Tekort huizen voor statushouders PZC Greenworld verliest geding om poep WAO-zelfhulpgroep voor vrouwen Asielzoeker gelooft in eigen rijbewijs Strand- en duinen bij Brouwersdam Veroordeling zonder straf voor gevaarlijk kerende automobilist Verhalen en foto's van pleeggezinnen 19 VZG legt schuld bij Rijk dat verkoop goedkope huurwoningen stimuleert Kindermiddag Geld voor presentatie van erfgoed Taakstraf voor mishandelen vrouw Bemiddelaar voor CAO energie Huwelijksmok voor scholieren Celstraf voor roven polstas Rijverbod voor drankrijder woensdag 9 januari 2002 door Maurits Sép GOES - De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) be strijdt dat gemeenten te weinig' doen om erkende vluchtelingen te huisvesten. Voorzitter D. van der Zaag speelt de bal terug naar het Rijk. Dat stimuleert de verkoop van huurwoningen, terwijl de vraag ernaar stijgt. Dat is tegenstrijdig en status houders worden daarvan de du pe. Volgens Van der Zaag kennen de gemeenten hun verantwoorde lijkheid drommels goed. „Maar wij hebben geen woningen in ei gendom. En als de woning bouwverenigingen ze ook niet hebben, ja, dan houdt het na tuurlijk wel op." De woningbouwverenigingen beschikken inderdaad over steeds minder huurwoningen. Dat komt doordat het ministe rie van Volkshuisvesting de ver koop ervan aanmoedigt. Boven dien verdwijnen door renovatie van oude buurten nogal wat ou de huurwoningen. Nieuwe wor den slechts mondjesmaat ge bouwd. Nieuwbouw is vrijwel altijd voor de verkoop. Tegelijkertijd neemt de vraag naar huurwoningen toe. Omdat koopwoningen steeds duurder worden. En omdat gemeenten erkende vluchtelingen een huurhuis moeten aanbieden. Zo ontstaan wachtlijsten bij wo- OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt woensdag 16 januari tussen 14.00 en 16.00 uur een Kinder middag. Peuters van 4 tot en met 7 jaar bezoeken de tentoonstelling Over Nachten over schemer- en nachtdieren. De uil staat cen traal in het kleine uilenbos op de educatieve zolder. Zo leren de kinderen onder meer dat de uil zijn prooi letterlijk met huid en - haar opeet en de botjes daarna uitbx-aakt. Ieder kind krijgt een braakbal om uit te pluizen. Het museum is gevestigd in Oostka- pelle. Vooraf aanmelden. ningcorporaties. Die kunnen oplopen tot een jaar, zoals bij de Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking in Goes. Twee jaar geleden hoefden nieuwe huurders van RWS niet of nauwelijks te wachten. Gezien de krapte op de huur markt, worden geen huizen vrij gehouden voor statushouders. „Die krijgen dezelfde behande ling als onze andere huurders", zegt een woordvoerder van RWS. „Met dat verschil dat we wel een inspanningsverplich ting hebben afgesproken met de gemeente om asielzoekers zo snel mogelijk te huisvesten." Broek „Kijk, als het nu onwil van de gemeenten is, dan zijn we gauw klaar. Maar als het fysiek onmo gelijk is om statushouders te huisvesten, dan moet het Rijk niet zo'n grote broek aantrek ken", waarschuwt Van der Zaag. Hij vindt het tijd voor een 'signaal richting Rijk' en kon digt aan dit volgende week te bespreken in een vergadering van de VZG. „Een terecht signaal", compli menteert gedeputeerde voor volkshuisvesting G. van Zwie- ten. „De druk op de huurmarkt wordt almaar groter. Ik heb de staatssecretaris dit vorig jaar ook al gemeld, maar hij houdt vast aan de verkoop van goed kope huurwoningen." Dat ook de VZG dit nog eens hardop wil zeggen, juicht hij toe. Het pittige briefje dat hij giste ren aan de gemeentebesturen heeft gestuurd waarin hij voor 15 februari maatregelen eist om de achterstanden weg te wer ken, moeten zij dan ook ni.et al te serieus nemen. „Een