Pleidooi voor groter De Poort Boerinnetjes gaan naar school PZC PZC Ravage station Vlissingen blijft even liggen Reimerswaal heeft huizen nodig voor senioren en starters Aardewerk van oude hofstede gevonden in Schakerloopolder 17 GS doen beroep op Pronk Drankrijder half jaar niet in auto Man koelt woede op telefoon Bekeuring voor fietsen zonder licht Zorgstroom doet donaties Hardrijder beboet Dienstverlening voor strooptocht agenda OMZIEOt Goesenaar moet werken na klappen met bierfles woensdag 9 januari 2002 door Rolf Bosboom RILLAND - De provincie doet een dringend beroep op minister J. Pronk van ruimtelijke orde ning om de uitbreiding van be drijventerrein De Poort bij Ril land niet te blokkeren. Volgens Gedeputeerde Staten (GS) is er geen sprake van dat de plannen 'in flagrante strijd met het nationaal ruimtelijk beleid' zijn. De gemeente Reimerswaal wil het bestaande bedrijventerrein langs rijksweg A58 uitbreiden met ongeveer 5,5 hectare. Dit ;acht zij nodig omdat de vraag ivan bedrijven naar bouwgrond :in De Poort blijft aanhouden. ;De gemeente werkt aan de daar voor noodzakelijke herziening ivan het bestemmingsplan. GS hebben die begin november gro tendeels goedgekeurd. Minister Pronk heeft het pro vinciebestuur begin december laten weten dat hij overweegt een streep te zetten door de goedkeuring en zelf een besluit te nemen, een zogeheten ver- vangingsbesluit. De bewinds man is dat van plan 'wegens kennelijke strijd met het natio naal ruimtelijk beleid'. Dat gaat iervan uit dat de vestiging van nieuwe bedrijven wordt gebun- ideld bij de steden. Pronk moet uiterlijk eind febru ari een definitieve beslissing ne men. In een poging dat onheil af te wenden, proberen GS de mi nister met een brief nog op an dere gedachten te brengen. Daarin benadrukt het provin ciebestuur dat het ervan over tuigd is een 'zorgvuldig afgewo gen besluit' te hebben genomen. Ondubbelzinnig Het ruimtelijk rijksbeleid is voor Zeeland vertaald in het Streekplan. Daaruit blijkt, al dus GS, 'ondubbelzinnig' dat het niet is uitgesloten dat ook buiten de stedelijke centra uit breiding van bedrijventerrei nen mogelijk is. Dat geldt met name voor terrei nen met meer dan een lokale functie, waarvan De Poort er een is. „Een uitbreiding van het terrein is beleidsmatig niet uit gesloten." Daarom is er ook geen sprake van dat de plannen voor Rilland volledig in strijd zouden zijn met het rijksbeleid. Als het Streekplan dat in dat opzicht wel was geweest, dan had de mi nister de provincie al eerder moeten verplichten het plan te herzien. „Een dergelijke op dracht heeft ons nooit bereikt." Vorig jaar oktober dwarsboom de Pronk al de plannen van de gemeente Noord-Beveland voor bediij venterrein Crui j ckelcreke bij Wissenkerke. De provincie heeft tegen het vervangingsbe- sluit inmiddels beroep aangete kend bij de Raad van State. Het verschil met de kwestie-De Poort is dat het in Wissenkerke niet gaat om een uitbreiding maar om een nieuw bedrijven terrein. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De ravage die is veroorzaakt door een doorgere den trein op het NS-station in Vlissingen, wordt pas in april of in mei hersteld. Dat zei Rail In- frabeheer gisteren. Op zaterdag 29 december reed de intercity uit Amsterdam door de stootblokken heen. Daarbij werd de transparante wand die het perron van het spoor af schermt, vernield. Ook de be strating op dat deel van het per ron ligt sindsdien overhoop. Er gaat een maand of vier, vijf overheen voordat de schade wordt hersteld. Volgens M. Rouweler van Rail Infrabe- heer duurt het zo lang omdat eerst een uitvoerder moet wor den gezocht. Voordat die aan de slag kan. is het al april of mei. Tot die tijd blijven de tegels en de doorzich tige wand liggen. Om de overlast voor reizigers en treinverkeer zoveel mogelijk te beperken, is het sein verzet. De