter commissaris samen met de substituut-officier van justi tie naar Brouwershaven om de zaak te onderzoeken. Getui gen legden verklaringen af, de gewonde werd thuis verhoord en de verdachte op het stad huis. Het bleek dat S. wel eens vaker voor mishandeling was veroordeeld geweest. Op 22 maart veroordeelde de arron- dissementsrechter hem tot zes maanden hechtenis. Sleeën Dit voorval was nog niets, ver geleken wat er in Zierikzee ge beurde op 5 januari 1861. Het had gesneeuwd, de hele stad De ontploffing in de Korte Sint Jansstraat. De slijpsteen bleef op zijn plaats staan. was bedekt met een mooie dik ke laag sneeuw. Bij uitstek om standigheden om te gaan slee- en. Drie meisjes van 15 en 13 jaar gleden vanaf de Appel markt in de richting van wat nu het Havenplein is. Daar lag toen nog Oude Haven. Enig hoogteverschil maakte het sleeën daar weliswaar ge makkelijk, maar ook gevaar lijk. Hulp De meisjes raakten de macht over de slee kwijt en beland den alledrie in het water. Ver scheidene mensen schoten te hulp en met man en macht werden ze werden op het droge gehaald. De dokters Kosten de Bruijne en Keiler verleenden eerste hulp. Het lukte hen om in de apotheek van de firma Van der Grijp, op de hoek van het Visslop en de Oude Haven, bij twee van de zwaar onder koelde meisjes de levensgees ten te doen terugkeren, maar bij de 15-jarige mislukte dit. Het meisje, Cornelia Beek man, die in het weeshuis woonde, was al overleden. Een dag la ter gebeurde er weer iets soortgelijks. Toen raakte er een sleetje met twee kinde ren, vanuit de Sint Jacobs- straat in de Oude Haven. Zij hadden echter geluk. Het was laag water en ze konden uit de modder worden gehaald. Een andersoortig ongeluk vond er plaats op 2 januari 1865, toen er brand ontstond in een kleine schuur aan het Slabberswerf. Het vuur sloeg naar een aan grenzende grote schuur over met daarin hooi, stro en vee. 'Beide schuren zijn met al het zich daarin bevindende een prooi der vlammen geworden, vier koeien en twee paarden zijn daarbij omgekomen', meldde de krant. Het belen dende woonhuis kon, dankzij de nieuwe brandspuit, behou den worden. Ondanks de felle kou, waardoor alle oppervlak tewater was bevroren,gaf de zelve na het hakken eener bijt overvloedig water'. Ontploffing Op 1 januari 1852 hoefde de Zierikzeesche brandweer niet aan de slag, hoewel er een ramp gebeurde. In het begin van de avond vond er een hevi ge ontploffing plaats in de Kort Sint Jansstraat, in de zaak van de smid en vuur werkverkoper W. Paulussen. Een voorbijganger gooide een brandende voetzoeker in de werkplaats, die terechtkwam in een openstaand vaatje met kruit. Wat er gebeurde, laat zich raden. Een hevige explo sie vernielde het pand groten deels en behalve dat vielen er ook slachtoffers. Drie perso nen lieten het leven onder het puin en twee stierven later aan de verwondingen. Twintig personen, die zich in de buurt bevonden, raakten min of meer gewond. De ontsteltenis was groot, angst en schrik heerste alom en de straat bood een treurige aanblik. Het duurde dagen, eer het puin was geruimd. In dezelfde edi tie is al een rouwadvertentie te vinden, geplaatst door de ou ders van de 16-jarige Leendert van den Ende, waaruit hun diepe verdriet spreekt. De Zierikzeesche Nieuiosbode eindigde het artikeltje met de wens, dat de stad voortaan ge spaard zal blijven voor zulke rampen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk lijkt als podiumvoorziening verder uit beeld te raken. Dat bleek gisteravond tijdens een theaterdebatje in de raadscom missie maatschappelijke aan gelegenheden. De fracties van SGP/GPV, RPF en CDA wijzen de Nieuwe Kerk als mogelijke locatie af en de fracties van VVD en D66 voorzien er grote proble men mee. De discussie ontstond naar aan leiding van de mededeling van wethouder D. van der Wekken over de verdere besluitvorming voor een nieuw theater in Zie rikzee. De gemeenteraad moet in de vergadering van donder dag 31 januari 'richtinggevende uitspraken' doen over de te vol gen weg naar een podiumvoor ziening. Het college van burge meester en wethouder legt de raad alleen een open voorstel voor. De raadsleden zullen zon der leidraad tot uitspraken moeten komen. CDA, RPF en WD sputterden gisteravond te gen. „We worden onder druk ge zet als we op 31 januari al be sluiten moeten nemen", vonden J. van de Bos (WD) en M. de Pagter-ten Kate (RPF). „Laten we de besluitvorming naar de nieuwe gemeenteraad tillen", drong N. de Danschutter (CDA) bij herhaling aan. Onverbiddelijk Wethouder D. van der Wekken bleek echter onverbiddelijk. Het verwijt van onder druk zet ten, wierp hij verre van zich. Hij memoreerde aan het eerder vastgestelde besluit- en com municatietraject, dat inmiddels al flink is overschreden. Het col lege wil de besluitvorming niet onnodig vertragen en houdt vast aan de raadsuitspraak op 31 januari. Het college is op basis van het onderzoek van Buys Culturele Profielen en het theaterdebat op 14 november in de Nieuwe Kerk tot enkele globale conclusies gekomen. Zo stelt zij vast dat er draagvlak is voor een po diumvoorziening en dat het aanbeveling verdient voor ver betering van poppodium Bro- gum een apart traject te bewan delen. Orgel Over de locatie Nieuwe Kerk hebben burgemeester en wet houders geen definitief stand punt ingenomen. Wel wordt vanwege de indringende discus sie over de bedreiging van het orgel nog deze maand een akoestisch onderzoek uitge voerd. Doel daarvan is te bezien of de bezwaren grotendeels weggenomen kunnen worden. Volgens orgelkenner P. Sevestre kan dat niet. Hij liet gisteravond weten dat de pleitbezorgers voor het orgel in de Nieuwe Kerk inmiddels rapporten van vijf vermaarde orgelbouwers hebben opgevraagd. Volgens geen van de orgelbou wers is de akoestiek in deze kerk met technische middelen te eve naren. Sevestre overhandigde de rapporten aan de commissie leden. De vraag van H. de Vries (GroenLinks) of in het open voorstel van het college straks ook het woord 'referendum' voorkomt, beantwoordde de wethouder met een duidelijk EEDE - Een 77-jarige fietser uit Middelburg is gisteravond bij een aanrijding op de Nieuwe- weg in Eede zwaargewond ge raakt. Een 35-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis-Aardenburg reed rond zes uur over de Nieu- weweg in de richting van Eede. Uit tegenovergestelde richting fietste de Middelburger haar tegemoet. Door een nog onbe kende oorzaak kwam het twee tal frontaal met elkaar in bot sing. De 77-jarige is in zorgwekkende toestand per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Brugge. De verwondingen van de automobiliste zijn niet be kend. 1 STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - De Driehoek, 14.00 - 16.00 uur: Mini-instuif CJV Samen Verder; Gemeentehuis, 20.00 uur: Commissie Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken; OOSTERLAND - Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur: Open avond Duivelands Man nenkoor;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37