Tholen studeert op havengebied m Het hoognodige duwtje in de rug Parkeerterrein bij Stationspark is nog niet in trek Van Liere wil eenheid smeden BL0F 19,50 bij de Bushalte bij Medisch Centrum moet terug Onderzoek naar kansen voor recreatie Sint-Annaland Fietser raakt zwaargewond bij aanrijding zeeuwse almanak Winterleed Doseerinstallatie moet sluipers weren van Goese weg Wegens ontucht veroordeelde predikant in beroep MIDDEN woensdag 9 januari 2002 door Rolf Bosboom GOES - Het nieuwe parkeerter rein bij het Stationspark in Goes ligt er nog vrijwel onge bruikt bij. Slechts een enkeling maakt gebruik van de nieuwe voorziening, die sinds 1 januari beschikbaar is. Ook gisteren, marktdag, stond er slechts een handjevol auto's. Het terrein aan de zuidkant van de spoorlijn, ter hoogte van de bedrijven Carels en Beekman, heeft de gemeente Goes steeds beschouwd als een van de pijlers van het nieuwe parkeerregime. De invoering daarvan, vorig jaar april, is zelfs enige tijd op geschort geweest vanwege de problemen met de aanleg. De vondst van spoorwegkabels leidde tot een langdurige dis cussie met de NS, de vorige eige naar van het terrein. Het nieuwe teiTein, met een kleine driehonderd plaatsen, is vooral bedoeld voor langpar- keerders. Het gebruik van het terrein, dat per auto uitsluitend bereikbaar is via het Stations park, is gratis. De aanleg ervan heeft zo'n 600.000 euro gekost. Omdat het nog niet klaar was, is sinds april het transferium zes dagen per week in gebruik ge weest. Mogelijke oorzaken waardoor het terrein nog voornamelijk leeg blijft, zijn onbekendheid met de locatie en de toch aan zienlijke afstand tot het cen trum. Wie vanaf het terrein naar het centrum wil, moet via de Voor stad gaan. Binnenkort wordt het ook mogelijk via het station te lopen door het voetgangers tunneltje, dat de afgelopen maanden daarvoor is verlengd tot het Stationspark. Dagkaart Opvallend is dat het Hollandia- plein, waar wel betaald moet worden maar dat dichter bij het centrum ligt, tegenwoordig he lemaal vol staat. Gisterochtend was het tot en met de laatste plaats bezet. Op het plein is het mogelijk een dagkaart te kopen. De prijs is daarvoor op 1 januari met tien procent verhoogd van vier gulden naar twee euro per dag. Overigens zijn bijna alle par keertarieven in Goes op 1 janua ri gestegen. De gemeente heeft de afgelopen twee jaar bewust toegewerkt naar een basistarief van één euro per uur, terwijl dat in 2000 nog op 1,75 gulden per uur lag. Vorig jaar werd, als tussenstap, het tarief al opgetrokken tot twee gulden per uur. De prijs op de Grote Markt is in twee stap pen gestegen van 2,25 gulden naar 1,5 euro per uur. Explosief Een forse prijsstijging heeft zich voorgedaan in het Marconige- bied en in de buurt van medisch centrum De Pijlers. Om lang- parkeerders daar te weren is vo rig jaar ingevoerd dat er een kwartje per uur parkeergeld moet worden betaald. Na twee uur stijgt het tarief explosief, vorig jaar naar drie gulden per uur, zodat het niet meer aan trekkelijk is om daar de auto de hele dag te stallen. Op 1 januari is, zoals de ge meenteraad al enkele maanden geleden besloten heeft, de prijs voor de eerste twee uur opge trokken naar twintig eurocent per uur: een verhoging van ruim 75 procent. Vanaf het derde uur ligt het tarief op 1,50 euro per uur, wat neerkomt op de 'alge mene' stijging van tien procent. Boze reacties Bedrijfsleider P. Huissen van supermarkt Konmar zegt al en kele boze reacties te hebben ge had. ,,Er zijn diverse consumen ten die zich er druk over maken. Die hebben gezegd een brief te sturen naar de gemeente.Huis sen is, evenals diverse collega ondernemers, zelf ook ver baasd. „Wij wisten hier niets van. Ik ging er eigenlijk van uit dat het tien eurocent per uur zou wor den. Dit hadden