PZC Hulp voor huurder met probleemakkoord met maken Centrum Werk en Inkomen begint goed JpliÉÉ* m WÈÊÈÊÊ. Ik kan E morgen ÉÊÊM r™'" 1 15 BL0F 19,50 bij de Fracties aarzelend bedrijfsplan musea Zittingen rechtbank in nieuwe gemeentehuis Op zoek naar de nieuwe huisarts GGD wil laatste kans-beleid ook in Oosterschelderegio invoeren Drankrijders Veroordeelde predikant gaat in beroep zeeuwse almanak Winterleed Omwonende vecht door tegen kuikenmesterij m meteen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 9 januari 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met een krappe meerderheid ging de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden gisteravond akkoord met het opstellen van een bedrijfs plan voor de samenvoeging van de twee musea in Zierikzee. WD en PvdA toonden zich di rect voorstander en na een lange discussie sloten de fracties van RPF en CDA zich daarbij aan. SGP/GPV voelt niks voor een dergelijk onderzoek. Groen- Links-woord voerster H. de Vries betwijfelt of de museale collectie het wel waard is om heel veel in te investeren en C. Geluk van D66 wil eerst zeker heid of er straks ook geld is om het bedrijfsplan uit te voeren. Deze fracties stemden tegen het verstrekken van de opdracht. Wethouder D. van der Wekken zei daar zeer verwonderd over te zijn, omdat de gemeenteraad zich in september vorig jaar al unaniem uitsprak verder te gaan op de weg tot samenvoe ging van Maritiem Museum en Stadhuismuseum. Vanaf de publieke tribune werd tegengas gegeven door J. van Felius namens de nieuwe poli tieke groepering Alert!. Plij sprak over het 'onverdroten voortgaan op een heilloze weg' door het dagelijks gemeentebe stuur. Van Felius noemde het ar rogant bestuur om 'miljoenen euro's' te willen investeren in een collectie die dat wellicht niet waard is, omdat Zierikzee geen klassieke meesters als Rembrandt of Van Gogh bezit. In zijn optiek zou nieuwbouw van een museum wel eens goed koper kunnen uitpakken dan het ingrijpend verbouwen van het Stadhuiscomplex. „Hoeveel je er ook investeert, het wordt toch nooit toegankelijk", vond ook De Vries van GroenLinks. Zelfstandig C. Geluk van D66 meende dat de drie rapporten die inmiddels al over het museumbeleid zijn ver schenen, eenvoudig geactuali seerd kunnen worden tegen de tijd dat er ook geld is voor de uit voering. Ze voelde er niks voor nu een bedrijfsplan te laten op stellen waar voorlopig" wellicht weer niks mee zal worden ge daan. Zelf zag ze liever dat de gemeente de musea eerst maal laat verzelfstandigen. Volgens de wethouder vormt dat aspect nou juist een van de onder zoeksopdrachten in het be drijfsplan. De wethouder had drie discus sieronden nodig om N. de Dan- schutter (CDA) ervan te over tuigen dat het huidige college bereid is in de meerjarenbegro ting ruimte te creëren voor nieuw museumbeleid. „Bij de begrotingsbehandeling is al globaal aangegeven dat de hui dige jaarlijkse exploitatielast van acht ton in de toekomst wel licht tot een miljoen gulden zal stijger)", memoreerde Van der Wekken. Tot nu toe echter staan de ver hoogde museumkosten als zo geheten pro memoriepost op de meerjarenbegroting. Dat boe zemde bij De Danschutter aan vankelijk weinig vertrouwen in. Na de toezegging van de wet houder ging hij alsnog overstag en stemde hij voor het laten op stellen van een bedrijfsplan voor samenvoeging van de ste delijke musea. In juni dit jaar worden de voorstellen daarvan verwacht. ZIERIKZEE - Twee inwoners van Zierikzee zijn maandag nacht door de politie betrapt op rijden onder invloed. Om half drie hield de politie op de nieuwe Kooiweg bij Zierik zee een 24-jarige automobilist aan die te diep in het glaasje had gekeken. De man kreeg een boe te van 190 euro en een rijverbod van een uur. Een stadsgenoot liep diezelfde nacht op de Nieuwlandseweg in