'EEUWSF COURftN Medicijnen Europa veel te duur PZC VflKfl|\|T|EBFURS 2002 Spanje vindt strijd tegen ETA zaak van hele Europese Unie KPDnEH O EHOUDOKX9 Drugsincident op Schiphol reden voor onderzoek tr Kozakken herontdekt Commisie constateert enorme prijsverschillen tussen lidstaten Blad tart RVD met blote Maxima CSU tovert Stoiber uit hoge hoed Barney in recordtempo naar winst Kritiek op groen imago 'WTl'TlPi Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- KAMERPLANTEN INRUILAKTIE 25% KORTING*! EURO PAfU I N Helderziende tilt vrijgezel Uitzenders eisen gedeelde betaling van ziektekosten Voordeel Nu Kabouter I Prijzen bij Intrötuin Militairen onderweg naar Afghanistan Ex-baas van Greenpeace promoot gen-voedsel ZO 2 Rustig Opklaringen met soms flink wat zon. Zwakke zuidoostenwind bij 2 graden. 245e jaargang no. 7 woensdag 9 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) 'Smakeloos' zegt directeur Eef Brouwers van de Rijksvoor- lichtingdienst. Hij laat uitzoeken of weekblad Panorama kan worden vervolgd wegens inbreuk op het portretrecht en ook een proces wegens smaad wordt overwogen. Wat is er aan de hand? Het weekblad monteerde het hoofd van Maxi ma op de lichamen van schaars geklede fotomodel- O len en maakte daar een kalender van. CDU-voorzitter Angela Merkel zei maandag op televisie dat ze een betere bondskanselier zou zijn dan Schroder. Dat had ze beter niet kunnen doen, want de Beierse christen-democrati sche evenknie CSU raapte de handschoen op en droeg giste ren de eigen voorzitter Edmund Stoiber (foto) voor als kandi daat voor het lijsttrekkerschap. Merkel heeft in hem een sterke rivaal bij de parle mentsverkiezingen in september. Raymond van Barneveld heeft gisteravond in Frim- ley Green de kwartfinales van de Embassy Darts Championship bereikt. De tweevoudig kampioen ver pletterde in de tweede ron de de Belg Erik Clarys met 3-0. Van Barne veld had slechts 23 1 A minuten nodig. Rust en ruimte is leuk, maar Zeeland moet niet overdrijven. Te veel nadruk op het groene karakter doet de provincie bepaald geen goed, vindt regionaal BZW-voorzitterM. vanNunen. Als de economie geen ruimte krijgt, blijft de jeugd weg trekken en kan de Zeeuw een hoge levensstandaard O "j wel vergeten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6wetenschap: 7; radio en televisie: 8; uit: 9,10 en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 21; buitenge bied: 23, 24, 25 en 26. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie wil laten onderzoe ken of het klopt dat de douane op Schiphol onlangs een vrouw met 14 kilo cocaïne in haar ba gage heeft laten lopen. Alleen de drugs werden in beslag geno- Als dat waar is, is dat onaccep tabel, aldus de woordvoerder van de bewindsman gisteren. Aanleiding is een memo over dit incident van een anonieme douanier, waarvan Het Parool gisteren melding maakte. Kort hals hoopt volgende week de uitslag van dat onderzoekje binnen te hebben. De Tweede Kamer eiste al snel opheldering van Korthals over het aanhou- dingsbeleid van drugskoeriei's op Schiphol. De politieke partijen zijn het niet eens met het vorige week door hoofdofficier van justitie H. Wooldrik verstrekte advies om drugskoeriers met minder dan één kilo cocaïne niet meer vast te zetten in verband met het cellentekort. De douane moet alleen de drugs in beslag nemen en een proces-verbaal opma ken. Dat geldt ook voor buiten landse koeriers. Douanepersoneel zelf is verbol gen over deze handelwijze. In een brief aan hun leidinggeven den beklagen ze zich erover dat ze hun werk niet meer goed kun nen doen. Volgens hen bestaat er zoveel onvrede over dit beleid dat veel medewerkers zich ziek melden. Het CDA had al aange kondigd voor volgende week uitleg van Korthals te willen hebben. Zoniet, dan zal de partij een spoeddebat tijdens het reces aanvragen. ANP pagina 2: toevloed geen toeval (Advertentie) naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer: j j ~j j j j automatische incasso 19,25). handtekening: c per kwartaal met automatische incasso 52,-). o per jaar met PZC bv gaat zorgvu dig om met persoonsgege- aut0matische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 198 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice II7YQÖI /fllnnnnnö'l Antwoordnummer 123 1 1 uuuuuzi 4380 VB vhssjngen d< wo do wr za (postzegel niet nodig) jointratuin LONDEN - De voormalige Brit se baas van Greenpeace, Lord