we graag van tevoren geweten, dan hadden wij onze klanten tijdig op de hoogte kunnen stellen." door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De ge meente Tholen gaat onderzoek laten doen naar het havenge bied van Sint-Annaland. Recre atie moet daarbij als uitgangs punt dienen. De te maken visie vormt tevens de aftrap voor on derzoek naar de invulling van de andere gemeentelijke han delshavens. Het conceptrapport, dat door een extern bureau wordt opge steld, moet 1 juli van dit jaar klaar zijn. De inhoud is veelom vattend. Er liggen verschillende plannen op de plank, die niet binnen de nu geldende bestem mingsplannen passen. De pro vincie heeft eerder aan de ge meente Tholen laten weten geen medewerking te verlenen aan deze initiatieven zolang er geen gemeentelijke visie voor het to tale gebied is opgesteld. Het gebied dat moet worden ontwikkeld, omvat een dorps bosje, camping, strandje, jachthaven, handelshaven, EEDE - Een 77-jarige fietser uit Middelburg is gisteravond bij een aanrijding op de Nieuwe- weg in Eede zwaargewond ge raakt. Een 35-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis-Aardenburg reed rond zes uur over de Nieu- weweg in de richting van Eede. Uit tegenovergestelde richting fietste de Middelburger haar te gemoet. Door onbekende oorzaak kwam het tweetal frontaal met elkaar in botsing. De 7 7 -j arige is in zorgwekkende toestand per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Brugge. De verwondingen van de automobiliste zijn niet be kend. havenplateau, de Kleine Suzan- nepolder, een oud bedrijventer- reintje en de omgeving Koel- huisdreef. Er zijn verschillende wensen van diverse partijen die betrekking hebben op de haven en omgeving. Zo ziet de Kamer van Koophandel brood in de ontwikkeling van een water sportboulevard, waar water- sportgerelateerde bedrijven bij een kunnen worden gevestigd. Watersportvereniging Sint-An naland wil uitbreiden met 55 ligplaatsen en een shop- pingsteiger. De havenmeester wil een loods voor stalling en re paratie van jachten. De C1000 aan het Havenplein wil uitbrei den. Het bedrijf BusMaritiem heeft een verzoek ingediend voor de bouw van een botenstal- ling en jachtwerf aan de KoelhuisdreefEn er is een pro jectontwikkelaar die recreatie bungalows wil bouwen in de Kleine Suzannepolder. Rendabel Het te houden onderzoek moet op verschillende vragen licht werpen. Economische haal baarheid is daar één van. Te meer omdat ook de functie van de handelshaven ter discussie komt te staan. Is de haven ren dabel te maken als er alleen nog sprake van een recreatieve functie zal zijn? Een andere af weging is het effect van de ont wikkeling van het havengebied op het dorp Sint-Annaland. In frastructuur- en landschappelij ke inpassing zijn andere te on derzoeken aspecten. De onderzoeksopdracht is in middels geformuleerd. Met de uitkomst hoopt het gemeente bestuur meteen een doorkijk in handen te hebben voor later on derzoek naar de functie van de overige handelshavens binnen de gemeente. Voor de eerste stu die wox-dt een krediet van 60.000 euro gevraagd. De commissie gemeentelijke ontwikkeling buigt zich maan dag 14 januari over het voorstel van burgemeester en wethou ders. Deze vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint-Maartensdij k. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland wordt na zijn installatie gefeliciteerd door de genodigden. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom WISSENKERKE - C. van Liere is gisteren officieel geïnstalleerd als burgemeester van Noord-Beveland. Tijdens een speciale raadsvergadering hing wethouder J. Meu- lenberg-op 't Hof hem de ambtsketen om. Van Liere, voorheen burgemeester van Sluis-Aardenburg, kwam medio vorig jaar als waarnemend burgemeester naar Noord- Beveland. Toen maakte hij er al geen geheim van dat hij die functie ook permanent zou willen vervullen. Tijdens de sollicitatiepro cedure kwam hij als beste uit de bus en werd uiteindelijk per 1 januari benoemd. Meulenberg trok een vergel ij king met zeven jaar geleden. Toen trad Van Lieres voorgan ger M. Everaers, gisteren ook aanwezig, aan. „Hij wist haast niets van ons. Wij niets van hem. Bij u ligt het anders", zei zij rich ting Van Liere. „Wij hebben u het afgelopen half jaar met uw hebbelijkheden en onheb belijkheden leren kennen en andersom. Wij weten van beide kanten wat voor vlees we in de kuip hebben." Volgens P. Moll, nestor van de gemeente raad, heeft Van Liere met diens waarnemer schap 'een visitekaartje afgegeven' richting de Noord-Bevelandse politiek. „De rust die hij uitstraalde en de wijze van aanpak in di verse zaken was ook voor ons een verrassing en wekt hoge verwachtingen." Nieuwe toekomst Het aantreden van de burgemeester mar keert ook de nieuwe toekomst waaraan de gemeente werkt. Vooral de samenvoeging van de vroegere gemeenten Wissenkerke en Kortgene heeft in het verleden diepe sporen achtergelaten. Momenteel is een ingrijpen de ambtelijke reorganisatie gaande en ook in de top zijn diverse wisselingen van de wacht geweest. Van Liere zelf nam in dat verband geen blad voor de mond. Hij zei te hebben gemei'kt dat „Noord-Beveland een gemeenschap vormt met een zeer eigen aard, die maar moeilijk heeft kunnen wennen aan het idee dat twee separate gemeenten met een eigen cultuur waren samengevoegd tot één nieuwe." De gemeenteraad is volgens hem een afspie geling van het 'ogenschijnlijk kalme, maar roerige volkje'. „Het is een welhaast onmo gelijke opgave om de kakofonie van menin gen, standpunten en tegenstrijdigheden van de gemeenteraad om te zetten in een eenstemmig koor. Toch wil ik die uitdaging aangaan en ervoor gaan om eenheid te scheppen in een totaal verdeelde raad en de relatie met de burgers te verbeteren." Die verbetering is al in gang gezet, constateerde hij tevreden. 't S±ot Hang Sluitwerk speciaalzaak NIEUW m Middelburg i Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 (Advertentie) vanaf vandaag het nieuwe album van „T Blauwe ruis muziekafdeling van De Drvkkery Markt 51 Middelburg (0118) 886886 KERY door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De provincie eist van busmaatschappij Con- nexxion dat de bushalte bij het Medisch Centrum Middelburg volgend jaar terugkomt. Dat antwoorden Gedeputeerde Sta ten aan de directie van het Zie kenhuis Walcheren. De halte bij het Medisch Cen trum verdween vorig jaar door bezuinigingsmaatregelen bij Connexxion. De directie van het Ziekenhuis Walcheren trok in oktober aan de bel bij het pro vinciaal bestuur na klachten van patiënten over de slechte bereikbaarheid van het zieken huis in Vlissingen en het Me disch Centrum in Middelburg. Het ziekenhuis vroeg GS om bij de aanbesteding voor het open baar vervoer rekening te hou den met de klachten. GS hebben de ziekenhuisdirec tie gisteren laten weten dat de dienstregeling tot 1 januari 2003 vastligt. Daarna wordt een nieuwe regeling vastgesteld op basis van een aanbesteding van het openbaar vervoer. De be reikbaarheid van zowel het zie kenhuis in Vlissingen als het Medisch Centrum in Middel burg zal als eis worden opgeno men in het Programma van Ei sen voor de aanbesteding. De provincie wijst de directie erop dat de bereikbaarheid van het ziekenhuis door het open baar vervoer 'alleszins redelijk' is. „Alle lijnen van het stadsver voer in Vlissingen en Middel burg bedienen de locatie met een halfuurdienst overdag en een uurdienst in de avonduren." Zelfs de eenden in de vijver van het Vlissingse Nollebos keken er vreemd van op: ijs op het water. Er ivas er zelfs een die zich niet tijdig