Middel burg tegen de lamp. De automo bilist had twee maal zoveel gedronken dan toegestaan, het geen hem op een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur kwam te staan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het kantonge recht houdt met ingang van 1 april dit jaar zittingen in de bur gerzaal van het nieuwe gemeen tehuis in Zierikzee. Tot die tijd blijven de zittingen van de kantonrechter nog plaatsvinden in de trouwzaal van het monumentale stadhuis in de Meelstraat. De Rijksge bouwendienst huurt die ruimte in het Zierikzeese stadhuis al sinds 1 september 1998. Reeds toen werd van beide zijden de intentie uitsproken dat de huur van ruimten te zijner tijd zou den worden voortgezet in het nieuwe gemeentehuis. Het ge meentebestuur hecht daar waarde aan, omdat de verhui zing past in het beleid zoveel mogelijk dienstverlening voor de burgers op één punt te con centreren. Verder wil de ge meente de voorziening van het kantongerecht graag voor Schouwen-Duiveland behou den. Het toekomstig vertrek van het kantongerecht uit de trouwzaal biedt bovendien de mogelijk heid de museumfunctie van het monumentale stadhuis te ver groten. In de plannen tot samen voeging van het Maritiem Mu seum en het Gemeentemuseum wordt de trouwzaal de functie van presentatieruimte toebe dacht. Koffie De Rijksgebouwendienst heeft voor de zittingen van de kan tonrechter behoefte aan een werk-, raad- en enquêtekamer, kleed- en spreekkamer en een zittingsruimte. Tevens dienen er facilitaire voorzieningen als ko piëren, koffie-automaat en toi letten aanwezig te zijn. De Rijksgebouwendienst zorgt zelf voor aansluitingen van telefoon en dataverkeer en voorziet zich zelf van een computer, printer en fax. De gemeente is bereid de burgerzaal en de twee aangren zende ruimten per 1 april dit jaar aan de Rijksgebouwen dienst te verhuren voor maxi maal zes dagdelen per maand. MIDDELBURG - Een wegens ontucht veroordeelde 36-jarige dominee uit 's -Gravenpolder gaat in hoger beroep bij het ge rechtshof in Den Haag. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de predikant 21 december vorig jaar wegens seksueel misbruik van een achttienjarige vrouw uit Wol- phaartsdijk tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De vrouw had destijds als cate chisant voor haar psychische problemen contact gezocht met de predikant. Daaruit zou een seksuele relatie zijn ontstaan. Het slachtoffer heeft de relatie met de dominee als getuige te genover de rechtbank beves tigd. De predikant heeft de be schuldigingen altijd ontkend. Zelfs de eenden in de vijver van het Vlissingse Nollebos keken er vreemd van op: ijs op het water. Er ivas er zelfs een die zich niet tijdig uit de voeten wist te maken. Een fa milie vond het diertje met z'n borstje vastgevroren op een ijsschots. De twee dochters in het ge zelschap zagen het stukje dierenleed met betraande ogen aan. De dierenambu lance werd gebeld. Maar de hulpverleensters stonden machteloos. Geen middel ter beschikking om zich zonder gevaar op de weinig betrouwbaar ogende ijsschotsen te begeven, De brandweer werd te hulp ge roepen. Eén van de brand weermannen trok een kik- vorspalc aan, waadde tussen de schotsen door en schoof het ijsslachtoffer in een net. „Zo", riep hij triomfantelijk, „die Pekingeend kan ten minste nog een tijdje leven." De twee dochters keken hun vader plotseling met starre ogen aan. „Pekingeend?", stamelden ze met z'n tweeën tegelijk „Maar papa... Dat ivas toch wat jij en mama... Dat was toch wat jullie op vakantie in Spanje aten?" DEN HAAG - Omwonende A. Bolijn procedeert opnieuw bij de Raad van State tegen de kui kenmesterij van de maatschap Brooshooft-Bolijn aan de Gou- weveerseweg in Zierikzee. De buurtbewoner klaagt onder meer over stank- en geluids overlast. Het is de derde keer dat Bolijn