PZC Kosten inhuren WAO'er te hoog Doktoren vechten om elk bed op de intensive care PZC De 2600 wegen naar werk Malaria grijpt om zich heen in Indonesië Toevloed drugs naar Nederland is geen toeval Spanjaarden lijden mee onder ingrepen Argentijnse regering Werkgever moet deels meebetalen aan zieke uitzendkracht 9 januari 1952 woensdag 9 januari 2002 door Sylvia Marmelstein Uitzendbureaus worden er toe gedwongen gedeeltelijk arbeidsongeschikten en lang durig werklozen links te laten liggen. De kosten om hen aan het werk te helpen lopen veel te hoog op. Dat komt doordat uitzendbu reaus opdraaien voor de kosten van hun zieke uitzendkrachten. En gedeeltelijk arbeidsonge schikten en langdurig werklo zen hebben een hoger ziektever zuim. „We moeten snel een oplossing vinden voor dit pro bleem", zegt A. van der Gaag, directeur van de brancheorga nisatie ABU (Algemene Bond Uitzendondernemingen). In de toekomst dreigt het pro bleem alleen maar groter te worden. Het plan van de com missie Donner voor een nieuwe WAO schrijft voor dat werkge vers hun zieke wei'knemers voortaan twee jaar in dienst moeten houden en gedurende die tijd het loon moeten doorbe talen. Nu is dat nog één jaar. Van der Gaag is bang dat veel uit zendbureaus daardoor werkne mers die een hoger risico hebben om ziek te worden niet meer durven uitzenden. Testen „Dat zou zonde zijn, want jaar lijks bemiddelen de 250 ABU- leden zo'n 32.000 arbeidsonge schikten bij werk. Mensen die bij een 'gewone werkgever' vaak niet aan de slag komen, omdat ze niet door psychologi sche of medische testen heen ko men. Of omdat de werkgever niet het risico wil lopen dat hij een werknemer aanneemt die zich snel ziek meldt. Doordat uitzendbureaus geen ingewik kelde vragen stellen en testen afnemen, komen werklozen en WAO'ers via hen wel aan de bak", zegt Van der Gaag. Mede daardoor is de uitzend- branche een van de grootste leveranciers van WAO'ers. Vol gens het Landelijk Instituut So ciale Verzekeringen belandden er in het jaar 2000 bijna 8000 uitzendkrachten in de WAO. ,Maar ik vind niet dat we finan cieel gestraft moeten worden voor het feit dat we proberen om die WAO'ers en werklozen aan het werk te helpen." De ABU- voorman wil daarom dat, wan neer uitzendkrachten ziek wor den, de uitzendbureaus niet lan ger alleen opdraaien Voor de kosten. „Alle werkgevers in Nederland moeten voortaan meebetalen." Over de manier waarop dat kan heeft hij ook al nagedacht. De uitzendbureaus moeten voortaan een ziektegeldpremie betalen, die gebaseerd is op het gemiddelde ziekteverzuim in Nederland. De rest van de premie moet dan worden bijge legd door cle overige werk gevers. Oorzaak Van der Gaag vindt dat een eer lijk systeem, omdat alle werk gevers wel eens gebruik maken van uitzendkrachten. Boven dien blijkt dat veel gedeeltelijk arbeidsongeschikten in de WAO zijn beland, juist omdat zij pro blemen hadden met hun oude baan. Ruzie met de baas of pes terijen door collega's. „Zo'n baas is dan de oorzaak van de problemen. Maar als een uit zendbureau de werknemer dan helpt, moet het bureau alle kos ten betalen als de man ziek wordt." Het voorstel om de kosten te verdelen, doet de ABU in een rapport dat binnenkort wordt overhandigd aan de Sociaal Economische Raad (SER). Die buigt zich momenteel over een advies aan het kabinet met als onderwerp een grondige herzie ning van het WAO-stelsel. „Wij willen dat de ABU-voor- stellen daaraan worden toege voegd als een apart hoofdstuk. Zonder onze bijdrage zou het SER-advies niet compleet zijn. Tot nu toe gaat het WAO-advies er vanuit dat werknemers alleen maar een band hebben met één baas. Maar bij uitzendbureaus hebben werknemers er als het ware twee: de inlener en het uit zendbureau." Ook de Flexwet is volgens Van der Gaag een be- ch-eiging voor WAO 'ers en werk lozen die via uitzendbureaus werk proberen te vinden. Volgens die wet moeten de bureaus sommige