uit de voeten wist te maken. Een fa milie vond het diertje metz'n borstje vastgevroren op een ijsschots. De twee dochters in het ge zelschap zagen het stukje dierenleed met betraande ogen aan. De dierenambu lance werd gebeld. Maar de hulpverleensters stonden machteloos. Geen middel ter beschikking om zich zonder gevaar op de weinig betrouwbaar ogende ijsschotsen te begeven. De brandweer werd te hulp ge roepen. Eén van de brand weermannen trok een kik- vorspak aan, waadde tussen de schotsen door en schoof het ijsslachtoffer in een nel. „Zo", riep hij triomfantelijk, „die Pekingeend kan ten minste nog een tijdje leven. De twee dochters keken hun vader plotseling met starre ogen aan. „Pekingeend?", stamelden ze met z'n tweeën tegelijk „Maar papa... Dat was toch iaat jij en mama... Dat was toch wat jullie op vakantie in Spanje aten?" door Harold van Ginkel GOES - Gedeputeerde Staten willen een bedrag van 34.000 euro ter beschikking stellen voor het plaatsen van een do seerinstallatie op de Verbartel- weg in Goes. Het vele sluipverkeer op deze weg moet hierdoor ontmoedigd worden. Het voorstel moet nog worden goedgekeurd door de commissie Verkeer en Vervoer. De totale kosten voor het aan leggen van de installatie bedra gen ongeveer 210.000 euro. Uit berekeningen van het water schap Zeeuwse Eilanden blijkt dat 75 procent van het door gaande verkeer door de instal latie verdwijnt. De installatie bestaat uit een paal, die één maal per minuut de grond in gaat, waardoor een auto kan passeren. Hierna gaat de paal weer omhoog, waardoor andere automobilisten moeten wach ten. In het voorjaar moet wor den begonnen met het plaatsen van de installatie, die nabij Ho tel Goes wordt geplaatst- De doseerinstallatie is een nieuw verschijnsel in Zeeland. Daarom worden voor- en name tingen gehouden en wordt er ge sproken met belanghebbenden. Hierdoor wordt kennis ver gaard die op andere locaties van nut kan zijn. In de Randstad staan al enkele doseerinstalla- ties. Het waterschap heeft al eerder maatregelen aangekondigd om het gebied De Poel veiliger en beter bereikbaar te maken. Zo is een fietspad langs de Verbartel- weg inmiddels aangelegd, waardoor fietsers veiliger kun nen fietsen. Dit voorjaar gaat de maximumsnelheid in het gebied omlaag naar zestig kilometer per uur. Verder worden plateaus aangelegd op de kruisingen van de Sinoutskerkseweg met de Ongereedweg en de Verbartel- weg. Alle maatregelen samen kosten ongeveer 440.000 euro. Advertentie seksuele relatie zijn ontstaan. Het slachtoffer heeft de relatie met de dominee, op wie ze hope loos «verliefd werd, als getuige tegenover de rechtbank beves tigd. De predikant heeft de beschul digingen altijd ontkend. MIDDELBURG - Een wegens ontucht veroordeelde 36-jarige dominee uit 's -Gravenpolder gaat tegen zijn straf in hoger be roep bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de predikant 21 december vorig jaar wegens seksueel misbruik van een achttienjarige vrouw uit Wol- phaartsdijk tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Ook werd hij bij vonnis verplicht 6.600 gulden aan het slachtoffer te betalen. De vrouw had destijds als cate chisant voor haar psychische problemen contact gezocht met de predikant van de Samcn-Op- Weg-gemeente in Wolphaarts- dijk. Daaruit zou in 1996 een Kapels project helpt bij vinden van baan door Ron Magnée KAPELLE - Geen baan heb ben. Buiten de boot vallen. Geen puf hebben om uit het dal te klimmen. Dat overkwam Monica de Radder en Elma Poortvliet. Met behulp van een vacaturebank van de gemeente Kapelle krabbelden ze er weer bovenop. Met een baantje, wat extra geld en - nog wel het be langrijkste - hei-wonnen zelf vertrouwen. Vijf jaar geleden begon de lij densweg. Monica de Radder (41) uit Kapelle kreeg last van d'r nek. Multiple