trein stopt nu verder van het perron af. De oorzaak van het ongeluk wordt nog onderzocht. De uitslag wordt over een maand of drie verwacht. foto Ruben Oreel door Esme Soesman KRUININGEN - In de gemeen te Reimerswaal is grote behoef te aan woningen voor senioren. Dat blijkt uit het volkshuisves tingsplan van de gemeente, dat in samenwerking met woning stichting R&B is opgesteld. Ook naar koopwoningen en huizen voor starters is de komende ja ren veel vraag. Reimerswaal verwacht dat het aantal inwoners ouder dan 55 jaar de komende tijd flink stijgt, terwijl het aanbod van geschik te woningen voor 6 5-plussers in verhouding tot omringende ge meenten klein is. Potentieel ge schikte woningen zijn er maar voor 66 procent van de 65-plus- huishoudingen. Ter vergelij king: in Midden- en Noord-Zee land kan gemiddeld tachtig procent van de ouderen rekenen op een geschikt huis. Senioren hebben behoefte aan gelijk vloerse huurwoningen, die ruim zijn. Ook de nabijheid van zorg voorzieningen wordt op prijs gesteld. Starters verdienen de komende tijd eveneens extra aandacht. Is in heel Zeeland 28 procent van de woningzoekenden als starter aan te merken, in de gemeente Reimerswaal geldt dat voor veertig procent. Om te voorko men dat deze groep mensen de regio verlaat, moeten er goed kope (koop)woningen beschik baar komen. De behoefte aan koopwoningen is, blijkt uit het rapport, sowieso groot. Van de 'verhuisgeneigden' die in Rei merswaal wonen is 69 procent op zoek naar een koopwoning tegenover 31 procent die wil hu ren. Van de potentiële kopers zoekt 36 procent een dure koop- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 38-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad wegens dronken rijden veroordeeld tot zes maan den rijontzegging en een boete van 850 euro's. De Middelbur ger werd 19 oktober vorig jaar in zijn woonplaats bij een alco holcontrole aangehouden. ITij bleek met 825 microgram bijna vier keer de toegestane hoeveelheid van 220 microgram te hebben overschreden. „Ik had niet door dat ik zoveel had ge dronken. Ik was trots op mijn rijbewijs. Ik schaam me diep voor wat ik heb gedaan", verklaarde hij op de zitting. Officier van justitie R. Rammeloo had negen maanden rijontzegging en 850 euro boete geëist. MIDDELBURG - Een klant heeft zich gistermiddag rond half één misdragen in een kantoorpand in de Lange Geere in Mid delburg. De man vroeg of er werk voor hem was. Uit onvrede over het antwoord koelde de man zijn woede door een telefoon op te pakken en deze weg te smijten. Het toestel kwam op een toetsenbord terecht. Beide apparaten werden vernield. Het schadebedrag liep op tot 650 euro. De politie heeft de dader nog niet kunnen arresteren. KLOETINGE - De politie hield gisterochtend een verlich tingscontrole op de Kuiterswegeling en de Kapelseweg bij Kloetinge. In totaal gingen 29 fietsers, voornamelijk scholie ren, op de bon. VLISSINGEN - De organisatie Zorgstroom heeft gisteren in hotel Arion in Vlissingen 3600 euro aan Walcherse goede doe len geschonken. Zorgstroom vierde zo dat de fusie van de or ganisatie vooi'spoedig is verlopen. In de nieuwe organisatie zijn verzorgingscentrum Rustenburg, Roggeveen en Thuis zorg Walcheren gebundeld. Medewerkers van Zorgstroom droegen de goede doelen aan. Zij kozen voor de manege voor gehandicapten Paardoes in Vlissingen, het inloophuis voor mensen met kanker en hun omgeving stichting Palazzoli in Vlissingen en vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. Zij kregen alledrie een cheque ter waarde van 1200 euro. woning tegenover eenzelfde percentage dat z'n zinnen op een goedkope koopwoning heeft ge zet. Per kern zijn er overigens grote verschillen te bespeuren. De in woners van Krabbendijke, Yerseke en Waarde lonken bij voorbeeld naar verhouding meer naar duurdere koopwo ningen. In Kruiningen en Ril land is