uitzend krachten loon doorbetalen, ook als er tijdelijk geen werk voor hen is. Dat geldt bijvoorbeeld voor krachten die langer dan drie jaar voor een uitzendbureau hebben gewerkt. Zij komen in aanmerking voor een vast contract bij het uitzendbureau. „Uitzendbureaus zullen dan WAO'ers en langdurig werk- lozen die grotere financiële risico's met zich meebrengen weigeren." GPD '\W m *KL, n «,n, «HL SLt*. ABU-directeur A. van der Gaag: „Doordat uitzendbureaus geen ingewikkelde vragen stellen en testen afnemen, komen werklozen en WAO'ers via hen wel aan de bak." foto Roland de Bruin/GPD doorTheo Haerkens De tropische ziekte malaria maakt een opleving door in Indonesië, ook op plaatsen waar de ziekte lange tijd niet voorkwam. In West-Java vielen afgelo pen maand tientallen slachtoffers. Dui zenden mensen zouden besmet zijn. Betrouwbare cijfers ontbreken, maar een waarnemer bevestigt dat de ziekte steeds vaker voorkomt. Malaria-vrij is Indone sië nooit geweest. In Papua doen zich voortdurend uitbraken voor, maar ook het hoofdeiland Java is er niet vrij van. „Vaak is moeilijk vast testellen of het wel malaria is", aldus een waarnemer, die er op wijst dat veel Indonesiërs op het plat teland een zekere weerstand opbouw den, omdat ze in hun jeugd ooit besmet waren. „In combinatie met longontste king, tbc of ondervoeding, neemt de weerstand af en worden ze toch slachtof fer. Kinderen en ouderen zijn extra kwetsbaar." Bestrijding van de ziekte verloopt moei zaam. Vaak ontbreken in de regio facili teiten om adequaat op te treden. „Soms is er geen geld voor medicijnen", zegt de waarnemer die anoniem wil blijven. Het ministerie van Volksgezondheid pro beert de ziekte te bestrijden door betere diagnoses te stellen en mensen aan te moedigen bijtijds een gezondheidscen trum te bezoeken als ze zich niet goed voelen. Ook worden mensen gestimuleerd om stilstaand water af te voeren; een bodem pje in een lege ton kan al een broedplaats zijn voor de muskieten. GPD Betrapte cocaïnesmokkelaars worden vanwege het cellente kort in sommige gevallen met een dagvaarding weggestuurd. Voor hun berechting komen zij zelden opdagen. Dat probleem- is volgens hoogleraar strafrecht C. F. Rüter moeilijk op te los sen. Hij pleit er dan ook voor om drugs te legaliseren. Want dan lost de marktwerking het probleem op. door Jantina Russchen Op de luchthaven Schip hol landen zoveel drugs koeriers dat er te weinig cel len zijn om ze in op te sluiten. „En dat is geen toeval. Het is een gerichte actie van drugs criminelen", aldus hoogle raar strafrecht C. F. Rüter. De wetenschapper die is ver bonden aan de Universiteit van Amsterdam vermoedt dat drugsbaronnen het Nederlandse strafrechtelijk apparaat moedwillig plat leggen. „Ze sturen grote aantallen koeriers met een relatief kleine hoeveelheid cocaïne op pad. Door het ap paraat op die manier te over voeren, slibt het dicht. Poli tie en justitie kunnen daar ixiets aan doen. Er is te weinig capaciteit om iedereen te be i-echten. Zo krijgen drugscri minelen vrij spel." Dat juist Nederland de dupe wordt van deze strategie heeft volgens de hoogleraar te maken met een aantal fac toren. Ten eerste is Schiphol een drukke luchthaven waar veel directe vluchten landen. Rechtstreeks vliegen ver kleint de pakkans. Boven dien is Nederland een klein land met een geringere capa citeit bij politie en justitie dan in grotere landen als Ita lië en Frankrijk. Dat bete kent dat er minder koeriers nodig zijn om het apparaat te o vei-voer en. Limiet Rüter stelt dat nu de limiet is bereikt. „Sommige cocaïne smokkelaars worden vanwe ge het cellentekort zonder de drugs maar met een dagvaar ding teruggestuurd naar het land van herkomst. Het Schipholteam wordt geadvi seerd terughoudend op te treden tegen drugskoeriers. Het loopt dus spaak. Dat heeft een aanzuigende wer king. Drugshandelaren die nog niet hadden ontdekt dat ze via Schiphol