sclerose, zo luidde de eerste diagnose. De toestand verslechterde snel. Uiteindelijk stelde een scan apparaat van het ziekenhuis in Breda de diagnose: in haar nek zat een flinke tumor. Niet kwaadaardig, maar wel eentje met de doorsnee van een ping pongbal. „Negeneneenhalf uur hebben ze aan me gesleuteld", vertelt Monica met gevoel voor under statement over de operatie die volgde. Het was echt kantje boord. Aan de martelgang leek geen einde te komen. Monica had soms moeite haar moto riek te controleren. Verloor af en toe haar evenwicht. Ze werd voor honderd procent afge keurd. Tot die tijd had ze met veel plezier gewerkt bij de Ka- pelse Meermarkt. Dat mocht en kon ze niet meer. Tot over maat van ramp strandde haar huwelijk ook nog. Een ander verhaal is dat van Elma Poortvliet (35). Als al leenstaande ouder van kinde ren boven de vijf jaar moest zij weer gaan werken. Ze raakte echter volledig in de put. Hoe, dat wil ze niet vertellen. Maar de combinatie van zorg voor twee kinderen en een reguliere baan werd haar te veel. Het lukte niet op eigen kracht aan de slag te komen. Beide vrouwen kwamen in aanraking met Marianne van Strien van de gemeente Kapel le. Zij is coördinator van het Transferpunt Sociale Active ring. Dit initiatief, dat vorig jaar van start ging, is een soort Monica de Radder (links) en Elma Poortvliet (rechts) zijn dankzij het Kapelse banenprogramma weer aan de slag; in het midden coör dinator Marianne van Strien. foto Willem Mieras grote vacaturebank voor baantjes vanaf acht uur per week. Het programma pro beert Kapellenaren aan de slag te krijgen en uit hun sociale isolement te halen. Een duwtje in de rug te geven waar dat no dig is. Leuke bijkomstigheid van het project: bijstandsge rechtigden krijgen nog wat ex tra geld. Niet veel, ongeveer 75 euro per maand, maar toch. De banen worden serieus aange pakt. Werknemers krijgen een proeftijd vaneen maand en een contract variërend van een half tot twee jaar. Marianne: „Ik kan me nog her inneren dat Elma meteen heel enthousiast reageerde. Toen ik haar voor het eerst meenam naar een potentiële werkgever, vroeg hij wanneer Elma kon beginnen. „Morgen!", ant woordde ze meteen. Monica was veel terughoudender, agressief zelfs. Het duurde lan ger voordat ik haar vertrou wen kon winnen." Maar uit eindelijk slaagde Marianne in haar opzet. Snuffelstage Elma kon beginnen bij zorg centrum Cederhof in Kapelle. Ze is daar assistent-activitei tenbegeleidster. „Ik ben heel enthousiast. Het is eigenlijk een soort snuffelstage. Ik heb de smaak zo te pakken dat ik in september met een opleiding tot verzorgende begin." Waar het werk voor Elma een opstapje is naar een reguliere betrekking, is de baan van Mo nica een manier om uit haar so ciale isolement te raken. Ze ging aan de slag bij jongeren- soos Trinnety in Kapelle. Ze staat achter de bar, maakt schoon en schrijft brochures voor het jongerencentrum. Het Transferpunt staat voor iedere Kapellenaar open. In de praktijk melden zich vooral mensen met een bijstandsuit kering aan. Marianne heeft meer dan dertig vacatures in de aanbieding. Inmiddels heeft ze zo'n vijftien personen langs gehad, van wie de helft succes vol aan de slag is gekomen. Als een moeder waakt ze over haai mensen. „Vaak ga ik even kij ken bij werkgevers hoe ze het doen, bel ik hen op na hun eer ste werkdag, probeer hen een hart onder de riem te steken." Elma hoop uiteindelijk in een reguliere baan in de zorg door te stromen. Monica vindt het herwonnen gevoel van eigen waarde het belangrijkst: „Al die jongeren van de soos die naar je zwaaien als je door het dorp rijdt. Het is gewoon leuk om onder de mensen te komen. Ik ben dan wel afgekeurd, maar het blijft rot om je hand op te houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29