er vooral veel vraag naar middelduur en goedkoop. In het algemeen is er behoefte aan le- vensloopbestendige woningen. Daar kan, aldus het volkshuis vestingsplan, rekening mee worden gehouden. ZIERIKZEE - Een vijftigjarige inwoner van Bruinisse is gis teren door de kantonrechter veroordeeld tot het betalen van 260 euro boete voor te hard rijden. De man werd september vorig jaar geflitst toen hij met een snelheid van 126 kilometer per uur over de Rijksweg bij Oosterland reed. Tegenover de politie had hij verklaard haast te hebben, omdat hij nog naai de bank moest. In 1996en 1998 werddeBruinisser al eens ver oordeeld wegens forse snelheidsovertredingen. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een achttienjarige inwoner van Dordrecht zestig uur taakstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf op gelegd. De man was 15 oktober vorig jaar samen met een an der op strooptocht gegaan. Bij vijf winkels in Middelburg stal hij goederen, variërend van enkele flessen parfum tot een paar sportschoenen. Stadswachten gingen achter het duo aan. Daarbij schold de verdachte de stadswachten uit voor flikkers en bedreigde hen. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. De Roonisch-Katholieke Landbouwhuishoudschool te Ovezande. STREEKACTIVITEITEN GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Se nioren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambach ten; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende activiteiten voor alle WAO-ers; Zeelandhallen, 14.00 uur: Hengstencom- petitie dressuur; 19.00 uur: Hengstencompetitïe sprin gen; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; Balletschool, 19.00-20.00 uur: Instapcur- sus Line Dance; 20.00-22.00 uur: Line Dance voor gevor derden door Country Club The Sounthern Riders; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga door Wilma van den Broeke; KRUIIMINGEIM - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50-plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koers bal voor 50-plussers; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Algemene zaken; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur; Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan deZoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We ntel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; WOLPHAARTSDIJK - Muziekzaal van de Griffioen, 13.30 uur: Knutselhonk voor kinderen van 4 t/m 13 jaar; YERSEKE - De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers. door Jan de Ruiter In het begin van de twintigste eeuw werd aangenomen dat de groei en modernisering van de landbouwbedrijven wel licht geremd werd door de ach tergebleven ontwikkeling van de vrouw. Op initiatief van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij (ZLM) werd mejuf frouw J. van Prooije op kosten van de Maatschappij naar Bel gië gezonden om zich op de hoogte te stellen van de manier waarop daar lessen in land- bouwhuishoudkunde werden gegeven. In 1911 gaf zij zelf reeds diverse cursussen, onder andere te Wolphaartsdijk en Rilland en in 1913 ook te Krui ningen. Pas in de jaren dertig was ook in andere dorpen een snelle groei in het aantal cursussen te bespeuren. Zo werd in 1930 het gemeentebestuur van Ovezan de gevraagd om ruimte be schikbaar te stellen voor het geven van cursussen op het ge bied van landbouwhuishoud- kunde. Er waren al 24 aamnel- dingen, waaronder van een groot aantal meisjes uit Ovezande. Omdat er pas een schoollokaal aan de RK lagere school was gebouwd, dacht de gemeenteraad die ruimte op de zolder gevonden te hebben. Helaas was die zolder er bouw technisch niet op berekend om te worden omgebouwd tot les lokaal. In allerijl werd dat, door middel van het aanbren gen van een stalen balk, ver holpen. Dit is het begin geweest van een periode dat het landbouw- huishoudonderwijs