pro forma- briefje. Wij zijn belast met het toezicht op de gemeenten en moeten aan het Rijk rapporte ren. Maar ik zal echt geen hek senjacht ontketenen. Ik weet dat als de nood aan de man is, de gemeenten altijd bereid zijn een huis te leveren." Het woningaanbod is in Zee land teruggevallen tot zes pro cent van wat volgens het Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers nodig is. De achterstan den zijn momenteel het grootst in Schouwen-Duiveland (39), Reimerswaal (33) en Goes (28). Alleen Vlissingen (89) en Ter- cies aan de opdracht. Van Zwie- heeft misschien minder huizen „Omdat de uitstroom van sta- neuzen (5) hebben meer status- ten tekent daar wel bij aan dat aangeboden dan opgedragen, tushouders minder groot was houders gehuisvest dan hen was sommige achterstanden slechts maar vaak waren er ook geen dan verwacht, of omdat zij er- opgedragen. Veere voldoet pre- theoretisch zijn. Een gemeente klanten voor, verklaart hij. gens anders wilden wonen." Meeuwen geven de nodige overlast in Nieuwdorp. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Afvalverwer ker Olaz hoeft van rechter M. Steenbeek geen extra voor zieningen te treffen om de meeuwenoverlast op en om de stortplaats bij Nieuwdorp in te dammen. Daar was in kort ge ding om gevraagd door de buur man van Olaz, compostverwer- ker Greenworld. In zijn uitspraak erkent de rech ter dat Greenworld hinder on dervindt van de grote aantallen meeuwen op haar bedrijfster rein nabij de vuilstortplaats. Het bedrijf heeft zich echter in het Sloegebied gevestigd toen de stortplaats daar al langere tijd lag. Greenworld had dus een zekere mate van overlast van meeuwen kunnen verwach ten, meent Steenbeek. Erbij komt dat de aanwezigheid van de zee altijd meeuwen aan trekt, terwijl er ook nog een meeuwenkolonie in de buurt is. „Dat Greenworld deze plaatse lijke omstandigheden bij haar besluitvorming omtrent haar vestigingsplaats geen bijzonde re aandacht heeft gegeven, dient voor rekening van Green world te komen", aldus de rech ter. Van overmatige overlast is pas sprake als Olaz onvoldoende maatregelen treft om de hinder zoveel mogelijk te beperken. Dat heeft de rechter niet kunnen vaststellen. Het afval wordt zoveel mogelijk afgedekt en zo snel mogelijk met vuilverdichters verwerkt. Aan leg van een overdekt opslag- en overslagstation, zoals door Greenworld geëist, biedt geen soelaas. Overlast Olaz heeft een vergunning voor de uitbreiding van activiteiten op de stortplaats. Volgens Steenbeek is niet voldoende vast komen te staan dat die uit breiding leidt tot grotere over last. Overigens heeft het com- postbedrijf tegen het verlenen van de vergunning geen be zwaar aangetekend. De rechter stelt vast dat Olaz geen proble men heeft met de aanvraag van Greenworld bij deprovincie, om door inzet van roofvogels de meeuwen te verjagen. Greenworld wilde van Olaz een bedrag van 100.000 gulden als voorschot op geleden schade. Die eis wijst Steenbeek af. Hij constateert dat Olaz niet on rechtmatig handelt. Green world moet de kosten van het geding, bijna 1100 euro, beta len. MIDDELBURG - Staatssecretaris van der Ploeg van Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen stelt ruim 120.000 euro beschikbaar voor het Zeeuwse project Erfgoed onder handbe reik. Doel van het project is het (culturele) erfgoed in de pro vincie op een toegankelijke wijze te presenteren aan het pu bliek. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) speelt hierbij een belangrijke rol. Het voorbeeldproject moet leiden tot een betere afstemming van alle activiteiten op het gebied van educatie. Dat kan onder meer door samenwerking tussen provinciale en gemeentelijke organisaties. MIDDELBURG - Een 33-jarige asielzoeker uit Ossendrecht is gisteren door de Middelburgse politierechter conform de eis veroordeeld tot 120 uur taakstraf en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De man mishandelde op 1 maart vorig jaar zijn A/rouw in het asielzoekerscentrum van Zuiddorpe. Bij huiszoeking werd door de politie een pistool, een vuurwapen met geluiddemper en kogelpatronen aange troffen. De officier van justitie R. Rammeloo tilcle hieraan zwaar. „De wapens waren gebruiksklaar.Verdachte vertelde dat hij de wapens had bewaard voor een Turkse man„In mijn land mogen we wapens hebben. Ook kinderen lopen ermee rond. Hier reageren ze anders, maar nu weet ik het", zei de uit Rusland afkomstige man. BORSSELE - Een bemiddelaar moet de impasse in de CAO- onderhandelingen voor de energiesector doorbreken. De ac tiedreiging is daarmee echter nog niet uit de lucht. De voorbe reidingen voor estafettestakingen gaan gewoon door. De vak bonden hebben gisteren ingestemd met het voorstel van de werkgevers iemand te benoemen die het proces uit het slop moet trekken, verklaarde J. van Herpen van AbvaKabo FNV. Wie de bemiddelaar wordt, wilde hij niet zeggen. De bemid delaar gaat zo snel mogelijk aan de slag. Volgens Van Herpen blijft het streven op de kortst mogelijke termijn een nieuwe CAO te hebben, doch uiterlijk op 1 april. Het ultimatum dat gestaakt wordt als dat niet lukt, is 'slechts uitgesteld'. ZEERIKZEE - Alle basisschoolkinderen en het onderwijsper soneel in de gemeente Schouwen-Duiveland krijgen ter gele genheid van het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima een mok aangeboden. Het betreft een traditioneel aandenken. Tientallen jaren geleden werden ook als aanden ken aan het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bemhard en bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus dit soort drinkbekers binnen het onderwijs uitge deeld. De gemeente heeft enthousiaste reacties gekregen van zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs op het voor stel deze traditie voor het komend koninklijk huwelijk voort te zetten. In totaal worden er 3800 mokken met de portretjes van prins Willem-Alexander en Maxima uitgereikt. De totale kosten bedragen 6700 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 39-jarige inwoner van Vlissingen veroordeeld tot een maand cel voor het stelen van een polstas. De Vlissinger stal de tas op 9 juli vorig jaar in het Vlissingse Nollebos van een dove man. De man, die gisteren niet op de zitting verscheen, had bij de politie de diefstal ontkend. Getuigen hadden hem rond dat tijdstip in het Nollebos gezien. Ook het slachtoffer had de dader via een foto-confrontatie herkend. door Anja Bimmel KOUDEKERKE - Voor Suzy de Rooij uit Koudekerke gaat een droom in vervulling. Zij begint vanaf februari met haar eigen WAO-zelfhulpgroep voor vrouwen in Zeeland. De Rooij heeft zelf ook in de WAO gezeten, maar sinds december 2000 heeft ze een leerwerk plaats bij het reïntegratiebu- reau voor vrouwen, Artemis, in Middelburg. „Andere vrou wen helpen met mijn inspira tie en levenservaring, is een droom die werkelijkheid wordt" In december vorig jaar rondde de Rooij de opleiding 'erva ringsdeskundige' bij de Hoge school Fontvs in Eindhoven af. Daar leerde ze om met haar ei gen gevoelens en leed om te gaan. Vervolgens werden me thoden uitgelegd om met moeilijke ervaringen om te gaan. Ook leerden de cursisten hoe ze anderen kunnen helpen om over pijnlijke ervaringen heem te komen. De 55-jarige Suzy hoopt met haar begelei dingsgroep vrouwen in de WAO weer