naar binnen moeten, weten dat nu na alle publiciteit over vrijgelaten drugssmokkelaars in elk ge val wel." Een effectieve oplossing voor het probleem is er volgens Rüter niet. Meer cellen bou wen, levert volgens hem wei nig op. „Tweehonderd cellen erbij betekent even zoveel extra koeriers aan de poort." Extra cellen reserveren bin nen het huidige aantal heeft tot gevolg dat er te weinig ruimte is voor plegers van andere misdrijven als moord, verkrachting, beroving en doodslag. En strengere con troles voordat de vlucht in de richting van Nederland ver trekt, zet volgens de straf rechtdeskundige ook geen zoden aan de dijk. „Dan vlie gen ze vanuit een ander- land." „Het blijft dweilen met de kraan open. Je verbruikt alleen strafrechtelijke capa citeit zonder dat je het pro bleem werkelijk oplost", al dus Rüter. De enige remedie is volgens de hoogleraar de legalisatie van de drugs. Hij is van mening dat drugscri minaliteit met het strafrecht niet is te bestrijden. Het voorkomt namelijk niet dat mensen drugs gebruiken. „Het werkt contraproduc tief. Doordat ze verboden zijn, zijn verdovende midde len duur en een aantal men sen, met een niet al te goede inborst, wordt er stinkend rijk van. Relatief weinig mensen willen drugs. Laat de marktwerking het probleem maar oplossen." GPD door Henk van den Boom De Spaanse economen ma ken zich deze dagen meer zorgen over de crisis in Argenti nië dan over de invoering van de euro. Niet alleen grote bedrij ven, ook veel kleinere en mid delgrote ondernemingen heb ben vestigingen en belangen in de voormalige kolonie. De maatregelen die door de Argen tijnse regering zijn afgekondigd hebben in Madrid geleid tot het luiden van de noodklok. De afgelopen tien jaar hebben de Spanjaarden voor 50 miljard euro geïnvesteerd in Argentinië. Koploper is oliegigant Repsol die twee jaar geleden het groot ste energieconcern van Argenti nië, YPF, overnam. De multina tional pompte 17 miljard euro in het land en heeft er 10.000 werknemers in dienst. Het con troleert de helft van alle olie- en aardgasvoorraden Goede tweede in de lijst is de Spaanse telefoonmaatschappij Telefonica die een groot deel van de Argentijnse communica tiewereld in handen heeft. De Spaanse banken SCH en BBVA en de nutsbedrijven Endesa, Gas Natural, Acesa en Agbar maken van Argentinië een Spaans bijkantoor. Verliezen Spanje tekent voor bijna een derde van alle buitenlandse in vesteringen in Argentinië en is na Amerika de grootste inves teerder. Vandaar dat op de Ma- drileense beurs de devaluatie van de peso en de andere maat regelen maandag insloegen als een bom. Repsol kelderde met 8 procent. De verliezen van de an dere bedrijven schommelden tussen de 1 en 5 procent. De Spaanse minister van Eco nomie Rodrigo Rato heeft de Ar gentijnse regering gewaar schuwd en eist bescherming van de Spaanse belangen. „Goed overleg met het Spaanse be drijfsleven is de enige manier om het internationale vertrou wen te herwinnen", aldus mi nister Rato. Repsol wil officieel niet reage ren op de Argentijnse crisis. Het bedrijf heeft beloofd de benzi neprijzen daar niet te verhogen na de devaluatie, want dat zou alleen maar meer inflatie ople veren. De gevolgen van de crisis voor de Spaanse banken zijn zo mo gelijk nog groter. Zij worden rechtstreeks gedupeerd door de devaluatie van de peso. De ge zamenlijke banken zouden vol gens hun eigen schattingen zo'n 15 miljard dollar verliezen door- de devaluatie. De Argentijnse regering heeft wel een vergoeding in het voor uitzicht gesteld die moet wor den betaald met de extra belas ting op de olie-exporten. Maar- volgens financieel deskundige Vicente Gonzalez zijn de maat regelen van de regering-Du ha 1- de er alleen maar op gericht de industrie te ondersteunen. Voor- het bankwezen en de dienstver lening zijn ze desastreus. En dat zijn uitgerekend de sectoren die na de liberalisering in grote ma te door de