voor de hele streek in Ovezande werd gegeven. Aanvankelijk waren het zogeheten ambulante cur sussen, die in de wintermaan den werden gegeven. Naast de eigenlijke cursus landbouw- huishoudkunde werd er kin derverzorging gegeven en er was zelfs een cursus voor dienstboden. Dit was „een twaalf weekschen cursus voor werkelooze meisjes uit den kleinen boerenstand"die on der meer gegeven is te 's-Hee- renhoek. Leerplan Het leerplan per week zag er als volgt uit: koken vier uur, huishoudelijk- en organisatie- werk vier uur, wassen 2,5 uur, strijken 2,5 uur, naaien en ver stellen vier uur, recepten- en voedingsleer één uur, gezond heidsleer één uur en algemene ontwikkeling één uur. De benodigde schorten en jur ken werden gratis verstrekt aan de leerlingen. Het uurloon voor de docente bedroeg één gulden. In de cursus koken leerden de meisjes onder andere het berei den van varkens- en runder lapjes, gekookte vis met boter saus, maar ook het maken van een huzarenslaatje, patates frites, mayonaise en flensjes. Iets heel anders dus dan de zware boerenkost, die zij thuis gewend waren. Bij het vak huishouden kwa men onder meer de navolgende punten aan de orde: de inrich ting' van de keuken, thee en koffie zetten en presenteren, het aanmaken van een kolen- kachel, op de bel en 'de telep- hoon' letten, voorraadbussen schoonmaken en bijvullen en stoeltjes boenen. Bij het vak strijken kwamen ook kleding stukken aan de orde die de meisjes en hun familie zelf niet droegen, zoals een sportblou- se, een zijden jurkje, overhem den en een pyjama jasje en ver der het oppersen van fluweel en peau de pêche. N ij verheidsschool In 1939 werden de ambulante cursussen omgezet in een pri maire opleiding, waardoor het een echte school werd, die viel onder het vakonderwijs. Bij Koninklijk Besluit van 15 de cember 1939 werd de oprich ting en instandhouding van een Roomsch-Katholieke Landbouwhuishoudschool te Ovezande een feit. In het over wegend katholieke Ovezande werd de taak van de ZLM over genomen door het bestuur van 'de R.K. Vereniging tot ver schaffing en bevordering van onderwijs en opvoeding ten behoeve van de Land- en Tuin- bouwende Stand in het bisdom Haarlem'. Direct na de bevrij ding in oktober 1944 werd al gedacht aan het bouwen van een nieuwe school, want het leslokaaltje boven de RK lage re school werd duidelijk te klein. Toch zou het nog tot 1953 duren voor de nieuwe R.K. Nijverheidsschool 'Sint Agnus' op de hoek van de Hoofdstraat-Oud Ovezandse- weg kon woi'den geopend. In de loop der jaren zou de school zijn streekfunctie bewijzen en uitgroeien tot de grootste school in zijn soort in Midden- Zeeland. In 1966 telde Zeeland acht huishoudscholen met in totaal 1601 leerlingen en een vglo-school in Goes met 48 leerlingen. In Ovezande volg den in dat jaar 89 meisjes de di- vex'se dagopleidingen. Zo was er een piïmaire opleiding van twee jaar en een assistentenop leiding richting A (verzorgen de beroepen). Verder waren er avondcursussen in koken, naaien en de opleiding voor het zogeheten 'boerinnenbrevet'. Door de grote reorganisatie op onderwijsgebied, de Mam moetwet, verandei'de het on- derwijsveld volledig. Nieuwe schooltypen werden ingeyoerd en er vond een concentratie plaats van diverse scholen. In de Zak van Zuid-Beveland vei'dwenen de lagex*e land- en huishoudscholen te Oudelan- de, 's-Heerenhoek en 's-Heer Arendskerke. Ook voor de nij verheidsschool in Ovezande betekende dit het einde. De laatste directrice, zuster Bea trice van de Congregatie der Zusters Franciscanessen uit Etten (Noord-Bravant), zag haar school in 1968 sluiten, omdat de opleidingen voort aan in Goes zouden woi'den ge concentreerd. In het leegstaande schoolge bouw te Ovezande vestigde zich een klokkenfabrie'k, die helaas op 22 augustus 1974 volledig uitbrandde. Nu staat er verscholen in hoog opgaand groen een