zelfvertrouwen te rug te geven. „Veel vrouwen in de WAO voe len zich alsof ze niks meer te bieden hebben. Ik wil ze laten zien dat wereld nog voor ze open ligt." Van Rooij weet uit eigen erva ring hoe thuis zitten en niks kunnen doen aan je zelfver trouwen kan vreten. Zelf was Suzy altijd erg actief. Ze werk te in de horeca en als gezins verzorgster. „De wil om men sen te helpen en te verzorgen heb ik altijd gehad." Om die reden begon ze met een oplei ding tot ziekenverzorgster. „Tijdens de opleiding in 1989 werd vastgesteld dat ik kanker had. Maar als ik ergens aan be gin dan maak ik het ook af", zegt Van Rooij. Ze maakte de opleiding inderdaad af, al was werken niet meer mogelijk. Na Suzy deRooy: „Ik wilde altijd voor iedereen zorgen." een lang en moeizaam gene zingsproces probeerde ze in 1994 weer aan de slag te gaan in de horeca. Helaas maakten verdere gezondheidsklachten zoals trombose en een hernia het werk onmogelijk en kwam ze in de WAO terecht. „Ik wilde altijd voor iedereen zorgen, maar vergat mezelf. Taken Toen Suzy in 2000 voor het eerst in aanraking kwam met Artemis, wist ze na een paar gesprekken met de organisatie datze daar weer wilde werken. Artemis en het GAK gaven haar een leerwerkplaats. Dat houdt in dat ze 19 uur per week wordt ingezet voor verschil lende taken binnen Artemis, waaronder administratief werk. Vorig jaar kwam het aanbod om in september 2001 met de opleiding tot erva ringsdeskundige mee te doen. „Ik heb me meteen ingeschre ven deze cursus was echt op mijn lijf geschreven. Dankzij de cursus en een sub sidie die enkele weken geleden foto Ruben Oreel is toegekend door het Zorgver nieuwingsfonds, kan de zelf hulpgroep in februari van start gaan. Het project is niet zozeer be doeld om vrouwen in de WAO weer aan het werk te helpen, hoewel dat volgens De Rooij wel mooi meegnomen zou zijn. In de eerste plaats wil ze vrou wen weer bewust laten worden van alle mogelijkheden die er nog zijn. „Hopelijk kan ik een voorbeeld zijn en de vrouwen laten zien dat ook zij absoluut nog meetellen" door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Een 29-jarige Terneuzenaar had gisteroch tend enkele speelgoedautootjes meegenomen naar de kanton rechter in Terneuzen. Daarmee demonstreerde hij hoe het op 7 november 2000 tot een botsing kwam bij de Kraagbrug in Ter- neuzen. Met die uitleg kon hij weliswaar niet voorkomen dat hij schuldig werd bevonden aan gevaarlijk keren op de weg, maar een straf zat er voor hem niet in. Dat geluk had hij te danken aan het feit dat de Terneuzenaar niet de veroorzaker was van het on geval. De man reed de bewuste dag op de N61 in de richting van Zaamslag. Het tegemoetko mend verkeer werd opgehouden door een langzaam rijdende bie tenwagen. De één na de andere auto kwam de trekker voorbij. De Terneuzenaar was inmiddels zo dicht op de laatste automobi list die bezig was in te halen, ge naderd dat hij het stuur moest omgooien om een frontale bot sing te vermijden. De bestuur der ramde daarbij het trottoir, slingerde terug richting de rij baan en kwam tot stilstand, met de neus van het voertuig schuin NISSE - Een 45-jarige automo bilist uit de gemeente Goes is wegens rijden onder invloed aangehouden. De man reed over de Drieweg in Nisse toen hij de macht over het stuur verloor en in de sloot belandde. Hij bleek meer dan tweemaal de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedron ken te hebben. Tegen de man is procesverbaal opgemaakt. Ver der kreeg hij een rijverbod van vijf uur. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Begrijpen deed hij het niet, maar pijnlijk in de portemonnee was het voor hem zeker wel. Noodzakelijk, oor deelde kantonrechter A. Meles gisteren in Zierikzee. Want anders zou de kans zeker aanwezig zijn dat de 24-jarige inwoner van Burgh-Haamstede opnieuw zonder geldig rijbewijs en met een onverzekerde auto op stap zou gaan, stelt Meles. op de weg. De tegenligger ging ervandoor. Om deze doorrijder niet te laten ontkomen, wilde hij de achter volging inzetten. Bij het draaien op de weg ging het echter mis. Een tegemoetkomende 75-jari ge vrouw kon de man niet meer ontwijken. Ongelukkigerwijs schoof zij met haar auto het wa ter in. De vrouw kon ongedeerd uit haar voertuig worden ge haald en ook de toen 28-jarige Terneuzenaar had geen letsel. Maar de schade aan de voertui gen was aanzienlijk. De doorrij der is later door de politie opge spoord. Officier van justitie F. van Es vond het niet terecht dat de Ter neuzenaar door de 'begrijpelij ke reactie' uiteindelijk een ho gere boete zou krijgen dan de persoon die in eerste instantie verantwoordelijk was voor het ongeluk. Rechter C. Kool gaf hem daarin gelijk. Hij verklaar de de man schuldig zonder strafoplegging. Een 41-jarige man uit Stram- proy miste gisteren de kans om zijn verhaal te doen, want hij verscheen niet op de zitting. Dan had hij zijn straf misschien kunnen verminderen. Nu moet hij het doen met zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging. Hij kreeg die, samen met een boete van 340 euro, voor een frontale botsing in juli 2000 op de rijksweg tussen Aardenburg en Eede. De man had niet gezien dat het voertuig voor hem, links voorgesorteerd stil stond. In een poging de stilstaande auto te ontwijken, stuurde de Limbur ger in een reflex naar links, waar hi j vol op de wagen van een tegemoetkomende bestuurder uit Waregem botste. De Belgi sche bestuurder en zijn passa gier liepen ernstig letsel op. Ook de vrouw van de verdachte kwam er niet zonder kleer scheuren vanaf. De man werd bij verstek veroordeeld. De asielzoeker uit Irak werd in november 2000 op Schouwen- Duiveland aangehouden. Hij was niet in het bezit van een gel dig Nederlands rijbewijs. Tij dens de zitting gisteren bleek bovendien dat hij onverzekerd had rondgereden. Ook werd duidelijk dat de Irakees na zijn eerste confrontatie met de Ne derlandse regelgeving inmid dels nog" drie keer is bekeurd voor een zelfde soort overtre ding. Overtuiging De man benadrukte dat zijn daad was ingegeven door zijn rotsvaste overtuiging dat het rijbewijs uitzijn vaderland hem in Nederland niet tot een min dere chauffeur maakt. Mede daarom zag hij niet direct de noodzaak in van het aanvragen van voor hier geldige papieren. Bovendien kost dat geld (de au to was wel van hem) en met een wekelijkse toelage van krap veertig euro leg je de prioritei ten snel anders, trachtte hij tij dens de zitting duidelijk te ma ken. Officier van justitie R. Jeuken kon zich niet aan de indruk ontrekken dat hij zich er te ge makkelijk van af wilde maken. „Dat u geen geld heeft, is nog daaraantoe, maar dat meneer ondertussen vrolijk doorgaat..." Dat vond ook kantonrechter Melens: „U heeft iets verkeerds gedaan, dat moet u toch begrij pen?" De officier was in verband met de geringe toelage van de ge daagde bereid de boete-eis te verlagen tot tachtig euro. Me lens deed daar nog eens dertig euro vana f„Als u nu begint met sparen, kunt u dat bedrag tegen de tijd dat de acceptgiro bin nenkomt zo betalen. U moet be grijpen dat u niet wegkomt met een simpel pech gehad." door Ben Jansen SCHARENDIJKE - Tussen de aanzet van de Brouwersdam op de oever van Schouwen-Duive land en de zuidelijke plateau bij de Brouwerssluis komt een 8 hectare groot strand- en duin gebied. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat wil hier een nieuwe zeereep maken bij wijze van compensatie voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. De uitbreiding van de vesti gingsmogelijkheden voor ha venbedrijven en industrie in het Rijnmondgebied maakt de aan leg van nieuwe natuur noodza kelijk. De Tweede Maasvlakte is geprojecteerd in een gebied waarvoor de natuur- en milieu regels van de Europese Unie gel den: de Vogel- en de Habita trichtlijn. Voor de compensatie van het kwaliteitsverlies dat de aanleg van het haventerrein voor de zeereep van Voorne en Goeree veroorzaakt, wordt ge dacht aan een nieuwe zeereep bij de Brouwersdam met een omvang van in totaal 23 hecta re. Aanvankelijk was het aan te leggen strand- en duingebied uitsluitend aan de noordkant van de Brouwersdam ingete kend: op het territorium van de gemeente Goedereede en de door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Beelden, ver halen en tekeningen uit zes pleeggezinnen zijn drie maan den lang te zien en lezen in vijf Zeeuwse bibliotheken. De expositie Samen wonen in een pleeggezin trekt rond op ini tiatief van Stichting Pleegzorg Nederland, Nationaal Fonds Kinderhulp en de Stichting Jeugdzorg Zeeland. De tentoon stelling wil vertellen wat het be tekent om een pleegkind te zijn en om een pleegkind te ontvan gen in een gezin. Elke woensdagmiddag in de toernee wordt de expositie be geleid door een pleegouder uit die regio en een pleegzorgmede- werker van Jeugdzorg om vra gen te beantwoorden. Het doel is, duidelijk te maken wat pleegzorg is en nieuwe pleegge zinnen te werven Pleegzorg, het tijdelijk opne- provincie Ziiid-Holland. In een later stadium is ook de hoek aan de westkant van de zuidelijke damaanzet ingevuld. Daarmee kwamen ook de gemeente Schouwen-Duiveland en de provincie Zeeland in het geding. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft tot nu toe evenwel verzuimd de compen satieplannen te bespreken met Schouwen-Duiveland en met Zeeland. Daar is vanuit Zeeland knorrig op gereageerd. Het mi nisterie erkent nu in een brief aan het dagelijks provinciebe stuur van Zeeland ruiterlijk dat dit een nalatigheid is. Het idee om ook op Zeeuws grondgebied een nieuwe zeereep aan te leg gen rees pas kort voor de kabi netsbeslissing over de Tweede Maasvlakte. Er was toen geen tijd meer voor overleg met de gemeente Schouwen-Duive land en de provincie Zeeland. Het ministerie belooft deze na latigheid binnenkort te herstel len. De Brouwersdam is al eer der in beeld gekomen als gebied waar mogelijk natuur zou kun nen worden aangelegd als com pensatie voor de Tweede Maas vlakte. Afgelopen zomer is melding gemaakt van ideeën bij de stuurgroep Voordelta en de projectgroep Mainport Rotter dam. men van kinderen in een gezin, is zo oud als de mensheid, beaamt woordvoerder Brigitte Cleutjens van Jeugdzorg Zee land. „Maar mensen blijken de term 'pleegzorg' eerder te ver binden met verpleeghuizen voor oude mensen dan met pleegkinderen. Ook blijken mensen geen idee te hebben wat opname van een pleegkind in houdt. De associatie met pro blemen is veel te sterk. De expo sitie en de verhalen van de pleegouders zelf kunnen dat beeld rechttrekken." De tentoonstelling in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg- blijft open tot en met zaterdag 26 januari. Daarna reist de ex positie naar de Openbare Bibliotheek De Vier Heemskin deren in Tholen (4 tot en met 15 februari), de Openbare Bibio- theek in Terneuzen (18 tot en met 28 februari) en als laatstede bibliotheek in Goes (18 tot en met 29 maart).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19