de vergunning aanvecht. De Raad van State gaf hem in juni vorig jaar v.oor een deel gelijk. Daardoor moest de gemeente enkele voorschriften van de mi lieuvergunning opnieuw ma ken. Dit besluit werd gisteren bij de Raad aan State aange vochten. De nieuwe voorschrif ten hebben te maken met het vangen van de vleeskuikens. Dat vindt acht keer per jaar plaats na elke mestronde. Het vangen gebeurt 's nachts. De stal wordt verlicht met blauwe lam penwaarbij de dieren zich mak kelijk laten beetpakken. Bij de ze nachtelijke werkzaamheden wordt meer geluid gemaakt dan geoorloofd is. De gemeente vindt dit geen punt omdat het kuikenvangen maar een keer of acht per jaar voorkomt. Omwo nenden moeten dit tolereren, vindt het gemeentebestuur. Bo lijn wil dat de Raad van State de vergunning opnieuw vernie tigd. Andere bezwaren van Bolijn hebben te maken met de zoge naamde categorie-indeling van de omgeving en het natuurge bied bij Ouwerkerk. De omwo nende vindt dat de kuikenmes terij aan strengere stankregels gebonden moet worden omdat de omgeving niet echt agrarisch is. Verder heeft de gemeente ten onrechte geen rekening gehou den met mogelijke ammoniak- schade in het natuurgebied bij Ouwerkerk, vindt Bolijn. De Raad van State beslist binnen enkele weken. De vergrijzing en het daarmee verband houdend toenemend aantal chronisch zieken nopen volgens dokter Flach tot een andere opzet van de traditionele huisartsen praktijk. foto Pieter Honhof door Marcel Modde ZIERIKZEE - De traditionele huisarts heeft afgedaan. Met het verdwijnen van de verloskunde en de acute geneeskun de op Schouwen-Duiveland is het hoog tijd dat de zogeheten eerstelijnsdokto ren zich gaan bezinnen op de toekomst van hun praktijk. Welke taken zijn essentieel voor een voorziening die ten goede komt aan de patiënt en waarin het voor de arts met voldoening werken is? Die vraag staat centraal op het mini-symposium dat vrijdag 11 januari in Renesse wordt ge houden ter ere van het 25-jarig bestaan van de praktijk van dokter J. Flach (54). „Van de zaken die nu op ons pad komen, moeten we beoordelen of we het goed doen, dan wel dat het beter kan. Dan denk ik, met het prominent aanwe zig zijn tegenwoordig van mensen met chronische aandoeningen, dat je een andere dienstenstructuur moet opzet ten." Ook in de gemiddelde huisartsenprak tijk heeft de vergrijzing de afgelopen kwart eeuw flink doorgezet; naar wordt aangenomen op Schouwen-Duiveland zelfs boven gemiddeld. De doorsnee Nederlander, wordt steeds ouder, met alle bijkomende ziektes van dien. Huis artsen in de betreffende regio's moeten daar nadrukkelijk rekening mee (gaan) houden, vindt Flach. Centrale post Plannen voor een nieuwe invulling van het voormalige ziekenhuis in Zierikzee steunt hij mede in dat licht van harte. Een centrale huisartsenpost waar de patiënt in de avonden en weekeinden gegarandeerd terecht kan, moet er vol gens Flach zo snel mogelijk komen. „Maar als j e diep in mijn hart kijk, zie ik het' liefst een post-plus; mét een eerste hulp waar kan worden beoordeeld of een pols al dan niet is gebroken. Dat kan heel wat nare ritjes richting Goes en terug besparen. De voorzieningen (röntgenapparatuur) zijn er." Dat is vooralsnog evenwel toekomstmuziek, verwijst Flach naar de moeizaam lo pende onderhandelingen met de zie kenhuisdirectie en de zorgverzekeraars op dat vlak. Mogelij k dat een koppeling met het verpleeghuis Cornelia uit komst biedt. Flach maakte tot 2000 negen jaar ach tereen deel uit van de Raad van Toe zicht van de Stichting Oosterschelde- zieken huizen. Het verdwijnen van de klinische zorg uit Zierikzee was vol gens hem niet tegen te houden. PJij onderschrijft de argumenten van speci alisten en directie dat het bovenal kwa litatief niet langer verantwoord was de situatie te handhaven. Net zo stellig erkent