Peter Melchett, gaat een nieuwe carrière beginnen. De milieuac tivist gaat aan de slag bij een PR-bureau. Zijn nieuwe werk gever heeft als belangrijkste klant het biotechnologische be drijf Monsanto, een van Green peace bitterste tegenstanders. Biotechnologiegigant Monsan to produceert gengewassen. Greenpeace heeft zich altijd fel verzet tegen wat het noemt 'Frankenstein-voedsel'. Toen Melchett in 1999 directeur was van de Britse tak van Greenpeace, werd hij samen met 27 actievoerders opgepakt wegens vernieling van een proefveld vol genetisch aange paste maïs. Melchett werd niet veroordeeld. Enkele maanden eerder hadden Greenpeace-activisten vier ton genetisch gemanipuleerde soja bonen op de stoep van de Britse premier Blair gestort. Omdat hij het zo graag eet, zijn we het hem maar komen brengen", was het commentaar van Lord Mel chett destijds. Melchett legde in 2000 na tien jaar zijn functie bij de milieuor ganisatie neer. Zijn nieuwe werkgever is Burston Marstel ler. Het PR-bureau hoopt dat de Britse milieu-Lord ertoe kan bijdragen dat 'de milieulobby en agrarisch-wetenschappelij- ke bedrijven beter met elkaar gaan communiceren'. Melchett zelf vindt dat hij tij dens zij n pe riode bij Greenpeace veel heeft geleerd. Hij wil die ervaring nu „goed gaan gebruiken", aldus de voormalige Britse Green- peacebaas in een verklaring.R- TR/ANP EINDHOVEN - Militairen staan klaar voor vertrek naar Afghanistan. Giste ren deed staatssecretaris Van Hoof van Defensie hen uitgeleide op vliegbasis Eindhoven. De militairen gaan deelnemen aan de internationale vredesmacht in Afgha nistan. De Nederlandse militairen ver trokken samen met 70 Duitse en Oos tenrijkse collega's. Van Hoof stelde dat het van groot belang is dat de militairen alert blijven op de gevaren die op de loer liggen. Die kunnen afkomstig zijn van fanaten, maar ook van landmijnen, al dus de staatssecretaris. De militairen mogen geweld gebruiken als dat nodig is. Dat legt geen extra druk op de missie, zei plaatsvervan gend commandant kaptein E. Koster kort voor het vertrek „Daar zijn we op voorbereid. Het is gewoon ons werk." Volgens hem is de situatie ter plaatse 'gespannen rustig'. foto Robin Utrecht/ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - De strijd tegen de Baskische terreurbeweging ETA is niet alleen een taak van Spanje maar de verantwoorde lijkheid van de hele Europese Unie. Dat is de boodschap van de Spaanse premier Aznar, die het komend half jaar voorzitter is van de Unie. Aznar heeft ambitieuze plan nen: hij wil dat Europa onder Spaans voorzitterschap 'in de bestrijding van terreur het lei derschap in de wereld herwint'. De ambities van Aznar werden gisteren duidelijk in Madrid bij de start van het Spaanse voor zitterschap. Al voor 11 septem ber stond het onderwerp ter reurbestrijding hoog op de Spaanse agenda. Spanje strijdt al veertig jaar tegen de ETA-ter reur en Aznar ontkwam zelf ter nauwernood aan een bomaan slag. Het voorzitterschap van de EU betekende voor de premier een uitgelezen kans om voor het oog van de camera 's het Spaanse beleid tot gemeenschappelijk Europees beleid te verheffen. Aznar sprak gisteren in één adem over 'klassiek terrorisme' en 'politiek terrorisme'. Hij leg de daarmee een verband tussen de wereldwijde strijd tegen ter roristische netwerken en de strijd tegen de ETA.De Spaan se regering wil vooruit", kon digde hij aan. De binnen Europa omstreden uitlevering van ter roristen aan de VS, waar hen mogelijk de doodstraf wacht, is voor de Spaanse premier 'een mijn eigen schuld was. Door de fles te openen, had ik de boze geest laten ontsnappen. Die was er nu dus met mijn 20.000 gul den vandoor. Maar Conté zou me beschermen. Daarvoor moest ik wel nog een keer 10.000 gulden betalen." GPD Advertentie Ficus, hoogte 150 cm. In diverse soorten. Na 25% inruilkorting IN RUIL ACTIE VAN 7 T/M 15 JANUARI Bij inruil van uw oude kamerplant 5 op een nieuwe naar keuze. *Uitgezonderd aanbiedingen. MOOI WEER 1—v ROTTERDAM - Een 34-jarige man uit Rozenburg hoopte dat de helderziende Mr. Conté hem aan een relatie zou kunnen hel pen, toen hij het medium in no vember vorig jaar voor de eerste keer bezocht. Maar hij kwam bedrogen uit. Twee maanden na het eerste bezoek aan de Rotter damse ziener is de man nog al tijd vrijgezel, maar wel 20.000 gulden lichter. Het medium zou twintig mille in een glazen fles stoppen, die hij - ingepakt in papier- een