Spanjaarden worden gecontroleerd. Tegenslagen Analisten sluiten de mogelijk heid niet uit dat sommige ban ken het voor gezien houden en vertrekken. „Het zal ervan af hangen hoe lang de crisis duurt en hoeveel de banken bereid zijn te betalen", meent Gonzalez. Vooralsnog hebben de grote jon gens gezegd dat ze in Argentinië willen blijven. Ze zijn sterk ge noeg om de tegenslagen te ver werken. De kleinere financiële instel lingen en de middelgrote en kleinere ondernemingen zullen meer moeite hebben het hoofd boven water te houden. Tiental len Spaanse ondernemingen hebben in Argentinië kleinere productiebedrijven gevestigd, meestal in de vorm van joint ventures. Na Frankrijk en Mexico is Ar gentinië het derde land waar de Spanjaarden graag investeren. Het zijn vaak familiebedrijfjes met zo'n twintig mensen in dienst. Een aantal ondernemers heeft al aangekondigd hun be drijf te verkopen of te verhuizen naar een ander Zuid-Ameri kaans land. Niet geliefd De Argentijnen hebben niet veel medelijden met cle Spanjaar den. Ze wijzen op de winst van 1 miljard dollar die vorig jaar door Repsol is behaald. En Tele fonica is ook niet erg geliefd vanwege de torenhoge tarieven die de multinational aan zijn Argentijnse klanten in rekening brengt. GPD pagina 5: geloofwaardig herstelplan pagina 6: Ahold treft voorziening door Dick Hofland Een tijdje geleden reed er een ambulance urenlang door Amsterdam, op zoek naar een plek op de intensive care voor een doodziek jongetje van twaalf. Het VU-ziekenhuis in de hoofdstad had uiteindelijk plaats. Het jochie overleed en kele dagen later. Gezien de ernst van zijn ziekte is het waarschijnlijk dat de jongen het ook bij een snellere hulpverlening niet had gered, maar dit voorval is tekenend voor het schrijnend gebrek aan bedden op de IC's. De Ne derlandse ziekenhuizen mel den nu zelfs dat ze jaarlijks duizenden mensen moeten weigeren die een intensieve verpleging nodig hebben. Iedereen die een ingrijpende operatie moet ondergaan, komt op de IC terecht, onge acht het soort ingreep. Maar omdat het aantal plaatsen daar zeer beperkt is, moeten de medisch specialisten vrijwel elke dag met elkaar een 'ge vecht' aangaan wiens patiënt het meest in aanmerking komt voor een bed. De uitkomst van die strijd is: wie er het ernstigst aan toe is, opereer je het eerst en die krijgt het IC-bed. Als er iemand binnenkomt die er erger aan toe is dan iemand die bijvoorbeeld al op de hart- bewaking ligt, dan gaat die laatste een tijdje naar de ver- pleegafdeling. En zo verder. Ouderen De inspecteur-generaal van de Inspectie voor de Gezond heidszorg, J. Kingma, oppert dat er dan maar wat minder ouderen moeten worden ge opereerd. Volgens hem dienen ouderen niet per definitie aan grote risico's van een operatie te worden blootgesteld. Hij vindt ook dat medisch specia listen hun patiënten op de operatielijst nog kritischer moeten bekijken. „Dat kan voorkomen dat die patiënten na een operatie ernstige com plicaties oplopen, waardoorze onnodig of langer dan noodza kelijk op de IC terechtkomen", zegt Kingma. Al een jaar of tien kampt de ge zondheidszorg met een tekort aan geld en personeel. Talloze rapporten en adviezen hebben daar op gewezen. Kingma vindt dat specialisten de operatielijst nog kritischer moeten bekijken. foto Siep van der Lingen/GPD Meest in het oog springend was het rapport, van de com missie onder leiding van de in middels gepensioneerde car dioloog prof. Dunning. Hij stelde dat we meer dan ooit keuzen moeten maken. Voor ongeveer een ton kun je vier bypass-operaties uitvoeren, tien heupoperaties of iemand een jaar lang in een verpleeg huis verzorgen. „Kies maar wat je wilt, maar vergeet dan niet dat als we bij elke zwan gerschap een echo willen laten maken, er minder geld over is om verpleegkundigen voor de IC te betalen." Ruim zes jaar nadat hij de overheid adviseerde om meer dan ooit te kiezen, constateert