woonhuis. door Esme Soesman THOLEN - Archeologisch on derzoek in de Schakerloopolder bij Tholen-stad heeft enkele waardevolle vondsten opgele verd, waaronder resten van een oude hofstede en de Nieuwe Weg. De plannen voor natuur ontwikkeling in dit gebied wor den - gedeeltelijk - op deze vondsten afgestemd. Het is de eei'ste keer in Zeeland dat voorafgaand aan de uitvoe ring van een natuurontwikke lingsproject archeologisch vooronderzoek is verricht. De uitkomsten daarvan worden af gewogen tegen de effecten van natuurontwikkeling. Op deze wijze wordt geprobeex-d archeo logisch waai'devol materiaal te behouden. Via oude kaarten en luchtfoto's wist men dat in de Schakerloo polder ooit een oude hofstede met de naam 'Voor het dorp' heeft gestaan. Op grond van de ze naam werd verondersteld dat er een verdronken dorp (West dorp) in de nabijheid van deze boerderij heeft gelegen. Dat is waai-schijnlijk niet het geval, concludeert provinciaal arche oloog R. van Diei-endonck nu op basis van het gehouden ondei*- zoek. Spoi'en van dit dorp zijn niet aangetroffen. De vondst van concentraties baksteen en aardewerk bevestigen wel dat er ooit een boerderij op de bewuste plek heeft gestaan. In samenspraak met de bij de natuurontwikkeling betrokken door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor officier van justitie R. Rammeloo stond het gisteren als een paal boven water dat drankgebruik tot de gewelddadige uitbarsting van een 22-jarige man uit Goes had geleid. De officier vroeg de Mid delburgse politierechter de Goesenaar wegens twee pogin gen tot zware mishandeling honderd uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf op te leggen. Politiei'echter A. Gaakeer kwam uit op zeventig uur taak straf en twee weken voorwaar- delijke gevangenisstraf. instanties is besloten de ï'esten van de hofstede ongemoeid te laten, evenals een gedeelte van de Nieuwe Weg die in 1953 - bij de x;uilverkaveling - is opge doekt. Op kaarten uit 1744 staan deze weg en de oude boer derij al getekend. Om meer te weten te komen over de opbouw en datering van deze weg wordt een archeologische doorsnede gemaakt van deze weg van wel eer. Houtskool Eldei's in het gebied zijn nog meer sporen uit het verleden aangetroffen. Onder meer res ten houtskool, die niet van natu re in de bodem thuishoi-en. Zij verwijzen naar het Neoliticum - de laatste periode van de steen tijd - of de bronstijd en zijn daarmee een indicatie dat er tussen 3000 voor Christus en 300 na Christus sprake is ge weest van bewoning of andere activiteit in dit gebied. Minder diep in de bodem, op 1.80 meter onder NAP, zijn ook houtskool- resten en aardewerksporen ge vonden. Deze stammen uit de periode 500 voor Chi'istus tot 270 na Christus. Ze liggen diep genoeg, zodat het behoud van deze resten door de natuuront wikkeling niet in gevaar komt. Anders is dat met sporen uit de late Middeleeuwen, die niet zo diep liggen. De werkzaamheden die aan de natuurontwikkeling vooraf gaan, zullen dan ook ge- paard gaan met archeologisch toezicht. Zodat er niets waarde vols verloren zal gaan. De verdachte had op 16 septem ber vorig jaar in het uitgaans- centi'um van Goes twee mensen met een biex-fles geslagen. De vi sie van Rammeloo was duide lijk: „De rottigheid is in de dis cotheek ontstaan en daarna op straat verder gegaan. De portier adviseerde u de andere kant op te gaan, maar dat deed u niet. U heeft zelf de confrontatie ge zocht." Beide slachtoffers hielden er een hoofdwond aan ovex". Raadsman J. Wilgers vond clat zijn cliënt het incident 'slechts' voor de helft kon worden aange- rekend. De politierechter achtte in beide gevallen een poging tot zware mishandeling bewezen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoès@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnëe Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31