week onder zijn bed moest laten lig gen. Op die manier zouden zijn wensen uitkomen. Maar toen de Rozenburger de fles uitpakte, zat er helemaal geen geld meer in. „Hij moet de flessen op een slimme manier hebben verwis seld", aldus het slachtoffer. „Toen ben ik boos naar Conté maar die zei dat het van de belangrijkste doelen'. Voorwaarde is voor hem wel dat Amerika ook terroristen uitle vert aan Spanje. De eigenzinnige en voortvaren- de aanpak van de Spanjaarden werd eind december voor het eerst merkbaar. Spanje publi ceerde toen voortijdig en op ei gen houtje een lijst terroristi sche organisaties waarover de vijftien EU-landen nog geen dag eerder overeenstemming hadden bereikt. De Baskische terreurbeweging ETA en haar dochterorganisa ties prijken prominent op de lijst, evenals de terreurbewe gingen in Noord-Ierland. GPD BADHOEVEDORP - De uit zendbureaus willen niet meer alleen opdraaien voor de kosten als hun uitzendkrachten ziek worden. Alle werkgevers in Nederland moeten voortaan een deel beta len van het ziektegeld van uit zendkrachten. Dat zegt A. van der Gaag, direc teur van brancheorganisatie ABU (Algemene Bond Uit zendondernemingen). „Alle be drijven maken wel eens gebruik van uitzendkrachten. De ziek tekosten zijn een gezamenlijke verantwoordelijkheid van de uitzendbureaus en de bedrijven die uitzendkrachten inhuren", vindt Van der Gaag. GPD pagina 2: inhuren WAO'er te duur (Advertentie) VAKANTIEVRAGEN? VAKANTIE BOEKEN? VAKANTIE BELEVEN? Jaarbeurs-Utrecht 9 -13 januari 20Q2 dagelijks 10.00 - 18.00 uur, vrijdag 10 00 - 22.00 uur. Voorverkoop via ANWB-verkooppunten Meer weten'' Bel 030-295 55 60 of kijk op www.vakantiebeurs.nl of www.wereldwijdweg.nl (Advertentie) T Koudekerke, Galgeweg 5. 0118-551623. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 12 januari. door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Europese burger betaalt in veel ge vallen te veel voor zijn me dicijnen. De prijsverschil len zijn enorm: in het ene EU-land kan een medicijn meer dan 600 procent duurder zijn dan in een ander land. Dat blijkt uit nog niet gepubliceerde ge gevens van de Europese Commissie. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie werktaan een inventarisatie van de medicijn prijzen in verschillende Euro pese landen. Het vergelijkend onderzoek, dat een beperkt aan tal geneesmiddelen omvat, vloeit voort uit een discussie over de concurrentiepositie van de Europese farmaceutische in dustrie. Eén van de opvallendste voorlo pige conclusies betreft de prijs van het veelgebruikte medica ment simvastatine, een Neder lands product dat hartpatiënten nodig hebben om hun choleste rolgehalte te verlagen. In Dene marken is de prijs van een dagelijkse dosis 0,37 euro, in Duitsland en België kost het medicijn 1 euro 75 per dag en in Nederland 1 euro. „Er is geen andere conclusie mogelijk dan dat Europese burgers in sommi ge landen te veel betalen", aldus een Commissieambtenaar. Greep Over de volksgezondheid in de lidstaten heeft de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Unie, niets te zeg- gen. De prijzen van medicijnen zijn een zaak van de nationale regeringen. Maar PvdA-euro- parlementariër D. Corbey, die zich intensief met het onder werp bezighoudt, vindt het hoog tijd dat 'Brussel' meer greep krijgt op de hoogte van medicijnprijzen. Zij wil dat er een Europese index komt, die in één oogopslag duidelijk maakt wat een bepaald medicijn in de vijftien afzonderlijke EU-lan- den kost. De komst van de euro maakt zo'n vergelijking betrek kelijk eenvoudig. „De handel in medicijnen is een miljardenmarkt die voor een be langrijk deel de kosten van de volksgezondheid bepaalt", al dus Corbey. Inzicht in de prijzen geeft volgens haar aan verzeke raars en patiënten de mogelijk heid een bepaald medisch pre paraat ergens anders in te kopen, bijvoorbeeld in een rela tief goedkoop land als Spanje of Griekenland. „Als dat op grote schaal gebeurt, gaan de prijzen in de 'dure' landen vanzelf om laag." Ontwikkelingskosten De farmaceutische industrie verdedigt de hoge medicijnprij zen doorgaans met het argu ment dat de ontwikkelingskos ten hoog zijn. Corbey is best bereid om dat te geloven, maar ze vindt dat de bedrijven daar inzicht in moeten geven. „De mist die er nu hangt over de me dicijnprijzen hangt is alleen maar in het voordeel van de pro ducenten." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1