de Renesser huisarts dat het zie kenhuisbestuur zich voornamelijk zor gen maakt om de financiële huishou ding van de organisatie. De suggestie dat het met het verdwijnen van de 24- uurs acute zorg op Schouwen-Duive land onveiliger zou zijn geworden, wimpelt Flach resoluut af. De zieken huizen in Goes, Vlissingen en Dirksland staan volgens hem op een ac ceptabele afstand. Ook in de drukke toeristentijd.. Salon In Renesse en omgeving kon het er in het recente verleden nog al eens ruig aan toegaan onder jeugdige gasten. Zware ongelukken als gevolg van drankmisbruik, gewonden door vecht partijen of waaghalzerij, Flach heeft ook wat dat betreft zijn portie de afge lopen 2 5 jaar thuis gehad. In al die jaren is hij nooit zomers op vakantie geweest. „Dat wist ik van tevoren toen ik deze pi-aktijk overnam van dokter Simons. Je moet het in zekere zin leuk vinden, zo'n specifiek werkgebied. Ik vind het wel spannend. Sinds 1999 is het op dat front sterk minder geworden. Maar dat is zeker niet alleen door het strengere beleid van de gemeente, politie en justi tie. Het is gewoon de trend. De jeugd zit tegenwoordig in Salou. Dus daar hoe ven de bestuurders helemaal niet zo prat op te gaan." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het Schouwse Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) voldoet aan de verwach tingen. De ervaringen tijdens de eerste twee maanden dat het CWI, gevestigd in het bureau Arbeidsvoorziening in Zierik zee, draait zijn positief. Dat zegt de Schouwse wethouder sociale zaken en arbeidsvoorziening D. van der Wekken. Voor het CWI er was moest ie mand die een betaalde baan zocht naar het bui-eau arbeids voorziening. Leverde dat niets op en wilde hij aanspraak ma ken op een sociale uitkering dan (Advertentie) vanaf vandaag het nieuwe album van Blauwe ruis muziekafdeling van De Drvkkery Markt 51 Middelburg (0118) 886886 KERY moest hij die bij de afdeiing so ciale zaken (inmiddels omge doopt tot afdeling Inkomen, Wex-k en Zorg) van de gemeente Schouwen-Duiveland aanvra gen. Met de komst van het CWI is dat veranderd. Zowel werkzoeken den als zij die aanspraak maken op een sociale uitkering kunnen bij het CWI terecht. De mede werkers van het CWI werden de eerste twee maanden bijgestaan door een ambtenaar van de ge meentelijke afdeling Inkomen, Werk en Zorg en werden boven dien geschoold in het afnemen van eerste aanvragen voor inko mensondersteuning en het in vullen van de daartoe bestemde formulieren. De gedetacheerde gemeente ambtenaar is inmiddels weer te rug op zijn eigen werkplek. De mensen van het CWI moeten op eigen kracht verder en dat lukt prima volgens wethouder Van der Wekken. „Tot dusverre heef t dat nog geen problemen gege ven." Weekbriefjes De wethouder voegt er aan toe dat alles wat na de aanvraag van een uitkering volgt nog steeds de verantwoordelijkheid van de gemeente is. „Daar worden de vervolggesprekken gevoerd en daar moeten ook maandelijks de 'weekbriefjes' worden inge leverd." Van der Wekken heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij het CWI liefst in het nieuwe ge meentehuis had gezien. „Dan was de situatie nog wat harmo nieuzer geweest." Om prakti sche redenen - de bouw van het gemeentehuis ging rap, maar er bleef onduidelijkheid over hoe een CWI er precies uit moest zien - koos de gemeente echter voor het onderbrengen van het CWI in het pand van bureau ar beidsvoorziening aan de Oude Haven.' De 'beursvloer' in het CWI, een ruimte waar organisaties als uitzendbureau's en reïntegra- tiebedrijven zich kunnen pre senteren, komt nog niet zo ge weldig uit de verf. Concrete toezeggingen van bedrijven zijn er nog niet. Veel ruimte voor een beursvloer is er in het onderkomen van het CWI niet. Van der Wekken: „We moeten afwachten hoe het gaat lopen. Komen we echt knijp te