Dunning dat de situatie in de gezondheidszorg wezenlijk niet is veranderd. „Sterker nog: het probleem wordt met het jaar erger-, omdat de over heid niet wil of durft te kie zen." Hij constateert dat naast het algehele tekort aan geld en verpleegkundigen in de ge zondheidszorg, het probleem op de intensive care nog nij pender is. „Er zijn zéér grote tekorten aan zowel goede ope ratie-verpleegkundigen als IC-verpleegkundigen. Dat was een jaar of acht geleden ook al zo, maar omdat het aan tal patiënten én het aantal mogelijkheden om mensen in leven te houden fors zijn toe genomen, is de druk op de IC's nog veel groter geworden." Dunning noemt het werk op een IC zeer zwaar, lichamelijk en psychisch. „Je moet zes uur zonder rugpijn kunnen staan, maar het is ook zeer onregel matig werk, je kunt op zater dagavond niet uit en je kunt geen vrij krijgen als je vader jarig is. Een verpleegkundige zit vast aan zeer grote ver plichtingen, en daarom zie je ook dat de meesten na een tijd je weer terug willen naar de 'gewone' verpleging of er zelfs helemaal mee ophouden. De verpleging op een IC mag bo vendien niet te veel wisselen. Als steeds een andere ver pleegkundige de zorg over neemt, is de kans op vergissin gen en ongelukken vrij groot. En hoe minder personeel, hoe meer wisselingen." Inflatie Dunning constateert dat we in Nederland nooit zullen gaan leven als de Indianen in Brazi lië, ofwel dat de geneeskunde hier nooit goedkoper zal wor den. Nederland trekt nu acht procent van het nationaal in komen uit voor de gezond heidszorg. In Frankrijk en Duitsland is dat al tien pro cent. „Bij ons is het jaar na jaar- schraalhans geweest. Con stante bezuinigingen hebben er-voor gezorgd dat de tekorten in de zorg alleen maar zijn op gelopen. En het zal dus alleen nog maar erger worden. Onze politici zeggen dat een hoger percentage de inflatie zal op drijven, omdat de premies dan hoger zullen worden en dat zal dan weer leiden tot hogere looneisen. Zo houdt het pol dermodel veel hoogst noodza kelijke veranderingen tegen." GPD Drieling Een 24-jarige Engelse, Eme rald Gaul, uit Cromer in Nor folk, heeft op een merkwaar dige wijze een drieling ter wereld gebracht. Op zondag 30 december werd een jongen geboren. Afgelopen zondag kwamen daar nog een jongen en een meisje bij. Het vermoeden bestaat dat het feit dat de drieling niet in een zelfde jaar is geboren, tot juri dische consequenties kan lei den. Kampioen Komende vrijdag staat in het verpakkingsstation van Goes een bijzondere wedstrijd op het programma: fruitverpak- ken. De beste deelnemers van de in Zeeland gehouden cur sussen fruitverpakken strij den om de provinciale titel. Aangespoeld Op het strand van Domburg is het lijk van een man aange spoeld. Onduidelijk is om wie het gaat, want het lichaam verkeerde reeds in verregaan de staat van ontbinding. De man is in Domburg begraven. Trouwring Een huisvrouw uit Liverpool heeft een gouden trouwring aangetroffen in een blik vlees. De eigenaar- van de ring komt hoogstwaarschijnlijk uit Ne derland, want het blik was af komstig uit Deventer. De ring ligt nu bij de politie. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (ad)unct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTerneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee iel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze intormatie geen pnis steil dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling «.Postbus 18.4380 AA Vlissingen Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 7,-) per maand: 19,25 per kwartaal 52.- - per jaar: 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail- abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,~ za terdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachlen worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de adverlentieorderafdellng. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2