zitten qua ruimte, dan zullen we naar een andere oplossing moe ten zoeken." Het onderbrengen van het CWI bij het bureau ar beidsvoorziening is een proef met een looptijd van twee jaar. Na de proefperiode wordt beke ken hoe het verder moet met de instelling. Het Schouwse CWI is ondergebracht hij het Bureau Arbeidsvoorziening in Zierikzee. foto Pieter Honhoff (Advertentie) 't Slot Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - De GGD Zeeland wil in samenwerking met ge meenten en woningcorporaties het 'laatste kans project' van Walcheren uitbreiden naar de hele Oosterschelderegio. Door huurders onder begeleiding te laten wonen, wordt geprobeerd een uithuiszetting wegens hoge huurschuld of overlast voor om wonenden te voorkomen. Vorig week is een huurder van Woningcorporatie Zeeuwland uit zijn woning gezet. De kan tonrechter heeft het huurcon tract ontbonden vanwege langdurige overlast voor omwo nenden. Volgens Zeeuwland-di- recteur P. van Doorne komt het 'helaas' steeds vaker voor dat mensen wegens overlast uit hun huis worden gezet. Het afgelo pen jaar moesten op Schouwen- Duiveland drie huurders om die reden vertrekken; in 2000 was dat er volgens hem 'hooguit één'. Deze toename schrijft Van Doorne toe aan-het feit dat justi tie sneller tot een 'ontruimings uitspraak' kan komen doordat het verzamelen van bewijs een voudiger is geworden. Problemen die tot opzegging van het contract hebben geleid, zijn daarmee niet opgelost. De ex-huurder wordt wél gewezen op hulpverlenende instanties zoals het maatschappelijk werk, ZCAD of crisisopvang, maar maakt daar lang niet al tijd gebruik van. „Het is aan de mensen zelf tijdig aan de bel te trekken", verklaart A. Jansen van het maatschappelijk werk. Wie niet geholpen wü worden, blijft buiten het bereik van de hulpverleners. Ook de woning corporatie of de gemeente heb ben niet de mogelijkheid in te grijpen. „Een laatste kans pro ject, zoals op Walcheren, ken nen we op Schouwen-Duive land niet. Dat missen we", aldus Van Doorne. Binnenkort moet daar verande ring in komen. De GGD Zeeland wil samen met gemeenten en woningcorporaties naar Wal- chers voorbeeld een 'laatste kans beleid' opzetten voor de Oosterschelderegio. Door huur ders, die door schulden of bij voorbeeld verslaving in de pro blemen komen, vroegtijdig hulp aan te bieden moet een dreigen de uithuiszetting worden voor komen. Aan het huurcontract wordt een begeleidingscontract gekoppeld; tegen wie zich niet aan de afspraken in dat tweede contract houdt kan de woning corporatie alsnog optreden. „Critici noemen het een wurg contract, maar het zorgt wel voor hulp, gericht op de thuissi tuatie", vertelt L. van den Berge van de GGD. Het Walcherse project wijst uit dat deze opzet werkt: volgens Van den Berge is op deze manier zeker vijftig procent van de uithuiszettingen voorkomen. De GGD wil dit beleid zo moge lijk dit jaar nog provinciaal op zetten en geen afzonderlijke, kleinere regio's creëren. Op die manier kunnen de 'nieuwe ge bieden' profiteren van de erva ringen op Walcheren en zijn ge gevens in de hele regio bekend. Een huurder uit Middelburg, die uiteindelijk toch zijn wo ning uit moet, kan dan niet meer zonder meer aankloppen in Zie- rikzee. Van den Berge bena drukt dat gemeenten en wo ningcorporaties wel moeten meewerken en geld beschikbaar moeten stellen. Wat de gemeente Schouwen- Duiveland betreft lijkt de GGD op die steun te kunnen rekenen. Zowel Van Doorne als wethou der D. van der Wekken (sociale zaken) tonen zich positief. Wan neer huurders onder begelei ding wonen kan vroegtijdig aan een oplossing voor de proble men worden gewerkt. Het vormt in de optiek van Van der Wekken een goede aanvul ling op de bestaande hulp. Hang Sluitwerk speciaalzaah NIEUW" Middelburg j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35